Een stad zonder kunst SCHEIKUNDIGEN MAKEN EEN EIND AAN WASDAGZORGEN Seeds terug naar Moskou Noorwegen interneert Duitsche duikboot WORDT OVERWELDIGEND GROOT SUCCES Maximumstraf tegen van Hoeven 15 jaar V*CJ*B* Marktberichten de schoonheden van notre dame achter zandzak ken verborgen - Duitsche oorlogsschepen uit Wilhelmshaven vertrokken? Met LIDO's waren Geld besparen C0LBERTC0STUUMS LANGDURIGE ONDERZOEKINGEN Week in week uit werkten onze scheikun digen om Uw wasproblemen op te lossen. Zij deden de ene grote was na de andere om de besle methode te vinden om het goed helder te krijgen. Zij gingen uit van het reeds zo voortreffelijke zeeppoeder Rinso en trachtten dit nog te verbeteren. En zij slaagden! Zij ontdekten een nieuwe waskracht! NU HÉT MIDDEL OM DE WAS TE KOKEN. De vrouwen gebruikten Rinso om het goed te weken. „Er gaat niets boven Rinso", zeiden ze. Door de nieuwe waskracht is Rinso thans ook uitstekend om de was te koken. Enin slechts 2 minuten! Als het kookpunt is bereikt, heeft Rinso maar 2 mi nuten nodig om al het vuil los te maken. Waar om tijd en gas verspild, als het niet nodig is? ONGEKENDE HELDERHEH? „Wat een heldere was", roepen de huis vrouwen, als ze met Rinso gewassen hebben. En het is blijvende helderheid! Het goed kan onmogelijk geel worden, want het werkzame Rinso-sop maakt het weefsel vol komen schoon. UITERST VOORDELIG Geen minuut en geen cent wordt verspild, waar men Rinso gebruikt. Dat is vooral in deze tijd van groot belang. U staat geen uren lang in een benauwde atmosfeer. In 2 minuten is U klaar. Als het goed uit de wasketel komt, is het keurig schoon. Hard boenen met zachte zeep en ouderwetse zeeppoeders is nu over bodig. Elke huisvrouw we°t, wat een bespa ring van tijd en energie ~.i betekent. MINDER WERK - MEER VRIJE TIJD Dikwijls klagen de vrouwen, dat de dag niet lang genoeg is om al het werk te doen! De Rinso-2-Minuten-Kookmethode geeft uren vrije tijd op wasdag - uren dat U kan rusten, lezen of winkelen. Vrije tijd is goud waard. Rinso geeft vrije tijd! DOET HET WERK ALLEEN Rinso spaart gas. Het geeft ook nog verdere besparing. U behoeft geen extra wasmiddelen naast Rinso te gebruiken. Laat het goed 's nachts weken in Rinso, zoals gewoonlijk. Kook het dan de volgende morgen in een vers Rinso-sop. Rinso heeft genoeg was kracht voor de hele was. WAST ZONDER VERDERE HULP Duitschers leeren Italiaansch Merkwaardige aardverschuiving boternoteering en boterheffing Alle historische waar den uit Versaiiles weggevoerd. (Van onzen Parijtechen cor respondent). Parijs, Maart 1940. Tot de eerste zorgen van stad en staat bij oorlogs gevaar behoort het ne men van de noodige maat regelen om de kunstschat ten, die gevaar loopen, door de te verwachten bombardementen, op af doende wijze te bescher men. De Lichtstad heeft hierdoor op verschillen de plaatsen wel een zeer ongewoon aanzien gekre gen. Dit Parijs in oorlogstijd is niet het Parijs van voor den oorlog, dat karavanen van toeristen uit alle landen der aarde tot zich trok. De won deren van architectonisch schoon, die aller blikken ver rukten, zijn thans verborgen achter dikke wallen van zandzakken, die, tusschen twee haakjes, niet overal op even deskundige wijze zijn opgetast, zoodat er soms be denkelijke verzakkingen ontstaan. Welke bezoeker van de Fransche hoofdstad kent niet de Notre Dame, de schoonste kerk van Parijs, monument van Gotische bouwkunst, met de heerlijke, hier en daar ook wel gro teske versieringen! Doch thans heeft men moeite om zich voor te stellen, hoe dit bouwwerk er eigenlijk uitziet, wanneer men er voor staat en de bolwerken van zandzak ken aanschouwt, die het omringen. Kunstschatten worden „geëva cueerd." F.en groot aantal beelden, schilderstuk ken, altaarhekken enz. is reeds sedert het begin van den oorlog verdwenen. Doch de grootste verandering, die heeft plaats ge grepen, is wel, dat het geheimzinnige, mys tieke halfduister, dat de grootste bekoring uitmaakt van alle Gotische kathedralen, heeft plaats gemaakt voor een grauw dag licht. De prachtige gebrandschilderde ra men met hun wonderbaar kleurenspel, de beroemde „rosetten", zijn vervangen door gewoon vensterglas. Men heeft de kosfbare, niet te vervangen rosetten niet willen bloot stellen aan vernietiging door granaatscher ven. Het ministerie voor Schoone Kunsten, dat belast is met het toezicht op de kunst schatten in alle Fransche musea, heeft zich op verdienstelijke wijze gekweten van een reusachtige taak: het aanwijzen, in pakken en transporteeren van al deze schatten uit Parijs en omgeving, Elzas-Lo- tharingen enz. naar vooraf bepaalde plaat- in de provincie, ver van het tooneel van den waarschijnlijken oorlog verwijderd. Hier zijn zij ohdergebracht in gebetonneer- de kelders, onderaardsche, door stalen pla ten beschermde schuilplaatsen en andere opslagruimten. Een omvangrijk werk goed einde gebracht. tot een Voor de meeste kunstvoorwerpen, vooral voor de schilderijen, moesten speciale kis ten worden vervaardigd. Standbeelden, por selein en antiquiteiten werden voor het grootste deel ingepakt en vervoerd in reus achtige, gecapitonneerde koffers. Het be- zwaarlijkste bleek het vervoer van de ge brandschilderde ramen uit de Notre Dame, de oude Parijsche Koninklijke kapel Sainte- Chapelle en uit de kathedralen van Reims, Een der fraaiste kerken van Parijs, de kerk van het Heilig Hart, waaruit eveneens de kostbaarheden zijn weggehaald. Straatsburg en Chartres. Deze ramen, waarvan vele meer dan duizend jaar oud zijn, moesten rechtop staan. Men verzekert dat alles zonder ongelukken of schade is afgeloopen en dat de kostbare ladingen on gedeerd hun bestemming hebben bereikt in het Westen en Zuiden van Frankrijk. Het inwendige van Notre Dame is ge woon daglicht... de wanden van het groot ste en beroemdste museum ter wereld, het Louvre, naakt en troosteloos leeg... Parijs is wel veranderd door den oorlogstoestand. Het sprookjesachtige Versaiiles. Niet minder droefgeestig is de indruk, dien Versaiiles maakt, de oude Fransche ko ningsstad, op enkele kilometers afstand van Parijs gelegen, de bakermat van het beroemdste bouwwerk uit den baroktijd, met het schoonste en kunstzinnigst aange legde park van Europa, waar elke voetstap herinnert aan tal van historische en poli tieke gebeurtenissen. Leeg zijn het slot en het park, afgesloten voor bezoekers, die er toch niets anders meer te zien zouden krijgen dan verlaten terrassen en van hun inhoud beroofde galerijen. De marmeren beelden, de trots der opeenvolgende geslach ten, sieren thans het oude, stille stadspark van een Zuid-Fransche gemeente. Wat men niet heeft kunnen wegvoeren, het lustslot van Trianon, het openluchttheater van Lodewijk XIV, gaat schuil onder bergen van zand en cement. Een wandeling door de lanen van het park maakt een spookach- tigen indruk. Het inwendige van het slot versterkt deze indruk nog. Alles is weggenomen, geen spiegel hangt meer aan de wanden van de be roemde spiegelgalerij, waar in 1871 de Ko ning van Pruisen werd uitgeroepen tot Keizer van Duitschland en waar bijna een halve eeuw later het Verdrag van Versaii les werd geteekend. Leeg en verlaten is al les, in afwachting van het oogenblik, waar op, ergens in de wereld, een nieuw vredes verdrag zal worden geteekend, dat een ein de maakt aan den tegenwoordigen oorlog. Moge dat tijdstip niet meer ver af zijn. Nog geen verbreking der Britsch- Russische relaties. Men verwacht te Londen dat de ambassa deur Seeds binnenkort naar Moskou zal te- rugkeeren. Van gezaghebbende zijde wordt er op ge wezen, aldus U.P., dat de Britsche regee ring altijd de bedoeling heeft gehad, dat hij, nadat zijn verlof van twee maanden om was, zou terugkecren. Dit zou dan beteekenen, dat de Britsche regeering op het oogenblik niet van plan zou zijn, de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbreken. Door navigatiefout op rots loopen. ge- Een Duitsche duikboot, welke op een rots nabij Mandel aan den grond is geloopen, is door de Noorsche regeering geïnterneerd. Het schip werd geïnterneerd in weerwil van het verzoek der Duitsche legatie om vrij lating, daar de Noorsche autoriteiten vast stelden, dat de duikboot niet de Noorsche territoriale wateren was binnengevaren in verband met de weersomstandigheden of door slecht weer veroorzaakte schade, doch omdat bij de navigatie een fout was ge maakt. Een Noorsch marinevaartuig, geëscor teerd door sterke macht van andere marine schepen en vliegtuigen, heeft de Duitsche duikboot naar Kristiansand gesleept. De 26 opvarenden waren allen zeer jong, velen zagen er uit als jongelieden beneden de 20 jaar. Zij waren erg teleurgesteld, doch veroorzaakten geen moeilijkheden, toen de Noorsche autoriteiten hun mededeelden, dat zij overeenkomstig de Noorsche neutraliteits- regelen geinterneerd moesten worden. Toen de duikboot aan den grond liep, werd zij het eerst door een visscher gezien. De bemanning vroeg hem te helpen bij het vlotbrengen van den bodem, doch hij weiger de met de bewering, dat hij de mannen niet kon verstaan. Hij haastte zich de marine autoriteiten te waarschuwen, waarna sche pen en vliegtuigen een onderzoek gingen in stellen. Een „onbevestigd bericht" dat Duitsche oorlogsschepen uit Wilhelmshaven „zijn opgestoomd of opstoomen", om den strijd aan te binden tegen Britsche zeestrijdkrach ten, welke belast zijn met de controle op de contrabande, is gisteravond door den om roeper van Radio Rome verspreid. Hij zeide, dat Duitsche koopvaardijsche pen in de noordelijke wateren opdracht heb ben gekregen een toevlucht te zoeken in de dichtstbijzijnde haven. Wij merken hierbij op, dat een uitval van de Duitsche vloot natuurlijk steeds mo gelijk blijft. De Duitsche marine heeft, ook in den vorigen oorlog bewezen, zeker niet tegen stoute raids op te zien. Onwaarschijnlijk lijkt het echter, dat een dergelijke belangrijke manoeuvre door een bevriend radiostation van tevoren wordt aangekondigd. COCOSBANKET, heerlijk zacht, per half pond 15 cent Rondo's per pond 25 cent Thee biscuit half pond 15 cent Favoriet biscuit half pond IS cent Frou Frou half pond 22 cent I-fswafels half pond 22 cent Frambozen drups l'fj ons 10 cent Advocaat toffee's 1H ons 10 cent Chocolade bloemen 1H ons 15 cent Chocolade oblies 1V4 ons 15 cent Rarnona bonbons 2 ons 25 oent Xoletta bonbons 2 ons 23 cent Chocolade Korrels half pond 17 cent Chocolade Strooisel half pond 20 cent Beschuit per rol 6 cent Jam per pot 23 cent N.V. Chocolaterie Lido Spoorstraat 81 Meer dan 70 Filialen door geheel Nederland. C <3S><36><agX96) 9 <3e><SSX3ëXSex$g> c <m Weer iets aparts bij Corrie Kossen Mijn eigen gehandwerkte fj voor jaarsmodellen |j van zuiver wol. g Blousesvanaf 3.75 Eigen gebreide Deux Pièces f 12.50 Komt U eens kijken? Telef. 800 - Laan 601 p 56x55)<g5>0e><35>r<3e><35x3e><5e i Sjioctitïoat SQ dm döilckk BLAUWE en ZWARTE f 32.50 23.50 28.50 37.00 OOK LANGE SMALLE MATEN 2MINUTEN KOOKMHKOOE ZIJN ECHTGENOOTE VEROORDEELT TOT ANDERHALF JAAR, Mr. BUVE TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF. De Haagsche rechtbank heeft gis teren G. W. F. van Hoeven, refe rendaris van het dep. van Sociale Zaken wegens medeplichtigheid aan spionnage (het verstrekken van ge gevens over Nederlandsche schepen aan een vreemde mogendheid) tot de maximum-9<raf, n.1. twee jaar en acht maanden, veroordeeld. Het maximum van zes jaar, dat op 't ge pleegde misdrijf staat, is tweemaal ver minderd met een derde, omdat slechts medeplichtigheid aan de poging tot het misdrijf ten laste was gelegd. Mevrouw van Hoeven-van Andel werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en mr. W. B. J. Buve, hoofdcommies van het dep. van Economische Zaken tot twee jaar. De eischen luidden tegen van Hoeven twee en een half jaar, tegen mevr. v. Hoe ven één jaar en tegen mr. Buve twee jaar. De rechtbank heeft de gevangenneming van de drie verdachten gelast, overwegen de, dat, voordat de vonnissen in kracht van gewijsde zullen zijn gegaan, gevaar voor vluchten bestaat. Mr. Bourlier zal voor zijn cliënten het echtpaar van H., hooger beroep aanteeke- nen. Drie nieuwe leerstoelen. In het kader van de cultureele overeen komst tusschen Duitschland en Italië wor den twee permanente leerstoelen voor Ita- liaansche letterkunde aan de universiteiten Keulen en München opgericht. In Berlijn wordt bovendien een nieuwe leerstoel op gericht voor „Etnogralie en geogralie van Italië". Voorts zal het onderricht in de Ita- liaansche taal op de scholen bevorderd wor den. Reeds wordt het Italiaansch aan 44 scholen als verplicht leervak onderwezen. Dertigduizend leerlingen neimen aan het onderricht deel. Sinds kort wordt het Itali aansch ook onderwazen aan de z.g. Ofcer- schulen. Bij Circuela in de provincie Badajoz (Spanje) doet zich sedert een maand on geveer een aardverschuiving van grooten omvang voor. Na zwaren regenval, verdwe nen, eerst langzaam, daarna sneller, eeni- ge heuvels, terwijl de grond op andere plaatsen naar boven kwam. Talrijke hoo rnen zijn ontworteld Geheele velden zijn zoo zeer verschoven, dat op plaatsen, waar te voren tarwevelden lagen, thans vrucht- boomen staan. Op vele plekken vertoont de grond diepe spleten, terwijl hier en daar meertjes zijn ontstaan.. ANNA PAULOWNA Oprichten een klein kunstje, in standhouden de moeilijkheid. „Eigenlijk zijn we een maand te laat met de herdenking van het 15-jarig bestaan, maar dat is van minder belang, 't Mooie is, dat we het kunnen herdenken." We haalden hiermee een gedeelte van het openingswoord van mej. Chr. Waiboer aan, dat deze sprak op de bijeenkomst in Veerburg, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan der V.C.J.B.-aldeeling. Ze had „schoon" gelijk Een vereeniging oprichten is in den Polder een klein kunstje, haar 15 jaar in 't leven houden daar komt iets meer voor kijken. Tot dat meerdere nu waren de V.C.J.B.-leden in staat, ook al maakte de aldeeling moeilijke jaren door; want altijd waren er, die heselten, dat men stand moest houden, terwille van het vrij zinnig godsdienstig beginsel. „Mogen ook in de toekomst handen en harten gevonden worden voor dit werk", zoo besloot mej. Waiboer haar vlot uitge sproken inleiding. Zij heette nog den spreker en gasten van Wierineen en Den Helder extra welkom en dankte de Heldersche aldeeling voor de aangeboden plant, waarna samenzang volgde. Nadat mej. A. Haringhuizen een drietal gedichten had voorgedragen en het eigen koortje had gezongen, sprak de bonds- secretaris. de heer A. Heering over „Levens zekerheid in dezen tijd". De zekerheid, waarmee de vorige gene raties in 't leven stonden. missen we thans, betoogde spr. Er is groote onzeker heid op economisch-, sociaal- en politiek gebied. Het levensrecht en levensgeluk van millioenen staan op losse schroeven. Het Is overal „ieder voor zich". Ook de zekerheid van het geloof wordt ondermijnd. „Wat ■"eelt het, onze idealen hoog te houden", 'oo redeneeren sommigen en in de rondom rijandige wereld blijft er weinig over van bet besef, dat er een hoogere macht is. Maar de beperkte levensmogelijkheid kan ook tot een dieper besef van de waar de van het leven leiden, kan winst zijn, wanneer onze verhouding tot dod en den evenmensch ons daardoor scherper bewust wordt en we inzien, elke minuut te moeten besteden om iets moois van ons leven te maken. Wanneer we God's recht op ons erkennen, Zijn recht, van ons te eischen, dat we de groote waarden, die Hij in ons heeft gelegd, hoog houden en gelooven dai Hij ons niet zal verlaten, dan hebben we moed om voorwaarts te gaan en onze le venszekerheid gevonden. Ds. Vorstman spreekt. Naar aanleiding van het gesprokene had eenige gedachtewisseling plaats. Het koor tje zong weer en toen kreeg Ds. Vorstman het woord, die de afd. de gedachte van De Genestet voorhield: „zelf moet ge 't zoeken, zelf moet ge 't vinden", omdat, zei spr., niet wat ge u door anderen vóór laat pra ten, of wat ge anderen napraat, maar dat wat ge zelf vindt het mooiste bezit is yti de beste levenszekerheid geeft. Bont programma. Na een korte pauze, waarin thee geser veerd werd, voerden eenige leden „Boerke Naasvan Guido Gezelle als schimmenspel op en brachten „De Wilgen" van Adama van Scheltema „in beeld', waarbij de tekst ge lezen werd. Mej. Haringbuizen had vervolgens weer een aandachtig gehoor voor de gedichten, die zij zegde, n.1. „De Dijk" en ,,'t Kamp vuur", het eerste ook van Adama van Schel tema. Vóór met samenzang gesloten werd bracht mej. Waiboer dank aan alle gasten voor hun komst en bood aan mevr. Baken, die ook dezen avond weer bereid was de afd. haar muzikale medewerking te verlee nen, een mooie plant aan. HELDERSCHE EIERVEILING, 28 Maar(. Aanvoer: 35.000 kipeieren 3.40—4.60, 800 eendeieren 2.70—2.90 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 28 Maart. Aanvoer: 65.000 kipeieren 3.25—4 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Maart. Aanvoer: 10.600 Kg. uien 1.30-1.70, drie lingen 1.—. gove 1—1.40, 1800 Kg. peen 1.50 —2, roode kool 7.10—7.80, gele kool 5—5 60 Deensche witte kool 4.104 70 NOORDSCHARWOUDE. 29 Maart. Bevel. 1.70. uien 1.50—1.90, drielingen 1—, grove 1.60—2. roode kool 7.30—8.10, witte kool 4.504,80, gele kool 5.30—5.80. De vei ling duurt voort. De commissienoteering voor Nederland sche boter is heden vastgesteld op 81 ceol per kilogram (onveranderd). Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter, is behoudens tusschen tijdsche wijziging, voor de week van 28 Maart tot 4 April vastgesteld op 80 cent per Kg. (onveranderd).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6