Zal Roosevelt Wij lazen voor U toch bemiddelen? Polder „Het Koegras'' „Gestroomlijnde' piloten gevraagd Russische duikbootbases voor Duitschland? Gaat Zweden dicht voor de bloembollen? UoeiimZ Het Luxemburgsche elftal Het Britsche optreden in de Noorsche wateren Tachtig jaar BU DEN OUDSTEN NEDERLAND- SCHEN AUTOBESTUURDER OP VISITE. De heer K. Zeeman te t Zand leer de op z'n 68e autorijden en rijdt op z'n 80e jaar nóg! Wanneer gij ergens in Nederland een blinkend opgepoetst en netjes gevuurlakt duw-in-haal-uit Fordje ontmoet, anno 1926, met het num mer G 45998, dan is dat de wagen van Neerland's oudsten automobi list. Dit is de heer K. Zeeman uit 't Zand en hij is vandaag precies tachtig jaar geworden. Hij was acht-en-zestig toen hij aanving de paardekrachten van zijn Blikken Liesje, tot nut en ver maak van zich en zijn huisgenooten aan te wenden. Voor dien tijd had hij de stuurkrans nog nimmer ge draaid. Nu rijdt hij al weer twaalf jaar. En goed. Want hij heeft nog nóóit een on geluk gehad... De Ford stond in het schuurtje naast de woning, maar geen tien tellen nadat de oude heer met vaardige hand de choke gebruikt en gestart heeft, staat de wagen hoog-op-de-pooten plezierig te liuppcley vóór het huis. Of het niets is. heeft onze veteraan zijn wagen door een uiterst nauw gangetje tus- schen de muur van zijn woning en die van zijn buurman achteruit gereden en keurig geparkeerd op den drukken verkeersweg Alkmaar—Den Helder. En het is óók niets, om wanneer het plaatje is gemaakt Liesje op dien niet al te breeden weg te keeren en met een sierlijke zwaai weer in den stal te loodsen -s Hoe de oude heer aan zijn rijbewijs is gekomen is een verhaal op zich zelf. Hij is n u nog „poestig", dus op z'n acht en zestigste zal dat nog wel een graadje erger zijn geweest. De examinator, misschien wat voorzichtig nu zoo'n bedaagde candidaat kwam proef rijden, moet wat benauwd geworden zijn, en gaf onverhoeds een ruk aan 't stuur... En toen kregen we ruzie, vertelt Zeeman, niet zoo zoetjes... Want we zaten zoowat te water. En ik werd afgekeurd, maar dat nam ik niet. Bij hem wou ik niet meer, en toen heeft dokter gemaakt, dat ik 't over mocht doen voor vier heeren uit Den Haag. En toen kreeg ik het wèl... Het viel me nog mee, want 't was wel wat „rozig'' gegaan die eerste keer... Ik had ze vooruit gevraagd: „durven jullie wel", maar dat had geen last. Waarom de krasse oude heer op zijn acht en zestigste er nog toe kwam rijden te leeren? Dat zat zoo, zegt ie. Een familielid van me had een auto, en die kwam dan Zon dags wel es te gast. Maar als die dan van zijn huis naar mijn huis gereden had, moest ie met permissie wel vijf keer naar achteren. Van de zenuwen... Is dat rijden dan zoo moeilijk, vraag ik... Dat is 't, zegt ie... Ik kon me dat zoo maar niet voorstellen, want ik was nogal es met Paarlberg van Oudesluis meegereden, na afloop van een kerkevergadering of zoo en ik had 't al -zoo'n beetje afgekeken Half intrappen, handrem los, intrappen en op laten komen... Laat mij es probeeren, vroeg ik op slot, en dat mocht. Nou. dat kan je nou geloo- ven of niet, maar ik reed er zoo mee weg. Zoetjes-an, maar ik reed toch. en toen ik terug kwam, moest ik niet naar achteren... Ik had er natuurlijk puur verbeelding van, en een paar dagen later kreeg ik Cor Blaauboer al. de automan van Schagen. Of ik een Ford moest... Das goeje, zeg ik, maar op één voorwaar de. als ik er zóó mee wegrij, krijg ik em voor niks. en als ik brokken maak, of 't gaat niet, dan betaal ik dubbel. Dat rit ging an, maar ik had nog niet gestart, of hij riep al: „Ik doe 't niet hoor, ik doe 't niet..." Nou maar ik kocht toen nog geen Ford. Een tijdje later toch maar wel, hij was twee jaar oud, van een be trouwbaar adres en hij doet 't nog altijd best.»» nog... vol gas Bang is de oude heer heelemaal niet, hij durft nog wel in een vliegmachine, en als 't moet rijdt hij 's avonds ook nog wel, want z'n oogen zijn nog net zoo best als toen hij achttien was en z'n ooren ook. „Ik ben natuurlijk al een paar keer ge keurd voor de vernieuwing van m'n rijbe wijs, maar de dokters kunnen niks vin den"... Eén keer is de Ford over den kop gesla gen, maar toen zat ik er niet in, vertelt Zeeman, ik had 'm uitgeleend aan de po litie... En toen ie terugkwam, zat het gras op de kap. Ze waren er mee omgevallen op een dijkhelling. Zelf heb ik nooit wat gehad, éénmaal reden ze me bijna aan, maar ik zette 'm gauw op z'n achteruit en toen kwam dat nog best af." Als we het hek willen sluiten, wanneer wc dezen merkwaardigen autopatriarch een prettigen verjaardag hebben gewenscht, roept hij ons na: „Laat 't hek maar open, ik moet straks nog an de reed-.. Wii zien hem op zijn negentigste nóg rijden! VOOR DEN WEDSTRIJD TEGEN NEDERLAND. Na een oefenwedstrijd te Luxemburg is de definitieve ploeg voor de ontmoeting te gen Nederland samengesteld. Na vergelij king met het elftal, dat inet 43 van Bel gië verloor, blijkt, dat vier wijzigingen zijn aangebracht. Het trekt de aandacht, dat het gcheele achtertrio is veranderd, hetgeen overigens ook in de Nederlandsche ploeg het geval is. Het definitieve elftal voor Rotterdam be staat uit: Doelo aJger (Stade Dudelingen); achter: VVatry 1 en Witry 2 (beiden Stade Dude lingen): midden: Dumont (U.S. Luxem burg), Becker (U.S. Dudelingen) en Fischer (The national Schifflange); Voor: Everad (Niedercorn), Libar (Stade Dudelingen), Feller (Stade Dudelingen, Mengel (U.S. Dudelingen)en Kemp (A.S. Differdingen). Als reserves zijn aangewezen: Lahure (Nie dercorn), Neiseler (Schifflange), Feider (Niedercorn) en Fonck (Beggen). De heer Swillen (Belgie) zal de ontmoe ting leiden. PUITSCHE PERS DIEP VERONT WAARDIGD. Zij moeten passen in de cockpit. Een gestroomlijnd vliegtuig is door de Amerikaansche luchtmacht besteld, welks merkwaardigheid daarin gelegen is, dat het bestuurd zal moeten worden door een „ge- stroomlijnden piloot". De cockpit heeft namelijk een dusdanig beperkte-ruimte, dat slechts een vlieger, die klein van stuk is, er zich in zal kunnen roeren. Zoodra het eerste toestel gereed is, zal, aldus de Tel., een aanvang worden ge maakt met de selectie der voor dit type be- noodigde vliegers. Nieuwe gevaren dreigen. Verschillende geruchten over nieuwe be dreigingen voor onze bloembollenkweeke- rijen doen de ronde. Zoo zou Duitschland zijn grenzen voor onze bollen sluiten en ook Zweden zou geheel dichtgaan. Door de de deviezenrcgeling van laatstgenoemd land wordt inderdaad de invoer van luxe-produc ten zeer bemoeilijkt, men vreest dat er een contingenteering op komst is, doch binnen kort vertrekt er een commissie uit den Bond van Bloemenhandelaren naar Zweden, ten einde over deze urgente kwestie besprekin gen te voeren. Men verwacht volgende maand een beslissing. De geruchten over Duitsche beperkingen worden tegengesproken. Verder verluidt, dat uit Amerika ook nieuwe gevaren dreigen, doch ook daar staan de Nederlanders op de bres. BLOEMBOLLENVEILING VEREENIGINO WEST-FRIESLAND TE BOVENKARSPEL. De laatste veiling in dit seizoen werd he den gehouden. De aanvoer was vrij onbedui dend. Veel draaide door. Ook voor plantgoed bestond weinig belangstelling. Besteed werd voor: America 12 op 22; 10-12 10: Ave Maria 10—12 19: Br. Bennett 14 op 15; Boule de Neige 10—12 10: Caesar 12 op 31: Crimson glow 12 op 15; Commander Koehl 1012 1112; Early Sunrise 12 op 15: Emma 12 op 15: 10—12 11: Flaming Sword 12 op 15: 10 12 11: Mar. Floch 12 op 15; Golden West 1012 1013: Wolfgang van Goethe 12 op 19; 10-12 10: Halley 12 op 28: 10—12 14; Hespe- ria 12 op 15; Himmelstor 12 op 15; 1012 10 —14; 1'Immaculee 12 op 1516; 10—12 13; Kassei 10—12 11; Mevr. van Konijnenburg 12 op 35; 10—12 17; Lausanne 12 op 17; 1012 10: Mac Laren 1012 15; La merv'eille 12 op 15; Maagd van Orleans 12 op 15; P. D. van Mourik 12 op 15; Mother Marchres 10—12 19; Orange Imperator 15; Orange Princes 12 op 5567: 1012 34; Prim- rose Beautv 12 op 15; Panama 12 op 15; 10—12 10; Pfitzers Triump 10—12 13; Picardy 12 op 55—90; 10—12 30; Pink Perfection 12 op 16; Princeps 12 op 15—34; Red Emperor 12 op 15; Rose precose 12 op 1516; Rose van Lima 1012 19; Schwaben 12 op 19; Sonatine 12 op 15; van Tienhoven 12 op 15; Frilled Champion 12 op 20; Venus 12 op 17; Prince of Wales 12 op 1517; White Trium- phator 12 op 15; 10—12 10; Lil Croceum 18—20 290; 14—18 90; Lil Henrv 22 op 2S0; Lil Regale 24 op 290—330; 22 op 240—250; 20—22 120—200; 18—20 90—140; 16—18 35—95; Alles in centen per 100 stuks. Plantgoed: Commander Koehl 68 71 Early Sunrise 68 46; 46 23! Emma 610 6; 46 7; Fhanenjunker 610 10; 4 —6 8; Golden West 6—10 6; 46 3; Trudel Grotz 610 61 46 10; Frau Dr. Haniël 8 10 6; Krijtberg 68 4: Kassei 68 23; Mac Laren 4—6 7; Maagd van Orleans 610 1417; 46 16; Oranje Princes 610 15 18; 6—8 15; 4—6 11—14; Picardy 6—8 6— 13; 46 14; Poëzie 46 4; Roval Dutch 6 8 4; 46 3; Rose van Lima 610 12; 4—6 10; van Tienhoven 6—8 3; 46 3; Vagebond Prince 610 20; 46 12; Alles in centen p. 100. stuks. Kralen: J. S. Bach 851 l'Imima- culee I2V214; Picardy 28; Centen p. liter. BEGROOTING VASTGESTELD, IN ONTVANGSTEN EN UITGAVEN OP f 41010.10. POLDERLASTEN OP f 2 PER HA. Gistermiddag werd in hotel „Bellevue" te Den Helder een openbare vergadering van Hoofdingelanden van den polder „Het Koe- gras" gehouden. Aanwezig waren de heeren J. J. Verfaille, dijkgraaf. C. Taylor, secretaris, de heemra den D. Sleutel, J. Blankman, A. Grin en W. J. Meskers en de hoofdingelanden: Jhr. v.. d. Brandeler, G. W. Jimmink, G. Bijvoet, P. v. d. Veer, J. Bakker, en J. Verfaille. Af wezig met kennisgeving Dr. Hofstra en de heer Biersteker, zonder kennisgeving de heer Rooze. In zijn openingswoord spreekt de voorzit ter een bijzonder woord van welkom tot de nieuw gekozen leden, die zonder eenigen twijfel, door hun bekendheid met den pol der, nuttig werk kunnen verrichten. Het bestuur rekent op de volle medewerking van de heeren. De voorzitter deelt mede, dat van Ged. Staten de goedkeuring is ingekomen van den verkoop van een perceel grond aan de Boerenleenbank te Julianadorp en van den aankoop van een boerderij van den heer C. Roskam aldaar. De voorzitter vraagt toestemming tot den afkoop van een servituut op een uitweg op het achterliggende perceel van de aange kochte boerderij. Hiervoor is een bedrag van f 100.nood'.g. Met alg. stemmen- ver- eenigt de vergadering zich met dit voorstel. Tot leden van de commissie voor het na zien van de rekening en verantwoording 1939 worden beneomd de h.h. de Graaf en J. Verfaille. Begrootinq 1940. In behandeling komt hierna de begrooting 1940, die vastgesteld wordt in ontvangsten en uitgaven op f 41010.10 (gewone ontvang sten f 38009.10, buitengewone f 3000.ge wone uitgaven f 17074.10, buitengewone f 23936.Onvoorzien f 225.60. De polderlas- ten svorden vastgesteld, evenals het vorige jaar op f 2.per H.A., totaal ontvangst f 7801.%. Met algemeene stemmen wordt de begroo ting goedgekeurd. Goedkeuring wordt hierna gehecht aan een voorstel van het Prov. Bestuur ten aan zien van de salarieering van waterschaps ambtenaren, die in tijd van mobilisatie of oorlog hun dienstplicht vervullen. Rondvraag. De heer J. Verfaille vraagt of defensie verzocht kan worden inplaats van de dam men, die in verhand met de inundatiewer- ken in de slooten zijn geworpen, duikers aan te brengen. De voorzitter zegt. dat deze zaak reeds in behandeling is. Bij schrijven van 29 Febr. is den luit.-kol. van de genie er op gewe zen. dat het ..gewenscht is in het inmaal- seizoen. voor de watereemaaltjes de zand- dammen waarmee de in- of uitlaatduikers zijn afgesloten, in verhand met eventueele inundatie worden vervangen doorschuiven, waardoor in- en afvoer van water kan wor den geregeld". De heer J. Verfaille vraagt ook" of de sluisjes aan de Callantsoogervaart bij 'puien op tijd dicht gedaan kunnen wor den. De voorzitter deelt mee. dat in dat' op zicht maatregelen worden genomen. Niets meer aan 'de orde zijnde, sluif 8e .voorzitter de vergadering. GEHALVEERD GEBOORTE CIJFER IN ALKMAAR. „Het Gezin" schrijft: In Noord-Holland boven het IJ gaat reeds sedert vele jaren de vrijzinnig-Protes- tantsche bevolking relatief en zelfs in menige plaats absoluut achteruit. De ge zinsbeperking heeft hier een grooten omvang aangeno men. Onlangs wezen wij op Zaandam. In de „Vrije Westfries" vonden wij thans gegevens betreffende Alkmaar, ont leend aan het gemeentever slag over 1938. Wij laten hieronder enke le cijfers volgen: 1891 aantal zielen 160001 geboorten 457 1900 aantal zielen 1S300; geboorten 469 1910 aantal zielen 21300", geboorten 472 1920 aantal zielen 24300: geboorten 549 1930 aantal zielen 28305: geboorten 551 1938 aantal zielen 31215; geboorten 550 Werden in 1891 op de 1000 zielen geboren pl.m. 29 kin deren. in 1900 bedroeg dit aantal 26; in 1910 22; in 1920 22; in 1930 19 en in 1938 was het reeds gedaald tot 17 per 1000 inwoners of vermindering met pl.m. 42 pet. Het is belangrijk. Eenigevoorzichtigheid past hij het trekken van conclu sies. Het is mogelijk, dat de bevolking, vergeleken met 1900, is verouderd. De levens duur is verlengd. En hij de vestiging in zulke platte landssteden overwegen wel eens de ouderen. Het ge- boortecijfer per 1000 zielen zegt nog niet alles. Maar het is helaas wel zeer waar schijnlijk, dat ook Alkmaar den invloed van het Noord- Hollandsche milieu heeft 011 dergaan, aldus „Het Gezin". „OORLOGSWINST DOOR CARTONBEDRIJVEN". Uit het Nationale Dagblad (n.s.b.): Minister Steenberghe heeft thans geantwoord op de op 8 Maart j.1. door het nat.- soc. Tweede Kamerlid Die- ters gestelde vragen, betref fende de prijsregeling van stroo. De inhoud van dit antwoord is ten rieele zondanig, dat ie dere hoer het met de grootste verbazing zal lezen en er 't zooveelste bewijs uit moet putten, dat men in Den Haag geen begrip heeft voor de vraagstukken van akker en stal. Met name geldt dat voor het antwoord op vraag 4. hetwelk tevens uiting geeft aan het voor de vee houders bar teleurstellpnde regeeringsstandpunt, dat er „geen aanleiding bestaat tot verhooging der zuivelprij- zen". Even zonderling is de mp- dpdeeling van den mi nister. dat hij indertijd wèl maatregelen nam tegen de te lage sfroopriizen. De ruiltransactie, waar Z. Exc. naar verwijst, is ons maar al te goed bekend. Daar willen we het echter niet over hebben, slechts kan worden vastgesteld, dat deze transactie geen veran dering bracht in den wan toestand dat het stroo werd weggedaan voor f 4.a f 5.en minder! Dat zulks een feit is, be wijst de omstandigheid, dat er van den oogst '39 massa's hoeveelheden stroo door de boeren in z.g. „Voorverkoop" zijn verkocht tegen f 7.a f 8— per 1000 K.G.. dat is 36 a 40 cent per pak! En in dit verband moet 't antwoord op vraag 3 ieders belangstelling hebben. Het is n.1. zóó, dat wie voor deze prijzen verkocht, daarvoor thans ook heeft te leveren. 7ii echter, die voor f 28.a f 30.verkochten, maar hun stroo nog niet le verden. ontvangen, op grond van het regeeringibesluit slechts f 21.50! Dit heteekent dus een enorme extra-winst van de stroocarton-fabrie- ken. ten koste van de hoeren De minister zpgt hiervan, als goed democraat, dat „dit de noodiee aandacht" heeft. Wat dereeliike termen hetee- kenen. heeft de hoer jaren lang tot ziin schade onder vonden. Hipr past geen „vol le aandacht", hier moet wor den gppisrht: onmiddellijk ingrijpen! Geen dag en geen uur mag lanepr worden ge duld, zoo besluit de Mussert krant, dat op een dergelijk grove wijze oorlogswinst wordt binnengehaald door bepaalde cartonbedrijven. VOOR 120 JAAR. In Het Volk (s.d.a.p.) lezen wij Honderd en twintig j'aar geleden, in Maart 1828, zei- de Goethe tot Eckermann: „Het gaat ons oude Euro peanen min of meer harte lijk slecht; onze toestanden zijn veel te kunstig en te ge compliceerd, onze voeding en levenswijze mist de rech te natuur en aan ons maat schappelijk verkeer ont breekt eigenlijk liefde en welwillende zin. Ieder is fijn en hoffelijk, maar niemand heeft den moed, gemoedelijk en waar te zijp, zoodat een rechtschapen mensch, met natuurlijke neiging en ge zindheid. in een kwade posi tie verkeert. Men zou vaak wenschen op één van de Zuidzee-eilanden als zooge naamde wilde te zijn gebo ren. om al was het slechts voor pen keer, het mensche- liik bestaan, zonder valschë bijsmaak, geheel zuiver te genieten." Aldu= Goethe in zijn levens avond. Ofschoon het op de Zuidzee-eilanden ook niet alles moet zijn, ligt in zijn verzuchting toch deze troost dat het ook in het Europa van ziin tijd hliikhaar niet beter was dan thans het ge val is. En of Amerika het werkelijk heter heeft? gelijk Goethe meende. Wii zien naar de tien mil- lioen werkloozen en twijfe len! „Openlijke aankondiging van inbreuk op de Scandinavische neutraliteit". Onder deze en dergelijke opschriften kiest de Duitsche pers positie tegenover het bericht Woens dagavond, volgens hetwelk de westelijke mogendheden besloten hebl>en „zelf de rol van politie-agent te vervullen". Dat Enge land en Frankrijk de neutraliteit van Noorwegen en Denemarken thans in eiken vorm als niet meer bestaande verklaren, noemt de „Voelkischer Beohacher" een in de oorlogsgeschiedenis ongekende gebeurte nis. De geheele wereld weet, aldus 't blad, dat de fliewering, als zouden Duitsche sche pen de Noorsche neutraliteit stelselmatig geschonden hebben, een bewuste onwaar- hend is. In werkelijkheid heeft Engeland hiermede heel iets anders voor en wel: 1. De verhindering van de wettige Duitsche kustscheepvaart en erts- aanvoer langs de westkust van Scandinavië. 2. Het winnen van steunpunten en schuilhoeken voor de Britsche vloot in de Noorsche fjorden. Hierbij spreekt wellicht de hoop mede, het Noorden op deze wijze toch nog tot oor- logstooneel te maken, nu de intrige rond om Finland mislukt is. De Zweedsche bladen publiceeren in groo- te opmaak de aan de geallieerden toege schreven plannen, het Duitsche ersvervoer door de Noorsche wateren te verhinderen. Zij geven uiting aan hun bezorgdheid over de mogelijke gevolgen hiervan voor de Scandinavische neutraliteit en over de mo gelijkheid van Duitsche tegenmaatregelen. Naar verluidt gebruiken de Durtschers thans kleine vrachtvaarders met een ge ringen diepgang, die dichter langs de Noor sche kust kunnen varen en aldus aan aan houding ontkomen. De speciale correspondent van „Tidnin- gen" meldt uit Narvik, dat in deze haven groote drukte heerscht en dat er op volle kracht wordt gewerkt. Hij voegt hieraan toe dat buiten de territoriale wateren voor Nar vik verscheidene Britsche oorlogsschepen zijn gezien. Japansch woordvoerder meent, dat Moskou niet tot een derge lijke actie is overgegaan. Gevraagd naar het gerucht, als zou de Sovjetregeering aan Duitschlnad duikboot bases en andere faciliteiten verleend heb ben op drie verschillende punten, ant woordde de woordvoerder van het Japan- sche departement van buitenlandsche za ken daarvan g$en bevestigend bericht te hebben, doch van meening te zijn, dat de Sovjetregeering niet tot zulk een definitie ve actie is overgegaan. Geloof in een vredeskans. Ondanks alle ontkenningen van Sumner Welles, dat er een vredes kans zou bestaan en ondanks alle voorbereidingen van de geallieerden tot een langdurigen oorlog, gelooven sommige waarnemers in de Ver. Sta ten, dat Welles' rapport een basis zal verschaffen voor een bemiddeling van Roosevelt Dit geloof is allereerst gebaseerd op het feit, dat de wereld en de Vereenigde Sta ten, ondanks tijdelijke oorlogswinsten, bij voortduring van den oorlog voor zware ver liezen zullen komen te staan, afgezien nog van het steeds grootcr wordende gevaar, dat ook Amerika direct bij den oorlog betrok ken zal geraken. Dientengevolge is het, zoo redeneert men, niet meer dan natuurlijk, dat de leider der Vereenigde Staten zelfs de geringste kans, om het einde van den oorlog te verhaasten, zal aangrijpen. Men wijst er bovendien op, dat dergelijke nogingen den warmstcn steun hebben van alle andere neutralen, voorna melijk van het Vaticaan en van Italië, waar aan Mussolini de bedoeling toegeschreven wordt, het uiterste te doen, om de Europee- sche beschaving van den ondergang, welke het gevolg zou zijn van een langen oorlog, te redden. Tevens is men, aldus de Msb., overtuigd, dat de strijdenden de mogelijkheid van een jarenlange kostbare impasse onder oogen hebben te zien. Zelfs indien een der partijen de zege behaalt, zullen de opofferingen en de risico's, waaronder de mogelijkheid van inwendige moeilijkheden, absoluut oneven redig zijn aan de uiteindelijke winsten. Verder wordt, wat de eischen van Duitsch land betreft, gewezen op de „Mcmoires"van Neville Hcnderson, waarin onthuld werd, dat Engeland reeds vóór den oorlog eenige Duitsche wenschen, zooals koloniën en toe gang tot grondstoffen, in overweging nem. Welles' verklaring te Rome, die blijkbaar doelde op het zoogenaamde elf punten-plan van Hitier, ontkende alleen maar de ont vangst van concrete vredesvoorstellen. Hij ontkende niet, dat hem inlichtingen waren verstrekt omtrent de minimum-eischen van beide partijen. Het is nu aan Roosevelt, om te beslisen in hoeverre het rapport van Welles een ba sis zal verschaffen voor een bemiddelings poging.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8