De rol van Zweden Het uiterlijk van Berlijn verandert in het Finsch-Russisch conflict Het zgn. ,»lek" in de blokkade Zweden handelde onder Duitschen druk Door een lier gegrepen 16 000 personen dakloos Zweedsche minister legt bekentenis af Jongen vergat open brug Postvluchten op ïndië vl/EERBERICHT DE BILT SEINT i Krapper toezicht op vreemdelingenarbeid ïurkije vreest den oorlog niet MAAR HET ZAL ALLES DOES. OM DE VREDE TE BEWAREN. DE TURKSCHE SOLDAAT BEHOORT TOT DE BESTEN TER WERELD. (Bijzondere correspondentie). Ankara, Maart 1940. In hoeverre is Turkije te beschou wen als een belangrijke factor, in geval het aan de rijde der Waste r- sche mogendheden in een oorlog mocht worden gewikkeld, waarbij ook het leger van den Franschen generaal Weygand in Syrië onge twijfeld een belangrijke rol zal heb ben te spelen Dat is de vraag, welke onze speciale correspondent in het volgende artikel op objec tieve wijze onder het oog ziet. Minister-president Refik Saydam heeft het nog zeer onlangs in zijn radiorede on omwonden verklaardTurkije wenscht zich niet in oorlogsavonturen te steken, doch het zal. waar noodig met de meeste energie zijn grenzen weten te verdedigen. Deze mededeeling moet hebben gewerkt als een koud stortbad op zekere heethoofdige kringen doch aan den anderen kant moet zij bijval hebben gevonden bij een groot doel van het Turksche volk, dat de denk beelden van den minister-president deelt. Met dat al behoeven de woorden van Re- fik Saydam niet te worden uitgelegd als oen bewijs van zwakte of twijfel aan eigen kracht Er is in enkele persorganen op ge wezen. dat het leger en de landsverdediging verschillende zwakke plokken bezaten een feit, dat niet kan worden tegenge sproken, doch dit neemt niet weg, dat men in groote lijnen kan zegen, dat een oorlog Turkije voldoende voorbereid zou vinden. Met de kracht van het Turksche lener valt niet te spotten. Van het Turksche leger kan worden ge tuigd. dat het paraat is. Hiertoe heeft het feit, dat er in de laatste 15 jaar binnen zekere grenzen kosten noch moeite aan zijn gespaard, krachtig bijgedragen. Bovendien is er den Engelschcn bondgenoot, en in mindere mate ook Frankrijk, den laatsten tijd alles aan gelegen, om zijn krachtige medewerking te verlcenen. Turkije wordt gesteund door leveringscredietcn. leenin gen en levering van oorlogsmateriaal, voor- zoover dit onder de bestaande omstandig heden mogelijk is. Het land zelf telt ver schillende fabrieken en werkplaatsen, die vroeger in Duitsche, Tsjechoslowaaksche en Russische handen waren en waarvan de productie thans wordt aangevuld met de leveranties van de bondgenooten. Er vloei en natuurlijk zekere moeilijkheden voort uit liet feit, dat de troepen verschillend bewa pend zijnen vooral, wanneer het er la ter op aan komt, reparaties uit te voeren zal dit op groote bezwaren stuiten, omdat het moeilijk of onmogelijk zal blijken, de noodigc reservedeelen in voldoende aantal aan te schaffen. Doch onoverkomelijk zijn deze bezwaren niet; dat hebben de Turk sche legers reeds bèwezen in den oorlog te gen Griekenland, toen het er met de bewa pening nog veel slechter voor stond. De in- heemische oorlogsindustrie staat nog vrijwel in de kinderschoenen. Mey beschikt echter reeds over geweerfabrieken en fabrieken voor ontplofbare stoffen, alsmede over re paratie-inrichtingen. Voor kleeding en ver pleging is men onafhankelijk van het bui tenland REFIK SAYDAM, DE TURKSCHE PREMIER. Turkije kan zelfs einen vliegtui gen bouu-en. Ook vliegtuigen kunnen in eigen beheer worden gebouwd hierbij dient evenwel te worden opgemerkt, dat de motoren enin strumentenborden uit het buitenland moe ten komen. Voor de gemotoriseerde lcger- afdeelingen hangt men, wat de motoren en banden betreft, evenens van levering door het butenland af. Benzine kan men uit 't naburige Roemenië betrekken, zoolang de vaart door de Zwarte Zee ongehinderd kan plaats vinden. Het wegennet moet onvol doende worden genoemd, zoowel wat den omvang als wat den hoestand betreft. Het spoorwegnet is wel is waar niet uitgebreid, terwijl het ook door de aardbevingen heeft geleden, doch het is voldoende voor de eventueel noodige militaire operaties. De rijke kolengebieden van EregliZoengoel- dak worden krachtig geëxploiteerd hierbij is de arbeidsdienst ingevoerd. Men legt groote kolenvoorraden i n het binnenland aan, voor het geval de mijnen gevaar loo- pen, afgesneden te worden. Het rollende materiaal van de spoorwegen is niet bij zonder groot, doch men heeft onderhande lingen aangeknoopt met Engeland voor de levering van een aantal locomotieven en wagons. Aan de verdedigingslinies wordt krachtig gewerkt. Met behulp van Fransche en Engcl- sche ingenieurs wordt met groote energie gewerkt aan het bouwen van verdedigingswerkenhet mate- teriaal daarvoor wordt in het "land zelf vervaardigd. Turkiie bezit cementfabrieken en hoog ovens. Hout moet in hoofdzaak uit Roeme nië worden betrokken. De Turksche vloot is niet groot voor een land, dat zich aan drie kusten zal moeten verdedigen, doch legt toch ook nog een zeker gewicht in de schaal. Zij bestaat voor een deel uit nieu we, voor een ander deel uit verouderde schepen en een aantal duikbooten. Wat, last but not least, den Turkschen 6oldaat aangaatdiens goede eigenschappen zijn voldoende bekend. Hij is dapper, heeft élan en bezit een groote uithoudingsvermogen. Alles bijeengenomen is Turkije dus een niet te versmaden vijand, al blijkt dan ook uit de hierboven weergegeven woorden van den minister-president, dat het land geens zins voornemens is, zich in avonturen te storten. Op 29 Januari werden de onder handelingen met Moskou reeds geopend. vD<* Zsyegdsch.e regf^OQfc teren in de beide kamers van den Rijksdag een verklaring afgelegd over dc rol van Zweden in het Finsch-Russisch conflict. In de Eerste Kamer werd de verklaringT* voorgelezcn door den minister van buitenlandsche zaken, Guenther, in de tweede kamer door minister pre sident Hansson. Het meest interessante gedeelte van deze verklaring is wel dat, waarin de onderhan delinggen met Moskou gememoreerd wor den. Wij herinneren er aan dat 7 Maart de eerste geruchten over deze onderhandelin gen in de pers de ronde deden. NOORWEGEN VERKLAART, DAT ENGELAND NOG MEER ERTS VIA NARVIK ONTVANGT DAN DUITSCHLAND. Wij hebben er meerdere malen op gewezen, dat de Noorsche haven Narvik, waaruit Zweedsch ijzererts naar Duitschland wordt verscheept, door de Engelsche beschouwd wordt als een „lek" in de blokkade. Deze haven is de natuurlijke uit- voerhaven van het Zweedsche erts- gebied Kiruna en als zoodanig de goedkoopste transportweg naar Duitschland (zie bijgaand kaartje). Thans wordt uit gezaghebbende Noorsche bron een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat uit Narvik niet slechts ertsladin gen naar Duitschland gaan, doch evengoed naar Engeland. De ver schepingen naar Engeland vertoo- nen zelfs een stijging vergeleken met het vorig jaar. Volgens de officieele Noorsche statistie ken rijn de cijfers als volgt 1939 Duitsch land Januari 487.890 Jon. Februari 475.482 ton. Engeland Januari 67.730 ton, Februari 70.234 ton. 1940 Duischland Januari 281,740 Ion. Fe bruari 99.391 ton. Engeland Januari 148,210 ton. Februari 131.855 ton. De verklaring zegt verder: „De uitvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Duitschland is sedert het uitbreken van den oorlog slechts een fractie van wat hij ge weest is in vredestijd. Indien Narvik voor den doorvoer gesloten zou worden, zou de erts-export naar Duitschland hierdoor toch niet belangrijk verminderd worden, aange zien het grooste deel verscheept zou worden uit Lulea en andere Zweedsche havens. Ge raamd wordt, dat waarschijnlijk meer dan negen tienden van den totalen ijzererts export uit Zweden naar Duitschland uit die havens zou kunnen worden verscheept. Koorwegen blijft strikt neutraal. Het communiqué besluit „Wanneer beweerd wordt dat het ijzer ertstransport naar Duitschland geschiedt onder bescherming van de Noorsche terri toriale wateren, dan is het slechts billijk, wanneer er aan herinnerd wordt, dat dit eveneens van toepassing is op de versche ping van Zweedsch ijzererts via Narvik naar Groot Brittannië. Door dit transitover voer toe te staan, zonder aanzien van de bestemming der afzonderlijke ijzerertsla ding, houdt Noorwegen zich strikt aan zijn rechten en plichten pi« niat-oorlogvoerende mogendheid". Op 29 Januari ontving, aldus de verkla ring, de Zweedsche minister van buitenland- sche zaken, Guenther, een mededeeling, waarin vastgesteld werd, dat de Sowjet-re- gecring in beginsel bereid was een accoord aan te gaan met dc Finsche regecring-Ryti- Tanner. De Sowjets vroegen een Finscli aan bod, waarbij zij er don nadruk op legden, dat dc SowjeLeischen niet meer beperkt zouden blijven tot hetgeen voor den oorlog was gevraagd. Het Finsche antwoord werd op 2 Febr. naar Moskou gezonden door tus- schenkomst van de Zweedsche regee ring. Het stelde als grondslag voor dc resultaten, die bereikt waren in de besprekingen te Moskou vóór den FinschRussischën oorlog. Daarbij Verklaarde Zich de Finsche regee ring bereid tot verdere concessies ten gunste van bijv. de veiligheid van Leningrad door afstand van meer ge bied op de Karelische landengte en tot afsluiting van een internationale conventie welke de wateren van de Finsche Golf tot geneutraliseerd ge bied zou maken. Voorts zouden door Finland alleen gebie den moeten worden afgestaan in ruil voor andere gebieden, terwijl betalingen zouden moeten worden verricht voor de particuliere eigendommen in de afgestane gebieden. Op 5 Februari deelde de Sowjetgezantc te Stock holm mede, dat haar regeering de aangege ven basis niet aanvaardde. Om Hangöe. In de daarop volgende weken werden de pogingen voortgezet, waarbij de kwestie van afstand van Hangöe steeds op den voor grond stond. Deze kwestie was ook in Stock holm opgeworpen door den Finschen mi nister van buitenlandsche zaken Tanner, die de nieening van Zweden vroeg over even- tueclc afstand van Hangöe. De Zweedsche minister van buitenland sche zaken antwoordde, dat Zweden geen raad wilde geven en Finland de vrijheid liet om zelf een oordeel te vormen. Op 20 Febr. deelde Molotof den Zweedschen gezant te Moskou mede, dat de Sowjet-Russische vre desvoorwaarden betrekking hadden op de geheele Karelische Landengte met inbegrip van Viipuri, benevens een gebied ten noor den van het Ladogameer en Hangöe. Daar tegenover zou Petsamo aan de Finnen terug gegeven worden. Op 6 Maart antwoordde Finland door tusschenkomst van Guenther, dat men de Russische voorwaarden aannam als grondslag voor de besprekingen. Tevens werd daarbij voorgesteld een wapenstilstand af te kondigen. De Zweedsche regeering, die het antwoord in Moskou overhandigde, stel de een staking der vijandelijkheden voor op 11 uur des morgens 6 Februari, maar dit voorstel werd door de Russische regeering afgewezen, die eveneens een herhaald voor stel betreffende een wapenstilstand op 7 Maart verwierp. De Finsche delegatie ont ving bericht van deze weigering voor haar vertrek uit Stockholm op 7 Maart naar Mos kou. Op 8 Maart had Guenther besprekingen met de gezanten van GrooUBrittannië en Frankrijk, die hij in kennis stelde van den aard der Zweedsche bijdrage tot de vredes onderhandelingen. Vooral werd hierbij de nadruk gelegd op het feit, dat er geen contact had bestaan met Duitschland en dat geenerlei druk was uitgeoefend op Finland, Zweden deed zijn best. Tijdens de besprekingen te Moskou deed de Zweedsche regeering in overeenstemming met de Finsche regeering al het mogelijke langs diplomatieken weg om voor Finland zoo goed mogelijke voorwaarden te verkrij gen. vooral wees de Zweedsche gezant er te Moskou oo. dat wanneer ue Ru&aische voor waarden zoo streng zouden worden .dat Fin land niet in staat zou zijn ze te aanvaarden, dit het gevaar met zich mede zou brengen, dat er invloed door zoü wordëh uitgeoefend op de Zweedsche meening en de houding der westelijke mogendheden. De regeeringsverklaring geeft vevolgens een historisch overzicht over de Engelsch Fransche interventieplannen. waarvan de meeste feiten reeds algemeen bekend zijn. Deed Finland toch een beroep op de Geallieerden? Op 12 Maart, den dag, waarop de vrede te Moskou werd onderteekend, overhandig de de Engelsche gezant den Zweedschen minister van Buitenlandsche Zaken, Guen ther, een boodschap van den Engelschcn minister van buitenlandsche zaken, waarin werd verklaard, dat de Finsche regeering het dringende verzoek had gedaan, dat de regecring vwn Frankrijk en Engeland zich zouden richten tot de regeeringen van Zwe den en Noorwegen met de vraag om ter stond den doortocht toe te staan van Fran sche en Britsche troepen over het gebied van Zweden en Noorwegen. Een soortge lijke demarche werd te Oslo ondernomen. Guenther antwoordde den Britschen ge zant, dat gezien de gevorderde phase, die de vredesonderhandelingen in Moskou had ben bereikt en aangezien volgens de uit drukkelijke verklaring van den Finschen minister van buitenlandsche zaken, Tan ner, geen enkel verzoek om hulp door Fin land was gericht tot de Westelijke mo gendheden, hij zich een terrmijn van ten minste tot den volgenden dag voorbehield. Dienzelfden dag werd dc vrede te Mos kou onderteekend. Zweden handelde onder Duitsche druk. Minister van buitenland sche Zaken legt een bekentenis af. In de debatten in den Zweedsche Rijksdag hebben de vertegenwoordigers van de regee- ringspartijen de politiek van de regeering in het Finsch-Russische conflict goedgekeurd De communisten en de vertegenwoordiger van de links-socialistische partij leverden critiek, doch zij stelden zich niet op gelijk standpunt. Enkele sprekers van andere partijen waren van oordeel, dat de Zweed sche regeering reeds eerder aan de regecring van de Sovjet Unie duide lijk had moeten maken dat een actie tegen Finland interventie van Zwe den zou kunnen veroorzaken. De critiek richtte zich vooral tegen de pas sieve rol van de Zweedsche regeering bij het rccruteeren van dc vrijwilligers. Bovendien werd erop gewezen dat men thans energiek moet werken aan de versterking van de landsverdediging. De minister van buitenlandsche za ken zei de vervolgens, dat hij zich be wust is van een leemte in zijn uit eenzetting, aangezien hij niets heeft gezegd van de houding van Duitsch land. Er zijn evenwel in dit opzicht enkele aangelegenheden, welke niet in het openbaar kunnen worden ge zegd. 'f"i*2 c - - r »-» - De minister constateerde, dat er geen offi cieele Duitsche nota bestaat en van 't begin af was het niet duidelijk, welke houding Duitschland aan zou nemen. Langzamerhand heeft men dit evenwel begrepen. Ook zeide de minister, dat er geen noefnenswaard ver schil van meening heeft bestaan tusschen de Zweedsche en Finsche regeering over de houding van Duitschland. en verdrinkt in het Oranjeka naal (Drente). Zondagavond omstreeks elf uur is de zes tienjarige A. Scheppers, Zuid-Barge, door verdrinking om het leven gekomen. De jongen was per fiets en wilde de spoorbrug over het Oraaijekanaal passee- ren. De brug wordt evenwel in verband met de militaire bewaking des nachts open gemaakt. Hieraan heeft de jongen blijkbaar niet gedacht. Hij is in het Kanaai terecht gekomen. Eenige rniliitairen haalden den drenkeling na ongeveer vijf minuten op het droge. De levensgeesten waren echter reeds geweken. NOODLOTTIG ONGELUK TE AMSTERDAM. Op het terrein van de Nederlandsche scheepsbouwmaatschappij aan den overkant van het IJ, op dat gedeelte, waar thans het nieuwe, groote dok in aanbouw is, is gistermiddag een noodlottig ongeluk ge beurd. Een arbeider van de Hollandsche Beton maatschappij, welke ter plaatse een werk uitvoert, werd door de lier van een hijsch- machine gegrepen. De man werd zoo ern stig gewond, dat hij korten tijd later over leed. Het stoffelijk overschot is door den ge neeskundigen dienst naar het binnengast huis vervoerd. Hevige overstroomingen in Pel- sylvanië. Naar schatting zijn meer dan 16000 perso nen dakloos door de overstrooming van de Susquehanna in Pensylvanië (V.S.), welke gezwollen is door den voortdurenden regen. Zes personen zijn omgekomen, duizenden vluchten van de oevers weg over een gebied van 100 mijl stroomafwaarts van Wilkesbar- re. De kustwacht helpt met booten de men- schen uit de huizen van het overstroomde ge bied. Talrijke kelders zijn overstroomd en verscheidene straten zijn riviertjes geworden Men verwacht dat de rivier nog verder zal stijgen. Op de uitreis landde de Oehoe (Hondong) te Rangoon. Het toestel wordt morgen te Batavia verwacht. De Emoe (Verhoeven) en de Gier (Both) landden op de thuisreis res pectievelijk te Medan en te Alexan- drië. De Emoe wordt op 6 April te Napels en de Gier heden te Napels verwacht. Verwachting: Kouder dan gis teren, zwaarbewolkt tot be trokken, plaatselijk eenige regen, meest matige, voor namelijk Zuidwestelijke wind. ALS INDIRECT GEVOLG VAN DEN OORLOG. HUISNUMMERS OP OOGHOOGTE IN VERBAND MET DE VERDUISTERING - DE KOPEREN SCHEERBEKKENS VERDWIJNEN. Als indirect gevolg van den oorlog voltrek" ken zich twee veranderingen in het uiter lijk van Berlijn, aldus de Berlijnsche corr, van de N.R.Crt. De eerste betreft de huisnummers. Ten opzichte van de huisnummers kwam Berlijn steeds betrekkelijk goed voor den dag. Deze nummers zijn onderworpen aan bepalingen omtrent een behoorlijke mini mum grootte en bepaalde modellen. Reeds heeft koning Frederik de Groote terecht ge zegd: „Lager hangen, dan kan je het beter; zien". Deze practisehe raad is echter ook ini eigen land tot voor kort slechts van verro gevolgd inzooverre de huisnummers over het algemeen op de ooghoogte van denkbeeldige reuzen met lichaamslengten- van een meter of drie werden aangebracht. Bij de verduistering is dit onvoldoende en, het verleidt de menschen er toe hun zak lantaarns op bedenkelijke wijze hemelwaarts te richten. Daarom brengt men thans blijk baar op een wenk van hooger hand nieuwe huisnummers aan op oofelioogtc van men schen van normale grootte en van zoo'n. kloek boterlettermodel, dat zij ook in straten van 80 tot 100 M. breedte, bijvoorbeeld de Kaiserdamm, ook van den overkant uit voor treffelijk leesbaar zijn, een omstandigheid die ook overdag nuttig is, vooral omdat de nummers zijn voorzien van duidelijke pijlen' in de richting waarin de nummering loopt. In vele plaatsen in Nederland zijn gelijlc bekend, verscheidene nummers zoo klein en daarbij zoo hoog aangebracht, alsof zij be stemd waren voor bijziende musschen en' spreeuwen. Al hopen wij dat zij nooit noodig zal zijrf toch bereiden wij de verduistering voor; in navolging van Berlijn zou daartoe ook eeni vergrooting en gelijktijdig verlaging der huis nummers in aanmerking kunnen komen. De nieuwe borden blijken overdag niet minder dan in het duister de orienteering zeer te vei' gemakkelijken. Een tweede in het oog loopende verande ring is de plotselinge verdwijning van de scheerbekkens uit messing, welke tot dus ver aardig in de wind bungelend en het zon licht weerkaatsen, reeds uit de verte de wo ning van 'n scheerbaas aanduiden Men zegt dat dit beroepssymbool afkomstig is uit de 14de eeuw, toen de z.g. „baders", die tevens scheerders waren, op het oogenblik dat hot water in hun inrichting warm was geworden! slaande op zoo'n bekken door de straten gin gen om dit feit aan het badlustige gedeelte van de bevolking kond te doen. Op initiatief van de leiders van de „Fach- schafft" kappers worden al deze bekkens ingeleverd voor de inzameling van metalen. Alleen in de wijk „Berlijn midden" waren tot Zondag reeds ruim 300 kg. van zulke uithangbekkens ingeleverd. Hiermede is een traditie van 600 jaren afgebroken, maar het heet dat de kappers hopen „na het ze gepralend eind van den oorlog" een nieuw, voor het heele rijk uniform, uithangbord aan te nemen. Ook handelsagenten speciale vergunning. behoeven De bepalingen op het verrichten van ar beid door vreenidelingen in ons land, wor den steeds krapper. Aan de reeds bestaan de regelen is er een toegevoegd, waaruit blijkt, dat het voortaan ook in het bedrijf van handelsagent verboden is arbeid door vreemdelingen te doen verrichten zonder vergunning. Ten aanzien van dezen arbeid was een uitzondering opgenomen in het K.B. van 22 Februari j.1., welke uitzonde ring thans is komen te vervallen. 75-JARIGE TIMMERMAN DOODGEVALLEN Gisterenmiddag om vijf uur is de 75-jari- ge timmerman A. van der E., die op een dak van een woning aan den Maasdijk, ta Maasland, even buiten de kom der gemeen te, werkzaamheden verrichtte, omlaag ga- stort. De ongelukkige werd levenloos opge nomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2