üieuwe scheepsramp treft Nederland Oe productiekostentoeslag voor de tarwetelers LONDEN ROME Zielszorg bij evacuatie Verlof vrijwilligers Ex gedetineerde schrijft op antwoordt In totaal thans 100.000 ton en 267 menschenlevens We nemen broodjes en koffie mee Het reizen met Paschen huwelijksadvertentie Mussolini wil geen vrede tot eiken prijs Prijs van Zandvoort op 6 Juli „Belgische grootheidswaarzin' Postvluchtcn op Indië tfcAaaUen, Dc Pausins dansen HET TANKSCHIP „PHOBOS" OP EEN MIJN GELOOPEN. EERSTE STUURMAN EN ZES CHINEEZEN VERMIST. Met het Grieksche s.s. „Tassia" zijn gisteravond fwee geredde opva renden van het tankschip „Phobos" van de N.V. Nederlandsch-Indische Tankstoomboot Maatschappij, dat gistermorgen bij de Zuidoostkust van Engeland op een mijn is geloo- pen, in Vlissingen aangekomen. De eerste stuurman, de heer G. H. Bruin, uit Vlissingen en zes Chi- neezen zijn bij deze ramp omge komen. De beide geredden. Chineezen, zijn door een marinesleepboot van het op de reede liggende schip gehaald. Een van hen was gewond aan armen en beenen en moest Geloofsgcnootcn zooveel moge- gelijk bij geloofsgenooten onder gebracht. Met prof. dr. J. R. SlotcmakeT de Bru ine, die als contactpersoon tusschen da ambtelijke instanties en de kerkgenoot schappen bij de voorbereiding van de evacuatie is ingeschakeld, heeft een re dacteur van het A.N.P. dezer dagen een onderhoud gehad over de wijze, waarop de belangen der kerkgenootschappen bij dit vraagstuk worden behartigd. Prof. Slotemaker de Bruine wees er in de eerste plaats op. dat hij geen regeerings vertegenwoordiger is, maar contactper soon, want,, zoo zeide hij, de regeering wil zich natuurlijk niet ip het interne leven der kerkgenootschappen mengen. Vanwege de Gereformeerde Kerken is als bemiddelaar aangewezen dr. J. J. C. van Dijk, de oud-minister van Defensie, het R.K. episcopaat heeft rector W. Bo- keloh te 's Gravenhage als vertegenwoor diger ad-hoc aangewezen en onze zegs- mans zelf zal als zoodanig voor de Ne- derlandsch Hervormde Kerk optreden. Met andere dan de genoemde kerkelijke groepen zal de prof. ook gaarne alle voor komende vragen onder de oogen zien. Zoo is reeds overleg gepleegd met opperrabijn I. Maarsen te Den Haag over de ritueele voorschriften. De regeering streeft er ern stig naar de verschillende vluchtoorden, waarheen de te ontruimen gemeenten zul len worden overgebracht, aldus te kiezen, dat geloofsgcnootcn zooveel mogelijk bij geloofsgenootcn zullen worden onderge bracht. Wat de godsdienstoefeningen toe- reft, hierin kan o.a. door paralleldiensten desnoods in gevorderde scholen, worden voorzien, terwijl de regeering ook wil hel pen met het aanstellen van een hulp kracht voor^ de zielzorg. Van de vrijwillige Landstormkorpscn Motor en Vaartuigendienst. Blijkens een legerorder heeft de minister van Defensie bepaald, dat wanneer een lich ting dienstplichtigen van den motordienst in het genot van onbepaald klein dan wel groot verlof zal worden gesteld, vrijwilligers van het Vrijwillige Laudstormkorps Motor- dienst, die met betrekking tot hun dienst plicht tot dezelfde lichting als genoemde dienstplichtigen behooren, op hetzelfde tijd stip als die lichting in het genot van dat verlof kunnen worden gesteld. Indien dienstplichtigen van de torpedis- ten in het genot van dat verlof worden ge steld, geldt een overeenkomstige regeling voor dé daarvoor in aanmerking komende vrijwilligers van het vrijwillige Landstorm korps Vaartuigen Dienst. Zoodra een datum van het vertrek met verlof voor een lichting der vorenvermelde dienstplichtigen is vastgesteld, kunnen de vrijwilligers, die tot die lichting worden ge rekend te bohooren en van vorenstaande re geling gebruik wenschen te maken, daartoe een verzoek indienen, en wel de vrijwilligers van het Vrijwillig Landstorm Korps Motor- dienst bij den commandant van liet depot motordienst, de vrijwilligers van het Vrij willig Landstormkorps Vaartuigendienst hij den commandant van het depot vaartuigen dienst te Rotterdam. Maximum vastgesteld. De Regeciingspersdienst meldt: Met ingang van heden is de regeling be treffende het medenemen van levensmidde len als reisbagage naar het buitenland ge wijzigd. Deze regeling luidt thans als volgt: per brancard van boord worden gehaald. De andere bleek geheel overstuur te zijn. GebarentaaL Beide mannen spraken slechts Cbineesch doch uit hun gebaren viel op te maken, dal de „Phobos" door twee ontploffingen moet zijn getroffen, een hiervan geschiedde in stuurboordtank no. 5. De zeven opvarenden die bij de ramp het leven hebben gelaten, bevonden zich in hun kooien toen het onge luk gebeurde. Ter hoogte van hun slaap plaatsen werd het schip getroffen. De beide geredde Chineezen waren in de machineka mer en werden geheel met olie overdekt. Zij geraakten in zee, waar zij 'n tijd lang heb ben rondgedreven in een dikke laag olie. Het Grieksche s.s. „Tassia". waarmede zij thans te Vlissingen aankwamen, pikte hen op. Ook nu nog hadden de beide mannen veel hinder van de olie, welke bij den gewonden Chinees nog steeds uit de ooren te voor schijn kwam. Dertien van de veertien Europeesche op varenden en negen en dertig Chineezen, van wie zeven gewond, zijn te Rainsgate ge land. Behalve de „Tassia" zorgde een onge noemd Engelsch schip voor de redding. Een treurig iubileum. Het M.S. Phobos. kapitein D. Krul, werd in 1926 gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en had een laadvermo gen van 10564 ton. De brutotonnage was 7412 tons. Het schip was met een lading ruwe olie op weg van Wcst-Indie naar Ne derland. Thans wordt het door drie Engcl- sche sleepbooten naar Sandwich Down ge sleept. Met deze ramp viert onze koopvaar dij een treurig jubileum: het is nl. het 25ste schip dat sinds den oorlog naar den kelder ging, wij verloren bijna honderdduizend bruto registerton, en wat erger is, 267 men schenlevens Naar het buitenland reizende personen kunnen, mits voorzien van een geldig pas poort, zonder uitvoermachtiging van de be irokken monopoliehoudster, eenmaal per week voor eigen gebruik de hierna vermelde levensmiddelen tot een maximum van 3 kg. in totaal medenemen: boter maximaal 1 kg., kaas maximaal 1 kg., eieren maximaal 1 kg., vleesch in blik, worst, spek, en reuzel teza men maximaal 1 kg., koffie een half pond, thee een half pond, chocolade een half pond, zeep een half pond. Van de medegenomen hoeveelheden wordt door de douane in het paspoort van den rei ziger aanteekening gemaakt. In ons blad van 14 Maart ƒ.1. namen wij woordelijk eeri bericht over uit de Staatscrt. v. 13 dezer, betreffende den productiekostentoeslag v. tar wetelers. Het blijkt dat dit bericht bij de tarwetelers eenige verwar ring gesticht heeft, doch wij wij zen er op, dat bij aandachtige le zing van de betreffende mededee- ling, niet den indruk kan worden verkregen, dat opnieuw 'n .extra gul den toeslag aan de tarwetelers zou worden toegekend. Geen beperkende bepalingen voor het burgervervoer. Ditmaal hebben de Ned Spoorwegen voor de burgers geen waarschuwing laten hooren om op bepaalde tijden het reizen achterwege te laten, zooals dit het geval was met Kerstmis. De oorzaak hiervan is, dat thans alles zoo geregeld is, dat zij. die met Paschen op reis gaan, kunnen reizfn zooals zij wenschen. De militaire verlofgangers zullen n.1. neizen op tijdstippen, dat geen massa-burgervervoer verwacht kan worden. De militairen reizen n.1. in zes groepen, telkens een zesde deel van het totaal-aantal De huishoudster speelt ook een roL Voor de groote villa van mevrouw de we duwe L. Schwarz hield op den avond van den 14den Januari een groote en kostbare auto stil. In de Oranje-Nassaulaan te Am sterdam is dit een weinig opvallende ge beurtenis en niemand schonk dan ook eeni ge aandacht aand en goedgekleeden man. die met een zwaai het portier achter zich sloot, de stoep van het heerenhuis opliep, de sleutel in het slot stak en naar binnen ging. Toen hij er echter anderhaifuur late. weer uitkwam, liep hij regelrecht in de ai- men van een paar politierechercheurs, die hiermede een beruchten, pas uit de gevan genis ontslagen inbreker, Piet de J., arres teerden. De zakken van Piet zaten vol sie raden en in de gang wachtten een paar kof fers eveneens met rijken buit gevuld, te sa men voor een bedrag van 30.000. Gisteren had Piet zich voor de hoofdste delijke rechtbank te verantwoorden. De of ficier van Justitie eischte vier jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. Britsch convooi gebombardeerd Revanche van den aanval op Sylt? Ernstige schade, be weren de Duitschers. Gisteravond werd ter hoogte van Scapa Flow een door kruisers en torpedo jagers krachtig beschermd Britsch convooi door Duitsche vliegers met succes aange vallen en verspreid. Verscheiden schepen werden tot zinken gebracht of zwaar ge troffen, aldus hét D.X.B. Uit Londen wordt eveneens officieel medegedeeld, dat de Duitsche luchtmacht gisteravond een aanval heeft gedaan op een convooi aan de Schotsehe kutt. Er wordt bijgevoegd dat de schepen van het convooi, welke beschadigd werden de sche pen „Svinta" en „Tora Elise" en het Zweedsche schip „Utklippen" zijn. De „Svinta" is door de bemanning verlaten. Deze bemanning is aan boord van 'n ander Noorsch schip gegaan. Een der aanvallende Heinkelvliegtuigen werd door de luchtdoelartillerie beschadigd en andere werden door Britsche vliegtuigen getroffen. Tien Heinkeltoestellen? Volgens het communiqué van de Britsche admiraliteit hebben de escorteerende oor logsschepen de vijandelijke vliegtuigen on der vuur genomen. Patrouilles van het luchtwapcn van de vloot en van het kustcommando zijn actief geweest. Op een keer hebben twee vliegtui gen van de vloot tien Heinkeltoestellen aangevallen en verspreid. De vijand be weert, dat verscheiden schepen of tot zin ken zijn gebracht of ernstig schade hebben opgeloopen. Een feit is, dat de Britsche oorlogssche pen of vliegtuigen geen schade hebben gele den en dat er ook geen slachtoffers zijn. Drie neutrale schepen evenwel hebben ge ringe schade opgeloopen. .T!.lq rO' .ft I Of? 'tlOSTSfll AMOR TERECHT! De directeur van de sterrenwacht in Uccle heeft een sensationeele ontdekking gedaan. Hij heeft, naar het Vlk. meldt, thans onmis kenbaar de planeet Amor teruggevonden, die voor het eerst reeds acht jaar geleden werd ontdekt, maar toen terstond weèr aan de opmerkzaamheid van de astronomen is ontsnapt. Een herhaling van deze noodlot tige ontsnapping wordt thans uitgesloten ge acht. GEALLIEERDE POSTZEGEL. De Britsche en Fransche ministeriën van P.T.T. hebben besloten voor het na jaar een Fransch-Britschen postzegel in om loop te brengen. De Fransche minister, Ju- lien, is gisteren van een bezoek aan Lon den naar Parijs teruggekeerd. verlofgangers, en keeren den vierden dag, volgende op dien der heenreis 's morgens terug, voor welk vervoer steeds, aldus de Msb. een dertigtal extra-treinen worden in gelegd. Zij, die dus 20 Maart vertrekken, keeren 24 Maart (len Paaschdag) terug. De dan volgende groep, vertrekt 22 Maart en keert 26 Maart terug, en zoo vervolgens om den anderen dag. Hierdoor wordt bereikt dat van de beide Paaschdagen alleen op Zondag, een stille dag voor het burgerver voer, door groote groepen militairen gereisd wordt, terwijl Zaterdag voor Paschen en Paasch-Maandag, de drukke dagen voor 't burgervervoer, voor dit vervoer vrijblijven. Overieens worden de treinen, zooals ge woonlijk met de feestdagen, verstrekt en een groot aantal extra-treinen ingelegd. Resultaat van huwelijksadvertentie. Vervolgens nam de 44-jarige huishoudster in het verdachtenbankje plaats, sedert lange tijd was zij in dienst bij mevr. S. Op zekeren dag had zij een huwe lijksadvertentie geplaatst: „ontwik kelde dame met eenig vermogen zoekt kennismaking met dito heer". De „dito heer" verscheen in den vorm van den fabrikant M., vroeger gedetineerd. Deze had haar spoedig haar spaarduitjes afhandig gemaakt, 5 a 6 duizend gulden en haar daarna aangezet tot stelen van o.a. een kostbare broche, een flesch wijn, een blik compote enz. en iets daarvan ten ge schenke aangenomen. Het O.M. eischt negen maanden met af trek van voorarrest tegen de vrouw. Hierna stond de fabrikant M. terecht. Hij zou den avond van de diefstal opzettelijk met de huishoudster naar de bioscoop zijn gegaan teneinde Piet de J. vrij spel te laten, en den inbreker ook aan den huissleutel hebben geholpen, welke door de J. ver- valscht werd. Tegen dezen verdachte, dien de officier een „aartscomediant" noemt, wordt vier jaar gerequireerd. Tenslotte staat de geschei den vrouw van M. terecht wegens heling. Acht maanden luidt de eisch. De verdedi gers bepleiten clementie, resp. vrijspraak. De uitspraak in deze sensationeele zaak is bepaald op 4 April, Onze Zuiderburen krijgen een torpedobootjager met alle zor gen van dien. Binnenkort zal in België een torpe dobootjager van stapel loopen met 30.000 paardekracht. Hij zal bewa pend zijn met kanonnen en 130 mil- lioen francs kosten. Dit vaartuig, hetwelk bestemd is om de Belgische kust te bewaken, zal 12 ton steen kool per uur noodig hebben. Een Belgisch satiriek blad stelt de vraag of de directeur-generaal van marine, De Vos, bij die gelegenheid wellicht tot den rang van admiraal wordt verheven! Tijdens de bespreking van de begrooting van Verkeerswezen heeft Van Glabbeke, ka merlid voor Oostende, volgens het R.N.B., de aandacht gevestigd op den scheepvaart dienst OostendeDover. Deze lijn wordt door den Belgischen staat geëxploiteerd, met het gevolg, dat het gemiddeld verlies, bij iede re reis, 8000 frs. bedraagt! Een ander lid zei, dat het werkelijk tekort veel hooger is en dat er rekening moet worden gehouden met de interesten en amortisatie der kapitalen, die de staat in die onderneming heeft be legd. Iedere mailboot heeft n.1. vijftig mil- lioen francs gekost Volgens zijn bere kening komt iedere reis het rijk op 140.000 frs. te staan, waarbij dan het door Van Glabbeke geciteerde tekort van 8000 dient te worden gevoegd. De Belgische staat, aldus dit lid, belast zich dikwijls met werken en exploitaties, waarvoor hij opgeschikt is, met steeds het zelfde gevolg dat millioenen worden ver spild. Die „grootheidswaanzin" is een der oorza ken ervan dat de Belgische staatsbegrooting ieder jaar stijgt. Tal van hoofdambtenaren en ministerieele organismen putten maar steeds uit de staatskas en gaan te werk als of deze geen bodem had. Soepel, maar tot oen zekere grens. Te Rome is gisteren het Britsche ant woord op het Italiaansche protest inzake de blokkade overhandigd. Gewezen wordt allereerst op de flagrante schendingen van het internationale recht door den vij and, waarna wordt gezegd dat pogingen in het werk zijn gesteld om tegemoet te komen aan de wenschen der Italiaansche regeering en van andere neutrale regee ringen bij de hitoefening der controle. Ten aanzien van de kolenverschepingen is oi> zeer gelukkige wijze overeenstemming be reikt. Overigens zal men de maatregelen, die erop berekend zijn de door de Duitsche regeering gepleegde on wettigheid ongedaan te maken, moeten handhaven. Ontkend wordt, dat de Britsche actie een schending van de verklaring van Pa rijs inhoudt, de Britsche actie rust n.1. op de breede basis, dat zij gerechtigd is een onderzoek in te stellen naar de bestem ming van ladingen, welke haar contra- handecontrole passeeren. In het geval van de Italiaansche scheepvaartlijn heeft een vriendschappelijke regeling met de maat schappij het mogelijk gemaakt, het opont houd voor de schepen dezer mij. tot en kele uren terug te brengen. Sedert het uitbreken van den oorlog heeft de Britsche regeering er naar ge streefd in overleg met de desbetreffende Italiaansche autoriteiten de oorzaken weg te nemen van klachten, wanneer deze zich voordeden. De nota besluit als volgt: het onderha vige antwoord zal voor een groot deel vergeefs zijn opgesteld, indien het de Ita liaansche regeering niet overtuigt van de voortgezette vastberadenheid der Brit sche regeering in de grootst mogelijke mate, welke vereenigbaair is met de hand having van die maatregelen van wettige controle, welke zij noodig acht voor de voortzetting van den oorlog, rekening te houden met de Italiaansche en andere neutrale belangen. Het moet uit zijn met de vredes- geruchten, schrijft Gayda. In de Giornale d'Italia schrijft Gayda: het moet uit zijn met de in het buitenland verspreide praatjes over een zg. vredesontwerp, dat het wezenlijke doel geweest zou zijn van de ontmoeting op den Brenner. Mussolini heeft reeds een poging gedaan den vrede te redden vóór de uitbarsting van het conflict, doch heeft den tegenstand van eenige regeeringen ontmoet. Het zou dwaas zijn te denken, dat dit gebaar thans her haald zou worden. Het zou alleen nog eens geprobeerd kunnen worden in nieuwe bijzondere omstandigheden. Doch die omstan digheden zijn heel ver af van de hui- dige Europeesche situatie. Musso lini wil den vrede, maar niet een vrede tot eiken prijs. De ervaringen van Versailles zijn voldoen- Op de uitreis bereikten gisteren de „Emoe" met gezagvoerder Ver hoeven Basra en de „Gier" met ge zagvoerder Both Bandoeng. Op de thuisreis landde de „Nan- doe" met gezagvoerder Hondong te Jodphur. De „Emoe" en de „Nandoe" wor den op 24 Maart resp. te Batavia en te Napels verwacht. de. Overigens, zoo merkt Gayda op, maakt het Italië van Mussolini van den vrede geen beroep. In de 18 jaar van het fascistische be wind heeft Italië drie groote oorlogen ge voerd, in Libye, Abessinië en Spanje, en heeft het Albanië bezet, waarbij het altijd de bescherming en versterking der Italiaan sche rechten en belangen voor oogen hield. En in het nieuwe Europa van morgen zijn weer nieuwe vitale belangen van Italië te regelen en te bewaren. De werkelijkheid in het Europa van heden is dat de oorlog lang durig, zwaar en ingewikkeld zal zijn. De oorlogvoerenden hebben niets anders te doen dan den oorlog te voeren, en de andere landen moeten hem onder de oogen zien en goed op hun belangen letten. yhdonvoAililmt Een open klasse ingesteld, Uit het programma van de sport- commissie der K.N.A.C. blijkt, dat de prijs van Zandvoort ook dit jaar zal worden verreden en wel op 6 Juli a.s. Zooals bekend, werden deze automobiel-races te Zandvoort ver leden jaar voor het eerst georgani seerd en bevond zich onder de deel nemers ook de bekende Schager coureur Kees Kruit. Aan de organisatie wordt thans reeds met man en macht gewerkt. Het is weliswaar de bedoeling, dat de op zet iets eenvoudiger wordt dan het vorige jaar o.m. ligt het in het voornemen om er ditmaal niet een geheelen dag van te maken, doch alleen een middag maar er wordt toch in ieder geval naar gestreefd, dat de snelheidssport er hoogtij zal vieren. Het gemeente-bestuur van Zandvoort zal weer volle medewerking verleenen. De wed strijden zullen op hetzelfde, circuit worden gehouden, dat ook het vorig jaar is ge bruikt. Alleen is het, vooral wat de bochten betreft, sedert dien aanzienlijk verbeterd, hetgeen dus aan de wedstrijden zelf ten goe de komt. Immers, algemeen wordt ver wacht, dat er recordsnelheden zullen wor den gemaakt, ook al, omdat er een open klasse is ingesteld, waarin de rijder dus niet met een seriewagen behoeft uit te ko men, maar volkomen vrij is met betrekking tot combinatie van motor en chassis. Kunst in den waren zin va» het woord. De lichte teleurstelling, die er mis schien geweest is, toen het bericht de ronde deed, dat Maxie Herber en Ernst Baier, wegens ziekte van Maxie niet zouden optreden op de kunst ijsbaan te Amsterdam was reeds in de eerste oogenblikken van het op treden van hun plaatsvervangers Il se en Erik Pausin uit Weenen hij het talrijke publiek verdwenen. ERIK EN ILSE PAUSIN. Het rijden van het paar deed denken aart twee dartel spelende kinderen. Niets in da wijze, waarop zij zich in snelle vaart ovec het ijs bewogen, wekte het denkbeeld op, dat deze jonge menschen jaren geoefend hadden voor zij tot een dergelijke prestatie in staat waren. Er was een vroolijke onge dwongenheid in hun optreden, welke wel dadig aandeed. Bij hun tweede optreden demonstreerden de Pausins een dans der contrasten en een IVeensche wals. Hun rijden was nu strak ker, minder uitgelaten, doch daarom niet minder volmaakt. Er sprak een beheer- sching van het lichaam uit, welke hun op treden ste-mpelde tot een kunst in den wa ren zin van het woord.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2