N.V. Broodfabriek „De Volharding" k Broodprijsverhooging met één cent per brood te verhoogen Qók voor de kleintjes „Buizerd" verpletterd? uit <l<l1 wOome PietV' gouden bruiloft Vijf jaar tegen spion geëischt Koning Carol schenkt een dorp SOI"1** LET OP DIT MERK Toonkamers te Alkmaar, Koningsweg 16. Den Helder Melkbrood Kima Melkbrood Witbrood Kima Witbrood Alle soorten Tarwebrood fyutteAljzk 100% verkoopswaardel BRIEVEN OP ADVERTENTIEN Sneeuwslachtoffer Soiree Dansinstituut „Polak" Uit het politie-rapport Vogeltrekstation Texel YlLeuuM uit tOik Laatste telexbericht Bombardement tijdens wapenstilstand Oost-Indië Ontwerp vlootversterking De „Christiaan Huygens" tc Priok ïïla\inefe}dcMen Vice-admiraal Graaf van den Bosch overleden V' -V Ja, het is werkelijk nèt een sprookje, hoe R&D-behang van een gewone kamer opeens een wonder van gezelligheid maakt! U bent als het ware verhuisd, zonder dat het veel kost aan tijd of geld. Bereidt U voor op de Lente die komt en vraagt Uw behanger toch spoedig eens de pas-uitgekomen R&D-Series in de nieuwe 'kleuren „Horizonnade", „Symphonie", „Zonidylle", „Sahara" en „Zeekristal waarvan alle dessins in „fixa-color" werden gedrukt. Aan de Duivendrechtsche Kade te Amsterdam kan ieder de moderne machines komen zien, die zorgen dat deze mooie behangsels zoo goedkoop kunnen worden geleverd. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER.LEVERING VIA UW BEHANGER., Kuiperstraat Koningstraat Naar aanleiding van de meel-prijsverhooging met f 1.70 per 100 kg hebben'wij besloten met ingang van 15 MAART a.s. onze prijzen van zijn boeken voorradig in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Breewaterstraat 19 Je kunt ze leenen voor 3 cent per deel Meermalen komt het voor, dat w|j brieven ontvangen, geadres seerd aan de „Helderscbe Cou rant", die b(j opening betrekking bfcjjken te hebben op een in ottt blad geplaatste advertentie. Men beeft er dan niet aan gedacht, het nummer van de adwrtenite op de envelop te vermeiden. VV'ti verzoeken beieedd steeds bet nummer dnideigk op de envelop te schrfyven in den linkerbenedenhoek, worden na 1 a. bekend gemaakt. Adressen Bureau van dit blad Stapels brieven... bloemen... en bezoek van den burgemeester. Toen wij gisteravond den drempel van het huis van „Oomc Piet" Sinjewel aan de West- gracht overschreden, en de kamer binnen vielen, was het een waar lusthof, dat zich aan ons oog vertoonde. Daar stonden, waar men keek, roode en witte cyclamen, tulpen en se ringen. Stapels brieven, briefkaarten en tele grammen, taarten en vruchtenmanden... wédr men ook keek. En tusschen al dat schoons troonde Oome Piet en zyn betere helft en ze hadden het, zoo tusschen hun familie, vrienden en beken den. best naar hun zin. Oome Piet troonde als een vorst in z'n leunstoel en vertelde van de aangevoerde vrachten post. Hij heeft er 3 dagen aan tel ezen en gaat er vandaan aan beginnen. Niemand heeft 'm vergeten. Al z'n oude-strijdmakkers klommen in hun pen,, tot zelfs de milicien, die meer dan 40 jaar ge leden onder Oome Piet's bakmeesterschap diende. Voorts attenties van overste Dolle- kamp, van den oud-minister Naudin ten Cate. van oud-commandanten, van... ja van wie eigenlijk niet! Om 12 uur was de burgemees ter gekomen. Daarvóór reeds van het ge meentebestuur een kanjer van een fruitmand, diei de jubilaris vol trots laat zien. Inder daad... een pronkstuk, waarin niets ontbreekt. Oome Piet vindt het sympathiek van den burgemeseter dat hij kwam: vooral nu deze gezegd heeft, dat vader en moeder Sinjewel er zoo patent uitzien en nog menig jaartje mee kunnen. Zoo zaten wij daar, en Oome Piet lachte. De radio-centrale speelde al maar bekende wijsjes; en toen wij dat opmerkten, vernamen we dat door de directie der H.R.C.O. een spe ciaal „Oome Piet"-programma uitgezonden werd. Daar waren het Wilhelmus, de taptoe, Terang Boelan, Kom Karlineke, Mata Hari, De Parelvisschers, Stamboel Melati, en... na tuurlijk... de beroemde Defileermarsch. En dat werd alles door het groote gezelschap meegezongen en geneuried en bij een bekend krontjong-liedje wierp Oom Piet een thee- tafel-kleed over het glundere oude hoofd, en aldus met deze „slendang" getooid, danste de kwieke baas de kamer rond. Van stemming gesproken... En zoo waren wy daar. We luisterden naar bet vuurwerk van oude scheeps- en marine termen. die her en der afgestoken werden, we savoureerden de rozijntjes, verwerkten een machtig stuk taart, rookten een beste sigaar, neusden in de omvangrijke post (waarvan menige envelop alleen maar als adre9 droeg: „Oome Piet in Den Helder") en hadden het dat halve uur best naar onzen zin. Want het was daar, wat men noemt, „ouderwets gezellig". Zooiets komt men niet meer vaak tegen: een gezelschap bejaarde menschen, die met en by elkaar het 50-jarig huwelijksfeest van dien ouden torpedist en z'n gade vierden. Een dag, voor de familie Sinjewel, om nooit te vergeten. „Oome Piet" kan er weer véél van vertel len later! - I Een der eerste sneeuw-slachtoffers was hedenmorgen vroeg een auto, die op de Sport- laan reed. De chauffeur had blijkbaar geejfr zicht meer en op een gegeven oogenbük reed hij het land in. Daar kwam het vehikel nog te vallen in een greppel, tengevolge waarvan een der wielen ontzet werd. Zaterdag 16 Maart organiseert genoemd dansinstituut een buitengewone Soirée Dan sante voor leerlingen, oud-leerlingen en in- troducé's. Naast verschillende attenties, zal als bizon- dere verrassing optreden de hier ter stede populaire Band. The Radiotone Swingers, o. I. van Han Hamburger. Zaterdag omvat hun repertoire zoowel dans als shownummers. -Men leze de desbetreffende advertentie. BALDADIGHEID GESTRAFT. Gisteren was een tweetal jongens bezig met het gooien van steenen op den Zeedijk en dat in de richting van de huizen. Een politieagent zag het en gaf den baldadige knapen een proces-verbaal Goed zoo! OP DE LOOPGRAVEN. Wederom was gisteren een aantal jongens aan het spelen op de loopgraven. Ze werden naar het hoofdbureau gebracht en daar duch tig onderhanden genomen. WIE ONTFERMT ER ZICH OVER? Nog steeds bevindt zich in de garage van het Hoofdbureau van politie een alleraardigste jonge hond. Nog niemand heeft er-zich evenwel over ontfermd, hetgeen beteekent dat het dier dan binnen 24 uur naar de Gasfabriek gebracht zal worden. Is er onder de hondenliefhebbers niemand, die hem wil hebben...??? Het vogeltrekstation Texel herinnert zyn medewerkers er aan, dat ook dit jaar over de 2e helft van Maart gaarne trekwaarne- mingen worden ingewacht. Vooral na een strenge vorst zijn data van terugtrek interessant; ook gegeven, die be trekking hebben op de vorstperiode zelve worden op prijs gesteld. De opname van den voorjaarstrek geschiedt op de gebruikelijke wijze des ochtends van 78 uur. Vooral dagen met mooi voorjaars weer worden bij voorkeur benut. Urk, 12 Maart Door 9 vaartuigen werden heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 1289 pond snoekbaars, van 150 tot 393 pond per vaartuig, prijs 18Vi tot 20 ct.; 70 pond schelvisch. 17al8 ct. en 60 pond schol, ie20 ct., alles per pond. De Russische artillerie had het op de Zweedsche vrijwilligers ge munt. Het commando van het Zweedsche vrij willigerscorps in Finland deelt mede, dat, niettegenstaande de Russische, evenals de Finsche troepen vroegtijdig ervan in kennis waren gesteld, dat de vijandelijkheid gister ochtend om elf uur zouden worden gestaakt, de stellingen van het vrijwilligerskorps, evenals de formaties in de achterhoede ten westen van Moerkaejaervi, gedurende den ochtend hebben blootgestaan aan een bom bardement, dat in militair opzicht nutteloos was, doch vrij groote verliezen heeft veroor zaakt Om zes uur openden de Russen een hevig artillerievuur, terwijl vliegtuigen bom men wierpen en met hun machinegeweren schoten. De Zweden beantwoordden het vuur cn minstens een batterij der Russen werd buiten gevecht gesteld. Het vuren der Rus sen duurde tot elf minuten over elf. De Rus sische aanval op den rechtervleugel werd afgeslagen. Aan Zweedsche zijde vielen tien dooden en een dertigtal gewonden. Bemanning in veiligheid. Het schip aan Engelands Oostkust gestrand. Het N'ederlandsche motorschip „Bui zerd" uit Groningen is gisterochtend vroeg aan de Noord-Oostkust van En geland gestrand. De „Buizerd" voer in zuidelijke richting en was geladen met steenkolen. De bemanning, wel ke uit zes personen bestond, kon door een reddingboot in veiligheid worden gebracht Allen zijn in goe den welstand aan wal gezet Volgens een nog onbevestigd bericht zou de „Buizerd" tegen de rotsen geheel wrak geslagen zijn. De „Buizerd" behoort toe aan den kapitein, J. Bosma uit Groningen. Het schip heeft een bruto inhoud van 270 ton en is in 1931 gebouwd. Gegevens oter onze waterlinie verraden. De officier van Justitie in de hoofdstad heeft gisteren tegen den Amsterdamschen koopman C. V., die er van beschuldigd wordt, ge- gevans ove ranze waterlinie aan de Üuitschers te hebben verstrekt, vijf jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank zal 27 Maart vonnis - wijzen. Aan geteisterd Turkije. Koning Carol heeft besloten, in het door de aardbeving getroffen Turksche gebied, op de plaats waar eens het dorp Erzindian lag, op kosten van den Roemeenschen staat een geheel dorp in Roemeenschen stijl te doen bouwen. Uit Roemenië zullen deskundigen en het noodige materiaal naar Turkije worden ge zonden. Het dorp zal Romenopa heeten. Batavia, 13 Maart. Aneta verneemt om trent de mogelijkheid van overbrenging der mededeelingen in zake de versterking van de Indische maritieme defensie per beeldtelegram van Nederland naar Ned.-Indië, dat inderdaad reeds overleg is gepleegd tusschen ir. Hillen, hoofd van den P.T.T.-dienst in Ned.-Indië, en ir. Damme, dir.-generaal van den P.T.T.-dienst in Nederland. Hierbij werd overeenstemming verkregen. In het algemeen wordt correspondentie niet door dit middel overgebracht, doch voor dit speciale doel zal, zoo mogelijk, wel van beeld- telegrammen worden gebruik gemaakt. De correspondentie wordt dan gehouden tusschen het departement van Defensie in Den Haag en het departement der Marine te Batavia. De technische mogelijkheid daartoe is volkomen aanwezig. Wat betreft den datum van overbrenging diene, dat deze nog niet kan worden vastgesteld en waarschijnlijk ook niet van te voren zal worden bekendgemaakt, doch wel is zeker, dat deze nog valt binnen de loopende maand. Batavia, 13 Maart. Vanmorgen is de „Christiaan Huygens" te Priok aangekomen. Onder de passagiers was o.a. oud-minister Van Lidth de Jeude, die werd afgehaald o.a. door mr. Spit en R. A. A. Soejono, léden van den Raad van Indië. Voorts was meegekomen dr. Vrijburg, de bekende promotor van „Mank" kolonisatie. Omtrent de griep, die aan boord heeft ge- heerscht, wordt medegedeeld, dat ze is uitge broken na Port-Said. De ziekte was niet ern stig. Er zijn 80 a 100 patiënten geweest, die weer zijn hersteld. (Aneta.) Gisteren is te 's-Gravenhage overleden gep. vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch, tot voor kort lid van het Hoog Militair Ge rechtshof. Vice-admiraal J. H. O. graaf van den Bosch is op 16 September 1869 te Pasoeroean op Java geboren. Van 18851889 genoot hij zijn opleiding bij het Koninklijk Instituut voor de Marine. Adel borst eerste klasse werd hij in 1888, luitenant ter zee 2e klasse in 1892, luitenant ter zee le klasse in 1904 en kapitein-luitenant ter zee in 1915. Kapitein ter zee werd graaf van den Bosch in 1918, schout-bij-nacht in 1923 en in 1925 vice-admiraal. Van 19221924 was hij commandant der marine te Middelburg, tevens commandant van de stelling van de monden van de Maas en de Schelde. In 1924 werd hij lid van het Hoog Militair Gerechtshof, welke functie hij tot einde van het vorige jaar heeft uitgeoefend. De volgende onderscheidingen vielen hem o.m. ten deel: ridder in den Nederlandschen Leeuw, eereteekenen voor expedities naar Atjeh, naar Tamlang en de Kleine Soenda- eilanden en officier der orde van Leopold H van België. Graaf van den Bosch was eere-ridder der Johanniter-orde. („Tel."). ROTTERD.AMSCHE LLOYD. Buitenzorg, 13 Maart te Batavia. Sibajak, 13 Maart v. Colombo. JAVANEW-VORK LIJN. Brastagi, 12 Maart te Boston. Kertosono, 12 Maart v. Batavia.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8