radiorede van Geen vreemde meesters op eigen erf Hare Majesteit de Koningin DE SCHAT Spoorwegramp in Joego Slavië 50 MIJNWERKERS OPGESLOTEN in de Uloeltijn Paaschverlof voor gemobiliseerde!! handelsverdrag Vier Britten door Hollanders gered Marine waarschuwt koopvaardij Vliegcatastrofe in Italië Nauwe samenwerking Italië-Amerika? Postvluchten op Indië Nieuw Duitsch-Turksch VOOR DE FOREIGN MISSIONS CONFE RENCE OF NORTH AMERICA TE NEW- YORK, ZOOALS DE KONINGIN DIE ZELVE IN ONZE TAAL HEEFT WEERGEGEVEN. "Waar tot Mij het verzoek is gericht Mijn oordeel te geven omtrent het werk der Christelijke zending, zooals Ik dat in de wereld heb leeren kennen en waardeeren, is het Mij aangenaam enkele woorden tot u te richten. In de eerste plaats zou Ik u willen zeggen, dat Ik groote belangstelling en sympathie heb voor de zending, vooreerst omdat haar arbeid te allen tijde is voortgekomen uit eene diepe en spontane ervaring van Chris" tus als levende werkélijkhcid. Voorts, om dat zij zich altijd gedrongen heeft gevoeld te leven in gehoorzaamheid aan Christus' geest, hetgeen wil zeggen, dat zij zich ver eenzelvigd heeft met de geestelijke, maat schappelijke en stoffelijke nooden van on zen medeanensch over de gcheele wereld. Als wereldbeweging, welke diep contact zoekt met haar geheel onbekende volken en hunne levensomstandigheden, heeft de zending in hooge mate bijgedragen tot be ter begrip en onderlinge waardeering. Dit, ondanks het feit, dat zij en de omgeving, waarin zij werkt, in diepe tegenstelling tot elkaar slaan op godsdienstig gebied, op dat van den* geest, op cultuur en sociaal ge bied, op opvoedkundig terrein en op dat van zeden en gebruiken. Indien men vraagt, hoe al dit voorafgaan de bereikt is kunnen worden, luidt het ant woord, dat de liefde tot Christus en tot den medemensch daartoe de machtige drijfveer is geweest. Waar men Mij tevens verzocht heeft Mijn oordeel, juist in dit tijdsge wricht, te zeggen omtrent de behoef te aan, en de beteekenis van open baring van krachtiger geestelijk le ven in de, in diepen nood verkee- rende, wereld, wensoh Ik uiting te geven aan Mijne rotsvaste overtui ging, dat thans voor alles noodig is 'n algeheele innerlijke vernieuwing van elkeen persoonlijk. Alleen dit kan de levende bron zijn, waaruit de noodige kracht vloeit voor de ver wezenlijking van dat practische, op bouwende werk, zonder hetwelk on ze huidige wereld ten onder dreigt te gaan. Wat Mij betreft, heb Ik den weg tot inner lijke vernieuwing gevonden bij de bron van het Christendom, gelijk deze in het Nieuwe Testament te vinden is, welke bron ieder mensch, niemand uitgesloten, noodt en roept opdat elkeen in haar opnieuw de waarheid en het leven kan ontdekken en vinden. Moge het menschdom door Christus' oogen leeren zien en zoodoende alle gedachten, gevoelens en omstandigheden te bóven ko men, die op dit oogenblik zoo diepe schei ding maken tusschen menschen en men sehen en welke toch, geplaatst in het licht van Christus' geest, als oorzaken van ver wijdering hun recht van bestaan gaan ver liezen. Hiermede hoop ik voldaan te hebben aan het tot Mij gerichte verzoek en besluit met Mijne beste wenschen te uiten voor het wel slagen van dezen zendingsdag. Roosevelt antwoordt onze Vorstin. President Roosevelt antwoordde op deze vorstelijke rede. in een toespraak, waarin hij iedcren vrede, welke niet rekening houdt met de menschelijke broederschap, onmoge lijk achtte. Er kan, aldus de president, geen werkelij ke vrede zijn, wanneer kleine mogendheden in een voortdurende vrees voor hun machti ge buren moeten leven. En een vrede die FEUILLETON door MALCOLM HOWES 15. Precies, Mr. Haxton is altijd een onmis baar deel van het plan geweest. Ik ben hier alleen, omdat ik vond dat grootvader niet al leen behoorde te gaan, omdat deze menschen vreemden voor hem zijn, terwijl hij vele dui zenden ten hunnen behoeve heeft gegeven. Onder andere omstandigheden zou ik het heerlijk vinden aan zoo'n avontuur deel te nemen. Grootpa beloofde me twee jaar ge leden, dat we dezen winter in Boven Egypte zouden doorbrengen. Ongelukkigerwijze stelde mevrouw Haxton von Kerber aan hem voor op een kasteel in de Hooglanden, waar we voor de jacht waren uitgenoodigd. Zoodra hij hoorde van de overlevering op dat ongeluk kige vod papier, herleefde al zijn oude geest drift voor onderzoekingsreizen en sinds dien tijd heeft hij blindelings hun plannen ge steund. Ik hoop, dat u me zult vergeven, als ik het tegendeel beweer, miss Fenshawe, zei Royson. Uw grootvader aarzelde vandaag bijvoorbeeld niet om aan de wenschen van den baron geen gehoor te geven. O, dat heeft niet te beteekenen. Natuur lijk neemt hij, met zijn kennis van Egypte, in zulke dingen de leiding. Maar de zaak zit zoo: Haxton, niet von Kerber, vond die pa pyrus, of hij kwam op een of andere manier in haar bezit. Zij is de ontwerpster van het plan. Ze probeerde geinviteerd te worden door onze vriendin in Glengarloch met het Vooropgezette doel om grootvader te leeren een garantie dat geen aanval zal plaats vin den laat betalen, is immoreel. Een vrede "kan niet rechtvaardig zijn, indien God vergeten wordt Roosevelt eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken- in de uiteindelijke overwin ning van het ideaal van rechtvaardigheid, broederschap, goedheid en geloof. Telkens één zesde van de troe pensterkte. Bij ministerieele beschikking is een bij zondere regeling vastgesteld betreffende de periodieke verloven voor het Paaschfeest. I)e gewone periodieke verloven der gemo- biliseerden (dus niet van de dienstplichtigen die voor het volbrengen der eerste oefenin gen en de militairen, die voor het volbren gen der eerste oefening doch langer dan vijf maanden in werkelijken dienst zijn), moeten zoodanig worden verleend, dat op 18 Maart na afloop van dien dienst de laatste groep met periodiek verlof vertrekt, welke dus op 20 Maart per laatste reisgelegenheid naar de onderdeelcn moeten tcrugkceren. In den tijd van 21 Maart 1940 t.m. 2 April wordt dezen militairen verlof verleend: A. 1/6 van de sterkte \an elk troepen onderdeel op 21, 22 en 23 Maart, vertrek 20 Maart, terugkeer 24 Maart per eerste reisge legenheid; B. 1/6 van de sterkte van elk troepenon derdeel op 23. 24 en 25 Maart, vertrek 22 Maart, terugkeer 26 Maart per eerste reis gelegenheid; C. 1/6 van de sterkte van elk troepenon derdeel, op 25, 26 en 27 Maart, vertrek 24 Maart, terugkeer 28 Maart per eerste reis gelegenheid; D. 1 6 van de tserkte van elk troepenon derdeel. op 27. 28 en 29 Maart, vertrek 26 Maarte, terugkeer 30 Maart per eerste reis gelegenheid; E. 1/6 van de sterkte van elk troepenon derdeel op 29, 30 en 31 Maart, verrtrek 28 Maart, terugkeer 1 April per eerste reisge legenheid; F. 1/6 van de stekte van elk troepenon derdeel. op 31 Maart, 1 en 2 April, vertrek 30 Maart, terugkeer- 3 April per eerste reis gelegenheid. Aan militairen, die voor het volbrengen der eerste oefening korter dan vijf maan den in werkelijken dienst zijn, zal zooveel mogelijk aan allen periodiek verlof op 22, 23, 24 en 25 Maart gegeven wordefi en aan' de overigen, d. z. de militairen, wien voor het vervullen van de onvermijdelijke diensten géteiï dergelijk' verlóf vtfieeiid khirtvotvfeiii, periodiek ierlof op 16, 17, '18 cn 19'Maart. Economische samenwerking tus schen Nederland en België een nieuw element van veiligheid, aldus Mr. Dr. Frans van Cauwe- laert. De voorzitter van de Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers, Mr. Dr. F. van Cauwelaert, heeft te Maastricht Zaterdag avond voor het departement Zuid Limburg der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel een rede gehouden over het onderwerp: „Econo mische Samenwerking tusscheii Nederland en België." De geschiedenis heeft onze staatkundige gemeenschap verbroken, maar zij heeft niet aldus spr. een verbondenheid weggenomen, welke door de natuur zelf tusschen ons ge legd is. Spr. ging uitvoerig op de gedachte van een inniger economische samenwerking tusschen Nederland en België in, doch moest constateeren, dat er ondanks een halve eeuw van steeds vernieuwde inspanningen feite lijk van een economische toenadering niets noemenswaardigs is tot stand gebracht. De reden hiervan is, dat de volhardende cn doordrijvende wil bij de verantwoordelijke regeeringen ontbroken heeft. Een gunstige toestand is echter ingetre den. Het besef van de verbondenheid der toekomst van beide landen is thans gemeen goed van onze volksopinie geworden. Spr. herinnerde in dH verband aan de luisterrijke wederzijdsche bezoeken van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. Deze bezoeken hebben te goeder ure de ge dachte der toenadering tusschen beide volkeren krachtig gestuwd. Een der eerste mogelijkheden, welke zich, om reden van haar bijzondere actualiteit aanmeldt, is het tot stand brengen van een geordende concurrentie en praktische sa menwerking tusschen onze groote zeehavens Spr. bepleitte ook verlaging en vereen voudiging van de post-, telefoon en tele- graaftarieven der beide landen. Mr. dr. v. Cauwelaert besloot: De noodzakelijkheid om in economische samenwerking nieuwe elementen van voorspoed en van veilgheid te zoeken staat boven de twijfels van dit oogenblik. Alles wat we nu reeds, met een gerust eemoed, doen kunnen om deze sa menwerking te versterken zal bijdragen tot onze levenskracht fn. God weet, tot onze weerstandskracht voor morgen. Nederland noch België zal eenig of fer ontzien om te bereiken, dat wij in elk geval op eigen erf geen vreemde meesters kennen. Maar economisch gezien is het ze ker, dat het uitzicht van de toekomst voor geen van beide landen veel ver schillen zal. Het is een groote ge ruststelling, dat er tnsschen de regee ringen van beide landen een zoo vol komen eensgezindheid bestaat aan gaande de houding welke er tegen over de eenzijdige besluiten en han delingen van de strijdende mogend heden dient te worden aangenomen. Indein we door de tegenwoordige gebeur tenissen in de orde der onafhankelijke mo gendheden niet willen worden verlaagd, dan moeten we aan den druk der tijden het dub bele steunpunt van een gemeenschappelij- ken wil kunnen stellen en het kan tot de in nerlijke versteviging van deze saamhoorig- lieid slechts bijdragen, indien we van stonde af, op het gebied der praktische economische samenwerking alles verwezenlijken wat ver wezenlijkbaar is. Daartoe moge God ons helpen. Neerstortend rotsblok sleurt eenige wagens mee in rivier. 15 perso nen verdronken. Op het traject KarlovacLjoebliana (Joc- go-Slavië), bij het dorp Caluka, is gistermor gen een spoorwegongeluk geschiedt, waar bij 15 personen gedood, 10 zwaar en 20 licht- igpjypnc^-vyerden. Het ongeluk werd veroor zaakt door het neerslortcn van een- zwaar rotsblok, dat in-het nauwe-dal van de Kulpa op den vroegen personentrein Karlovac Ljoebliana neerkwam en den tweeden wa gon meesleurde in de vlak naast den spoor dijk stroomendc Kulpa. Ook de helft van het derde rijtuig werd meegesleurd. De Kulpa is ter plaatse door den stuw van een naburige electrische cen trale bijzonder diep. Het eene rijtuig ver dween terstond onder water, de 15 inzit tenden verdronken. Do passagiers van het derde rijtuig konden, zwaar of licht ge wond, geborgen worden. De trein bestond o.m. uit zes rijtuigen met soldaten, die terstond hulp verleenden bij de reddings werkzaamheden. Tijdens het reddingswerk raakte een tweede rotsblok los, dat de lo comotief en den postwagen in de diepte sleepte. Een jaar geleden is een gelijksoortig on geluk gebeurd op de smalspoorbaan Belgra doSerajewo. Toen kwamen 20 personen oin het leven. De lijn, waar het ongeluk van gisteren gebeurd is, verkeerde reeds dagen lang in gevaar door het neerstorten van stukken rots. Door versterking van liet haan- personeel was echter tot dusver een onge luk voorkomen. Nadat wordt vernomen, dat bij het neer storten van het tweede rotsblok ook 5 bij het reddingswerk helpende soldaten licht ge wond zijn. De Kroatische boerenwacht der omgeving heeft het traject afgezet. De eerste hulptrein uit Karlovac kwam om 7 uur ter plaatse aan. Het nauyvkeurige aantal dooden, die in den gezonken wagen zijn opgesloten, kon nog niet worden vastgesteld. Men vreest, dat dit aantal wellicht nog hooger zal blij ken. Verkeerstoestel neergestort; 14 dooden. Een Italiaansch verkeersvliegtuig van den dienst TripolisMilaan is op het Stromboli-eiland neergestort. De inzittende tien passagiers en vier leden der bemanning werden ge dood. V.S. ZOU ITALIË ALS DE KRACHTIGSTE VREDESFACTOR IN EUROPA ZIEN. Snmner Welles reist Woensdag af. Rome is de eenige hoofdstad van Europa, waar Roosevelts afgezant Sumner Welles meer dan éénmaal is afgestapt en men meent daarom in bevoegde kringen, dat de Ver. Staten Italië nog steeds als de krachtig ste vredesfactor in Europa beschouwen. Zaterdag heeft Welles een onderhoud ge had met den Koning en met Graaf Ciano, den minister van buitenlandsche zaken. Het heeft zeer de aandacht getrokken, dat tijdens de laatste cdnfercntie, toen minuten na aankomst van Welles, de Duitsche am bassadeur von Mackcnsen eveneens in het Falazzo Chigi arriveerde. Aanvankelijk was gemeld, dat hij de besprekingen tusschen Welles en Ciano had bijgewoond, doch de Duitsche ambassade verklaarde, dat er geen verband bestond tusschen von Mackensen's bezoek en het verblijf van Welles. Von Mackensen verliet reeds na een kwartier door een zijdeur het paleis. Men acht het ech ter in sommige kringen toch mogelijk, dat de Duitsche diplomaat Ciano een dringende mededecling heeft willen overhandigen, voordat zijn bespreking met Welles beëin digd was. Waarom stilte? Voorts is het opmerkelijk, dat de Duitsche luchtmacht, zich tijdens het verblijf van Sumner Welles te Londen en Parijs onthou" den heeft van vluchten boven Engeland en Frankrijk. Von Ribbentrop zou, vervolgt de „Daily Telcgraph", getracht hebben te Rome de meening te doen postvatten, dat Duitschland spoedig zulk 'n vernietigende aanval zal on dernemen, dat in Augustus a.s. een „Ger- maansche vrede" gesloten zal moeten wor den. Anderzijds wordt aangenomen, dat ook de geallieerden Welles hebben trachten te over tuigen van hun vastberadenheid en de Daily Telegraph meent, dat er op het oogen blik weinig kans op succes van bemiddeling bestaat. Hetzelfde blad meent, dat de bo vengenoemde adempauze in de luchtaanval len slpclits een ^tiltc is .geweest, yvelke voor af gaat aan een groot offensief van Duitsche 'rijde, ïoowerf te land' als'Uei' '2ee en in de lucht.- De gevolgen van Welles' reis. Wat nu de gevolgen van Welles reis be treft, die na met den koning en Ciano ge confereerd te hebben, nog een onderhoud van vijf kwartier met Mussolini heeft gehad, is men te Rome van oordeel, dat van nau wer samenwerking tusschen beide landen sprake zal zijn. Volgens U. P. concludeert men dit uit de openhartige besprekingen tusschen Musso lini en Welles over de parallel-loopende iso- lementspolitiek der beide landen. Al zijn de Vereenigde Staten welwillender gestemd je gens de geallieerden en staat Italië meer aan de zijde van Duitschland, toch zijn beide lan den even vastbesloten buiten den oorlog te blijven. Men meent algemeen, dat er tusschen de volken van Italië en Amerika een grooter sympathie tot stand gekomen is, ondanks de vroegere tegenstellingen. In Washington hecht men vooral groote beteekenis, aldus United Press, aan het be zoek, dat Welles heden aan den paus zal brengen, hoewel deze audiëntie niet op het programma stond. Hieruit blijkt het ver band, dat er bestaat tusschen Roosevelts vredespolitiek cn den invloed van 't Vati- caan. Welles zal dei ndrukken kunnen weer geven, opgedaan bij zijn besprekingen met Hitier, Daladier, en Chamiberlain. Het Vati- caan zal Welles kunnen inlichten omtrent den toestand in Europa, volgens door den paus ontvangen inofrmaties. Sumner Welles zal vanavond paar San Remo vertrekken, waar zijn vrouw vertoeft, en zich pas Woensdagmiddag, 24 uur later dan het plan was, op de Conté di Savoia naar Amerika inschepen. De positie der Indiëvliegtuigen was gisteren; Uitreis: Pelikaan (Tepas) te Ban- doeng: Gier (Both) te Jodhpur (20 Maart te Bandoeng verwacht); Thuisreis; Wielewaal (van ee- nendaal) te Basra (morgen te Na pels verwacht). kennen. Ze ontmoette von Kerber niet toeval lig, maar liet hem op het juiste oogenblik opduiken. Hij is niet een oppervlakkige ken nis, die zij in Cairo ontmoet heeft, zuoals ze voorgeeft, maar iemand, dien ze al jaren kent. Ze zijn allebei doodsbenauwd dat er iets gebeurt dat hun verhindert den rijkdom te krijgen waarop ze hopen. Ze zijn doodarm mr. Royson. Ze hebben hun crediet tot het uiterste gebruikt om den schijn op te hou den, en ze hebben alles op deze kaart gezet, ofschoon het eenige bewijs van het bestaan van den buit van het Romeinsche legioen een vodje met nauwelijks te ontcijferen schrift is, misschien niets anders dan de droom van een krankzinnige. Hebt u dit ook aan mr. Fenshawe ge zegd? vroeg Dick. Ja, alles, maar hij lacht alleen en zegt, dat ik moet bedenken dat ik nog geen twin tig ben. Hij beweert, dat er vreemder din gen bedolven liggen onder het zand van Egypte; dan alle geleerde genootschappen ge slaagd zijn te ontdekken. Hij vindt het niet erg, dat de tocht van de Aphrodite vergeefs zou zijn, indien daardoor blijken zou. dat de inhoud van de papyrus valsch is. Voor een echt oudheidkundige is het zoeken tenslotte een even groot genoegen als het vinden. De kosten van deze expeditie spelen voor mijn grootvader geen rol en onder andere om standigheden zou ik het als een aangenaam en ongemeen uitstapje beschouwen. Maar de ze twee menschen hebben me zenuwachtig gemaakt en daarom was ik vast besloten, dat ze u in Suez niet weg mochten sturen, want ik voelde dat ik u m(jn twijfel en vrees kon toevertrouwen en zoo noodig van u hulp ver wachten. Anders zouden mr. Fenshawe en ik aan hun genade zijn overgeleverd. Juist. U begint de moeilijkheden te waar deeren die ik ontmoette, toen ik trachtte mijn grootvader te overtuigen, dat hij niet alles, wat z(j vertelden, moest gelooven. Baron von Ker ber vertelt nooit een bepaalde leugen. Hij zegt zelfs de absolute waarheid, maar... slechts een deel ervan! Gelukkig hoorde mijn kamenier van uw moed bij het verjagen van de bandieten die den baron aanvielen. U werd onmiddellijk een held onder de matrozen, wat,tusschen twee haakjes, niet meer dan billijk is, wanneer u bestemd bent om de rol te vervullen die uw beroemde voorvader gespeeld heeft. Een zacht glimlachje verdreef de schaduw van haar gezicht. Vertel mij alstublieft, wat u gehoord hebt miss Fenshawe. Niets behalve het feit, dat onze Oosten- rij ksche vriend overvallen werd door een paar straatroovers toen hij 's avonds laat van het station naar het schip reed en dat u mijnheer Tagg toevallig in de buurt waren, met nood lottige gevolgen voor de Marseillanen. Maar wat ik graag weten wilde is dit: beroofden ze hem Mijn belofte bindt mij om de bijzonder heden niet te vertellen, was het antwoord. H(j brandde van verlangen om haar van zijn toewijding te overtuigen, maar voelde zich ge dwongen tot een zwijgend verbond met wat vermoedelijk een samenzwering was. Zij begreep en waardeerde het, dat h(j zijn woord aan von Kerber niet wilde breken. In ieder geval begrijpt u nu mijn redenen om zoo ronduit met u te spreken, Mr Royson, ging ze voort. U mag zich gebonden achten door uw afspraak met den baron, en dat kan ik u niet kwalijk nemen, maar ik ben er ze ker van, sinds ik weet, wie u bent, dat u zich niet zult leenen voor een of ander gemeen plan van het merkwaardige paar, dat op het oogenblik naar ons kijkt, en zich ongetwijfeld afvraagt, ."aar we het zoo druk over hebben. Royson zag dat von Kerber en Mrs. Haxton voor de deur van het Postkantoor op hen wachtten, maar miss Fenshawe's toespelling op zijn persoon, lokte een vraag uit. Wilt u me dan inlichten over het belang wekkende feit van mrjn indentiteit vroeg hij snel. O ja wel. Ik geloof dat uw brief in Port Said is geopend en gelezen. Mevrouw Haxton is handig in het gevolgtrekkingen maken. Ze zei, dat ze uw naam herkend had in Marseille toen het telegram kwam, weet u wel - toen 't telegram kwam, weet u wel, - als dat zoo is, is het vreemd, dat ze die kennis voor zich hield tot na ons vertrek uit Port Said. Vergiste ze zich? Waarin In de meening, dat u de neef is van een baronet en zijn erfgenaam? Hij lachte vroolijk. Na jaren van onver schilligheid vervolgde zijn geboorterecht hem nu met bijzonderen jjver. De onderhandelingen voor een nieuw handelsverdrag tusschen Turkije en Duitschland staan op het punt met een overeenkomst besloten te wor den. Men voorziet dat weldra de on- derteekening zal plaats vinden. Hier mede zal de omvang van het han delsverkeer tusschen beide landen 22 millioen Turksche ponden worden, of het dubbele van den omvang in de oude voorloopigc overeenkomst Nog 24 man na scheepsramp ven mist. Volgens te Rotterdam ontvangen berichten is het Engelsche stoomschip „Melrose" op de Noordzee ter hoogte van Fairy Bank ten gevolge van een mijn of een torpedo gezon ken. Voor zoover tot dusver bekend, zijn vier opvarenden van de „Melrose" door Neder- landsche schepen gered. Het motorschip „Nettie" van J. Vermaas Scheepvaartbedrijf te Rotterdam heeft twee opvarenden, o.w. de kapitein te Zeebrugge aan land gezet. Het motorschip „Cahtarina" van Solleveld's Scheepvaart en Agentuur Mij. te Rotterdam redde ook 2 •schipbruekelingen, en bracht deze eveneens in Zeebrugge aan wal. Vermist worden nog ongeveer vier en twintig leden der bemanning. Het is echter mogelijk dat dezen zich in twee sloepen hebben weten te redden. Ontploffingen in Amerikaansche mijn. Reeds 22 dooden. In de steenkolenmijn Villagrove te St. Claiville in Ohio (V.S.) heeft zich een ont ploffing voorgedaan, waardoor een vijftigtal mijnwerkers werd opgesloten. Volgens de laatste opgaven hebben 22 mijnwerkers bij deze ramp het leven verloren. Het zoeken naar de andere mijnwerkers, die zich naar men gelooft in een achteraf gelegen mijngang in veiligheid hebben we ten te brengen, wordt voortgezet. Nieuwe onveilige gebieden op de Noordzee. Eenige te Vlissingen liggende schepen hebben in het afgeloopcn weekend van den marinestaf den raad gekregen, nadere be richten af te wachten alvorens naar hun bestemming te vertrekken, aangezien eeni ge gebieden op de Noordzee gebleken wa ren onveilig vaarwater te zijn. Inmiddels, is, aldus de N. R. Crt., vrij spoedig daarna aan deze schepen een weg opgegeven, waar langs zij konden varen. U kon geen voorbeeld hebben uitge kozen voor halve waarheden, waarover u daarnet hebt geklaagd, zei hij. Ik geef toe, dat Sir Henry Royson mijn oom is, maar hjj zwoer, dat ik nooit zijn erfgenaam zou worden, toen we elkaar het laatst ontmoet ten. Toch hield de brief van zijn advocaat een vage veronderstelling van moge lijkheden In, die, om het zacht uit te drukken zouden maken, dat mevrouw Haxton merk waardig goed kon raden. U kunt tot het einde toe op mijn re kenen, vervolgde Royston, maar u moet ook niet vergeten, dat de officieren en bemanning allen Engelschen zijn en zich nooit zouden leenen tot een onderneming, die verraad je gens hun patroon inhoudt. Dat is prachtig zoover als het gaat, was het uitdagende antwoord, maar ik weet ook, dat onze ondernemende baron u alleen heel handig tot geheimhouding heeft verplicht, en een belofte van trouw aan zijn belangen van u heeft geëischt. Daarom hebt u zelfs, mijn heer Royson. mij niets verteld van den aanval, die in Marseille op hem werd gepleegd. Deze tegenwerping kwam onverwachts en Royson zag haar eenigszins verlegen aan. Hij beweerde, dat als het voorval u ter oore kwam, het u noodeloos zou ongerust ma ken en dat klonk heel aannemelijk. Op hetzelfde oogenblik kwam mr. Fens hawe uit het postkantoor. Hier, riep hij. Stapels brieven en couranten. Pak aan, Irene, en zoek ze uit. De baron en ik moeten gauw naar het huis van den gouverneur. We kunnen straks in het hotel onze correspondentie wel lezen. Von Kerber ging onmiddellijk met den ouden heer mee. Irene opende het dikke, met een touw samengebonden pakket. Ze gaf mrs. Haxton verscheidene brieven en vergrootte Royson s verbazing door hem er ook drie te overhandigen, waarvan twee met zijn waren naam waren geadresseerd en de andere het adres droeg: Richard King Esq. Het ontging hem niet dat mrs. Haxton merkte, dat er brieven voor hem waren. Stump, die op dat oogenblik te voorschijn kwam, vergrootte Dicks verlegenheid, toen hij de enveloppen in zijn hand zag. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2