Britsche bommenwerper bij Pernis neergeschoten Luchtoorlog steeds heviger Kapitein Wijker getuigt Schendingen van onze neutraliteit Economische wederopbouw na den oorlog imjttMÜPIS Dc Mij* Zeeland in nood De doop van Prinses Irene Postvluchten op Indië EERBER1CHT J>' He n *tftwv s??.'## MwUl PlviW Na levendige achtervolging boven de wolken Agent bij verkeersbotsing gedood De ramp van de „Den Haag DE BILT SEINT t»- *- J l':; i - £-C *V': tftf lil |,-1- Aï-.IWi *3SE r/,V.: .^ir v*v TUSSCHEN TWEE NEDERLANDSCHE JAGERS NAAR BENEDEN GEDWONGEN. De regeeringspersdienst meldt: Gisterochtend vroeg is een Britsche bommenwerper, welke zich in westelijke richting over ons land bewoog, boven Pernis bij Rotter dam door het vuur van een Neder- landsche jager getroffen. Het toestel is in de nabijheid van Pernis ge land. Vier der inzittenden verlieten het toestel. Twee hunner zijn licht gewond. Een vijfde inzittende is, naar later bleek, uit het toestel gesprongen en dood gevallen. Het toestel is verbrand. De overleven den worden geinterneerd. Achtervolging van een kwartier. Nader vernemen "Wij Gisterochtend omstreekt half zes werd op het vliegveld Waalhaven alarm geimaakit, dat een vreemd vliegtuig in de nabijheid van Pernis vloog. Onmiddellijk stegen twee Nederlandsche jachtvliegtuigen op. om te trachten hét vreemde vliegtuig tot landen te dwingen. Boven Pernis werd in derdaad het vreemde toestel ontdekt. De Nederlandsche piloten gaven naar wij later vernamen, het bevel tot landen. Aan dit bevel werd echter niet voldaan. Integen deel, het vreemde toestel trachtte, door op groote hoogte te vliegen, te ontsnappen. Maar de Nederlandsche jagers ga ven geen kans en gedurende een kwartier had toen op groote hoogte een levendige achtervolging plaats. In Pernis hadden verschillende inwon nen het vliegtuiggeronk gehoord. Maar veel was er van het gevecht niet te zien, omdat de vliegtuigen boven de wolken bleven. Wel hoorde men aan het nu eens sterker wordende en dan weer afnemende motorgeronk, dat de toestellen regelmatig optrokken en dan weer duikvluchten maak ten. Nu en dan kwamen zij uit de wol ken te voorschijn en dan kon men waarnemen, dat de Nederlandsche jagers probeerden het vreemde vliegtuig tusschen zich in te krij gen. Dit gelukte tenslotte en toen vloog een Nederlandsche jager voor het vreemde toestel, terwijl de tweede jager er achter vloog en met zijn machinegeweer vuurde. Plotseling zag men uit de wolken een vliegtuig omlaag komen, waar van het middengedeelte in brand was geraakt. Het bleek het vreemde toestel te zijn, dat door de Nederlandsche jagers in brand was geschoten. Het brandende toestel had den wind achter zich, waardoor de vlammen zich uitbreidden naar de cabine. De piloot kreeg een steekvlam langs het gelaat en hierna zag men het toestel draaien, met den wind recht voor ging het toestel, waar van nu de staart fel brandde, omlaag, op zoek naar een landingsterrein. Normale landing. Tot groote bewondering van de Neder landsche vliegers en van allen, die het za gen, gelukte het den piloot met het bran dende toestel een normale landing te ma ken in een weiland langs den Vondeling- weg. Daar kwam het toestel tenslotte neer. De machine brandde als een fakkel. Vier van de vijf inzittenden hadden zich weten te redden; het Hik van den man, die uit het toestel was gesprongen, vond men op eenigen afstand. De bestuurder en drie an dere overlevenden bleken Engelschen. Twee van hen waren licht gewond. De piloot ten gevolge van de vlammen en een der mannen was door een kogel in het zitvlak getroffen. Het projpctiel was dwars door het vlieg tuig gegaan en via den stoel achter in het toestel in 's mans lichaam terecht gekomen. In een café te Pernis kwamen de man nen met koffie en cognac weer wat op hun verhaal. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. HIERBOVEN HET WRAK VAN DEN BOMMENWERPER, DIE GEHEEL VER BRANDDE. Toen de luitenant, die hun tot daling had gedwongen, in het café verscheen om ken nis te maken met de buitenJ. vliegers, was men spoedig in een gesprek gewikkeld en bleek er van eenige rancune geen sprake. Na het alarm op Waalhaven .was de luitenant, zoo vernamen wij nog bij onze informaties, direct uit zijn kooi gespron gen. Onder zijn dikleeren vliegerpak droeg hij dan ook niets dan een pyama, daar hij geen tijd had gehad zich te kleeden. De Interneeringsautoriteiten zullen over de verdere verblijfplaats der overlevenden beraadslagen. Engeltche mededeeling. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede: Eén onzer toiestellen wordt vermist. Ver nomen wordt, dat het neergeschoten is door Nederlandsche vliegtuigen. Naar aanleiding van berichten, dat de •Britsche vliegers, wier toestel in Nederland tot dalen werd gedwongen, het Nederland sche vuur zouden hebben beantwoord, ver neemt de luchtvaartmedewerker van Reuter in officieele kringen, dat de Britsche bom menwerpers zeer nadrukkelijk instructies hebben, dat zij bij het onopzettelijk vliegen boven neutraal grondgebied, indien aange vallen, het vuur van neutrale gevechtsvlieg tuigen niet mogen beantwoorden. U. P. wijst er ten overvloede op dat het voorval peen Internationale ver wikkelingen ten gevolge zal hebben en de Nederlandsche actie volgens het Internationale recht volkomen ge rechtvaardigd was. Zwaar type bommenwerper. Het vergane gevechtsvliegtuig behoort tot de grootste typen van de Engelsche lucht vloot, nl. een zware bommenwerpei*van het type Armstrong Whithworth Whitley, serie nummer MKV, uitgerust met twee Rolls Royce-motoren van 1000 p.k.; in den neus heeft het toestel een glazen koepel, bestemd voor den mitrailleurschutter. De Nederlandsche jager, die het toestel tpt dalen dwong, was een Fokker G 1. bestuurd door den reserve-luitenant Noonen. Een oog getuige vertelt nog, den indruk te hebben gehad, dat de man, die uit het gevechts vliegtuig sprong, eerst op den reusachtigen vleugel ging zitten alvorens den noodlottigen val te maken. Berichtgeving ligt slechts op den weg der Nederlandsche autori teiten. Het Algemeen Nederlandsch Persbureau deelt ons mede: In de laatste dagen bevatte het com muniqué van het Oppercommando der Duitsche weermacht meermalen berichten over beweerde schendin gen van de Nederlandsche neutrali teit door vreemde vliegtuigen. Het A.N.P. zal niet voortgaan der gelijke berichten te verbreiden, van oordeel als het is, dat berichtgeving voor het Nederlandsche publiek over eventueele s'cliVnd¥ngeil LVkn dë Ne derlandsche neutraliteit alleen op den weg van de Nederlandsche autoriteiten ligt. Vreemd vliegtuig geraakt. De Regeeringspersdienst meldt: Gistermorgen vroeg werd bij Naarden een uit het Noorden komend vliegtuig van on bekend gebleven nationaliteit gesignaleerd. Naar aanleiding daarvan steeg een pa trouille jachtvliegtuigen op. Eenigen tijd later is ditzelfde vliegtuig bij de grens van Amsterdam van den grond af onder vuur genomen. Bij deze beschieting werd het vliegtuig vermoedelijk geraakt. Het verloor althans 3 k 400 M. hoogte en maakte on zekere bewegingen. Het vliegtuig verwij derde zich daarop in westelijke richting buiten ons rechtsgebied. VRAAGSTUKKEN DOOR DE INTER NATIONALE KAMER VAN KOOPHANDEL ONDER HET OOG GEZIEN. Onder voorzitterschap van dr. S. F. H. Fentener van Vlissingen of van J. Siegfried Edström heeft de internationale Kamer van Koophandel te 's-Gravenhage eenige bijeenkomst gehouden waaraan, behalve dr. H. Colijn en de heer Paul van Zeeland, experts van een aantal neutrale en oorlog voerende landen hebben deelgenomen. Het doel dezer bijeenkomsten was eenige der voor de internationale Kamer v. Koop- handl aan de orde zijnde onderwerpen te bespreken, zooals de algemeene werkzaam heden van de kamer (hof van arbitrage, de toekomst van de bouwnijverheid,den invloed van den oorlog op privaatrechtelijke over eenkomsten, vraagstukken betrekking heb bende op economischen wederopbouw voor den tijd na den oorlog). De resultaten de zer bijeenkomsten zullen aan de nationale organisaties van de Internationale Kamer van Koophandel worden voorgelegd. Op den hoek van de Gouverneurlaan en de van Zeggelenlaan te Den Haag, zijn gistermiddag om half vijf een personen auto en een politiemotor tegen elkaar ge botst, met het gevolg, dat de motorrijden kort daarop is overleden. Het slachtoffer is de 50-jarige agent van politie J. K., die een schedelbasisfractuur kreeg. De geneeskundige dienst voerde hem naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij korten tijd na zijn op neming is overleden. De 32-jarige mejuffrouw J. S. M. van H. bestuurde de auto. Zij kreeg geen letsel. De oorzaak van het ongeval is nog niet vastge steld. 's Rijks schatkist snelt te hulp. Ingediend is een tweetal wetsont werpen, waarbij door de ministers van Waterstaat en Financiën machti ging wordt gevraagd namens het Rijk over te gaan tot het verstrekken van een rentedragende hypothecaire geldleening tot .'n bedrag van f 60.813 aan de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlissingen, alsmede tot het verder deelnemen in het aandee- len kapitaal dier vennootschap tot een bedrag van f 550.000.De be- grooting van het Verkeersfonds voor 1940 zal daardoor met f616.813 wor- den verhoogd. In de memorie van toelichting zegt de re- gcering o.m., dat de toestand thans zoo is, dat dé dienst der „Zeeland" onder de huidi ge omstandigheden geen economische betee- kenis meer heeft. Intusschen is de regeering van oordeel, dat deze nationale scheepvaart verbinding met Engeland, welke van ouds een belangrijken schakel vormt in het inter nationaal spoorweg- en postverkeer van, naar en door Nederland en welke door de maatschappij „Zeeland" gedurende meer dan 60 jaren is onderhouden, bij terugkeer van meer normale tijden rnoet kunnen worden hervat. Instandhouding van de „Zeeland", uit stekend geoutilleerd als zij is met haar nieu we juist in dienst gestelde motorschepen, welke geheel aan de verwachtingen, ook wat besparing van exploitatiekosten betreft, heb ben voldaan, is naar de meening van de re geering, met het oog op de ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer en van het vervoer in het algemeen, een nieuw offer van 's rijks schatkist waard. Duitsche aanval op Britsch convooi. Australische vliegers boven Doitsoh- land. Beperken de berichten van het Westelijk front zich nog steeds tot het stereotype „Geen nieuws", de luchtoorlog wordt da gelijks heviger gevoerd. Van Duitsche zijde meldt tnen een geslaagden aanval op een Britsch convooi, Londen deelt mede, dat de Britsche toestellen vijandelijke vliegtui gen boven de Noordzee hebben verdreven en dat opnieuw verkenningsvluchten bo ven Duitschland hebben plaats gehad. Hier aan namen voor den eersten keer vliegers uit Nieuw Zeeland deel. DE AANVAL OP HET CONVOOI In den avond van 28 Maart, aldus het D.N.B., hetbben Duitsche gevechtsvliegtui gen onder slechte weersomstandigheden 'n Britsch convooi in de nabijheid van de Shetlandeilanden aangevallen. Bovendien is in het Kanaal een Franschen torpedo- bootjager aangevallen. Het convooi werd uit elkaar gedreven en verscheidene sche pen werden door bommen getroffen. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd naar hun basis terug. Gedurende den dag hebben Duitsche vliegtuigen meer uitgebreide verkennings vluchten gemaakt boven de Noordzee, En geland en Frankrijk. Niettegenstaande krachtigen afweer brachten de vliegtui gen, die weder naar de Shetlandeilanden en de Orkaden waren, waardevolle berichten mede. Twee vliegtuigen zijn niet terugge keerd. i Reuter deelt eveneens mede, dat een con vooi is aangevallen, doch voegt er aan toe, dat geen schade is aangericht. Gisternacht hebben vele vreemde vlieg tuigen boven België gevlogen. Hun natio naliteit is echter nog niet vastgesteld. Het Belgische luchtafweergeschut kwam in ac- ti. De eerste escadrilles der Poolsctie lucht macht, die zich naar het front zullen be geven, zijn door generaal Sikorski, den commandant van het Poolsche leger, ge ïnspecteerd. WAARSCHIJNLIJK BEGIN MEI IN DE NIEUWE KERK TE AMSTERDAM. Hoewel nog geen definitieve datum is vastgesteld, mag verwacht wor den, dat indien de politieken toe- stand daartoe geen beletsel vormt, de doop van Prinses Irene in de eerste helft van Mei zal geschie den. De plechtigheid zal, dit schijnt reeds vast te staan, overeen komstig het oorspronkelijk plan, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam plaats vinden. In verband met het Uitbreken van den oorlog en de mobilisatie in ons land, werd de doop, welke, aldus het R. Nwbld., aan vankelijk in September zou geschieden, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Onbegrijpelijk, hoe de 26 vermisten uit de twee sloepen verdwenen zijn. De eenige getuige, die gisteren bij de be handeling van de ramp van de „Den Haag" voor den Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam gehoord werd, was de kapitein van het schip, de heer C. Wijker. Get. vertelde de feiten, zooals wij ze indertijd uitvoerig ge meld hebben en welke in 't kort hierop neer komen: De „Den Haag" zonk op 15 Februari des middags te kwart over één op ongeveer 150 mijl ten westen van Quessant door een geheimzinnige ontploffing, waarna dc be manning in drie sloepen ging. Slechts een der sloepen met dertien opvarenden werd behouden; van de andere twee, waarin zich zes en twin tig schipbreukelingen bevonden, hoorde men nooit meer iets en het zijn voornamelijk de verklaringen van get. en het schriftelijk rapport van de in Engeland achtergebleven bootsman Damen over het lot der vertuisten, welke de zitting zoo in teressant maakten. Volgens dit rapport was een der sloepen, de boot, die onder commando stond van den eersten stuurman en waarin de bootsman zelf aanvankelijk had gezeten, was opgepikt door een Jocgoslavisch schip. Zij moet kort «a de ramp vergaan zijn, want de voedsel voorraad was nog niet aangeraakt. Er zaten drie lijken in, waarvan twee bij het binnen halen van de sloep in zee vielen. Het andere zat klem en is door den boots man geïdentificeerd. De andere sloep is la ter aangespoeld. Er zaten nog twee lijken in, die geïdentificeerd zijn. De bootsman noemde het wenschelijk, dat in de sloepen dekens en warme kleeren aan wezig zijn. Kapitein Wijker verklaarde desgevraagd, dat hij nergens eenig spoor van een duik boot heeft waargenomen. De heer Juling: hebt u eenig vermoeden wat er met de andere twee sloepen gebeurd kan zijn?" Hij hoorde een wel scherpe, maaT niet zware knal. Kapt. Wijker: „Neen, alleen be greep ik niet, dat tot negen uur des avonds, toen wij ze voor het laatst gezien hebben, niemand heeft gege ten en de scheepskaak niet is aan geraakt". De heer Juling: Is het weer zooda nig geworden, dat kans op kapseizen voor de sloepen bestond?" Kapt. Wijker: „Dat wel. Een sloep, die gevonden werd met zeiltuig, had twee reven in het zeil". De bootsman had in geen van beide sloe pen kogelgaten gevonden. Ook bij de ont ploffing aan boord van de „Den Haag" had de kapitein geen kruitdamp waargenomen. Op een vraag van den heer Egmond ant woordde de kapitein, dat dit zijn eerste schipbreuk was geweest. Aanvankelijk had hij gedacht, dat zijn schip door een kanon beschoten werd. Hoe het mogelijk is, d..t de menschen uit de andere sloep verdwenen zijn, is hem niet duidelijk. Get. vertelde nog, dat er niet geseind kon worden: de groote mast was dadelijk na de ontploffing over boord gegaan en daardoor was de installatie onklaar geraakt, terwijl de inventariskist van get. door onverklaar bare oorzaak is uitgebrand, waardoor hij geen vuurpijlen heeft kunnen gebruiken. Get. z».lf liep een kwetsuur op aan den arm, welke nog niet heelemaal genezen is. De Raad zal later uitspraak doen. Op de uitreis arriveerde gilleren de „Buizerd" (van Veenendaal) te Jodhpoer, dit vliegtuig wordt 31 Maart te Batavia venvacht. Op de thuisreis landden de kaan" (Tepas) te Basra en de „Gier <Both) te Medan, Deze vliegtuigen worden onderscheidenlijk op morgen en 1 April te Napels verwacht» Verwachting: Minder buiig en iets zachter dan gisteren, wisselende bewolking, krachtige tot matige Noor delijke tot Westelijke wind. ONDERSCHAT DE LUXEMBURGERS NIETI Aan den vooravond van den internationa len voetbalwedstrijd NederlandLuxemburg zijn de spelers en de reserves van ons na tionale elftal zooals gebruikelijk nog éénmaal op het V.U.C.-veld in Den Haag bij elkaar gekomen om onder leiding van Bob Glendenning een half uurtje intensief te trainen en om daarna in het knusse club- gebouwtje rond een lange tafel te gaan zit ten met heete thee en koek. De heer Herberts heeft daarbij zijn tra- ditioneele toespraak gehouden. Hij waar schuwde de spelers met klem, dat zij de te genpartij van Zondag niet moeten onder schatten. In het vervolg van zijn toespraak richtte de heer Herberts een bijzonder woord van welkom tot Van Male, wiens terugkeer in den kring van het Nederlandsche Elftal hij met blijdschap begroette, temeer omdat de Feyenoord-doelman bereid is gevonden het aanvoerderschap van dit uit jonge spe lers bestaande elftal op zich te nemen, nu Caldenhove wegens een blessure niet van de partij kan zijn. De heer Herberts gewaagde ook nog van het afscheid van Smit.. „Ik zal er niet veel van zeggen" zoo zeide hij „dat zou Smit ook niet graag willen hebben, maar ik voel me gedrongen hem van deze plaats af namens de Keuze commissie en de spelers van het Nederland sche elftal te danken voor zijn vriendschap en voor de wijze, waarop hij altijd de kleu ren van 't Nederlandsche voetbal heeft ver dedigd. We zullen hem zeker missen". Spr. eindigde zijn toespraak met de spe lers ieder afzonderlijk enkele aanwijzingen voor den wedstrijd tegen Luxemburg te ge ven. Biljarten. NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN 71/2. Op den eersten dag van de nationale kam pioenschappen biljarten 71/2, die te Amster dam worden gehouden, speelde de Rotter dammer van Eymeren een sterke partij door de 300 punten in 12 beurten vol te ma ken, waarmede het Ned. record, gemiddelde in één partij, werd geëvenaard. Zijn tegen stander van Vliet bracht het tot 173. Domme, ring sloeg Gehrels in een matige partij (moyenne 10), terwijl daarna De Leeuw en Sweering het beter deden door Katoen en Kobus tc slaan resp. met gemiddelden van 18.75 en 17.64. ïPxAaatleri Maxie en Ernst demonstreeren Publiek in extase. Twee beroemde kunstrijdersparen hebben in een week tijds hun sierlijke ijsdansen op de Amsterdamsche kunstijsbaan vertoond. Was het de vorige week Woensdagavond 't vermaarde Weensche paar Ilse en Erik Pausin, dat het publiek voor zich wist te winnen, gisteravond waren het hun groote rivalen, de vermaarde Maxie Herber en Ernst Baier, wereldkampioen kunstrijden voor paren, die 't publiek in extase brach ten. Het zeer aantrekkelijke program bleek ten zeerste in den smaak te vallen. De bei de ijsartisten, die in tegenstelling tot de jeugdigere Pausins, ook als solorijders uit blinken, gaven een reeds moeilijke oefe ningen te zien, welke zij met verbluffend gemak, sierlijkheid en nauwkeurigheid uit voerden. In het eerste gedeelte van hun optreden, reden zij het Olympische pro gramma, hetgeen werd tot een show. waar naar het een verrukking was te kijken. Het snelle vooruitschieten over de gladde baan, het plotselinge wenden en keeren, de ele gante bewegingen en houdingen, volledig beheerscht en nauwkeurig afgewerkt, lieten niet na telkens een geestdriftig applaus te ontketenen. Het tweede gedeelte van hun optreden was gewijd aan moderne dansen. In een melodieuse tango, een sierlijke wals en een vurige Mexicaansche dans wisten Maxie Herber en Ernst Baier zich eerst vol ledig te ontplooien en kon het publiek vol op genieten van de tallooze variaties en sierlijke wendingen. Nadat het kunstrijders- paar een bloemenhulde was gebracht en zij als toegift nog een gedeelte van de wals gedanst hadden, deed de vermoeidheid zich gelden, om welke reden de beide ar- tisten van verdere toegiften moesten afzien. iPxAaketi EUWE WINT TE BOEDAPEST. De situatie in het internationale tour- nooi te Boedapest was gisteravond dusda nig, dat de afgebroken partijen tevens in aanmerking genomen, dr. M. Euwe in ieder geval de eerste plaats heeft.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2