Het bloembollenvali in het gedrang TARZ AN </e vuren van Tohr DE SCHAT Dc leer der vervangingswaarde in de Wxyjebiyn door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma Een brief aan de „Eersfe vrouw van Finland" Zal het Surplusfonds tlidig 71 pet. van de minimumprijzen kunnen uitbetalen? Een nieuwe methode om virus-in fectie tegen te gaan. In zijn openingsrede van de vergadering der Alg. Vereeniging voor Bloembollencul tuur, welke te Haarlem gehouden werd, schetste de voorzitter, dr. A. J. Verhagc den noodtoestand in het bloembollenbedrijf. De drie millioen gulden regeeringssteun zijn in derdaad niet voldoende gebleken. De grootste moeilijkheid vormde aldus spr. de uitbetaling door het Surplusfonds met 71 pet. van de binnenlandsche mini mumprijzen, Het georganiseerde vak had zich op het standpunt gesteld, dat de regee ring onder deze omstandigheden het tekort behoorde aan te vullen. De regeering heeft echter bij herhaling te kennen gegeven, dat zij een dergelijke storting a fonds perdu niet verantwoord achtte. Het verheugde spr., het vertrouwen te kunnen hebben dat, gezien deze wel zeer uiteenloopende standpun ten, een oplossing zal worden ge vonden, waarop het zonder voor het vak al te bezwarende voorwaarden mogelijk zal zijn, dat het Surplus fonds tijdig 71 pet. van den mini- mumprijs uitbetaalt. Deze oplossing, die nog niet definitief is, maar die toch volgens de gevoerde besprekin gen wel zal worden aanvaard, zal hierin bestaan, dat een renteloos voorschot aan het Surplusfonds wordt verstrekt, waarvan terugbe taling eerst zal aanvangen wanneer de areaal-inkrimping van vorig na jaar weer zal zijn ingehaald. Hoewel van den minister van Economi sche Zaken nog geen definitief bericht is ontvangen, mag toch vertrouwd worden, dat op deze wijze het surplusfonds in staat is de betalingen normaal te doen verloopen. Verliezen der exporteurs. Spr. wees er voorts nadrukkelijk op, dat regeeringssteun in verband met de verliezen op den export onontbeerlijk is. Beslissingen blijven echter te lang uit, ook wat betreft de door de areaal-inkrimping .vrijkomende gronden. Ten einde tot een goede oplossing van al deze probleemen te geraken, is samenwer king tusschen de verschillende organisaties in het bloembollenbedrijf noodzakelijk. Daad werkelijke hulp van de regeering blijft ech ter onmisbaar. Het bloembollenvak is wel geslagen, maar niet verslagen; juist in de zen tijd moet, zoo besloot voorzitter, alles gedaan worden om het bedrijf te stimulee- ren. Virusziekten. Mej. dr. M. P. de Bruyn Ouboter, ver bonden aan het Laboratorium voor bloembol lenonderzoek te Lisse, hield vervolgens een voordracht over „Virusziekten in verband met de bloembollencultuur". Spreekster zette uiteen, dat in het alge meen twee groote groepen van ziekten te on derscheiden zijn, namelijk parasitaire en physiologische. Over de vraag, tot welke groep de virusziekten gerangschikt moeten worden, loopen de opvattingen nog uiteen. Velen beschouwen het virus als een leven- looze stof, vooral op grond van dj onderzoe kingen van den Amerikaan Stanley, doch aan den anderen kant bestaat de meening, dat men met een levende parasiet te doen heeft, aangezien virusziekten zich volkomen als parasitaire ziekten gedragen. Vroeger heeft men de virusaantasting van bloembol- FEUILLETON door MALCOLM HOWES 27. Maar ze lag in de haven, toen we ver trokken. Nee, we kwamen d'r voorbij, terwijl ze binnenvoer. O, heeft ze ons herkend? Nee, hoor! We zeilden en voerden gee** mastlicht. Toen ik het hare in de gaten kreeg, bond ik een paar ouwe Zuidwesters over onze zijlichten. Het is op een goed ding om je met je eigen zaken te bemoeien, en, meer dan dat, er voor te zorgen, dat andere lui zich bij de hunne houden, wanneer ze lastig wil len worden! Zullen we blijven zeilen, mijnheer? Zoolang de wind aan houdt, zei Stump, Zjjn verrekijker opbergend en wegstevenend naar den salon. In een oogwenk waren alle hens aan dek. Het bericht had de ronde ge daan, dat een kanonneerboot hen achtervolg de en iedereen wilde die zien. Mr. Fenshawe en baron von Kerber ston den apart. De oudere man was zichtbaar ge- ergerd over dit nieuwe blijk van Italiaansche bemoeizucht. Royson, die op de kleine brug heen en weer liep, ving nu en dan een glimp op van de nadrukkelijke gebaren van den kunstkenner. De Oostenrijker was bleeker dan gewoonlijk, maar dat kon het gevolg zijn van de onaangename ervaringen van den vorigen dag. Irene kwam op de brug. Of schoon ze wist, dat niemand dan de -kapi tein met den dienstdoenden officier mocht spreken, fluisterde ze verlegen: Ze zullen niet op ons schieten, wel, mijn heer? Hij glimlachte geruststellend. De trilling in haar stem was verrukkelijk. Het deed hem voor een oogenblik dien ellendigen ring ver geten, I en nooit als een infectieziekte beschouwd, uoch als degeneratie-verschijnselen. Hier- door zijn waarschijnlijk waardevolle varië teiten verloren gegaan, hetgeen voorkomen had kunnen worden, indien het verschijnsel tijdig als een infectieziekte zou zijn herkend. Het tot nu toe gebruikte diagnosemiddel: infectie van een gezonde plant met perssap uit een verdachte plant, heeft bij bolgewas sen het bezwaar, dat men meestal een vol jaar op het resultaat moet wachten. Daar om is een nieuwe methode" ingevoerd, na melijk het serologisch onderzoek, waarbij door inspuiting van perssan uit bladen van zieke planten bij een konijn een anti serum verkregen wordt tegen een bepaald virus, dat tevens als diagnosemiddel voor dat virus dienst kan doen. Aangezien de verspreiding der virusziek ten in het algemeen door bladluizen ge schiedt, ligt het voor de hand. dat men in de eerste plaats zooveel mogelijk de infec tiebronnen moet verwijderen en het voort- kweekon dient te geschieden met geselec teerd en volkomen zuiver materiaal.. Daar vele virusziekten door san-overdracht over gebracht kunnen worden, is het tevens raad zaam hij het afsnijden van bloemen en liet hollen en snijden van hyacinlhenhollen in fectiegevaar uit te sluiten door voor het af snijden eerst de zieke planten te verwijderen en bij het hollen en snijden elke bol met een schoon mesje te behandelen. Den laatsten tijd heeft nten nog een nieuwe methode gevonden om virus infectie tegen te gaan. Een plant, ge ïnfecteerd met een weinig schadelijk, soms zelfs symptoomloos virus, blijkt namelijk niet vatbaar te zijn voor infectie met een na verwant virus. Hierin zou men dus een mid del hebben om door infectie met wei nig schadelijke virttsrassen de infec tie door wel-schadelijke virusrassen te voorkomen. Deze methode is echter nog zeer weinig uitgewerkt. Uit alles blijkt, dat er voor het wetenschap pelijk onderzoek nog een lange weg met vele moeilijk te overwinnen hindernissen is af te leggen, zoo besloot mcj. De Bruyn Ouboter haar belangwekkende voordracht, welke met lichtbeelden werd verduidelijkt. DOOR DEN HOOGEN RAAD AANVAARD. Aan B. P. M. L. te Dordrecht is voor de rechtbank aldaar ten laste gelegd, dat hij te Dordrecht opzettelijk niet heeft nageko men art. 5 der Prijsopdrijvings- en Ham- sterwet 1939, houdende een verbod tot prijs opdrijving. L. had den prijs van sokkenwol van f 0.39 per knot verhoogd tot f 0.43. De zaak werd behandeld door den poli tierechter, die een veroordeelend vonnis uit sprak. In hooger beroep heeft het hof te 's Gravenhape" dit Vonnis vernietigd en den verdachte vrijgesproken op grond, dat ten aanzien van deze wol geen voorschriften waren gegeven, bedoeld in artikel 3 der Hamsterwet. De politierechter had hier prijsopdrijving aanwezig geacht op grond, dat de prijsverhooging is geschied op oude voorraden. Het hof oordeelde deze meening onjuist omdat het hier een loopend bedrijf betreft met vrijwel constante voorraden. Het algemeen belang en het belang van den winkelier brengen mede de geregelde aanvulling van den voorraad. Deze aan vulling kan niet geschieden indien de win kelier genoodzaakt zou zijn op basis van vroegere, lagere inkoopsprijzen te verkoo- pen en tegen verhoogde prijzen in te koo- pen. De procureur-generaal bij genoemd hof kon zich met dit arrest niet vereenigen. De Hooge Raad heeft gisteren in deze zaak arrest gewezen en over wogen, dat niet is in te zien, waar om een wederverkooper die, om zijn goederenvoorraad van normale grootte op peil te houden, regelma tig in plaats van de daaruit ver kochte goederen, andere gelijksoor tige goederen inslaat en die zijn verkoopprijzen aan de inmiddels opgcloopen, hem door zijn leveran ciers in rekening gebrachte fabrieks prijzen aanpast, onredelijk zou han delen. tenzij de aldus door hem tot richtsnoer genomen fabrieksprij zen, met het oog op de omstandig heden als onredelijk zouden zijn te beschouwen, betgeen echter in casu niet als bewezen is aangenomen. Een bedrijf, dat liet aanhouden van voor raden in zich sluit, zou een niet te aan kaarten risico met zich brengen indien liet, hoewel liet onvermijdelijk bij eventu- eele daling \an het prijspeil de >waarde van zijn voorraad zal zien dalen, van een stijging van dit pe'l geen voordeel zou mo gen trekken en het trekken van zoodanig voordeel zeker volkomen verantwoord is indien, zooals hier, de hoocere opbrengst weer noodig is om de voor aanvulling van don voorraad benoodigde goederen in te koopen. Op grond, dat niet blijkt, dat het hof van een onjuiste opvatting van het begrip „prijsopdrijving" zou zijn uitgegaan, en hier dus een zuivere vrijspraak aanwezig is, heeft de Hooge Raad het cassatieberoep niet-ontvankelijk verklaard. „NU. IN DE URE VAN FINLAND'S WEDEROPBOUW, ZIJN WIJ IN GEDACHTEN BIJ U. De veertig vrouwen, die in October J.l. een oproep hebcn verspreid tot de vrouwen van Nederland, hebben thans een brief ge richt tot mevrouw Kallio, de eclitgenoote van den president der Finsche republiek, waarin o.m. gezegd wordt: Met dankbaarheid voor Finland's demon stratie van wat de mobilisatie der moreele krachten in een land tot stand kan bren gen en met bewondering voor de wijze, waarop zij baar beproeving doorstaat, wil len wij u doen weten, nu, in de ure van Finland's wederopbouw, dat wij in gedach ten' met u zijn, voor u bidden en met u staan aan hetzelfde geestelijke front. Wij wensclien niet slechts niet u mede te werken waar wij kunnen, maar wij stel len -ons zelf opnieuw voor de taak, een nieuwen geest van ontferming en verzoe ning te scheppen, waarin samenwerking tusschen alle dcclcn van een volk en sa menwerking tusschen alle volken der we reld niet alleen mogelijk, maar natuurlijk zal zijn. De brief besluit met het aanhalen van een woord' van Koningin Wilhelmina „Moge het mejischdom door christenoogcn loeren-zien". WOENSDAG 3 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Schriftlezing, meditatie. 8.20 Gramofoanmuziek (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.14 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek (Om 12.30 Ber. ANP) 1.00 Amsterdams Salonorkest en gramofoon muziek. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.00 Zang, piano, cello en gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.55 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 69. De duisternis viel in. Het was middernacht voordat d'Arnot en Ukah het plan om te ont snappen, durfden te volvoeren, zodat ze hulp konden brengen aan Tarzan en zjjn vrienden. Ze kwamen voorzichtig uit hun schuilhoek te voorschijn, achter de uitkijktoren en begon nen naar de buitenmuur van Tohr te sluipen. Gelukkig had de muur allerlei oneffenheden, die als steunpunten voor handen en voeten konden dienen. Terwjjl ze langzaam vorder den hoorden ze dichtbij een vreemd rhythmisch geluid, vergezeld van het getrompetter van olifanten. De geluiden kwamen al dichter en dichter bij. Toen zagen ze toortsen het bos verlichten. „De Tohriaanse bewakers van de jungle, gezeten op olifanten! Niet lager klim men! Als ze ons zien, zijn we verloren," zei Ukah. Zijn waarschuwing klonk d'Arnot ont moedigend in de oren. Hij klemde zich wan hopig vast aan een klein uitsteeksel, terwijl zijn voeten in de lucht bengelden. „Ik kan zo niet langer blijven hangen!" fluisterde d'Ai not. „Probeer het nog een ogenblik," verzocht Uhak, „want er hoeft er nog maar één te passeren." „Ik kan niet," zuchtte de Fransman. „Ik ik glijd er af." Langzaam, zonder er iets aan te kunnen doen, gleden zijn gloeiende vingers van de steen! 5.455.55 en 6.00 Grapiofoonmuziek.. 6.30 Taalles en technisch onderricht. 7.00 Berichten. 7.15 Friesche uitzending. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, internationaal overzicht, herhaling SOS-berichten. 8.25 Herdenking Philips van Marnix van St. Aldegonde. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum II. 301,5 m. VARA-uitzendlng. 10.0010.20 v.m. en 7.80 —8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Orgelspel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 11.30 Voor de vrouwen. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00—1.45 VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. Neen„daar hoeft u niet bang voor te zijn, miss Fenshawe. Mijn ervaring ter zee is niet grooter dan de uwe, maar u kunt er zeker van zijn, dat de Italianen zich aan de regels zullen houden. Indien ze ons werkelijk inhalen, zul len ze direct een signaal hijschen. Het oorlogsschip liep zestien knoopen per uur, de Aphrodite zeven, dus de jacht duurde niet lang. Omstreeks één uur fladderde de groen-wit-roode vlag van Italië aan de voorra van het achtervolgende schip, daaronder de rood-en-wit gestreepte signaalvlag, en de „J"- vlag, die te kennen geeft: „Stop, ik heb iets belangrijks mee te deelen." De Britsche kleuren werden geheschen, ge volgd door den beantwoordenden wimpel. Het groote zeil zakte, het fokkezeil werd inge haald en het schip werd bijgedraaid, terwijl het Italiaansche schip, dat de „Cygno" bleek te zijn, snel naderRwam. Mrs. Haxton naderde Stump en fluisterde hem wat in het oor. U hebt gelijk, mevrouw, knikte hij. Hij stapte naar voren en keek naar de bemanning, die voltallig op den voorsteven stond. Iedereen, behalve de wacht, naar beneden, gromde hij, en _jorg, dat je daar blijft met alle luiken dicht tor ik je vraag je leelijke snuiten aan dek te vertoonen. Ze gehoorzaamden in norsch zwijgen, hoe wel ze de reden van het bevel begrepen. Toen de „Cygno" haar hijgende machines stopzette naast de Aphrodite, loerden veel meer oogen uit het jacht, dan de Italiaansche commandant vermoedde. Het oorlogssschip zette een boot uit. Er haperde iets aan het tuig, de achter ste takel bleef steken, de boot viel en bengelde met den boeg omlaag aan de kipstutten, en een officier en een halfb dozijn matrozen viel in zee. Ze werden spoedig opgevischt, maar het ongeval was niet bevorderlijk voor het goede humeur van den bevelhebber van de Cygno. Een droge officier en dito bemanning verschenen nu ten tooneele en de boot werd langs het jacht geroeid. Stump knikte tegen een paar matrozen en de ladder plofte zoo vlug neer, dat de boot bjjna voor de tweede maal verongelukte: De officier salueerde heel beleefd, toen hij het dek bereikte. Waarschijnlijk was hij ver baasd twee zulke knappe dames aan te treffen. Ofschoon Irene Italiaansch sprak, nam mrs. Haxton de taak van tolk op zich. De Cygno bracht twee brieven van den gouverneur van Massoea, vertelde ze. Een was gericht aan Signor Fenshawe, de andere aan den signor kapitein van 't Britsche vaartuig Aphrodite. Zouden de heeren zoo goed willen zijn de brieven van den gouverneur te lezen en voor ontvangst te teekenen? Beide documenten waren zuiver formeel. Ze behelsden den officieelen eisch, dat de Aphro dite niet zou beproeven iemand aan land te zetten anders dan in een erkende haven en waarschuwden eigenaar en den commandant dat de Cygno gehoorzaamheid aan dit beve zou afdwingen. Eerst weigerd Mr. Fenshawe schriftelijk te antwoorden, maar Von Kerber haalde hem er toe over en hij schreef: Mr. Fenshawe heeft de eer den gouverneur van Erythrea mede te deelen, dat zjjn verbod aan een Britsche Wetenschappelijke expeditie om in de kolonie te landen, eigenmachtig en ongemotiveerd is. Mr.Hiram Fenshawe is ver der van oordeel, dat het voornoemde verbod deel uitmaakt van de wederrechtelijke be handeling, waaraan luj en andere leden van zijn gezelschap blootstonden gedurende hun bezoek aan de „erkende haven" Massoea. Ten slotte is Mr. Hiram Fenshawe van plan, de ge- heele zaak aan het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken voor te leggen. Dét trotsche antwoord toonde duidelijk, dat de schrijver nog steeds op de hand van Von Kerber was, onverschillig, weike onthullingen de brief uit Londen, waar Royson van wist, be vat had. Irene schreef het briefje voor haar groot vader over. Ze maakte geen aanmerking. Mis schien kookte haar eigen Engelsche bloed over den snorkenden toon van de bedreiging van den gouverneur. Stump*s brief was kort. Hij luidde: ,,S. Y. Aphrodite. Breedte -5°10' 'N.Lengte 15°15 O. Mijnheer uw breif ontvangen. Zal han delen, zooals ik wenschelijk acht. Hoogachtend. JOHN STUMP, Kapitein. Toen het onaangename deel van zjjn taak was afgeloopen, bracht de Italiaansche offi cier de beleefde groeten over van den com mandant van de Cygno en inviteerde uit diens naam Mr. Fenshawe en de twee dames voor de lunch. Mr. Fenshawe bedankte beleefd on der het voorwendsel dat hij zijn reis niet wenschte te onderbreken en de zeeofficier "keerde naar zijn schip terug. De Aphrodite keerde haar neus weer naar den wind, haalde haar vlag neer en zeilde weldra met haar gewone vaart verder. De Cygno hield op de kust aan, maar naarmate de dag voort ging werd het steeds duidelijker, dat zij niet van plan was, het jacht los te la ten, vóór de straat van Bab-el-Mandeb was gepasseerd. Omstreeks vier uur ging de wind liggen en werden de machines aangezet. Te gen den avond stak de wind weer op, maar sloeg om naar het Zuiden. De lichten van de 3.15 Voor de kinderen. 5.306.00 Gramofoonmuziek. 6.05 Orgelspel. 6.30 „Dronken chauffeurs voor den rechter", lezing. 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.00 VAR A-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 „Van streven en strijden", causerie. 7.3Ö „De moderne vergadering bestaat 7? jaar", lezing. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 Rosian-orkest. 9.00 VARA-Maandrevue, 9.30 De Ramblers. 9.50 „Schuldig of onschuldig?", causerie. 10.00 Kwintetconcert. 10.40 Medische vraagbaak. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Orgel en zang. 11-4512.00 Gramofoonmuziek. Cygno waren duidelijk zichtbaar op ongeveer drie mjjl afstand. Irene slaagde erin Royson enkele minuten alleen te spreken. Von Kerber had, naar het scheen, haar grootvader overtuigd, dat Alfieri de betaalde handlanger was van mededingers oudheidkundigen, die lont hadden geroken van den Sabaeïschen schat en erin geslaagd waren den steun van de Italiaansche Regeering te krijgen. Irene was overtuigd, datde slechte be handeling die zy in Massoea hadden ondervon den, het besluit van den ouden heer om zijn tegenstanders tot eiken prijs te verslaan, slechts had versterkt. Het vasthouden van zjjn telegrammen, waarvan de baron hem verteld had, was de druppel, die den emmer had doen overloopen. Het jacht was op weg naar Aden, om hem in staat te stellen bij de Britsche autoriteiten een klacht in te dienen, maar het sou onmid dellijk daarna naar Somaliland vertrekken, waar een karavaan zou worden verzameld, waarmee de Italiaansche grens zou worden overschreden. Dick merkte op, dat Irene ge neigd was, de zaken hun loop te laten. Hjj was het (alleszins begrijpelijk) met haar eens, want hjj was vijfentwintig en verliefd! Hij pijnigde zijn hersens af om een voorwend sel te vinden om over ringen te beginnen, maar zijn vernuft liet hem in den steek. Irene op het dek van haar grootvaders jacht verschilde in vele belangrijke oprichten van het sidderende meisje, dat zich aan hem vastgeklemd had tijdens dien gelukzaligen tocht den vorigen avond. Royson had de morgenwacht van vier uur voormiddag tot acht. Stump voegde zich kort na zonsopgang bjj hem en scheen bezorgd over de juiste plaats van het jacht Voor zoo ver Dick op de kaart kon nagaan, waren ze in veilige wateren: niettemin was de dikke schipper niet tevreden voor de hooge piek van Dsjebel Aduali in zicht kwam. duideljjk ge scheiden van Dzjebel Ash-Ali met 't eiland Sanabor In het Westen. Een vuurtoren op het vasteland wierp hun telkens een helderen straal toe, tot de op gaande zon die waarschuwing overbodig maakte. De Cygno achtervolgde hem nog steeds, varende met halve kracht, maar Stump had geen oog voor het oorlogsschip. Een. la£e heuvel met twee toppen schoof zich tusschen de hooge Dzjebel Aduali en het schip, Toen zjjn kam den top van den verderaf liggenden berg sneed, veranderde Stump scherp van koers. Ji- .(Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3