Opa en Opoe Swertz Torpedobootjager „Isaac Sweers" hedenmorgen tewater gelaten k prebfhbeurtün MIJNHARDTJES' Rein m lüitt&t dan lüit MacUnieuivJ 31 Maart: 55 jaar getrouwd Modern oorlogsschip, gebouwd door „De Schelde in Vlissingen Zaterdag 16 Maart 1940 Tweede Blad Wordt het een groot W oonwagenkamp 7 feest op het Berusting, na een leven van armoede en tegenslag Ook een PASFOTO WERNER CRONE, Koningstraat 29 6 Pasfoto's 75 ct. Aanbesteding Rijkswerf DF MCCI^TC FCTTC Geslaagde uitvoering Turnlust Even buiten de kom der gemeente Den Helder ligt het woonwagenkamp. Daar leven de woonwagenbewoners. Mannen met donkere oogen en glimmende pet ten, vrouwen met bonte rokken en felle oogen. Een wereldje apart, dat niet veel gemeen heeft met onze burger-samen leving. Men leeft en huist daar samen. Een enkele maal ls er gekrakeel, doch dat komt slechts zelden voor. Doorgaans valt er een opmerkelijke eenheid te con- stateeren, en poogt men gezamenlijk zoo veel mogelijk van het weinige, dat men bezit, te maken. Veel afwisseling hebben de bewoners dief gele en witte en bruine wagens niet. Armoe is hier troef, en met name in deze wintersche dagen valt het niet mee de tering naar de nering te zetten, om den simpelen reden, dat er vrijwel geen nering is. Er staat thans een groote gebeurtenis voor het kamp voor de deur. Een gebeur tenis, waarover men reeds dagenlang ge sproken heeft, en die het onderwerp van vele gesprekken vormt en dat is: het naderend 55-jarig huwelijksfeest van de twee alleroudste kampbewoners, van opa en opoe Swertz. En dat was voor ons aanleiding, om Donderdagmiddag een tocht door de sneeuw te maken en beide hoogbejaarde oudjes op te zoeken in hun rollend home, dat echter thans al sedert vele jaren tot stilstand gekomen is. Voor we er zijn kiert de deur van den grij zen wagen al open. De warmte slaat ons uit het „coupé-tje" tegen, maar het is er in ieder geval beter dan buiten. Binnen zitten opa en opoe Swertz. Oud en rimpelig. Een schoonzoon is er ook, een klein dochter, en nog iemand. Met den fotograaf en, de verslaggever erbij is het apartement pre cies vol. Waar de tijd stil staat. Vlakbij is de weg: daarover daveren groene en gele autobussen. Taxi's gieren de bocht door, vrachtauto's dreunen alle uren van den dag voorbij. Daar is het leven. Het jachtend leven van 1940. Het tempo van den modernen tijd. Maar 25 meter verderop staat de wagen van de Swertzen: en in dien wagen staat de tijd stil. Daar wonen twee menschen, die al leen maar van het leven vragen: hier rustig hun laatste jaren te mogen slijten. Hun wen- schen zijn bescheiden: een wagen, in den win ter wat warmte, en het dagelijksch brood Maar het zijn moeilijke tijden... De man is nu 78 en de vrouw 72. Samen anderhalve eeuw dus. Vader geboren in Af- ferden in Limburg en moeder in' Gennep. Toen vader een jonge kerel was, werkte hij op de ijzerfabrieken in Duitschland. Dat was de goede tijd. Toen kwamen de kinderen; 14 in getal. Maar de tijden werden slechter en slech ter en eindelijk kwam de dag, dat de Swert zen geen kans meer zagen de huur van hun huis te betalen. Dat kwam ook, omdat er zóó veel kinderen ziek werden. Van stad tot stad Er werd een woonwagen gekocht en men trok den boer op. Dat is nu al 30 jaar gele- kan een goed afgewerkte foto zijn Ga naar Vijf jaar geleden heeft ook het kamp feest gevierd. Toen waren beide oudjes een halve eeuw getrouwd. Wat zal het nu worden...? Men zou gaarne beide menschjes, die zoo rustig hun eigen gang gang gaan, die nie mand overlast of hinder bezorgd hebben, en die feitelijk in het woonwagenkamp een soort elite vormen, zoo gaarne iets aanbieden. Maar geld is er niet. Vandaar dat wij een vraag tot onze lezers, waarbij er velen zijn met een warmkloppend hart en een gulle hand, richten. Kunt gij iets missen, breng het dan volgende week op het kantoor der Heldersche Courant. Het behoeft niet veel te zijn, maar het moet prettig zijn op dien grooten dag. dien zeldzamen jubi leums dag, deze menschen een kleinigheid aan te bieden. W(j zijn er zeker van. dat er Nieuwe- dlepers zjjn die iets willen terende lig gen. Welnu, loop even aan op ons Bureau en deponeer daar Uw gift. En... misschien ls er op dien dag ook wel een muziekkorps (waarbij w(j natuur lijk allereerst aan „Wlnnubst" denken) dat bereid ls een wandeling heel naar het Woonwagenkamp te ondernemen, om, als extra-verrassing, een serenade te brengen. Dat was óók zoo 5 jaar geleden. Het zou voor het kamp een onverge telijke dag worden en voor opa en opoe Swertz een sensatie, waaraan zij in de jaren, die hun nog resten, altijd zullen kunnen terugdenken. den, vertelt het oude vrouwtje, terwijl haar handen bevend in haar schoot liggen en va der bevestigend knikt. Van dorp tot dorp, van stad tot stad ging het. Heel het land door: moeder ver kocht garen, veters en band, vader lapte stoelen. Een hard en taai leven. Met wei nig zon en veel somberheid. Het leven van den trekkenden man, die nergens zjjn huis heeft, de eenzame landverhuizer, die in geen enkele stad een bakermat bezit en die nergens eigenlijk welkom is. De emi grant in eigen land Ze vertellen ervan, en ze vertellen ook hoe ze nu al 12 jaar geleden naar Den Helder ge komen zijn. Het was hier goed. Zoo goed, dat men besloot te blijven. Als dat tenminste kon. En waar het kalme, rustige luidjes zijn, die niemand overlast aandeden en die geen vij anden maakten, konden ze hier in Noord- hollandsch noordpunt .blijven wonen. En, aldus de oude man, als onzenlieve Heer ons bewaart, hopen we er te blijven wonen, tot we begra ven worden". We vragen hoe het hen op het kamp bevalt. Goed meneer, maar het is alleen maar zoo jammer, dat er geen straat aangelegd wordt. Als het regent, of zooals nu, sneeuwt, is het hier een verschrikkelijke herrie. Het water loopt niet weg, en dagenlang zit je in de nat tigheid. Misschien wil meneer eens aan de Gemeente vragen of daar noü toch niks aan te doen is... Negen lange jaren hebben ze beiden in dezen wagen geleefd. Hij is een stuk van hen zelf geworden, ook al is hij dan oud. Ze hopen er in te blijven tot het einde van hun leven en dat is te begrijpen. Breed hebben ze het niet, we zeiden het reeds. We hooren hoe de gemeente wat steun geeft (men zal ze zoo langzamer hand als vaste burgers zijn gaan beschou wen) en ook de kerk doet wat. Want opa en opoe Swertz zijn goede katholieken; en ze vertellen hoe fijn ze 't altijd weer Vin den als meneer Pastoor komt. Meneer Pastoor, ja, die komt als ze de Comunie moeten ontvangen. Opoe's oogen glinsteren als ze ervan vertelt. Wordt het feest? Een paar familieleden komen langs den wagen. En van hen hooren we, dat er, als het maar eventjes kan, volgende week een eere poort bij de wagen van de Swertzen gebouwd wordt. Misschien komt hij er a.s. Vrijdag al. Wordt er ook feest gevierd? vragen we. Bedenkelijke gezichten. De tjden meneer... er is geen geld, en w&t we hebben, is net mond jesmaat voor onszelf. Maar misschien... mis schien kunnen we iets bij mekaar leggen... en dan willen we met z'n allen den dag vieren. 31 Maart is het de groote dag, zoodat de oudjes al „onder de geboden" staan. Ook zij hopen op een bijzonderen dag, maar vreezen dat het, gezien de magere finantiën, wel ka rig zal zijn. Zoo zitten we daar nu met twee stokoude menschjes. De vrouw met haar heldere grijze oogen, die niets ontgaan, de man met iets berustends over zich. Het fornuis knettert, een vink scharrelt in zijn kooitje aan den wand, en de sneeuw veegt langs de ruiten. Wélk een rust in dezen wagen. Volgepropt is het er: met portretjes, plaatjes, met pul len, vaasjes en beeldjes. De koperen lamp, als goud glinsterend van het oppoetsen, hangt vlak over de kleine tafel. Aan den wand een groote foto van een zoon. Moeder wijst er op: da's Jacob zegt ze, die werd doodgereden, toen hij nog te jong was om dood te gaan. Alles is hier van klein formaat: de bed den boven elkaar achterin, van waaronder traag de poes komt aangeslopen. Zij legert zich onder het fornuis, rolt zich op als een zwarte bal van haren en... slaapt in. Buiten jacht de sneeuwstorm. De korrels tikken en roffelen op de wanden van deze schamele woonstee. Vlakbij golft zwart wa ter, met plakken ijs er in. Maar hier binnen is het veilig. Een kleine wereld op zichzelf. Met twee oude menschen, die 55 jaar geleden hun huwelijk sloten. De jonge Swertz en Dora van Pjjk. Hoe lang is d&t nu-al niet geleden^ Uitslag van den gehouden Openbare Aan besteding, Perceel no. 2, voor het verrichten van eenige onderhoudswerkzaamheden aan de gebouwen, rioleeringswerk, enz., behoorende tot de Rijkswerf te Willemsoord. Modder en Cuperus, Den Helder 5.450 T. Boekei. Schagen 6.140 P. Tuin, 't Zand 6.650 C. Goe3, Den Helder 6.890 A. v. d. Wouw, Den Helder 6.900 Fa. H. Noppert G. Oord, Den Helder 6.985 J. P. van Os, Den Helder 7.000 Fa. P. Vermeulen en W. A. Ran, Den Helder 7.010 P. Boerdijk, Den Helder 7.180 Gebrs. de Waard, Den Helder 7.195 K. Duinker, Den Helder 7.200 C. van Essen, Den Helder 7.215 N.V. v. Leeuwen's Loodg.bedr., Zwijndrecht 7.229 Fa. Minneboo Walboom, Den Helder 7.352 C. Bot, Haarlem 7.500 G. Groot, Den Helder 7.635 M. C. v. d. Plas, Den Helder 7.813 N.V. Bouwbedr. v/h H. Doorn, Den Helder 7,900 J. Roomeijer, Den Helder 8.700 APOTHEKEN. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van D. W. de Bas, Binnenhaven. Van Maandag 18 Maart tot 25 Maart wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. In tegenworodigheid van vele militaire en burgerlijke autoriteiten ls vanmorgen van de marine-werf der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen de torpedobootjager „Isaac Sweers" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door Mevrouw J. L. C. van den ArendKeers, echtgenoote van Luit. t. zee le kl. H. 3. Pt K. van den Arend, die belast is met het nautisch toezicht op de hier te lande in aanbouw zijnde torpedobootjagers. Wie was Isaac Sweers? Deze jongste aanwinst van de Ned. Indische marine is genoemd naar een der vlagofficie ren uit de 17e eeuw, Isaac Sweers, die in 1622 geboren werd, vertoefde van 16411646 als notaris in Brazilië. Hij werd door de Portugeezen gevangen genomen, en ging na zijn vrijlating varen. Eerst bij de koopvaardij, en later nam hij dienst als adelborst. Sweers werd in 1652 bevorderd tot kapitein ter zee. Bij den Driedaagschen zeeslag werd hij door de Engelschen gevangen genomen. In 1655 werd Sweers bevorderd tot Schout-bij-Nacht; in 1666 tot Vice-Admiraal. Hij nam deel aan groote zeeslagen in den Tweeden Engelschen oorlog, en vocht in 1672 en 1673 mee bij Solebey en bij Schooneveld. Op 21 Augustus 1673 sneuvelde hij bij Kijkduin. Zijn stoffe lijk overschot werd begraven in de Oude kerk te Amsterdam.. De torpedobootjager, die den naam zal voeren van dezen vlagofficier uit het roem rijkste tijdperk van onze vadcrlandsche ge schiedenis, behoort tot een serie van vier jagers, waarvan er twee door De Schelde worden gebouwd. Afmetingen en bewapening De „Isaac Sweers" is 106.3 m lang, 10.3 m breed, heeft een holte van 6.17 m. De voortbeweging geschiedt door twee stel stoomturbines, eveneens door De Schelde gebouwd. Evenals de andere drie torpedoboot jagers van deze serie zal de „Isaac Sweers" worden bewapend met 5 ka nonnen van 12 cm, 4 mitrailleurs van 40 mm, en eenige kleinere mitrailleurs, twee viervoudige torpedolanceer-inrich- tingen en bommenwerpers. De jager biedt ook plaats aan een watervliegtuig, en het achterdek is dusdanig ingericht, dat op de boot een aantal mijnen kan wor den meegevoerd. Gebruik van licht metaal. Bij den bouw van dezen torpedobootjager, die weer aanmerkelijk grooter is dan dege nen, die tot de vorige serie behooren, is op groote schaal electrisch gelascht, hetgeen een aanzienlijke gewichtsbesparing op den romp tengevolge heeft gehad, wat mede de snelheid ten goede komt. In het inwendige heeft hout als materiaal afgedaan. Licht metaal, dat tegenwoordig bij den bouw van vliegtuigen zoo'n gewichtige functie vervult, is er voor in de plaats gekomen. Dit licht metaal weegt aanzienlijk minder dan het lichtstaal, dat eenigen tijd ter vervanging van hout werd toegepast; boven hout heeft het voor, dat het geen splinterwerking ver toont, en dat het onbrandbaar is. Behalve van de beschieting zijn ook de meubels van licht metaal vervaardigd. In totaal kan de „Isaac Sweers" een bemanning voeren van 150 koppen. Ver meldenswaard is tenslotte, dat de „Sweers" giet alleen dooi snelheid en - door bewapening uitmunt, maar dat de inrichting van zijn vuurleiding iets zeer bijzonders is. Hierin zijn n.1. de modern ste opvattingen en de nieuwste vindin gen verwerkt. Teneinde een indruk te krijgen van de ont wikkeling, die de bij de Marine in gebruik zijnde torpedobootjagers in enkele decennia doormaakten, laten we hieronder eenige ge gevens volgen van de eerste torpedobootja gers. Aangezien deze ook op de werf van „De Schelde" werden gebouwd, was het mo gelijk over deze gegevens te beschikken. De „Wolf" en de „Fret", die in 1911 ge reed kwamen, waren maar 70 m lang, en 6'/2 m breed. Zij hadden een diepgang van 1.9 m en een waterverplaatsing van 483 ton. De machines hadden een vermogen van 8300 pk. De bewapening van deze eerstelingen be stond uit 2 torpedokanonnen van 45 cm, 4 kanonnen van 7.5 cm en 4 mitrailleurs. De bemanning was 80 koppen sterk. Voor dien tijd waren echter ook deze tor pedojagers snelle schepen. Op den proeftocht haalden zij zelfs een snelheid van 30.47 mijl per uur! Toen vanmorgen dë „Isaac Sweers" zijn element'onder de toejuichingen van de genoo- digden had bereikt, viel het op, dat de ma rine-werf van „De Schelde" leeg was gewor den. Eenige maanden geleden lagen nog twee onderzeebooten en twee torpedobootjagers onder de overkapte ruimte; thans wacht nog slechts de torpedobootjager „Philips van Al- monde" op zijn tewaterlating. Voor Vlissingen en voor Zeeland is het te hopen, dat nieuwe marine-opdrachten weldra de ledige plekken in de hal van glas, steen en staal zullen vullen. Na de tewaterlating van de „Isaac Sweers" begaven de genoodigden zich naar het hoofd gebouw van „De Schelde", waar de oudste directeur, ir. H. C. Wesseling, mevrouw van den Arend dank heeft gebracht voor haar be middelende taak. Ter herinnering hieraan bood hij haar namens „De Schelde" een souvenir aan. Van de aanwezige gasten bij de tewaterla ting noemen wij: Schout-bij-Nacht L. A. C. M. Doorman, J. C. van Pappelendam, Hoofdoff. M.S.D. 2e kl. tit., Ir. G. 't Hooft, Directeur Bureau Scheepsbouw Dept. v. Defensie,Ir. A. A. GaasterlcnJ, Bureau Scheepsbouw, Dept. v. Defensie, Schout-bij-Nacht H. J. van der Stad, Comamndant in Zeeland met diens adjudant, Jhr. Mr. J. C. P. von Mühlen, de Chef van den Staf der Zeemacht in het Commando Zeeland K pt.-Lt. ter Zee W. v. d. Donker, de Com mandant van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissin gen Kapt.-Lt. ter Zee W. F. van Lan eveld, de Kapt.-Lt. ter Zee A. M. Hekking, Comm. Mijnendienst, de Kantonnementscommandant t> vlissingen Re Je vc-. ajoor Kramer, de Commandant van het Bataljon Marinetroepen Overste Baron van Hemert tot Dingshoff, het Hoofd van het Eureau Stoomvaartdienst in het Commando Zeelcnd P. N. Vreeken Off. MSD le kl. en de Intendant der Zeemacht in het Commando Zeeland J. C. Nidelstein Walter. Voorts: H. J. F. K. van dm Arend. Lt. ter Zee le kl., belast met het nautisch toezicht op den bouw van Torpedojagers. Mevrouw J. L. C. van den ArendKeers, de Lt. ter Zee le kl. A. J. Valkenburg, aangewezen Cdt. „O. 22", C. A. van Woelderen, Burgemeester van Vlissingen, A. C. van der S'ande Lacoste, Directeur Ned. Loodswezen. Tenslotte de Commissarissen van „De Schel de", en tal van andere genoodigden r^PCRTPET- ATELIER JA<,rt BOER Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark) s Morgens 9 u.: Cand. Feenstra. V.m. 10.45 uur: Cand. Doekes. N.m. 4 uur: Cand. Doekes. N.m. 5.45 uur: Cand. Y. Feenstra. Geret. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar. Heilig Avondmaal. 's Avonds 5.45 u.: Ds. Tollenaar. Voortzetting H. A. Dankzegging. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur: Ds. Hennephof, van Scheveningen. Woensdag 20 Maart, 's avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen. Vrijdag 22 Maart (Goede Vrijdag) des avonds 7.30 uur, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens, 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 uur Ds. W. J. F. Melners. Bevestiging lidmaten. Zang v. h. Kinder koor. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smidts. Doop. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur: H. Dienst. 's Avonds 7 uur: Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Jansen, 's Avonds 5 uur: Dienst in de Westerkerk aan het Helder der Zeeplein. Ds. J. H. Jansen. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 u. Evangelisatie-samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw^Lr 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 u.: Ds. J. H. Vaandrager, 's Avonds 7 uur Ds. M. van Wichen. Heilig Avondmaal. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. Heilige Doop. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avonds 7 uur: de heer J. Sevensma, van Amsterdam. worden Uw tanden indien U poetst met In iuben van 60. 40 en 25 ct. en doozen van 20 ct. Precies om acht uur (een unicum in Den Helder) opende de voorzitter een kort woord den avond, waarin hij o.a. memoreerde, het nut van de gymnastiek voor de ontwikkeling van het menschelijk lichaam. Vervolgens werd met het programma begon nen, dat opende met de meisjes- en jongens klasse, die de eerste zes nummers vulden. En bij deze prestaties bleek, dat er bij „Turn lust" heel wat goede turners en turnsters in den dop waren, die nu reeds behoudens een kleine hapering, de oefenstof goed beheersch- ten. Vooral „Klein Duimpje" bij de jongensaf- deeling deed het kranig. Vervolgens was het woord of liever gezegd de daad aan de meisjes-klasse C, waarvan vooral de twee eerste goed werk aan de brug lieten zien. De jongens-klasse A besloot het programma voor de pauze met springoefeningen. Na de pauze kwamen allereerst de dames aan bod en wel op het nr. „brug". Ook hier viel weer het goede werken op. De vrije oefe ningen heeren oogsten veel' succes. Hierbij was het de heer Gerrits, die met enkele gewaagde „turnprestaties" de zaal in vervoering bracht. Nogmaals zagen we de jongens-klasse aan het werk n.1. met paardspringen, waarna de dames op de tonen van een wals een aardige vrije oefening lieten zien. En nog was het einde niet daar. Want na dit nummer toonden de heeren nog hun kunst aan de brug, terwijl de meisjes-klasse een vrije oefening ten beste gaven. De toegift „Lentedans" was o.i. het succes volste nummer van den avond. „Turnlust" met zijn leider, de heer Kramer, kunnen met genoegen op dezen avond terug zien. Een ding moet ons van het hart, n.1. de wijze waarop het publiek in het begin van den avond stoorde door allerlei rumoer. Een langgerekte verloting bracht het einde van deze uitvoering.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5