De tuinbouw tusschen hamer en aambeeld Omgeving Ned. elftal Zondag volledig I Britsche freiler vernietigt Duitsche duikboot Marktberichten Centralisatie van den export noodzakelijk geacht NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. DE NEDERLANDSCHE TUINBOUW HEEFT LEVENSRUIMTE NOODIG. Was het Bestuur te royaal? Neen, zegt de vergaderingl DE NED. TUINBOUW WIL DEN WEG DER VERNIEUWING OP. EEN COMMISSIE VOOR ONDERZOEK VOOR HET GROENTEDROGEN. (Van onzen eigen verslaggever). Gisteren hield de Nederlandsche Tuinders- bond zijn alg. jaarvergadering in „Krasna- polsky" te Amsterdam. Tengevolge van den zwaren sneeuwval waren bij den aanvang der vergadering niet veel afgevaardigden aanwezig. Later kwa men meerderen te vergadering. De Voorzitter, de heer W. J. van Kampen uit Voorburg, opende de vergadering met hartelijk welkom, in het bijzonder tot de heeren Dr. Dijt, Dr. Vos, vertegenwoordiger der Lib. Staatspartij, Van der Sluijs voor de S.D.A.P. en van der Wielen van den mo dernen Landarbeiders bond. Bericht van verhindering is ontvangen v. ir. Roebroek, vertegenwoordiger der re geering, van ir. van de Plassche en ir. Ig- natius en dr. Molhuijzen. Spr. wierp een te rugblik op het werk der organisatie. Er is zeer veel werk verricht moeten worden door de bestuurders. Het jaar 1939 was weer een zeer moeilijk jaar, nog verergerd door de strenge vorst van 1938'39 en 1939'10. De tuinbouw heeft wel zware slagen ontvan gen, dergelijke slagen van de natuur zijn in deze omstandigheden* niet normaal meer te dragen. T.a.v. den arbeid van de organi satie was voorz. tevreden. Verschillende afd. zijn uitgebreid, nieuwe gesticht. Spr. wekte op het ledental op te voeren tot de 5000. De ontwikkeling der innerlijke kracht ziet voor zitter met genoegen toenemen. Hulde wordt gebracht aan secretaris en penningmeester van den bond, voor hun arbeid. De finanti- eele toestand van den bond is niet slecht. De oorlog is een ware ramp voor den tuinbouw. Een economische opleving is 'niet te verwachten, naar voorz.'s meening. In 1914 had men een rijk Europa, nu een arm Europa, dat zich instelt op zoo min mogelijk te importeeren en zeer vele belemmerende bepalingen, welke de oorlogvoerende lan den treffen t.a.v. den uitvoer van groenten Engeland Iaat minder invoeren, en stelt eischen aan ons land, dat niet méér naar Duitschland wordt geëxporteerd dan in 1938'39. Dat is zeer teleurstellend en mén kan den toestand dan ook zeer droef tege moet zien. Wij zitten tusschen hamer en aambeeld en de tuinbouw gaat een verschrikkelijke toe komst tegemoet. Centralisatie van den export dient er te komen. Als op de oude manier voortgegaan wordt, zal Nederland verkwijnen. Wij staan in de realiteit van het econo misch leven en zien den tuinbouw ver dwijnen. De werkelijkheid van het leven is, dat arbeidsproductie en consumptie de grondslagen zijn en niet het geld. Voorz. wekte op, den strijd voort te zet ten, opdat uit dezen tijd een anderen zal verrijzen, tot heil van ons geheele volk. Wij willen op den Nederl. bodem een be staan verwerven. Nu onze groenten niet ge ëxporteerd kunnen worden, dienen zij te worden gedroogd en wel van Regeerings- wege. Er hhd reeds aan gewerkt moeten worden. Laat ons hopen, dat onze arbeid tot dit werk zal aansporen. (Applaus). Het jaarverslag van den secretaris, dat opgenomen was in het orgaan, vermeldde de vele werkzaamheden van den bond. De Bond is in niet minder dan 13 commissies op verschillend gebied vertegenwoordigd. Het ledental der organisatie bedraagt 4037, verdeeld over 87 afdeelingen. In N. Holland zijn 44 afdeelingen, met 1833 leden. Geconstateerd wordt, dat in den N.T.B. een frissche wind waait en dat het bonds- leven in 1939 van opgewekten aard is ge weest. De balans per 1 Januari sloot op een to taal bedrag van f 1818.18, het kapitaal van den bond was f 942.01. De verlies- en winstrekening sloot op een totaal van f 7481.99, met een winstsaldo van f 648.55. De begrooting 1940 gaf een eindcijfer aan van f 81.00.met een, post van onvoorzien van f 400. In verband met een rondgedeeld pamflet over een verzwegen voorstel drong de hr. Van der Gaag Loosduinen er op, dat men niet vooropgezet wantrouwen moet zaaien. (Applaus) Voorzitter merkte op, dat het een troost is, dat het pamflet door zijn onduidelijk heid vrij onschadelijk is. Als het gaat. om op de te groote royaliteit van het bestuur te wijzen, is dit een voorbeeld, hoe het niet moet, want dit pamflet is heelemaal over bodig geweest. Men had er goedkooper over kunnen „spreken", (gelach) De heer Koorn, 's Gravenland, de ver spreider van het pamflet, gaf een uitvoeri ge toelichting van het wederrechtelijk ach terhouden van een paar voorstellen t.a.v. de contributie, waarbij hij wees op de stij ging der posten reisgeld, vacantiegelden. vergoedingen en een beschuldiging tot het bestuur richtte, dat het zijn plicht niet goed vervult. Spr. kwam op. tegen de con tributie verhooging, welke niet geheven kan worden. Rumoer. Voorzitter beantwoordde dezen spreker, die eenig rumoer veroorzaakte door zijn be toog. Voorzitter zeide. dat het bestuur een en ander zoo zuinig mogelijk beheert. De begrooting werd vastgesteld. De aftredende bestuurleden werden alle herkozen. Het voorstel van het H.B. om aan te dringen op de stichting van een ministe rie van Landbouw werd zonder eenige be spreking aangenomen. Over de verhooging van de con tributie-afdracht. van f 1.50 op f 2.— per lid en per jaar werd door verschillende heeren het woord ge voerd. Voorzitter zeide, dat men de contri butieregeling plaa:selijk of provinciaal kan regelen, als de afdracht maar op het voor gesteld bedrag bepaald wordt. Oudkarspel drong aan op een uniforme contributiere geling en ledenwerving, dat ook een be langrijke ontvangst tot gevolg heeft. Het voorstel werd aangenomen. Het voorstel van het bestuur om op in- krimping van het door de coloradokever besmette gebied aan te dringen, wanneer dit door uitroeiing van een „haard" moge lijk is. Werd aangenomen. In de middagvergadering verwelkomde voorz. nog de Kamerleden Posthuma en Ebels. Aan de orde kwamen eenige voorstellen, waarin wordt aangedrongen op verbetering van de positie van den tuinbouw en de clearing met Duitschland en verbetering van den export naar Duitschland en Bel gië. Het Bestuur heeft alle sympathie voor deze voorstellen. Voorz. hoopte, dat de Regeering de klip pen t.a.v. de clearing met Duitschland, in verband met de Engelsche houding, zal weten te omzeilen. Een motie, waarin wordt gewezen op de meer-invocr dan uitvoer van f 500 milli- oen en op de steeds meer inkrimpende ex port en het betreurd wordt dat de belan gen van den Ned. tuinbouw op deze wijze worden behartigd, wilde voorz. aan den minister van Econ. Zaken en den Regee- ringscommissaris voor den Tuinbouw zen den. De heer Van der Gaag, Loosduinen, had den indruk, dat de onderhandelaren met België, met de staart tussrhen de heenen zijn teruggekomen. 'De ituinbouw ligt aan het kleine speentje, zeide spr., omdat men van Nederland een industrieland wil ma ken. De heer Borst, Oudkarspcl, wees op het belang voor zijn streek van een verruiming van de exportmogelijkheid, waarbij hij op merkte, dat de bemoeiing van Engeland daarop funeste gevolgen zal hebben. Zou den wij door dit te tolereeren, de neutra liteit niet in gevaar brengen? Spr. drong aan op een onderzoek hoe deze vork aan den steel zit. Dat is van groot belnag! De heer Rlom. Andijk. zou. als de export niet grooter mag ziin door welke nressie ook. de tuinbouw daarvan het lood ie zou moeten leggen, maar de schade gedragen moet worden door het geheele volk. (In» jteR-unipe). «H liet JT.R. ral al het mogeliike doen, om Tnzi'dfif in den toestand te krijgen. Een motie werd aangenomen. waarin aangedrongen wordt hij de regeering. in het vervolg hij het afsluiten van handels verdragen meer rekening te houden met de belangen van den Nederlandschen Tuin bouw. Het voorstel van Wijdenes over het dro gen van groenten werd hierna door den heer Ham. Wiidenes toegelicht. Spr. was van meening. dat deze bewer king niet in particuliere handen terecht moet komen, daar het dan ook op onge- wcnschte tijden in den handel gebracht kan worden. De heer Van Dok deelde mede. dat de machines (een Ned. Octrooi) in een Ned. fabriek worden gemaakt. Spr. drong er op aan dat snoed wordt betracht, daar ande--s de uitvinding wel eens naar het buitenland zou kunnen gaan. Volgens spr. wordt overwogen een groen- tendroogmachine te bouwen. Het is noodig dat deze vergadering zich hierover uit spreekt. De benoodigde machines zullen ongeveer f 30 millioen moeten kosten: het geen, wanneer zij aan hun doel, verruiming van den afzet, voldoen, niet te veel is. De regoering dient spoedig in te grijpen Deze vergadering zal een demonstratie moe ten zijn van den wil van tuinbouwend Ne derland om een ruilproduct te willen pro- duceeren in plaats van voor mestvaalt of veevoer. Men heeft de keus tusschen vernieuwing en ondergang. Laat de Ned. tuinbouw den weg naar vernieuwing inslaan. Deze rede werd beloond met een krachtig applaus. Voorzitter deed de toezegging, dat het bestuur deze zaak op korten termijn zal onderzoeken en een commissie hiervoor zal vormen. Dit laatste zal nog dezen dag geschieden. Van deze commissie zal de heer Van Dok de leiding hebben. t De afd. GrootebroekLutjebroek stelde voor, dat het bestuur alle pogingen in het werk stelt, de richtpiijzen 1939 te herzien, en met minstens 10 verhoogd te krijgen. Het H.B. wees er op, dat de richtprijzen reeds herberekend zijn. De Regcering heeft deze ocU'pr niet erkend. Voorz. verwacht van verdere pogingen niets. Wel dient men voor 1940 een herziene richtprijs te krijgen. Een opmerking van den heer Van der Gaag, Loosduinen, dat de Minister zijn woord gebroken heeft, dat hij den tuinbouw op dezelfde wijze als den landbouw zou behandelen, werd met applaus onderstreept. Spr. stelde voor, een telegram aan de Koningin te zenden, waarin op deze woordbreuk gewezen wordt. Men besloot H. M. de Koningin en- den Minister op den nood in den tuinbouw te wijzen. Een aantal afdeelingen had voorstellen in gediend t.a.v. het verstrekken van zakenverlof aan gemobiliseerde tuinders. Het H.B. acht het zeer gewenscht, dat de uitbreiding van het verstrekken van zaken- verlof deze allereerst ten goede komen aan de tuinders en tuinderszonen. Voorzitter zei de nog, dat in sommige plaatsen aan de bur gemeesters deskundige adviseurs zijn aange boden. Daarmede heeft men soms goed suc ces gehad. Men ging met het prae-advies accoord. De afd. Wijdenes drong aan op algeheele herziening van de teelt vergunningen voor groenten en aardappelen. De basis 1933 heeft tot ongewcnschte toestanden geleid. Na een toelichting van den heer Ham, werd toegezegd, dat deze zaak bezien zal worden. De afd. Andijk wilde aandringen, dat tuinzaadteeltvergunningen op naam van de telers gesteld worden en dat de vrije beschikking hiervan aan de kweekers blijft. Het H.B. is het hiermede eens. Deze ver gunningen dienen geheel los te staan van contract- of uitbetalingsteelt. Men wil onder den zaadhandel vandaan. De heer Blom, Andijk, zeide, dat het er naar uitziet, dat men de tuinders onder de zaadhandelaren wil houden. Het begint te lijken op blanke slavernij. Spr. protesteerde daar heftig tegen. Als men aan de handelaars gebonden blijft, zal het op een opstand uitloopen! Het zal moei lijk zijn, de menschen in de hand te hou den, zeide de heer Blom. De kleine tuinderssteun kwam hierna aan de orde, in verband met eenige voorstellen. Het H.B. meende dat de verhoogde prijzen van tuinbouwbenoodigd- heden en levensonderhoud wel aanleiding kon zijn voor verhooging der normen of voor toepassing duurtetoeriag.» In het prae advies op de voorstellen ta.v. de stabiliseering van pachten" en de beoor- dêeling van pachtcontracten wordt gewezen op de nivelleerende werking van de Pacht wet. Beoordeeling van alle pachtcontracten door de pachtburcaux achtte het bestuur wel gewenscht. Verlenging van de garantiepe riode voor vroege aardappelen. van 15 Juli tot 1 Augustus werd voorgesteld door een viertal afdeelingen. Ook het H.B. acht het zeer gewenscht dat deze termijn verlengd wordt. De afd. Oostwoud stelde voor, aan te drin gen niet te veel soepelheid te betrachten met de tecltvcrgunningen op bedrijven boven 10 II.A. Het bestuur ontried dit voorstel, daar liet zeer moeilijk is, de juiste lijn te trekken. De vergadering ging met dit prae-advies accoord. De nood in de tuur bloembollencul- werd naar voren gebracht door de afd. An na Paulowna, bij monde van den heer Hoep. Aangedrongen wordt op bevriezing van de te hooge lasten. Het II.B. meende, in verband met de on zekerheid van de rentabiliteit van de be drijven in de toekomst, een afwachtende houding te moeten aannemen. Als een en ander vast staat, kan men zijn houding be palen. De volgende voorstellen behelsden ge- wenschte verbeteringen t.a.v. den prijs van de peulvruchten. Verschillende wenschcn werden naar vo ren gebracht, over de prijzen, het spoediger uitbetalen en sneller terugzenden van ledi ge zakken, statiegeld enz. Het H.B. zegt in het prae-advies dat er steeds aan verbetering dezer prijzen wordt gewerkt. Het prae-advies werd aangenomen. In de rondvraag heeft de heer Butter, Koedijk, tegen hespreken van voorstellen in het bondsoi-gaan bezwaar gemaakt. Er wa ren voorstellen bij welke zeer urgent waren. Spr. drong aan, een volgende keer een an dere gedragslijn te volgen. Hierna sluiting. Uit onze ANNA PAULOWNA DE LAGEDIJK EISCHT FLINK HERSTEL. De beschadiging van den weg over den Lagedijk is zoo ernstig, dat afdoend herstel eigenlijk niet mogelijk is als men het ver keer beurtelings doorgang laat vinden over de eene helft van den weg. terwijl de ande re. helft onder handen wordt genomen. Bij het drukke vervoer van zoo zware vrachten als hier langs gaan. bestaat dan groote kans op nog ernstiger verzakkingen. Er wordt daarom overwogen den weg eenigen tijd, wellicht een paar weken, geheel af te sluiten om hem eens grondig onder haden te kun nen nemen. Spelers en reserves van het Nederlandsch elftal, dat Zondag te Antwerpen de Belgen zal bekampen, kwamen Donderdag in Den Haag voor het laatst bijeen. De heer Her- berts, voorzitter der T.C. van den K.N.V.B., houdt een toespraak. Zou echter de Krommetocht. waarlangs dan waarschijnlijk gereden moet worden, het een veertien dagen uithouden als daar dagelijks de zware vrachten over denderen? Of zou het mogelijk zijn de naar Friesland doorgaande vrachtauto's gedurende dien tijd door den Wieringermecrpolder te leiden? Het verkeer van thans is voor den Lage dijk eigenlijk veel te zwaar, of misschien beter gezegd, de grondslag voor het wegdek is te licht \oor de zware trcilers, die hier tegenwoordig in flinke vaart over rollen. Men verzekerde ons. dat dit verkeer trou wens ook funest is voor de oudere huizen die licht, en zonder dat eerst geheid was. wer den gebouwd en nu scheuren in de muren gaan vertoonen LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: T. Geeriigs— Baken, ïs'ieuwe- weg, van Nieuwe Niedorp E 14. Vertrokken: Mej. E. C. II. van der Zee, naar Wassenaar. Papeweg 2: C. Buijs en gezin naar Winkel D 111; C. H. Brouwer naar Den Helder, Oostsloolstr. 54; C. de Schipper en gezin naar Winkel; Th. G. Teeuwen, naar Haarlem. Rijksstraatweg 29; mei. M. van Kooten naar Alkmaar. Emmastraat 24; Jac. Th. Pepping naar Bergen, Voert 5. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Anna Maria, dochter van M. P. Brouwer en A. M.v Steenvoorden; Annie Maartje, dochter van P. D. van Genderen en 51. Kranenburg. Ondertrouwd: H. J. Verwcij en E. Versluis; J. den Buttet en S. T. Boer. Getrouwd: W. Raap en A. Bccht. Overleden: E. Hoenson. oud 90 jaren; Joh. C. Gorterde Ivnegt, oud 57 jaar. POLITIE. Gevonden: Poitemonnaie. sleutel. Verloren: rijwielpl.. vulpen. BOUWVERGUNNING. B. en W. verleenden vergunning aan P. J. Peereboom te Broek in Waterland, tot den bouw van een schuur aan den Balgweg. VRIJSTELLING. Aan W. M. L. Prins van de lichting 1939 is voorgoed vrijstelling van dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. OPROEPING BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN. S'. F. Duijzer. J. A. Kroon. J. W. van Nu land. G. Schabbing. A. M. van der Werf, M. Weiiers. A. Wiggers. P. D. Willig en C. de Wit, buitengewoon dienstpl. van de lichting 1940. zijn ingedeeld bij het 21ste Reg. Inf. en opgeroepen zich 1 April '40 te melden te Schoorl, Barakkenkamp. W. J. van Dijk en P. Kranenburg, inge deeld bij het 2e Reg. Luchtdoelartillerie, op komst 17 Juni te Alkmaar. Paardenmarkt; S. Schouwenaar. ingedeeld bij 2e Reg. Veld artillerie. onbereden, opkomst 17 Juni, Den Haag. Oude Frederikskazerne; P. van Regen mortel en W. A. Alkemade, ingedeeld bij 6e Reg. Veldartillerie, bereden, opkomst 17 Juni te Den Haag, Oude Alexanderskazerne Als buitengewoon dienstplichtige voor de lichting 1939 zijn opgeroepen: W. M. L. Prins, ingedeeld bij het 21e Reg. Inf., opkomst 1 April '40 Barakkenkamp te Schoorl: S. Broer- sen. Jac. C. Huiberls en KI. Keppel. inge deeld bij Kustartillerie. opkomst 17 Juni '40, Fort Erfprins. Den Helder. J. van Eeten en H. Kapitein zijn als bui tengewoon dienstplichtigen van de lichting 1938, ingedeeld bij Reg. Kustartillerie, op komst 17 Juni '40. Fort Erfprins, Den Helder. BREEZAND. EEN MOOIE FILM EN EEN OPWEK KENDE AVOND. Uitgaande van de bollenveiling te Lissc (de HoBaHo) werd in de zaal van den heer Borst een mooie film van het bollen- bedrijf vertoond, waarbij de heer P. v. d. Nouland een inleidend woord sprak. Laat u niet door de tijdsomstandigheden ternerslaan, raadde spr. den kweekers aan, doch gaat onversaagd door met te probee- ren een zoo goed mogelijk product aan de markt te brengen. En met den wensch dat de film daartoe mocht meewerken, ving de vertooning van het eerste deel aan. De film gaf mooie gekleurde beelden van het bedrijf en bevatte prachtige opnamen van bloeiende velden in verschillende cen tra, o.a. op het bedrijf van Homan en Van Oosten te Breezand. Tusschen de vertooning van het eerste en tweede deel besprak de heer v. d. Nou land de export mogelijkheden voor het a.s. seizoen. Amerika belooft veel als afnemer. Wat Scandinavië zal doen moet worden afgewacht. In Engeland, zijn de bloemen f Niet van de wijs door de «ze- nuwenoorlog" der Belgen I „H?t Nederlandsch elftal komt Zon dag a.s. tegen België uit, zooals het reeds eerder is samengesteld, zoo zeide de heer Herberts op den laatsten trainingsavond op het V.U.C-veld voor de a.s. interland wedstrijd. „De medische commissie heeft de verwondingen van ente, de Harder en Michel niet van dien aard bevonden, dat zij a.s.^ Zondag niet zullen kunnen spelen". Hoewel er vanwege de conditie van het veld niet geoefend kon worden, was de opkomst gisteravond groot. Alle leden var het Nederlandsch elftal met de resertes waren in de V.U.C.-tent aanwezig om var den heer Herberts nog enkele aanwijzingen te ontvangen. Ondanks de moeilijke omstandigheden, zoo ging de heer Herberts voort is de on derlinge samenwerking zeer goed te noe men en dat gaf spr. groote voldoening. He: is as.; Zondag de 25ste wedstrijd van Ber- tus Caldenhove en speciaal voor dezen po- pulairen achterspeler, hoopte de heer Her berts. dat de wedstrijd een voor Nederland gunstig verloop zou hebben. Hoewel dezen keer wel niet 25.000 Nederlanders naar Antwerpen zullen gaan, staat de wedstrijd toch in het middelpunt der belangstellinf en velen zullen met belangstelling de ver richtingen van hun landgenooten in Ant werpen volgen. De tijd is voorbij, dat het spelen in het Nederlandsch elftal een pretje genoemd kon worden. De spelers moeten zich er thans veel opofferingen voor getroosten en het verheugde spr. dat de spelers dat er voor over hebben. Uit België komen be richten, dat men daar een zeer sterk elftal heeft samengesteld. Het is, alsof de Belgen met ons een „zenuwenoorlog" willen voe ren. maar aldus besloot de heer Her berts wij zullen ons daardoor niet van de wijs laten brengen. Bemanning vermoedelijk verdronken. Een Britsche treiler, welke dienst doet als hulpvaartuig der marine, heeft een ge vecht geleverd met een Duitsche duik boot. Dit gevecht heeft zich voorgedaan bij de Noordoostkust van Schotland en eindig de met de vernietiging van de duikboot. De treiler werd eenige keeren getroffen. De machinekamer geraakte vol water. Niettemin kon een snelheid worden bereikt van 18% knoop, de eigenlijke maximum snelheid bedraagt 15 knoop. zoodat de duikboot kon worden ingehaald en tot zin ken gebracht. Van de bemanning der duikboot heeft men niets meer gezien. De „Hannover". Het Duitsche mailschip „Hannover", dat, zooals bekend door Britsche oorlogssche pen is buitgemaakt, is gisteren als pri^s de ha-ven van Kingston op Jamaica' bin nengebracht. duur, zoodat ook de Engelsche broeiers bij de Britsche regeering zullen trachten eeni gen invoer van bollen te verkrijgen. Zoo meende spr. dus, dat er toch nog wel vooruitzicht aanwezig was en raadde aan, niet te verkoopen tegen de prijzen die thans door de exporteurs geboden worden en vooral ook niet met aanvaarding van oorlogsclausules, die alle risico op den kweeker afschuiven. Het tweede deel van de film liet de werkzaamheden in bet bedrijf en aan de veiling zien. Tot slot volgde nog een zeer mooi filmpje, dat de groei van planten en 't ontluiken der bloemen in beeld bracht. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd geen gebruik gemaakt, wat misschien ook wel aan het reeds ver gevorderde uur te wijten was. De heer v. d. Nouland sloot hierop met dank voor de belangstelling en met den wensch, de kweekers nog eens op de vei lingen van Hobaho terug te zien. HOE GAAT HET MET DEN SCHOOLBOUW? De langdurige en strenge vorst heeft het aanvangen met den bouw der nieuwe open bare school sterk verlaat. Het sloopen van de oude school was, vóór de ergste kou kwam, al grootendeels klaar. En» als ach ter de rest van het sloopwerk thans niet zoo heel veel haast gezet wordt, dan komt dat, omdat het oude toch den bouw van het nieuwe niet in den weg zit en ook zoo deelde men ons mede vanwege het feit, dat de ierbakken niet uitgebroken worden, omdat men de gier niet kwijt raakt. Lief hebbers zijn er allicht wel voor te vinden, maar de ierkarren schijnen in Breezand nog maar schaars aanwezig te zijn. Nu de vorst uit den grond is, wordt het voorbereidend werk voor den nieuwbouw flink aangepakt. De omtrekken van de ge bouwen zijn uitgezet en het eerste proef* heien heeft plaats gehad. Dit bevestigde voorloopig het vermoeden, dat palen van 8 meter noodig waren, maar ook voldoende zullen zijn. DEN HELDER, 14 Maart 1940. Aangevoerd 26000 kipeieren; 600 eend eieren. Gewone eieren f 4.405.30; kleine eieren f 4.—f 4.40; eendeieren f 3.60—f 3.70. SCHAGEN, 14 Maat 1940. Aangevoerd 58000 kipeieren f 4.70—f 6.10 BROEK OP LANGENDIJK. 15 Maart. Uien f 2.60—3.20, grove f 3.10—3.60, peen f 1.50—2.20. Roode kool 6.607.50; gele kool 4i.30; Deensche witte kool 4—4.20. NOORDSr.HARWOUDE, 15 Maart, Uien f 3.203.40, drielingen f 1.grove f 3.103.40. peen f 1 502.10. Kroten f 1.50f 2.40: roode kool f 6.70— f 7.50; gele kool r 4f 4.10; Deensche witte kool f 3.90—f 4.10.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8