Zuid-Europa in den greep van den winter Britten zochten dr* Schacht Radioprogramma Lingsjau na grooten slag bezet Marktberichten door Henri van Booven Joego Slavië: land en volk met toekomst Oost-Indië Drama bij het zwemmen K.N.S M, bestelt nieuwe schepen Op Walcheren kan het badleven voortgaan UoelbaZ Kick Smit voor het neutrale voetbal verloren De Oder buiten zijn oevers Tijdschriften Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs Vanaf mijn voorloopige woning: in Bel grado, Joego-Slavië's hoofdstad, is het Kale- megdan. heuvig stadspark, rond een oude Turksch-Oostenrijksche vesting, maar twintig minuten gaans verwijderd. Doch op weg daar heen, in den vroegen middag, komt vaak de overpeinzing: Denken mijn landgenooten wel eens: Hoe zou het er nu in wintertijd in die andere neutrale landen uitzien? Wel te ver staan, de landen die, gelijk wg, belang hebben bij een strikte neutraliteit. En niet alleen de Skandinavische, maar ook de staten van den Balkan, waar sedert den grooten oorlog, zoo veel ten goede veranderd is. En hier geef ik U dan even een kijkje. De trap van het appartement afgedaald, langs de, als in het oude Rusland, verwarmde gangen en coridors, slaat de koude buiten fel het gelaat, doet de huid ineenkrimpen. Het vriest vijftien of zeventien graden. In de breede straten werken onophoudelijk de ploe gen der in lompen gehulde ruimers, die de sneeuw inladen op breede sleden, bespannen met paarden, die op scherp staan, en straks hun vracht naar de Sava zullen trekken. Se dert zeven weken heeft de sneeuw het stads beeld veranderd, en opvallend is tot nu toe de buitengewoon afwisselende aanblik van hooge en lage gebouwen. In de laatste jaren zijn er in deze snel-groeiende stad vele groote gebouwen en woonhuizen verrezen. Het ver schil in hoogte met de oorspronkelijke, nog uit den Turkschen tijd gebleven woningen, doet ook door de breede, besneeuwde vlakken der daken een eigen eigenaardig relief ontstaan. Maar ze zullen verdwijnen, die rommelige bazarachtigheden, zonder of met één verdie ping. Achter de vensters, met de schitterende vorstbloemen getooid, staan er de bordjes en schaaltjes boordevol geheimzinnige gerecht ten, waaronder gestoofd vléesch, met witte boontjes: de kruiken met zure melk, schotel tjes rijst en brij, of kaimak (gekookte room) en kaaskoeken. Doch daarnaast staat een grimmig „gekneveld" man, onder een open afdakje, de spitten te draaien boven een houtskoolvuur en bestrijkt zijn reeds goud bruine speenvarkens met hun vet. Dan komt een uitdragerswinkel, waarnaast een paar in Albaneesche kleederdracht gedoste jonge kerels op een komfoor kastanjes poffen. En nu-volgt in de rij een huis van zes verdiepin gen, de onderste, achter enorme spiegelrui ten, dekken de verschieten in een confectie magazijn. Geen gevaarloos verkeer. Nu en dan zijn er de kruispunten met kleine parkjes en de beelden der Servische nationale helden en koningen te paard. Alle beelden dragen een hooge Tartaarsche muts en schoudermantels van sneeuw. Let op uwe schreden, want er wordt zelden of geen zand gestrooid. Schooljongens maken glijbaantjes op de verijsde, breede trottoirs. Er staan op de samenkomsten der straten geweldige politie agenten in dikke pelzen en hooge bonten kra gen, maar het verkeer beheerschen zij niet volmaakt. Zooals het hun belieft steken velen over waar zij willen. Dit brengt zijn gevaren mee. Op de hoeken der straten worden door autobestuurders vaak geen signalen gegeven. In de straten, die naar de oevers van de Sava afdalen, ga ik voorbij de Nationale Biblio theek. Ik heb hier, evenals in de Universi- teits Bibliotheek, vruchtloos naar eenige ge gevens gezocht, voorgelicht door welwillende dames, die wat Fransch en een weinig Duitsch verstonden. Beide instellingen zijn, naar Westersche begrippen, nog uiterst mid delmatig ingericht, doch over eenige jaren zal hierin ongetwijfeld verbetering aange bracht zijn. De kennis, zelfs die der studen ten, van vreemde talen, is bizonder gering, men kan het hier dagelijks ondervinden. Historie. Wij naderen het Kalemegdan. Er zijn rui mer hoogten en laagten aan den anderen kant der stad, waarop het paleis van Prins Paul gebouwd werd. Op die heuvels wordt nu druk aan wintersport gedaan. Velen trek ken daarheen met de ski's. Maar vóór ons te vergasten aan allerlei afwisselend tafreel der zich vermakende stadsjeugd in het park, be klimmen we de trappen van het fort. Daar binnen in het legermuseum, waar onder meer de doorschoten en bevlekte uniform van Ko ning Alexander te zien is en het huur-taxi- achtige voertuig, de auto van den burge meester van Marseille, waarin de rampzalige vorst den dood vond. Het museum is niet verwarmd. Buiten, in den zonnigen dag is het beter. Aan onze voeten strekt zich een der allerschoonste winterlandschappen uit. De samenvloeiing van Donau en Sava is her schapen in een onmetelijk strak besneeuwd ijsveld. Heel in de verte rijzen, bij wat boeren woningen, een paar boomen, struikgewas, één enkele stoomboot ligt, hard ingevroren, aan den oever betere tijden voor de vaart af te wachten. Dat kan nog lang duren. Aan den Westkant van het Kalemegdan staan twee beelden opgesteld. De „Overwinning", hoog op een zuil geplaatst bij het fort, wijst naar de beide rivieren, naar de Noord-Westen; een ander beeld is aan Frankrijk gewijd. Beide monumenten bezegelen de pracht van dit uitgestrekte vergezicht en doen peinzen over de toekomst van dit soldateske, vereenigde volk der Serven, Slowenen, Kroaten, dat evenals wij niets anders behoeft en begeert, dan den vrede en vast van wil is deze te hadhaven. Welk een krachtig gebouwd ras is dit, niettegenstaande een eeuwenlange onder drukking door de Turken. Een dapper en levend volk. Wg Nederlanders zijn groot van ge stalte. maar de Serven, en vooral de Mon- tenegrijnen zijn nog langer en daarbij kloeker, gespierder van lichaamssbouw. Daarvan heeft de groote Mestrovic in zijn beeldhouwwerken zulk een geniale syn these gegeven. Waarlijk, van een krach tig boeren- en soldatenvolk als de Ser ven, op wier gelaten de wilskracht en de moedige volharding in een strijd van hon derden jaren tegen overmacht van vijan den te lezen staat, van dit werkzame Sla vische begaafde ras, waarin het epos van dien strijd waarlijk leeft, zoozeer zelfs dat reeds uit den grooten oorlog 1914'18 een nieuw hoofdstuk gemeengoed is ge worden, dat volk dat gehecht bleef aan zijn godsdienst, zijn ongeëvenaard rijke kleederdrachten en allerlei belangrijke ingeleefde gebruiken, daarvan kan in de toekomst nog veel verwacht worden, als de vrede er eenmaal is, en de onuitput telijke bronnen, die het land biedt met oordeel zullen geëxploiteerd worden. Want Joego-Slavië is een land, letterlijk over vloeiend van melk en honing. De vreugde der jeugd. Rijk aan mineralen, uiterst vruchtbaar tus- schen zijn groote rivieren kan er, behalve rijst, graan. mais, verscheidenheid van vruchten en tabak, allerlei tropisch gewas ge dijen. Mijn overdenkingen worden onverhoeds gestoord door een voorbijgangster, die, haar evenwicht op een der talrijke glijbaantjes op de trottoirs verliezend, zich aan mij vast grijpt. En daar mij thans nog slechts de tram rails van den ingang van het park scheiden, bevrijd ik het mevrouwtje uit haar benardheid, om regelrecht de oorden des sneeuwver- maaks der jeugd van Belgrado op te zoeken. Nu, die zijn ter rechter zijde snel gevonden. En het is als bij ons, in de duinen te Sche- veningen, het „Kopje" te Bloemendaal, of op den Bergweg te Hilversum. Zelfs glijden er jeugdige, onversaagde skiërs van fortshoogte af, de vele dennentoppen ontwijkend, ijlings naar beneden; ze springen desnoods over de langs de paden neersuizende sleeënde jongens en meisjes, wier waarschuwende roep voort durend weerklinkt, vreugd in de donkere, lachende oogen, rozerood op de gebruinde wangen. Zij weten, dat de pret nog lang du ren kan. Want hier heerscht de winter on verbiddelijk tenminste twee maanden lang. Al dooit het soms een dag of twee, hij komt telkens terug met felle vorst en hij brengt steevast, in dit vastelandsklimaat zijn vrach ten sneeuw en beijsde rivieren, en al de vreugde, die gezonde jongens en meisjes er uit weten te putten. Een eigenaardig voorbeeld van de hulp vaardigheid der Joego-Slavische jeugd moet ik u nog vertellen. Bij een mijner bezoeken aan de Universi- teits Bibliotheek, riep de gebrekkig Fransch sprekende .bibliothecaresse, die mij aan het verstand had weten te brengen, dat het ge- wenschte werk wellicht te vinden was in de Nationale Bibliotheek, de hulp in van een in het vertrek aanwezigen student. Zij deed veel moeite om mg uit te leggen, te samen met den student, wéér deze nederzetting zich bevond. De student echter achtte het raad zaam mg zelf den weg te wijzen, loodste mij door de straten, hielp mij zorgzaam bij het oversteken van zeer gladde wegen. Hij ver stond en sprak nagenoeg geen vreemde taal, maar juist dSArdoor trof mg zijn vriende lijkheid tegenover den vreemdeling des te meer. Maar nu dooit het weer in den vroegen ochtend plotseling. In de straten zgn legers in de vreemdste kleederdrachten gestoken ruimers plotseling aan het werk. Albaneezen en mannen uit Pee met hunne wit wollen broeken en witte doeken om het hoofd ge wikkeld. In alle straten tikken houweelen en spaden naarstig om een wel 20 cm dikke ijs laag te verwijderen. In de trams en winkels smelt eindelijk het glinsterend gebloemte achter de vensters. Maar in het Kalemegdan is nog gejoel van schooljongens, zwierend over lange glijbanen. Nu plast plotseling ,als een weldadigheid, regen overvloedig neer. Voor sommige huizen staan posten, uit de daken losgehakt ijs, dat de goten verstopt, wordt naar beneden in de straat geworpen; en het verkeer moet door gaan, zoo goed en zoo kwaad als het kan... Maar... de winter dreigt toch opnieuw, want onverhoeds daalt een zware mist over de stad, teeken dat nieuwe vorst op komst is. Vier personen verdronken. Uit Bandoeng wordt vernomen, dat langs het strand van Pelaboean Ratoe eenige sta peltjes kleeren werden gevonden, waardoor het vermoeden werd gewekt, dat hier een drama zich had afgespeeld. Inheemschen, die de "vondst deden, gingen aan het zoeken en vonden weldra twee lijken. De gevonden klee ren leverden dg middelen tot identificatie van de slachtoffers. Gebleken is, dat vormoede- De „Conté di Savoia" dertien uur te Gibraltar opgehouden lijk bij het zwemmen verdronken zijii: H. L. De ambtenaren te GibraRaF, 'die 'belasfzijfi Kuehr, geboren 21 Januari 1911 te Medan; J. A. Janse, geboren te Semarang in 1919, die beiden op den controlecursus voor de P. T. T. waren geplaatst. Voorts blijkt tot de slachtoffers te behooren Th. A. Ruys, gebo ren te Malang op 9 Maart 1907, terwijl ook verdronken is de echtgenoote van den heer Kuehr, wier naam Ploem is. Zij was van be roep onderwijzeres. De heeren Ruys en Janse waren niet gehuwd. De redders verdronken. Omtrent het drama bij Pelaboean Ra- toe wordt nader gemeld, dat het echt paar Kuehr zich gisterenmorgen in zee begaf om te baden, doch evten later rie pen zij om hulp. De heeren Ruys en Janse begaven zich onmiddellijk te water om hulp te verleenen, doch bij hun red dingspogingen zijn zij eveneens om het leven gekomen. De kust op de plaats waar het drama zich afspeelde, staat als zeer gevaarlijk bekend. Drie slachtoffers zijn gevonden. Bestemt voor de Colon-lgn. Naar De Tel. verneemt, heeft de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam op dracht gegeven tot den bouw van twee mo torvrachtschepen voor de Colon-lijn van ge noemde maatschappij. Beide schepen zullen circa 3000 bruto reg. ton meten en tevens accomodatie krijgen voor 12 passagiers. Ze zullen worden voort bewogen door een Stork-Dieselmotorinstalla- tie van 2200 pk. Een der beide schepen zal worden gebouwd bij C. v. d. Giessen en Zonen's scheepswer ven te Krimpen a.d. IJssel, het andere bij de N.V. Gebr. Pot, scheepsbouwwerf te Bolnes. van een hem passeerenden ruiter een trap tegen zijn scheenbeen gegeven. Hij heef Meyendel nog te paard kunnen bereiken en is, na behandeling in het zie kenhuis Bronovo huiswaarts gekeerd. De heer Gimberg zal eenigen tijd rust moe ten houden. met de controle op de buitenlandsche sche-. pen, hebben het s.s. „Conté di Savoia" gedu rende 13 uur opgehouden op zoek naar Hjal- mar Schacht. Onder de 1130 passagiers bevond zich, zoo als men weet, Sumner Welles met zijn ge volg. Alle passagiers, met uitzondering van Wel les, moesten zich, naar U. P. meldt, voor de Britsche ambtenaren vertoonen, die zoo zeiden zij iemand zochten met een valsch paspoort. Tenslotte werd het schip vrijgege ven en moesten de Britsche ambtenaren met leege handen vertrekken. Terwijl de passagiers op het dek opgesteld stonden, onderzochten Britsche officieren de leege hutten, zelfs lichtten zij de dekzeilen op, die over de reddingsbooten gespannen zijn: Blijkbaar verwachtten zij, dat de heer Schacht zich daaronder verborgen had. In bevoegde Duitsche kringen te Berlijn verklaart men, dat dr. Schacht zich thans in de Duitsche hoofdstad bevindt, waar hij ge durende 14 dagen vertoeft. Sumner Welles vertoont zich vrijwel niet aan dek. Hij houdt zich onafgebroken bezig met het dicteeren van de rapporten aan Pre sident Roosevelt. Nader verluidt, dat het onderzoek der Britsche autoriteiten niet Dr. Schacht gold, doch dat men vreesde ovor 'n aanslag op Sumner Welles, door den Duit- schen geheimen dienst, teneinde zich in het" bezit te stellen van de gegevens der geheime besprekingen welke de Amerikaansche af gezant heeft gehad met de kopstukken der geallieerden. In aansluiting op een vroeger bericht, dat de militaire autoriteiten voornemens waren het vreemdelingenverkeer in den aanstaanden zomer in Zeeland zoo min mogelijk aan banden te leggen, deelt het Hbl. thans mede, dat het badleven aan de kust van Walcheren normaal voortgang zal kunnen vinden. Vrijwel het geheele strand wordt voor baden vrijgegeven. Ook de duinen worden ter be schikking van de toeristen gesteld. Slechts eenige duinen, die in de onmiddellijke nabij heid van militaire versterkingen liggen, zullen verboden terrein zijn. LOUIS GIMBERG DOOR PAARD GETRAPT Den acteur Louis Gimberg, die een bekend ruiter is, is Zaterdagmiddag in de duinen bij Wassenaar een ongeval overkomen. Ter wijl hij te paard zat is hem door het paard Zondag tegen Luxemburg reeds niet van de partij. Naar het Nws. v. d. Dag meldt, heeft Kick Smit, de linksbinnen van het Neder- landsch elftal, gistermiddag tegen Blauw Wti zijn laatsten wedstrijd in K.N.V.B- verband gespeeld. Smit gaat spelen in een R.K. voetbalclub, waarbij hij tevens als trainer voor een of meer vereenigingen zal optreden. Het ligt in de bedoeling, dat hij Zondag a.s. reeds niet meer zal uitkomen in het Nederlandsch elftal, dat te Rotterdam tegen Luxemburg speelt. Dit beteekent een gevoelig verlies, niet alleen voor het Ne derlandsch elftal, maar ook voor zijn ver- ceniging „Haarlem", die den laatsten tijd toch al eenige aderlatingen moest onder gaan. Smit was 27 maal internationaal. Met hem verdwijnt niet alleen een bijzonder be gaafd speler van onze neutrale velden, maar ook een speelwijze: Smit was steeds de „zwerver", de motor van onze nationale voorhoede. Caldenhove en Dijkstra geblesseerd Het blad meldt voorts, dat de kans be staat. dat Caldenhove en Dijkstra Zondag a.s. tegen Luxemburg niet zullen kunnen uitko men, in verband met door hen opgeloopen blessures. Ons elftal kan dus wel eens van een heel verrassende samenstelling wor- dèn..t WOENSDAG 27 MAART 1940, Hilversum, 1873 en 414.4 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Berichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zang. piano en gramofoonmuziek. 10.50 Declamatie. 11.10 Orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 VARA-orkest/ 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 VARA-orke9t. I.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Modepraatje. 2.30 Zang. piano en gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie: „De meest gezonde voeding". 6.50 Zang en piano. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Koorzang. 7.30 VARA-orkest. 8.00 Herhaling SOS-berichten, ber. ANP. 8.15 De Ramblers. 8.45 Radiotooneel. 9.15 Rosian-orkest. 10.00 Arbeiders Zandvereeniging „Kunst en Strijd", Utrechts Stedelijk Orkest en so list (opn.). II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoonmuziek. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst (12.0012.15 Berichten. Om 12.30 Berichten ANP). I.30 Reportage. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Utrechts strijkkwartet en gramofoon muziek, 4.404.55 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Enkrateia-kwartiertje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie: „Kampeeren voor meisjes". 7.50 Berichten ANP en causerie „De vaart der volken". Hierna: Herhaling SOS-ber. 8.15 Utrechts Stedelijk Orkest en solist. 9.00 Causerie: „Naar Frieslands meren en wouden". 9.30 Ensemble „Zingaresca". 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Ensemble „Zingarescka". II.05 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Goering kwam persoonlijk kijken. Een Duitsch radiobericht meldt, dat groote gebieden bij de Oder over stroomd zijn, doordat de dijk bij Nie- derbrutzen Zondag bezweken is. Goering is persoonlijk komen kijken. Alle binnen liet bereik zijnde krach ten werden terstond gemobiliseerd voor de hulpverleening. Het gevaar is bezworen. CHINEEZEN MELDEN SUCCESSEN, Berichten van het Chineesche veldleger melden, dat de Chineesche troepen Ling sjau hebben bezet, gelegen bij de belang rijke stad Nanning, welke door de Japa- neezen wordt bezet gehouden. De bezetting van Lingsjan geschiedde na een grooten slag, waarbij aan de zijde van de Japanneezen, naar de Chiueezen bewe ren, 50UU dooden en gewonden zijn geval len. Zonneschijn, 16 Maart. De plaatjes geven ditmaal echt lentebeelden en fgne versjes vertellen er ook van, dat het voorjaar in het land is. „Wij gaan moeder helpen" heet het practische rubriekje, waarbij de kinderen een aardige handleiding wordt gegeven voor het maken van leuke dingen voor de Paasch- tafel. Kruissteekpatronen zullen onze meis jes wel weten te waardeeren. Vervolgverha len hebben natuurlijk de interesse van de jeugdige lezertjes. Dit nummer staat wel in het teeken van het Paaschfeest, dat helaas al weer voorbij is. Voor de heele kleintjes geeft Kiekbos gevarieerde copie. De Stuwing, Maandblad voor Nederland en Ned.-Indië, uitgaande van de Amsterdam- sche Maatschappij voor Jongemannen. „De Stuwing", het maandblad van de A.M.V.J., is in nieuw gewaad verschenen, niet „omdat het de redactie in de bol is geslagen", zoo als Dr. Eijkman in het inleidend artikel zegt, maar omdat men nog meer vrienden wil be reiken. Het blad, dat iedere maand een schat van interessante artikelen op verschillend ge bied brengt is inderdaad opgeknapt door deze uiterlijke verfrissching. Het is gedrukt op glad papier, waarop ook de illustraties goed tot hun recht komen. De abonnements prijs bedraagt slechts 1.25 per half jaar. Wiegekind en Kleuter, maandblad voor moeders onder redactie van mevr. J. RiemersReurslag, Maart 1940. Onder de vele goede artikelen, die het tijd schrift ook deze maand weer levert, noemen we: „Deugd of domheid" (waarin het begrip „zuinigheid" van verschillende kanten wordt belicht); Ordelijkheid, door Dra. Sis Heys- ter; Verbieden, door S. Polak—Wagenaar; De Kruis-zuster en de zuigelingenzorg, door Dr. N. Knapper; een medische bijdrage over de kinkhoest, en waarom niet gorgelen?; Gehoor en geboorte door D. L. Daalder: Kin derleed in Finland; de handwerkrubriek met een gebreide paaschhaas, een jurkje en een trappelzak; een teekening om zelf een tafel stoel te maken en de vraagbaak voor moeder, waar de moeders op allerlei gebied hun baby of kleuters betreffende inlichtingen kunnen vragen. over de maand Februari 1940. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 5 bakkers (3 ben. 18 j.), 1 bakschipper, 3 bankwerkers, 4 bollenarbeiders, 14 chauf feurs, 3 conciërges, 2 electriciens (1 ben. 18 j.), 5 grondwerkers, 6 incasseerders, 5 kan toorbedienden (1 ben. 18 j.), 2 kappers (1 ben. 18 j.), 1 kellner, 3 kleermakers, 2 koks, 10 landarbeiders, 1 lasscher, 4 loopknechts (3 ben. 18 j.), 2 machinisten, 2 mag.bedien- den, 5 matrozen (2 ben. 18 j.), 10 metselaars, 3 monteurs (1 ben. 18 j.), 1 motordrijver, 6 opperlieden, 1 scheepmaker ben. 18 j., 15 schilders (2 ben. 18 j.), 1 stoffeerder, 2 sto kers, 1 straatmaker, 2 stucadoors, 19 tim merlieden (2 ben. 18 j.), 28 transp.arb., 2 visschers (1 ben. 18 j.), 1 vrachtrijder, 95 werklieden (3 ben. 18 j.) Totaal 267 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 banketbakker, 1 bankwerker, 2 chauf feurs, 7 conciërges, 1 glazenwasscher, 55 grondwerkers, 1 huisknecht, 1 kellner, 5 landarbeiders, 3 loodgieters (1 ben. 18 j.), 9 loopknechts (4 ben. 18 j.)1 monteur ben. 18 j., 1 motordrijver, 3 schilders, 1 schoenmaker ben. 18 j., 1 stoker, 3 timmerlieden, 91 werk lieden (3 ben. 18 j.), 1 winkelbediende. Totaal 188 personen. Geplaatst werden: 1 bankwerker te Anna Paulowna, 2 chauf feurs, 7 conciërges, 1 glazenwasscher, 55 grondwerkers, 1 kellner, 5 landarbeiders, 1 loodgieter, 1 loopknecht ben. 18 j., 1 monteur ben. 18 j., 1 motordrijver te Groningen, 3 schilders, 1 stoker, 3 timmerlieden, 89 werk lieden (1 ben. 18 j.). Totaal 172 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 8 bakkers (3 ben. 18 j.), 2 bakschippers, 9 bankwerkers (2 ben. 18 j.), 3 betonwerkers, 1 boekbinder, 34 bollenarbeiders (2 ben. 18 j.22 chauffeurs, 1 colporteur, 11 conciër ges, 1 controleur, 1 constr.werker, 4 electri ciens (3 ben. 18 j.), 76 grondwerkers, 1 hei baas, 1 huisknecht, 9 incasseerders, 16 kan toorbedienden (2 ben. 18 j.2 kappers, 6 kellners, 1 ketelmaker, 4 kleermakers, 2 koks, 1 koperslager, 86 landarbeiders 4 letterzet ters, 1 loodgieter, 5 loopknechts (3 ben. 18 j.), 5 machinisten, 3 mag. bed., 7 matrozen (2 ben. 18 j.)27 metselaars, 1 molenaar, 3 monteurs (2 ben. 18 j.)3 motordrijvers, 15 opperlieden, 1 reiziger, 3 scheepmakers (1 ben. 18 j.), 41 schilders (4 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 3 steenzetters 1 stoffeerder, 4 stokers, 4 straatm., 5 stucodoors, 1 stuurman 1 stypeur, 60 timmerlieden, (2 ben. 18 j.), 1 touwslager, 124 transp.arb., 8 tuinlieden, 8 vischers (1 ben. 18 j.), 1 voerman, 1 vracht rijder, 1 wachtman, 221 werklieden (9 ben. 18 j.). Totaal 866 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 3 aardapeplschilsters, 2 dagdienstboden, 5 dagmeisjes (3 ben. 18 j.), 4 dienstboden-in tern, 1 huishoudster, 2 hulpen in de huishou ding, 3 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.)„ 4 morgenmeisjes, 2 naaisters, 5 verkoopsters (3 ben. 18 j.), 1 verpleegster, 13 werksters. Totaal 45 personen. Aanvragen kwamen in om: 2 aardappelschilsters, 9 dagdienstboden, 24 dagmeisjes (8 ben. 18 j.), 4 dienstb. intern, 1 kinderjuffrouw, 11 morgenmeisjes (2 ben. 18 j.), 2 noodhulp-dienstb., 1 tweede meisje, 1 verpleegster, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 14 werksters. Totaal 71 personen. Geplaatst werden: 1 aardappelschilster, 1 dagdienstbode, 3 dagmeisjes (1 ben. 18 j.), 2 dienstb.-intern, 2 morgenmeisjes (1 ben. 18 j.), 2 verkoop sters (1 ben. 18 j.), 1 verpleegster, 10 werk sters. Totaal 22 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 6 aardappelschilsters, 1 dagdienstbode, 1 dagmeisje, 2 dienstboden-intern, 2 huishoud sters, 7 kantoorbedienden (2 ben. 18 j.)2 morgenmeisjes ben. 18 j., 2 naaisters, 5 ver koopsters (1 ben. 18 j.)„ 3 werksters. Totaal 31 personen. ALKMAAR, 23 Maart. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 310.000 kipeieren 3.60 —4.75, kleine 3.25—350 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 23 Maart. Uien 2—2.50, roode kool 7.10—8, gele kool 5.105.80. Deensche witte kool 4.60 5. Aanvoer: 1925 Kg. uien. 97.100 Kg. roode kool, 52.700 Kg gele kool, 35.900 Kg. Deen sche witte kool. NOORDSCHARWOUDE, 26 Maart. Uien 1.301.40, drielingen 1.grove 1.50 —1.70, peen 1.—, roode kool 7.50—8.30, wit te kool 4.50—470. gele kool 5.40—5.50. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Maart. Uien 1.601.70. grove 1.50. peen 1.502.10, kroten 1.40—1,60. roode kool 7.30—8.20. prei 13.80, gele kool 4.205.70, voorl. prijs. De veiling duurt voort. PURMEREND. 26 Maart. Koeien, totaal 500 stuks: 200 vette koeien 6686 ct. per Kg., gelde koeien f 130—175, melkkoeien 180200. stieren 5662 ct. per Kg., 15 paarden f 110—300, 15 vette kalve ren en graskalveren: vette 7895 ct. per Kg., graskalveren f 4ó—85. 1500 nuchtere kalveren f 519. 175 vette varkens 6065 ct. per Kg.. 30 magere varkens 2035. 380 biggen 15-23, 600 schapen 16—35. 40 bok ken f 311.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8