SCHOONMAAK VAN PRAAG tlaliaansche vliegtuig- productie wordt verdubbald NESCAFE bij ZWAGERMAN N.V. LAFEBER DUNSELMAN Recordverkoop HELDERS WARENHUIS SLAPEN I Duel in sportvliegtuig Vader zou met verlof komen Vrouwen Vredesgang 1940 Marktberichten f 3.95 door courantenreclame..» warm gebakken BOKKING. MATZES (Paaschbrood) (Ter afwisseling: iets over oude menschen Selma Lagerlöf overleden Finsche soldaat heeft nog één doelt Helsinki toch Olympiade-stad Urk als „vluchtoord RUIM GESORTEERD Keizerstraat 71 Palmpascben voor de Prinsesjes Dr. Colijn door den Engelschen koning ontvangen 12-els (Holtap) Karpetten 5.75 Velvet looper 58 et. p. el Cocosmatten 28 ct. p, atuk Velvet kamerkleedjes 58 ct. p. atuk Velvet tafelkleeden groote maat 4.50 p. atuk Glasgordijnen 45 ct. p. atuk Cocoslooper, 50 cm breed, 26 ct. p. el Bouclé looper 68 ct. p. el Gordijn marquisette 15 ct. p. el Handweefstof, 120 cm breed 25 ct. p. el Zijden tafelkleeden 68 ct. p. atuk Bedstellen, 3-deelig, met prima damast en prima Java kapok, zwaar gevuld 29.50 Zijden dekens met witte watten en kapok gevuld 180 X 215 10.25 In alle artikelen voor de SCHOONMAAK in verscheidene soorten. Spoorgracht hk. Nieuwstr. is Inderdaad goedkooper. Een eerste klas product voor de bereiding van Uw kopje kofiie. In bussen van f 0.50, 0.80, 0.95. Proeftubes f 0.10. ff. o. d. 3laat Comestibles-Delicatessen Spoorstraat 53 - Tel. 420 met 1 jaar garantie TEL. 122 KEIZERSTR. 24 Courantenreclame deed onze firma zoo groeien zei Mr. Johnson, reclamechef van de Calvert's Distlllery Corp." Meer dan 65°/0 van al het geen wij aan reclame besteden, gaat naar de courant. In 1940 zal nog 5 °/0 meet van het reclame-budget voor de dagbladen gereserveerd worden. Wij voelen, dat. om den verkoop zoo goed mogelijk te stimuleeren, courantenreclame onmisbaar is. HEDEN vanaf 10 cent per pak. v. d. PLAAT, Comestibles. Delicatesse. SPOORSTRAAT 53. Tel. 420. $juuUesitieJ100 u&i&cw-plumcVbcU! Pracht ROOKTAFELS A 55 25 modellen, vanaf I en LEESLAMPEN vanaf f 4.98 FA. ZOETELIEF TEL. 403 KEIZERSTR 75 Bevordering. 1 November 1939: Matroos le kl. H. D. Wagenaar tot Kwar tiermeester. 1 December 1939: Matroos le kl. J. van den Brink tot Kwar tiermeester. 1 Januari 1940: Bootsman M. Griffioen tot Schipper. Matrooa le kl. H. Verblauw tot Kwartier meester. 1 Februari 1940: Kwartiermeester H. van Schalk tot Boots man. Matrozen le klasse C. Dingemanse, P. Schager, J. H. van Schaik, D. Pronk, K. J. Beun, G. de Hart, J. Wind, J. A. I. Kommers, J. A. Roman, A. W. F. Fleur, J. W. de Grijs, C. van Barneveld, D. S. de Vries, K. A. J. Bouman, W. J. J. Oort, J. P. M. Kammann, C. H. Sleebos, J. A. Woltera en W. du Coux tot Kwartiermeester. Konstabelmaat A. J. Hasebos en P. Schot man tot Korpl-konst. Korpl.-macht z.m. H. Keur, D. van Duijne, A. Lagerveld, F, Swierts, C. J. van der Steen, J. A. Mulder, H. Kappen en G. Pronk tot gergt.-macht. z.m. 1 Maart 1940: Bootsman W. Blaasse en C. Bimmel tot gchipper. Kwartiermeester M. Glimmerveen, W. Kamphorst en C. Tienpond tot Bootsman. Korpl.-konstabel C. Klein en M. Vreugd tot Eergeant-konstabel. Korpl.-telegrafist M. J. Schoordijk en I. Israël tot Sergeant-telegrafist. Sergt.-machinist M. v. d. Laan, A. Visch, H. L. Looijenstein en W. H. M. Gaal tot Ma joor-machinist. Korporaal-machinist z.m. J. van Heuveln, A. C. Jonker, M. M. Diemei en L. Tange tot Sergeant-machinist z.m. Stoker le kl. S. Rleuwers tot korporaal- Stoker. Sergt.-monteur J. W. Klapmeijer tot Ma- joor-monteur. Korpl.-monteur H. P. de Vries tot Sergt.- monteur. Korpl.-vliegtuigmaker (M.) M. J. T. van Vorselen en J. E. Hermes tot Sergt.-vliegt, maker (M.). Sergt.maj. d. mars. A. J. Vlaswinkel tot Adjudant o.off. der mariniers. Sergt. d. marns. A. J. Loodsen tot Sergt.maj. der mariniers. Korp. d. marns. H. Brouwer tot Sergt. der mariniers. Bevordering in Nederlandsch-Indlë: 1 Augustus 1939: Konstabelsmaat T. Bouwhuis tot Korpl.- konstabel. 1 September 1939: Leerl. o.off. vlieger J. P. Wassenberg tot Korpl. vlieger. Matr. 2e kl. C. J. Wefjtboer en W. G. van Slobbe tot Matroos le kl. Marinier 3e kl. K. Veldhoen tot Marn. 2e kl. 1 October 1939: Stoker olieman P. J. V. Dierendonck tot Korpl. machinist. Marinier 2e kl. H. Engels, J. Buth, Z. van piggele, J. Blokker, G. Appel, G. v. d. Berg, A. Ursinus, G. Vermeulen, P. van Dijk, H. W. Rexwinkel en L. van de Koot tot Mari nier le kl. S Eerst was daar die beroemde „Oome Piet" van de Westgracht, die deze week z'n 50-sten huwelijksdag herdacht i en vandaag kan men in de krant lezen van den ouden heer Swertz op het J Woonwagenkamp, die 50 blijkbaar nog j niet genoeg vond en op 31 Maart z'n vijf en vijftig jarig huwelijksfeest hoopt te kunnen herdenken. Al dan niet met C eerepoort, een taartje en een hartige beet. Merkwaardig, op visite te zijn bij dergelijke menschen. Merkwaardig, om J hen te hooren praten van de dagen van A weleer. Wat valt er nog te zeggen, als zoo iemand opmerkt: „o ja, en toen ik C in 1878 eens 1878 Lezer Waar r waard ge op dat moment? Vermoedelijk nog vèr weg van het aardsche! Overigens blijkt uit deze jubilea wel J duidelijk, dat de huwelijksche banden in die tijden toch wel iets solieder ge- smeed werden dan heden ten dage. Ik C heb een kennis, en die kwam me laatst r vertellen, dat hij met ernstige echtschei- dingsplannen rondliep. Op 'n vraag, J welke ernstige problemen zich dan wel S voorgedaan hadden, kreeg ik ten be- scheid: „wij zijn niet op elkaar afge- V stemd I Niet lang daarvoor sprak ik een ver r stuk familie. Ook al gescheiden. Op de vraag: waarom? luidde het antwoord: J ze u>as fe weelderig. Ze kon niet van 35 gulden in de week leven. fa, de tijden zijn w l veranderd. C Menschen als de Swertzen en de Sinje- f wellen zullen zooiets niet meer kunnen begrijpen. Wat dacht 11. dat het bij hen J altijd rozegeur en maneschijn geweest S is? Geen denken van! Oome Piet is geen doetje en z'n 50 zal ook vast C en zeker niet met zich hebben laten T spelen. Maar toen ze de harde jaren door J moesten, toen men nog met de kleine Marinier 3e kl. F. P. L. Coenders, J. Roest, L. G. Menstnk. M. J. P. Janssen, J. L. Fran ken, K. Pletersen, W. Timmer, A. H. Groo- tenboer, C. Passchier, H. A. Rumph, J. H. Kemna, P. A. J. van Hest, K. H. Goessens, H. Clarisse. K. v. d. Heuvel, B. Roffel en A. W. HUaken tot Marinier 2e kL 1 November 1939: Stoker olieman J. J. van Dijk, C. Kiljan, K. Beukenkamp, H. Kolder, L. Roelse, J. Vonk, J. G. Visser, H. H. Flens P. v. d. Put tot Korporaal machinist. Stoker le kl. D. van Rijswijk, B. Bakker, G. Kleiman en D. Brouwer tot Stoker olieman. Stoker 2e kl. J. C. Duran, C. F. L. Meijer, C. W. F. v. d. Pol, C. v. d. Vliet en H. Schuddemat tot Stoker le kl. Matroos 2e kl. J. C. Dudart, J. H. Wol- ters, S. Landheer, M. Hollering en A. van Dalen tot Matroos le kl. Matroos 3e kl. A. van den Berg, B. Brujjel, J. F. C. Geneuglijk, P. P. Bauer en D. van Balen tot Matroos 2e kl. 1 December 1939: Maj. stafmuzikant (titulair) J. Moot tot Onderkapelmeester met den rang van ser geant-majoor. Sergt. machinist P. W. van Niersen, C. de Vries tot Majoor machinist. Korpl. kok A. Bremmer tot Sergt. kok. 12 December 1939: Korpl. kok F. J. Pieterse tot Sergt. kok. 15 December 1939: Korpl. torpedomaker F. A. Pelser tot Sergt. torpedomaker. Met ontslag uit den Zeedienst: Korpl.-vlieger H. Suurbier 1-3-40. Marinier 3e kl. J. Cloos 4-3-40. Sergt. machinist J. Leijgraaff 16-3-40. Overleden: Sergt. telegrafist F. W. J. Steenvoort. Sergt. torpedomaker G. L. Logmans. Koksmaat O. Postma. Aangenomen in den Zeedienst: Marinier 3e kl. C. BUjenberg en J. Smlnla 12-2-40. Marinier 3e kl. P. Huntjes en C. Roosen- berg 4-3-40. Marinier 3e kl. N. C. Vlaarkamp 29-1-40. Marinier 3e kl. M. van Agteren, E. Kloot, W. Ramakers, J. de Rooij, H. G. J. C. Scher pers, J. Stroo, W. A. Wierikx 20-2-40. Marinier 3e kl. K. Valkenburg 26-2-40. Marinier 3e kl. J. W. Koppen 1-3-40. Leerl. hofmeester M. W. Ollefers 11-3-40. Militair werkman A. Pasveer 18-3-40. Thulsgevaren. Korpl. der mariniers L. Weergang en J. van Os, 7-3-40 per m.s. Stuijvesant uit Cu- ragao in Nederland aangekomen. Bevordering: OndervolgendeLeerlingen-vliegtuigmaker (M.) m.i.v. 1 Maart 1940 tot Vliegtuigma- kersmaat (M.) J. van Beeren, A. M. H. van Beurden, J. K. Boldingh, A. Bosch, B. Berkhout, A. J. C. Brekelmans, P. Brouwer, D. van der Bjjl, J. Dekkers, H. van Donkelaar, S. G. Duijts, G. E. Dgkema, A. Hagen, B. G. 't Hart, G. H. Hulsbergen, J. W. Jas, D. J. Karrenbeld, W. Kleppe, J. Kooijman, M. Korving, S. W. Laan, K. Meijer, A. Moens, L. Ryneveld, J. Smit, P. Smit, E. Vink, J. C. Vroom, J. van Vulpen, A. Wijbrand. Ondervolgende leerl.-vliegtuigmaker (H.) m. i. v. 1 Maart 1940 tot Vliegtuigmakers- maat (H.): D. Renden, M. Landman, L. J. Duijvenbode. tractementen zat opgescheept, toen liep men niet naar een advocaat om de papieren voor de scheiding in orde te laten maken. Neen, dan bleef men bij elkaar, niet omdat het zoo hoorde en omdat het fatsoenlijk was. maar omdat men voelde dat men elkaar juist in moei lijke tijden moet helpen en steunen. Neem die oude menschen in het woonwagenpark. Men behoeft waar achtig niet sentimenteel te zijn om die twee stokoude „emigranten' een pret tig huwelijksfeest te gunnen. Heel hun leven hebben ze in de misère gezeten. Nooit was er genoeg in huis, maar altijd te weinig. Nooit eens stak de Fortuin haar hoofd om de hoek bij deze lieden en nooit kon men het eens „breed laten hangen". Nu zijn ze oud en hun leven zit er, practisch gesproken, bijna op. Veel be hoeften hebben ze niet meer. Maar alle mede-kampbewoners zou het aan hun hart gaan als er dien 31sten Maart niets gebeurde. Welnu, zoek dat eene dubbeltje dat U in de punt van Uw zak heeft zitten, op en bestem het voor dit jubileerend echtpaar. Oude menschen moeten we te vriend houden. Niet uit „eerbied", want in dat oud worden alleen zit niet zoo bijster veel verdien ste. Als men over een geschikte body beschikt wordt men het automatisch. Maar wel, omdat de oude menschen zulke wijze dingen kunnen zeggen, om dat de meesten zoo enorm veel weten, leder jaar meer ga ik dat begrijpen. Ieder jaar weer beseft men z'n weinige levenservaring ten opzichte van deze Methusalem's. En dan komen de eer bied en het ontzag vanzelf. Houdt de oude Nieuwediepers in eere. Omdat ze zoo veel weten en dik wijls de spijker beter op den kop kun nen tikken dan 25 geleerde heeren met ieder 5 M.O.-diploma's, plus een graad. Want geen school is zoo voortreffelijk als 's-levens school Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden voorwerpen: een ge wicht, een waterpas, een duimstok, een vulpen, een gouden ring, een parapluie, een postduif, een dameshandschoen, een hond, een dekzeil en een polshorloge. Verloren voorwerpen: een hond, een vulpen, een bos sleutels, een distributie kaart, een portemonnaie met inhoud, een pols horloge, een vulpen, een portemonnaie met in houd, een schooltasch, een taschje, een polshor loge, een portemonnaie, een taschje, een bank biljet, een regenjas en een kerkboekje. Selnia Lagerloef, de beroemde Zweeclsche schrijfster en winnares van den Nobelprijs, is hedenmorgen op den leeftijd van 81 jaar overle den. Velen niet in staat de vereischte zeven K.M. per dag ai te leggen. De uitputting der Finsche troepen die zonder respijt en zonder slaap gevochten hebben rond Viipuri en op de Karelische landengte, maakt den last der bezorgdheid van het Fin sche opperbevel nog zwaarder. Velen dezer soldaten zijn volstrekt niet in staat de zeven kilometer per dag af te leggen, welke vereischt zijn door het te Moskou gesloten verdrag voor den terugtocht naar de nieuwe grenslijn. Een officier, die teruggekeerd is van de Karelische landengte, vertelde een specialen correspondent van Reuter, dat de manschap pen in zoo'n staat van uitputting en ver moeidheid verkeeren, dat velen hunner het physiek onmogelijk vinden om den ver- eischten afstand af te leggen. Ook gaf hij een beschrijving van de droeve ontdekking van honderd Finnen, die waren gaan rusten om van hun uitputting te bekomen, en die doodgevroren waren. Intusschen gaat de evacuatie door de inwoners van het afge stane gebied voort. Ofschoon niemand ge dwongen wordt te vertrekken, heeft slechts 1 pet. van de bevolking in de Zuidelijke districten, die aan Rusland komen, verkozen in hun woningen te blijven en onder Sow- jetbewind over te gaan. Geen technische redenen om de spelen niet te laten doorgaan. Naar uit Helsinki gemeld wordt zal eerst in den loop van April een beslissing worden genomen ten aanzien van het punt of de Olympische Spelen in Augustus a.s. al of niet zullen doorgaan. Lauri Miettinen. secretaris van het organisatiecomité, ver klaarde, dat de voorbereidingen reeds zoo ver waren getroffen, dat er geen technische redenen zijn om de spelen niet te late.n doorgaan. Toestel bij Amerikaansch Vrijheidsbeeld neergestort. Boven de baai van New York is in een sportvliegtuig een gevecht geleverd door den bestuurder en zijn passagier, die hem op het Floyd Bennett vliegveld gevraagd had, hem vliegen te leeren. Het gevecht eindigde met den val van het toestel nabij het Vrijheids beeld, waarbij de passagier ge dood werd. DE MIDDELLANDSCHE ZEE IS VOOR ITALIë DE WEG EN HET LEVEN. Tijdens de behandeling van de begrooting van luchtvaart, heeft de Italiaansche ka mer gistermorgen in tegenwoordigheid van Mussolini geluisterd naar een rede van den onderstaatssecretaris generaal Pricolo, waarin hij wees op de kracht van het Ita liaansche luchtleger en meedeelde, dat de productie der vliegtuigfabrieken het tot dusverre bereikte maximum verre overtreft en over een halfjaar bijna verdubbeld zal zijn Tusschcn luchtmacht, marine en land leger hecrscht een nauwe samenwerking, zooals reeds gebleken is in de campagnes van Abessiniö, Spanje en Albanië. Vervol gens wees Pricolo op de rol v^n het lucht- wapen in den huidigen oorlog. In de Noordzee houdt de Duitsche luchtmacht de overhand op Britsche koopvaardijschepen. Hetzelfde kan niet gezegd worden ten aan zien van de oorlogsschepen, maar logisch gesproken valt aan te nemen, dat de luchtmacht erin zal slagen hun ten minste groote beperkingen in gebruik en activiteit op te leggen. Die constateeringen zijn van bijzon der belang voor Italië, want de Middellandsche Zee is voor Italië de weg en het leven en ik kan ver zekeren, aldus Pricolo, dat zij dit zal blijven, dank zij de onbeperkte mogelijkheden van aanval en ver dediging welke de luchtmacht ver oorlooft. Daarna behandelde Pricolo de burger luchtvaart. Italië bezit in totaal 63 lucht lijnen over bijna 60.000 kilometer. MUSSOLINI VRAAGT NIEUWE CREDIETEN VOOR DEFENSIE. Mussolini, als leider der regcering en minister van oorlog, heeft aan de kamer van fasces en corporaties een wetsontwerp voorgelegd, waarbij het ministerie van oor, log gemachtigd wordt, om tot 30 Juni 1940 voor de uitgaven wegens de bijzondere be hoeften "der nationale verdediging, bedra gen op te nemen tot een maximum van acht milliard lires boven de reeds voor dezelfde doeleinden verleende credieten. De desbe treffende credieten zullen evenwel bestemd zijn voor de twee dienstjaren 1939/40 en 1940/41. De indiening van het wetsontwerp geschiedt in overleg met het ministerie van financiën. Gistermiddag is nabij de barakken aan den Munnikenweg te Veenendaal een doo- delijk ongeluk gebeurd. Een korporaal Kok, die per rijwiel passeerde, is door een zandauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij had juist verlof gekregen en zou naar zijn huis terugkeeren. De maré chaussee heeft de zandauto in beslag geno men en den bestuurder gearresteerd. De zevende. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in de hoofdstad een Vrouwen Vredesgang worden gehouden, welke ten doel heeft den opbouw van een internationale rechtsorde, een in ternationale gemeenschap op de basis van gerechtigheid en liefde, te prapageeren. Als datum, waarop deze zevende Vrouwen Vredesgang zal worden gehouden, is be paald Zaterdag 8 Mei a.s. De „Jan Nieveen" en de „Gro ningen IV" in de Oranjeslui zen. De „Jan Nieveen" en de „Groningen IV", die Donderdag van Lemmer naar Amster dam zijn vertrokken, en door een sneeuw storm en het vele drijfijs gedwongen wa ren de haven van Urk binnen te varen, zijn gisterochtend te zes uur vandaar ver trokken. Omstreeks tien uur kwamen de booten in de Oranjesluizen aan. In Wiegen, Klnder- ledikanten, Kinder sfoelen, Boxen en di verse Baby-artikelen Vanochtend te Soestdijk aange boden. Namens de afdeeling Amsterdam van het Algemeen Nederlandsch Verbond zijn he denochtend aan het Paleis Soestdijk twee Amsterdamsche Palmpaschen voor de Prin sesjes aangeboden door een jongen en een meisje, een welp en een kaboutertje, on der leiding van de leidsters der Palmpaasch commissie mej. E. C. Draayer, voorzitster, en den heer A. Weiier. De Engelsche Koning heeft den oud-minister president van Neder land, dr. H. Colijn, die een bezoek aan Londen bengt, in het Bucking- ham Palace in gehoor ontvangen. WIERINGEN SLUITING GANZENJACHT. De Minister van Economische Zaken heeft .onder afwijking van zijn beschikking van 28 Jui 1939, bepaald, dat met ingang van 20 Maart 1940 de jacht op ganzen met schietgeweer, met netten als anderszins zal zijn gesloten. KERMIS 1940. Naar wij vernemen zijn standplaatsen toe gewezen voor de volgende inrichtingen: zweefmolen, auto-racebaan, demon-whirl, cake-walk, luchtschommel, 2 bumperknik kerspelen, schiettent, kliktent (Het Spaan- sche Wondermeisje), hoofd van jut en ver der gebak- en oliebollenkramen, suiker- kramen, visch- en fruitstallen enz. VERLOTING. Aan het bestuur van de Pluimvee- en Ko- nijnenvereeniging „Nut en Genoegen" te Wieringen is vergunning verleend het houden van een verloting. DEN OEVER. VOEDSELVERVOER PER AR. De sneeuwstorm, die Donderdag over Wieringen woedde, heeft vooral op Oost-Wie- ringen ernstige verkeersstagnaties tenge volge gehad. De N.V. Atbonta kon Den Oe ver niet anders bereiken dan via den Rijks weg. De Gesterweg en Akkerweg zijn geheel vol gesneeuwd, zoodat alle verkeer ook hier onmogelijk is. Het eten bezorgen bij de mi litairen ging per ar van den heer Hei-mans. OUDERAVOND O.L. SCHOOL In de O.L. school aan de Zwinstraat ver gaderden dezer dagen de ouders der schoolgaande kinderen. Vermoedelijk door het minder gunstige weer was de opkomst niet bepaald schitterend te noemen. De heer Joffriet deed in zijn openings woord mededeeling van een te H.hoef op handen zijnde vergadering om te komen tot oprichting van een U.L.O.-school. De heer Kuiper hield een interessante lezing over geschiedenisonderwijs met pla ten toegelicht. Aan het eind van de vergadering kregen de ouders gelegenheid het werk hunner kinderen te bezichtigen. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Maart 1940 uien 2.102.50: drielingen 1.10; grove 2.50—3.30: peen 1.50—2.30; kroten 1.50—2.60; roode kool 6.707.50. De veiling duurt voort NOORDSCHARWOUDE 16 Maart 1940. Uien 2.302.80; direlingen 1; grove 2.80 3.10: gele nep 1.301.50: peen 1.501.80; kro ten 1.50; roode kool 6.707.60; gele kool 4 4.20 De veiling duurt voort. ALKMAAR, 14 Maart. Kaasmarkt. Aangevoerd 25 stapels, zijnde 48.000 Kg.: Fahriekskaas kleine f24, Boerenkaas kleine f 21.50. Handel matig. BOTERNOTEERING EN HEFFING. De commisisenoteering voor Nederland-' sche boter is heden vastgesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd!. Het bedrag van de heffing en steunuit kering on boter is, behoudens tussrhentijd- srhe wijziging voor de week van 14 tot 21 Maart vastgesteld on 80 cent per Kg. (on veranderd) tueefe ui *3leiten en ^antaAleen

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7