en de vuren van Tohr Drie spionnen veroordeeld DE SCHAT Spaarbankboekje vervalscht Internationale bijeenkomst in de Residentie Het telegram van Soeritz Goudsmid verdacht teekenaar van diefstal Ongerustheid over de „Saba" ui dt Ulaebtijn Italië verzamelt oud ijzer Deserteur door zijn schaduw verraden Franco een jaar in Madrid m!/ door Edgar B^BY WENTELT:! i i Rice Burroughs Visschers weigeren uit te varen Poststempel van girobiljet uitge- Straften van vijf, twee, en een hall jaar. „Wij hebben een beetje met el kaar zitten praten". TARZAN Sprak verdachte slechts over na tuurschoon met den Dultscher? De Amsterdamsche rechtbank ver oordeelde gisteren den Amsterdam- schen koopman C. V., die aan een Dultscher inlichtingen heeft ver strekt over onze landsverdediging, wegens spionnage tot vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. De Officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, had vijf jaar gevangenisstraf gerequireerd. Verdachte had in de stations wachtkamer van Duisburg een Duitscher in lichtingen verstrekt omtrent militaire ver dedigingswerken langs Rijn, Waal en IJsel en de militaire bezettingen in verschillende plaatsen langs die rivieren. De verd. ont kende, hij had zoo verklaarde hij slechts over natuurschoon gesproken met den Duit scher i De spionnage op Ameland. Op 13 Maart stonden voor de rechtbank te Leeuwarden twee spionnen terecht. De eerste, de 39-jarige J. B. uit Den Haag, was ten laste gelegd, dat hij ten gunste van Frankrijk en Engeland tusschen 5 Septem ber en 23 November van het vorige jaar be wegingen van oorlogsschepen, koopvaardij schepen en vliegtuigen had doorgegeven, on der meer de bewegingen van schepen en vliegtuigen van Duitsche nationaliteit. De man vertoefde dien tijd op Ameland. Hij had van den 44-jarigen A. de F., eveneens uit Den Haag, een verrekijker en een radio-elec- trische zendinrichting ontvangen. Zoodra B. met de bewegingen van eventueele schepen en vliegtuigen bekend was, deed hij daar van mededeeling langs radiotelegrafischen weg of per telefoon aan F. Tegen den ver dachte werd vier maanden gevangenisstraf geëischt. Gisteren werd B. veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. Aan A. de F., thans gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij aan B. bovengenoemde middelen heeft verschaft om daardoor in het bezit te komen van de gewenschte inlichtin gen. De eisch tegen dezen verdachte luidde vier jaar gevangenisstraf. De uitspraak luid de gisteren twee jaar, eveneens met aftrek van de voorloopige hechtenis. Wat gebeurde er na de beschie ting? Naar wij vernemen, bestaat er in scheep vaartkringen ongerustheid over het Neder- landsche motorkustvaartuig „Saba", dat ruim een week geleden hier te lande ver wacht werd. Sinds het vertrek uit een bui- tenlandsche haven heeft men niets meer van het schip vernomen. De bemanning bestaat uit zeven koppen. Kapitein is de heer Acda. Dit is hetzelfde schip, dat op 3 Maart j.1. aan de Oostkust van Engeland door een vliegtuig beschoten werd, waarbij het vrij ernstige schade opliep. De „Saba", welke 397 brutoton meet en in 1939 is gebouwd, behoort toe aan den heer J. Roorda te Voorburg. FEUILLETON door MALCOLM HOWES 23. Ik weet, wat je mankeert, ging hij voort, je bent licht in het hoofd uit gebrek aan een glaasje. Kom mee hier vandaan. Ze gingen naar boven en mr. Fenshawe haastte zich Dick's hand te grijpen. Ik zal niet trachten u nu te bedanken, zei hg stamelend. Mijn dankbaarheid is te diep voor woorden, maar geloof me, mijn heer Royson als ik mijn kleine meisje had verloren ik had het niet overleefd. Maar toen ze naar den Arabier zochten, was El Jaridiah nergens te vinden. En de eenige, die den levendigen avondmaaltijd stoorde, was de gouverneur, die een heel cor- recten officieelen afschuw toonde, toen hij de geschiedenis van Irene's ontvoering vernam en de bewijzen zag van de mishandeling, die ze had ondergaan. Hij was zóó beleefd en vol verontschuldi gingen en beloofde zoo'n onpartijdige bestraf fing zoowel van de personen, die de misdaad hadden uitgelokt als van degenen, die ze hadden uitgevoerd, dat mr. Fenshawe het ernstige protest, dat hij van plan was te doen hooren tegen Kerber's gevangenhouding tot den volgenden dag uitstelde. Het was waar, zooals Stump Royson verteld had, dat tele grammen in krachtige bewoordingen vroeger in den avond naar Londen en Rome waren gezonden. Stellig zouden diplomatieke ver- toogen in de beide hoofdsteden volgen en de eigenaar van het jacht begreep, dat de plaat selijke autoriteiten de zaak nu geheel zouden overlaten aan den Italiaanschen minister van Koloniën. Dus werd er een wapenstilstand gesloten. Voor hij hen verliet, dronk de gou verneur op miss Fenshawe's gezondheid met de beste ch?unpagne, die het Grand Hotel de 1'Univers in zijn kelders had. knipt en opgeplakt. Amster damsche rechtbank elscht acht maanden gevangenisstraf. De Officier van Justitie, mr. A. S. de Muinck Keizer, eischte gisteren een gevan genisstraf van acht maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis tegen een 40- jarigen vertegenwoordiger, die een post- spa'arbankboekje had vervalscht, en dit in onderpand had gegeven om f200.— ter leen te krijgen. De man beleefde moeilijke tijden, zijn schuldeischers maakten het hem lastig en bedreigden hem met een faillissement. Hij woonde op kamers en zijn hospita, die hem volkomen vertrouwde, had hem haar spaar bankboekje in bewaring gegeven. Er stond slechts een bedrag van f 5.94 op. Zelf schreef verd. er een inleg van f 390.onder, zoodat het totaal te goed een bedrag van f395.91 aanwees.. De vervalsching was tamelijk naief ge pleegd en bij een wat meer dan oppervlakkig onderzoek moest het bedrog onmiddellijk uitkomen. Van een girobiljet had hij het poststempel uitgeknipt en de paraaf van den postambtenaar had hij zelf geplaatst. Een kennis van den vertegenwoordiger leen de hem op het spaarbankboekje een bedrag van f200.—. De verdachte legde een volledige bekente nis af. Ter verdediging wees hij aan, dat hij in zeer moeilijke omstandigheden ver keerde. Hiermede wilde de Officier reke ning houden, ofschoon anderzijds de ver valsching van een spaarbankboekje een ern stig delict is. De rechtbank zal 11 April vonnis wijzen. In Italië is men druk bezig met het ver zamelen van oud ijzer en steeds komt men op nieuwe denkbeelden. Zoo is men thans aangevangen met werk zaamheden tot berging van het materiaal van het Italiaansche pantserschip „Regina Margarita", dat in 1916 voor de haven van Valona is gezonken. Duitscher in België geïnterneerd. Tegen middernacht bemerkte de Belgische douane te Wasserbillig gisteren op de grens- brug over de Sure (Sauer) achter een beton- versperring een schaduw. Het bleek een 20- jarige Duitsche soldaat te zijn, die zijn ba jonet overgaf en zich onder bescherming van de Belgen stelde. De man is geinterneerd. Spanje bouwt een eigen lucht macht op. Vandaag zal het een jaar geleden zijn, dat de troepen van generaal Franco hun in tocht hielden in Madrid. Ter gelegenheid daarvan zijn verscheidene herdenkingsplechtigheden georganiseerd en zullen verschillende nieuwe wijken, ter ver vanging van de buurten, welke in den bur geroorlog verwoest zijn, voor de bevolking worden opengesteld. In verband met den opbouw van een ei gen Spaansche luchtmacht, heeft de minis- teer van oorlog den overgang van 263 leger officieren naar het luchtwapen gelast. Het viertal stond om half elf van hun laat diner op. Een matroos van de „Aphro- dite" kwam melden, dat de sloep wachtte om hen aan boord te brengen en ze wandelden naar den pier, geëscorteerd door den heelen troep gendarmen, die de wacht had gehouden voor het hotel. De vaart over de door de heldere sterren verlichte wateren van de haven was zeld zaam verfrisschend en kalmeerend na de op windende gebeurtenissen van den dag. Hoe ging het met mrs. Haxton, toen je het jacht verliet vroeg Irene aan den boots man. Ze maakte het best, juffrouw, toen ik haar om 'n uur of negen zag. Ze ging juist naar land Ging juist aan land! Irene herhaalde de woorden in stomme ver bazing. Ja, juffrouw. Er kwam een Arabier om d'r. Weet je het zeker? Vast, juffrouw. Het was omstreeks de tweede bel, dat die boot ons aanriep niet waar, Bill? Dat klopt. Weet je, waar mrs. Haxton naar toe wilde? Ik bedoel, ging ze naar het hotel? Dat heb ik niet gehoord, juffrouw. Maar mr. Tagg praatte met de dame. Misschien kan hij het u zeggen. Aan het zwijgen van haar metgezellen zag Irene, dat ze even verbaasd Varen als zij zelf. Het was onmogelijk in het bijzijn van de bemanning der sloep verder over de zaak te spreken, maar het meisje fluisterde tegen Royson, die vlak bij haar zat: Hebt u ooit zoo iets vreemds gehoord? Ze kan ons niet zijn misgeloopen. Wat kan haar doel zjjn om zoo alleen weg te gaan? Naar wij vernemen, wordt dezer dagen te 's-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van een aantal personen uit den kring van de Internationale Kamer van Koophandel. Zoo logeerden daar ter stede de heer P. Vas- seur uit Parijs, secretaris-generaal van da Internationale Kamer,; de heer Malcolm Da- vis uit Parijs; Barbev uit Parijs; de heeren James O. Neil en Owen Jones, resp, Ame rikaan en Engelschman: Dr. G. Riedberg uit Berlijn; Staatsrat Karl Lindeman uit Bre- men; prof. Dr. A. Predohl uit Kiel; J. Sig- frid Edström en prof. Bertil Ohlin uit Stock holm en dr. Jacobson uit Bazel. Het gerucht gaat, dat de heer Paul van Zeeland ook te Den Haag zal arriveeren. In het gebouw van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs is gistermorgen een in leidende bespreking gehouden, mede bijge woond door dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen, oud-president der Internationale Kamer en dr. E. D. de Meester, secretaris-penning meester van de Nederlandsche organisatie van de Internationale Kamer van Koophan del. Omtrent den aard dezer onderhandelingen kan men ons niets mededeelen. „Wij heb ben een beetje met elkaar zitten praten", verklaarde de heer Fentener van Vlissin- gen. Engelsch—Russische betrekkin gen ongewijzigd. Gisteren is aan een Engelschen woord voerder de vraag gesteld of de terugroeping van den Sowjet-Russischen ambassadeur Soeritz in Parijs op eenigerlei wijze van in vloed is geweest op de Engelsch—Russische betrekkingen. De woordvoerder antwoordde, dat er geen wijziging is gekomen in de BritschRussische betrekkingen. Het inci dent met Soeritz scheen zuiver een zaak te zijn tusschen de Fransche en de Sowjet-Rus- sische regeering en Soeritz zelf. Hierbij is de Britsche regeering op geenerlei wijze betrok ken. Reuter verneemt nog, dat het telegram, dat aanleiding heeft gegeven tot dit incident, klaarblijkelijk geen onder de privileges vah het diplomatieke verkeer vallend telegram was, maar door den ambassadeur werd ver zonden namens de sowjetkolonie in Parijs. Het was een open telegram in de Fransche taal, zoodat het onderworpen was aan de normale Fransche censuur. En terecht Tableau met rin gen uit étalage gestolen. In den avond van 22 Februari j.1. vervoeg de zich in een goudsmidswinkel in de Bad huisstraat te Den Haag een 24-jarige teeke naar, die een horloge in reparatie gaf en daarop den winkel verliet. Korten tijd later ontdekte de winkelier, dat uit de étalage een tableau met 34 zegel- en monogramrin- gen was verdwenen. De waarde van deze ringen was in totaal bijna f 400.—. Hoewel er dezen avond meer klanten in den winkel waren geweest, werd de teekenaar, die reeds We zullen deze en andere vragen mis schien beantwoorden, wanneer we ontdek ken, wie haar kwam halen. Een Arabier, zegt de man. Vreemd, dat mrs. Haxton een Arabier kent in Massoea. Mr. Fenshawe boog zich naar hen over: Vergeet niet, zei hij zacntjes, dat mrs. Haxton misschien niet eerder heeft gehoord van von Kerber's gevangenneming. Ik ben geneigd te gelooven, dat hij erin geslaagd is zich op een of andere wijze met haar in ver binding te stellen. Een vreemde briel, die ik heden kreeg, zal misschien licht op het geval werpen. Ik was juist bezig dien te lezen, toen de man van het hotel binnenstormde met 't bericht van jouw avontuur, Irene. Om je de waarheid te zeggen, heb ik er niet ver der meer aan gedacht. Royson was overtuigd, dat mrs. Haxton, toen ze ontdekte, dat het spel verloren was, was gevlucht. Maar Tagg's lezing van haar plotseling vertrek steunde deze theorie niet. Hjj verklaarde, dat enkele minuten voor ne gen een kustboot langszij was gekomen en een Arabier, de eenige inzittende, opstond en duidelijk gezegd had: „Ik Abdullah, me vrouw Haxton spreken." Dat was blijkbaar al het Engelsch, dat de man kende. Hij herhaalde den zin, totdat Tagg miss Fenshawe's kamenier stuurde om mevrouw Haxton te zeggen, dat een Arabier, genaamd Abdullah, naar haar vroeg. Ze kwam derek, zei Tagg, en ze begon nen te parlevinken, zoo vlug Spraken ze Fransch? onderbrak Irene met een zijdelingschen blik op Dick. Het zelfde ver-gezochte idee, dat hem onmiddel lijk door den geest flitste was ook bij het meisje opgekomen. Ja, juffrouw. Je ken Fransch altijd her- 66. d'Arnot sprak op gedempten toon: „O'Rour- ke! Majoor Burton! Opgepast! Tarzan heeft me zo juist een teken gegeven om ons ge reed te houden! Er staat dus iets te gebeuren ik weet alleen niet wat." „Ik ben klaar voor alles wat er gebeurt," verklaarde Perry O'Rourke vastberaden. En hij behoefde niet ogenblik was er boven op de muur niets anders dan een kluwen vechtende mannen te zien. De scherpe, wilde kreten van de gele reuzen klonken boven het gebrul uit en van alle kanten kwamen er krijgers aanrennen. De vrienden van Tarzan werden overmees terd hulpeloos gemaakt door de grote eerder met de politie in aanraking is ge weest, aanstonds van dezen diefstal ver dacht. Een huiszoeking leverde echter geen resultaat op. De ringen werden gesignaleerd en dezer dagen kwam vast te staan, dat zoo wel in Den Haag als in Amsterdam enkele exemplaren waren verkocht of beleend. De recherche kreeg opnieuw aanwijzingen tegen den teekenaar, die werd gearresteerd en thans een bekentenis aflegde. Hij ver klaarde het tableau uit de étalage te hebben weggenomen, hetgeen in dit geval voor ie mand, die handig en vlug is, niet zoo heel erg moeilijk was, en het gestolene op straat te hebben afgegeven aan een 23-jarigen kan toorbediende. Samen hadden ze getracht de gestolen ringen te verkoopen of te beleenen. Beide mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld. De bruid wordt er aan herinnerd, dat haar brui- B gom oud-voetbal- i Ier is. m kennen aan het non-nen en bon-nen en ton nen, dat ze doen. Op een ander oogenblik zou Irene Tagg's humor zeer gewaardeerd hebben, maar er was een zoo diepe ernst in de geschiedenis van de laatste uren, dat zij er nauwelijks no titie van nam. Die Arabier, zei ze, was dat een lange, knappe man, met een gestreepte kap op zijn burnoes, zjjn overkleed, weet je? Dat is 'em, zei Tagg. Meer een vent, zoo als je in Tanger ziet, dan een hier uit de buurt. U kunt het soort kerel, dat ik bedoel kapitein Zeker, zei Stump, echte tooneel-Arabie ren zijn het. Een beetje verfranscht, met ge knipte bakkebaarden. Maar vertel me alsjeblieft, wat er ge beurde, riep Irene ademloos. Wel, juffrouw, d'r is niet veel te vertel len. Ze hadden een ernstige conferentie vijf minuten lang en toen zei zjj me, dal ze naar land ging. Hoe laat kom u terug, mevrouw, dan zal ik een boot sturen, zei ik. Dat weet ik riet, zei ze, net wordt mis schien laat, dus za. ik met een iniandsche boot terugkomen. Ze vroeg uw kamenier juffrouw, om een mantel uit d'r kajuit te halen en zon der verder een woord vertrok ze. Dat is voldoende, zei mr. Fenshave droog jes. Mevrouw Haxton is een dame, die weet, wat ze wil. Ze is uitstekend in staat om op zichzelf te passen. Vooruit. Irene, jij gaat naar bed. Iedere dag heeft genoeg aan zjjn eigen leed. En te oordeelen naar de verschijnselen van thans, zullen we morgen een drukken dag hebben. Ik zal morgen beter in staat zijn u te bedanken. Ook Irene stak Dick de hand toe. Ik ben druk bezig allerlei mooie com- lang te wachten. Bij het passeren van een der hoeken van de uitkijktoren struikelde Tarzan en viel tegen Mungo aan, die voorop liep. De reus viel van de muur, die de stad omgaf. Daarna keerde Ukah zich tot zijn verschrikten bewaker. Burton en O'Rourke sprongen naar voren. Met de kreet van de mensapen begon Tarzan te vechten. Op een meerderheid der gele mannen. „Hè, dat was een heerlijk robbertje, dat we gevochten heb ben," verklaarde Perry. „Maar waar zijn d'Arnot en Ukah?" vroeg Burton opgewon den. „Wel het schijnt, dat ze er vandoor zijn!" antwoordde Tarzan met voorgewende verbazing. Ramp van de „Protinus" weinig bemoedigend. Het feit, dat nog steeds nadere bijzonder heden ontbreken omtrent de ramp van de IJniuider treiler „Protinus", heeft niet al leen onder de familieleden der twaalf opva renden ongerustheid verwekt, ook de opva renden van de in de visschershaven te IJ- muiden liggende treilers zijn weinig gerust en deze ongerustheid kwam gisteren tot uiting in de weigering naar zee te gaan. Hierdoor konden tien treilers niet vertrek ken, zoodat er een ernstige stagnatie in het visschersbedrijf dreigt te ontstaan. plimenten voor u te verzinnen, zei ze vroolijk. Dick begreep dan blik, dien ze hem gaf. Vreemd genoeg drukte die zjjn eigen gedach- tep uit. Ze moesten probeeren uit te vinden, hoe het kwam, dat mevrouw Haxton zoo'n goede kennis was van El Jaridiah. Niet alleen had hij zijn leven gewaagd, toen hjj meende, dat zij in gevaar verkeerde, maar zij, van haar kant, was' bereid met hem terug te kee- ren naar Massoea onder bedekking van den nacht naar Massoea, vanwaar ze vol ont zetting slechts enkele uren tevoren was ge vlucht. HOOFDSTUK XL De tusschenkomst van een vrouw. Toen mrs. Haxton de scheepsladder af daalde en plaats nam in de boot van Ab dullah, wierp ze den teerling met het nood lot. Gedurende vele moeiljjke uren had ze haar kansen overwogen en het resultaat was droevig ongunstig. Zoo zeker als de zon den volgenden dag zou opgaan, zoo zeker was het, zooals de zaken nu stonden, dat ontdek king en verandering moesten volgen. Voor deze harde, heider-denkende, kalme vrouw was er geen ontkomen aan het resultaat van een officieel onderzoek. Alfieri was in Ma- soea. Alfieri de man, dien zij verongelijkt had. Als hjj gevangen genomen werd wegens de ontvoering van Irene, zou hjj eischen met von Kerber geconfronteerd te worden, en verlangen, dat zij mèt den Oostenrijker zou worden aangeklaagd en dit op zulke onbe twistbare gronden, dat haar Engelsche vrien den zich met verontwaardiging van haar zou den afwenden. Misschien zou mr. Fenshawe met zijn bekende edelmoedigheid haar de middelen verschaffen om naar Europa terug te keeren. maar ze zou terugkeeren als een geschandvlekte avonturierster. Toen kwam de Arabier met het nieuws van Irene's terugkeer en zooals een wan hopige speler, die de laatste resten van zijn geld op een bijna hopelooze kans waagt, be sloot ze tot het bittere einde met Alfieri te vechten. De boot bracht haar snel naar de aanleg plaats en ze verzocht Abdullah haar een vol ledig verslag van de redding te geven. Je spreekt over een boot. merkte ze verwonderd op. Heb je de inzittenden gezien (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7