EUMATIEK BUISMAN Nakaarten Wat kan ons land doen om den vrede te bevorderen? yiadimmw-i Van oude en nieuwe economie naar geestelijke en moreele herbewapening O* en O* voor de burgers J. VAN DE WITTE, moeheid en slapte, zenuwachtigheid en overspanning: Vrijdag 15 Maart 1940 Tweede Blad Een verlies dat omgezet wordt in winst 7 Pas op voor Prof» Gonggrijp over Rusland Baldadige jongen J» Brands overleden EFN VERLOVINGSRING KLAAR verdubbelt Uw energie Temperatuur en Barometerstand Gisterenmiddag zou de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, voor de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel, dept. Den Helder en omstreken, een lezing houd'ên over het onderwerp: „Oude en nieuwe economie". In het gezellige paviljoen van het Zeebad Huisduinen, waar niets meer wijst op de mijn- aanvallen van eenige maanden geleden, was een koffiemaaltijd aangericht, waar leden en genoodigden aanzaten. Ofn kwart over twaalf ontving de voorzitter van het Departement, burgemeester Ritmees ter, uit Leiden een telefoontje van burgemees ter Oud, dat de trein zooveel vertraging had, dat het niet mogelijk was Den Helder op tijd te bereiken. De lezing hoopte de heer Oud nu over eenige weken te houden. Wat nu? Alle dingen waren gereed en was de beste oplossing aan den maaltijd te gaan en burgemeester Ritmeester verklaarde zich be reid, op aandrang van eenige gasten, eenige stellingen naar voren te brengen, waarover hij gelegenheid tot debat zou geven. Dit voorstel werd met instemming ontvangen, en het moet ons van het hart, dat burgemeester Ritmeester de vergadering zoo heeft weten te leiden, dat uit het verlies, dat geboekt werd door het niet komen van Mr. Oud, winst geboren werd door een versteviging van -den onderlingen de waardeering van elkanders overtuiging en band, door het uitwisselen van gedachten, door door het peil, waarop deze heele vergadering stond. Het werd een samenkomst, die kwam te staan in het besef, dat we als Nederlanders, niettegenstaande verschil in politieke en gods dienstige overtuiging, één behooren te zijn, een vergadering, waarin gewezen werd op de groote beteekenis van de geestelijke en moreele herbewapening en waarin men heeft getracht aan te toonen, dat de basis, waarop onze hui dige maatschappij rust, fout is. Burgemeester Ritmeester: Burgemeester Ritmeester, die voor de moei lijke taak werd gesteld, zonder eenige voorbe reiding, een inleiding te houden, sprak voor de vuist weg, drie kwartier over de groote politiek en de taak, die wij als klein land heb ben om den vrede te dienen. Spr. begon met eenige aanhalingen uit het boek van Rauschnig: „De nihilistische revo lutie", waarin deze schrijver teekent, hoe de jeugd van Duitschland onverschillig staat tegenover Hitier, zich afwendt van het Na tionaal socialisme en zich keert tot het bolsje wisme, zoodat de schrijver in de toekomst ziet een aansluiting van Duitschland aan de Sowjet republiek en dit zal z.i. beteekenen de heele ondergang van Europa. Voor mij, aldus burgemeester Ritmeester, is het ook de groote vraag, wie in Duitschland zal winnen. Of men zich op den duur naar Rusland zal keeren of dat men zal terug- keeren tot een normaal regime Hitier in zijn streven naar uitbreiding van de levensruimte voor Duitschland en om van het rijk een grootmacht te maken is niet in staat in dit groote rijk de voeding te brengen noodzakelijk voor de onderdanen. Er zijn reeds Nederlanders, die er over denken om gebied van Ned.-Indië aah Duitschland af te staan. Spr. vraagt zich echter af of wij dan niet de gelegenheid voor vele anderen openen om een deel van onze koloniën te eischen en daardoor ons land te verkleinen. Wij mogen niet ver- V fie j.S van Maart en zijn buien zijn de grootste vijanden van lijders aan Rheumatische pijnen. Kou en vocht, afgewisseld door een verleidelijke dag van zoel, zacht weer, spelen U parten en ge krijgt, met het voorjaar voor de deur, de ellende van ondragelijke pijnen, lijden en ongemak, als het ware thuisgebracht. Laat dat ditmaal hnders zijn: neem Kruschen Salts. Dat spoort Uw ingewanden aan tot krach tiger werking, die noodig is om weer zuiver bloed in de aderen te krijgen. De winter maanden, waarin ge minder lichaamsbewe ging neemt, maken ook die organen traag en zoodoende Uw lichaam bevattelijk voor de verschijnselen van Rheumatiek, die in onzui ver bloed hun oorzaak vinden. De Heer T. R. schrijft: .Ongeveer 25 jaar geleden kreeg ik een lichte aanval van rheu matische pijnen in mijn arm en schouder... En dat werd erger en erger... ik kon geen stoel meer verzetten... totdat ik nu onge veer een jaar geleden een flesch Kruschen Salts kocht. Toen ze leeg was, mocht ik mij verheugen in een lichte verbetering!... en ik ging er mee door... de pijn is verdwe nen en ik heb er nooit last meer van...'* Dit is een van de vele gevallen, die U zeker iets zeggen. Neem toch ook Kruschen Salts doe óók een bloedzuiverende kuur! Ge zult weer opleven en U een ander mensch voelen weer tot alles in staat. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Grif- fiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. tAdv.) geten, dat ons land zich niet uitstrekt tot de grenzen van ons Nederlandsche rijk, maar dat daar ook Oost- en West-Indië toe behooren. Dat ons land een 80 millioen onderdanen heeft. In onze overzeesche gebiedsdeelen bevinden zich en blijft plaats voor alle nationaliteiten. Het is echter tevens onze taak, door een goed bestuür de eenheid en saamhoorigheid daar- tusschen meer en meer te bevorderen. Wat moeten wij doen? Spr. komt nu tot de vraag: Wat moeten wij doen om den vrede te bevorderen Wij moeten niet alleen praten, maar ook, zoo mogelijk, een daad stellen. Wanneer de vrede voor lan gen tijd daarmede verzekerd zou zijn, zouden we eventueel niet moeten aarzelen niet ge- exploiteerde gebieden van ons koloniale rijk af te staan. In dit verband dacht spr. aan Nieuw Guinea. We moeten voorts met kracht de nihilistische gedachté onderdrukken en met groote gestrengheid' optreden tegen landver raders. In dit opzicht zou het uiterst ge- wenscht zijn in ons land zoo spoedig mogelijk de strafwetgeving te herzien. We moeten diep doordrongen zijn van de noodzakelijkheid van het samengaan van alle goed willenden om den oorlog te beëindigen, ons daarvan ook bewust zijnde, dat een oorlog van 3 M jaar of langer, ook in zijn gevolgen ook op ons land minstens een eeuw zal druk ken en tal van sociale maatregelen zal ver nietigen en het onderwijs doen inkrimpen. Spr. schetst welke voordeelen wjj in Nederland bezitten en om die te hand haven zullen we alles in moeten zetten, in t(jd van nood zelfs ons leven moeten offeren. Eén groote zaak hebben wjj Ne derlanders allen gemeen, de liefde tot ons land en volk. Burgemeester Mijnlief in de oppositie. De burgemeester van Anna Paulowna, Mr. Mijnlief, heeft een ander begrip van levens ruimte voor ons land. Die levensruimte strekt zich niet alleen uit tot ons land en onze be zittingen, maar tot de geheele wereld, behalve de autarkisch geregeerde landen. De oorzaak van den oorlog ziet spr. niet in den drang naar gebiedsuitbreiding, maar in de economische behoefte van een volk, in dit geval Duitsch land, dat in die behoeften niet kan voorzien en daarom andere terreinen noodig had. Het was en is een noodzaak voor het huidige regime. Spr. schetst den gang van zaken na den oorlog en de groote lasten, die op het Duitsche volk werden gelegd. Lasten, die men niet meer dragen kon, terwijl het onmogelijk gemaakt werd om Duitschland te helpen. Spr. bepleit herstel van den vrijhandel. Burgemeester Breebaart voor practische politiek. De burgemeester van Zijpe, mr. Breebaart, bestrijdt het standpunt van burgemeester Ritmeester om grond af te staan op moreele overwegingen. Wij zouden daarmee de bevol king pfijs geven aan een regime, dat we zelf niet wenschen. We zijn verplicht ons grond gebied te verdedigen, maar indien we uitein delijk voor de keus gesteld werden, evenals de Finnen, om ons te onderwerpen of alles te verliezen, meent spr. het voorbeeld' van Fin land te moeten volgen. Dat hebben we ook in de 16e eeuw gedaan onder de Spaansche over- heersching. Erkennen van Hoogere Macht. De heer Borgeld, voorzitter van „De Hanze", meent, dat de vorge sprekers de oplossing te ve«d gezocht hebben langs materialistischen weg. En daarmee komen we fataal uit. De mensch moet eerst terugkeeren to het geloof in een Hoogere Macht. Toen Frankrijk zich losmaakte van den gods dienst, ging het geheele leven met spron gen achteruit, in Duitschland zien we het zelfde. De oplossing van alle vraagstuk ken ziet spr. in de erkenning en het ge loof in Hoogere Macht. De grondoorzaak van alle ver keerdheid. De heer A. Spruit zegt, dat alle verkeerd heid, waaruit de oorlog is voortgekomen, de geesteshouding van den mensch is, die geen rekening houdt met God. Waar dat volstrekt hechte levensfundament ontbreekt, openbaren zich alle mogelijke excessen. Het is een sta tistisch bewezen feit, dat waar de Godsdienst afneemt, de criminaliteit toeneemt. Dat moet ons toch wel iets te zeggen hebben. Aan de hand van den Bijbel belicht spr. in groote trekken de gebeurtenissen van dezen tijd en van de toekomst. Geen materialistische oplossing. Mr. J. Mulder, wethouder van sociale zaken, schaart zich aan den kant van den burgemees ter, als hij betoogt, dat de strafmaat voor spionnage te laag is. Een vrede, door afstand van grondgebied, noemt spr. een utopie. Die oplossing is te materialistisch. De groote fout ziet spr., evenals de twee vorige sprekers, in de wereldbeschouwing van den mensch, die gebaseerd is op den mensch zelf. Men moet komen tot de erkenning der eeuwige waar heden, dan zijn we er. De grondoorzaak van de ellende zit niet in economische principes, maar in den zondigen mensch. We zijn in de lijdensweken, zegt spr. Dat geeft vastheid en steun. Wie den Bijbel als richtnoer van zijn leven neemt, heeft een vasten norm en komt het verst. De ;us van Mevrouw van der Mac/en Werd niet bruin als ze kalfs- vleesch moest braden. Toen zei een vriendin: „Doe wat Buisman d'r in, Dan zal niemand je jus meer versmaden." fteceptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. Spr. herinnert aan het woord van Hare Majesteit de Koningin over de geestelijke en moreele herbewapening. Ook de heer H. Spruit legt er nog eens den nadruk op, dat we de oplossing van de pro blemen niet moeten zoeken in materialisti schen zin, maar dat het van meer beteekenis is voor onszelf en voor onze naasten of we den vrede hgbb'en in ons hart. Den heer M. Grunwald heeft pech (het niet komen van burgemeester Oud) zelden zooveel genoegen gedaan als dezen middag. Spr. wijst op de onderlinge versterking van den band, door deze gedachtenuitwisseling, die op zoo hoog peil stond. De heer L. F. van Loo. Het deed den heer Van Loo genoegen ken nis te hebben gemaakt met de Maatschappij v. Nijverheid en Handel. Moge er dan niet over oude en nieuwe economie gesproken zijn, in alle gemoedelijkheid heeft men zich uitgelaten over oude en nieuwe denkbeelden. Evenwel, de verschillende sprekers zijn te weinig op de rede van den burgemeester in gegaan. Nieuwe stellingen werden naar voren gebracht, die evenwel ook weer aan vechtbaar zijn. Zij zeggen: de terugkeer der menschheid tot het religieuse kan alleen een bétere wereld brengen, maar ook Hitier zegt dit, en dankt de Voorzienigheid, die met hem is. In ieder geval is men het er gezamenlijk over eens, dat er iets gebeuren moet om de radelooze menschheid in betere banen te leiden. Spr. hoopt, dat de woorden, hier ge sproken. ook naar buiten zullen worden uit gedragen. Zoo ooit, dan is nu de eenheid van het Nederlandsche volk meer dan geboden. Na een korte repliek van burgemeester Rit meester wordt deze zeer geanimeerde verga dering om ongeveer half vijf gesloten. Het ligt in de bedoeling van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Dept. Den Helder en Omstreken, om den bekenden kenner van Russische toestan den, prof. Gonggrijp, uit te noodigen een lezing te houden voor het Departement, over Rusland. Tegen het gooien van sneeuwballen bestaat niet het minste bezwaar. Integendeel, het is de meest natuurlijke zaak van de wereld, dat iedere Hollandsche jongen dit doet. Minder natuurlijk is het dat, als dit spel overgaat in vandalisme, zooals gistermiddag op den Paral lelweg het geval was. Aldaar toch bewerkte een jongen moedwillig de glas-in-lood ramen van een bewoner. Met als gevolg dat drie rui ten braken. De bewoonster wist den baldadi- gen knaap te grijpen en toonde hem zijn „werk". En gaf hem de boodschap dat zijn moeder de schade kon betalen. Veel gedaan voor het Heldersche muziekleven. Op 56-jarigen leeftijd is, na een langdurige ongesteldheid, te Alkmaar overleden, de heer J. Brands, bekend musicus en componist, die ook gedurende vele jaren in Den Helder van zich heeft doen spreken. Wijlen de heer Brands was de eerste direc teur en mede-oprichter van „Kunst aan het Volk" en eerste directeur van het dubbel mannen-kwartet „Inter Nos", met welke ver- eeniging hij op concoursen tal van prijzen wist te behalen. Later werd de heer Brands directeur van verschillende korpsen in Haarlem, Wormer- veer, Krommenie. Hij was in zijn tijd op alle concoursen een even gezien als gevreesd mededinger. De crematie van het stoffelijk overschot is bepaald op Maandag 18 Maart a.s. te Wes- terveld, na aankomst van trein 15.14 aldaar. Genoeglijke ontspanningsavond. Gisteren heeft in het Casino de O. en O.- avond voor de burgerij plaats gevonden. Ge zien het feit, dat het weer op z'n minst ge zegd, ongunstig was te noemen en dat het voorts geen bijster geëigende feestavond is, zoo'n Donderdag, mocht de opkomst verheu gend geacht worden. De zaal was flink bezet, zij het dat het groen der landmacht-uniformen domineerde. De ouverture der uitvoering was niet wat men noemt punctueel militair. Integendeel, daar ontbrak zoo nogal het een en ander aan. Het gaat tenslotte niet aan, dat men den aanvang van een feestavond op 8 uur vast stelt en deze eerst te kwart voor 9 begint. Gelukkig dat een militaire band zorgde voor uitstekende entr'act muziek, zoodat voor het auditorium den tijd omvloog. Het was de Kantonnements-commandant, majoor A. J. van der Blom, die een kort wel komstwoord uitsprak, alvorens de artisten voor het voetlicht verschenen. De majoor (die met een ovatie werd begroet) heette allen, zoowel burgers als militairen, welkom, in het bijzonder den commissaris van politie. Hij wees er voorts op, dat de noodige clementie voor de uitvoering van het programma wel gewenscht was. Er waren enkele beroeps- artisten, doch het meerendeel behoorde tot de garde der amateurs. De aanleiding van dezen avond, aldus majoor van der Blom, was gelegen in het feit, dat de O. en O.-kas haar bodem liet zien. Men achtte het een goede oplossing derhalve den burgers eens te toonen, waartoe een O. en O.-ensemble in staat is. In dit verband sprak spr. zijn dank uit aan den Stelling commandant, die zijn toestemming voor de uitvoering heeft gegeven. De hoop uitspre kend, dat allen een genoeglijken avond mogen hebben, besluit de majoor zijn inleidend speechje. En dan is de beurt aan de artisten. De eersten waarmede men kennis maakt, zijn „The Swinging Soldiers", die een muzikale show opvoeren, die, het dient gezegd, klinkt als een klok. Wat deze heeren po de bas, piano, drum en het accordeon presteerden, was prima in orde, zoodat de ovaties niet van de lucht waren. Bravo, Swinging Soldiers. Een tooneelstukje, een één-acter, volgde. Getiteld „De rijke dorpsbarbier". Hierin tra den een 5-tal soldaten op. Het stuk was wel iswaar niet zoo bijster origineel, maar men werkte op de lachspieren van deze aanwezi gen en dat lukte wonderwel. Zoodra bij het zakken van het doek een hartelijk applausje opklonk. Daarna waren het 2 vleugel-virtuozen, die de aandacht kwamen vragen, luisterende naar den naam „Two nightbatchers". Ook dit duo gaf „waar voor zijn geld", en de dank van het auditorium was daaraan evenredig. Voor de pauze kwamen tenslotte nog een origineele sketch, en een tweede optreden van „Tde Swinging Soldiers". In de pauze werden de bonnen voor de ver loting verhandeld. Er waren niet minder dan 75 prijzen, zoodat de interesse voor deze ver loting groot was. Een woord van dank werd nog door den conferencier De Lat, gesproken aan het adres van de gulle middenstanders en anderen, die deze collectie prijzen beschikbaar stelden. Na de pauze was daar de „illusionnist" Tsi- Pinang, die, zeer Chineesch doend, de won derlijkste goocheltoeren bedreef en velen daarmede tot verbazing bracht. Nog eens kwamen „Two Nightbatchers" op de beide vleugels hun kunnen demonstreeren, er was een goedgeslaagd snelteeken-act en geëindigd werd met „The Swinging soldiers". Daarna ving het bal aan, dat zeer geani meerd bleek vanwege de velen die bleven, en waarbij de Luwa-band wederom van zich deed spreken. Een aardige avond, die ongetwijfeld de aanwezigen enkele prettige uren bezorgd heeft en aan zijn doel beantwoordde. Zij het, dat er méér burgers hadden moeten zijn! VOOR IEDER PAAR Ll&T B ij ONS Keizerstraat 103 Telefoon 575 Uit hcc politic-rapport WEER EEN LANTAARN GESNEUVELD. Op den hoek KoekoekstraatOoievaar straat heeft gisteren een lantaarn weer strijd geleverd met een auto. De lantaarn verloor het smadelijk! VOOR HONDJES EEN TEHUIS GEVONDEN. De honden, die op het Hoofdbureau onder dak hadden gevonden, zijn door dierenvrien den van een definitief tehuis voorzien. FIETSER GEVALLEN. Voor het Raadhuis viel gisteren een fiet ser, zoodanig, dat hij enkele oogenblikken be wusteloos was. Ter observatie werd hij op advies van dr. de Vries, per politie-auto naar het Hospitaal vervoerd. De man klaagde over pijn in de borst en het hoofd. I turcp» hom f SS? '«SSSSSF ïss ss? NOURY f, 1.50 PER FLACON - DUBBELE FLACON F. 2.25 Barometerstand Den Helder: 754.9 Maximum temperatuur lucht: 1.7 Laagste temperatuur: 7.7 Wind: richting: Z.W.; kracht: 4 Licht op: 6 uur 34 min. Het kleine Finland is gevallen. Er is vrede geteekend, maar het is een vrede, waarboven de ijzeren vuist van de Sow^el.-heerschers zijn schaduw werpt. Een vrede, die de Finnen moesten aanvaarden, wilden zij althans niet da kans loopen hun geheele zelfstandigheid kwijt te raken en hun land geannexeerd te zien, zooals daarvoor reeds met Polen en Tschechoslowakije het geval geweest was. Thans is de tijd daar, om met het na kaarten te beginnen. De kranten werpen hun lezers artikelen voor, waarin men kan lezen op welke wijze dit alles voorkomen had kun nen worden en op welke wijze de geallieer den eigenlijk hadden kunnen optreden. Het heeft in het Lagerhuis diengaande al gespan nen. Maar dat is alles triosterd na den maaltijd en doet niets af van de vernedering, die het dappere Finland is aangedaan. Een vernede ring, die alleen wordt goedgemaakt door het fabelachtig heldendom dezer kleine natie, die een wel bij uitstek grootsch beeld heeft ge geven, waartoe een territoir klein land in staat is, als het volk een eenheid vormt en alle twisten en partij-verschillen vergeten worden, indien het land in gevaar verkeert. D a t is de winst van den Finschen oorlog. Er gaan nu geruchten, dat het zou spannen in Finland. Dat er een aantal vooraanstaande militairen zouden zijn, die een poging zouden ondernemen dezen opgedrongen vrede te ver ijdelen en door te vechten. Wij nemen aan, dat er aantal van zulke per sonen is, doch meenen dat zij een te kleine minderheid vormen, om inderdaad de kans op „revolutie" mogelijk te doen zijn. Overigens is het zeer dubieus, of dit verstandig van de Finnen zou zijn. Wij betwijfelen zulks ernstig. Hoe zijn de vooruitzichten voor Fin land? Militair wordt het land lamgesla gen door de Russische maatregelen. Het zal zijn leger kunnen behouden en een deel van zijn vloot, doch de ruggegraat zal er aan ontbreken. Men zal steeds de dreiging van het Russische pistool op de borst blijven voelen. Daarnaast zal men een verhoogde economische en politieke druk zoowel van Berlijn als Moskou gaan zien. Men kan er staat op maken, dat er ten deze reeds lang geleden afspraken zijn gemaakt en dat beide landen van den nieuw gescha pen toestand zullen profiteeren. Wat de posities van Zweden en Noorwegen zul len worden, dit laat zich op dit oogenblik nog niet aanzien. In ieder geval zullen zij er eerder slechter dan beter op worden. Vandaar ook, het groote pessimisme, dat zoowel in Noorwegen als Zweden heerscht. Een pessimisme, dat begrijpelijk is, aangezien dit alles voor de Scandina vische volken als een bom bij helderen hemel ingeslagen is. Veel had men ver wacht, doch dézen afloop van zaken allerminst. By een nabeschouwing van dezen Fin schen oorlog dringt zich onwillekeurig de vraag naar voren, waarom Finland niet, reeds eenigen tijd geleden, openlijk de militaire bijstand van de geallieerden in geroepen heeft. Was daar een speciale reden voor? Men zou, gezien de ontwik keling, geneigd zijn dit bevestigend te be antwoorden. Was Helsinki soms op de hoogte van de plannen van Berlijn of Moskou, dat in dit geval ook den oorlog aan de beide andere Scandinavische landen verklaard zou wor den Wilde Helsinki soms voorkomen, dat Finland het slagveld van Europa zou worden. Of waren er nog andere, thans geheime, redenen? Wy weten het niet. Kunnen slechts gis sen en afwachten, wat de boeken der his torie hierover laten zuilen onthullen. Doch hoe dan ook: Finland had, en hierop wezen wy reeds eerder, een beter lot verdiend. Wederom een kleine natie vertrapt. En nu een, die zich zoo voor beeldig teweerstelde. Een zwarte week voor de kleine Europeesche landen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5