WEK UW LEVER GALOP Dubbele hoeveelheid Kali T&x,efaxifi nieuwe Dure koffie en goedkoope eieren Radioprogramma Marktberichten De wandeltochten der Speeltuinvereeniging «Den Helder" Psycho-technisch onderzoek Burgerlijke Stand van Den Helder Gemeentefonds belasting Uit het politie-rapport De heer J» H» Timmer overleden Uitslagen biljartwedstrijden kampioenschap Texel De nieuwe heffinqen op* suiker koffie en benzine nen we onze fancy-fair openen. Driemaal is scheepsrecht, moge daarom de keuze van dezen datum een gunstige blijken te zijn, al ziet het er op 't oogenblik niet naar uit' Met deze woorden ving de heer V. Kaan Za terdagavond z'n openingsspeech voor Or- menio's bazar aan. En inderdaad, het was op den eersten avond heel stilletjes wat 't bezoek aanging. De heer Kaan memoreerde het ontstaan van Ormenio, de tooneelvereeniging. die onder de bekwame leiding van den heer P. Visser, een goeden naam kreeg en plaatse lijk, maar ook elders met gewone uitvoerin gen of in wedstrijden lauweren oogstte. In dankbaarheid blijft men den heer Visser gedenken. Na hem nam de heer C. Rezelman met volle toewijding de leiding op zich en wiet de vereen, op peil te houden. Daarom speet het spr. hem niet welkom te kunnen hee- ten. Onder applaus sprak hij den wensch uit, dat men den heer Rezelman weer spoe dig hersteld' terug moge zien in het ver- eenigingsleven. waaraan hij in zoo belang rijke mate deelneemt. Wat de fancy-fair betreft, direct waren velen bereid te helnen, stonden fraaie prij zij af voor de verloting en wilden ook met terdaad steunen. Het oud-lid, de heer Mol kwam zelfs uit Alkmaar, om zich verdien stelijk te maken bij het rad van avontuur. Spr. dankte allen voor hun liefde voor Or menio en in het bijzonder nog den zaalhou der. den heer Jonker. Als was dus dien eersten avond het be zoek niet groot, gezellig was het wel en za ken werden er toch gedaan, want de bios coop net echt! bracht z'n dubbeltjes in en als het publiek niet druk kocht, gingen de standhouders bij elkaar op bezoek. De Ormenio (hobbelendel geit. waarbij mei. P. Rezelman zich als een echte kermis- madam had geposteerd, in de kassa met groote bel, bracht vroolijkheid. evenals de voordracht van den heer W. Kaan en de „Thomasvaer en Pieternel" (gedicht- door den heer C. P. Rezelman), van de dames Liefhebber en Van der Horst. Want. zooals van de tooneelvereeniging verwacht kon worden, bleef het op deze fanry-fair niet bij de geijkte kraampjes, maar werd nog iets anders geboden De plaatselijke band weerde zich voor de danslustigen en des Zondagsavonds werd die taak op uitstekende wijze door den mi litairen band uit Breezand vervuld. Jammer voor het beoogde doel. was ook Zondagmiddag het bezoek niet groot en wel is waar was het 's avonds beter, doch ver moedelijk zullen de resultaten van deze fancy-fair wel niet aan de verwachtingen van Ormenio bantwoord hebben.- HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. Goede tijding: Voorzitter Rezel man aan de beterhand. Een geanimeerde bespreking volgde, waar bij de heer Geerligs zoowel als de heer Brug man trachtte de vragenstellers zoo goed mo gelijk van antwoord te dienen. De heer R. L. Waiboer drong er hij de rondvraag op aan, dat de afdeeling in ver band met den minder gunst igen stand-van de tarwe, zou trachten gedaan te krijgen, dat een extra toewijzing van kunstmest, spe ciaal stikstof, plaats heeft. De vergadering ging accoord met voorz.'s voorstel, om eerst persoonlijk te probeeren, meer te verkrijgen en als dat niet lukt, van wege de afd. pogingen aan te wenden. Hierna sluiting. BREEZAND. VOLKSONDERWIJS. De heer Van Dijk, voorz. der afd. Anna Paulowna van „Volksonderwijs" kon tot z'n spijt maar weinigen welkom heeten, toen deze afd. Vrijdagavond bij den heer Borst in de zijzaal vergaderde. Op de goedkeuring der notulen volgde de mededeeling, dat het ledental gestadig voor uitgaat en thans 152 bedraagt. Speciaal den heer K. Brugman komt lof toe voor het steeds maar weer winnen van nieuwe leden. De vergadering luisterde daarna met ple zier naar de, als altijd, keurige en nooit dorre verslagen van mej. Blok van de alg. vergadering te Utrecht en het afdeetingsjaar Uit het financieel verslag van den heer P. Kooiman bleek dat er een voordeelig saldo van ruim f 9 was. De heeren Nieuwland en Oltmans contro leerden de rekening, en bevonden die na tuurlijk tiptop in orde. Volgde bestuursverkiezing. Aftredend wa ren de heeren van Dijk en Baken. .De eerste werd herkozen. De laatste wenschte wegens drukke werkzaamheden geen herbenoeming te aanvaarden. Besloten werd pas in de herfstvergadering aan de Kleine Sluis, in deze vacature te voorzien en aan den heer Baken werd dank gebracht voor hetgeen hij voor de afdeeling deed. De heeren Brugman en Geerligs werden herkozen als leden van de propagandacomm. Een propaganda-avond (het volgende punt van bespreking) zal aan de Kleine Sluis ge houden worden. Spr. is dan het Hoofdbe stuurslid van Dijk. Een natuuropnamefilm van het Nat. Hist. museum te Zwolle wórdt vertoond en een instrumentaal kwartet ver leent medewerking. Bij de rondvraag bracht de heer Vergaaij de mogelijkheid ter sprake om in federatief verband avonden te organiseeren, die voor een enkele afdeeling te kostbaar zijn. Mis schien ook zou een opvoering van de< revue „Let op uw saeck" in Den Helder van hier uit met bussen bezocht kunnen worden. Hierna sluiting. VOOR AARDAPPELVERBOUWERS. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed oen bergen te verzetten. lederen dag n/oet uw lever een liter lever-gal In uw Ingewanden deen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. O voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ts vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, w ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U nvoet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om derze liter lever-ga! vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal Ve doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Zaterdag en Zondag waren ter gelegenheid yan het onlangs gevierde 10-jarig bestaan der Speeltuinvereeniging „Den Helder" door de wandelclub van de afd. „Centrum" een tweetal Justrumtochten georganiseerd over afstanden yan 15 en 30 km. Direct moet worden opge merkt, dat de wandeltochten een succes zijn ge weest voor de organiseerende wandelclub. Ruim SOO deelnemers, waaronder velen „uit den vreemde" hadden zich niet door de Maartsche buien laten afschrikken en hebben Zaterdag of op Zondag getippeld. Het was op beide dagen een gezellige drukte In het gebouw van den Katholieke Volksbond aan de Molengracht, waar de start, de rust en het eindpunt was. Het dagelijks bestuur der wandelclub, bestaande uit de heeren Heeres en Jutte en mevr. Kerkhove, bijgestaan door den heer Lücker, hadden handen vol werk om alle inschrijvingen te verwerken. Precies op tijd werd gestart. Voorafgegaan door het kranige hoofdpeleton van het „Cen trum", werd al zingende het goedgekozen par cours in kalm tempo afgelegd. Het blijkt, dat de vereenigingen langzamerhand de bedoeling van <Je wandelsport n.1. „wandel voor je ple zier", in praktijk brengen. Zoo viel ons Zaterdag de wandelclub, be staande uit personeel van Drukkerij De Boer op, welke zich al meer en meer gaat thuis ge voelen in de „wandelsportwereld". Volgende keer, na training, eens op de 30 km probeeren, dames en heeren! Ook de wandelgroep, bestaande uit leerlin gen der Zeevaartschool hielden zich kranig. Vooraf eenige malen trainen, heeren, dat voor komt pijnlijke gezichten. Wij zullen u gaarne nog eens ontmoeten op komende tochten, al waar u dan ook wel de nog ontbrekende „wan- delvroolijkheid" zal opdoen. Het was zeer te betreuren, dat op Zondag het gedeelte na de rust, goeddeels in regen moest worden afgelegd. Doch ook hier bewees de organiseerende vereeniging een open oog te hebben voor de belangen der wandelaars, door een wijziging in het parcours aan te brengen, die zeer ten gerieve der deelnemers was. De prijsuitreiking. Alvorens hiertoe over te gaan, sprak de heer Lücker woorden van dank aan alle wandelaars, yoor hun kranig volhouden (er was geen enkele uitvallerj en aan dames en heeren van de Transportcolonne van het Roode Kruis voor hun bekanglooze medewerking. Vervolgens roemt de heer Lubbers, als ver tegenwoordiger van het N.H.W.B. bestuur de organisatie en overhandigd als herinnering een fraaie, speciaal ontworpen wimpel. ïlierna voeren vertegenwoordigers van het Wester Speeltuinbestuur en de Speeltuinvereen. Frankendael, beide uit Amsterdam, het woord Laatstgenoemde overhandigd ook een fraaie wimpel. U.D.I.S.O.S. uit Hoorn, biedt bij monde van den heer Lücker een bloemenmand aan. De voorzitter der wandelclub van het „Cen trum", de heer Heeres, spreekt vervolgens een slotwoord en overhandigd aan den heer Lücker een extra herinnering, voor de vele werkzaam heden die deze bij het organiseeren dezer toch ten heeft verricht. Tenslotte werd overgegaan tot de prijsuitrei king die, dank zij het feit dat geen extra prij zen beschikbaar waren gesteld (bravo „Cen trum") spoedig was afgeloopen. De navolgende vereenigingen ontvingen een groepsprijs: 15 km. De Wester Speeltuin (Amsterdam), Speeltuinvereeniging Frankendael (Amster dam), W.S.V. de Duinkanters (Den Helder), Debo (Den Helder). 30 km. De Zwerm (Amsterdam), Franken dael (Amsterdam)', D.W.S. (Amsterdam), Marine Kazerne, de Kooy, Zeevaartschool, de Jutter, de Zilvermeeuw, de Duinkanters, allen te Den Helder. Bij de afdeeling Psycho-technischen dienst bij de weermacht bij het departement van defensie zal personeel worden opgeleid tot het verrichten der werkzaamheden bestaande uit het afnemen der verschillende tests. Het ont vangt daartoe een theoretische en practische opleiding welke omstreeks 1 Mei a.s. zal aan vangen en ongeveer 11 maanden zal duren. Naar onlangs reeds is gemeld, betreft het hier de voorbereiding van de a.s. psycho-technische selectie van dienstplichtig en ander voor de weermacht bestemd personeel in het belang van een deugdelijke indeeling van betrokkenen over de verschillende wapens en dienstvakken en voor de verschillende gespecialiseerde func ties daarin. Voor het volgen van den hier ge noemden voorbereidingscursus zullen veercig onderofficieren-capitulant worden aangewezen. Opgave van 16 Maart 1940. BEVALLEN: E. Sturk—Bos, z.; G. A. SchotanusBal, z. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat bij Riet betaling van de aanslagen wegens 15 rijksopcenten op de Gemeentefondsbelasting, terstond na 1 April a.s. aanmaningen zullen W'orden gezonden. Het politierapport is vandaag een fietsen- rapport. Aangifte werd gedaan van vermissing van 3 damesrijwielen, welke onbeheerd stonden in de Spoorstraat, Duinweg en Wilhelmina- straat. Uit een fietsenmand werd een partij Waschgoed ontvreemd. Op het Ankerpark werd een onbeheerd transportrijwiel aange troffen, dat naaar het Hoofdbureau werd overgebracht. Bekeuringen werden opgemaakt tegen het Veranderen van richting zonder het geven van een teeken en het afrijden van den af rit achter het postkantoor. Zaterdag is in het St. Lidwinaziekenhuis te Den Helder in den ouderdom van 71 jaren overleden de heer J. H. Timmer, oud-Dijk graaf van den Prins Hendrik-polder op Texel. De heer Timmer, die 1 Maart 1939. wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd af trad als Dijkgraaf, en heeft in die lange reeks van jaren zeer veel in het belang van dit waterschap verricht. Vele belangrijke wer ken zijn onder bestuur tot stand gekomen, wij noemen hiervan op de eerste plaats de be maling, de verbetering van den dijk, het teren van Hoofd- en Amaliaweg, aanleg van den weg naar het Horntje,enz. De heer Timmer, die in Groningen geboren, en aldaar tot zijn 40ste jaar heeft gewoond, was nog slechts 6 jaren op Texel, toen hij reeds benoemd werd tot Heemraad van den polder. Door zijn opgewekt karakter wist hij de vergaderingen steeds op een prettige wijze te leiden, en het deed den leden van het be stuur oprecht leed, toen vorig jaar den tijd van zijn heengaan was aangebroken. Niet alleen in het polderbestuur heeft de heer Timmer zich zeer verdienstelijk gemaakt, doch ook als lid van het kerkbestuur van de R.K. Parochie te Oudeschild heeft de heer Timmer zeer vele jaren zijn beste krachten gegeven. Tot voor korten tijd genoot de over ledene een zeer goede gezondheid, na een korte ongesteldheid begaf hij zich vorige week voor nader onderzoek naar het Lidwina ziekenhuis. De ziekte bleek reeds zijn krach tig gesteld te hebben ondermijnd, slechts een maand na het overlijden van zijn echtgenoote kwam Zaterdag het einde. Moge hij ruste in vrede. DE MAVIFILM. De R.K. Missiefilm, die vorige week in de Sint Josefschool te Den Burg, zou worden vertoond, en welke vertooning onverwacht werd afgewimpeld, zal nu heden gegeven worden. 11 Maart: H. C. RanN. de Graaf 100— 74 M. Bakker—J. Kikkert 100— 71 P. ZijmK. Linnhose 74—100 12 Maart: M. Vonkv. d. Kerkhof 94—100 M. BakkerA. N. Lap 100— 58 N. de GraafJ. Kikkert 85—100 13 Maart: P. ZijmM. Bakker 96—100 K. LinnhoseA. N. Lap 100— 98 v. «d. KerkhofH. C. Ran H. Ran 2 verliespunten niet opgek. 15 Maart: K. LinnhoseJ. Kikkert 100— 40 v. d. KerkhofN. de Graaf 67—100 M. VonkA. N. Lap 100— 97 16 Maart: P. ZijmN. de Graaf 38—100 C. DrosM. Vonk 60—100 De ontbrekende partij van 16 Maart Bakker H. Ran wordt gespeeld 21 of 22 Maart na overleg met de spelers. T"> Programma In hotel Texel": 18 Maart: C. DrosK. Linnhose; J. Kikkert P. Zijm; H. C. RanM. Vonk. 20 Maart: M. BakkerC.Dros; K. Linnhose v. d. Kerkhof; J. KikkertA. N. Lap. In De Graaf's Lunchroom: 21 Maart: H. C. RanK. Linnhose; C. Dros P. Zijm; N. de GraafA. N. Lap. 22 Maart: M. Bakkerv. d. Kerkhof; M. VonkJ. Kikkert; N. de GraafC. Dros. BONDSDAG K.N.G.V. 1943. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van het K.N.G.V. is na langdu rige discussies besloten het Bondsfeest 1943 wederom in Arnhem te doen plaatsvinden. Onevenredige druk op de lage Inkomens. Andefe belastingen in overweging gegeven. Verschenen is hét voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp „lief- lingen ten behoeve van het lecningsfonds 19 40." Verscheidene leden zouden behalve de reeds voorgestelde heffingen ook een heffing op het vermogen in overweging willen ge ven. Van andere zijde kon men zich hier mede niet vereenigen. Ernstige bedenking bestond bij vele leden tegen de in het ontwerp vervatte heffingen op koffie en suiker; hierdoor ontstaat een onevenredig zware druk op personen met lage inkomens. Ook de verhooging van het bijzondere invoerrecht op benzine vond bij vele leden een weinig gunstig onthaal. Van verschillende zijden werd ten bate van het I.eeningsfonds nog een aantal hef fingen voorgesteld; sommige ter vervanging van de suiker- en koffiebelasting: Een algemeene heffing van inkomens en vermogens van in het buitenland wonende Nederlandei's en van die bedragen, die uit Nederlandsche inkomstenbronnen naar an dere bestemmingen in het buitenland af vloeien; een verhooging van de omzetbelas ting op vveelde-artikelen: een verhooging van den accijns op bier en tabak. Een heffing op het hebben van radio-ont vangtoestellen; een rijksbelasting op open bare vermakelijkheden; een verhooging van de couponbelasting en heffing van een be lasting op andere renten; een weerbelasting naar draagkracht en een verhooging van het tarief der winstbelasting tot 25 pet. Koffie minstens 54 ct. per pond. De minimum kleinhandelsprijs voor kof fie zal met ingang van heden 54 cent per pond bedragen. Dit besluit werd gisteren genomen in de vergadering van Neder landsche koffiebranders en theeverpakkers, ten einde door de prijsverhooging het ge heven invoerrecht op koffie verder te com- penseeren. Daar de minimumprijs medio Februari werd vastgesteld op 46 cent per pond komt de verhooging neer op 8 cent per pond, In het begin van de volgende week zul len de branders nader bekend maken, al dus de Tel., welke prijsverhooging er voor de betere soorten wordt verlangd. Het Paaschei. Door het Britsche ministerie van Voedsel voorziening is afgekondigd, dat met ingang van 28 Maart a.s. de maximumprijzen voor eieren worden verlaagd met 2 shillings 6 pence per 120 stuks, hetgeen voor Nederland neerkomt op een verlaging van 75 cent per 100 stuks. De eieren, die de volgende week van Nederland naar Engeland verscheept worden, zullen reeds onder de nieuwe maxi mumprijzen vallen. DINSDAG 19 MAART 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 ra. AVRO-uitzendlng. 11.0011.30 v.m. en 6.30 —7.00 RVU. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 9.15 Causerie over kamerplanten. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.45 Omroeporkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester. 11.00 Causerie „De hygiënische beteekenis van de mode". 11.30 Ensemble Rentmeester. 12.15 AVRO-Musette-ensemble en soliste (opn.) 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 Omroeporkest en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Vervolg concert. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Pianovoordracht. 4.05 Cello en Piano. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest, koor en de Operavereeni- ging van Henk van Wielink en solist (opn.). 6.30 Medische lezing. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.15 Causerie „De Oost-Indische Compagnie". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.35 AVRO-Dansorkest. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Renova septet (opn.). Hilversum II. 301,5 m. KRO-Uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten-. 12.15 KRO-Melodisten. 12.45 Berichten ANP, gramofoon~',uziek I.10 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie „De ononderbroken melodie dss levens". 4.30 Gramofoonmuziek. 4.35 Berichten. 4.45 Gramofoonmuziek. 4.50 Causerie „Bellamy komt!". 5.10 Rococo-octet. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-orkest. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Economische causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor de soldaten. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-Symphonie-orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „Sint Jozef ter eere" (met mu zikale omlijsting). II.0012.00 Gramofoonmuziek. JUL1ANADORP DE REVUE „DOE GEWOON...!" De Harmonie „Kunstzin" gaf Vrijdag en gisteravond in de zaal van den heer A. Doorn haar tweede concert in dit seizoen, onder leiding van haar directeur den heer J. van Glabbeek. De dik onder de sneeuw liggende wegen, hadden geen beletsel gevormd voor de do nateurs en kunstlievende leden, om aanwe zig te zijn. De opkomst was goed. De Eere-voorzitter de heer J. Henderikse opende met een hartelijk kort speech je de zen amusementsavond en onmiddellijk maakte „Kunstzin" daarna een begin met zijn muziekprogramma bestaande uit een 5-tal nummers, welke zeer goed uitgevoerd werden, in aanmerking genomen, dat de vereeniging ook geducht gehandicapt is door de mobilisatie van vele leden. Vooral de populaire melodieën vonden veel bijval. Na een pauze, waarin gewerkt werd aan versteviging van de looddeelen voor den penningmeester, werd door een 30 medewer kenden opgevoerd, de door den heer van Glabbeek samengesteld revue „Doe ge woon...!" In de revue waren vele hedendaagsche be levenissen enz. verwerkt, waaronder er wa ren die wel zeer duidelijke taal spraken, al werden niet rechtstreeks namen of plaatsen genoemd. Ook het Dorpsgebeuren en zelfs de Directeur moesten er aan gelooven, waar bij de lachspieren geducht in beweging kwa men. Het beste beentje is voorgezet, hetgeen bet publiek wist te waardeeren door ent housiast zijn bijval te betuigen. Vooral de finale was een succes. Een band bestaande uit 4 aspirant muzi kanten van het Stafmuziekkorps K.M. ver zorgden later de balmuziek. ANNA PAULOWNA ONDERHANDS VERKOCHT. De heer G. Smit heeft het door hem be woonde huis „Pomona" aan den Noorder- molenvaartsweg onderhands verkocht aan den heer P. J. Waiboer. FANCYFAIR „ORMENIO". „Artistiek" geslaagd, „finantieel" kon beter. „Eindelijk toch, nadat voor de derde maal een datum is vastgesteld, (tweemaal was de strenge winter spelbreker, versl.) kun De vergadering van de afdeeling der Holl. Mij. van Landbouw, werd slechts door 19 le den bezocht, een ongewoon klein aantal en zeker te klein voor deze belangrijke vergade ring, waarop twee der eigen leden een in leiding hielden. De waarnemende voorzitter, de heer K. Brugman, kon in z'n openings woord tot zijn verheugenis meedee- len, dat voorzitter Rezelman beteren de was en met blijdschap constatee- ren dat de hr. Raap, al zou hij niet tot eind blijven, aanwezig was. Laatstgenoemde las de notulen, die onver anderd werden vastgesteld. Volgden eenige ingekomen stukken. Het hoofdbestuur zegde toe, den, in een vo rige vergadering geuiten wensch, dat alleen goedgekeurd zaai- en pootgoed in den han del gebracht zou mogen worden, ter bestem der plaatse kenbaar te maken. Een verzoek om subsidie voor het Jan Smid-fonds werd afgewezen en op de vraag, hier een melkcursus te richten, moet ge antwoord worden, dat men er geen kans toe ziet. Het schrijven van het hoofdbestuur over ar beidscontracten, wordt doorgestuurd naar den heer K. .1. Kaan, secretaris van de werkgeversorganisatie. Als bijdrage in de op richtingskosten voor een Volkshoogeschool in Noordholland, is fó beschikbaar gesteld. Mededeelingen. De heer Raap deed een paar mededeelin gen over de gehouden aanbestedingen. Alle kunstmestzakken, die op rekening waren gesteld, zullen vanwege de afdeeling worden opgehaa'd. Voor de levering van bindtouw schreven twee firma's even hoog in. Liever dan te lo ten, gaven zij er voorkeur aan, samen voor de levering te zorgen, met welke oplossing de vergadering accoord ging. De heer Van Balen Blanken deed een be langrijke mededeeling over denaturatie van aardappelen Wij namen hiervan het offi- cieele bericht reeds op. Aanvragen voor denaturatie kunnen wor den gecicht voor pootaardappelen tot den Keuringsdienst N.H. te Alkmaar, voor con sumptie-aardappelen tot W. de Jong, L.C.O.- kantoor Anna Paulowna. Financiën. De penningmeester, de heer Van Balen Blanken legde de volgende rekening over; Ontvangsten f618.50, uitgaven f522.94 Batig saldo dit jaar f 95.96. De heeren J. D. Aij en H. Waiboer bevonden als controlecommissie de rekening keurig in orde. Bestuursverkiezing. In de plaats van de niet herkiesbare af tredende bestuursleden, de heeren H. Wilms en D. Schenk (aan wie voorz. dank bracht) werden gekozen de heeren D. C. Rezelman en Jb. Lindenbergh. Van den heer C. D. Rezelman, voorz. en eveneens aan de beurt van aftreden, doch wél herkiesbaar, was een schrijven ingekomen, dat hij een eventueele herbenoeming liever niet wilde aanvaarden, daar hij z'n bezigheden wilde inperken en omdat hij het beter vond, dat een boer, die zelf "nog volop in het bedrijf is, voorz. van de afd. werd. Op voorstel van den waarna, voorz. en met de motiveering, dat men te onvoorbereid voor een beslissing kwam te staan, werd besloten de voorzittersverkiezing uit te stellen. De heer R. L. Waiboer hield hierna een inleiding over den schadelijken Colorado kever. De heer J. C. Geerligs wijdde een bespre king aan de pachtwet Hij zag deze als voor den goedgezinde niet noodig, maar niet schadelijk en voor den niet-goedgezinde als dienstig. Belangrijke mededeeling voor de bloembollenkweekers. Vrijdagavond vertoonde de A.S.F. in de zaal van. den heer Borst haar nieuwe Bollen- film voor de afd. Anna Paulowna/.yan het Holl. Bloembollenkwetkers Genootschap. In z'n openingswoord deed de' afd. voorzit ter. de heer W. Vieveen een belangrijke me dedeeling. Op de vergadering, die de afd. van het H.B.G. de vorige week hield, werd de vraag besproken: Wat kun nen we telen op den grond, die vrij komt door de bollenteeltbeperking? Daarbij kwam, zooals we ook in ons verslag weergaven, tot uiting, dat aardappelen een der voornaam ste, zoo niet het voornaamste ver vangingsproduct zal moeten zijn, maar dat men voor een rendabele teelt op onzen grond een grootere toewijzing van kali noodig had. dan de geldende, die gèbaseerd is op de behoefte van de gewone landbouw streken. Ir. Lienesch van Schagen, die op deze vergadering een inleidende be spreking hield, heelt deze kwestie in Den Haag ter sprake gebracht ep voorz. kon nu mededeelen, bericht te hebben ontvangen, dat de aardap peltelers op onze zandgronden in aanmerking komen voor de toewij zing van een dubbele hoeveelheid kali. Zij hebben daarvoor hun aan vrage te richten tot den Prov. Voed- selcommissaris te Alkmaar. Na deze zeker heugelijke, tijding hield Ir. Van Baren, landbouwkundige, verbonden aan de Amsterdamsche Superfosfaat Fa briek, een inleiding, waarin hij vertelde, dat de te vertoonen film was tot stand gekomen met medewerking van de Tuinbouwschool te Lisse, dus van Ir. Volkers en z'n mede werkers. Spr. vermeldde ook de pogingen van de Landbouwhoogeschool te- Wagenin- gen en Prof. Van Slogteren te Lisse om tot goede resultaten voor het trekken van bloe men te komen, waarbij bemesting en tempe raturen een groote rol spelen. De hierna vertoonde kleurenfilm liet dit zien en in 't bijzonder, welke goede resulta ten daarbij met de A.S.F. korrels werden be reikt. Een eveneens gekleurde film van bui tenopnamen werd als toegift gedraaid, waar na de heer Vieveen met dank aan den spre ker sloot. ALKMAAR. 16 Maart. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 300.000 kipeieren 4.45 5.40, kleine 4.254.40 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 18 Maart. Uien 1.90—2.50. drielingen 1—, grove 2.60 —2.80, kroten 1.40, roode kool 6.90—7.50, ge le kool 44.30. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart Uien 2.10—2.60, drielingen 1.—, grove 2.90 —3.20, gele nep 1.peen 1.50—2.40, prei 13.60, kroten 1.40—2.40, roode kqpl 6.80—7.50, gele kool 44.20. ALKMAAR. 18 Maart. Veemarkt. 99 Vette koeien f 140—340, 5 graskalveren 60—100. 387 nuchtere kalve ren (slacht) 516, 8 vette schapen 16—25, 241 vette varkens 58—64 ct. per Kg., handel vlug.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3