Zoet Brand in munitiefabriek te Berlijn De spioooage te Siot Pancras Van Male aanvoerder van het Ned. elftal! Bestrijding van ongewenschte uitstapjes Promotie bij het Rijk niet stopgezet Meer slaag dan eten Marktberichten werkt een geluidsfilm Uit het politie-rapport Inschrijving Handelsregister Burgerlijke Stand van Den Helder Uoel&aZ Omstreeks middernacht bedwongen Smokkelaars en douane slaags Miaken r' Gisterenavond hield de V.U.K.A. wederom een van haar maandelijksche propaganda- avonden, welk onderwerp met kennis van za ken door den voorz. van de Held. afdeeling, den heer v. d. Sande, sinds kort lid van het hoofdbestuur, werd behandeld. De opkomst was zeer bevredigend. De heer v. d. S. schetste in eenvoudige be- -woordingen de ontwikkeling van een gewoon fototoestel tot een allermodernst filmtoestel. Ook het filmopname-apparaat is in principe een gewoon fototoestel, dat met de vol maaktste regelmaat 24 opnamen per seconde maakt. De film staat stil terwijl de opname gemaakt wordt; als zij zich beweegt is de lens gesloten; door een ingenieus uitgedacht mechanisme is alles zoo geregeld, dat de ver schillende onderdeelen precies gelijktijdig werken. Er worden, zooals reeds gezegd, 24 opnamen per seconde gemaakt, precies even zoovele malen schokt de film vooruit over de breedte van 1 beeldje, en even zoovele malen staat de film stil en wordt de sluiter ont spannen, waardoor een opname ontstaat. Bij de projectie op het witte doek gaat het evenzoo, maar dan in omgekeerde richting. Ook hier gaat de film met schokken vooruit, en worden 24 beelden achter elkaar vertr/snt. 'Dat wij dit niet merken is het gevolg van de welbekende traagheid van onze oogen. i Het is te begrijpen, dat toen men de „stomme" film geperfectionneerd had, er op zon, de filmtoeschouwer ook te laten hooren, wat zich.tjij. d£„qp„ ÏU91vertoonde gelegen heden afspeelde»- Men trachtte gelijKtij'dig gramofoonplaten op te nemen. Ook in de praktijk is dit een geheefën tijd volgehouden. Het laat zich begrijpen, dat dit systeem niet voldeed; als men b.v. een deel uit de film moest coupeeren, kon men het daarbij behoo- rende geluid niet uit de plaat snijden. Men poogde dus het geluid op de film vast te leggen en is daarin ook geslaagd. Naast het beeld werd op een smalle strook het geluid gefotografeerd, en wel op de volgende wijze. De luchttrillingen van het geluid werden via een microfoon omgezet in electrische trillin gen, welke na versterkt te zijn een speciale lamp meer of minder deed oplichten. Hoe hooger het trillingsgetal, hoe hooger aantal lichtflikkeringen, hoe harder het geluid hoe witter het licht. Door een uiterst smalle spleet werden deze lichtstreepjes dus inder daad op, of liever naast, de film gefotogra-, feerd. Bij de projectie wordt het geluid terug gekregen, door een sterke, door gelijkstroom gevoede lamp door de geluidsstrook op een foto-electrische cel te laten inwerken, die hierdoor precies het aantal en de sterkte der trillingen overbrengt en deze middels een versterker en een luidspreker in klanken om zet. Daar het geluid niet op dezelfde hoogte wordt gefotografeerd als het beeld zelf, is er altijd een afstand van 19 beeldjes tusschen het beeld en het geluid. Door bij de projectie de beeld- en de geluidsprojectie eveneens op een afstand van 19 beeldjes van elkaar te zetten, krijgt men toch de bij het betreffende beeld behoorende geluid. Het hierboven ge noemde systeem is het z.g. intensiteitsysteem. Een ander systeem is het z.g. amplitude- systeem- Hiérbij wordt het in electrische tril lingen omgezette geluid overgebracht op een electromagneet, die op zijn beurt een anker aantrekt, waarvan het uiteinde spiegelend is. Hoe hooger het trillingsgetal, hoe meer malen wordt het anker aangetrokken, hoe sterker het geluid, hoe sterker de stroomschokken en des te grooter is de uitslag van het an ker. Het spiegelende uiteinde projecteert nu het hierop geworpen licht op de geluidsstrook, in de eerste plaats alle trillingen, terwijl bij een sterke uitslag van het ander een breede lichtstrook wordt geprojecteerd. De projectie op het witte doek geschiedt hier hetzelfde. Ook hier schijnt een lamp door de geluids strook heen op een foto-electrische cel, hoe breeder de luchtbundel, welke door de ge luidsstrook heen valt, hoe heftiger de cel zal reageeren en hoe sterker het geluid. De heer v. d. Sande dankte den heer van Twisk voor zijn bereidwilligheid hem het pro jectie-apparaat van Rialto te hebben laten bestudeeren, waardoor hij dezen avond in staat was hét nieuwste op dit gebied te be handelen. MANUFACTURENHUIS TIPKES. In het Advertentieblad van gisteren werd een advertentie opgenomen van manufacturen- huis H. G. Uipkes, Middenstraat 54. Bij de damesjaponnen werd vermeld: „alleen geldig voor de Paaschdagen". De lezer zal begrepen hebben, dat dit een abuis was en ook thans nog van kracht is. MINDERJARIG MEISJE AANGEHOUDEN. Door de politie werd een minderjarig meisje aangehouden, afkomstig uit Monster. Het is aan haar ouders teruggegeven. VERKEERSOVERTREDINGEN. Diverse verkeersovertredingen werden ook gisteren weer met een bekeuring beloond. Daar waren zonder licht rijders, er waren bel-loozen en er waren lieden, die op het verboden uur in de Spoorstraat fietsten. 12 tot 26 Maart 1940. Nieuwe zaken: Den Helder: Opklapbeddenhuis P. Bontes. Amsterdam, filiaal gevestigd te Den Helder, Koningstr. 59. Wijzigingen: Den Helder: Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Vooruit gang", G. A. Julianadorp, van Foreestweg 93; fil. gevestigd te Den Helder, Binnenhaven 55. Opheffingen: Anna Paulowna: D. Koorn, Benedenbuur 18, koloniale waren. van 27 Maart 1940. BEVALLEN: D. A. van den BergSchol, z.; W. Haagen—Splinter, z. Slechts twee spelers over, die ook tegen België hebben ge speeld Dckeuze-commissie van den K.N.V.B. heeft het Nederlandsch elftal, dat Zondag 31 Maart a.s. te otterdam tegen Luxemburg speelt, thans definitief als volgt samenge steld: Doel: van Male (Feijenoord), aan voerder. Achter: Slot (Blauw-Wit), en Chou- foer (A.D.O.). Midden: Paauwe (Feijenoord). Pou- lus (S.V.V.) en de Vroet (Feijen oord*). Vóór: Draeger (D.W.S.), Drok (Sparta), Vroomen (Julina), Len stra (Hecrenvcen) en Bergman (Blauw-Wit). VAN MALE. ■Reserves zijn: Wille (E.D.O.), Wilders (Blauw-Wit), Loof (A.D.O.), de Heer (A.D.O.) en Stijger (Blauw-Wit). De bondstrainer Bob Glendenning heeft de spelers Dijkstra, Caldenhove en Vente be zocht, die, naar men weet. reeds in het elf tal voor Luxemburg waren gekozen, doch dezer dagen geblesseerd werden. Glcnden ning heeft aan de keuze-commissie medege deeld, dat zijns inziens alle drie spelers in verband met hun blessures aanstaanden Zondag niet opgesteld konden worden. Uit de nieuwe samenstelling blijkt, dat me de in verband met de blessures van enkele spelers, slechts twee spelers, die ook tegen België te Antwerpen van de partij waren. Zondag a.s. tegen Luxemburg zullen uitko men, nl. Paauwe en Draeger. MINISTER DIJXHOORN IN DE OMGE GEVING VAN ALKMAAR. De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn heeft, vergezeld door den waarnemend inspecteur der artillerie, ko lonel Jhr. Quarles van Ufford, en van 's ministers adjudant voor de landmacht Mr. H. J. Kruis, gisterochtend een bezoek gebracht aan enkele barakkenkampen in de omgeving van Alkmaar. Onder zwaar escorte is wederom een nieuw contingent Canadeesche troepen met oorlogs materiaal naar Enge land overgebracht. Het oogenbilk, waarop het convooi de Schotsche Noordkust nadert. NAAST PASPOORT BIJZONDERE VERGUNNING NOODIG VOOR REISLUSTIGE NEDERLANDERS. Het heeft sedert het uitbreken van den oorlog de aandacht der bevoegde autoritei ten getrokken, dat er Nederlanders zijn in de grensstreek, doch ook wel elders in het land woonachtig die talrijke buiten- landsehe reizen, veelal van korten duur, maken. Het is gebleken, dat er mensehen zijn, die veelvuldig de grens overschrijden, soms voor een verblijf van slechts enkele uren, in een naburig land. Redenen van staatsbelang maakten het noodzakelijk, in het kader van de bestrij ding van voor de Veiligheid des lands ge vaarlijke handelingen, ook tegen kennelijk ongewenschte uitstapjes over de grens te kunnen optreden. Daarom overweegt de Regeerin£, naar de Tel. verneemt, de mogelijkheid van invoe ring van een voor den verderen duur van den oorlog geldende regeling, volgens wel ke Nederlanders, die een reis naar het buitenland willen maken, naast een geldig paspoort, in het bezit zullen moeten zijn van een bijzondere vergunning, om met het oog op die reis het land te verlaten. Naar aanleiding van de mededeeling in de Memorie van Antwoord van den minis ter van Sociale Zaken over zijn begrooting aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal, dat de regeering overwoog, in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden de promo tie voor de rijksambtenaren stop te zetten, ging het bericht door de pers dat van het doorgaan der promotie door de regeering was afgezien. Zóó is het echter blijkbaar niet.-Immers in den loop der vorige week is van regeerings- wege aan t' bestuur van de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam te kennen gegeven, dat do minister accoord ging met het voor stel van dat bestuur om de promotie bij die instelling gewoon te doen doorgaan. Daaraan is. aldus het Hsb.. dan ook dezer dagen aan de R. V. B. gevolg gegeven. Een maand gevangenisstraf te gen dierenbeul geëischt. Een 46-jarige Zeeuwsche landbouwer, wo nende te Koudekerke, stond gisteren te recht wegens een ernstig geval van dieren mishandeling. Hij zou eenige jonge hon den ergerlijk hebben verwaarloosd en bo vendien meer slaag dan eten hebben ge geven. De rechtbank te Middelburg had verd. tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld, in hooger bereop verdubbelde het hof te Den Haag de straf tot één maand. Door den Hoog-en Raad werd dc zaak na cassatie verwezen naar het hof te Amsterdam. De president leest een deel van het pro ces-verbaal voor. „In een donkere schuur bevonden zich vier honden, ze waren brood mager. De ribben staken door het vel heen, de oogen waren ontsto ken. Het hok was ergerlijk ver vuild, het stonk er vreesclijk." „En waarom hield u die honden?" „Ik had ze gefokt" zeide verd. Pres.: „En ze gingen dood van den hon ger. Ze konden zelfs geen voedsel meer verdragen." „Schoon is de taak van het hof om de zen afgrijselijken dierenbeul zijn gerechte straf op te leggen" vond de procureur-gene raal. Spr. eischte een gevangenisstraf van één maand. De verdediger drong aan op het uit brengen van een psychiatrisch rapport. Subs. drone hij aan op een clemente straf, in den vorm van een voorwaardelijke straf of een geldboete. Arrest 9 April. Britsche vliegtuigen boven de Duit- sche hoofdstad? Om tien uur gisteravond is ten Noorden van Berlijn in de Bergmann- fabrieken een brand uitgebroken, welke om 12 uur nog woedde. Omwonenden hebben verteld, dat zij explosies" gehoord hebben, die toe geschreven zouden moeten worden aan het ontbranden van munitie van klein kaliber, welke in de fabrie ken vervaardigd wordt Fel was de hemel aan Berlijn? Noordkant door de vlammen verlicht. Brand in de elec trische fabriek van Bergmann te Wilhelms ruh, verluidde het al spoedig, en dit bleek waar te zijn. Onmiddellijk trof de politie maatregelen om toeloop te voorkomen en op kilometers afstand werden de straten afge zet. De lezing, welke van gezaghebbende zijde bij navraag werd gegeven, luidde, dat op een industrieterrein in de Berlijnsche voor stad Wilhelmsruh, in een houten loods brand was uitgebroken, die met groote snelheid om zich heen greep. Ondanks het krachtig in grijpen van de brandweer brandde de loods, waarin zich groote hoeveelheden licht brand baar materiaal bevond, tot op den grond toe af. Overslaan op dc andere gebouwen kon verhinderd worden. De oorzaak werd niet opgegeven» Wei was het opgevallen, dat radio- Berlijn plotseling had gezwegen, het geen men in verband bracht met de mogelijke aanwezigheid van Britsche vliegtuigen. Een groot aantal slangen- en ladderwagens in totaal 75 stond, aldus de Tel., rond om de fabriek om het vuur te bestrijden. Twee cordons had dc politie verder om de plek van den brand getrokken en iedereen, die niet van een speciaal bewijs was voor zien, werd elke nadering van de fabrieken verboden. Een verslaggever van United Press wist bij de fabriekspoorten te komen. Daar werd hij tegengehouden door dc politie, die wei gerde hem inlichtingen te verstrekken. Niet meer dan vijftig toeschouwers waren bij de fabriek. Alle stonden zwijgend te kijken. Op de vraag wat de Bergniann-fa- brieken vervaardigden, werden ontwijken de antwoorden gegeven. De vlammen staken door de verduistering nóg meer af tegen de lucht dan anders 't geval geweest zou zijn. De brandweerwa gens, die in de aangrenzende straten achter elkaar stonden, waren alle voorzien van groote blauwe lichten, wat de omgeving nog spookachtiger maakte. De brandweer lieden deden hun werk snel en zwijgend, zonder een spoor van opwinding te vertoo- nen. Om 12 uur brandde de fabriek nog, maar wel scheen het gevaar voor uitbrei ding voorbij te zijn. Verwacht werd, dat men het vuur spoedig geheel en al meester zou zijn. Hevig gevecht aan de grens van Noord-Ierland en Eire, Een honderdtal smokkelaars, dat door de Quilcach-bergen van Noord-Ierland naar Eire wilde trekken, is in een hinderlaag van douane en civiele garde gevallen. De smok kelaars voerden een groote hoeveelheid meel, op ezels geladen, met zich mee. Tusschen de smokkelaars en douane ontstond een he vig gevecht, waarbij de smokkelaars steenen en stokken als wapens gebruikten. Een aan tal douaniers en civiele garden werden ge wond, vier smokkelaars werden gegrepen, de overigen ontkwamen. Thans is een groot aantal soldaten en douanebeambten in de streek gestationneerd om een herhaling te voorkomen. DUISCHE RIJKSDAG BINNENKORT BIJEEN? Te Berlijn doet, aldus Belga, het hardnekkige gerucht de ronde, dat Hitier binnenkort in den Rijksdag een rede zal houden. Belga voegt hier intusschen aan toe, dat bevoegde kringen verklaren niets van een bij eenkomst te weten. TE LAAT VOOR DE OPERA...... Een dokter te Berlijn en zijn vriend zijn ieder met 50 Mark beboet, omdat zij... een taxi namen, teneinde op tijd in de opera te zijn. De heeren waren nl., doordat de dokter nog even instrumenten van huis moest ha len voor een patientenbezoek, te laat voor de voorstelling. Zij hadden volgens de rech ter toch van een openbaar vervoermiddel gebruik moeten maken. Dan maar een bee tje later in de opera HET INTERNATIONAAL TOURNVOI TE BOEDAPEST Enwe wint zijn derde partij. De resultaten van de partijen, gespeeld in de derde ronde van het internationaal tour- nooi te Boedapest luiden: Dr. EuweBarcza 10. BallaSzabo afgebroken. Prof. VidmarRethy afgebroken. Dr. Euwe leidt na drie ronden met drie punten. Spoedig berecht? Naar wij vernemen, zijn aan den van spion- nage verdachten P. B. Azn.. als verdedigers toegevoegd de heeren Mrs. Breukelaar en Bout, advocaten en procureurs te Groningen B. en vader en zoon KI. bevinden zich nog steeds in het Huis van Bewaring aldaar. Verwacht kan worden, dat de behandeling voor de rechtbank thans spoedig zal ge schieden. WIER1NGEN DE RUILVERKAVELING, i Gedeputeerde Staten der provincie Noord holland hebben bij hun besluit van 20 Maart j.I. de plaatselijke commissie, door welke, met inachtneming van de bepalin gen der wet, de uitvoering geschiedt van. de ruilverkaveling in deze gemeente als volgt samengesteld: lid. tevens voorzitter, de heer L. C. Kolff, Burgemeester, lid te vens plaatsvervangend voorzitter, de heer J. Doves Sz., Dijkgraaf van het Heemraad schap Wieringen, lid tevens secretaris, de heer O. J. Bosker, voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw en tot plaatsvervan gende leden de heeren M. Bakker Sz. en S. Russelman. Door de Arrondissements rechtbank is tot Rechter-Commissaris voor deze rtuil verkaveling benoemd Mr. J. Krabbe. VERVOER ARBEIDERS NAAR DE WERKVERSCHAFFING. Naar wij vernemen heeft de Directie van den Rijkdienst voor Wterkverruiming be paald, dat van 26 Maart tot en met 16 November 1940 voor het vervoer van ar beiders naar en van de werkverschaffings- objecten wederom de z.g. zomerregeling van kracht is, luidende als volgt De arbei ders, die dagelijks een afstand van meer dan 2 maal 20 km. hebben af te leggen dienen in den regel geheel voor rekening van de Overheid te worden vervoerd oer autobus, tram of trein. Moet dagelijks een afstand van 2 maal 15 tot 20 km. worden afgelegd, dan wordt eeti rijwielvergoeding van 1.per week verleend en bedraagt deze 2 maal 10 tot 15 km. dan bedraagt de vergoeding f 0.50. Voor afstanden van minder dan 2 maal 10 km. wordt geen vergoeding gegeven. VERKOCHT. Naar wij vernemen heeft de heer E. J. Visser alhier zijn visschersvaartuig W.R. 27 verkocht met als bestemming Edam. BETERE WONING. Naar wij vernemen is aan Jn. Koorn Cz. alhier uit 's Rijks kas een premie toege kend volgens de algemeen geldende rege ling voor de verbetering van de arbeiders woning Elft 43a. POLITIE. Verloren een bankbiljet van tien gulden; een ventersportemonnaie met inhoud; een kinderhoedje en een zilveren beursje, inh. eenig kleingeld. Gevonden: Een fluweelen zakje met rits sluiting. Inl. gemeentebode. BEROEP AANGENOMEN. De heer M. Schenkeveld, hulpprediker bij de Ger. Kerk te Gorinchem, heeft het be roep naar deze gemeente aangenomen. ANNA PAULOWNA REVANCHE. Vrijdag spelen de heeren Hoogland en Slikker een revanchepartij over 500 punten cadre alhier. Vorige week eindigde de wed strijd te Alkmaar in remise; beide spelers ontloopcn elkaar weinig of niets. Het belooft dus een spannende match te worden Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. SCHAGEN, 28 Maart. 32 Paarden 150—550, 23 geldekoeien 120 —170. 30 vette koeien 180—285, 31 kalfkoei- en 180260. 555 nuchtere kalveren 614, 40 vette schapen 2435, 192 overhouders 23. bokken en geiten 7—8, 4 magere varkens 2836. vette varkens per Kg. ?1~65 ct., 28 biggen 14—19, 22 kippen 1— 1 «Ov» BROEK OP LANGENDIJK. 28 Maart. Uien 1.101.30. drielingen 1.grove 1 1.60. prei 13.80, peen 1.50—2.20. kroten 1.70 —3.20. roode kool 7.30-7.90, gele kool 4.30 o.50, voorl. prijs. Veiling duurt voort NOORDSCHARWOUDE. 28 Maart. Bevelanders 2.uien 11.70, drielingen ?roye 1.402.10, peen 1.80. roode kool d.30—5.60. De veiling duurt voort. AMSTERDAM. 27 Maart. Veemarkt. 127 Vette kalveren: le Sw. 88—94 ct.. enkele hooger. 2e kw. 80—86 ct., 3e kw. 72 78 ct per Kg. levend gewicht; 101 nuchtere kalveren f 69.50 per stuk, 88 varkens: zware varkens 71—74 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalve ren, korte aanvoer, handel stug, hooge prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, handel vlue.^ prijzen hoosrer. Varkens, korte aanvoer, weinig handel, onveranderde prij zen. ALKMAAR. 27 Maart. Aardappelen 2.60—3, andijvie 33.50—36, appelen 511.50. Bloemendaler kool 11. bloemkool I 20—31. idem II 15.—, bieten 1.60 3.60, gele kool 34 80. knolselderie 56, peren 38. prei 4.109.50. peterselie 7. rabarbej- 1015. raapstelen 2.504. roode kool 5.oO9.20. selderie 7.spinazie 0.69 —1.04. schorscneerep 350—4. uien 1—2.60, wortelen 1.802 60 wa«chwortelen 36.50, witlof 5—6, idem II 3—4.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8