Eén richtlijn in de luchtbescherming Fransche noordgrens wordt verkend Handelsbesprekingen BELGIË NEDERLAND Minister Van Boeijen verdedigt zich Een zesling geboren Marktberichten „Levensruimte voor ieder land is de geheele wereld'* Duitsch vliegtuiq in Noorwegen gedaald 483e STAATSLOTERIJ DE HALSSTARRIGE HOUDING VAN DE NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING ONDER HET MES DER CRITIEK. (Van onzen eigen verslaggever.) Er is een ernstig geschil tusschen de Ned. Ver. voor de Luchtbescher ming en den Minister van Binnen- landsche Zaken gerezen. Een geschil, dat in hoofdzaak zijn grond vindt in het feit, dat minister v. Boeyen de dringende noodzakelijkheid ziet van eenrichtige leiding in voorlichting en practische uitvoering van de vraagstukken de luchtbescherming betreffende en de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, die zich zijn pio niersarbeid ziet ontnomen, door over heidsbemoeiing. In een persconferentie, die gister middag belegd was. in het ministerie van Binnenlandsche Zaken, heeft de minister een uiteenzetting gegeven van de oorzaken en gevolgen van het geschil met deze vereeniging voor luchtbescherming, die 250.000 leden telt. verdeeld otjer 600 afdee-' lingen in ons land. Duidelijk heeft de minister doen uitkomen, dat het geenszins de bedoeling is, het parti- cilier initiatief inzake de luchtbe scherming uit te schakelen, doch dat hij het van het grootste belang acht dat er in dit voor ons geheele volk zoo belangrijke vraagstuk geen ver schillende richtlijnen worden ge volgd. Dat sticht verwarring. De algemeene leiding voor ons land berust dus bij het Ded. v. Bin nenlandsche Zaken, hierin bijge staan door de rijksinspectie. De plaatselijke leiding ligt in handen van de burgemeesters, die ingevolge art. 12 van de luchtbe- schermingswet een ruime bevoegd heid hebben. Plaatselijke vereenigingen zullen zich in verbinding hebben te stellen met de burgemeesters. In groote trekken komt hierop de organisatie neer, zooals de minis ter van binnenlandsche zaken zich die denkt. Over eenige weken zal de minister, in vervolg op deze pers overeenkomst, een conferentie be leggen, waarin hij de plannen der regeering nader zal bekend maken. Over het conflict met de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming gaf de minister een breedvoerige uiteeuzetting, .Waaraan wij het volgende ontleenen: De oorzaken van het geschil, zoo zeide de minister, dateeren reeds van vóór zijn optreden. Toen ik in 1937 de portefeuille .van Binnenlandsche Zaken aanvaardde, .verkeerde de Vereeniging als centrale or ganisatie reeds in een precaire positie. Zij ontving een Rijkssubsidie van f5000. s'jaars. Het Algemeen Bestuur had geen kans gezien met dit bedrag rond te komen, noch zich andere inkomsten weten te ver werven. Onmiddellijk na zijn optreden heeft de mi nister in samenwerking met mijn toenmali- gen Ambgenoot van Defensie een Commissie onder leiding van den secretaris-generaal van zijn Departement ingesteld om een ur gentieprogramma van den op- en uitbouw van de Luchtbescherming te ontwerpen. In deze Commissie was behalve het Departe ment van binnenlandsche zaken, Defensie en de Inspectie voor le Luchtbescherming verte genwoordigd. Deze commissie stelde voor om het subsi die aan de Vereeniging als centrale organisa tie te verhoogen tot f 12000. Over 1937 zag de minister kans om het sub sidie van f 5000.als nog op te voeren tot f 11500.— Enkele weken na zijn optreden, bij de eer ste aanraking met het Bestuur van de er- eeniging, verzocht Z. Exc. aanstonds om een intense aanraking tusschen Bestuur en de Inspectie van de Luchtbescherming en ver zocht aan het Bestuur de Inspecteur toegang tot alle bestuursvergadering te verleenen. Intusschen bereikte den minister ondanks dit verlangen enkele maanden later van den Inspecteur voor de Luchtbescherming klach ten over onvoldoende samenwerking tusschen het Algemeen Bestuur en de Inspectie. In een bespreking, welke spr. mede naar aan leiding daarvan met het Bestuur van de er eeniging had, wees hij op de noodzakelijk- seid van een nadere omschrijving van de taak van de Vereeniging, waarbij een voort durend en geregeld vcontact tusschen In spectie en Vereeniging een eerste voorwaar de zou moeten zijn. Een onderzoek. Een en ander leidde er toe, dat de minister in overleg met het Algemeen Bestuur aan een Commissie onder leiding van den Com missaris der Koningin in de provincie Zee land, de heer Quarles van Ufford, opdroeg hem van voorlichting te dienen omtrent de toekomstige taak en werkwijze der Vereeni ging. Het rapport van de Commissie, dat alge meen verkrijgbaar werd gesteld, bevatte vijf zeer belangrijke conclusies. In de eerste plaats: in de gemeente resp. in de provincies komen voorzitter en secre taris van de N.V.L. organisatie alleen zij in aanmerking, waarvan resp. door den burge meester van den Commissaris der Koningin is verklaard, dat deze .benoeming zijn in stemming heeft. Wat de centrale organisatie betreft werd zelfs voor het geheele Dagelijksche Bestuur een dergelijke bepaling voorgesteld, in dien zin, dat de instemming van den Minister van Binnenlandsche Zaken noodig zou zijn. Oln de tweede plaats zouden aan alle be- stuurs- en ledenvergaderingen zoowel plaat selijk, provinciaal als landelijk de vertegen woordigers van den burgemeester, den Com missaris der Koningin en de Minister van Binnenlandsche Zaken deelnemen. In de derde plaats alle besluiten de luchtbescherming betreffende van de resp. N.V.L.-organisaties kunnen door de drie zooeven genoemde overheidspersonen ver nietigd worden, voor het geval," dat deze besluiten niet hun instemming hebben:. In de vierde plaats de Vereeniging en haar organen mogen hun taak uitsluitend uitoefenen in overeen stemming met hetgeen van de zijde van de overheidsorganen op het gebied van de luchtbescherming noodig of gewcnscht wordt geacht. Rijkssubsidie. In de vijfde plaats: indien deze voorstel len aanvaard worden, ontvangt de Vereeni ging als centrale organisatie gedurende drie jaren te beginnen met 1939 een Rijkssub sidie van f 27.500.'—. Daarenboven zou het Rijk voor 1939 nog gdfanf Wijven voor het geraamde tekort op de'Uitgave van „Lücht- gevaar" ad f 11.000.—.' Uitgaande van het gegeven dat men het bestaan van de N.V.L. niet met een slag wil de vernietigen, lag hierin nog de mogelijk heid om haar arbeid in goede banen te lei den. Men had ook een anderen weg kun nen kiezen en haar centralen arbeid onge daan kunnen maken. Nu echter in de Commissie op de basis van deze voorstellen algehecle overeenstemming was bereikt, heb ik, zoo zeide de minister, op dit laat ste niet willen aandringen en een loyale uitvoering toegezegd. Het al ternatief, een min of meer gedwon gen liquidatie van de Centrale Ver eeniging, had stellig groot rumoer in den lande veroorzaakt. Daartoe wil de ik in het belang van de lucht bescherming niet het initiatief ne men. De Minister vereenigde zich met de voor stellen der Commissie. Als subsidie stelde de minister, voor het geval het Algemeen Bestuur zich met de voorstellen vereenigde, voor den tijd van vijf jaren een met f5000 terugloopende bij drage van f40.000f25000 in uitzicht. Waar bij spr. nog eenigszins uitging boven het advies der Commissie-Quarles, zulks om de vereeniging ruim gelegenheid te geven haar plannen om middelen uit de afdeelingskas- sen ter versterking van haar financiën te verkrijgen, geleidelijk en met beleid tot ont wikkeling te brengen. Bij brief van 14 Maart antwoordde het Al gemeen Bestuur, dat het zich met de voor- geselde reorganisatie volkomen vereenigde. Een caricatuur. De minister zet dan uiteen, dat de Ned. Ver. voor Luchtbescherming van deze samenwerking een carica tuur gemaakt heeft. Men nam de meest voorname beslissingen in bij eenkomsten waar de vertegenwoor digers van binnenlandsche zaken niet aanwezig waren. De voorgeschreven statutenwijzigingen werden op de lange baan geschoven en hebben nog niet plaats gehad. Een voorstel van den minister om den Commissaris van de Koningn in Drente, de heer Linthorst Homan, in wien de minister den toekom- stigen voorzitter zag. aan de werkzaamheden der vereeniging te doen deelnemen, werd zelfs van de hand gewezen. Hoewel het Algemeen Bestuur mij nog in Nov. 1939 schreef, dat de reorganisatie van de N.V.L. overeenkomstig de in het rapport Quarles neergelegde richtlijnen met kracht was aangevangen en thans door het Dagelijksch Bestuur in de afdeelingen zou \vprden besproken, begon men. nu de Sta tutenwijziging niet langer te vermijden viel, de essentialia van het rapport-Quarles aan te tasten. Waarschuwingen! Intusschen bereikten den minister van ver schillende kanten waarschuwingen tegen het beleid van het Dag. Bestuur der Ver eeniging. Een brief van den Commissaris der Ko ningin van Friesland was de droppel, die den beker deed over loopen. Thans bleek, dat het de voorzitter en de secretaris-directeur zelve waren, die tegen de integrale aanvaarding van het rapport- Quarles in de afdeelingen stemming maak ten. Na de eenstemmige aanvaarding van het rapport in de Commissie-Quarles na de onvoorwaardelijke aanvaarding daarvan door het algemeen bestuur, na de aan vaarding van het op grond daarvan ver hoogde Rijkssubsidie vormt de wijge waar op de heeren thans zijn opgetreden voor den minister een zoodanig bewijs van ge brek aan bereidheid om gedane toezeggin gen. na te leven, dat hij verder geen he- moeiing met hen meer wenscht te hebhen. Niet vanwege gevoeligheden mijnerzijds. Doch wel, omdat dit optreden een bron van verwarring is geworden. De minister illustreert de recalcitrante houding van den vereeniging. Bij brief van 9 Maart heeft de minister het Algemeen Bestuur medegedeeld, dat hij de relaties met het Hoofdbestuur zou ver breken. indien hij vóór 20 Maart bericht had ontvangen, dat de heeren Klein en Bo gaard hun functies ter beschikking had den gesteld en de voorloopige leiding van de vereeniging. in afwachting van de alge meene vergadering was gelegd in handen van iemand in wien hij vertrouwen zou kunnen stellen. In antwoord daarop ontving hij van het bestuur een brief, waarin elke zakelijke weerlegging van de bezwaren tegen het op treden van de heeren Klein en Bogaardt ontbrak, doch waarin wel werd .getracht het geschil te vertroebelen en op zijsporen te leiden. Als gevolg van dit antwoord be schouwt de minister thans de rela ties met het Algemeen Bestuur ver broken. De gevolgen. De minister komt thans tot de gevolgen. Er is blijkbaar hierover vrees, dat het particulier initiatief door dezen gang van zaken in het gedrang zal komen. Voor de zen vrees bestaat niet de minste aanleiding. Er is geen sprake van, dat ik dezen ar beid zou willen ondermijnen, zoo zegt de minister. Integendeel, ik heb juist in den loop van het vorig jaar een wijziging van het Koninklijk Besluit ter uitvoering van de Luchtbeschermingswet uitgelokt, waar bij den burgemeester deverplichting is op gelegd, de burgerij in het belang van de Luchtbescherming in organisatorische ver band bijeen te brengen. Dit slamfpun't blijft htftdflböijr hand haven.- Dezer dagen zal aSfrf cfe'iftirgemees- ters een rondschrijven, waarin aan dit standpunt de noodige publiciteit wordt ge geven worden gezonden. Het eenige resultaat is alleen dit, dat het Centrale orgaan komt te vervallen of althans door de Re- geering niet meer wordt erkend. Spr. acht dit geen verlies, Het weinige dat de centrale leiding aan positieven arbeid op het gebied van de Luchtbescherming verrichtte kan zonder bezwaar door de Inspec tie worden overgenomen. Radiotoespraak van Reynaud tot Amerika. GEALLIEERDEN IN DE BRES VOOR DE KLEINE NEUTRALEN. In een gisteravond tot de Vereenigde Sta ten gehouden radiotoespraak heeft de Fransche premier en minister van buiten- landsche zaken. Reynaud, het oorlogsdoel der geallieerden uiteengezet en o.m. ver klaard. dat men geen genoegen zal nemen met een onechten vrede. Spr. zeide te weten, dat de kleine neu trale naties in Europa, die thans in gevaar verkeeren in den geest met de geallieer den zijn. Deze naties zouden volgens Rey naud duidelijk inzien, dat wanneer Frank rijk en Engeland den orlog zullen hebben gewonnen, niemand onrecht zullen aan doen. Nog nimmer heeft men een neutrale ontmoet, die vreest door de geallieerden tot slavernij te zullen worden gebracht. Onze overwinning zal ons veroor- looven aan de kleine landen defini tief veiligheid te verzekeren. Zij zullen de plaats hebben, die zij bij de groot en moeten innemen. Indien Frankrijk een oorlog voert, welken Hitier het heeft opgedrongen, d.w.z. een totalen oorlog, is dat om in Eu ropa een totalen vrede te doen heerschen. Het zal er niet om gaan nog eens een vredesverdrag te maken, maar een vrede te maken en niets anders. Niet voor 25 jaar. doch voor onze kinderen en onze kindskinderen, in alle opzichten zullen wij iets nieuw maken. Nadat Reynaud eron had gewezen, dat het koopen van vernietigingswerktuigen gelijk staat met het verspillen van de rijkdom men der natuur, betoogde hij. dat de le vensruimte voor ieder land de geheele we reld is. Laat mij U er in dit verband aan her inneren, dat het memorandum, dat mij door Sumner Welles namens Uw president werd overhandigd, ook de goedkeuring van de Fransche regeering heeft verkregen. De nieuwe vorm, welke de wereld zal aan nemen, zal het verschuldigd zijn aan onze soldaten. Geen enkel vredesverdrag, de ge schiedenis bewijst het, werd ooit rond de groene tafel gesloten, indien niet te voren het besluit op het slagveld Was gevallen. De opvatting van vrede aan deze zijde van "de" Maginot-linie is tegelijkertijd idealistisch en realistisch: Na voor altijd een.opnieuw .ven- schijnen van chantage en agressie te hebhen verhinderd, zullen wij een huis bouwen, be woonbaar voor alle menschen van goeden wil. In het slot van zijn rede noemde Reynaud den Duitschen vrede een sinisteren vrede en gaf hij de verzekering, dat de zaak der geal lieerden zal zegevieren. Maar... op 1 April Vplgens het Chineesche persbu reau wordt uit Sjanghai vernomen, dat een-vrouw uit Kanton. Wen ge naamd, in een ziekenhuis te Sjang hai het léven aan zes zoons heeft ge schonken. Daar deze uitzonderlijke geboorte echter op 1 April zou hebben plaats gevonden, wordt een nauwkeuriger onderzoek ingesteld. MEER DAN 30 DUITSCHE VLIEG TUIGEN OP ééN DAG BOVEN BELGIë. LUXEMBURG TREFT EVACUATIEMAATREGELEN. Het is opvallend, dat de laatste dagen Duitsche vliegtuigen regelmatig en zonder zich aan de gegeven belofte te storen, boven België vliegen en daarmede de Belgische souvereinileit schenden. Zoo zijn op één dag meer dan 30 Duitsche vliegtuigen boven het land onzer zuiderbu ren geweest. Nog opvallender evenwel is. dat deze vliegtuigen niet op weg zijn naar Engeland, maar zich bepalen tot de verkenning van de Fransche Noordgrens tusschen Calais en Luxemburg. Er is, zegt de Brusselsche correspondent van het Hsbl., de Duitsche legerleiding blijkbaar veel aan gelegen, zeer spoedig en nauwkeurig op de hoogte te komen van de militaire situatie in dit, hoofdzakelijk door Engelschen bezette gebied. In' de stacf Luxemburg heeft men thans alle inwoners de instructies voor een evcn- tueele evacuatie toegestuurd, echter met (,1e mededeeling, dat ^lit slechts een voor- 'zorj&nialrtregel geldt. De ongedeerd gebleven beman ning steekt het toestel in brand. ZEEGEVECHT VOOR DE NOORSCHE KUST? Uit Stockholm wordt gemeld, dat een Duitsch legervliegtuig is gedaald in de buurt van Stavanger. Hierover is door de Noorsche militaire autoriteiten het volgende officieels communiqué uitgegeven: Een Duitsch tweemotorig .Tunkersvliegtuig was om half vijf gistermiddag bij Feie boven Noorsch grondgebied verschenen. Een Noorsch ■watervliegtuig ging het tegemoet. Het Duitsche vliegtuig verklaarde motorsto ring te hebben en vroeg, waar het kon da len. Den Duitschers werd gevraagd te Sola te dalen. Zij werden derwaarts geëscorteerd door twee Noorsche vliegtuigen. Om half zes daalde het Duitsche vliegtuig bij Mo- seid, op een halve mijl van Sola. De be manning. welke ongedeerd was, stak het vliegtuig in brand. Een Noorsche militaire patrouille werd uitgezonden. De bemanning is geïnterneerd. Uit Bergen (Noorwegen) wordt gemeld, dat gisteren den geheelen dag zwaar ge schutvuur werd gehoord, komende van ver buiten de territoriale wateren. De verlenging van het accoord inzake contingenteeringen. Een Belgische delegatie, onder leiding van den heer Boutquin, directeur van de afdee- ling handelsaccoorden van het departement van buitenlandsche zaken en van den bui- tenlandschen handel en samengesteld uit afgevaardigden van de ministers van bui tenlandsche zaken en van den buitenland- schen handel.v an economische zaken en van landbouw, zullen heden te Den Haag aankomen, teneinde met een Nederlandsche delegatie, onder leiding van den heer Lom ping, directeur van de handelsaccoorden, onderhandelingen te openen over een verlen ging van het op 13 Juni 1939 gesloten ac coord tusschen beide landen inzake contin genteeringen. Dit accoord loopt 30 April a.s. af. Namens de regeering van Luxemburg zal bij deze besprekingen tegenwoordig zijn de heer Majerus. (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 3 April 1940 Hooge Prijïen 100.— 14301 22151 24176 Prijïen van 30. 1179 1665 1869 2028 2216 2634 2657 2824 2975 3118 3128 3315 3488 3688 3339 4035 4259 4282 4685 4876 5025 5521 5524 5741 6252 6297 6481 7148 7196 7253 7497 7503 7514 7704 8392 8552 8715 8737 8772 9688 9772 9832 9837 10143 10289 10319 10392 10473 10610 10927 11101 11124 11176 11217 11280 11376 1217S 12911 13297 13671 13725 13858 14281 14300 1480C 15009 15392 16062 16306 16331 16470 17186 17501 18007 18738 19060 19196 19614 19691 19944 2000' 20389 20962 20963 21029 21059 21962 22499 2288' 23463 23632 23688 23903 24048 24140 24655 24751 KUEGRAi JULIANADORP. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING De afdecling Julianadorp van bovenge- noemden bond vergaderde Dinsdagavond in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn onder leiding van den heer G. Kui per. De secretaris, de heer H. Hardebol, lees' de notulen, die onder dank vastgestelc worden. Medegedeeld wordt dat voor 't tot stand ko men van een tooneelclub geijverd is, maar dat is niet zoo ver kunnen komen. Uit het jaarverslag van den secretaris teekenen we aan, dat er 70 leden zijn. Het optreden van het gezelschap Alex en Lotte Wins was een fiasco en leverde een na- dcelig saldo van f 40.— op. waarvan het Hoofdbestuur 50 pet. voor zijn rekening nam. Bij de rekening en verantwoording van den penningmeester, den lieer G. Gortzak, blijkt dat de ontvangsten bedroegen f 19'2.80 de uitgaven f 39.zoodat de kas f 63.81 bevatte. Bij de bestursverkiezing worden de af tredende heeren G. Gortzak, W. Amels, Z. v. d. Woude en H. Hardebol herkozen. Tot afgevaardigde naar de Bondsverga dering wordt G. Kuiper en naar de Federa tievergaderingen II. Hadebol benoemd, ter wijl P. Veeter vopr beiden plaatsvervanger wo-dt. De kascommissie zal bestaan uit de hee ren P. Bakker Gz. en C. Kofevaar. Bij de rondvraag verzoekt P. Bakker Gz. in het vervolg een beter gezelschap voor een propaganda-avond uit te noodigen. Hier aan zal alle aandacht besteed worden en de secretaris zegt dat een volgend maal ze ker een mooi programma zal worden gege ven. Het is ons ook geducht tegengevallen, want het Hoofdbestuur had toch goede be richten van het gezelschap gegeven. Hierna sluiting. DAT GING NIET GOED. Een motorrijder geraakte on den hoek ParkstraatProeftuinweg uit het goede spoor en reed door het ijzeren hek in den voortuin van den heer H. H. Gevolg: mate- rieele schade aan het hekwerk en ook aan het motorvehikcl. ANNA PAULOWNA POLITIE. Gevonden: Nappahandschoen, bus kalfs gehakt, autoslinger, bruine handschoen. Verloren: handwarmer, kosteloos rijwiel plaatje, vulpen. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleende vergunning aan H. Buze tot den verbouw van een woonhuis aan den Grasweg; aan de Zaaizaadvereen. A.P. tot den bouw van een graanpakhuis aan de Van Ewiicksvaart; aan D. v. d. Goes, voor den bouw van een schuur aan de N. Molenvaartsweg; aan C. J. Zandber gen voor het bouwen van een bloembollen- schuur aan den Kleiweg. VRIJSTELLING VAN DIENSTPLICHT. Aan K. Keppel is voorgoed vrijstelling van dienstplicht verleend wegens persoon lijke onmisbaarheid, hetgeen hem echter niet ontheft van de verplichting tot op komst onder de wapenen als buitengewoon dienstplichtige. BENOEMING PRESIDENT KERKVOOGD. Kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk ko zen den heer M. M. Th. Mijnlieff tot Pre sident-Kerkvoogd, welke functie eerder door den heer G. J. Lovink werd bekleed en na diens vertrek tijdelijk door den heer V. Kaan werd waargenomen. SCHAGEN, 4 April. 10 Paarden 250—550. 26 geldekoeien. ma gere 120—170. 30 idem vette 180—270. 40 kalfkoeien 180—250, 389 nuchtere kalveren 614, 40 vette schapen 2136. 246 over- houders 1425. 10 magere varkens 2133, 5 vette per Kg. 62—64 ct., 58 iggen 14—23. WARMENHUIZEN, 3 April. Uien 1.402.20. grove uien 1.50. roode kool 77.80. gele kool 5.405.80. Deensche witte kool 4.10-^4.70. Aanvoer: 2975 Kg. uien. 38 900 Kg. roode kool. 15.600 Kg. gele kool. 10.000 Kg. Deensche witte kool. AMSTERDAM. 3 April. Veemarkt. ISO Vette kalveren: le kw. 7S—86 ct.. 2e kw. 70—78 ct.. 3e kw. 62—70 ct.. per Kg. levend gewicht, ondermelkers lager. 175 nuchtere kalveren f 69.50 per stuk. vleeschvarkens. zware varkens en vet te varkens 6972 ct. per Kg. slachtgewichL Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. BROEK OP LANGENDI.TK. 4 April. Bevel. 1.70. uien 1.502.10. drielingen 1. grove 1.30—2.10. peen 1.50-2.10. kroten 1.60 —1.80. roode kool 6.90—8.20. gele kool 4.20 5.50. NOOBDSC.HARWOITIE. 4 April Uien 2.102.10. driplineen 1.grove 2 20 —2.10. peen 1.50-2.10. kroten 1.10—1.50. roode kool 7—7 70. witte kool 4.50—4.S0, ge le kool 5.20—5.70.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3