Engeland kende de Russische voorwaarden „Ik besloot tot vier nieuwe maatregelen" Vtnieuv/e Als Finland vraagt... helpen de geallieerden Wanhopig gevecht om VIBORG Grasdrogerij in de HAARLEMMERMEER Dit jaar geen Vierdaagsche Nederlanders door Gestapo gearresteerd Luchtgevecht boven *t Westfront Het voetbalmenu van Zondag a*s* Minister Steenberghe tot de boeren Doch onthulde ze niet Het stroovraagstuk Soep van VOlrijpe tomaten! Postvluchten op Indië Treinbotsing in België 1* BOTERPRIJS AD I 1.60 BLIJFT TOT 1 MEI; 2. STEUN AAN DE ONDERMELK; 3. NUCHTERE KALVEREN EVENTUEEL UIT DE MARKT. 4. TOT 1 MAART AAN MILTVUUR GE STORVEN VEE WORDT VERGOED. Gisteravond heeft de minister van Economische Zaken, Mr. Steenberghe zich wederom in een radiospeech tot de boeren gewend. Zijne Excellentie herinnerde allereerst aan de sinds zijn vorige toespraak genomen re- geeringsmaatregelen tot steun aan den landbouw. Over de resultaten van deze maatregelen zeide spr.: Het bleek nu, dat de positie van den ak kerbouw geen bijzondere zorgen baarde. De gestelde richtprijzen waren bevredigend, van de oorlogsomstandigheden heeft men in den akkerbouw nu eenmaal niet zooveel hinder, omdat men daar minder dan in de veehou derij op uitvoer is aangewezen, terwijl men bovendien van sommige bijkomende om standigheden als b.v. de hoogere strooprij- zen, nog voordeel heeft. Hoe geheel anders liep het echter met de veehouderij. Men kan zeggen, dat men daar in den laatsten tijd niet veel anders dan met tegensla gen te kampen heeft gehad. Aller eerst de ten gevolge van de strenge vorst zoo uiterst ongunstige weers omstandigheden, die haar invloed vooral in het weidebedrijf ongetwij feld nog geruimen tijd zullen doen gelden. In de tweede plaats neem ik de miltvuur-epidemie, die menigen landbouwer nadeel berokkende door 5terftegevallen onder het vee. Voorts is een belangrijke nadeelige factor gelegen in den achteruitgang van de melkproductie, Deze achteruitgang is niet alleen ontstaan doordat er o.a. ten gevolge van de slechte weersomstandigheden op verschillende be drijven onvoldoende hoeveelheden ruw voe der aanwezig zijn, ma°r ook doordat als ge volg van de oorlogsomstandigheden eiwit rijk krachtvoer slechts in beperkte mate be schikbaar kan worden gesteld. Deze ver mindering der melkproductie doet zich na tuurlijk onmiddellijk in de inkomsten van de veehouders gevoelen. Wat den teruggang in den export betreft, het is uit de exportcijfers van de laatste maanden wel gebleken, dat er van een groo- tere vraag en betere prijzen voor onze pro ducten niets te bespeuren is. Afslachting deel van den vee stapel voorkomen. Het kan echter niet in de macht van de regeering liggen om aan alle nadeelen die er voor de veehouderij zijn, tegemoet te komen. Veel had de regeering echter in- tusschen reeds gedaan om de moeilijkhe den te verlichten, welke bij het uitbreken van den oorlog voor de veehouderij te voorzien waren. Ik moge b.v. in herinne ring brengen, dat terstond toen de oorlog uitbrak de aankoopen door de regeering in het buitenland van granen en andere pro ducten bestemd voor veevoeder in ver sterkte mate en in versneld tempo zijn voortgezet. Groote hoeveelheden zijn sinds dien in ons land binnengekomen, waar door wij in staat zijn geweest de distri butie van veevoeders op een vrij behoor lijk peil te handhaven, zoodat afslachting van een deel van den veestapel tot dusver gelukkig nog niet noodig is gebleken. Van groot belang voor de veehouderij zijn ook geweest de maatregelen, die de regeering heeft genomen en nog steeds neemt om een verdere verhooging van de prijzen van voedergranen en veekoeken te voorkomen. Deze maatregelen, waarbij de regeering groote bedragen voor haar rekening neemt, hebben geheel aan de bedoeling beantwoord. DE STROOPRIJZEN. Ook ten aanzien van het prijsverloop van het stroo heeft de regeering ingegrenen. Toen de strooprijzen. ondanks de uitvaar diging van een verbod van verwerking van voerstroo, stegen tot boven den door mij redelijk geachten prijs van f 21.50 per 1000 kg. af boerderij, vermeerderd met een rede lijk bedrag voor kosten en winst, konden verdere maatregelen niet uitblijven. Met ingang van 4 Maart j.1. moest dan ook een vervoers- en afleveringsverbod van stroo worden uitgevaardigd, waardoor het ver handelen van stroo tegen een hoogeren prijs, dan dien ik zoo juist .noemde, onmo gelijk werd gemaakt. Thans doet zich echter het ver schijnsel voor, dat onvoldoende stroo ter beschikking komt voor de vee houderij. Ik heb tot dusver ge tracht. zonder diepgaand ingrijpen stroo voor de veehouders voor een redelijken prijs zooveel mogelijk beschikbaar te krijgen. Het spijt mij te moeten erkennen, dat mijn ver wachting door de feiten niet is be antwoord. Ik wil hier echter aan toevoegen, dat zij die misschien van meening zijn. dat het wel niet zoo'n vaart zal loopen met dwin gende maatregelen van hooger hand, zich zullen blijken te vergissen. e,"chts indien al'e betrokkenen, te we- ten verbouwers, handelaren en strookar- tonfabrikanten, medewerken, op de genoem de prijsbasis, kan worden voorkomen, dat op ruime schaal tot vordering zal moeten worden overgegaan. En ik verzeker U, dat ik niet zal terug deinzen om van het vorderingsrecht ge bruik te maken. Alle voorbereidingen z ij n daartoe getroffen. VIER NIEUWE MAATREGELEN. Vervolgens deelde de minister mede, te hebben besloten, een 4-tal bijzondere maat regelen ten behoeve van de veehouderij te treffen. In de eerste plaats heb ik besloten, aldus Zijne Excellentie, den huidigen winterpriis voor boter van f 1.60 per kg. niet, zooals in het voornemen lag, op 1 April a.s. te laten afloopen, doch dezen tot 1 Mei a.s. te hand haven. Waar in de maand April de melk productie in den regel reeds sterk toeneemt zal deze maatregel zonder twijfel van gunstigen invloed zijn op de inkomsten van de veehouders. Als tweeden maatregel, welke eveneens speciaal aan de melkvee houderij ten goede komt. kan ik u medcdeelen, dat de regcering beslo ten heeft de ondermelk te steunen en wel door mager melkpoeder uit de markt te nemen. De prijs, waarvoor het poeder zal worden overgenomen, zal zoo spoedig mogelijk be kend worden gemaakt, de hoeveelheid zal niet aan een limiet gebonden zijn. Het tijd vak, waarin mager melkpoeder van regee- ringswege zal worden aangekocht, is gesteld op de periode van 15 Maart15 September a.s. Door dezen maatregel zal ook de kaas positie worden versterkt, terwijl tevens de beschikking verkregen wordt over een uit stekend voedsel voor het vee, en in geval van nood ook voor den mcnsch. Ook ten behoeve van de rundveehouderij zullen ccnige maatregelen worden getroffen. In de eerste plaats zullen, indien de prijzen der nuchtere kalveren in het voorjaar door het verminderen of wegvallen van export tegenvallen, nuchtere kalveren uit de markt wor den genomen. Deze zullen dan wor den ingeblikt Ik vertrouw, dat hierdoor een prijsinzin- king der nuchtere kalveren, die anders mis schien zou dreigen, zal worden tegengegaan. Verder zal de uitvoer van rundvee, waar- vor zich den laatsten tijd enkele mogelijk heden voojdocn, zooveel mogelijk worden bevorderd. Ten slotte heb ik in de ongunstige omstandigheden itt*"de"'Vf(eHtfud<riJ aanleiding gevonden in verband met het miltvuur nog een bijzondere voorziening te treffen. Ik heb n.1. besloten, dat ook voor de van 1 De cember tot 1 Maart aan miltvuur gestorven koeien aan de veehouders vergoeding zal worden verleend. De minister legde er in het slot van zijn rede nog eens den nadruk op, dat de regee ring niet Alle moeilijkheden kan wegnemen. De Regeering heeft echter zoo besloot mr. Steenberghe de toezegging gedaan, dat zi] alles zal doen wat in haar vermogen ligt om voor den land- en tuinbouw een redelij ke belooning van zijn arbeid te verzekeren. Deze toezegging zal zij ook gestand doen. Stelt gij dan ook daartegenover uw volle vertrouwen in de regeering. Ook indien on vermijdbare tegenslagen u mochten treffen! Slechts gesterkt door dit vertrouwen kan de regeering haar taak, die in deze tijden zoo uitzonderlijk moeilijk is, met kracht en standvastigheid blijven vervullen. Verwerkt wordt o.a. gras van Schiphol en Boschplan. Met medewerking van de regeering en de gemeente Amsterdam zullen in de Haar lemmermeer een grasdrogerij en een vlas- zwengelarij worden gebouwd. De drogerij één der 44, die met steun der-regeering zullen worden gesticht zal verrijzen aan den Sloterweg op grond der boerderij van den heer Uithol; initiatiefnemers zijn de heeren Gort. De bouwkosten worden op een ton geraamd, waarbij 30 mille komt voor rijdend materiaal. Men hoopt in Mei te kunnen be ginnen. De gemeente Amsterdam zal het gras van Boschplan en Schiphol beschikbaar stellen 500 h.a.) en daarvoor een aandeel in de winst krijgen. Dit gras zal vijf maal worden gemaaid. Verder heeft de drogerij zich, aldus het Hsb., de verwerking verzekerd van 450 ha. bietenkoppen en -bladeren. Er zullen dezen zomer 25 man werken; de capaciteit be draagt 50 ton per dag. 's Winters zal het personeel in de vlas zwengelarij werken; deze bewerking ge schiedde tot dusver in het buitenland. De leider der Vierdaagsche af- standsmarschen van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding deelt thans mede, dat deze marschen dit jaar niet wor den gehoudenv LICHT OVER MAISKY'S BEZOEK AAN HET FOREIGN OFFICE. Reuter verneemt, dat de Sovjetrus- sische ambassadeur, Maisky, op 22 Februari een bezoek gebracht heeft aan den "Britschen onderstaatssecre taris voor buitenlandsche zaken, Butler. Het blijkt thans, dat dit on geveer het tijdstip was, waarop de Sovjet zich tot Zweden wendde. Maisky gaf kennis van voorwaar den. gelijk aan die, welke door den Sovjet aan de Zweden voorgelegd werden en verzocht de Engelscren deze voorwaarden aan Finland door te geven. Sloan, van de oppositoneele Labourpartij, vroeg: „Zal de Britsche regeering troepen naar Finland zenden, en zoo ja. is zij bereid de neutraliteit van Noorwegen daarbij te schenden?" Chamberlain zeide: „Ik kan niets toevoe gen aan de verklaring, die ik heb afgelegd. De Italiaansche kolenschepen. Ten aanzien van de opgebrachte Italiaan sche schepen, zeide Chamberlain: „Het verheugt mij te zeggen, dat op 9 Maart een overeenkomst tot stand is geko men met de Italiaansche regeering over dit onderwerp. Het blijkt thans, dat de instruc ties. die door de Italiaansche autoriteiten voor eenige der onderhavige schepen waren uitgegeven om na 1 Maart te vertrekken, on danks deze aankondiging van den datum waarna controle zou worden uitgeoefend, gebaseerd waren op een misverstand. Dit misverstand erkennende, heeft de Engelsche regeering er in toegestemd de schepen vrij te laten, welke met hun ladingen waren *ast- gehouden. „Aan den anderen kant heeft de Italiaan sche regeering zich van haar zijde verbon den er zorg voor te dragen, dat de overige Italiaansche steenkolenschepen, die thans Tomatensoep gemaakt van volrijp geplukte tomaten. Een rijkdom aan gezondheid en genot. Voedzaam en heerlijk van smaakOok vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. In de Moston-mijn te Manchester zijn gis teren twee vrachtauto's welke mijnwerkers onder den grond vervoerden, met elkaar in botsing gekomen. Als gevolg hiervan wer den vijf man gedood en dertig gewond. De slachtoffers waren gezeten in lorries, die uit de rails liepen en over elkaar scho ven, waardoor zij volkomen vernield werden in de haven liggen, in ballast zullen ver trekken en dat geen verdere Italiaansche vrachtschepen naar die havens gezonden worden om steenkool te laden. Nadat Chamberlain zijn verklaring had afgelegd, vroeg het lid der Labour-oppositie Thorne. of de Engelsche regeering in staat was geweest regelingen te treffen voor de le vering van meer steenkool aan Italië op dit oogenblik. Chamberlain antwoordde hierop: „Dat zal ongetwijfeld het onderwerp vormen van ver dere besprekingen". Verdubbeld? Naar verluidt zouden de Britsche en de Italiaansche regcering overeengekomen zijn den Britschen kolen-export naar Italië, wel ke op het oogenblik ruim twee millioen ton per jaar bedraagt, te verdubbelen. Op de uitreis arriveerde de Toren valk gisteren te Rangoon, terwijl de Oehoe en de Buizerd op de terug reis Medan en Alexandrië bereik ten. Frans kwam zónder zijn vader van uitstapje over de grens te rug Vrijdagavond begaf de heer Aug. Sanders, onderwijzer aan de bijz. jongensschool op Maria-Hoop (gem. Echt, L.), in gezelschap van zijn zoontje Frans naar het Duitsche douanekantoor te Echterbosch, waar hij en kele inlichtingen moest inwinnen. De jon gen fietste verder naar den tandarts te Waldbucht, doch toen hij hij zijn terugkomst zijns vaders fiets nog voor het douanekan toor zag staan, kwam er een Duitsche kom mies naar hem toe, met het verzoek de fiets maar mee naar huis te nemen, want vader was per auto doorgereisd naar Heinsberg en zou daar des nachts blijven. Mevrouw Sanders vond niets verontrustends in Frans' mededeeling; zij veronderstelde dat haar man bij kennissen bleef logeeren. Toen de heer S. echter Zaterdagmorgen nog niet terugkeerde, begon zij zich onge rust te maken en begaf zich naar het douane kantoor. De Duitschers deelden haar daar mede, dat de heer Sanders op last der Ge stapo was gearresteerd en per auto naar Heinsberg overgebracht. De reden van deze arrestatie konden zij niet opgeven. Mevrouw S. heeft onmiddellijk den burgemeester van Echt gewaarschuwd, die op zijn beurt Den Haag van het gebeurde in kennis stelde* De betrokken instanties stelden zich ter stond met de Duitsche autoriteiten in con tact en de familie van den arrestant wacht in groote ongerustheid de resultaten vaU het onderzoek af. Geen van beide partijen leed ver liezen. Het opperbevel van de Duitsche weere macht maakt bekend: In het Westen geen bijzondere gebeurte nissen. Het luchtwapen zette zijn verkennings vluchten boven Oost-Frankrijk voort. De vijand probeerde meer dan eens Duitsch. gebied binnen te vliegen. Daarbij hebben Zondagavond twee vijandelijke vliegtuigen zoowel op den heen- als op den terugtocht over Luxemburgsch gebied gevlogen. Havas meldt uit Parijs: Het voornaamste gebeuren aan het Wes* telijk front was Zondag een luchtgevecht boven de frontlinie tusschen 6 Fransche en een gelijk aantal Duitsche jachtvliegtuigen. Geen van beide partijen leed verliezen. In Fransche militaire kringen spreekt men in dit verband de beweringen van Duitsche zijde tegen, volgens welke 't ging tusschen tien Fransche en slechts zeven Duitsche toestellen. Eveneens verklaart men, dat het bericht, volgens hetwelk een Fransche jager zou zijn .neergeschoten, onjuist is. Tijdens het gevecht werd een Fransche vlieger zwaar gewond, doch desondanks wist hij zijn machine in bedwang te houden. K.N.V.B. Antwerpen: België—Nederland. Afdeeling L A: K.F.C.A.D.O.; Stormvogels't Gooi. B: H.R.C.O.S.V.; HollandiaAlcm. Vic- trix; W.F.C.Purmersteijn; Zaandijk- Succes; West-FrisiaZ.F.C.; Alkmaar- sche BoysHelder. E: Helder 2Watervogels; SchagenOude* sluis; WieringerwaardB.K.C.; H.R.C. 2 Atlas. G: D.T.S.N. Niedorp; C.S.V.—Alcm. Vic* trix 2; Alcm. Victrix 3Uitgeest; Bergen Alkm. Boys 2. Afdeeling IL A; R.F.C.—H.B.S.; D.H.C.—D.F.C; Xerxes— C.V.V. Afdeeling IIL A: NECEnschede, TubanteaAGOW - HeraclesQuick; Go AheadWagenin- gen; Enschedesche BoysHengelo. Afdeeling IV. A: Willem IIN.A.C.; JulianaRoermond; B.V.V.—N.O.A.D.; Helmond—M.V.V.; P.S. v.—Longa; LimburgiaEindhoven. Afdeeling V. A: W.V.V.Be Quick; VelocitasG.V.A.V.; YeendamAchilles; Leeuwarden-Sneek; H.S.C.Heeren veen. N.H.V.B. Afd. A: Schoorl 1Alkmaar 1; Vrone 1— Alkm. Boys 3; Oudorp 1Koedijk 1. Afd. E; Helder 3—Watervogels 2; Petten 1 J.V.C. 1; H.R.C. 4Succes 2. Afd. G: Alkm. Boys 4Dirkshorn 1; Ber gen 2Oranje Wit 1; D.T.S. 2Egmon* dia 1. Afd. J: Sporters 2—M.O.C. 1; Andijk 2—N. Niedorp 2; Schellinkhout 1—V.C.L. 1. Afd. K: Atlas 2—Helder 5; Helder 4—B.K.C. 2; Watervogels 3Schagen 2. Afd. M; Egmondia 2Alkmaar 3; Alcnii Boys 5Egmondia 3. Afd. P: V.C.L. 2Oudendijk 2; Hauwert 1-* Flevo 1; Sijbekarspel 1Andijk 3. Afd. R: Wieringerwaard 2-Werkdorp NieU- wesluis 1; B.K.C. 3—Petten 2; Barsinger- horn 1—Winkel 1; St Maartensvlotbrug 1Winkel 2. Adsp. J: C.S.V.aKoedijk a; Alkmaar a— Alcm. Victrix a. Adsp. K: Alkm. Boys bBergen a; D.T.S. 8 Egmondia a. Adsp. L: D.T.S. bVrone a. Adsp. N: Berkhout aSporters b; V.C.L'. 6 Oudendijk a. Adsp. O: H.R.C. a—Helder b. Adsp. P: Helder cSchagen a; B.K.C. a-* Winkel a. Deze voorwaarden behelsden volgens Reu ter afstand van alle gebied rondom het La- dogameer, met inbegrip van Viipuri en an dere steden, de geheele Karelische land engte. alle- eilanden in de Finsche Golf, welke thans bezet zijn door de Sovjettroe pen, de Westelijke helft van 't schiereiland Rivachi en verpachting van Hangoe voor een Russische vlootbasis, niet slechts voor den duur van den Europeeschen oorlog, zoo als gemeld is, maar voor een lange periode van jaren. Reuter verneemt, dat bij de uit eenzetting van de aan de Britsche regee ring genoemde voorwaarden zich geen com pensatiefactoren, hetzij territoriaal, hetzij jommercieel, bevonden. De Britsche regeering weigerde deze voor waarden vanwege hun buitensporigen aard, door te geven. Eenige dagen later echter stelde de Brit sche regeering Finland in kennis van den Sovjetrussischen stap, zonder de voorwaar den te onthullen, ofschoon het den Fin nen vrij zou hebben gestaan vragen te stel len omtrent den aard daarvan, wanneer zij van meening waren geweest, dat het raad zaam was de zaak voort te zetten. Intus- schen hadden de Sowjets deze démarche tot de Zweden gericht. Inderdaad gaven de Zweden de voorwaarden door en drongen zij, naar het schijnt, aan op overweging daarvan. - f': Positieve verklaring van Cham berlain in het Lagerhuis. De gevolgen nog niet duidelijk. KOLENSCHEPENKWESTIE WAS EEN MISVERSTAND. In het Lagerhuis heelt Chamber lain medegedeeld, dat de Engelsche en Fransche regeeringen de regee ring van Finland er van in kennis hadden gesteld, dat zij bereid waren in antwoord op een beroep op ver dere hulp over te gaan tot onmiddel lijke en gezamenlijke hulp van Fin land met gebruikmaking van alle tot haar beschikking staande hulp bronnen. De verklaring van Chamberlain moet, volgens Reuter, aldus worden uitgelegd, dat EngelschFransche hulp gegeven zal worden, wanneer er om gevraagd wordt. De Engelsche regeering heeft later op den dag laten weten, dat dit nog niet het geval is. In antwoord op een vraag van de Labour- leider Attlee zeide Chamberlain: „Iedere hulp aan Finland zou in overeenstemming zijn met Groot Brittanjes verplichtingen vol gens het Volkenbondshandvest". Wat de sa menwerking met andere staten betreft, ik heb Frankrijk reeds in verband met onszel- ve genoemd. Natuurlijk kan ik niet zeggen, wat andere staten zich verpHcht zouden kunnen gevoeleft om te doen." Kirkwood, van de oppositioneele Labourpartij, vroeg: „Komt dit niet overeen met ten oorlog te trekken tegen Rusland?" Chamberlain antwoordde: „Zoo ver is het nog niet gegaan." Russen wagen er duizenden sol daten aan. TANKS VERDWIJNEN IN DE BIJTEN Bij den aanvang der vredesonderhande lingen is de situatie in Finland als 'volgt: De Russen hebben geen moeite meer ge daan hun front bij Tammisuo uit te brei den, zoodat hun offensief is tot staan geko men. De Finnen hebben zich op hun derde verdedigingslinie teruggetrokken. De Russen trachten echter ten Zuiden van Viborg over het ijs de Viborgjbaai over te trekken; eenige eilandjes werden door hen bezet. Het Russische legerbericht. Het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad deelt mede; dat op 11 Maart de Sovjetrussische troepen de ring rondom Viborg hebben gesloten. De Ooste lijke en Noordelijke wijken van de stad zijn door de Russen bezet. Op don Westelijken oevér van de baai van Viborg rukken de Russische troepen zegevierend op. De infanteriegevechten bij het station Lojmola aan den spoorweg tusschen Suo- jarvi en Serdobol duren voort. De Sovjetrussische luchtmacht is opge treden tegen militaire objecten van den vijand en heeft vijf vijandelijke vliegtuigen omlaag gehaald. Volgens de Finnen, die het verlies van eenige eilandjes toegeven, wierpen de Rus sen groote massa's troepen in den strijd, die wanhopig vochten om het steunpunt op de kust ten westen van Viborg te ver- grooten Zij hebben een strook gronds bezet ter lengte van ongeveer 16 K.M. en ter diepte van 4 K.M. Nieuwe troepenafdeelin- gen die met sleden en tanks in colonne-for matie over het ijs trachtten op te rukken, werden door de vele bommen der Finsche vlieguigen vernietigd. Tanks verdwenen in groote gaten in het ijs. Te Helsinki wordt verklaard, dat het aantal verdronken Russi sche soldaten in de honderden loopt. Het ^Finsche legerbericht zegt verder, dat in het'noordwesten van het Ladogameer de vijand na krachtige artillerie voorberei ding een eiland van de Pitkaeranta-archi- pel heeft bezet. Een aanval in de richting van Pitkaeranta en Uoma werd afgeslagen. Te Kollanjoki duurde de strijd den geheelen dag. De vijand verloor meer dan tweedui zend dooden. Vijandelijke anvallen in de richting van Kuhne en Salla zijn afgesla gen. Overigens niets te melden. Vijf en twintig menschen gewond. In het station van Bergen (Henegouwen) zijn gisterochtend twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werden 25 personen gewond, doch de verwondingen zijn over het algemeen niet van ernstigen aard. Ongeluk in mijn.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2