ECONOMISCHE VREDE Vergeefschereis? Nieuw kabinet in Finland Vierdaagsche Contingenteering Duitschcrs maken krijgsgevangenen De tweede hypotheekregeling vleeschinvoer blijft Onder instortenden tuinmuur bedolven 50 jaar voor Chr» kwamen de Romeinen in ons land,». SMID DOOR KOGEL GEDOOD Inbrckersbcode gevat M»s* „Gerco" volkomen wrak Een stuk schipbrug ging er van door Nederland drinkt meer bier Was er muiterij op de „Graf Spee"? Geallieerde politiediensten in de Noorsche wateren met stertocht te Utrecht Postvluchtcn op Indië WxuicUtijioJil Het doel der Haagsche conferentie Omtrent de conferentie, welke, zooals wij elders in dit blad melden, dezer dagen te Den Haag wordt gehouden, vernemen wij, dat de hieraan deelnemende economen te zamen vormen „het comité voor economi- schen vrede", welk comité tijdens het con gres te Kopenhagen in den zomer van het vorige jaar is gesticht door het bureau van de Internationale Kamer van Koophandel en door de Carnegie Endowment For Inter national Peace. De bijeenkomst te 's Gra- venhage heeft ten doel het toekomstige pro gramma van de Internationale Kamer van Koophandel te bespreken. Een paar minnten met den heer Paul van Zeeland. Om 7 uur is de Belgische oud-premier, de heer Paul van Zeeland met zijn eigen auto in Den Haag aangekomen. Hij logeert in Hotel des Indes en heeft daar, spoedig na aankomst, gedineerd in een aparte zaai met de overige leden van het comité. Tegen half tien was het diner geëindigd en ontving de heer van Zeeland een paar journalistene, die om hem gevraagd hadden De Belgische staatsman begon het gesprek met de verklaring, dat hij geen interview kon toestaan. Als onderdaan van een neu tralen staat gaat het niet aan nu een-ver klaring over den algemeenen toestand te geven, „pat standpunt moet u als Hollan der begrijpen", voegde de heer van Zeeland hieraan toe. Men weet, dat de heer van Zeeland Juist uit Amerika is teruggekeerd, waar hij de mogelijkheden van een oplossing van het vluchtelingenvraagstuk heeft ondereocht. Ook daarover wilde de oud:minister-presi- dent geen concrete gegevens verstrekken. Tenslotte vernemen wij nog, dat het comi té vandaag den geheelen dag zal vergaderen en dat de heer van Zeeland gedurende de paar dagen, dat hij in Den Haag is gelegen heid hoopt te vinden met verschillende voor- aanslaande Nederlanders in verbinding te treden, o.a. met dr. Colijn. De positie der gemeenten. Het Tweede Kamerlid, de heer Bommer heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën de volgende vragen gesteld: Hebben de ministers kennis genomen van een in het openbaar gedane mededeeling, volgens welke de bestaande regeling betref fende het beschikbaar stellen van voorschot ten onder verband van 2de hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen door parti culieren o.a. aldus zou worden gewijzigd, dat het thans geldende percentage, dat de ge meenten in een eventueel verlies hebben bij te dragen, aanmerkelijk zou worden vermin derd? Zoo ja, tot welk percentage is de regeering dan bereid het rijk te doen deelen in een eventueel verlies voor de gemeenten als ge volg van toepassing der tweede-hypotheek regeling en wat wordt in dit verband onder „verlies" verstaan? Is de regeering ook bereid het rijk te doen deelen in een eventueel verlies voor de ge meenten als gevolg van de verleening van een 4 voorschot (zonder bijdrage) inge volge de woningwet? In het belang der veehouder". Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon. Besluit tot regeling van den invoer van vleesch. In de memorie van toelichting zegt de minister o.m., dat ook thans nog de bestaande maatregelen in het be lang van de veehouderij het voort bestaan dezer contingenteering, wel ke immers bedoeld is als aanvulling op vorenbedoelde maatregelen, wen- schelijk maken. Tragisch ongeluk te Tilburg. In de Soeijstraat te Tilburg heeft zich gistermiddag een ernstig onge luk voorgedaan, waarbij een zeven jarige jongen om het leven is geko men. Vermoedelijk tengevolge van een plotselingen en zeer krachtigen ruk wind woei een twee meter hoogen tuinmuur om, juist op het moment, dat het zevenjarige zoontje van de familie Van der Wens te Tilburg hier passeerde. Het ventje werd on der het vallende steen bedolven. Vrij spoedig kon men het lichaam onder het puin vandaan halen', doch het jongetje bleek inmiddels te zijn overleden. BIJ DE MEERX SPOREN VAN ROMEINSCHE VESTING GEVONDEN. De Romeinsche heerfjaan langs den Rijn van Nijmegen af tot aan de zee werd door vele vestingen verdedigd. Slechts sommige daarvan zijn onderzocht: te Nijmegen, te Vechten en te Utrecht Ook 6 km. ten westen van Utrecht bij de Meern zijn sporen van een Ro meinsche vesting gevonden. Dank zij de welwillende medewerking van den eigenaar van het terrein, den heer F. J. van Woudenberg, zal deze vesting wetenschappelijk worden onderzocht Leider is prof. dr. C. W. Volgraff te Utrecht ROEKELOOZE MILITAIR VER OORZAAKT VREES ELIJK ON GELUK. In de smederij van den heer W. van Rie- se te Hoogland heeft zich gistermiddag een tragisch ongeluk voorgedaan. De 72-jarige smid kreeg, zooals vaker ge beurde, bezoek van eenlge militairen^ Naar het schijnt ging een van hen op roekelooze wijze met zijn ge weer om. Plotseling ging het wa pen af, met 't gevolg, dat de smid door een kogel in het hoofd werd getroffen. De man was op slag dood. Pastoor J. W. de Jong dien de het slachtoffer het H. Oliesel toe. De dood werd geconstateerd door dr. Verbeek. De politie heeft het stoffelijk overschot in beslag genomen. Bestaande uit acht Jongelingen. De gemeentepolitie heeft te Deventer acht jongelieden van ongeveer 19 en 20 jaar ge arresteerd, die zij verdacht van inbraak, diefstal van geld en gouden sieraden of heling hiervan. De jongelieden hebben in vereeniglng te Deventer een reeks kleine inbraken gepleegd. Vandaag zullen zij naar het huls van bewaring te Zutphen worden overgebracht. MAAR MUSSOLINI BLIJFT RUSTIG OP T VINKETOUW ZITTEN! Op een Italiaansche mailboot is de persoonlijke afgezant van Franklin Delano Roosevelt naar Europa ge komen, op een Italiaansch schip heeft hij de terugreis naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika aanvaard. Nou ja" zoo zeggen de menschen zonder argwaan „dat was voor Sumner Welles de meest veilige weg om van Ame rika naar Europa te komen, vervolgens van Europa eigen land wederom te berei- ken! Deze redeneering is ongetwijfeld volko men juist, want de overtocht van den Grooten Vijver langs de lijn Napels—Gi braltarNew-York gaat buiten de mijnen velden om, terwijl geen enkele comman dant van eenigerlei Duitsche onderzeeboot er aan zal denken een Italiaansch mail schip te torpedeeren. Doch hoe juist dit alles ook moge zijn. er zit nochtans symboliek in de onloochen bare feiten, dat Sumner Welles met een Italiaansche schuit van New-York naar Napels, van Napels weer naar New-York, reisde. Er zit nog meer muziek in het ver schijnsel, dat hij zijn Europeesche rondreis begon met Mussolini te bezoeken, daarna haastig de drie grootere wereldsteden, Ber lijn, Parijs en Londen, bezocht en ten slotte nogmaals een visite aflegde in de hoofdstad van het Tweede Romeinsche Imperium. Gegeven de huidige politieke constellatie, moet iedere nuchtere buiténstaander, .hetzij noodgedwongen, desnoods van ganscher harte, constateeren. dat het zwaartepunt van het geteisterde Europa verlegd is naar de Eeuwige Stad. Het is voor geen bestrij ding vatbaar, dat te Rome twee machten zetelen, die hoe gansch verschillend van aard ze ook mogen zijn op het ver- VOOR EEN PAAR HONDERD POND STERLING VERKOCHT. Het Nederlandsche motorschip „Gerco", groot 147 bruto' reg. ton, toebehoorende aan de reederij G. Slump te Delfzijl, dat twee maanden geleden in de Tynemouth- baai op de kust liep, is gisteren op de rivier de Tees (haven Middlesbourough) binnengekomen. De deskundige van Lloyds verklaarde, dat het onmogelijk was het schip te red den. De inspecteurs verklaarden het schip volkomen wrak en de verzekeringsmaat schappij betaalde de verzekeringssom. Kapitein en bemanning keerden naar Ne derland terug. Het wrak werd voor een paar honderd pond sterling opgekocht. Het zal worden verbouwd tot Britsch koopvaardijschip. Door het breken van een bengel. Gisteravond Is bij het opendraaien van de schipbrug te Deventer een beugel gebroken, met het gevolg dat het opengedraaide stuk los raakte en stroomafwaarts dreef. Men slaagde er spoedig in het losse deel te ach terhalen en op zijn plaats te brengen. Het verkeer ondervond door dit incident eenigen tijd oponthoud. Stijging van 1,2 liter por hooid van 1938 op 1939. In de tweede aflevering 1940 van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, komt een overzicht voor van 't binnenlandsch verbruik van bier en den afzet der brouwerijen over 1939, waarin te vens de overeenkomstige gegevens over de vier voorafgaande jaren zijn opgenomen. Hieruit blijkt o.m., dat de afzet, welke se dert 1937 een stijgende lijn vertoont, in 1939 wederom is toegenomen en wel met 9 pet. Het binnenlandsch verbruik over 1939 be droeg rond 140 millioen liter of ongeveer 16 liter per hoofd der bevolking tegen rond 129 liter of 14.8 liter per hoofd over 193p Artillerie actief aan het Weste lijk front. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede, dat het in het westen ge lukt is in het grensgebied ten zuiden van Pirmasens verscheidene krijgsgevangenen te maken. Bovendien leed de vijand verliezen aan dooden en gewonden. Ten noorden van Weissenburg is een vijan delijke voorpostenaanval met verliezen afge slagen. Ondanks krachtig vijandelijk ver weer door jachttoestellen en luchtafweerge schut bereikten de voor verkenningen naar Frankrijk gevlogen toestellen belangrijke re sultaten. In den loop van 26 Maart hebben vijande lijke vliegtuigen meermalen getracht de dere verloop van 's waerelds gebeurtenis sen den allergrootsten invloed zullen uit oefenen. Het Hoofd van de Roomsch-Ka- tholieke Kerk, als algemeen erkende gees telijke autoriteit: de leider van het nog immer groeiende Tweede Romeinsche We reldrijk, als man van groot wereldlijk ge zag; zij beiden stuwen in het huidig tijds bestel gezamenlijk Rome op tot een politiek middelpunt van de allereerste orde. Myron Taylor, de persoonlijke afgezant van Roosevelt bij het Vaticaan, vervult een post, die zeventig lange jaren onbezet was gebleven, wat beter dan iets anders .bewijst, hoezeer de bewoner van het Witte Huis te Washington het noodzakelijk acht, dat het verbroken contact met de Heilige Stoel werd hersteld. De beide bezoeken van Sumner Welles aan Mussolini duiden er al evenzeer op. dat de Groote Republiek, niet slechts met het Vaticaan, doch ook met het Quirinaal, voortdurend voeling wil blijven houden; meer zelfs dan door den Amerikaanschen ambassadeur te Rome, Phillips, toch altijd mogelijk was. Het bezoek van Sumner Welles, gebracht aan den Koning van Italë keizer van Abessynië, waarvan de duur drie kwartier was, wijst ten overvloede in dezelfde richting. Geenszins verwonderlijk mag het dus heeten, dat de goegemeente reeds een vre de ziet geboren worden, aan welks wieg je drie peters staan: Paus. Roosevelt en Mussolini. Hoewel wij een dergelijk stand punt, door velen thans ingenomen, kunnen begrijpen, zelfs kunnen billijken, is het zoo dunkt ons toch onjuist. Want, zon der ook maar één oogenblik Paus en Roo sevelt achter te willen stellen, de vrede, die toch eens komen moet, zal een vrede zijn, waarin één staatsman van ontegen zeggelijk groot kaliber het allermeest de hand zal hebben: Mussolini. Het is wellicht minder het feit, dat Mussolini zich gaarne op den voorgrond schuift, waaraan deze de rol van vredes apostel zal hebben te danken. Neen, de loop van het huidige wereldgebeuren is oorzaak dat den „Duce" de leiding in handen is ge legd, zonder er persoonlijk zich al te zeer voor te hebben ingespannen. We zullen dit verder gaan ontvouwen. ..Mare nostruml" (onze zee) aldus betitelt Mussolini bij voorkeur de Oude Wereldzee, waarvan Engeland in- en uitgang Gibral tar en Suezkanaal benevens 2 belangrij ke steunpunten - Malta en Cyprus be- Dultsch-Fransche grens te passeeren. Duit sche jachtvliegtuigen verdreven den tegen standers en schoten, zonder zelf verliezen te lijden, een Britsch Hurricane-toestel en een Fransche Morane-machine neer. Het Fransche legerbericht van gisteravond vermeldt: duidelijke activiteit der artillerie van weerskanten in het gebied ten westen der Vogezen. Rytl blijft premier. Generaal Walden minister van defensie. Zooals venvacht, is gisteren een nieuw Finsch kabinet gevormd, waarvan Ryti weer premier is. De regeering had gistermiddag tijdens de bijeenkomst van het parlement officieel ontslag genomen. Kort daarop heeft President Kaliio medegedeeld, dat een nieu we regeering reeds was gevormd. Ryti wordt dus weer minister-president. Tanner, die in het vorige kabinet minister van buitenlandsche zaken was, heeft thans de portefeuille van Openbaar Welzijn. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken heet professor Rolf Johan Quitting en be hoort tot de z.g. Zweedsche partij. Minister Paasiviki, die minister zonder portefeuille was en de onderhandelingen te Moskou leid de, maakt geen deel meer uit van de nieu we regeering. Minister van defensie is ge worden generaal Rudolf Walden, oud-vriend van Mannerheim. Ook hij maakte deel uit van de delegatie, welke te Moskou onder handelde. Harde vrede boven bloedigen oorlog. In een boodschap aan de afgetreden regee ring noemt president Kallio de vredesvoor waarden „onmatig". Hij vervolgt: „Niette min beseffen volk en parlement dat zelfs een harde vrede is te verkiezen boven een jaar bloedigen oorlog tegen een groote over macht", Bemanning zon geweigerd heb ben verder te vechten. De Britsche admiraliteit heeft een communiqué uitgegeven, waarin op grond van ooggetuigenverklaringen geconcludeerd wordt, dat een vorm van muiterij de oorzaak is geweest van het feit, dat de Graf Spee na het herstel in de haven van Montevi deo niet is uitgevaren om de Brit sche strijdkrachten het hoofd te bie den. Het communiqué vermeldt, dat zoo goed als alle manschappen van het Duitsche vest zakslagschip geweigerd hebben den strijd verder te voeren. De ooggetuigen, die deze bijzonderheden hebben medegedeeld, zijn zij, die zich aan boord van Britsche handels- en oorlogssche pen bevonden en de gebeurtenissen aan dék van de Graf Spee nauwkeurig hebben gade geslagen. Nadat alle maatregelen voor het vertrek waren getroffen, de dringend noodige her stelwerkzaamheden waren uitgevoerd en proviand enz. aan boord waren gebracht, lie ten de officieren alle manschappen aan dek aantreden. Dit geschiedde op Zaterdag 16 De cember. De bemanning weigerde toen den heerscht. Is het Britsche Imperium heden ten dage echter nog in staat iedere moge lijke aanspraak van Mussolini op het zuiver Italiaansche karakter van de Middelland- sche Zee met kracht van wapenen tegen te gaan? Wij stellen de vraag slechts, geven er geen antwoord op, noch in positieven, noch in negatieven zin. Wèl willen wij er kennen, dat de vraag, eenmaal gesteld zijn de, velen aan het twijfelen zal brengen. Het is nog niet eens zoo erg lang geleden, dat in de Tweede Kamer te Rome de kreten weerklonken, dat Corsica, Nice, Tunis en Djibouti niet langer Fransch behoorden te blijven, doch aan Italië ten deel moesten vallen. Deze geluiden zijn vrij spoedig ver vaagd, later verstomd, maar men is ze daar om te Parijs nog niet vergeten. Wie zich de geschiedenis der jaren 1914— 1918 nog nauwkeurig herinnert zal niet ver geten zijn, dat Italië de beide vrienden, Duitschland en Oostenrijk—Hongarije, alleen liet staan, vervolgens naar Engeland en Frankrijk overwipte, maar ontevreden was over hetgeen de verschillende vredesconfe renties te Versailles, St Germain en Trianon, aan Italië ten deel lieten vallen. „Dat is eens, maar nooit weer! we hooren het Mussolini als 't ware mompelen. Wat in 19141918 door Italië ver zuimd is, zal zich in 1939194(?) niet herhalen. Maar iedereen. Duitschland en Sovjet-Rus land, Engeland en Frankrijk evengoed, heb ben er in het groeiende voorjaar van 1940 alleen maar belang bij den leider van het Tweede Romeinsche Imperium te vriend te houden. Iedereen heeft er belang bij, dus ook behoefte aan, Italië te ontzien, omdat dit land den doorslag zou kunnen geven. Amerika is vér weg, heeft verklaard buiten het Europeesche geschil te willen blijven. Het Vaticaan, hoewel 's werelds grootste geestelijke macht, kan nooit de weegschaal doorslaan. Daarom zijn. èn Paus. èn Roose velt, zooals de dingen thans zijn geloopen. voor de oorlogsvoerenden weliswaar van groot belang, doch in ieder geval van ge ringere importantie dan Mussolini. We komen derhalve tot deze korte conclusie, wellicht heeft Sumner Welles een vergeefsche reis naar Europa gemaakt, maar Mussolini blijft rustig op 't vinketouw zitten! De Buizerd landde gisteren op de uitreis met gezagvoerder v. Veenen- daal te Basrah, Dit vliegtuig wordt 31 Maart te Batavia verwacht, ter wijl de „Reiger", gezagvoerder van Weyrother, te Bandoeng aankwam. Op de thuisreis landde de „Peli kaan", gezagvoerder Tepas. te Jodh- poer; dit vliegtuig verwacht men «morgen te Napels. strijd te hervatten. Kapitein Langsdorf her- haalde de opdracht. Het resultaat bleef het zelfde. Het bleek, dat zich slechts zestig man aanboden, toen op vrijwilligers een beroep werd gedaan. Daarna, aldus vervolgt het communiqué ging de kapitein aan land. Hij zou zich met den Duitschen gezant in verbinding gesteld hebben. De meening wordt ten slotte in het bericht van de Britsche ad miraliteit geuit dat Hitlèr op de hoogte is gebracht en dat deze tenslotte de opdracht heeft gegeven het schip tot zinken te brengen. Dit geschiedde den volgenden dag. In verband met de verklaring van de Britsche admiraliteit, dat aan boord van de Gaaf Spee muiterij zou hebben ge- heerscht, heeft een lid der bemanning zulks tegenover den United Press-correspondent te Buenos Aires ontkend. Er waren enke le jeugdige leden der bemanning, die bang waren, maar een georganiseerde mui terij was het geenszins. Een onderhoud met de officieren bleek niet mogelijk, daar de toegang tot het ho tel te Buenos Aires is verboden. b OM HET EVENWICHT IN DE „VER DRAAIDE" NEUTRALITEIT TE HER STELLEN. Eén der Fransche avondbladen, heeft op een officieus aandoende wijze gisteravond een bericht ge publiceerd volgens hetwelk de ge allieerden het voortaan als recht zouden beschouwen de neutraliteit der Noorsche wateren niet meer te respecteeren. Bij navraag is ge bleken, dat geen enkele verklaring in dien zin is afgelegd. Het Fransche standpunt is, evenals het Britsche, sedert de zaak met de „Alt mark" niet veranderd. Te Parijs, zoowel als te Londen, Is men van meening, dat het ondraaglijk is, dat de neutraliteit der territoriale wateren van een dergelijk land in feite voortdurend ge schonden wordt door een wederechtelijk gebruik, dat Duitsche schepen ervan ma ken en dat de geallieerden derhalve be sloten zijn zelf den politiedienst ter hand te nemen. De passiviteit van zekere neu trale regeering heeft de beteekenis van neutraliteit verdraaid en de actie der ge allieerden beperkt er zich toe het aldus in gevaar gebracht evenwicht te herstel len. Voor landen, die door toepassing van een actieve neutraliteit, verlangen geres pecteerd te worden en zich te doen respec teeren kan de Fransche en Britsche hou ding slechts begrip en sympathie wekken. Van gezaghebbende Fransche zijde wordt nog gemeld, dat het gisteren in een avond blad verschenen bericht over de neutrali teit der Noorsche territoriale wateren nood zakelijkewijze valsch was, daar het een toespeling maakte op het mogelijke besluit van een bijeenkomst, welke nog niet was gehouden. De N.W.F, blijft bereid tot samen werking met den N.B.V.L.O. De besprekingen voor de organisatie van een wandelsport-evenement ter vervanging van de „vierdaagsche" worden door de Ne derlandsche Wandelsport Federatie met kracht voortgezet. De voorzitter van de N, W.F., de heer K. H. Broekhoff deelde ons mede, dat men op de volledige medewerking van het gemeentebestuur van Utrecht kan rekenen. Omtrent den vorm van het sport gebeuren vernamen wij, dat het de bedoeling is een normale „vierdaag sche" te organiseeren en wel op Dinsdag 23, Woensdag 24, Donderdag 25 en Vrijdag 26 Juli a.s. met Utrecht als middelpunt. Verder wil de N.W. F. in samenwerking met den A.N. W.B. een stertocht naar Utrecht or ganiseeren, welke dus aan de „vier daagsche" vooraf gaat. De heer Broekhoff had het volste vertrou wen, dat dit evenement zal slagen, dank zij de volledige medewerking, welke van het gemeentebestuur van Utrecht, van de mili taire autoriteiten, van de directie der Jaar beursgebouwen en van den A.N.W.B. zal worden verkregen. De N.W.F., aldus de heer Broekhoff, blijft bereid met den N.B.V.L.O. samen te werken. Bij het opzetten van onze plannen zijn wij steeds uitgegaan van de gedachte, dat de Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Op voeding door de bijzondere omstandigheden niet in staat is de „vierdaagsche" te orga niseeren. Mocht op korten termijn alsnog daarin verandering komen, dan zal de N. W.F. onmiddellijk haar plannen opgeven en volledig de „Vierdaagsche" van den N.B.V. L.O. steunen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2