De vernieling van de zes Oeensche schepen Twee Nederlandsche treiters opgebracht DE SCHAT in de Wxj-eóiijn Een „luchtcorridor" voor de Duitschers Mogelijkheid tot vrijwillige keuring Eenheid in verscheidenheid Hongaarsch-Italiaansche conferenties Eduard van Beinum als noodhulp Christelijke deugd kan slechts uitkomst brengen Automatisch verlichte lichtschepen Postvluchten op Indië Ge«n der schepen voer in con vooi. Deensche burgers door vreemd vliegtuig beschoten. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt, over de reeds gemelde vernietiging van zes Deensche •chepen, dat een neutraal schip, dat vaart in een convooi of in de onmiddellijke nabijheid daarvan, daarmede de gevaren van den oor log op zich neemt Duitschland voert den hem opgedrongen zee-oorlog in de lucht en ter zee met strenge inachtneming van de herhaaldelijk verkon digde principes, die volledig in overeenstem ming zijn met het volkenrecht. Van Deensche zijde wordt uitdrukkelijk gemeld, dat geen der zes Deensche schepen, die de laatste dagen het slachtoffer van den zeeoorlog zijn geworden, in convooi voer. Het regeeringsblad Social Demokraten schrijft in een hoofdartikel: Ofschoon wij volledig begnp hebben voor de bijzondere positie van Duitschland in een oorlog met Engeland, zijn wij van meening. dat Duitsch land onrecht pleegt ten aanzien van de neu trale schepen, in het bijzonder in de geval len, dat neutrale schepen zonder waarschu wing en zonder onderzoek tot zinken ge- ubracht worden. Na de treurige mare van het verlies van zes schepen in den loop van een paar dagen, willen wij het onzen buur staat rustig en duidelijk zeggen, zonder ons er om te bekommeren of de Duitsche pers daarna beleedigd is. Deensche stappen te Londen en Berlijn. De Deensche gezanten te Berlijn en Lon den hebben op 11 Maart instructie gekregen zich tot de betreffende regeeringen te wen den met het verzoek, onderhandelingen te openen, ten einde middelen te vinden, om een einde te maken aan de ongelukken wel ke de Deensche scheepvaart tengevolge van den tegenwoordigen vorm van oorlogvoering ter zee treffen. Deze onderhandelingen zui len, naar men verwacht, binnenkort begin nen en zij zullen zooveel mogelijk bespoe digd worden. Ook Noorwegen protesteert. Officieel wordt medegedeeld, dat de Noor- sche regeering opnieuw twee protesten te Berlijn heeft ingediend. In de eerste plaats wordt er tegen gepro testeerd, dat het Noorsche s.s. Lysacker op 3 Februari ter hoogte van Longstone door een Düitsch vliegtuig met machinegeweren is beschoten. Het schip werd getroffen, doch geen der opvarenden werd gewond. Het tweede protest, geldt het- s.s. Brott, dat op 1 Maart ,door,een Duitsch vliegtuig ge bombardeerd is, terwijl de'bemanning, toen zij in de booten ging, met machinegeweren werd beschoten. Hierbij werden zeven per sonen gedood. Een bewogen reis. Het Noorsche schip „Fanefjell" is na een moeilijke reis over de Noordzee in een Noorsche haven aangekomen. Het schip is vier keer door militaire vliegtuigen aange vallen, die bommen rondom het vaartuig wierpen. Een keer is een torpedo op enkele meters afstand voorbij het schip geschoten en ook is het door vliegtuigen met mitrail- leurvuur bestookt. Deensche burgers door vreemd vliegtuig beschoten. Een vreemd vliegtuig, welks nationaliteits- Kenteeken door drie concentrische cirkels wordt gevormd, heeft Zaterdagmiddag om vier op zeer geringe hoogte boven het kustgebied van Nymindegab gevlogen en uit machinegeweren gevuurd. Vijf burgers die in de weide aan het jagen waren, waren van meening, dat de schoten FEUILLETON door MALCOLM HOWES 21. Dick had zich ervan overtuigd, dat het voertuig leeg was. Zijn keel werd dichtge- snoerd b\j de gedachte, dat Irene op dat oogenblik misschien dicht bij hem was, doch dat een of andere schurk haar belette van haar aanwezigheid blijk te geven. Deze gedachte bracht hem tot een daad, die hij in kalme stemming in strijd met zijn aard zou hebben geacht. Moti aan Abdullah's zorg toever trouwd, ging hij zoo dicht naar den koetsier, een krachtig gebouwd man, toe, dat hij vlak in zijn norsch gezicht kon zien. Met de be hendigheid van een geoefend bokser, greep hij den Somali bij de polsen en dwong hem de teugels van de paarden los te laten. Toen, zonder zich te bekommeren om tegensparte len en vloeken, drong hij hem eenige passen achteruit, lichtte hem van de been en zwaaide hem driemaal rondom zijn hoofd door de lucht. Het was een staaltje van kracht en be hendigheid, dat zelfs Abdullah een kreet van verbazing ontlokte. Vertel hem nu, zei Dick, toen de hijgende en ontstelde inlander weer op zijn beenen stond, dat als hij de waarheid niet spreekt, ik hem bij de enkels zal pakken en zijn hersens zal inslaan tegen de rotsen. Bij de Heilige Kaaba!, lachte Abdullah, dat zou de moeite waard zijn om te zien. Hij overwon zijn begeerte naar dit schouw spel echter en bracht de bedreiging over in een Arabisch, dat den hoorder het bloed in de aderen zou doen stollen, en de Somali jam- op hen gemunt waren. Geen hunner werd gewond. De Britsche legatie te Kopenhagen, is door haar regeering gemachtigd te verklaren, dat het vliegtuig met de drie concentrische cir kels, zeker geen Engelsch vliegtuig is ge weest PAASCHBOODSCHAP VAN DEN PAUS. DE TOESTAND FEL BE- CRITISEERD. Ruim vijftigduizend menschen heb ben in de basiliek van de Sint Pie- ter te Rome de door den Paus ge celebreerde Paaschmis bijgewoond en de Paasehprediking aangehoord Voorafgegaan door bisschoppen en kardinalen, terwijl de klokken luidden en zilveren trompetten wer den gestoken, schreed de Paus naar het koor. Bij zijn vertrek werd hij luide toegejuicht. Na een beeld te hebben gegeven van de dwalingen en geesels van allerlei aard, die de wereld thans bedroeven, en de men schen opgeroepen te hebben zich te ge dragen volgens de door den verlosser on derwezen Christelijke deugden, zeide de Paus, dat het eenige middel voor de mO- reele, sociale en economische wanorde, waaronder alk: naties lijden, in de beoefe ning dezer dmigden is gelegen. Het Chris tendom verzekert dengenen, die het be lijden, den troost van de hoop en den bo- vcnnatuurlijken vrede. Deze geestelijke goederen wcnschte de Paus allen menschen toe, in afwachting van den dag, waarop de wereld met zichzelve verzoend zal zijn en de krachten van het kwade met behulp van God zullen zijn verdreven. Thans, aldus de Paus, is de stroom vreedzame uitwisselingen verlamd door gevaren van allerlei aard en droogt op, hetgeen armoede voor verschillende lagen der bevolkingen met zich meesleept. Ook is het niet zelden, dat men het recht zelve ziet schenden, dat de betrekkingen tus schen de beschaafde volken regelt: open steden, landbouwersdorpen worden geterroriseerd, verbrand, verwoest door bombardementen, weerlooze vrouwen, machtelooze grijsaards, onschuldige kinderen, worden van hun woning beroofd, wanneer zij niet gedood worden. Welk ander middel blijft over om hoop te behouden bij zoo ernstige beproevingen, dan het middel, dat uit Christus koont? Christus alleen kan een rechtvaardig even wicht herstellen tusschen rechten en plich ten, eon breidel aanleggen aan de onmatige begeerte naar verovering, hartstochten on derdrukken, het koude en starre recht door den adem der naastenliefde matigen en vervolmaken. Nederland moet wennen aan de toestellen van de Lufthansa boven zijn rechtsgebied. Het feit, dat sedert enkele dagen de Duit sche Lufthansa wederom vliegt tusschen Amsterdam en Berlijn blijkt nog niet alge meen bekend te zijn. Vandaar, dat de ver schijning van een Duitsch verkeerstoe- s t e 1 boven Nederlandsch grondgebied reeds enkele malen aanleiding heeft gegeven tot geruchten als zou een Duitsch militair vliegtuig boven ons land hebben gevlogen. De bevolking in den omtrek van den „corri dor", welke voor het verkeersvliegtuig is aangewezen zal wel spoedig gewend zijn aan de geregelde verschijning van deze toestel len. merde, dat hij een arm man was, die deed, wat hem bevolen was, maar als de Christen zijn leven wilde sparen, was hij bereid, alles te vertellen, wat hij wist. Spreek dan, en vlug, gromde Abdullah, want de Effendi verstaat je niet, en hij mocht zijn geduld eens verliezen. De koetsier stamelde iets, wat den Arabier bijna opgewonden maakte. Werp dien hond terzijde, monsieur, riep hij. Ze brengen de dame naar een boot. Het is nog bijna een duizend meter weg. Laat ons zien, wat onze paarden doen kunnen. Ze waren op weg, voor hij uitgesproken had, maar Abdullah glimlachte onder het rijden. Bismillah! mompelde hij, dat is èen mooi kunstje. Dat moet ik ook leeren. Voort reden ze door den nacht en gelukkig week het heuvelland hier een weinig terug van het strand en liet den weg recht en tamelijk goed zichtbaar. Ze hadden ruim een halve mijl afgelegd, toen Abdullah waar schuwend de hand ophief en zijn vaart minderde. Ze hielden stil en luisterden. Dick kon slechts de moeilijke ademhaling van hun paarden hooren, en toch was Abdullah blijk baar overtuigd, dat hun lange jacht haar einde naderde. Houd links, monsieur, fluisterde hij. Daar zijn ze, aan den oever. Als ik het zeg, rijd dan apart, opdat ze niet op ons schieten, ofschoon ze dat wel niet zullen wagen, uit vrees dat we soldaten van het garnizoen zouden zijn. Bent u gewapend? VAN DE BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN VAN DE LICHTING 1936 EN -37. Zooals bekend, is bij Kon. besluit van 5 Februari bepaald, dat in verband met de buitengewone omstandigheden tot opkomst in werkelijken dienst worden verplicht de buitengewoon dienstplichtigen van de lich tingen 1938, 1939 en 1940. De wenschelijk- heid kan zich voordoen om te zijner tijd ook buitengewone dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1938 in werke lijken dienst te doen komen. Voor oproe ping in werkelijken dienst zouden dan zoo als men weet, in de eerste plaats in aan merking komen de buitengewoon dienst plichtigen van d lichtingen 1937 en 1936. Het grootste deel der buitengewone dienstplichtigen van deze lichtingen is echter, aldus de N.B.Ct., nog niet voor den dienst gekeurd. Daarom ligt het in het voornemen, aldus heeft de minister van defensie aan de burgemeesters medege deeld, om, alvorens tot oproeping in wer kelijken dienst van deze lichtingen wordt overgegaan, hen, die nog niet zijn ge keurd, met toepassing van art. 44 van bet Dienstplichtbesluit, in de gelegenheid te stellen bij een keuringsraad een uitspraak te verkrijgen omtrent hun geschiktheid voor den dienst. Hoewel deze keuring niet verplicht zal zijn, meent de minister voor noemd te mogen verwachten, dat de mees ten hunner zich aan dit onderzoek zul len onderwerpen. De keuringsraden zullen daartoe in Mei Juni en Juli a.s. zitting houden. Zij, die de gelegenheid krijgen om dit onderzoek te ondergaan, doch hiervan geen gebruik ma ken, worden eerst na opkomst in werke lijken dienst gekeurd. Prof. Casimir over de staatkun dige beginselen der Vrijz.De- mocraten. Op de Paaschconfercnt.ie der Vrijzinnig-De mocratische Jongeren Organisatie in het Woodbrookershuis te Bentveld, sprak gister middag prof. B. Casimir over de staalkun dige beginselen der V.D.J.O. De ontwikkeling der staatkundige beginse len der V.D.J.O. berust op de wijsgeerige, re ligieuze overtuiging, dat de menschheid bij de individueele organisatie in diepste wezen één is. Waar de eenheid ontkend wordt, ont staat dc oorlog van ieder tegen ieder of de tyrannie. De verscheidenlieid te ontkennen voert tot de heerschappij der middelmatig heid en is de dood v>or alle leven. Het juiste evenwicht te bewaren is een eisch van telkens nieuw onderzoek en aan passing. Men heeft de vrijzinnig-democraten wel eens verweten, dat zij geen standpunt maar een zweefptint hadden. Eigenlijk was dit een compliment, want het was de cari- catuur van dat diepere beginsel de>- eenheid in de verscheidenheid en der verscheiden heid in de eenheid. Dit beginsel zal altijd een beroep moeten doen op geweten en in zicht, van den mcnsch. Zij ziet de rnensch noch als dier, noch als werktuig, maar als een met rede en zede begaafd wezen, be gaafd met gemeenschapsgevoel, aldus prof. Casimir. De diverse inleidingen werden gevolgd door uitvoerige gedachtenwisselingen. Dcor Engeland in dienst gesteld. Een nieuw model lichtschepen, die gedu rende twee maanden automatisch verlicht worden, is in dienst gesteld. Zij lijken zoo zeer op de lichtschepen, die buiten de En- gelsche kust ongewapend lagen en aange vallen werden, dat zij door velen worden aangezien voor de eigenlijke lichtschepen. Het eenige belangrijke verschil is, dat de nieuwe modellen in het geheel geen be manning aan boord hebben, omdat zij automatisch functionneeren. In feite zijn het groote boeien, welker afmetingen onge- •veer de helft zijn van de lichtschepen, die thans worden binnengehaald. Voldoende, zei Dick grimmig. Zoo kropen ze voort, tot de Arabier „nu"! riep en er den draf in zetten. Toen Dick eenige onregelmatige schaduwen bemerkte, die zwart afstaken tegen het doorschijnende, effen watervlak, stormde hjj voor Abdullah uit, die het blijkbaar raadzaam achtte, dit laatste werk aan een Europeaan over te laten. Het kleine groepje mannen op het strand raakte in verwarring. Een scherpe roep werd op grooten afstand van uit zee beantwoord. Royson reed in zoo'n dolle vaart, dat hij al spoedig een witte vrouwengedaante kon onderscheiden die spartelde in den greep van een man, die de burnoes en de kap van een Arabier van de kust droeg. Bent u het, miss Fenshawe? schreeuw de hij. Op het geluid van een Europeesche stem kozen drie mannen het hazenpad, maar de vierde, die de vrouw vasthield, liet haar los en trok een lang mes. Hij brulde een bevel en vanuit zee klonk een tweede kreet. Toen hief hij den arm op om toe te steken. Roy son was op een paardenlengte afstand en boog zich voorover in het zadel, toen hg het opgeheven wapen zag glinsteren. Op het zelfde oogenblik herkende hij Irene en zag, dat ze een prop in den mond had en dat haar handen op den rug gebonden waren. Maar haar voeten waren vrij en ze schopte zoo vastberaden tegen de enkel van den Arabier, dat zijn moorddadige steek geen doel trof en hij bijna viel. Toen kwam Royson's gebalde vuist als een voorhamer neer op zijn schedel Een onbegrijpelijke geschiedenis. (Van onzen IJmuidenschen correspondent) Twee Nederlandsche visschersvaar tuigen, n.1. de IJmuider stoomtreiler „Bruinvisch", iJni. 97 en de Scheve- ningsche logger „Bep", Sch. 15 zijn door de Duitschers opgebracht. De treiler „Bruinvisch" had Donderdag j.1. 's morgens om 5 uur juist weer de netten uitgezet, toen een tweetal gewapende Duitsche treilers langs zij kwamen. Allereerst werd order gegeven, dat ze moesten stoppen en dat ze de netten bin nen moesten halen. Een Duitsche prijsbe- manning, bestaande uit 5 leden, werd aan boord der „Bruinvisch" gebracht. Hier deel de de comnwmdant der prijsbemanning me de, dat treiler naar Duitschland moest wor den opgebracht. Schipper A. Vuil zeide dat zijn schip neutraal was, doch dit baatte niet. De tien Hollandsche visschers kregen opdracht zich naar het voor- en achteron der terug te trekken, alwaar ze moesten blij ven Naar Borkum. De Duitsche prijsbemanning nam het com mando op de brug en de machinekamer over en koerste onmiddellijk naar het Duitsche eiland „Borkum". Hoewel men Donderdagavond bij het val len der duisternis dit eiland op korten af stand genaderd was, besloot de Duitsche commandant met het oog op het gevaarlijke gebied de ankers uit te gooien tot den volgenden morgen te blijven liggen om dan de reis naar Borkum voort te zetten. Inmiddels was heel toevallig de Scheve- ninger logger „Bep" dit convooi gepasseerd en kreeg ook dit Nederlandsche vaartuig order te stoppen. Ook aan boord van deze logger werd een prijsbemanning geplaatst en moest ook de „Bep" naar Duitschland worden opgebracht. Deze logger was juist op weg naar de visscherij. Vrijdagmorgen 11 uur kwamen de beide Hollandsche vaar- In vrede en vriendschap»* Italiaansche pers laakt de „gii- tige manoeuvres" der plutocra tieën. De sd^ester'Lloyd" wijdt een hoofdartikel' aan de reis van den Hongaarschen minis ter-president, graaf Teleki, naar Rorne. Het blad wijst hierbij op de warme Vriendschap» pelijke betrekkingen tusschen Hongarije en Italië, welke voortspruiten uit de histori sche, politieke, economische en cultureele gemeenschap. De Hongaarsche minister-president, Tele ki, is gisterochtend door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano, ontvangen. De heeren hadden een langdurig en hartelijk onderhoud, Teleki zal heden op het Palazzo Venezia door Mussolini ont vangen worden. J Het onderhoud tusschen Ciano en Teleki duurde twee uur. De beide staatslieden hebben de groote Europeesche vraagstuk ken besproken. Teleki zou ook door den Paus worden ontvangen. Ter gelegenheid van den verjaardag van de accoorden van Belgrado hebben Ciano en de Zuidslavisehe. minister van buiten landsche zaken, Markowitsj,' telegrammen gewisseld, waaraan de Italiaanschep pers veel aandacht wijdt. De bladen roemen de ItaliaanschZuidslavisehe vriendschap en noemen haar den grondslag van den vrede, niet alleen in de Adriatische Zee, maar ook op den Balkan. „Giftige manoeuvres". In Italiaansche politieke kringen worden de berichten, volgens welke Italië, Duitsch land en de Sovjet Unie tezamen het Do naubekken en de Balkan in invloedsferen zouden willen verdeelen, „sensationeele propaganda van de plutocratieën" genoemd Gavda schrijft hierover in de „Voce d'Ita- lia" onder het opschrift „Intrigues in den Balkan", dat de „beide imperialistische de mocratieën giftige maoneuvres richten te gen Italië niet minder dan tegen Duitsch land". en de man zakte met gebroken nek in elkaar. Moti, terecht „de Parel" genaamd, scheen dit spel te spelen met de vaardigheid van een geoefende polo-ponny bij het volgen van den bal. Hij bleef bijna van zelf staan, draaide om en gaf Dick gelegenheid het meisje in de ar men te nemen. Abdullah, die geen poging deed om de an deren te achtervolgen, had de snelle nadering van een boot opgemerkt. Vlug nu, monsieur," zei hij. Rijd naar den weg! Terwijl ze wegdraafden, hoorden ze ge schreeuw in het Arabisch en eenige Italiaan sche woorden ertusschen. Dick keek diep in Irene's oogen. Bent u ongedeerd? vroeg hij met een wonderlijke teederheid in zijn stem, terwijl zijn lippen dicht bij haar wang waren. Ze knikte. Hjj meende een glimlach in haar oogen te zien. Hij wist niet, hoe liefdevol zijn omarming was. We zullen zoo gauw mogelijk stilstaan en u van uw banden bevrijden, fluisterde hij. God zij gedankt, dat ik u heb gevonden. Weer meende hjj, dat ze glimlachte, maar haar mooie bruine oogen vulden zich tegelijk met tranen. Hjj klemde de tanden opeen en ademde zwaar maar hjj was te voorzichtig om het succes van zijn dollen rit in de waag schaal te stellen door stil te houden vóór alle gevaar voor achtervolging geweken was. Toen hield hjj de teugels in, steeg af en tilde Irene op den grond. Ze was zoo stjjf. gebonden, dat hij met de grootste voorzichtig- De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: „Reiger" (von Weyrother) te Rangoon, morgen te Bandoeng verwacht Thuisreis: „Pelikaan" (Tepas) te Medan, wordt 30 Maart te Napels verwacht. „Torenvalk" (Scholte). te Alexandrië, heden te Napels ver wacht tuigen onder geleide van twee Duitsche ge wapende treilers voor het eiland Borkum aan. De scheepspapieren werden door de Duitschers meegenomen. Des middags 2 uur kwam een sleepboot met een aantal Duit sche officieren en een Duitsche lood langs zij. De monsterboekjes worden geinspec-- teerd. Alles bleek in orde te zijn. Juist zoo'n prachtstuk grond- Medegedeeld werd dat de Holland sche visschers er goed aan deden om niet ten Oosten van de 4e graad O.L. te komen. Hierna verklaarden de of ficieren dat de „Bruinvisch" en de „Bep" weer vrij gelaten werden en mochten vertrekken. „Deze Duitschers hebben ons loffelijk" be handeld", verklaarde ons een der opvaren den. De prijsbemanning bleek eveneens uit Duitsche visschers te bestaan en we gingen amicaal met hen om. Alleen we hadden geen vrijheid, daar we beneden dek moes ten blijven. Een der Duitsche treilers was gemerkt AE 29. We zaten net op zoo'n pracht stuk" grond, zeiden ons eens der opvaren den van de „Bruinvisch". In onge veer 4 dagen tijds hebben we niet minder dan 1600 kilo tongen gevan gen. Dat is een zeldzaam mooi schip tongen. Dat opbrengen beteekende dus wel een financieel nadeel. Maar enfin, alles is verder goed geloopen en we zijn weer in de beste conditie hier binnengekomen". De Duitsche autoriteiten hebben geen re den opgegeven van het opbrengen dezer bei de Nederlandsche visschersvaartuigen. Inplaats van den Sergeant-tam boer-majoor. In de nieuwe Palm-kazerne te Bussum, zoo meldt het Handelsblad, is een Infante- rie-depot-bataljon gelegerd, dat, dank zij den instrumenten van het moeder-regiment, een behoorlijk militair muziekkorps had, totdat het regiment zijn eigendom kwam opeisclien. Wat is een opleidingsinstituut voor recru- ten, een groot garnizoen in het algemeen, zonder militaire muziek! De bataljonscom mandant en het comité voor O. en O. te Bussum hebben de handen ineen geslagen. Een damescomité, onder leiding van mej. A. M. Dudok van Heel, wist, dank zij de medewerking der burgerij, in één week een fonds bijeen te brengen voor aankoop van nieuwe instrumenten voor een muziekkorps van ruim dertig man. Juist toen de fonkel nieuwe instrumenten dezer dagen aan de kazerne arriveerden, kwam daar ook de Concertgebouworkest-dirigent, Eduard van Beinum, van zakenverlof terug, weer in functie als sergeant-menagemeester. Of schoon de sergeant-majoor-tamboer de lei der is van de militaire kapel van het batal jon, was deze zeer vereerd dat sergeant Van Beinum bereid was de eerste repetities te leiden. heid de geknoopte reepen linnen, die haar ge zicht en hoofd bonden, moest doorsnijden. Een prop van ruw zakkengoed was in haar mond gestopt en ze was ook na de verwijdering daarvan nauwelijks in staat een woord uit brengen. O, mijnheer Royson, bracht ze met moeite uit, hoe kan ik u danken! Hij boog zich over haar polsen, terwijl hij een dik touw doorsneed en kon daardoor de uitdrukking van stomme verbazing niet zien, die uit Abdullah's gewoonlijk onbewegelijke trekken sprak. Hij had ongewone verrassing getoond toen hij Royson een man als geesel zag gebruiken, maar het verwijderen van de prop en de daaropvolgende openbaring van Irene's identiteit, deed hem verstomd staan. Mogen jakhalzen mijn graf verontreini gen, mompelde hij, maar dit is de verkeerde vrouw! Ik Abdullah de speerwerper, ben voor den gek gehouden door een zwarten slaaf in de caravanserai. Wat heb ik gedaan? Bij den baard van den profeet, wat moet ik zeggen, als haar ontvoering een deel blijkt van het plan van den Hakin Effendi?" HOOFDSTUK X. De stilte voor den storm. Toen Irene van haar banden bevrijd was, zuchtte ze diep, uitte een zachten snik, en zonk in Royson's armen. Ze moest moeite heb ben gehad om adem te halen door de schan delijke manier, waarop haar mond en neus gaten bedekt waren. Haar handen waren met zoo'n wreed ge weld vast gebonden geweest, dat ze gezwol len en stijf waren en haar teere huid ge schaafd was. Nu lag ze in een diepe flauwte, bleek en bewegingloos. Royson was van plan, haar naar het strand terug te dragen, om haar met koud water bij te brengen, toen Abdullah zich ermee bemoeide. Het heeft niets te beduiden, monsieur, zei hij. Haar hoofd en armen doen pijn, nu de banden zijn afgenomen. Als Allah wil, zal ze weldra bijkomen. En we kunnen hier niet blijven. Of ze leeft of sterft, we moeten voort. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2