DE SCHAT T ARZ AN en de vuren van Tohr U kunt op goeden voet leven met jyidzfj De Belgische neutraliteit Dc aanklacht van Ir. Musscrt Ruim veertig misdrijven op zijn geweten Honderden menschen opgelicht Zijn halve leven in de cel doorgebracht Vechtpartij om een meisje Radioprogramma in de Wnebtijn Luchtsucccs „uit de lucht gegrepen" door Edgar Rice Burroughs De angst overwonnen ALLE VOORBEHOUD, INDIEN NEDER LAND WORDT AANGEVALLEN. Het verschil tusschen de conventioneelc neutraliteit van '*oor den oorlog en de te genwoordige neutraliteit van België is vastgelegd in een rapport van Carton de Tournai over de begrooting van buiten- landsche zaken. De rapporteur wijst op het feit. dat de neutraliteit, zooals België deze in de praktijk brengt, noch een poli tiek van zwakheid is, noch een „koopmans" politiek, intgendeel, zij vermindert onze economische activiteit en door de militaire krachtsinspanning, welke wij ons getroos ten. rtiineert zii de openbare en particu liere financiën Bij een inval zou ons leger zijn plicht doen met een vurig patriotisnie" De Tournai zegt voorts, dat België in het geval van een aanval op Nederland, in alle vrijheid zou heb ben te beslissen over de besluiten, welke het zou moeten nemen, alsmede over zijn houding ten op zichte van den Volkenbond. In het tweede deel van zijn rapport be handelt de Tournai de economische kanten van de Belgische onzijdigheid. Hij wijst op de noodzakelijkheid voor het land. econo misch sterk te blijven en schrijft: Wij hebben niets te hopen als op den dag van den vrede die niet noodzakelijk de dag der ontwapening op economisch en diplomatiek terrein zal zijn, België in de oogen van andere naties een verzwakt volk is. PRESIDENT VAN DEN HOOGEN RAAD WORDT NIET VERVOLGD. Namens ir. A. A. Mussert heeft onlangs zooals wij gemeld hebben, mr. A. J. van Vessem bij den officier van Justitie te Gravenhage een klacht wegens laster inge diend tegen mr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en vier andere heeren, tezamen vormende het Co mité voor Bijzondere Joodsche Belangen, op grond dat deze heeren in een door hen uitgegeven en met hun onderteekening ver schenen geschrift aan den leider der N.S.B. hebben ten laste gelegd, dat door hem van de Duitsche regeering geld zou zijn aange nomen tot het propageeren vain anti semietisme in Nederland. Naar wij thans vernemen zal naar aan leiding van deze klacht geen vervolging worden ingesteld. TWEE EN EEN HALF JAAR GEVANGE NISSTRAF TEGEN ZWERVER GEEISCHT Deze verdachte is, om het heel zacht uit te drukken, een zonderling", zeide mr. R. J. POLAK, in zijn pleidooi in de stra>aak tegen een jeugdigen rijwielhersteller uit Leiden, die terecht stond wegens diefstal en brandstichting. De 22-jarige man had een zaak te Lei den. Hij had niet te klagen. Hij is een goed vakman, heeft in het stadje vele con necties, zijn ouders hadden hem financieel geholpen en de rijwielzaak floreerde. Maar de jongen kon zijn zwerflust niet bedwin- FEUILLETON door MALCOLM HOWES 24. Neen, mevrouw. We hoorden geschreeuw In het Italiaansch. Dat is alles. Een boot, zei ze nadenkend. Dat schijnt er op te wijzen, dat ik naar de stad zou worden teruggebracht. Het huurrijtuig en de lange rit het binnenland in, waren bedoeld om degenen, die mochten trachten mij op te sporen, zand in de oogen te strooien. Luister nu goed, en doe precies, zooals ik je zeg. Er gens in Massoea, waarschijnlijk in een van de kleine restaurants, zul je een man vinden, die Guiseppe Alfieri heet. Je moet informee- ren in ieder café en pension in de hoofd straat er zijn er niet veel. Je kunt je niet in hem vergissen. Je hebt hem eens in As- souan ontmoet en herinnert je misschien zijn uiterlijk hij is lang en mager, met een smal, geelbleek gezicht, glad geschoren. Hij heeft lang, zwart haar en zijn oogen zijn groot en liggen diep. Als je hem gevonden hebt, moet je zeggen, dat ik hem wensch te spreken. Hij zal verbaasd zijn en groote woorden gebruiken, maar hij zal je stellig ondervragen. Maak er geen geheim van, dat je in mijn vertrouwen bent. Vertel hem, dat ik een wapenstilstand aanbied en dat ik in een positie ben om voorwaarden te stellen. Hij zal misschien te keer gaan en zich er op beroemen, dat ik geslagen ben. Wel, geef dat toe, en herinner hem eraan, dat, waar ik faal, hij tenminste een kans op succes heeft. Begrijp je? Het is een kwestie tusschen geld en wraak. Alfieri is een beetje dwaas. Als het aas verleidelijk genoeg is, zal hij toehappen en niet voor den eersten keer. Abdullah knikte: hij begreep haar volko men. De Italiaan was er reeds vroeger inge- loopen. Het was m>*schien megeiijk hem er iiogrnaals in te laten loopen. gen. Hij liet zijn zaakje in de steek, zwierf door Frankrijk en Duitschland, kwam weer in liet vaderland terug oin daar zijn zwer versbestaan voort te zetten. Maar tevens pleede hij het eeue misdrijf na het andere. Tenslotte liep hij tegen de lamp. Hij brak in het kantoortje \an een timmerfabriek aan de Houtmankade te Amsterdam in en stal een klokje en een passerdoos en sticht te brand. Op het politiebureau volgde de eene be kentenis op de andere. Diefstallen, kleine inbraakjesdrie en veertig in getal. Vele van deze zaken zullen nog vervolgd worden in andere arrondissementen. De officier van Justitie, eischle wegens diefstal en brandstichting een gevangenis straf van twee en een half jaar. De verdediger drong aan op een onder zoek naar verd.'s geestvermogens. De rechtbank zal 12 April vonnis wijzen. Rotterdammer veroordeeld. Honderden menschen in den lande zijn voor kleine bedragen opgelicht door den 52-jarigen Rotterdammer W. P. de la V., die gisteren door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en drie maanden. De veroordeelde maakte het oplichten tot zijn beroep, zooals de officier van Justitie in zijn requisitor tijdens de zitting op 14 Maart j.1. zeide. Hij reisde het geheele land af met aanbevelingsbrieven, waarmede bij zich toegang wist te verschaffen tot de kringen der beter gesitueerden. Hij vertelde dan een ontroerend verhaal over zijn fi- nancieelc moeilijkheden en dank zij het feit, dat hij zeer welbespraakt is, gelukte het hem talrijke malen op deze wijze geld los te krijgen. De veroordeelde wendde verschillende beroepen voor. Nu eens gaf hij zich uit voor advocaat, dan weer als aannemer of zelfs als predikant. De hem ten laste gelegde oplichting hield in, dat hij twee Amstcrdamsche ra diohandelaren, die hun zaak wilden liqui deeren. onder dc mom, dat hij de regeling daarvan op zich wilde nemen, had opge licht voor een bedrag van f 55 en voor 'n bedrag van f 10. Mede op grond van het uitgebreide straf register van veroordeelde had de officier van Juistitie tegen hem een gevangenis straf voor den tijd van twee jaar ge- eischt. „GEEFT U MIJ VOOR DE REST VAN MIJN LEVEN EEN KANS". In het verdachtenbankje van het Am stcrdamsche gerechtshof nam gisteren een 48-jarige kleermaker plaats, die precies de heift van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht. Een straf van acht jaar, twee straffen van vijf jaar en twee van drie staan op zijn strafblad. Ditmaal had hij bij een inbraak in een woning aan de Leidschegracht slechts een bijrol vervuld. Zijn twee jongere compag nons werden op heeterdaad betrapt en ook verdachte werd voor de zooveelste maal in gerekend. De rechtbank had hem tot twee en een haif jaar veroordeeld. Verd. had het hof een mooien brief ge schreven, waarin hij het vonnis onmen- schelijk noemde en opmerkte, dat de ge vangenis nog nooij iemand heeft verbeterd. „Geeft u mij voor de rest van mijn leven een kans", zoo stond er. De proc.-generaal was echter van mee ning, dat de maatschappij tegen individuen als verdachte beschermd moest worden en eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger riep clementie in. Het hof zal 11 April arrest wijzen. DUITSCHE LEZING VAN HET GEVECHT MET DE ENGELSCHEN? In verband met dc berichten van Engel- sche zijde, welke wij in ons blad van gis teren weergaven, over het neerschieten van minstens vijf Duitsche vliegtuigen in den loop van den 27en Maart, wordt van Duit sche zijde vastgesteld, dat deze bewerin gen geheel uit de lucht gegrepen zijn. Op grond van vaststellingen door bevoegde instanties heeft het Duitsche luchtwapen de laatste dagen geen enkel vliegtuig ver loren. Zoo is het ook met het bericht over een Duitscli patrouillevaartuig, dat aange vallen werd. De aangevallen patrouillevaar tuigen hebben alleen eenige bommen in het water zien vallen en de door Duitsche jachtvliegtuigen aangevallen Engclsehe bommenwerpers na het neerschieten van een Bristol-Blenheimmachine naar huis terug zien keeren. DE VECHTERSBAZEN VOOR DEN RECHTER. Op 11 Maart 1939 heeft in Dedemsvaart een aantal jongens gevochten om een meisje en het resultaat is geweest, dat één van hen een hersenschudding opliep. Een zekere van O. verkeerde met een meisje, doch na cenigen tijd bleek zij meer belangstelling te koesteren voor B., bet slachtoffer van de vechtpartij. Van O. was daarover niet gesticht en had, toen hij het paar op 11 Juni ontmoette, B. in de kraag gegrepen. Daarop waren eenige vrienden van O. gekomen en gezamenlijk hadden zij B. dusdanig geslagen, dat hij een hersenschudding opliep. "Van O. had hieraan niet medegedaan. Hij werd wegens mishandeling het in de kraag grijpen was nogal pijnlijk geweest veroordeeld tot 5 gulden boete, subs 3 dagen hechte nis, De officier van Justitie had f 10.subs. 10 dagen hechtenis geëischt. Twee van zijn vrienden, dié B veel ernstiger mishandeld hadden, werden gisteren veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Drie anderen, van wie de mishandeling niet bewezen kon worden werden vrijge sproken. De officier van Juistitie had tegen de eerste drie vier maanden gevangenisstraf geëischt. Tegen beide anderen eischte hij vrijspraak. 67. Tarzan en zijn vrienden waren al spoedig weer gevangen, behalve d'Arnot en Ukah, die op zo'n geheimzinnige manier verdwenen wa ren. Perry O'Rourke riep hen, doch Tarzah beduidde hem te zwijgen. „Ze zullen je geen antwoord geven, zelfs al horen ze je, ik zal het je later wel uitleggen," fluisterde de aap man. Op dat ogenblik kwam Mungo terug, bedekt met schrammen en builen, die hij had opgelopen, toen Tarzan hem van de muur had geduwd. Daarna verscheen Ahtea op het to neel, die reeds kennis droeg van de aanval. Als een furie kwam ze aangelopen, vergezeld van Dr. Wong, die haar als een schaduw volgde en wien het gelukt was bjj haar in WEER IJMUIDER TRE1LERS NAAR ZEE VERTROKKEN. Gisteren zijn weer twee iJmuider treilers naar zee vertrokken, namelijk de „Dolfijn" IJm. 103 en de „Bruinvisch" IJm. 97. Er liggen nog eeitige booten om naar zee te gaan. De visschers, die door de ramp van de „Protinus" niet dorsten uit te varen, hebben den angst blijkbaar overwonnen. ZATERDAG 30 MAART 1940. Hilversum, 1875 en 414.4 m. VARA-uitzending. 10.0010.30 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 2.00 Filmkwartiertje. 2.15 Viool en piano. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 VARA-Harmonie-orkest. goed blaadje te komen. Ahtea merkte op, dat Ukah en d'Arnot verdwenen waren. „Waar zijn ze?" vroeg ze. Tarzan haalde zijn schou ders op. De koningin wendde zich hulpelooB tot den Chinees, die de gevangenen rustig stond aan te kijken. „Ik zou U den raad wil len geven, eerst de hele stad te laten door zoeken," zei hij tegen haar. Ahtea gaf Mungo bevel om te zoeken. „Wat doen we met Tar zan en de anderen?" vroeg hjj. De koningin kneep haar lippen op elkaar, haar gelaat werd hard. „Laat hen maar aan mjj over. Ik zal hen ergens heen brengen, waar ze geen moeilijkheden meer veroorzaken." 4.304.50 Vragenbus. 4.55 Nederlandsch Kamerkoor, Utrechts Ste delijk orkest en solisten (opn.). 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 „Mobilisatieproblemen", toespraak. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.10 Toespraak. 9.15 Radiotooneel. 9.30 VARA-Strijkorkest. 9.55 VARA-Varia. 10.00 En nu... Oké! 11.15 Berichten ANP. 11.2512.00 Gramofoonmuziek. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Rococo-octett. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Koloniale causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. (In de pauze: Gramofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. «F L Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct. Koolzuurhoudend badzout, heerlijk voor de voeten. Ik ga naar het fort. Ik heb een troef uit te spelen tegen Zijne Excellentie. Bid je Profeet, Abdullah, dat ik succes heb. De Arabier boog zwijgend. Zie ik u vanavond weer, mevrouw? vroeg hij, toen de boot langs de pier gleed. Dat denk ik niet. Ga met me mede, totdat ik een alabeeyah heb. Ga dan zoeken en breng me morgenvroeg verslag uit. Zij vonden weldra een alabeeyah, een van de kleine open rijtuigjes, die de Franschen in Egypte populair hebben gemaakt en Mrs. Haxton reed naar het fort. De Arabier begon te zoeken naar Guiseppe Alfieri, maar vond hem niet, om de overtuigende reden, dat Al fieri op dat oogenblik in de bibliotheek van den gouverneur zat, de sigaretten van den gouverneur rookte en de beste Capri van den gouverneur dronk. Zijne Excellentie was juist uit het hotel teruggekeerd. Hij had ook een tactvolle ver klaring tot den volgenden dag uitgesteld dat groote drukte verhinderd had, dat Mr. Fens- hawe's telegrammen dien avond werden ver zonden. Maar tact was niet zijn meest ken merkende eigenschap. Hij hoopte den ver toornden eigenaar van het jacht te paaien, maar Alfieri spaarde hij niet. Het was klinkklare dwaasheid, riep hij U zegt, dat het een vergissing was. Dat is het excuus voor een dom kind. De zaak zou even lastig zijn geweest, wanneer je signo- rina Haxton had ontvoerd. Ze is Engelsch onderdaan. Over een paar dagen zouden de Europeesche couranten het incident opblazen tot een internationale kwestie met Abessinië, waar ze altijd klaar zijn om een vuur aan te wakkeren. Geloof mjj, Excellentie, de signorita zou zelf g«»'-^even hebben, dat ze uit eigen vrijen wil was vertrokken. Dat betwijfel ik sterk. Haar vrienden zouden gedacht hebben, dat ze onder dwang schreef. Ik zeg je, idioot, die je bent, je hebt je eigen zaak bedorven, moeilijkheden ge schapen, waar er geen bestonden. Als je ver klaringen onder eede waar zijn Ze zijn waar, de zuivere waarheid, riep Alfieri. Ebbene! Waarom help je je vijanden dan door ze gegronde reden tot klagen te geven Als u eens wist, wat ik door die vrouw heb geleden!, klonk de toornige kreet. -O, de vrouw heeft de schuld, natuurlijk, zei de gouverneur met de diepe minachting van den man, die een goede volgzame vrouw heeft getrouwd. Die overdrijving! Als een vrouw iemand anders boven mij verkoos, zou ik dansen op haar bruiloft. U zoudt niet dansen, als ze alle kun sten gebruikt had om u van uw fortuin te berooven Ik vlei me, dat ik weerstand zou bie den aan de kunsten van een sirene, die 't er om te doen was me te bedriegen. Maar dat heeft met de zaak niets te maken. Deze En- gelschen verdenken je ervan dit plannetje be raamd te hebben. Eerlijk gezegd, zie ik geen weg uit het onderzoek, dat vroeger of later zal worden ingesteld. Misschien stemt de oude man, Fenshawe, er morgen in toe zijn berichten wat te matigen. Als hij weigert en naar Aden zeilt, zullen de telegraafkabels bezwijken onder den storm van berispingen uit Rome. Ik word misschien teruggeroepen. Dat zwijn, Festiano, zal in mijn plaats ko men. Hoe meer ik nadenk over je domheid, hoe minder ik geneigd ben vertrouwen te stellen in wat je gezegd hebt. Hoe weet ik, of je Griek niet net zoo'n warhoofdige ezel was als jijzelf? Corpo di Bacchoü Zijn schat uit Sheba is misschien een stuk waanzin net als dit tragicomische complot van je. Ik zou haar hebben doen bukken. Ik kon haar dwingen, naar dien Oostenrijkschen hand te gaan om hem te zeggen op te hoe pelen. Ik kon haar dwingen aan den En- gelschman te bekennen, dat ze hem bedro gen had. Soetta! Ik verlies mijn geduld met je, gromde de gouverneur, terwijl hij een siga ret opstak en verwoed rookte. De tijdelijke heerscher van Erythrea was ten zeerste uit zijn humeur. De plotselinge dood van een uit Rome gezonden gouverneur had hem, die hier als militair bevelhebber aan wezig was, een kans gegeven. Hij kon ieder oogenblik worden verdreven door een of an deren kerel met politieken invloed en het was al te erg, dat persoonlijke veeten, die hem niet het minste belang inboezemen, in staat zouden zijn, zijn carrière te vernietigen. Alfieri kwam bij hem met goede geloofs brieven. Als zijn verhaal door de feiten ge staafd werd, zou niet alleen Italië een mooie som ontvangen uit een kolonie, die het tot dusverre slechts geld had gekost, maar hij, Marchetti, zou een deel oogsten van den lof, om niet te spreken van de vergoeding, die hem voor zijn hulp beloofd was. Zijn instruc ties waren duidelijk genoeg. Hij was in zijn recht met von Kerber te arresteeren en Fenshawe vast te houden, tot deze beloofde, niet zonder verlof op Italiaansch grondgebied te landen. Dat hij besloten had den Engelsch- man onvoorwaardelijk vrij te laten, bewees zijn goed oordeel. Als men den havik in een kooi heeft, kan men gerust de duif loa laten. Maar Alfieri's hartstochtelijke en onverstan dige poging om mrs. Haxton te ontvoeren, had den geheelen toestand gewijzigd. Geen wonder dat de dikke man raasde en gromde! Alfieri keek in somber zwijgen naar zijn rusteloozen gastheer. Het komt mij voor, zei de gouverneur, zich plotseling tot Alfieri wendende, na over de haven te hebben gestaard en naar de twin kelende lichtjes van de Aphrodite te hebben gekeken, het komt mij voor, dat het beste, wat we doen kunnen, is, een compromis te sluiten. Het is nog niet te laat. We moeten morgen vroeg aan boord gaan van het jacht van den Engelschman. Een klop op de deur stoorde hem. Een bediende trad binnen. Er was een dame om Zijne Excellentie te spreken. Een dame, op dat uur, bijna tien uur! Wie was ze, en wat wilde zij Hij kon nu niet lastig gevallen worden. Toen las hij den naam op het kaartje dat de man binnengebracht had en floot zachtjes. Wacht een oogenblik buiten, zei hrj. Alfieri, die Signor Marchetti's opwinding opmerkte, vroeg zich af, wie de bezoekster rijn kon. De gouverneur bekeek het kaartje nog eens en wierp rijn gast een bekommer den glimlach toe. Je bent, tenslotte, een samenzweerder van den kouden grond, vriend, zei hvj. Hier is een vrouw, die je schijnt te verachten. Alfieri sprong met een vloek op. Dat durft ze niet!, riep hij. Kalmeer, alsjeblieft, Signora Haxton komt een bezoek brengen dat is alles. Het is al laat, maar naar wat je van haar verteld hebt, is het niet waarschijnlijk, dat ze zich door zoo een bijkomstigheid laat weerhouden. Wel, signor Alfieri, ik zal haar ontvangen. Vergeet niet, dat ik de hoogste ambtenaar in Massoea ben. Het is waarschijnlijk, dat ik door haar bemiddeling zoowel mezelf als u uit de moeilijkheden zal kunnen redden, waarin uw onbekookt optreden ons gebracht heeft. Maar ik waarschuw u, dat gij u kalm houdt. Alfieri, trillend van ontroering, staarde met gloeiende oogen naar de deur, toen de die naar met mevrouw Haxton terugkwam. Ze trad binnen met de gracieuse zekerheid van iemand die gewend is, belangrijker hoog- waardigheidsbekleeders te ontmoeten dan de gouverneur van een kleine Italiaansche kolo nie. Signor Marchetti deed een paar passen vooruit en begroette haar hoffelijk, ondanks zijn gespannen nieuwsgierigheid naar wat er gebeuren zou als zijn bezoekster den anderen man in de kamer in de gaten zou krijgen. (WorcU vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7