Magnetische storm „De Friesland" zit vol gaten DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER tijdens de Paaschdagen Moordaanslag op jong meisje Duifsche schepen in neutrale wateren getorpedeerd Ook ons land ondervindt de gevolgen Vreemde vliegtuigen boven ons land Tram in de bocht ontspoord De Paaschdrukte bij de Spoorwegen NIEUW TYPE DUITSCHE TORPEDO „Geheime" vliegtuigen voor de geallieerden Zij mocht niet dansen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8883 In tal van landen Noorderlicht waargenomen Slachtoffer met een bijl neergeslagen - Molotov niet naar Berlijn Geen Balkanstaat zal wijken Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Russen trekken uit Petsamo terug HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MlJ. Holland» Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 26 M A A R T 1940 In verschillende landen is Zon dagavond Noorderlicht waargeno men. Meldingen kwamen binnen uit België. Slokawije. Bulgarije. Tur kije en Hongarije, terwijl op Nieuw.- Zeeland een aurora australis (het zelfde verschijnsel, dat op het Noor delijk halfrond Noorderlicht wordt genoemd, werd geconstateerd. In vrijwel het geheele gebied der Vereenig 'de Staten zijn telefoon- en telegraafverbin dingen Zondag gedurende vijf uur ernstig belemmerd door buitengewoon sterke elec- tdische storingen die door de geleerden aan het verschijnsel van zonnevlekken worden toegeschreven. De storingen begonnen des ochtends te 11.53 uur. De telefoonverbindin gen over langen afstand en de telegraaftoe stellen werden buiten werking gesteld, waardoor een millioen Paasch telegrammen aanzienlijk vertraagd werden. Sedert menschenheugenis heeft zich een „electrische wervelwind" van deze kracht niet voorgedaan. De sterkte wordt geschat op 400 volt. Ook in ons land. Naar wij vernemen was Zondag het tele- graafverkee; op de korte golf tusschen Ne derland en Amerika tengevolge van den mag- netischen storm gegooid. Me^ heeft de ver binding op de lange golf. welke echter niet zoo goed was als normaal, kunnen onder houden. Maandag was het verkeer met Ame rika op de korte golf het grootste gedeelte van den dag mogelijk, hoewel de kwaliteit te wenschen overliet. In den loop van den avond werd het echter zoo slecht, dat'weder om op de lange golf moest worden overge gaan eMt Indië heeft men Zondag geduren de een klein uur geen verbinding gehad Ook het radio-telefoonverkeer heeft in vloed van de storing ondervonden. Naar aanleiding van de berichten over magnetisch stortingen, welke zich Zondag en Maandag in vele deelen der wereld hebben voorgedaan, heeft het A.N.P. zich tot dr. J. Veldkamp, den leider van het magnetisch station van het Koninklijk Nederlandsche Meteorologisch Instituut te YVitteveen in Drente, gewend met de vraag, of ook in ons land deze storing opgetreden is. Dit is in derdaad het geval geweest. Toen de heer Veldkamp gisterochtend de fotografische pa- -picrstrook, waarop de waarnemingen wor den geregistreerd, ontwikkelde, bleek, dat Zondag ook in Nederland een magnetische storm van groote kracht heeft gewoed. Deze was Zondagmiddag om twee uur begonnen en had tusschen vier uur en des avonds zeven uur zijn hoogtepunt bereikt. Ook Zon dagavond om negen uur was de storing zeer sterk. Toen het diagram gisterochtend om negen uur om te worden ontwikkeld van het registreertoestel werd genomen, duur de de storing nog voort, Hoe de magnetische toestand gisteren is geweest, zal pas heden ochtend kunnen blijken, wanneer de dia grammen van het vorige etmaal ontwikkeld worden. Steekproeven .hebben evenwel aan getoond. dat het magnetisme ook in den loop van Maandag gestoord was., zij het niet zoo hevig als den vorigen dag. Sedert de inge bruikneming van het magnetisch station te VVitteveen. nu anderhalf geleden, is nog nooit zoo een ernstige magnetische storing als thans opgeteekend. In Januari 1938. toen dë waarnemingen nog in de Bilt geschiedden, heeft zich eveneens een ernstige magneti sche storing voorgedaan, welke naar men zich nog zal herinneren, gepaard ging met een sterk Noorderlicht. WILDE DE DADER ZICH WREKEN? DRAMA IN BRABANT. Gistermiddag omstreeks half vijf is door den negentienjarigen P. A. Hel- lemons uit Roosendaal op den weg vna Rucphen naar Zundert nabij het dorp Rucphen 'n moordaanslag ge pleegd op een zeventienjarig meisje, Cor Schraauwen uit Rucphen, die met twee vriendinnetjes op den weg liep te wandelen. De dader heeft het meisje met een kleine bijl eenige klappen op het hoofd gegeven, waar door zij bloedend ineenzakte. H. is met achterlating van het wapen op de vlucht geslagen. Het slachtoffer werd voorloopig door een dokter verbonden en vervolgens naar het ziekenhuis Caritas te Roosendaal vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. De dader is een neef van het getroffen meisje en los arbeider ven beroep. Haar va der is metselaar en de jongen had eenigen tijd bij zijn oom gewerkt. Wraak? H. was de drie wandelende meisjes op de fiets tegemoetgereden. Terwijl hij uit zijn fietstasch een kleine bijl te voorschijn haal de, riep hij de meisjes iets toe, wat zij niet goed verstonden. Wel vingen zij het woord ..getuigschrift" op, zoodat men in het dorp de gevolgtrekking heeft gemaakt dat de jon gen op zijn oom wraak wilde nemen, omdat deze zou geweigerd hebben hem bij zijn ver trek 'n getuigschrift te geven. Doch dit is maar een voorloopige conclusie. Het politie onderzoek zal hier nader licht moeten bren gen. Toen de jongen van zijn rijwiel was ge stapt en dreigend op het meisje S. afkwam, sloegen de twee vriendinnetjes ijlings op de vlucht. Zij renden naar het café „Het groene Woud", waar zij vertelden wat er gebeurd was. Ook het bedreigde meisje probeerde nog te vluchten, doch de jongen greep haar en sloeg met den bijl op haar los. Vijftien meter verder is zij in een greppel hevig bloe dend neergevallen. Verscheidene inwoners van Rucphen hebben den jongen nog hard door het dorp zien wegfietsen, zonder te we ten, welk drama zich had afgespeeld. Dader belt politie op. De dader stelde de gemeentepolitie v. Roosendaal telefonisch op de hoog te van het gebeurde. De politie is er gisteravond om half tien in geslaagd den jongen op korten afstand van zijn ouderlijk huis aan den Korten Dijk aan te hoüden. Daarbij pleegde hij verzet, doch hij kon worden overmeesterd, waarop hij in het bu reau is ingesloten. In Rucphen en omgeving beschouwde men den jongen als niet geheel normaal. De toestand van het slachtoffer was niet direct doodelijk, doch er bestond wel levensgevaar. ZOOWEL IN WESTELIJKE ALS IN OOSTELIJKE RICHTING. De Regeeringspersdienst meldt. .Zondagavond en in den nacht van Zondag op Maandag zijn boven het Noorden van ons land eenige vreemde vliegtuigen gesignaleerd. In verband met de duisternis kon de nationaliteit niet worden vast gesteld. De vliegtuigen bewogen zich zoowel in Westelijke als in Oostelijke richting. Zij zijn op ver schillende plaatsen onder vuur ge nomen" Ook boven den geheelen Noord- kop van Noordholland werden de vreemde vliegtuigen waargenomen Het luchtafweergeschut trad in werking. Tot stilstand gekomen tegen pij lers van viaduct. Drie pas sagiers In de hoofdstad gewond. Maandagmiddag omstreeks drie uur Is bij het Westelijke viaduct naast het Cen traal Station te Amsterdam een motorwa gen van lijn 22 ontspoord, waarbij drie per sonen werden gewond. De tram, een wagen van het kringjijn- tje, dat om het C.S. loopt, reed met de gebruikelijke snelheid Bij het naderen van de bocht bleek naar de bestuurder ons mededeelde dat de electrische rem wei gerde. zoodat de wagen met een te groote snelheid de bocht inging en ontspoorde. De wagen kwam pas tot stilstand tegen een van de zware- pijlers van het viaduct. De ongeveer vijftien inzittenden werden dooreen geeooid en vrijwel alle ruiten bra ken. 't voorbalcon werd ingedrukt Hoewel de bestuurder niet werd verwond, was hij door den schrik zoo overstuur, dat hij geen dienst meer kon doen. Minder goed verging het drie der passagiers. Een 29-jarige en een 50-iarige dame werden door glasscher ven ie lipt wiant gewond tenviil een acht- iarig iongetje zijn knie bezeerde. Zij zijn door de G.G. en GD. naar het Binnengast huis overgebracht en konden na verbonden te zijn in hun woningen terugkeeren Het weer in de rails plaatsen van den ontspoorden en zwaar gehavenden tramwa gen vergde ge ruimen tijd Tramlijn 22 was gestagneerd, terwijl het autoverkeer door de politie werd verlegd. MAX CARRÉ OVERLEDEN. Zaterdag is op 68-jarigen leeftijd overle den Max Adolf Carré, zoon van den oprich ter van het circus Carré. De overledene was eenigen tijd directeur van Carré. Bij het veertigjarig bestaan van het circus trad hij voor het laatst op in een van Zijn be kende paardendressuurnummers. Britsche onderzeebooten dringen door in de Scandinavische terri toriale wateren, PROTEST VAN DE NOORSCHE REGEERING. De Noorsche gezant heeft bij de Britsche regeering geprotesteerd te gen verschillende gevallen van schending der Noorsche neutraliteit in de afgeloopen dagen. Al deze ge vallen worden thans bestudeerd. In de Deensche territoriale wateren is door Britsch'e onderzeeërs een tweetal Duit- sche schepen getorpedeerd, de Hugo Stinnes en de Heddernheim Van beide schepen zijn de bemanningen gered. De Hugo Stinnes was op weg naar een Deensche. haven met een lading cokes. Het wrak ligt ongeveer 3 zeemijlen uit de Deensche kust en is gevaarlijk voor de scheepvaart. De juiste ligging van het wrak zal zoo spoedig mogelijk door een Deensch inspectievaartuig worden bepaald. Naar Reuter in Kopenhagen verneemt, heeft de commandant van de Britsche onder zeeboot. die het Duitsche s.s. Heddernheim tot zinken heeft gebracht, dit vaartuig ge- ruimen tijd achtervolgd alvorens het aan te houden, omdat re zware zeeën waren en 't mistig weer was en hij besefte, dat de be manning weinig of geen kans op redding zou hebben, indien zij toen genoodzaakt zou zijn geworden in de reddingbooten te gaan. De commandant van de duikboot heeft daar om gewacht, totdat de Heddernheim dichter bij de Deensche kust was gekomen. Wetende dat de bemanning bijna zeker veilig zou zijn, heeft de commandant daarop het Duitsche schip opgevangen en de bemanning gelast in de sloepen te gaan. Met Stalin naar de schouwburg te Moskou. In tegenspraak met de daaromtrent .ver spreide geruchten, is de Russische volks commissaris van buitenlandsche zaken Mo lotov met de Paaschdagen niet naar Berlijn geweest. Mogelijk is het bezoek iets uitge steld. Zondagavond hebben Stalin en Mo lotov in den grooten schouwburg het ballet van Don Quichotte bijgewoond. Paasikivi en de leden der Finsche delegatie waren even eens aanwezig. Alles ging „op rolletjes" De drukte bij de Spoorwegen gedurende de beide Paaschdagen heeft geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd. De militaire auto riteiten hadden bijzondere maatregelen ge troffen in verband met de verloven. Hier door konden de Nederlandsche Spoorwegen over het algemeen onder haast normale om standigheden de verwachte gebruikelijke Paaschdrukte verwerken. De drukte op den tweeden Paaschdag was grooter dan op den eersten, vooral tegen den avond werd het hoogtepunt bereikt. Extra versterkte treinen verlieten dan ook zwaar bezet de perrons evenwel zonder dat passagiers behoefden achter te blijven. Te gen elf deelde de Utrechtsche stationschef ons mede, dat zich gedurende de afgeloo pen Paaschdagen geen bijzondere moeilijk heden hebben voorgedaan, zft)dat men geen speciale maatregelen heeft behoeven te ne men om de drukte het hoofd te bieden. Slechts enkele treinen hadden geringe ver traging. Voor Duitschland, Rusland en Italië. In een onderhoud met de Daily Express heeft de Turksche minister van Buitenland sche Zaken, Saradjogloe, gezegd, dat zijn land zeer voldaan is over de hulp van Frankrijk en Engeland. De wapenleveran ties geschieden zeer geregeld, als men in aanmerking neemt, dat Frankrijk en En geland in oorlog zijn. Saradjogloe gelooft, als vele andere Turken niet, dat de oorlog zich tot het Naburige Oosten zal uitbreiden, evenmin als tot den Balkan. Turkije althans zal niets doen om een oorlog te provoceeren. De minister acht het weinig waarschijnlijk, dat een Balkanstaat voor Duitschland, Rus land, Italië of voor 3 staten gezamenlijk zou wijken, indien zij to een verdeeling van den Balkan zouden besluiten. Dat zou oorlog beteekenen en een oorlog, die niet gelocaliseerd zou kunnen worden. Turkije is vastbesloten zijn veiligheid te verdedigen Het zal zijn verplichtingen jegens Enge land, Frankrijk en de verbonden Balkan- staten getrouw nakomen. Als ze haar doel mist, wordt ze een mijn Men verneemt, dat de Britsche admirali teit bezig is met het onderzoek van een nieuw type Duitsche torpedo, dat aan de kust van Yorkshire, zes kilometer ten zui den van Bridlington, aangespoeld is. Men gelooft, dat de torpedo een week geleden door een Duitsch bombardementsvliegtuig in de baai van Bridlington uitgeworpen is. Zij heeft den vorm van een sigaar en aan de achterzijde bevinden zich twee kleine propellers. Op het omhulsel was een afbeel ding van Chamberlain en zijn paraplui ge schilderd. De torpedo heeft naar men aan neemt, een dubbele functie: als zij als tor pedo haar doel mist, wordt ze een soort van mijn. In welingelichte kringen te Washington wordt vernomen, dat de officieele meening van de Vereenigde Staten ten aanzien van den verkoop van militaire vliegtuigen aan de geallieerden onlangs aanmerkelijk is ge wijzigd en dat ook de z.g. „geheime" vlieg tuigen, welke thans worden gebouwd voor bet leger van de Vereenigde Staten, door de geallieerden en andere landen voor wie het .moreel embargo" niet geldt, gekocht zullen kunnen worden. Dit zijn de vliegtui gen van het tvpe P-46 tot de meest krach tige jachtvliegtuigen. Volgens nog. niet bevestigde geruchten zouden eenige honderden van de meest mo derne toestel welke thans voor het Ame- rikaansche leger worden gebouwd, ter be schikking van de geallieerden worden ge steld, terwijl later aan de Amerikaansche behoeften zou worden voldaan. Men verwacht, dat de minister van oor log, Woodring, heden in zijn rede de Amerikaansche politiek betreffende het verkoopen van vliegtuigen uiteen zal zet ten. Verwachting: Meest matige N. O. tot O., later afnemende en ruimende wind, meest betrokken, aanvankelijk droog, later toenemende re genkans, aanvankelijk nog zacht, later koeler. Het schip eindelijk weggesleept. Het s.s. „Friesland" van de reede- rij Koppe te Amsterdam, dat in Ja nuari j.1. op het IJsselmeer, tijdens een poging om door het 40 centime ter dikke ijs een weg tusschen Am sterdam en Kampen te banen, zonk, is gelicht en naar de hoofdstad ge sleept. Gistermiddag omstreeks half zes bereikte het convooi bestaande uit het zwaargeha- vende schip, dat sterk slagzij naar stuur boord maakte en de beide sleepbooten „Zee arend" en „Stormvogel" van de firma van der Graaf en Koelman te Rotterdam, welke het bergingswerk verrichtte, de Oranjeslui zen. Het prachtige lenteweer van gisteren vormde wel een zeer schril contrast met de strenge vorstperiode, welke heerschte toen het schip naar het IJsselmeer vertrok, voor den zoo noodlottigen tocht. Nu de „Friesland" gelicht is, enkele scheu ren inderhaast zijn gerepareerd, en men het schip met behulp van de pompen drijvende kan houden, komt de schade, welke het krui en de ijs heetf veroorzaakt e rst duidelijk tot zijn recht. De schade valt niet mee, in tegendeel, zij is zooals de heer Koppe Sr. verklaarde ernstiger dan men aanvanke lijk dacht. De zijwanden van het schip ver- toonen op talrijke plaatsen groote gaten, waarvan sommige grooter dan een vierkante meter. Het schip is zoo spoedig mogelijk naar dok 3 van de Amsterdamsche Droog dok Maatschappij gesleept, waar het is op genomen. Heden zullen deskundigen een on derzoek instellen naar de schade, opdat ten aanzien van de reparatie een beslissing kan worden genomen. Naar ons door den heer Koppe Sr. werd medegedeeld, zal ondanks de ernstige be schadiging de „Friesland" vermoedelijk wel gerepareerd kunnen worden. ROTERDAMMER PLEEGT MOORDAAN SLAG OP ZIJN ONGEHOORZAME ECHTGENOOTE. Gisteravond, omstreeks twaalf uur, heeft in de Delistraat te Rotterdam de 38-jarige J. S., een aanslag gepleegd op zijn echt- genoote, de 32-jarige A. W. c B die te gen zijn wil de echtelijke woning aan de Seringenstraat had verlaten om zich naar een café-dancing op Katéndrecht te bege ven. Toen de man haar in deze dancing aan trof ontstond 'n woordenwisseling tuschej» het echtpaar, waarna de vrouw het café verliet en de straat opging. De man zette haar echterna en toen hij dichtbij haar was gekomen, lostte hij eenige schoten op haar. De vrouw zakte ineen. Zij bleek door een van de schoten in den buik te zijn getroffen. Voorbijgangers brachten haar over naar het politiebureau aan den Lin ker Veerdam, vanwaar zij door den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd. De dader, die onmiddellijk na den aan slag door twee surveilleerende agenten van politie gearresteerd werd, is naar het politiebureau aan het Sandelingenplein overgebracht en aldaar in voorloopige be waring gesteld. De terugkeer van de Russische troepen uit het noorden van Finland is begonnen en duurt ononderbroken voort De troepen wor den te Petsamo geconcentreerd, waar lij wachten om naar het Oosten te worden ver scheept,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1