"DE TOELHST- WEK UW LEVER-GAL OP Vertrapt recht £tadinieuw4 Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. AMeJtieJk UtaaA g,aan uxe, keen? Dinsdag 2 April 1940 Tweede Blad Nieuwe miliciens maken kennis De bijbel en Ned-Indië Burgerlijke Stand van Den Helder Souvernir „Jonkers Carillon" Mr. Oud's uitgestelde causerie De blindenavond Voor Finland gerolschaatst Paarden op hol Voetbalcompetitie Zeemacht het voorjaar, koop tijdig een pot Fraai succes van Huurman in den Mulier-veldloop ONDER ECHTGENOOTEN. Luchtbescherming - Zelfbescherming Ommelet Ragout Barometerstand van Den Helder Nu het eerste deel van de lichting 1940 bij 'de marine is ingelijfd, en zich al eenigermate vertrouwd heeft kunnen maken met de in den dienst heerschende gebruiken en voorschriften achtte de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Militairen Bond den tijd ge komen om de miliciens kennis te laten maken met een voor hen zoo belangrijke stichting: het Chr. Militair Tehuis. Met dit doel vond gisterenavond in de groote bovenzaal van dit tehuis een drukbezochte „gezellige begroe- tings-avond" plaats, die aan het gestelde doel, een band te leggen tusschen de militairen en het tehuis, zeer zeker voldaan zal hebben. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer p. van Dalen, werd de avond op gebruikelijke ■wijze met gebed en zang door den heer W. de Boer geopend. In zijn openingswoord heette de heer De Boer alle aanwezigen hartelijk wel kom, en wel in 't bijzonder den commandant en den len officier van de Marinekazerne, het Hoofdbestuur van de Christel. Militairen Ver- eeniging en ds. Tollenaar. De andere plaatse lijke predikanten waren tot hun spijt wegens dringende bezigheden verhinderd, daar zij anders dezen avond zeer zeker bijgewoond zou den hebben. Hij wees er op, dat het een moei lijke tijd is om nu in dienst te komen, nog moeilijker is het echter voor de gemobiliseer- den, die uit hun gezinnen weggerukt werden. Hierom is het juist zoo goed, dat hier een tehuis is, waar ieder, indien hij dit wenscht, ook werkelijk een tehuis vindt. Hierna sprak de vlootpredikant, ds. Vaandrager, welke er den nadruk op legde, dat de van huis uit christelijke militairen even trouw kerk en catechesatie moeten bezoeken als voorheen. Hierna begon dan het feestelijke programma; allereerst speelde het Tehuis-orkest eenige stukjes, welke door het publiek ten zeerste geapprecieerd werden. Vervolgens kwamen de „Krakbenowski's" aan de beurt, dit gezelschap bestaat uit een zestal Lyceisten, welke reeds op de laatste Lyceumsoirée groot succes oogstten. Zij brachten wederom een internatio naal liederenprogramma, dat met veel humor werd uitgevoerd: de Wolga Bootsman met 'n nieuwen tekst, het geestige Duitsche liedje „Hanz", de trcArige Spaansche liefdesgeschie denis „Bianca", de „Campton Ladies" en de Fransche chanson „Monsieur vous êtes jeune homme". De zaal reageerde spontaan op iedere geestigheid. Hierop volgde de pauze, waarin consumpties werden rondgediend. Het volgende nummer was het „Tehuis-lied", dat door alle aanwezigen spontaan werd meegezongen. Ver volgens kwamen wederom de Krakbenowski's ten tooneele, eerst weer met een Fransch melodietje, „J'ai t'a main", gevolgd door „Klein vogelijn op groene tak", wat wij ons allen nog wel van de lagere school herinneren, en wat ons eerst op de „normale" wijze werd voorgezongen, gevolgd door diverse para- phrases, eerst, zooals 'n zanger van „Het Levenslied" het zou doen; dan als recitatief uit een oratorum; zooals een debutant je S. la Jacob Hamel het zou zingen en tenslotte door een groot zangeres. Alle paraphrases hadden zeer veel succes door de humoristische wijze waarop zij uitgevoerdwerden. Tusschen de bedrijven door speelde de pianist van de Krak benowski's mobilisatie-schlagers, welke uit volle borst werden meegezongen. Hierna ver volgde het Tehuis-orkest met nog enkele num mers, waarop deze werkelijk zeer gezellige avond om ongeveer 11 uur op de gebruikelijke Wijze werd gesloten. Men schrijft ons: Dr. H. G. Harrenstein, die, zooals men ge lezen heeft, a.s. Woensdag te kwart over acht in het gebouw Palmstraat hoopt te spreken, is een bij uitstek veelzijdig georiën teerd persoon op het gebied van bijbelvertaling en stelselmatige verspreiding van den Bijbel. Zijn onderwerp: Wat doet het Nederlandsch Bijbel Genootschap voor Ned.-Indië, zal dan ook een interessant voorbeeld zijn van het groote cultureele en geestelijke werk van dit genootschap. Op zijn controlereis door Indië, waarbij alle posten aan onderzoek onderworpen werden, kwamen treffende voorbeelden naar voren, die dezen nuttigen, opbouwenden arbeid in helder licht stelden en die ons hier in Den Helder, zoo nauw betrokken bij het welzijn en medeleven van „Groot Nederland" in de tropen, ongetwij feld belang in moeten boezemen. En wie zou beter iets kunnen zeggen over het werk van het N.B.G. onder onze militairen, dan dr. H., die zelf de leider is van de circa 130 legerpredikanten, die op t oogenblik onze militairen trachten te „dienen Ook hierover hoopt majoor Dr. Harrenstein feiten en plan nen te kunnen mededeelen, die een ieder, die het geestelijk welzijn onzer mannen ter harte gaat met belangstelling vervult. Christelijk Den Helder, van welke richting ook. zal onge twijfeld door het bezoek aan deze bijeenkomst, die voor ieder, ook voor militairen, vrij toe gankelijk is, van medeleven blijk geven. van 1 April 1940. BEVALLEN: J. RookerBrinkman, d. M. H. BerkhoutBlom, z. P. Kamphuisvan der Hert, z. G. JasperNiggendijker. z. T. Stapel de Vries, z. J. van BaarlenWijker, d. OVERLEDEN: R. Clowting. m., 28 jaar. S. de Vries, m., 7 maanden. J. Ruiten, m., 22 jaar. Carillonsolo van den heer L. H. F. Leistikow. Het programma van het laatste Marine concert, a.s. Woensdagavond te geven, ver meldt o.m. een compositie van den kapel meester van het korps, den heer L. H. F. Leistikow, geitteld Souvernir „Jonkers Caril lon", een carillon-solo, opgedragen aan den commandant van den het Kon. Istituut voor de Marine, kolonel C. J. baron Van Asbeck. Het bovengenoemde solo voor Carillon werd naar aanleiding van het ten geschenke ge kregen carillon (klokkenbuizenspel) op één April 1939 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Staf muziekcorps Kon. Ma rine (door de Adelborsten dien feestdag aan geboden als dankbare herinnering gecom poneerd en door den Commandant van het Instituut dankbaar aanvaard. Twee forsche accoorden van het orkest, daarna een klokkenmotief, dat door het or kest beantwoord en hetgeen op den dominant herhaald wordt. Een vrije cadenza der klok kenist volgt, op de laatste noot volgt eene episode, gebouwd door harmoniën en melo- dieuse passages. De schakeering tusschen klokken en orkest afwisselend, hetgeen de grondslag is voor een slechts korte inleiding. Na deze introductie het divertimento, dat ongeveer denzelfden vorm heeft als de Sere nade of Cassation wat de driedeelige liedvorm betreft, doch alleen dient voor huis (kamer) geen straatmuziek (marschmuz.). Het tempo is in den eenvoudigen rhythmische stijl ge geven en bestaat uit twee toonstukken in lied vorm tot één geheel verbonden. Het tweede stuk wordt Trio genoemd. Het eerste deel heeft 16 maten en bevat de hoofdgedachte van het geheel, het thema. Het tweede deel sluit zich bjj het eerste deel aan, door de gedachte van het eerste deel verder te ontwikkelen, waarna het eerste deel geheel herhaald wordt. Het derde deel „Trio" heeft een vrije rhyth mische beweging en brengt een nieuwe ge dachte, echter meer bewerkt en uitgesponnen op een andere wijze als het eerste thema, doch thans gedeeltelik herhaald, waarbij de klokken een begeleidingsfiguur innemen, waarna slotcadenz volgt met een van het orkest abrupt slot. Thans 11 April a.s. voor de Nederl. M(j. voor Nijverheid en Handel. Eengie weken geleden zou Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, oud-Minis ter van Financiën, voor het Departement Den Helder en omstreken der Nederland- sche Maatschappij voor Nijverheid en Han del een causerie houden over het onder werp „Oude en nieuwe Economie". Door de verkeersstremming kon deze causerie, zooals men zich nog herinneren zal, geen doorgang hebben. Thans zal Mr. Oud deze rede houden op Donderdag 11 April a.s., om 12.15 uur in het Badpaviljoen van de N.V. Zeebad Huisduinen. Veelbelovend programma. Wij kondigden reeds enkele dagen geleden den blindenavond aan, welke Dinsdag, 9 April a.s. in het Casino gegeven zal worden. Men heeft zich de medewerking weten te verzekeren van onze plaatselijke operettever- eeniging „Ons Genoegen", onder leiding van den heer A. Krijgsman. Door dit ensemble, waarvan men reeds zulke goede opvoeringen gezien heeft, zal worden gebracht de operette „Aline in Wonderland", een spel van declama tie en zang in 4 bedrijven. Zoowel voor de jeugd als voor de ouderen zeker iets dat het aanzien meer dan waard zal zijn. Voorts vermeldt het programma der uitvoe ring nog een openingswoord van burgemeester Ritmeester, een rede van den bekenden propa gandist Joh. v. d. Berg en een film over het werk der geleidehonden. Voorts is een kleine tentoonstelling van werk, door blinden vervaardigd, te bezichtigen. De entree bedraagt slechts 40 cent. Kaarten worden aan de huizen aangeboden en kan men voorts verkrijgen aan het Bureau van Drukkerij De Boer. Zaterdag en Zondag is door een aantal jon gens op het Havenplein gerolschaatst voor een goed doel, namelijk voor het Finsche Roode Kruis. De jongens, die vacantie hebben, bleken het in de rolschaatskunst reeds ver gebracht te hebben en menig wandelaar bleef met aan dacht de prestaties dezer snelvoetigen met in teresse gadeslaan. Dat bracht de heeren op een idee. Waarom geen „entree" geheven en deze ter beschikking gesteld van een goed doel En zoo gebeurde het dat een stuk of zes jon gens rondjes reden op het Havenplein en van de toeschouwers een klein tol vroegen. Van morgen kwamen zij op ons bureau de „poet" afdragen. Deze bedroeg, wel geteld, 2.30J^. Wij hebben dit geld per postwissel overge maakt aan den Consul Generaal in Rotterdam, die er wel weg mee zal weten. Overigens, een sympathiek idee van de jon gens! Sensatie op de Binnenhaven. Gistermiddag, te omstreeks 12 uur, sloegen twee paarden, gespannen voor een wagen van de landmacht, staande voor het woonwagen kamp aan den Rijksweg, op hol. In volle vaart ging het, terwijl zich nog een soldaat op den bok bevond, naar de stad toe. Op vijf meter afstand van aan granieten lantaarnpaal op de Binnenhaven zag de voerman kans zijn be narde positie te verlaten door van de kar af te springen. Even later werd de lantaarnpaal ge ramd en neergeveld. De paarden holden vervolgens de Binnen haven af en kwamen eerst bij de „Schorpioen" op de Zuidstraat, tot stilstand. De wagen was uiteraard door een en ander niet zonder averij gebleven. Tal van voorbijgangers sloegen dit sensationeel gebeuren met angst en vreeze gade, Onze voorspelling, dat de kracht der elftal len zich zou hebben gewijzigd, door de ver schillende overplaatsingen, blijkt juist te zijn geweest. Alle ploegen zijn echter nog niet op het veld geweest, zoodat wij de sterkte van allen nog niet kennen. Het terrein Rijkswerf was niet te bespelen en het terrein van het vliegkamp De Kooy was niet beschikbaar, zoodoende was men genoodzaakt in de laatste oogenblikken nog eenige wijzigingen aan te brengen. Het gemis aan het Helder-terrein, dat in de calculatie was opgenomen deed zich zeer gevoelen en menige stekelige opmerking daarover, en over de terreinomstandigheden in het algemeen werd gedebiteerd. Bij de ge speelde wedstrijden zijn sommige uitslagen geheel buiten verwachting en de ranglijst on dergaat een heele verandering. In afdeeling A werden vier wedstrijden ge speeld en de groote verrassing was hier wel de nederlaag van het Wachstchip. Voor de rust was het van beide zijden een tamelijke wedstrijd met veel gemiste kansen aan de zijde van de Emma-bewoners, maar na half time was het hopeloos mis. Stuntelig aan- valswerk en daarbij goede verdedigingen, die naar onzen smaak iets te forsch speelden. Geen van deze ploegen verdiende een over winning, maar door een toegekende straf schop was De Kooy 1 de gelukkige, die de twee punten mee naar het Vliegkamp nam. Het wachtschip heeft zijn kansen lang gehad maar wij gelooven, dat De Kooy door rijn overwinning in de kaart heeft gespeeld van het Hospitaal-elftal. Ja, die Ziekenverplegers wisten van kansen gebruik te maken vooral de kleine Van der Jagd. In een, door scheidsrechter De Haan, uit stekend geleiden wedstrijd, sloegen zij het Troependetachement regelmatig met 50 en met een beetje geluk was de score nog hoo- ger geworden. Dissel was door ongesteld ver hinderd, of spaarde zich voor den „bigmatch", op Zondag, maar ook zonder hem ging het ge smeerd. Buitenhuis en zijn schare was in de wol ken en vooral secretaris De Leeuw zagen wij glunderen, toen hem het nieuws van des Wachtschips nederlaag bereikt. De weg tot het kampioenschap ligt nu voor hen open en het zullen sterke tegenstanders moeten zijn, die hen deze kans afhandig kunnen maken, vooral als Dissel en de overige invallers weer van de partij zijn. Met den Onderzeedienst wil het maar niet vlotten, weer verloren rij, nu van den Verbindingsdienst. Nu is het waar, dat Landmacht beter speelde en de overwin ning verdiende door hun beter spel in het al gemeen en de verdediging in het bijzonder, maar wie zich, zooals wij, de roemruchte da gen van den Onderzeedienst nog kan herinne ren, zal zich evenals wij aan het onsamen hangend spel hebben geërgerd. Dit sluit ech ter niet in, dat de jongens hun best niet de den, neen, er werd gewerkt va'n je welste maar helaas zonder resultaat. Schorpioen 2 won rijn eersten wedstrijd en steeg meteen met een viertal plaatsen op de ranglijst. Het slachtoffer was Van Speijk, die zonder Blom- vliet uitkwamen en tegen de enthousiaste aanvallen der Schorpioen-voorhoede niet de juiste verdediging wisten te vinden. In afdeeling B. won het eerste elftal der Torpedomakers van Kijkduin B. Vooral viel hier op het nuttige werk van den Heider- speler Van den Berg, die op de spilplaats stond, en vooral het uitstekende doelverdedi- gen van keeper De Ruiter. Toen in de tweede helft Kijkduin B met man en macht naar voren kwam was hij het die den wedstrijd won voor Schorpioen. Wij gelooven, dat wij den doelman voor een eventueel Marine-elftal wel kunnen aanwijzen. Van Tongeren speelde op den rechtervleugel en was Van Tongeren, dat zegt genoeg. Ge zien de twee overwinningen van de Schor pioenelftallen schijnt de reorganisatie nogal te hebben geholpen, een pluim dus op den hoed van den nieuwen leider, sergeant Gee- raerdts, die de psychologie van de jongelui goed bleek te kennen. Ten slotte wonnen ook de Adelborsten en hoe. Met 80 werd de Marinekazerne inge maakt en de Jonkers speelden met een vuur en overtuiging, dat we ons de geleden neder laag tegen de Officieren, destijds op het Werf- terrein, nog niet kunnen indenken. Spelende op deze manier, zullen zij nog veel van zich doen spreken en wij zullen ook hun beste krachten eens onder de loupe nemen. De Marine-kazerne was frappant slecht. Er werd hard genoeg gewerkt, maar het klopte niet, het was allemaal te eenvoudig. Ofschoon er momenteel een groot aantal zee miliciens in de kazerne zitten, was toch in dit elftal geen enkele van de nieuwelingen opge- genomen. Het lijkt ons toch het beste onder de gegeven omstandigheden eens onder deze jongens te zoeken, slechter kan de ploeg als geheel er niet op worden. Hier volgen de uitslagen, benevens de stand der competitie: Schorpioen 2Van Spejjk 52 HospitaalTroependetachement 50 Kon. InstituutMarinekazerne 80 WachtschipDe Kooy 01 VerbindingsdienstO.Z.D. 10 Schorpioen 1Kijkduin B 30 Afdeeling A. Wachstchip 8 6 1 1 12—3 13 Hospitaal 7 5 2 0 22—8 12 Kijkduin A 6 3 1 2 13—6 7 De Kooy 1 5 2 2 1 9—3 6 Verbind.dienst 5 2 0 3 5—7 4 Schorpioen 2 4 1 1 2 7—8 3 CXED. 7 1 1 5 8—11 3 Luchtdoel-art. 1 1 0 0 3—0 2 Troepen-detach. 2 1 0 1 2—6 2 v. Speijk 5 1 0 4 5—19 2 Plaats. Dienst 4 0 0 4 2—17 0 Afdeeling B. Zoeklichtafd. 6 5 0 1 12—8 10 Fort Erfprins 4 3 1 0 13—4 7 Kon. Instituut 5 3 1 1 12—6 7 Dirks. Adm. 5 3 0 2 8—6 6 Officieren 5 3 0 2 9—7 6 De Kooy 2 5 1 2 2 10—10 4 Kijkduin B 6 2 0 4 7—12 4 Schorpioen 1 5 1 1 3 7—14 3 Stafmuziek 4 1 0 3 8—11 2 Mar-kazerne 3 1 0 2 3—11 2 21ste G. B. 4 0 1 3 5—15 1 en n zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zon slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bi) apothekers en drogisten, f. 0.75. Zondag werd op het frar/e landgoed ..Roos- wijck" te Beverwijk de welbekende Mulier- veldloop gehouden, welke zich mocht verheu gen in een goede belangstelling, terwijl het aantal loopers pl.m. 45 bedroeg, waaronder vele prominenten als De Ruijter, Meijer, enz. Er werd in 4 klassen gestart, n.1. A, B, C en D klasse; de laatste voor niet-K.N.A.U. leden. De afstand bedroeg pl.m. 4 km, terwijl alle loopers gezamenlijk startten. Precies te half twaalf werd het startschot gelost. Het was te begrepen, dat hier een hoog tempo geloopen zou worden en razend snel ging men er van door, zoodat al spoedig een langgerekt veld ontstond. Huurman, onze stad genoot, beging de fout in het begin iets achter te blijven, maar na eenige kilometers begon hij gestadig in te loopen en één voor één „lapte" hij zijn tegenstanders. Onverbeterlijk ging hij naar voren en kwam als 8e in de algemeene rangschikking aan en werd le in zijn klasse. Wiet weet wat dit wil zeggen achter Neder- land's beste loopers, b.v. Frits de Ruijter, Ned. recordhouder 800 en 1500 m, welke winnaar werd voor Bouber en Jaap Meijer van Vole- wijekers, de winnaar van het vorig jaar. Het was voor den H.A.V.-er een prachtige prestatie en deze zal gerust nog wel 'n woordje meespreken in de komende wedstrijden (Dis trictskampioenschappen Noord-Holland, veld loop in Den Helder, waarschijnlijk op 21 April a.s vooral als hij meerdere wedstrijd-routine krijgt. Hier volgt de uitslag: 1. Frits de Ruijter (A.A.C.). 2. Bouber (Trekvogels). 3. J. Meijer (Volewijckers). 4. J. Wahlter (Volewijckers). 5. J. Sweres (A.A.C.). 8. P. Huurman (Held. Athl. Ver.). M'n vrouw wou naar ,,De Toelast" en ik wat wandelen. Nou en je vondt het zeker best in In verband met de gevaren, die de bevolking bedreigen bij luchtaanvallen, kwam in 1936 tot stand de Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen. Daarin werden de maat regelen vastgesteld, welke de organisatie van de bescherming van de bevolking moeten om vatten. Deze betreffen: a. de waarschuwing en alarmeering; b. de taak van politie, brandweer, genees kundigen dienst, reinigingsdienst en andere diensten der gemeenten; c. de organisatie van hulpdiensten; d. de opleiding van het personeel, dat met terdaad moet optreden; e. de verlichting; f. de voorlichting van de bevolking; g. de algemeene of bijzondere gedrags regels voor de bevolking; h. de middelen van bescherming en ont smetting; j. de verplichtingen van bedrijven, diensten en instellingen; k. de bescherming van schatten van ge schiedenis, kunst en wetenschap. De gemeenten zijn, naar den graad, waarin rij aan luchtaanvallen rijn blootgesteld, in klassen ingedeeld. Zooals algemeen bekend is, behoort de gemeente Den Helder tot de le gevarenklase, waar alle bovengenoemde maatregelen moeten worden getroffen. Met de uitvoering daarvan werd de Burgemeester belast, terwijl een dienst moest worden inge steld, die de practische uitvoering der be doelde maatregelen zou verzorgen. Op deze wijze ontstond de Gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst. Ieder weet, dat deze dienst alle zaken ver zorgt, welke van Overheidswege moeten wor den genomen, om de bevolking zooveel moge lijk te beschermen tegen luchtaanvallen. Vele inwoners zijn daarbij, in de een of an dere functie, daadwerkelijk betrokken. De Luchtbeschermingsdienst zorgt dus voor alle zaken, welke in het algemeen moeten worden behartigd. Daarnaast heeft echter elke burger den zedelijken en moreelen plicht om voor zich en rijn gezin maatregelen te treffen, die in eigen huis noodig zijn om de bewoners zooveel mogelijk tegen de gevaren van luchtaanvallen te behoeden. Ter bevordering van dit doel is in ons land werkzaam de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, welke honderden afdeelin- gen telt, met tezamen honderdduizenden leden. De afdeeling Den Helder van deze Vereeniging streeft plaatselijk het beoogde doel na. Wetende, hoe weinig de meeste menschen nog bekend zijn met alles wat met de lucht bescherming verband houdt, heeft het bestuur dier afdeeling een Luchtbeschermingstentoon stelling georganiseerd, welke zal worden ge houden in „Musis Sacrum" aan de Koning straat op 8, 9 en 10 April a.s. Wij raden ieder aan deze tentoonstelling te bezoeken en anderen daartoe op te wekken. Dat ieder wete, wat in dezen zijn burger plicht is.' DE FIETSEN. Een rijwiel, staande voor „Tivoli", verdween. Aan het adres Middenstraat 130 is een rijwiel terug te bekomen. „Nederlandsche treiler gebombardeerd". .Nederlandsche logger door mitrailleur- vuur bestookt...". „Nederlandsche kustvisschers door vliegtuigen tot zinken gebracht...". Ziedaar de „koppen" der kranten, welke de laatste dagen de dagbladen op de voorpagina's brengen. Ziedaar de oor log, in zijn wreedste, verfoeilijkste uiting voor diegenen, die aan gansch dien oorlog part noch deel hebben, doch die, dat blijkt nu wel iederen dag duidelijker, de kas tanjes uit het vuur moeten halen en met menschenlevens en materiaal de tol hun ner eenzijdigheid betalen. Het is geen opwekkende lectuur, deze be richten over de bombardementen van onze koopvaardij- en visschersschepen, maar het bloed stijgt den Nederlander naar het hoofd, als hij leest welke systemen men thans gaat toepassen om het onze zeelieden onmogelijk te maken uit te varen. Een treiler vaart ergens op de Noordzee. De driekleur wappert op den bak en het stuur huis heeft de geschilderde rood, wit en blauwe kleuren. Duidelijk is voor vriend en vijand te zien, dat hier een Nederlandsch visschersvaar- tuig aan het werk is. Vergissingen zijn uitge sloten. Motorgeronk nadert. Een donkere vogel komt aangewiekt... een vliegtuig. Erin men schen, zittend achter hun mitrailleur. Een hagel van projectielen daalt op het schip neer en even later pogen wéér zooveel Nederland sche zeelui het veege lijf, dat zij inzetten voor een karig stuk brood, in een sloep te redden. Een enkele sloep komt aan, van de andere hoort men nooit meer iets. Tientallen, hon derdtallen Nederlandsche onderdanen zijn zoo reeds ten onder gegaan en dat terwijl deze oorlog nog kennelijk in een beginstadium is. Men leest al deze dingen. Men voelt zijn hart kloppen van toorn, en ge knijpt Uw vuis ten samen. Uit woede... uit protest en, wat misschien nog het bitterste is, uit machte loosheid. Want machteloos staat men tegen een der gelijke wijze van oorlogvoeren. Machteloos is de visscherman, als hij vanuit een bom bardementstoestel beschoten wordt. Machte loos, zij het tandenknarsend, moet hij dat alles aanzien. Er zit wellicht systeem in deze wijze van het bestoken der visschersvaartuigen. Mis schien is het plan de Noordzee „rücksichtlos" schoon te vegen, totdat er zich op heel die zee geen enkel visschersvaartuig meer durft te vertoonen. Misschien zjjn het, wjj hopen nog steeds, „bravourstukjes" van tè jonge piloten, die met tè veel jeugdigen overmoed zjjn losge laten door hun instructeurs. Hopen w\j, dat er van de zjjde dier regee ringen alsnog opdracht gegeven wordt tot het ontzien van de neutrale visschers. Ho pen wjj oprecht, dat men zal begrijpen, dat d 11 niet is de methode om zich van de sympathie der niet-oorlogvoerenden te verzekeren. Niet alleen ten bate van onze Neder landsche zeelieden, die het toch reeds zoo zwaar hebben, maar ook en vooral terwille van de meest elementaire beginselen van het menscheiyk recht, waarover zoovele groote mogendheden in deze dagen zóó den mond vol hebben! Naar verluidt zou er door Duitsche vlieg tuigen alleen dan geschoten worden op vis schersschepen indien deze, bij het geven van waarschuwingsschoten, doorvaren. Enkele malen schijnt het te zijn voorgekomen, dat een vliegtuig, nadat het vaartuig stil bleef liggen, terugkwam, over het schip heencir- kelde, om daarna weder te verdwijnen. Indien dit het geval is vertrouwen wjj er op, dat daarvan duidelijk kennis gegeven zal worden, opdat men weet op welke wijze men moet optreden. Er bestaat geen enkel bezwaar voor onze visschers om, indien er een waar schuwingsschot vanuit een vliegtuig gegeven wordt, te stoppen. Te betreuren blijft het daarbij, dat een zoo zware tol betaald moest worden door diege nen, die niet wisten hoe in dergelijke gevallen te handelen... Telefoon "66 BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: „Levensdans". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De laatste waarschuwing" en „Eerlijkheid is ook niet alles". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Cassissy en de dubbelgangers" en „Strijd zonder genade". Woensdag 3 April. Evangelisatie Palmstraat, 8.15 uur: Lezing Dr. Harrenstein. Barometerstand Den Helder: 758.8 Maximum temp. lucht: 14.9 Temperatuur 8 uur: 6.1 Wind: richting: Z.W., kracht: 2 Licht op; 7.03

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5