en de vuren van Tohr Zweden vreest oorlog met Duitschland DE SCHAT Nederland bouwt nieuwe schepen België trotseert booze buien in de Ulo-eiiijn door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma Hoe gaat het tusschen Japan cn Rusland Nieuw type gevechtsvliegtuig Valsche aandeden Erwten en suiker op Spaanscbe bandieten Ms. „Molotof" wacht op zijn schroeven één bon Besprekingen voor een handels verdrag vorderen goed. Op een vraag of er eenige verbetering te constateeren valt in de besprekingen tus schen Japan en de Sovjet Unie verklaarde de woordvoerder van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken, dat de onderhandelingen voor een handelsverdrag in Moskou goed vorderen en dat de Sovjets aan Japan hebben toegezegd dit jaar een verdra* op langen termijn te willen slui ten over de vischwateren van Kamsjatka. De besprekingen hierover zullen binnenkort beginnen. De Japansche voorstellen om opnieuw een commissie te vormen voor af bakening der grenzen tusschen de Sovjet Unie en Mandsjoekwo en om de geschillen te regelen zijn door de Sovjets reeds in beginsel aanvaard en Tokio wacht thans op het definitieve antiwoord van Moskou ten einde tot de benoeming der commissies over te gaan. De verhouding met Amerika. Ove de betrekkingen met de Vereenigde Staten zeide de woordvoerder: Wij hebben onze middelen uitgeput om het terrein ge reed te maken teneinde de betrekkingen tusschen Japan en de Vereenigde Staten opnieuw te regelen. Thans wachten wij op een stap van Amerikaansche zijde. Door Ajnerika vrijgegeven. De correspondent te Washington van de „New York Herald Tribune" deelt mede dat de regeering besloten heeft, den verkoop aan de geallieerden toe te staan van de Curtiss P. 40. een jachtvliegtuig met .een snelheid van 640 K.M. per uur. Ambtenaren van het ministerie van oorlog verklaren, dat dit ty pe is vrijgegeven omdat een veel beter en sneller vliegtuig tot ontwikkeling is ge bracht en spoedig in massaproductie zal worden vervaardigd. Waj de man. die ze in onder pand gaf. met de valschheid op de hoogte. De 40-jarige reiziger L. H. S., heeft van twee menschen geld geleend en daarvoor in onderpand een aantal aandeelen gegeven welke later bleken valsch te zijn. Hij is voor dit feit door de Rotterdanische recht bank veroordeeld tot anderhalf jaar gevan genisstraf, doch kwam van dit vonnis bij het Haagsche gerechtshof in hooger beroep, omdat hij beweerde de valschheid van de aandeelen niet te hebben gekend. De advocaat heeft bevestiging van het door de Rotterdamsche rechtbank gewezen vonnis geeischt. Het hof legde S. gisteren een gevange nisstraf van een jaar op. Koninklijke Pakketvaart-Maat schappij geeft opdracht. De Koninklijke Pakketvaart Maatschappij heeft opdracht gegeven tot don bouw van vier vrachtschepen met beperkte passagiers- accomodatie. Deze schepen zijn bestemd voor de interinsulaire diensten in Nederlandsch Indië en worden speciaal ingericht vopr veevervoer. De schepen, welke de namen „Waiwerang", „Waingapoe", „Waikelo" en „Waibalong" zullen dragen worden uitge rust met een enkel werkende viertakt Werk spoormotor met een vermogen van 2300 p.k. Het dead weight dezer schepen bedraagt circa 2500 ton. De opdrachten voor den bouw van deze schepen zijn verleend aan de Nederlandsche Dok Maatschappij te Am sterdam, de Koninklijke Maatschappij „De Schelde' te Vlissingen, Boele's Scheepswer ven en Machinefabrieken te Bolnes en de Industrieele Maatschappij „De Noord" te Alblasserdam. TARZAN „Waarom met open oogen het gevaar tegemoet gaan?" De „Nv Tid", we'k blad contact onder houdt met den Zweedschen premier schrijft, dat de Westelijke mogendheden moeten weten, dat zij nu juist niet veel voor Polen en Tsjecho-Slowakije konden doen. Het is twijfelachtig, of zij meer tot stand zouden brengen, wanneer het het Noorden betreft. In ieder geval heerscht er geen onverdeeld vertrouwen in haar mogelijkheden tot het bieden van hulp. Eén ding is zeker: dringen zij, onder het voorwendsel Finland te helpen, binnen in het gebied der Noordsche staten, dan staan wij voor het ge vaar van 'n oorlog met Duitschland Er is geen reden, dat wij met open oog in dezen oorlog zouden vallen. Het zou een doodelijk gevaar voor Scandinavië met zich mede brengen en iedere mogelijkheid tot effectie ve hulp voor Finland verminderen. Uit de Noorsche pers. Het conservatieve Noorsche blad „Morgen bladet" schrijft: De groote taak van vandaag voor de po litiek van Noorwegen en Zweden is, een methode te vinden om Finland te helpen zonder den oorlog van Westelijk Europa tot Scandinavië uit te breiden. Het is nog mogelijk een weg te vinden, maar er valt geen tijd te verliezen. De strooman van Stalin schrijft. Naar vernomen wordt, heeft Kussinen- in de „Komsomolska Pravda" een artikel ge publiceerd, waarin hij doet opmerken, dat de Finsche regeering een einde dient te ma ken aan het nuttelooze bloedvergieten op de landengte van Karelië. Dit artikel heeft niet nagelaten een zekere beroering te wek ken, aangezien volgens geruchten welke te Helsinki ingang vinden, de rol van Kussi nen volkomen uitgespeeld is. Naar hetgeen men te Helsinki van de Russische voorwaarden weet, hebben de Russische eischen betrekking op het vis- schersschiereiland in het Noorden van Fin land. Bevestigd wordt, dat de Russen even eens de eilanden in de Finsche Golf willen hebben, alsmede grenzen, die het eiland Bjoerkoe omvatten en tenslotte Hangoe als vlootbasis. .Onverzettelijk zal het zijn rech ten als souvereinen staat handJia ven. Kolonel Requette, de militaire kroniek schrijver van de „Vingtieme Siècle", wijst erop, dat België naar verhouding meer man nen onder de wapenen heeft dan Groot- Duitschland. Dit, zoo schrijft hij, beteekent zware las ten voor een neutraal land, en door het feit, dat het deze aanvaardt, heeft het 't recht met onverzettelijkheid zijn rechten als souvereinen staat te doen gelden. De schrijver geeft uiting aan zijn overtuiging, dat België onder alle omstandigheden zijn levensrechten zal handhaven. Dit kan wel licht leiden tot aanvallen van slecht hu meur, zelfs tot vuistslagen op de tafel, doch het is een onmisbare voorwaarde voor den eerbied, zonder welke handhaving van den vrede onmogelijk is. FEUILLETON door MALCOLM HOWES 10. Toen werd de aandacht getrokken door een naderenden telegrambesteller op een fiets. Hjj keek naar den naam van het jacht, toen mevrouw Haxton tegen hem zei: Kom hier, jongen. Heb je een telegram voor mij Ze sprak uitmuntend Fransch en de bode gaf haar de kleine, blauwe envelop. De dame liet haar face-a-main vallen en keek vlug naar het adres voor ze het hardop las: „Richard Royson, Engelsch jacht Aphro- dite, Marseille", kondigde ze aan na een oogenblik stilte. Wie is Richard Royson?, ging ze voort, van mr. Fenshawe kijkend naar den dichtst- bjjzijnden scheepsofficier, die toevallig Royson zelf was. Het incident was zoo onverwacht, dat Dick kleurde en aarzelde. Toch zag hij geen reden, waarom hij zich niet bekend zou maken. Dit bericht is voor mij bestemd, me vrouw, zei hij. Voor u? Maar mr. Fenshawe heeft juist gezegd, dat uw naam King is! Baron von Kerber gaf my dien naam, maar dat berustte op een misverstand. Mijn naam is Royson. Wat vreemd! Wat bijzonder vreemd! Mevrouw Haxton reikte Dick het telegram over. E n hij was zich, gedurende één onge lukkig oogenblik bewust, dat Irene en kapi tein Stump en mr. Fenshawe alleen in meer dere of mindere mate mrs. Haxton's meening deelden, ten opzichte van het bijzonder vreemde feit, dat iemand onder een aangeno men naam zich aan boord van de Aphrodite bevond. Na gevecht met politie ingerekend De politie te Sevilla heeft een einde ge maakt aan het optreden van een bende ban dieten, die een voorstad onveilig maakten. Toen de civiele garden en de politie het huis, waar de bandieten zich verschanst hadden binnendrongen, werden zij aange vallen en zelfs gewond. Twee der bandieten werden gedood en twee anderen pleegden zelfmoord. De oorspronkelijke exemplaren verloren gegaan met de Rijn stroom. HOOFDSTUK V. Miss Fenshawe zoekt een bondgenoot. Royson was niet in het minst van zijn stuk gebracht. Hjj keek over mrs. Haxton heen en zei tegen den kapitein: Ik ben blij, dat de kwestie van mijn waren naam ter sprake is gekomen. Wanneer baron von Kerber aan dek komt, zal ik hem vragen de zaak eens en voor al in orde te maken. Precies, zei Stump, dat zou ik ook doen als ik jou was. Het eenige, dat van belang is, is waar onze hutten zijn, onderbrak mrs. Haxton's heldere, langzame stem hem. ^reng de dames naar het achterschip meneer Royson en laat ze hun kwartieren uitzoeken, beval Stump kort. Dick zou zwijgend gehoorzaamd hebben, als miss Fenshawe het niet gewenscht had geacht, hem te hulp te komen. Mevrouw Hax ton's airs hadden haar gedurende de lange reis nogal geërgerd en ze zag geen reden, waarom die dame zoo direct Royson het leven zuur moest maken. We hebben niet zoo'n verschrikkelijke haast, om onze bagage te bergen, dat u niet eerst uw telegram kunt lezen, zei ze tegen Dick. Toen glimlachte ze Stump toe. Ik weet, dat u van plan bent, bijna on middellijk te vertrekken, kapitein, en het is mogelijk, dat mijnheer Royson een antwoord zal willen zenden, voordat we Marseille ver laten. U zult niet boos zijn, als hij één oogen blik wacht voor hij ons naar onze kajuit brengt Heelemaal met, juffrouw, zei de schip per. Hij is tot uw dienst. Ik zal het zonder hem stellen makkelijk Haarlemsche huisvrouw knoeide De chef van het centrale distributiekantoor te Haarlem heeft bij de politie aangifte ge daan, dat zich bij de distributie-bonnen, welke door winkeliers op dit kantoor wor den ingeleverd, eenige vervalschte exem plaren bevonden. Op enkele dezer bonnen, welke bijvoorbeeld geldig waren voor boo- nen en erwten, had men een cijfer bijge- teekend, waardoor het mogelijk werd op deze bonnen suiker te koopen. In een dezer gevallen bleek een huis vrouw de schuldige te zijn. Proces-verbaal wegens valschheid in geschrifte en over treding der Distributiewet is tegen haar opgemaakt. De winkelier had van de knoeie rijen niets gemerkt. WEER EEN NOODSEIN VAN DE „AMELIA LAURO." Stump was kwaad op Dick en aarzelde niet het te toonen. Ronde kerel, die hy was, had hij een hekel aan alles, wat op bedrog leek. Royson's opmerkelijke kennis op zeevaart kundig gebied, hadden hem om te beginnen al verbaasd, en dit goochelen met namen deed hem een geheim complot vermoeden, dat verband moest houden met den nachte lijken aanval op von Kerber! Maar de persoon, die het meest verbaasd was, dat Irene zich deed gelden, was mevrouw Haxton. Een krachtige houding van het meisje was een onaangename nieuwigheid. Een bevelende uitdrukking kwam in haar oogen, maar ze hield de woorden binnen, die een onbelangrijk voorval zouden veranderd hebben in een scherpe worsteling om de over hand. Telegrammen zijn soms gewichtige din gen. zei ze bedaard. En de besteller wacht ook nog. Dus scheurde Royson, door vele oogen aan gestaard, de „petit bleu" open en las den getypten inhoud. Deze was kort, maar ver bluffend: Keer liever terstond naar Engeland terug. Ik neem volle verantwoording voor advies op rnjj en vrijwaar je tegen verlies. Forbes. Hoe was de advocaat van zijn oom achter den naam van het jacht en de haven van vertrek gekomen? En waarom was hij, een plichtsgetrouwe, oude rechtsgeleerde, niet alleen ongehoorzaam aan het strikte bevel van zijn cliënt om geen hulp of steun van welken aard ook te geven aan zijn opstandi- gen neef, maar nam hij bovendien geen no titie van Dick's eigen wenschen en noemde hem Royson en niet King? 55. De boodschapper van Ahtea scheen onge duldig te zijn. „Jij Tarzan! Jij, Wong-man! Kom met Mungo mee. Ahtea wil met jullie praten!" bromde hij. O'Rourke schudde lang zaam het hoofd. „Ik vind het Verdacht, Tar- zicht van Dr. Wong was even strak als een masker. De ogen van Perry O'Rourke bleven enige tijd op het gezicht van Wong rusten. Hij vroeg zich verwonderd af, waarom Ahtea nu juist Dr. Wong had uitgekozen om Tarzan te vergezellen en de grote sterke Ier voelde iets van jaloezie tegenover den Oosterling. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Handwerkles. 2.30 Zang, piano en gramofoonmuziek, 3.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 De Ramblers. 6.00 Rosian-orkest. 6.30 Lezing „De Kinderbijslagwet". 6.50 Rosian-orkest. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Koorzang. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten, berichten ANP. 8.15 Programma gewijd aan Finland. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Zaansch vrouwenkoor. 9.55 VARA-Varia. 10.00 VARA-orkest. 10.40 Medische vraagbaak. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. NCRV-Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. (12.3012.35 Berich ten ANP). De zaak eischte onmiddellijke beslissing! En Dick zond den telegrambesteller met een fooi weg. Er was geen antwood op dat tele gram! En v(jf minuten later was de Aphrodite op weg naar het Zuiden. Mevrouw Haxton, wier haast om haar ka juit te bezichtigen verdwenen was, werd door Irene vroolijk aangeroepen. Omdat ik u gevraagd heb te wachten, zult u nu de eerste keus hebben, zei ze. Ga voor, mr. Royson. Laat ons onze verblijf plaats zien. Maar baron von Kerber kwam het dek op, een en al glimlach en het bleek hem duidelijk, dat een andere dan lichamelijke ongeschikt heid hem onzichtbaar had doen blijven tot het schip zijn reis was begonnen. Dick hoorde hem kalm vertellen, dat hem bij zijn aan komst in Marseille een klein ongeval was overkomen. Gezellig babbelend leidde hij de dames naar het achterschip. Midden in zijn conversatie zag hij, dat Dick hen vergezelde en hij vertelde hem tamelijk kortaf, dat zijn diensten niet vereischt wer den. Dus ging de tweede officier in geen aangename stemming naar het bovendek, waar de schipper grommend Tagg zijn mee ning te kennen gaf over het geheimzinnige voorval met het telegram. Er zouden mis schien bittere woorden gevallen zijn als de Aphrndite het niet in haar hoofd had gekre gen om miss Fenshawe's voorbeeld te volgen en Dick te hulp te komen. Ofschoon het jacht op het eerste gezicht den indruk van een stoomboot maakte, was het als een schoener opgetuigd en gebouwd. Haar oorspronkelijke eigenaar had de liefheb berij gehad om jaren in afgelegen deelen van de wereld en onbeschaafde landen rond te zan. Misschien laat die duivelin je in een val lopen". „Integendeel", verklaarde Dr. Wong zacht, maar positief, „als ze een strik voor Tarzan wilde leggen, zou ze hem alleen bij zich geroepen hebben. Kom, laten we met Mungo meegaan". De aapman wierp een snelle blik op den Chinese geleerde, maar het ge- Tarzan liep onbevreesd naar de deur. Dr. Wong volgde met grote onverschilligheid. „We zijn klaar, Mungo!" verklaarde de aapman. De gele reus maakte de getraliede deur open en liet de beide mannen uit het vertrek. „Ik ben benieuwd of ze nog ooit terug zullen ko men", zuchtte Janette angstig. 12.45 Ensemble van der Horst en gramofoon muziek. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Rotterdamsch pianokwartet en gramo foonmuziek. 4.404.55 Gelukwenschen. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 -Causerie over de pachtwet. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Paaschwydingsdienst. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 Interview. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Revida-sextet en gramofoonmuziek. 11.25 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. zwerven, waar hy dikwijls geen kolen kon krijgen en hij vertrouwde meer op zeilen dan op een machine. Maar Stump en zijn eerste officier en bijna alle matrozen aan boord waren gewend aan stoom, hadden geen vertrouwen in de windvangers en zwoeren bij hun machines. De schroef te helpen met een enkel zeil was goed»' "eemanskunst, maar de vuren in de machinekamer te dooven en geheel op zei len te vertrouwen, was het laatste, waaraan de kaptiein zou denken. Maar de Aphrodite gaf hem onmiddellijk een goede les. Terwijl Stump stond na te denken over den julsten vorm van een verpletterende opmerking tegen Royson, toonden het plotseling stil staan van de schroef en een onheilspellend licht rollen over den top van de volgende golf, dat de machines niet meer werkten. Stump bralde een vraag door de spreek buis. Het antwoord van den machinist hield de mededeeling in, dat ër een mankement was; oorzaak onbekend. Nu is de plek buiten de haven van Mar seille een van de lastigste plaatsen in de Mid- dellandsche Zee voor een onklaar geraakt schip. Ofschoon de Golf van Lyon bijna geen getij kent, heeft ze sterke en verraderlijke stroomingen. De gesteldheid van het rots achtige kust, met de kleine eilandjes en on- derzeesche klippen, laat niet veel ruimte over totdat de vuurtoren, eenige mijlen van de kust gepasseerd is. Als Stump niet zoo woedend was geweest, zou hij natuurlijk gebruik hebben gemaakt van de zeilen om afdrijven te voorkomen. Maar hij zag purper van drift en kon zoo gauw de noodige bevelen niet vinden. Hij aarzelde, hoewel zijn mond geen oogen blik stilstond en Royson, die snel wist te denken om te handelen, nam de leiding. Hij gaf direct een reeks bevelen, snelde van den fokkemast naar den middenmaat en weer terug naar den boeg om te zorgen, dat de mannen aan de goede touwen trokken en de zeilen op de juiste wijze heschen en hij had de Aphordite onder zeil in minder dan twee minuten na het stilstaan van de schroef. Niet voordat ieder zeil bol stond en het jacht goed liep kwam 't bij hem op, dat hy zich ver grepen had aan de prerogatieven van den ka pitein. Rood en buiten adem, niet alleen door de krachtsinspanning, maar ook door deze laatste gedachte, liep hij haastig de korte trap van het voordek naar de brug op. (Wordt vervolgd.) Tengevolge van den ondergang van het als vermist te beschouwen m.s. „Rijnstroom" van de Hollandsche Stoomboot maatschap pij. ziet de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam zich geplaatst voor een ernstige moeilijkheid ten aanzien van de aflevering van het daar gebouwde Russische motorschip „Molotof' een zuster schip van de eenige maanden geleden afge leverde „Stalin", beide zeer moderne mo torschepen, welke de Nederlandsche scheeps bouw maatschappij in opdracht van de Russische regeering heeft gebouwd. De „Rijnstroom" had namelijk de beide, in Engeland gegoten schroeven voor de „Molotof" aan boord, en het zal niet ge makkelijk zijn binnen korten tijd nieuwe schroeven te krijgen. De „Molotof" is nu zoo goed als gereed. Het schip had eigenlijk x'eeds in Februari j.1. afgeleverd moeten worden, doch tengevolge van de oorlogs omstandigheden was al een vertraging in de overdracht ontstaan. De twee verloren gegane schroeven waren van een bijzonder model en door de Engelsche fabriek naar teekening vervaardigd. Het valt niet te zeg gen, hoelang het zal duren voor de Neder landsche Scheepsbouw Maatschappij twee nieuwe schroeven, die aan de bijzondere eischen van de constructeurs voldoen, ge leverd kan krijgen. Een reddingboot aan Engelands oost kust heeft wederom een noodsein opgevan gen van het Italiaansche s.s. „Amelia Lau- ro," dat buiten de kust ligt na de bomaan vallen door Duitsche vliegtuigen. Later haalde de reddingboot een lid der beman ning, dat ziek was, van boord. De man werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zich ook twee gewonden van de Amelia Lauro bevinden. Zooals bekend zijn twee andere opvaren den van het schip aan de bekomen verwon dingen bezweken. WOENSDAG 13 MAART 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. VARA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedryven. 11.30 Voor de vrouwen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Orgelspel.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7