ZWEDEN mocht geen totalen oorlog ontketenen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Jongen zocht kolen voor zijn moeder Mr. Oud lijstaanvoerder Vrijz. Dem. Bond? Pauselijk orgaan toornt Roosevelt over Finland De drie deserteurs gearresteerd DONDERDAG Radio zendt treurmuziek uit C hdlfstök KRANTEN VERSCHIJNEN MET ROUWRAND... r Laatste dagorder van Mannerheim beschuldigt Zweden Vredesverdrag nog niet geratificeerd Nicaw Italiaansch-Russisch handelsverdrag Moordaanslag fe Londen Productiekostcnfoeslag voor tarwctclers „Alleen van den hemel kan men heil verwachten" Dit nummer bevat 8 pagina's Vredesvoorwaarden een verrassing voor Zweden EERBERICHT DE BILT SEINT t Zweden schamen zich In den storm ondergegaan Uoet&al HE LDERSCHE COURANT 14 M A A R T 194C KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68eJAARG.No. 8874 Finland rouwt Nog steeds beraadslaagt het Finsche parlement over de harde vredesvoorwaarden, welke de Finsche delegatie in Moskou heeft ge accepteerd en het ziet er naar uit, dat slechts het verslag van de on derhandelaars zelf, die gisterenavond per vliegtuig uit Moskou in Stockholm zijn aangekomen en onmiddellijk hun reis naar Helsinki hebben voortgezet, de doorslag zal kunnen geven. Om het vredesaccoord met Rusland te ratificeeren, is een meer derheid noodig van vijfzesde in het Finsche parlement. Volgens door de Zweedsche bladen ontvangen inlichtingen, zou die meerderheid moeilijk verkregen kunnen worden. Officieel is bij het ter perse gaan van dit nummer nog geen bericht van ratificatie ontvangen. Wel is via Berlijn door U.P. geseind, dat het Finsche parlement de vredesvoorwaarden had geaccepteerd Be vestiging is echter uitgebleven. Intusschen heeft de Finsche minister van buitenlandsche zaken Tanner, gisteren in een radiorede gesproken over het getroffen vredesaccoord. Hij begon met mede te dee- len, dat de vijandelijkheden waren gestaakt en zette vervolgens met groote vrijmoedig heid uiteen, dat de aangekondigde hulp der westelijke mogendheden volledig was uitge bleven, omdat Zweden en Noorwegen, met verwijzing naar de noodzakelijkheid van in achtneming eener strikte neutraliteit, een doortocht van vreemde troepen hadden ge weigerd. De minister sprak vervolgens over de vre desonderhandelingen met Moskou. Hij ver klaarde, dat het algemeene. belang van Fin land de aanneming der Sovjet-Russische voorstellen heeft geëischt. Het vredesverdrag bevat geen politieke voorwaarden. Aan de vrijheid, souvereiniteit en onafhankelijkheid van Finland wordt niet getornd. Finland moet thans werken om zijn economisch le- yen in constructieven zin te ontwikkelen. Finland rouwt. De stemming van het Finsche volk wordt het best vertolkt door het feit, dat de avond bladen verschijnen met een breeden, zwarten rand rondom de voorwaarden van de vredes overeenkomst met Rusland. Spontaan stak de bevolking van Helsinki de vlag halfstok uit, terwijl ze ook halfstok jvan de officieele gebouwen wappert. De radio begon gisteren treurmuziek uit te zenden. Verbazing bij de troepen. De Finsche troepen waren zeer verbaasd, toen zij het bevel kregen het vuren te sta ken. De meeste manschappen hadden zelfs niet vernomen, dat er een vredesaccoord ge- teekend was. Toen het huilen der granaten op de Ka- relische landengte na het seinen: „vuren sta ken" ophield, maakte de stilte een bijna angstwekkenden indruk. Voor vele man schappen beteekent het begin van den vrede maar één ding: een kans om te slapen. Op de landengte hebben de soldaten maandenlang geen normalen slaap meer gekend. Zij waren op een punt gekomen, waarop zij bijna me chanisch vochten of liepen. Een hooggeplaatst officier verklaarde: „De militaire leiders hebben hun woord gezegd en het leger kan slechts gehoorzamen aan de bevelen en vertrouwen stellen in de man nen, die ëen beslissing kunnen nemen". Dagorder van Mannerheim: „Zweden en Noorwegen keken liever naar hun eigen huis." Mannerheim heeft in zijn laatste dagor der, welke gisteravond aan de Finsche troe pen is voorgelezen, hulde gebracht aan de 15.000 gesneuvelden. Hij stelde de Russische verliezen op 200.000 man Ondanks den moed en de gevechtskwaliteiten van het leger, al dus de dagorder, heeft de regeering het noo dig gevonden vrede te sluiten. „Ons leger was klein. Wij waren verplicht verdedigingslinies aan te leggen, hulp uit het buitenland te vragen en de noodige wapenen en munitie te ver krijgen. Na zestien weken van harden strijdt houdt het Finsche leger nog stand tegen een vijand, welke ondanks de hem toegebrachte kolossale verliezen, slechts in aantal toe nam. De Finsche soldaten zijn blootgesteld geweest aan enorme physieke en psychologi sche inspanning, omdat het niet mogelijk is geweest hun af te lossen. De veldmaarschalk dankt Zweden, Noor wegen, Groot Brittannie en Frankrijk voor de verleende hulp in den vorm van wape nen, munitie en vliegtuigen, waar zonder de Finsche strijdkrachten het onmogelijk zoo lang hadden kunnen uithouden. Doch de hulp in mannen, waarop zoo lang was gehoopt, is nimmer gekomen. Slechts twee bataljons vrijwilligers met eenig ge schut, luchtdoelgeschut en vliegtuigen kon den hier tijdig aankomen om te strijden aan de zijde der Finnen. Tenslotte zegt Mannerheim, dat de door de Westersche mogendheden beloofde hulp niet is gekomen, omdat de buren van Finland, Zweden en Noorwegen liever naar hun eigen huis keken dan hulp te laten passeeren." De ontevredenheid over de houding van Zweden en Noorwegen, welke duidelijk in de dagorder van Maarschalk Mannerheim doorklinkt, vindt ook bij het Finsche volk weerklank. Maar ook in Zweden zelf is men allesbe halve gesticht over de houding, welke -de eigen regeering 'heeft aangenomen. De openhartige verwijzing van Tanner naar den rol van Zweden en Noorwegen in het falen van Finlands worsteling, heeft in Stockholm een zekere consternatie gewekt. Er is niet getracht Tanners rede voor het publiek weg te houden. De uitwerking er van op breede lagen van het publiek, die reeds critisch stonden tegenover de hou ding der regeering, moet aanzienlijk zijn.- Russische commissie naar Rome. Van. betrouwbare zijde wordt te Rome vernomen, dat de leden van de permanente Russische handels commissie, welke haar zetel "te Mi laan heeft, binnenkort'naar Rome zullen komen om te onderhandelen over een nieuw RussischItali- aansch handelsaccoord. De leider der commissie is van Milaan naar Moskou vertrokken, blijkbaar om instructies te halen. Oud-gouverneur van de Pendsjab gedood, andere vroegere autoriteiten uit Britsch-Indië gewond. Sir Michael Odwvér, de vroegere gouver neur van de Pendsjab (Britsch Indië) is gisteravond te Londen doodgeschoten door een Indiër op een vergadering van de „East India Association". De dader ver wondde verder den staatssecretaris voor Indië. lord Zetland, terwijl voorts sir Louis Dane, die vroeger in -Kashmir gewoond heeft en lord Lamington, de vroegere gou verneur van Bombay getroffen werden. Lord Zetland kreeg een schampscheut, sir Louis Dane een gebroken arm en lord La mington verwondingen in een arm. Briga dier generaal Svkes. die naast lord Zetland stond bleef ongedeerd. Odwyer was 75 jaar oud. Toen hij luitenant-gouverneur van den Pendsjab was, deed zich de Amritsma-zaak voor. Nadere bijzonderheden. Nader wordt nog gemeld, dat de aanslag werd gepleegd tegen het einde van een druk bezochte vergadering in Caxton Hall. Vier schoten werden snel achtereen gelost. Men zag Odwyer, ernstig bloedende uit een won de in de borst, op den grond vallen. Lord Zetland viel naast zijn voorzitterszetel en men zag, dat ook Lamington en Dane ge wond waren. De man, die geschoten had, schreeuwde, de revolver in den vuist: „Op zij", waarop hij naar de deur rende. Een oogenblik ontstond er verwarring, maar twee mannen sprongen op hem af. Nie mand van de 150 aanwezigen mocht zich verwijderen of van de telefoon gebruik maken, gedurende twee en een half uur. Ook zette de politie het gebouw af. Zij tee- kende de verklaringen van alle aanwezigen op. Zoojuist vernemen wij nog, dat de poli tie de verdachte, zekeren Mahomed Singh Azad, heeft gearresteerd. Te rekenen van 22 Augustus 1939 af wordt uit het Landbouwcrisis fonds aan iederen tarweteler boven het op den richtprijs gebaseerde be drag, hetwelk hij ontvangt ingevol ge het bepaalde in de crisis-steunbe- schikking 1939 tarwe (oogst 1939) een productiekostentoeslag ver leend van f 1.— per 100 lig. voor elke hoeveelheid door hem geteelde tarwe, welke hij heeft ingeleverd. Tusschen stootblok en trein gedood. rangeer- Gistermiddag te ruim half vier is op het rangeerterrein aan de Panamakade te Am sterdam een ernstig ongeluk geebeurd. Een twaalfjarige jongen, die bezig was met het zoeken van kolen voor zijn moeder, geraakte bekneld tusschen een stootblok en een ran geerenden trein. De jongen was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Bin nengasthuis overgebracht. VoorlooviQe lijst der afcL Haarlem De afdeeling Haarlem van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft gisteren een ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer*A. Jongbloed gehouden. De voorloopige candidatenlijst voor de in 1911 te houden verkiezingen voor de Tweede Ka mer werd, aldus de Tel. als volgt opgesteld: 1. Mr. P. J. Oud, 2 mr. A. M. Joekes, 3. F. E. H. Ebels, 4. mevr. mr. B. BakkerNort, 5. J. Schilthuis, 6. (vacature M. M. Cohen) mr. L. G. van Dam, 7. mr. K. Bijlsma, 8. dr. H. A. Zwijnenberg, 9. prof. ir. W. Schermer- horn, 10 mevr. F. J. van Gelder—Droste. Voor de overige plaatsen op de lijst wer den de volgende candidaten aanbevolen: dr. A. J. van Leusen, mr. J. Roelse en E. Geerts Wzn. FINSCHE VREDE BELEEDIGING VOOR HET EUROPEESCHE GEWETEN. In tegenstelling met alle andere Italiaan- sche bladen, welke vrijwel het Duitschc standpunt weergeven, noemt het Pauselijk orgaan, de Osservatore Romano de zooge naamde RussischFinsche vrede een be- leediging voor het Europeesche geweten. Eens te meer heeft de agressie een on rechtvaardige belooning gekregen. Strijdt Europa voor een dergelijken vrede? Welke vooruitzichten van bloedige barbaarschheid openen zich niet voor de menschheid, in dien de landen, die het slachtoffer van een dergelijke geestelijke ellende worden? Mos kou heeft zijn roof niet verkregen door de wapenen of door de diplomatie, maar door de ongelukkige en bedroevende constellatie der krachten, die dit deel van Europa te gen het bolsjewisme hadden kunnen ver dedigen. Hebben de Russen werkelijk het zwaard in de schede gestoken? Zelfs wan néér de nieuwe grenzen gewaarborgd wor den, welke waarde kan men dan aan Sovjet-verzekeringen toekennen? De Paus zinspeelt op de interna tionale gebeurtenissen. In een toespraak tot de leden van het H. College van Kardinalen heeft de Paus ge zinspeeld op de internationale gebeurtenis sen. Het afgeloopen jaar het eerste jaar van het pontificaat van Pius XII aldus de Paus, werd gekenmerkt door tal van ge beurtenissen en materieele en geestelijke, veranderingen, een jaar, waarin de inner lijke en uiterlijke aanblik van Europa gewij zigd werd. Politieke, economische en geeste lijke omwentelingen zijn begonnen, waarvan het nog niet mogelijk is, de uitwerkingen en gevolgen te voorzien, maar waarvan de ernst allen, die de waarheid en het rijk van Chris tus verkondigen met zorg vervult. De in be roering verkeerende mens.chheid moet haar blikken richten naar den hemel, waarvan alleen heil verwacht kan worden. VERKLARING VAN DEN MI NISTER VAN BUITENLAND SCHE ZAKEN. De Zweedsche minister van buiten landsche zaken Günther heeft voor den rijksdag .trachten aan te toonen, waarom Zwedep Finland niet daad werkelijk kon helpen en neutraal is gebleven. Het vredesbericht noemde Günther een rouwboodschap, omdat het broedervolk den vrede heeft moe ten koopen tfen koste van zeer zwa re en bloedige offers. Günther schetste uitvoerig het verloop van den oorlog en verklaarde dat Zweden geen enkele druk heeft uitgeoefend, doch tenslotte slechts neutrale bemiddelaar is geweest, üe vredesvoorwaarden door Zweden overge bracht, zijn niet dezelfde als in het verdrag vastgelegd. Zoo is er bijvoorbeeld als iets vol strekt nieuws aan toegevoegd de af stand van een gebied in de streek van Salla en van Kussamo, evenals de clausule betrefende den aanleg van een spoorlijn van Kandalas naar GÜNTHER. Kemijaervi. Deze bepalingen hebben voor ons een duidelijk belang. Er moet ook op gewezen,, dat Zweden zon der eenige medewerking van 'n andere bui tenlandsche mogendheid de partijen heeft 'gepolst en voorstellen voor een vrede heeft overgebracht. Men heeft geinsinueerd. dat Duitschland een zekere pressie dienaangaande op de Zweedsche regeering zou hebben uitgeoefend, De waarheid is. dat over deze kwestie geen woord is gewisseld tusschen de Zweedsche en de Duitsche regeering. Met bedroefd hart heeft onze koning on langs in zijn boodschap gezegd, dat wij ver plicht zijn ons er rekenschap van te geven, dat een dergelijke politiek van inmenging ons, en waarschijnlijk het geheele Noorden, in den grooten oorlog zou hebben gestort, waarin wij slechts de rol zouden hebben te spelen van pionnen op het schaakbord der groote mogendheden. Men kon niet van de Zweedsche re geering eischen, dat zij er toe zou bijdragen naar onze streken het too- neel en misschien het beslissende terrein van den oorlog tusschen de groote Europeesche mogendheden over .te brengen. Wat zou in dat ge val van Zweden en van Finland zijn geworden? Günther besprak vervolgens het zenden van vrijwilligers. Zij hebben hun eigen land ook een zeer belangrijken dienst bewezen, want door te bewijzen, dat de Zweedsche jeugd ook in staat is tot enthousiasme, waak zaamheid en een geest van opoffering heb ben zij een daad verricht, welke voor de toekomst van duurzame waarde is. Het is tijd voor nieuwe besluiten. Het oogenblik is gekomen voor nieuwe be slissingen en nieuwe krachtsinspanningen op dit gebied. De wederopbouw van Finland, na de verliezen, welke de oorlog heeft toege bracht, is nu het vrede is, onvermijdelijk en het is duidelijk, dat wij ook daar onze hulp zullen moeten verleenen. Het is op deze taak, dat wij .voortaan alle krachten zullen moeten concentreeren, welke wij tot nu toe hebben gebezigd om ons broedervolk in zijn strijd bij te staan. Het zal nog groote opof feringen van ons vergen, doch voor mij lijdt het geen twijfel, aldus Guenther ,dat het Zweedsche volk bereid is deze te aanvaarden. Verwachting: Verdere daling van temperatuur, betrokken tot zwaarbewolkt met tijde lijke opklaringen, enkele buien, meest matige W. tot N. wind. ACHTING VOOR FINLAND NOG ZEER GÈSTEGEN. In een formeele verklaring heeft presi dent Roosevelt gezegd, dat het Finsche volk door zijn onovertroffen dapperheid en zijn krachtigen tegenstand tegen een overwel digende meerderheid het moreele recht heeft verworven „in eeuwigdurenden vrede te leven in het land, dat het zoo moedig verdedigd heeft". De achting van volk en regeering der Vereenigde Staten voor het Finsche volk en zijn regeering is nog ge stegen. Dit is, aldus de President, een feit, ook al zijn de Finnen door een aanval van een vele malen sterkeren -buurstaat gedwongen gebied af te staan en een ver zwakking van hun verdediging en onaf hankelijkheid te aanvaarden. HET IS NIET GEMAKKELIJK IN FINLAND ZWEED TE ZIJN. De correspondent te Helsinki van „Stock holm Tidningen meldt aan zijn blad, dat het thans niet gemakkelijk is, in Finland Zweed te zijn. Niet dat de Finnen iets zeggen. Diep in hun hart koesteren zij nog steeds dezelf de gevoelens. Doch de Zweden, die zich in Finland bevinden, voelen werkelijke schaam te, de Zweden en de andere Scandinavische landen aan Finland niet de gevraagde doel treffende hulp hebben verleend. Ook voelen de Zweden zich beschaamd bij de gedachte, dat hun land alles aan Finland heeft kun nen geven, behalve wat dit land verlangde. d.w.z. het leven. Weer in IJmuiden terug, maar nu in het politiebureau. De drie gedeserteerde Nederlanders zijn gearresteerd. Zooals wij meldden, onderna men de drie deserteurs, een soldaat en twee sergeants, een avontuurlijke tocht naar Bel gië, met het uiteindelijk doel, in Finland te gaan strijden. In Antwerpen fuifden zij er duchtig op los. doch toen zij daarna tracht ten aan te monsteren, op een schip voor Fin land, liep het tegen. Zij bezaten nl. geen van drieën de daarvoor vereischte papieren. Zij gingen toen maar weer aan het feest vieren. Het lichtzinnig gedrag der drie vreemdelingen trok inmiddels* de aandacht der politie, die er spoedig achter kwam, met Nederlandsche deserteurs te doen te hebben. De mannen werden over de grens geleid en zitten thans veilig opgesloten in het politie bureau te IJmuiden. Duitsch schip bij de kust gezonken. Deensche Volgens 'n bericht van den Deenschen radio omroep is het Duitsche stoomschip „Eschersheim" (3303 ton), dat te Bremer. thuisbehbort tijdens een storm aan dr Deensche kust bij den vuurtoren var Rubjerg gezonken. Acht van de 33 opvaren den worden vermist. De overigen werder door een Deensche reddingboot opgepikt GEEN MITROPABEKERTOURNOOI MEER. In Zagreb zijn vertegenwoordigers van de voetbalverbonden van Italië, Hongarije, Roe menië en Bulgarije bijeengekomen om over het doorgaan van het tournooi om den Mi- tropabeker te beraadslagen. Met instemming van den bekerhouder, Italië, is besloten het tournooi in het vervolg niet meer te houden In de plaats echter werd een tournooi on den Donaubeker ingesteld, waaraan de dri beste vereenigingen van Hongarije, Zuid Slavië en Roemenië zulle ndeelnemen: He ligt in de bedoeling, dat in 1941 ook ploe gen van Bulgarije zullen uitkomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1