De berging van H* Ms. «O 11 SALON Hoogspanning WEK UW LEVER-GAL OP MadónLeuwJ Een kranig stukje werk van Onder zeedienst- en Werf personeel 11 1/ Hjet ty\£0-mekJc op &cua&, ee*i wacdiAvïq vwA Awolifeifc IttaaA g,acui w-t (itm Maandag 11 Maart 1940 Tweede Blad Deputaties Een verrassing voor de Marine Marine en burgerij doen de slachtoffers van de O 11 uitgeleide O en O werk Dirksz admiraal Jack de Vries* Internationals" H.S.V* «Den Helder'* MANSHANDEN Teraaardebestelling gep. vice-admiraal W.C.J. Smit «Bravo" gast van Tubantia te Amsterdam Burgerlijke Stand van Den Helder Temperatuur en Barometerstand tt Precies vier dagen nadat Hr. Ms. on derzeeboot „O 11" in de haven van Nieu- wediep op zoo noodlottige wijze werd aan gevaren, is het schip gisterenmorgen het droogdok van de Marinewerf binnenge sleept. Dat is een prachtig stukje werk geweest van het technisch kunnen van het Marinepersoneel en van den geest van samenwerking. Vier dagen heeft men, dag en nacht, gewerkt om het schip zoover klaar te krijgen, dat het zonder al te veel risico naar de Marinewerf gesleept zou kunnen worden. Er was haast bij dit werk, want men wist niet wat voor weer men zou kunnen krijgen. Een felle Noord wester had alle plannen in duigen kunnen gooien en had heel het werk kunnen be lemmeren, want ook op het Kuitje, waar de „O 11" op het droge gezet werd, stond altyd nog zooveel water, dat het gat by het gunstigste getij nog voor een vierde deel onder water zat. In drie ploegen heeft men gewerkt en de commandant van de Onderzeedienst kazerne, de luitenant ter zee der le kl. J. Callenfels, onder wiens algemeene leiding het werk heeft plaats gehad, was uiterst tevreden over de wijze, waarop ieder zich van zijn taak had ge kweten. De menschen hebben gevoeld, dat het zoo snel mogelijk afmaken van de taak drin gende noodzaak was en zij hebben getoond volkomen voor hun taak berekend te zijn, dat geldt zoowel voor de arbeiders van de Marine werf als voor het personeel van den Onderzee dienst. In drie ploegen werd er gewerkt, de verloven waren ingetrokken en er was nie- jnand, die één enkele klacht uitte. Het plan tot berging werd gemaakt door de heeren Callenfels, De Klerk, hoofd ingenieur van de Marinewerf en den luit. ter zee der le kl. B. C. M. Schouten. Pre cies volgens de berekeningen is het werk verloopen. Een gelukkige omstandigheid was, dat het weer meewerkte. De commandant vertelt over het bergingswerk. Wij hebben den Commandant van de Onder- zeedienstkazerne gevraagd naar het verloop Van de werkzaamheden, bij het bergingswerk. Nadat Donderdag de onderzeeboot met hoogwater aan den grond was gezet, zoo zei ons de heer Callenfels, waarbij schipper C. Bot, van de „Dorus Rijkers" de juiste plaats had aangegeven, werd dag en nacht hard ge werkt. Toen de zekerheid bestond, dat de boot goed lag, werden Vrijdagmorgen te 6 uur de bokken bedankt. In onderling overleg met de Rijkswerf was inmiddels een plan opgemaakt om de boot verder te bergen. Het voorbatterij- compartiment, dat vol water stond, omdat de waterdichte deur naar de boegbuiskamer nog open stond, werd door een duiker gesloten en daarna leeggepompt. Voor zoover de stabiliteit van de boot het toeliet, werden bepaalde gewichten, zooals kanon, torpedo's, voor accubatterij en andere onderdeelen uit de boot gehaald. Het gat in de boot kwam daarna bij laag water ongeveer voor 3/4 gedeelte boven water. Nadat het gat aan den bovenkant was schoongebrand, werd Zaterdagavond de bovenste helft, door het op- lasschen van eenige platen door 's Rijks werf dichtgemaakt. Door druk in de boegbuiskamer te brengen, moest nu, na het aanbrengen van de plaat, een luchtkussen,ontstaan en theore tisch moest de boot, na deze maatregelen, drijven. Weerberichten worden ongunstig. De weerberichten werden Zaterdag ongun stig, de barometer zakte en het was raadzaam de boot zoo spoedig mogelijk veilig te stellen. Besloten werd daarom de poging Zondag te Wagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag Werd daartoe nog eens extra hard gewerkt en Werden alle voorbereidingen getroffen. De Bleepbooten Utrecht en Hector waren tegen Zondagmorgen 7 uur besteld. Wederom fun geerde toen schipper Bot als loods. Nadat vol gens het vastgestelde plan bepaalde tanks gevuld of leeggemaakt waren, brak om 8 uur het groote moment aan. De weersomstandig heden waren gunstig. Het was zwaar mistig, hiaar, en dit was het voornaamste, er was bijna geen wind, ook was er, door den Z.W. Wind in den nacht geen bizonder laag water geweest, zoodat de plaat aan den bovenkant Van het gat nog niet geheel gelascht was. De Marine duiksloep D. 1 was langszij van de >,0 11" gemeerd en zorgde voor druk en lucht In de verschillende tanks en compartimenten. Het personeel was geheel op de hoogte van het plan en ieder had zijn bepaalde post. Luit. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u.opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alies zwart- De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten. I. 0.75. ter zee der le kl. B. C. M. Schouten comman deerde de „O 11". Luit. ter zee der 2e kl. G. Quint, zou zorgen voor de navigatie. De offi cier M.S.D. le kl. F. J. Siegenthaler en die der 2e kl. C. E. v. d. Zyl waren op Hr. Ms. „O. 11". De hoofdingenieur van de Marinewerf F. W. K. de Klerk was eveneens tegenwoordig. Door het lage water kwam de boot niet dadelijk vlot. Eerst nadat nog wat water uit- gepompt was. kwam er om 8.45 u. beweging in het schip. De boot helde vrij sterk en kwam dadelijk op diep water. De berekening van ir. De Klerk klopte volkomen met de practijk en toen ging het naar de haven. Radiotelefonisch was de werf intusschen gewaarschuwd en de haven was vrijgemaakt. De sleep stuurde lastig. De „Utrecht" was te groot, zoodat de „Hector" ging sleepen en in de haven de sleepboot „Nelly" van de pontonniers achter uit werd vastgemaakt, om te sturen. Om half tien arriveerde de sleep voor de zeedoksluis, de eb begon al te loopen, waardoor het binnen varen op de werf nogal wat moeilijkheden op leverde. Na eenig manoeuvreeren bracht de luit. ter zee Schouten de boot echter binnen en het was juist half elf, toen het schip veilig geborgen werd in het dok. Het dokken ge schiedde onder leiding van ir. De Klerk. Tegen 5 uur gisterenmiddag stond de boot droog en was geborgen. Omtrent de verdere plannen met de „O 11" staat thans nog niets vast. Zaterdagmorgen om 10 uur heeft de Marine en de burgerij het stoffelijk overschot van den sergeant-telegrafist Steenvoort en de kok Postma tot buiten de stad uitgeleide gedaan. In de chapelle ardente van het Marinehospi taal waren de drie lijken van de jonge men schen opgebaard. Een schat van bloemen was bij de kisten neergelegd. Er waren bloemstuk ken van den commandant der Marine, van het geheele Marinepersoneel, van commandant en officieren van de Onderzeedienstkazerne, van de bemanning van de „O 11", van die van de nieuwe onderzeebooten „O 21" en „O 23", van de Rotterdamsche Droogdokmaatschappij, van bureau Wijsmueller, een groot aantal bloem stukken van familieleden van opvarenden van de „O 21", van de onderofficeren van den Onderzeedienst, van het kokspersoneel. Meer dan veertig bloemstukken waren neergelegd. Om even voor 10 uur kwam de com mandant van de Marine, schout-bij-naeht Jolles, in gezelschap van zijn adjudant, den luit. ter zee der le kl. B. J. Velder- man en den administrateur van het Marinehospitaal, den off. van administra tie der 1ste kl. G. J. Jöbses, nog een laat- sten groet brengen aan de gevallen kame raden. Voor de chapelle ardente stond een vuur- peleton van 12 matrozen opgesteld, gecom mandeerd door een onderofficier. Voor de lijk koets stonden de pijpers en trommelslagers, de trommels omfloerst. De leiding van de begrafenis was in handen van den luit. t. zee der 2e kl. P. J. S. de Jong. Precies om 10 uur wordt het stoffelijk over schot van sergeant Steenvoort, door vier rang- genooten uitgedragen. Het vuurpeleton presen teert het geweer, de commandant der Marine brengt het militair saluut. Daarna volgt het stoffelijk overschot van den kok Postma. Dan stelt het vuurpeleton zich voor den lijkwagen op en trekt de stoet langzaam naar de Buiten haven. De commandant der Marine volgt met zijn adjudant den droeven stoet tot aan de poort van het Hospitaal, waar ook de admini strateur van het Hospitaal zich heeft opge steld. Naast de lijkkoets loopen de slippendragers. Slechts de kransen van den commandant der Marine, van het geheele Marinepersoneel en van de bemanning van de „O 11" werden met de stoffelijke overschotten meegevoerd. Direct achter de lijkkoets volgen officieren, onderofficieren en bemanning van de „O 11" en daarachter komen verschillende deputaties van schepen en inrichtingen", zoowel officieren, onderofficieren als manschappen volgen de baar. De pijpers en trommelslagers zetten een treurmarsch in, droevige, aangrijpende klan ken, die de honderden menschen, die zich aan de haven hebben opgesteld, ontroeren. Van alle gebouwen en schepen wordt de vlag half stok geheschen als de stoet passeert. Overal staat een wacht van vier man opgesteld, die het geweer presenteeren, zoodra de stoet voorbijtrekt. Via de Buitenhaven, het Anker park en de Binnenhaven gaat men naar de grens van de gemeente. Bij het trekken van den stoet langs de Bin nenhaven bleken aan den overkant, ter hoogte van de exercitieloods officieren, onderofficieren en bemanning van de „O 21" en „O 23" zich te hebben opgesteld, terwijl verschillende vracht schepen in de Binnenhaven de vlag halfstok hadden geheschen. Een uiting van piëteit. Bij het passeeren van het autopark van de land macht, aan den Rijksweg stonden de hier aan wezige militairen aangetreden. Tot even voorbij het woonwapenkamp volgde men den lijkauto, toen stelden zich de militairen in twee hagen op en daartusschendoor reed de rouwauto. De militairen ontblootten eerbiedig het hoofd. Zaterdagmiddag werd het stoffelijk over schot van sergeant-torpedomaker Logmans naar Nieuw Helvoet vervoerd. De teraardebestelling van den sergeant- telegrafist Steenvoort heeft hedenmiddag 2 uur plaats op de Oosterbegraafplaats te En schede. De Minister van Defensie zal daarbij ver tegenwoordigd zijn door den kapt.-luit. ter zee O. R. F. Immink, de chef van den Marinestaf door den luit. ter zee der 2e kl. M. J. Vos. de commandant der Marine door den luit. ter zee der le kl. H. Schreven, ter wijl daarbij de volgende deputatie van den Onderzeedienst zal zijn: Luit. ter zee 2e kl. H. A. W. Goossens, sergt.-telegrafist Laurens en de korp.-tel. Middelink. De sergeant-torpedomaker G. Logmans wordt hedenmiddag kwart voor twee te Hellevoetsluis begraven. De Minister van Defensie zal hier vertegen woordigt zijn door den luit.-kol der marinere Lugt, de chef van den Marinestaf door den luit. ter zee der le kl. Kruys, de commandant der Marine door den luit. ter zee der le kl. Veenstra. De volgende deputatie van den O.Z.D. door den serg.-torpedomaker Auer en den korporaal-torpedomaker v. d. Plas. De begrafenis van den koksmaat Postma te te Huizum heeft hedenmiddag kwart voor twee plaats. De Minister van Defensie zal hierbij ver tegenwoordigd zijn door den hoofdofficier van den M.S.D. 2e kl. Fey. De chef van den Marinestaf en de commandant der Marine door den luit. ter zee der le klasse N. Koore man. De volgende deputatie van den O.Z.D. zal vertegenwoordigd zijn: Officier M.S.D. 2e kl. Bos, koksmaat de Munnik en koksmaat Mettering. Daartoe aangezocht door de Commissie „Tuindorp", hield de heer J. Wijker, voorzit ter der vereeniging „Schaakmat" dezer dagen voor de bezetting, een causerie over „Schaken". De heer Wijker, begon met een uiteenzet ting te geven van de ontwikkeling der schaaksport van de "begin-periode af. Spre ker behandelde verder, zich daarbij bedienen de van een groot demonstratie-schaabord, „de openingen van het spel", verschillende in de schaakwereld bekend zijnde gespeelde par tijen van groot-meesters, zooals: „de onster felijke partij, MorphyTarrasch", enz. De wijze waarop een tegenspeler „mat" gespeeld kan worden. Bij monde van den 1ste luitenant Weis- mann, werd den heer Wijker dank gebracht voor dezen leerzamen avond, welke bij allen zeer in den smaak was egvallen. Het ligt in de bedoeling der Commissie „Tuindorp", naar aanleiding van het groote succes, dat de Commissie heeft gehad met het houden van Schaak- en Damwedstrijden in den afgeloopen winter; binnen afzienbaren tijd, voor gemobiliseerden, schaak- en dam- cursusscn te organiseeren, zoowel voor begin ners als voor meergevorderden, zoodat bij voortduren der mobilisatie, in het winter seizoen 19401941 door de Commissie „Tuin dorp", schaak- en damwedstrijden op meer uitgebreide schaal kunnen gehouden worden. De band van Jack de Vries, de bekende bassist, welke momenteel een jubileumtournée doof ons land maakt in verband met zijn 15- jarig jubileum, trad gisteren in Casino op. De belangstelling overtrof de verwachtingen: honderden dansliefhebbers waren zoowel 's middags als 's avonds in Casino aanwezig, waarmede wel degelijk gedemonstreerd werd welk een goede naam de band van De Vries in Den Helder heeft. In een uitstekende acht mans bezetting, waarin we niemand minder dan den bekenden tenorsax Jan Meijer aantroffen en waarby als gast optrad de vocaliste Liesje Poons, wist Jack de Vries de dansenden (en ook de luiste raars) met zijn zeer uitgebreid repertoire te boeien. Het is alweer eenigen tijd geleden, dat de band voor het laatst in Casino optrad en sindsdien heeft zij vele wijzigingen ondergaan. De bezetting, die ons echter thans werd ge bracht excelleerde in vele opzichten. Allereerst de uitstekende croonerette, die werkelijk kans zag haar nummers te „brengen", dan Jack de Vries, Neerlands beste bassist nog steeds, maar thans ook een goede trombonist (When my dream boat comes home!). Een goede sax- groep, met als attractie Jan Meijer, die zijn verlof uit den dienst besteedde door Den Hel der van zijn buitengewone capaciteiten als tenorsaxofonist té laten genieten, Jammer, dat in eenige riummers het samenspel iets te wenschen overliet, wat o. i. komt, door het niet geregeld in deze bezetting spelen. De trompettist en de overige leden van de kleine, doch verder zeer goede rhythmsectie, zij allen speelden met een overweldigend enthousiasme, wat zich spoedig op de dansers overplantte. Kortom een ensemble, dat we in deze bezet ting nog vele malen hier zouden willen zien en hooren. Naar wy vernemen heeft de Casino-directie kans gezien hen voor den len Paaschdag wederom te engageeren, wat een uitstekende keuze is geweest. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat een bandleider 15 jaar lang een eerste plaats in bandkringen inneemt, maar met een ervaring als Jack de Vries heeft, is dit zeer begrijpelijk. Op 9 en 10 Maart hield bovengenoemde Hengelsportvereenignig een concours voor haar leden. De deelname was niet zoo groot als anders; er waren 55 deelnemers. Even redig daaraan was de vangst evenmin groot. De lange vorstperiode is hieraan misschien wel debet. Winnaar van den len prijs werd de heer A. Koster (Julianadorp), die tevens houder werd van den wisselbeker voor den grootsten baars: 18.5 cm. De heer E. Hemmers is houder geworden van den wiselbeker voor de meeste gevangen baarzen op de gehouden concoursen, seizoen 1939—'40. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 STILLE OMGANG. Na het Lof, dat Zaterdagavond te 10 uur werd gehouden, begaven zich te half 11 een 100-tal katholieke stadgenooten per trein naar Amsterdam, teneinde aan den Stille Omgang deel te nemen. Om 3 uur werd de Heilige Mis in Amsterdam opgedragen. De speciale intentie was ditmaal het Gebed voor den Vrede. Zondagmorgen vroeg kwamen de deel nemers aan deze plechtigheid weder in Den Helder aan. Onder zeer groote belangstelling is Zater- dagmidag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van gep. vice-admiraal W. C. J. Smit, oud-chef van den marinestaf. Van hun belangstelling hadden o.a. blijk ge geven de chef van den marinestaf, J Th. Furstner met den adjudant luitenant ter zee 2e kl. M. J. Vos, voorts vice-admiraal B. Schreuders, lid van het Hoog Militair Ge rechtshof, schout-bij-nacht F. J. Heeris, de gep. vice-admiraals F. Bauduin, A. F. Gooszen, J. de Graaff, C. J. E. Brutel de la Rivière, jhr. G. L. Schorer, J. H. Zeeman, J. Naudin ten Cate, J. F. Osten, C. Fock, de gep. schou- ten-by-nacht W. Lam, A. L. Boelen, W. C. A. Vink en vele andere gep. officieren bij de land- en zeemacht. In de aula heeft de heer Hajenius als zwager van den ontslapene het eerst het woord ge voerd en gezegd, dat de vriendschapsbanden, die hem met den ontslapene bonden, van hun jeugd reeds dateeren. Later is hij met zijn ouden kameraad in aanraking gekomen, deze als commandant van de stelling van de Maas en Schelde, spr. als burgemeester van Goes. In die functie heeft hij bij hem nog meer leeren waardeeren. Hij was een kalme, be kwame evenwichtige commandant, die on danks zijn eminente kwaliteiten voor een ieder, ook voor den eenvoudigsten man, toe gankelijk was. Velen heeft hij daardoor aan zich verplicht, velen zijn hem daarvoor dank baar. Vice-admiraal Furstner memoreerde, hoe de ontslapene in de moeilijke jaren van 1914- 1916, chef van den marinestaf is geweest. Iedere goede vaderlander en in het bijzonder de marine is hem dankbaar voor hetgeen hij in die verantwoordelijke positie heeft gedaan. Al3 vriend sprak de heer Diemer Kool, die er op wees, dat vice-admiraal Smit bij zijn vele voortreffelijke eigenschappen ook een gouden hart bezat. Schout-bij-nacht Heeris schetste in het kort den levensloop van den ontslapene. Toen hij in 1916 als commandant benoemd werd, was hij een vreemde voor mij, aldus spr. Toen ik in 1919 wegging, was hij een vaderlijk vriend. Daarvoor bracht spr. den ontslapene dank. Ten slotte voerde een pleegzoon, mr. Loeff, het woord. Na het spelen van het Wilhelmus werd de baar grafwaarts gedragen, waar een zwager van den ontslapene, de heer Kuyck, voor de betoonde belangstelling dankte. Mochten wij vorig jaar op het groote con- xert van Bravo op het programma lezen dat de leden der vereeniging Tubantia als gasten optraden, nu waren de rollen omgekeerd. Onze Heldersche afd. welke waren uitgenoodigd, dit concert bij te wonen, togen n.1. Zaterdag op pad en werden bij aankomst te Amsterdam hartelijk verwelkomd door het bestuur en het bondsbestuur. De concertzaal bleek gevuld tot aan den nok, en men had voor hare gasten een goede plaats gereserveerd. Na het concert voor de pauze treedt den bondsvoorzitter naar voren die met een kort woord de verdienste van de vereenigingen naar voren brengt. Daarna traden onze stadgenoo ten voor het voetlicht, welke met een daverend applaus werden verwelkomd. Daar de „Russi sche Taptoe" wederom een belangrijke rol ver vulde, oogstte men een groot succes en dwong men den leider tot een toegift, waarvoor men koos „Anschor-Away", dat op uitnoodiging van den leider uit volle borst werd mee gezongen. Dit bracht een ovatie. „Bravo" had haar succes behaald. Hierop trad de voorzitter van „Tubantia" naar voren, dankte bestuur en leider en feliciteerde de vereen. „Bravo" met haar 2-jarig bestaan. Op 2 Mei a.s. zal „Bravo" voor de eerste maal deelnemen aan het Nationaal Bonds- concours te Zandvoort. WAAK IS DIE AUTOPED? Zaterdag werd bij de politie aangifte ge daan van de vermissing van een blauwe auto ped op luchtbanden, die behoorde van iemand op den Ruyghweg. KUIT INGEPIKT. Door onbekenden werd Zaterdag een ruit van een perceel aan de Stakmanbossestraat ingekogeld. De politie stelt een onderzoek in. ONDER DEN INVLOED. Zondagnacht werden twee personen, die zwaar onder den invloed bleken te verkeeren, door de politie naar het Hoofdbureau ver voerd. alwaar zij in de gelegenheid werden gesteld hun respectievelijke roezen uit te slapen. TWEE HONDEN GEÏNTERNEERD. In het honden-,.asyl" op het Hoofdbureau van politie bevinden zich momenteel weer 2 honden, die hun eigenaars blijkbaar ontloopen zijn. De eene is een grijs-witte hond zonder penning, de andere een jonge bruine hond, wél voorzien van een penning. BEVALLEN: J. Th. L. van der EndeVer- nieuwe. z.; G. SlagtMaduro. z.; A. Makelaar Pluymers, d.; A. FraanjeMallet, z.; W. G. NieuwenhuisTromp, z. OVERLEDEN: G, L, Logmans, m., 33 jaar. Het is wederom een politiek zeer be wogen week-end geweest. Uit tal van hoofdsteden van Europeesche landen heb ben de sensationeele mededeelingen elkan der gekruist, doch op dit oogenblik is er nog geen sprake van eenige klaarheid aan het vrij duistere politieke firmament. Wij weten echter in ieder geval, dat Finland nog niet op de knieën gedrukt is door het „onoverwinnelijke Roode Leger", alhoewel toegegeven moet worden, dat, gezien het in aantocht zijnde voorjaar, de grootste voordeelen van het dappere kleine land daar in het hooge Noorden voorbij zyn. Het staat thans wel vast, dat zoowel Berlijn als Stockholm reeds geruimen t\jd aan het bemiddelen geslagen zijn, teneinde het „conflict" uit de wereld te bannen. Beide regeeringen hebben daarbij het grootste belang. Stockholm, omdat het vreest straks knijp te komen zitten tus- schen het hulpbrengende Frankrijk en Engeland en Rusland, en Berlijn omdat men tot nu toe van de levering van de veelge roemde producten uit Rusland voor Duitschland weinig heeft gezien. Iets wat te verklaren is uit de sterk toegenomen behoeften van de Sowjet in verband met den oorlog. Gisteren is von Ribbentrop in Rome aange komen, vergezeld van een staf van hooge amb tenaren. Over de aanleiding van deze reis is „officieel" niets bekend. Berlijn zegt, dat dit een soort „periodiek bezoek" is, hetgeen op de hechtheid van de „as" wijst. Men kan echter aannemen, dat het onderwerp van gesprek vrijwel louter en alleen Rusland en Finland zal betreffen, omdat dit momenteel Duitsch- land's grootste zorgenkinderen zijn. Met een weinig speculatie kan men wel als zeker aannemen, dat von Ribbentrop een ern stige poging tot verzoening zal aanwenden tusschen Rome en Moskou. Den laatsten tijd was die verhouding slecht, hetgeen voorname lijk zijn oorzak vond in de zorgen in Italië, dat de Sowjet haar handen niet van den Balkan zou kunnen afhouden. Reeds geruimen tijd ge leden heeft naar aanleiding deze zorgen Mus- solini gezegd, dat bij een dergelijk streven Italië niet weerloos zou toezien. Inmiddels werd de verhouding slechter dan slecht en giet de Romeinsche pers met de regelmaat van een klok haar verwijten en verachting uit over de Sowjet-Unie. Is het dus onbegonnen werk van Von Rib bentrop, om die stemming te doen omslaan? Geenszins. De tegenstelling moge, ideologisch, onoverbrugbaar zijn, zakelijk gezien is er niets op tegen, dat de beide landen in de grootste harmonie zullen gaan samenwerken. Men heeft den laatsten tijd krasser voorbeelden van zulks mogen constateerenAlzoo: Berlijn bemiddelaar tusschen Rome en Mos kou. Bemiddelaar tusschen Moskou en Hel sinki waarschijnlijk, terwijl de Duitsche staatsman tenslotte een bezoek heeft gebracht aan den Paus. Ook dit bezoek wordt niet alleen door de Katholieke wereld met de grootste aandacht gevolgd. Zal het concor daat ter sprake komen en dit wellicht aan gevuld worden. Het antwoord op tallooze vragen, die zich thans opdringen, kan nog niet ge geven worden. Het blijft slechts gissen en veronderstellen. Dat er evenwel een diplo matiek verkeer op hoogspanning gevoerd wordt, staat als een paal boven water, evenals het feit, dat men zich binnen enkele dagen (wellicht uren) wel weer op groote verrassingen kan voorbereiden. Von Ribbentrop is niet naar Rome gereisd om alleen maar spaghetti met zijn vriend Ciano te eten, en hij zal de Paus niet be zoeken teneinde met deze te praten over de schoonheid van het Vaticaan. Integen deel, belangen van de eerste grootte zullen ter sprake zijn gekomen, onderwerpen, die waarschijnlijk de nabije toekomst van Europa zullen bepalen. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Juarez". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Kop van Jut". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Het Masker van de Spin" (II). Maandag 11 Maart. C.J.M.V.-gebouw. 3.30 u. Conferentie. Chr. Milit. Tehuis. 8 u. Conferentie. Dinsdag 12 Maart. C.J.M.V.-gebouw Ï.3Ó u. Conferentie. Chr. Milit. Tehuis 8 u. Conferentie. Donderdag H Maart. Casino, 8 uur. O. en O. voor de militairen. Barometerstand Den Helder: 757,4 Maximum temp. lucht: 4tg Laagste temp.: g Wind: richting Z.Z.W.; kracht: 3. Licht op: 6,28

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5