WAT QËWm©I BBOSCOPiMT „Polly Perkins' E€MOSW©©®iD>MM>$E!L prebihbeurtm Rialto Theater Luise Rainer in Carrière Tivoli Theater De vijf stuivers van Lavarède Bavianenland Gemeentefonds belasting Het leger lacht De wandeltochten van heden en morgen Geert de Boer zingt voor de A-V.R.O. Wie in dit blad adverteert UUdeïfLoio Polowedstrijd Jjeuelteh tueuuM, Ingekomen personen Vertrokken personen Burgerlijke Stand van Texel Gemberbroodje| 35 cent COR KRIGEE Finland collecte een schitterend resultaat Burgerlijke Stand van Den Helder Er is gewoon Krentenbrood en er is Krentenbrood van Krigee v. Galenstraat 71 Prijzen 60, 45 en 30 cent W.aWi yaan une Pieett? Het is een niet te loochenen feit, dat een film dan slechts succes heeft, wanneer de hcki'ltti op de juiste wgze vertolkt wordt. En wie zou beter een hoofdrol kunnen vertolken dan Luise Rainer. Zij was het, die door haar prachtig spel zoo'n belangrijke plaats innam in de onvergetelijke film „De goede aarde". Opnieuw draait er, nu deze week, in het Rialto-theater een film met deze bijzondere actrice als hoofdrolvertolkster. Hier geeft z(j zich voor de volle honderd procent. Zij be- heerscht deze film. Het is haar spel, dat dit filmwerk gemaakt heeft tot een van de bij zondere producten. Een, dat indruk maakt, waarover men met enthousiasme spreekt. Niet door een geweldigen inhoud, door een scenario van beteekenis, ook niet door het dramati sche of komische element, maar slechts door de persoon van een Luise Rainer. Eenvoudig, maar treffend. Byna ontroerend van eenvoud. Geen onvergelijkelijke schoonheid, maar een gezichtj wakrop karakter te lezen staat. Een tragédienne, die het publiek niet in tranen laat uitbarsten, maar die een snaar in het ge moed aan het trillen brengt. Waarvan men na afloop van het filmwerk zegt: 't Was overweldigend. Inderdaad, wij hebben zelden een film gezien, die op een eenvoudige wijze zooveel uitbeeldde, die een gemoedstoestand zoo zuiver en toch zoo simpel naar voren bracht. Om iets over den inhoud van deze film te vertellen, die speelt in een tooneelschool, lijkt ons totaal overbodig. Het scenario zit uit stekend in elkaar, het is een mooi verhaal. Maar het beteekent wat door het spel vah deze actrice. Als tegenspeelster geeft Paulette Goddard goed spel te zien, dat echter totaal in het niet zinkt, bij het dramatische talent van de hoofdrolvertolkster. Een film, die hoewel van een geheel ander genre, zeker niet onderdoet voor een Garbo- of Dietrich-product. Voor de pauze draaide een alleraardigste komische film, „Een helsche nacht", die als inhoud heeft de wederwaardigheden van een pas getrouwd man. Tal van komische verwikkelingen, die ten slotte echter goed afloopen. Wie heeft het in zijn jonge jaren niet gelezen, dat schitterende boek van Paul d'Ivoi, het boek waarin hg vertelt hoe die vervaarlijke Lavarède een reis rond de wereld maakt, met in zijn zak niets meer, maar ook niets minder, dan 5 sous, één kwartje. Een boek, dat honderdduizenden hebben stuk gelezen. Waarin ze hun hart ophaalden aan een romantiek, die niet meer van dezen tgd is, doch daarom wellicht juist zoo aantrekkelijk. Lavarède, de opschepper, die om een erfenis van 30 millioen francs te winnen, verplicht was een reis rond de wereld te maken in 100 dagen met als toegewezen reisgeld1 kwartje. Welnu, Lavarède, de opschepper, lapt 't 'm. Hg „doet" de wereld in die 100 dagen, maar men moet niet vragen hoe. Hij reist nu eens in een doodkist, dan weer in een piano-krat. De eene maal als verkleede bajadère en dan weer als politie-agent. De won derbaarlijkste avonturen haalt hg uit, steeds ontkomt hij op het nippertje aan de grootste gevaren, maar het slot is, dat hij Parijs op het vastgestelde uur bereikt en met de 30 millioen francs schoot gaat. Hetgeen Lavarède dan de drooge opmerking ontlokt, dat het „meegeno men" is. Nota bene. Lavarède wordt gespeeld door den Franschen komiek Fernandel en feitelijk zegt dat alles. Dat zegt, dat men hier een knaap voor zich ziet, die U bijna 2 uur aan het lachen houdt. Fernandel, met zijn groteske clownerie, met zijn eeuwig optimisme en onverwoestbare vroo- ljjkheid. Fernandel, zooals wij hem kennen uit een heele serie vroolgke Fransche films, die zich kenmerken door een gezonde dosis humor. Men ga deze film zien en herinnere zich daarbij dat prachtige jongensboek, waarvan ge jaren geleden zoo intens genoten hebt. Ge zult U vele passages weer herinneren en beseffen, dat ook nu, zooveel jaren na dato, de romantiek van de Lavarède's nog niet dood is. Integendeel, dat ze bestaat enzal blijven bestaan zoolang de wereld draait en er kaerels gevonden worden van het slag als die onvér- geljjke Lavarède, In het Rialto-theater draait deze week de film „Carrière". Hier een scène uit deze uitste kend gespeelde rolprent met Luise Rainer, Palette Goddard en Alan Marshal. Hedenmiddag 3 uur wordt in Tivoli de film „Bavianenland" vertoond, uitgaande van het Natuurhistorisch Museum. Voor deze bijzonder mooie film, die een beeld geeft van het dierenleven in de Afri- kaansche wildernis, zijn aan de bioscoop nog kaarten verkrijgbaar. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat bii niet betaling van de aanslagen wegens 15 rijksopcenten op de Gemeentefondsbelasting, terstond na April a.s. aanmaningen zullen worden gezonden. BEROEP AANGENOMEN. De hulpprediker b(j de Geref. Kerk alhier, de heer L. Doekes, heeft het beroep te Maar tensdijk aangenomen. Deze dagen namen wg een ontboezeming op betreffende een tooneelgezelschap, dat in Casino een voorstelling voor de soldaten gaf en dat een bijzonder succes oogstte. Wg schre ven in die ontboezeming wel, dat het hier een onbekend gezelschap betrof en dat blijkt nu achteraf, tot onzen spijt, niet juist geweest te zijn. Want niemand minder dan Jacques van Hoven, de bekende ex-directeur van het Rlka Hopper Theater, was de leider. Wg maken dus dit abuis goed en... geven amende hono- rable! Zooals bekend, zullen heden en morgen de lustrum-wandeltochten georganiseerd, door de Speeltuinvereeniging worden gehouden. Al is de toestand van de wegen niet ideaal, een echte wandelaar laat zich daardoor niet ontmoedi gen, en trekt de stoute schoenen, in dit geval de wandelschoenen, aan. Nogmaals willen wij vanaf deze plaats op wekken, om aan deze tochten op een van beide dagen deel te nemen, om een steentje bg te dragen aan het doel wat de Speeltuin voor oogen heeft; nJ. propaganda voor het Jeugd werk. Neemt dus deel aan deze tochten; durft men de 30 km tocht niet aan, dan op de 15 km geprobeerd. Startplaats is de Volksbond, aan de Molen gracht. Maandag a.s. zal Geert de Boer, tenor, voor de A.V.R.O.-microfoon een zangrecital geven, met begeleiding van het Amusementsorkest onder leiding van Elzard Kuhlman. De te zin gen nummers zijn: „Canzone a Posillppo" van Culotta, „La Folletta" van Marchesi, „Errine- rung an Sorento" van De Curtis, Reginella Campagnola, di Lazzaro. Het concert wordt gegeven, van 5.30 tot 6.15 uur 's middags. bereikt alle gezinnen van alle gezindten Frissche MorgenLandmacht. Donderdagavond j.1. speelde in het Marine- bad de F. M. tegen de Landmacht. Bg het begin bleek reeds, dat de soldaten sterker waren dan hun tegenstanders. Toch speelde de F. M. haar spel zeer goed; jammers was het, dat zg niet zoo snel waren als de Landmachters. Hun spel was beter dan de vorige maal; het doelschieten was vele malen slecht, maar door flink trainen kunnen zij hun mannetjes in 't vervolg wel aan. De keeper van F. M. was zeer goed en hij stopte verschillende trekballen, die door Koe man, practisch onhoudbaar gespeeld werden. Over het geheel was het een goede wed strijd, welke door de L.M. gewonnen werd piet 9—1, Weder heeft de Rederijkerskamer „U.d.i." gisteren een succes-avond gehad met; de op voering van het Tooneelspel „Polly Perkins". Zooals wij dat in den laatsten tgd bg uitvoe ringen van Texel's oudste Rederijkerskamer gewoon zijn, was de groote zaal. toen de voor zitter, de heer v. d. Meulen, de bijeenkomst opende, tot de uiterste hoeken gevuld. De heer v. d. Meulen deelde o.m. mede, dat de zeer vele teleurgestelden toch hog de gelegenheid zullen krijgen, een opvoering van het tooneel spel bij te wonen, n.1. op den 2en Paaschdag. Toen het scherm opging viel bizonder het schitterend décor op; het tooneel was her schapen in een smaakvolle salon vol van vroo lgke frissche kleuren. Het tooneelstuk van Douglas Muray, is fn alle opzichten een vroo- lgk spel, waarin vooral de rol van Robert Gilmour, die voortreffelijk tot zijn recht werd gebracht door den heer G. Bakker, de gees tige situaties brengt. Mevr. RoomWilkenshuis had de hoofdrol, als de jonge weduwe mevr. Calthore. De op vatting van deze rol was uitstekend. Haar tegenspeler, de heer S. de Waal was ook zeer goed. Vooral ook gaf de heer De Waal mooi spel met den heer G. Bakker en met mevr. v. d. Vlies als zijn energieke zuster Ruth. Bizonder aardig waren ook de korte frag menten, waarin de heer De Wilt optrad, als de oude oom, in samenspel met mevr. Room— Wilkenshuis. Een zeer prettige rol was vooral die van Ada, die door mevr. BakkerZuidewind werd gespeeld, haar herhaaldelijk optreden deed telkens prettig aan. De moeilije rol van Ruth werd opvallend goed gespeeld door mevr. v. d. Vlies. Verder kwamen nog enkele korte rollen In dit stuk voor, n.1. een dienstbode-rol, die door mej. A. Keijser buitengewoon goed gespeeld werd, en de zeer korte rollen van mevr. Hub- bart (mevr. v. d. Meulen) en haar dochter, mej. I. Ruys. Het luide applaus, dat de vertolkers na elk bedrijf verwiervan, vooral na het laatste be drijf, toonde aan, dat het publiek ook over deze opvoering weder zeer voldaan was. De heer v. d. Meulen sprak nog een kort sluitingswoord, waarna een prettig bal volgde. Balmuziek werd gegeven door de bekende Band van Korporaal Jack met zijn Soldiere. MILTVUUR. In de afgeloopen week kwamen geen nieuwe gevallen van deze veeziekte op Texel voor. Op drie boerderijen is de ziekte nog niet als geweken verklaard. D. Pietersen, Parkstraat 36, van Baarn, De Wetstraat 16. W. Schaatsenberg, Gasthuisstraat 11, Den Burg, van Beerta. A. Hazevoet. De Mok, van Hilversum, G. V. Amstelstraat 237. A. Pelle, van Weverstraat 33, naar Weert, Langestraat 7. R. Zijlstra en gezin, van Eierland 16 naar Den Helder, Langevliet 72. G. de Vries, van Den Hoorn 128 naar As sendelft, Dorpstraat 185. Van 9 t.m. 15 Maart '40. GEBOREN: Jannie Petronella, d. v. J. Ro- zendaal en P. Dib; Jan Paulus, z. v. N. Kik kert en G. Eelman; Cornelia Maartje, d. v. J. P. B. Bonnet en W. de Vey. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: H. D. Markus en A. C. Boon. C. Smit en J. N. Spigt. OVERLEDEN: Geertje Roeper, 70 Jaar, echtgen. v. Cornelis Keijser; Aria Jan Eel man, oud 35 jaar, ongehuwd. Gevonden: een portemonnaie, een hand schoen, een rjjwielplaatje. Horizontaal: 52. Station (Fransch) Verticaal: 53. Politieke partij 12 1. Jongensnaam. letters). 1. Vogel. 8. Jongensnaam. 53a Edel metaal 2. Woede, dolheid 15. Witte mier (Fransch). (Lat.). (Maleisch). 54. Bijwoord. 3. Bijwoord. 16. Steensoort. 55. Aanbod. 4. V erpakkingsmid- 18. Ruimte. 57. Afvallige. del. 19. Jongensnaam 61. Deelen. 5. Nauw. (afk.). 63. Aanwijzing op een 6. Rgksgrond (afk.) 20. De brief. 7. Treuren. onderteekenaar. 64. Rotterdamsche 8. Slechte kansen. 21. Vruchtbar oorden. Sociteit (afk.). 9. Met de zgnen (be 23. Meisjesnaam 65. Jongensnaam kende afk.). (afk.). (afk.). 10. Familielid. 24. 7e en 16e letter V. 66. Muzieknoot. 11. Wapen. het alfabet. 68. Plaat. 12. Administratie 25. Meisjesnaam 69. Een der eerste troepen. (afk.). klanken van een 13. Arendsjong 27. De opbrengst ver kind. (Fransch). zamelen. 70. Titel (Engelsch). 14. Afzonderlijk. 28. Hebreeuwsch mu- 72. Grieksche letter. 17. Aanhanger van ziekteeken. 74. Jongensnaam godsdienstige sek 30. Europeaan. (afk.). te in Palestina (2e 32. Herten. 75. Stap. eeuw vóór tot 4e 34. Waardeloos voor 77. Wervelwind eeuw na Chr.). werp. (Spaansch). 21. Lichaamsdeel. 35. Vervoerorganisa- 78. Omslag (f=v). 22. Als 38 Hor. tie (afk.). 79. Twee klinkers. 26. Bijwoord. 36. Meisjesnaam. 80. Jongensnaam 29. Maat. 38. Ontkenning (3e (afk). 31. Een meisje dat letter weglaten). 81. Christen (Moham- plaagt. 39. Jongensnaam medaansche beti 33. Een soort erts. (afk.). teling. 36. Voorschrift (let 41. Voorzetsel. 82. Ambtshalve ters verwisselen). 42. Staat i Engelsch) (lat. afk.). 37. Wegen. 44. Halffabrikaat van 83. Voedsel. 39. Rond gebouw. olie. 84. Boos opzet, ge 40. Uitroep van kou. 16. Bemerken (8 let vaar. 42. Dapm. ters). 87. Dag (afk.). 43. Hoogachten. 49. Emballage voor 88. Onderdeel der 44. Schiereiland in zuivelproduct. landsverdediging. Azië. 51. En omstreken 90. Jongensnaam. 45. Groet (3 letters). (afk.). 91. Jongensnaam. 47. Nieuw (Latgn). OPLOSSING: Horizontaal: 1. Aa; 2. Stoelen; 8. T. U. (Ten Uwent); 10. Opper; 12. G.S.; 13. Ni; 14. Ge dachtenis; 18. Idee; 19. Metz; 20. Al; 21. Niobe; 24. Fr.; 25. Beknopt; 27. Mimiek; 29. Dotter; 32. A.E.J.; 33. Leges; 35. Oké; 36. N.B.; 38. Non; 39. On; 40. Riséé; 42. Oneer; 43. Kal koenen; 44. S.D.; 45 IJs. Verticaal: 1. A.N.P.; 3. Toga; 4. Opschik ken; 5. E.p.; 6. Lenteboden; 7. Erie; 8a. Ulm; 9. Dweil; li. Ogief; (Ojief); 14. Gratie; 15. Ci.i 16, N.m.1 17, Streek; 21, Neel; 22, Onj 48. Meisjesnaam. 49. Drinkgelegenheid 50. Papagaai. 55. Stam van een werkwoord dat „in disorde brengen" beteekend. 56. Jongensnaam (afk.). 58. Als Hor. 66. 59. Toekomende (afk.). 60. Het trekken b.v. door locomotieven (meerv.). 62. Waterbron. 64a Seinapparaat 66. Inborst. 67. Stamboom. 69. Plaatselijke too- neelclub. 71. Muzieknoot. 72. Insect. 73. Jongensnaam (laatste letter weglaten). 74. Bevestiging. 76. Jongensnaam. (afk.). 78. Meisjesnaam (eer ste letter ook wel C.). 80a Uitroep van wal ging. 82. Bekend gebouw in Amsterdam. 85. Koning-Keizer (Lat.). 86. Meisjesnaam (afk.). 88. Titel. 89. Voorzetsel. 23. Epos; 25. B.I.; 26. T.T.; 27. Madras; 28. Minsk; 30. Tonen; 31. Redres; 34. Golok; 37. Bea; 39. One; 41. Els; 42. Ons. De prijs werd gewonnen door den heer: L. BRASSER Jr., Middenstraat 47. CORRESPONDENTIE T. v. d. L. Dank voor Uwe bijdrage, welke '.vjj t.z.t, gaarne zullen plaatsen, Nog steeds blijft een een delicatesse Fnjs Tel. 399 v. Galenstraat 71. ZONDAG 17 MAART 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u Ds. Visser, Bevestiging nieuwe lidmaten, Maancollecte. Oosterend v.m. 10 u„ Ds. Kok, Openbare be lijdenis en bevestiging, Collecte gen. kas. De Waal, v.m. 10 u.. Ds. v. 't Hooft, Voorbe- reiding H. Avondmaal, Maancollectie. Den Hoorn v.m. 10 u. de heer Starrenburg. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm, Bevesti ging, Collecte gen. kas. De Koog n.m. 7.30 u., Ds. v. 't Hooft, Voor bereiding H. Avondmaal. Oudeschlld v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. geen dienst. Bus naar Oosterend, n.m. 3 u. Can. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer, H. Avond maal; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H. V Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. Dieper- ■loot. Leger des Heils, 7.30 u. V.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 7.30 n.m. Verlossingssamenkomst. Leiders Luit. D. Pieters, kdt.-luit T. Plomp, 1365.opgebracht. De collecte, op Texel ten bate van Finland gehouden, is een groot succes geworden. Ge detailleerd luidt de opbrengst als volgt: Den Burg 519.28 De Cocksdorp en Eierland 251.80 Oosterend 245.70 De Koog 108.10 Oudeschild 98.80 Den Hoorn 90.35 De Waal 5140 Totaal J 1365 43 Namens het comité wordt dank gebracht aan de collectrices voor haar groote moeite en aan de gevers van geld en goederen. Namens het comité: Mevr. KampNeubecher, Voorzitster, Mej. G. Vinken, Secretaresse. Mevr. KeyserRab, Penningm.esse. Mevr. HuismanTimmer. Mevr. KeyserZuidewind. van 15 Maart 1940. BEVALLEN: H. de LangeBlaauw, z.; A, van Beek—Beeksma, z.; M. E. Brondsema— Jacobs, d. OVERLEDENM. J. van der Kloot, we duwe van W. J. Driessen, 92 jaar. ONDERTROUWD (op 14 Mrt. '40): N. A, Heijblok en R. J. Timmerman. GEHUWD: H. Kroon en N. Kleiss. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroontsraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elka maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Carrière" en „Een Helsche Nacht". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Met een kwartje de wereld rond". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Geheimzinnige Ruiter" en „Gedegra deerd". Heden: Casino 8.00 uur: Uitvoering Stedelijk Muziek corps. Tivoli 3 uur: Film „Bavianenland". Zondag 17 Maart. Casino 8.15 uur. Tooneelvoorstelling. OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Wintertijd Zon Maart. op ond. Hoog water Laagwate? Z 17 7.15 17.14 11.40 5.30 18.05 M 18 7.13 17.16 0.25 12.45 6.25 19.15 D 19 7.11 17.18 1.50 14.15 7.35 20.50 W 20 7.09 17.20 3.35 16.00 9.20 22.35 D 21 7.07 17.22 5.10 17.15 10.40 23.5Q V 22 7.05 17.24 6.20 18.15 11.50 Z ?3 2.03 17.23 2.10 19.05 P.50 12.53

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6