Een Nederlandsch schip Duitsch mijnenlegger? Torpedo of geëvacueerd magnetische mijn? Britsche handel met de neutralen De Russen te Hangö Duitschland wilde den oorlog Hartelijke vriendschap Rome-Boedapest De ertsexport over Narvik Houtbooten boeken traagheidsrecord De gevaren der Groninger veemarkt De ondergang van de „Ameland'' Sumner Welles keek naar geen kaart Elfstedentocht in opspraak gebracht Remmen Uatital Postvluchtcn op Indië EERBER1CHT DE BILT SEINT: OPRICHTING VAN EEN SPECIALE HANDELMAATSCHAPPIJ. LEEGKOOPEN VAN DEN BALKAN? Naar officieel uit Londen wordt me degedeeld, heeft de Britsche regee ring het wenschelijk geacht, dat een speciale handelsmaatschappij wordt opgericht voor de ontwikkeling van den handel met zekere neutrale landen. Minister Simon zeide te verwachten, dat de nieuwe handelmaatschappij op 15 April te Londen zal worden ingeschreven. Volgens den parlementairen redacteur van Reuter moet de maatschappij als-een blij vend lichaam beschouwd worden. Men hoopt, dat zij een algemeenc uitbreiding van het handelsverkeer met de Balkanlan- den zal kunnen bewerken. In dit antwoord op vragen uit het Lager huis zegt Simon „deze maatschappij zal zich in de eerste plaats bezighouden met den handel met Bulgarije, Griekenland, Hongariie. Roemenië, Turkije en Zuid- Slavië. Bij geschikte gelegenheden kan zij echter ook elders optreden". De maatschappij zal „English Commer cial Corporation Ltd." heeten. Haar kapi taal wordt door de schatkist geleverd. Zij zal optreden als onafhankelijk handelsor gaan en met de regeering overleg plegen over de groote lijnen harer politiek. Het is niet. de bedoeling, dat de maatschannij de bestaande handelskanalen vervangt. Zij moet daarvan, aldus Simon. juist een zoo groot mogelijk gebruik maken. Vrij algemeen wordt aangenomen, dat de ze nieuwe maatschappij het opkoopen van alle, voor een oorlogvoering noodzakelijke, grondstoffen zal aanmoedigen en desnoods zelfs verzorgen. Voor zoover deze materialen niet voor de eigen en de Fransche industrie kunnen worden gebruikt, zal men ze trachten te ver- koopen naar landen waarvan men de zeker heid heeft, dat geen hèruitvoer Duitschland zal plaatsvinden. naar IIET MONUMENT TER EERE VAN DUITSCHLAND GESLOOPT. Het Italiaansche blad de „Telegrafo" meldt, dat de Russen te Hangö het monu ment ter eere van Duitschland hebben ge sloopt. Dit monument herinnerde aan de ontscheping der troepen van von der Goeltz, die in 1918 de Finnen tegen Rus land bijstonden. De „Telegrafo" schrijft: „De Duitsch-Russische betrekkingen kun nen zéér wel uitstekend zijn, wij wilen daaraan niet twijfelen, doch het gehaai der Russen, die onmiddellijk na hun aan komst het monument ter herdenking van de Duitsche expeditie sloopen, is waarlijk niet beminnelijk." Dagboek van een opvarende van de „Graf Spee" bewijst het nog eens te meer. De Engclsche lord Strabolgi publiceert in „De slag op de La Plata-rivier" het journaal van een lid der bemanning van de „Graf Spee", dat hij uit Argentinië, waar de be manning geinteraeerd is, heeft ontvangen. In dit document, dat alle kenmer ken van echtheid vertoont, wordt onthuld dat het vestzakslagschip 10 dagen voor den Duitschen aanval op Polen uit Wilhelmshaven is vertrok ken. Reeds den tweeden dag ver klaarde de gezagvoerder tegenover de bemanning, dat zijn opdracht was, in den oorlog, die zou uitbre ken, jacht te maken op koopvaardij schepen op den Atlantischen Oceaan. Deze mededeeling, beschouwd in het licht der voorbereidingen, welke de Duitsche auto riteiten hebben getroffen voor de ravitail leering van de „Graf Spee" is, zoo verklaart lord Strabolgi. een bewijs te meer van den opzet van Duitschland, een oorlog te ont ketenen,. DE POLITIEK VAN HONGARIJE BLIJFT ONGEWIJZIGD. De Hongaarsche minister-president graaf Tleki heft in de kamercommissie voor buitenlandsche zaken verslag uitgebracht van den algemeenen internationalen toe stand en van de indrukken, welke hij bij zijn reis naar Rome heeft opgedaan. Hij deed uitkomen, dat de besprekingen welke hij te Rome heeft gehad, als eenig doel hadden inlichtingen in te winnen. Hij her innerde er aan dat de diplomatieke krin gen een bijzonder oprechte hartelijkheid bij deze besprekingen hebben geconstateerd Dit' is ook het geval met de betrekkingen tusschen Hongarije en Italië. De vriend schappelijke gedachtenwisselingen waren des te nuttiger, daar zij hem de gelegen heid hebben gegeven te constateeren dat de opvatting der Hongaarsche regeering ten aanzien van de wereldgebeurtenissen juist is en overeenkomt met die der Italiaansche leiders. Ten aanzien van het doel en de besluiten bestaat de meest volledige over eenstemming tuschen de beidel anden Voor het overige is het overbodig daarop in het bijzonder te wijzen, gezien de betrekkingen van hartelijke vriendschap, welke de bei de landen vereenigt. De politiek van Hon garije blijft ongewijzigd. Volgens Zweedsch professor voor de militaire kracht van Dnitsch land van weinig belang. De Zweedsche prof. Ohlin publiceert in de „Stockholms Tidningen" een artikel over den uitvoer van Zweedsch ijzererts via Narvik. Hij consiateert. dat deze export slechts een hoeveelheid zonder groot belang omvat. Het grootste deel gaat over de Oostzeehavens. Stopzetting van den export over Narvik zou geen doodelijken economischcn of strate- gischen slag toebrengen aan Duitschland. De meening, dat het tegendeel het geval zou zijn, berust op verwaarloozing van be langrijke aspecten van het probleem. In de eerste plaats moet opgemerkt worden, dat een voor den oorlog goed voorbereid land in tijd van oorlog minder behoefte schijnt te hebben aan ijzer dan in tijd van vrede, aangezien de grootste hoeveelheden ijzer verbruikt worden voor het aanleggen van autowegen, enz. De huidige passieve oorlog veroorlooft Duitschland waarschijnlijk ijzer erts op te slaan. Trouwens, het Zweedsche ijzererts zou tot zekere hoogte vervangen kunnen worden door Duitsch erts. aangezien de Hermann Goeringwerke nog niet hun maximum opbrengst hebben opgeleverd. De winning van dit erts zou ongetwijfeld veel tijd kosten en het product zou duur zijn, maar voor Duitschland speelt het gebruik van een paar tienduizendtallen arbeiders meer geen groote rol. Van welken kant nten het probleem van den ijzerexport oVer Nar vik ook aanpakt, men komt steeds tol dezelf de conclusie, nl. dat die export weinig be lang heeft voor de militaire kracht van Duitschland. Zooals wij gisteren reeds meldden heeft een foto in 't Fransche weekblad „Ulustra- tion", waarop men fteynaud in gesprek zag met Sumner Welles, zittende in lteynaud's werkvertrek, waar een groote kaart hing van een z.g.n. nieuw Europa, veel opsehudding teweeg gebracht. De storm is echter geluwd, nadat is komen vast te staan dat een re- toucheur (de man die de cliché's bijwerkt) op eigen gelegenheid een paar lijnen op de kaart heeft gezet. In zijn onschuld was hij zich aan gevaarlijke politiek te buiten ge gaan... Thans heeft Sumner Welles een officiecle verklaring afgelegd, waarin hij het incident fantastische onzin noemt. Hij voegde hieraan toe, dat noch tijdens zijn verblijf te Parijs, noch elders gesproken i9 over kaarten. Hij heeft niet gekeken naar eenige kaart, welke in het bureau van Rey- naud aanwezig zou zijn geweest. r. ">tV' vt r>.~ Loos alarm In het Britsche La gerhuis. Uit Londen meldt men ons dat schout- bij-nacht Sueater, conservatief afgevaardig de, den minister-president op 10 April in het Lagerhuis zal vragen, of het hem be kend is, dat een Nederlandsche kolenboot te Velzen aan het Noordzeekanaal, onder mi litaire bewaking is geplaatst, nadat men had ontdekt, dat het schip electro-magneti- sche mijnen aan boord had, met het doel deze in de vaargeul van een Engelsche ha ven te leggen, en of op een volledig onder zoek zal worden aangedrongen. (Blijkbaar heeft schout-bij-nacht Sueater het oog op het geval van de „Vrede" te IJmuiden, welk schip na onderzoek door de. marine-autoriteiten is vrijgelaten, aangezien geen grond voor langere aanhouding aan wezig was. GEEN DUIDELIJKE AANWIJZINGEN. De groote vraag tijdens de behandeling van de „Ameland" voor den Raad voor de Scheepvaart was of het schip is onderge gaan door een magnetische mijn of een tor pedo. Er zijn geen duidelijke aanwijzingen voor het een of het ander. Hoewel explosieve stoffen aan boord wa ren, acht men e.en ontploffing van binnen uit buitengesloten. Volgens den heer van Haaf, inspecteur- generaal voor de scheepvaart, zal het wel geen drijvende mijn zijn geweest. Er is geen geval bekend van een drijvende mijn, die een schip tot zinken heeft gebracht. Een verankerde mijn is ook uit te sluiten. Nog een magnetische mijn noch een tor pedo moet uitgesloten worden geacht. Voor een torpedo-aanval waren de omstandighe den niet bepaald gunstig. Daarom helde spr. over naar de meening dat het schip het slachtoffer is geworden van een magne tische mijn. Daar zijn er tegenwoordig al twee soorten van. De ontploffing is zeer laag in het schip geschied. Het verhoor van den kapitein over de oorzaak verliep als volgt: Voorzitter: En wat denkt u van de oor zaak? Kapitein: Het moet zijn geweest een mag netische mijn of een torpedo. Voorzitter: Een gewone mijn js niet mo gelijk? Kapitein: Uitgesloten: Ik had paravanes Voorzitter: Hebt u nog aanwijzingen kun nen vinden omtrent een magnetische mijn of een torpedo? Hebt u iets gezien? Kapitein: Niets gezien. Een duikboot zou den wij waarschijnlijk wel gezien hebben. Het was helder weer en er was een extra- uitkijk. Ik ben na de ontploffing terugge gaan aan boord toen ik merkte, dat het schip niet dadelijk zonk. Daar ik een ster ke carbidlucht rook ben ik echter niet lang aan boprd gebleven. Het verhoor liep voorts voor een groot deel over de kwestie van het al of niet •sluiten dèr waterdichte deud naar de tun nel. Het bleek een onoverkomelijk bezwaar te zijn deze te sluiten. EE^V H-U-U JAAR OVER HET TRAJECT O - ZWEDEN—IERLAND. Twee houtbooten van de N.V. J. Vermaas' scheepvaart bedrijf te Roterdam, de, „Van Brakel" en de „Tront' hebben ongetwijfeld een „traagheidsrecord" gevestigd op de reis van Zweden naar Ierland. De schepen zijn n.1. ruim vier een een halve maand onder weg en liggen nu in Rotterdam te bun keren, waarna zij de reis naar Ierland zul len voortzetten. Zij hopen daar ongeveer een half jaar na het vertrek uit Zweden met de houtlading aan te komen. Beide schepen vertrokken 31 October '39 van Rotterdam naar Aarhuus met een la- ding lijnkoeken. Op 6 November kwamen zij in Aarhuus aan en voeren in ballast naar Sodertalje in Zweden, waar een la ding hout werd ingenomen voor Ierland. Op 18 November vertrok men van Zwe den en een dag later werden de schepen door de Duitsche marine aangehouden en naar Swinemunde opgebracht. Veertien da gen- later moesten ze opstoomen naar Stet- tin en terwijl de papieren werden gecon troleerd, hebben de schepen daar ruim vier maanden gelegen. Enkele dagen geleden vertrokken ze van Stettin naar Rotterdam, waar de zeer verminderde kolenvoorraad werd aangevuld. Duistere praktijken van verschil lende deelnemers om het eere- kruis machtig te worden. Zooals destijds is gemeld, hadden van de rond 3000 deelnemers aan den Elfstedentocht 1940, ongeveer 100 het eindpunt Leeuwarden bereikt, terwijl ruim 800 die tot Dokkum. Wier of Vrouwbuurtstermolen waren geko men en daar strandden in de opgejaagde ber gen sneeuw, zoodat verder rijden levensge vaarlijk en ten slotte zelfs onmogelijk was, werden verblijd met de toezegging, dat ook zij het officieele Elfstedenkruis zouden ont: vangen. Totdusver zijn die onderscheidin gen volgens het R.N.B. echter nog niet uitgereikt, want sedert eenigen tijd zijn te Leeuwarden geruchten doorgedrongen, dat het op dezen elf stedentocht niet „met x-echten din gen" is toegedaan. Verschillende deelnemers dan zou den niet op eigen kracht het eind punt hebben bereikt, doch zich op enkele moeilijke gedeelten hebben laten sleepen of deze zelfs per auto hebben afgelegd! Door het centraal bestuur der organisee- rende commissie wordt naar deze beweerde onsportieve handelingen thans 'n onderzoek ingesteld. Bereids zijn er merkwaardige bijzonderhe den aan het licht gekomen, op grond waar van zonder twijfel tal van rijders gediskwali ficeerd zullen worden. Een nadere en grondige beschou wing van verschillende controlekaar- ten en de daarop afgestempelde tijd stippen wees b.v. uit, dat de betrok kenen enkele trajecten in een opval lend snel tempo hadden afgelegd. Sterke staaltjes! Zoo zou een heer van meer dan middelba ren leeftijd het laatste en verreweg moeilijk ste gedeelte Franeker-Dokkum-Leeuwarden nog sneller hebben afgelegd dan de winnen de kopgroep van vijf! Eenige deelnemers zouden zich per motorslee van Franeker naar Wier hebben laten trekken, terwijl anderen zich naar beweerd wordt langs enkele zware trajecten zelfs per taxi lieten vervoeren. Sommiger mentaliteit schijnt zoo bedenkelijk te zijn geweest, dat zij, die niet verder dan Wier of Dokkum kwamen, het in interviews met plaatselijke verslaggevers deden voorkomen, alsof ze den heelen tocht hadden volbracht., terwijl enkelen zich, zonder dat ze er recht op had den, zelfs door den burgemeester hunner gemeente lieten huldigen! Een eere-vraag.... De Elfstedencotnmissie heeft op grond van een en ander aan verscheidene deelne- nemers t.o.v. wie twijfel was gerezen, een schrijven doen toekomen, met de vraag, of zij alsnog schriftelijk willen verklaren den tocht m overeenstcmminGT met de voorschrif ten te hebben gereden, omdat allee ndan het eerekruis kan worden toegekend. Verschillende hunner zijn tot dus ver het antwoord schuldig gebleven. De commissie, die zooals men weet reeds een ruim standpunt heeft ingenomen inzake het toekennen van het begeerde eerekruis, is voornemens na beëindiging van het onder zoek een lijst te publiceeren met de namen van hen, die het ook werkelijk hebben ver diend. Intusschen wordt sterk betreurd, dat de glorieuze Elfstedentocht in opspraak wordt gebracht door deelnemers, die, belust op sportroem, zich zonder bezwaar met val- sche veeren tooien en getoond hebben een ontstellend gebrek aan sportief eergevoel te bezitten. De meer dan 400 jaar oude klok van de Servaaskerk te Maas tricht is wegens moge lijkheid van neerstor ting bij torenbrand afge nomen en op een nieu wen betonnen vloer bo ven de Keizerszaal in den toren neergezet, tot dat het oorlogsgevaar gevaar geweken zal zijn NEDERLANDSCH SCHIP OPGEBRACHT. Naar wij vernemen, is het s.s. „Crijnssen" van de K.N.S.M. door een Franschen mij nenveger voor inspectie naar Gibraltar op gebracht. BEROOVINGSZAAK MET GESLOTEN DEUREN BEHANDELD. Gisterochtend stonden voor de Groninger rechtbank terecht de pensionhoudster C. J. de M. en de boekhouder de W., beiden uit Rotterdam, thans gedetineerd te Groningen. Het tweetal wordt beschuldigd van diefstal respectievelijk medeplichtigheid daaraan. De eerste verdachte zou in Februari en November jj. kooplieden, die na afloop van de Groninger veemarkt in haar gezelschap hadden vertoefd, hebben beroofd van be dragen van 375 tot 1000. De tweede verdachte zou haar hiertoe de gelegenheid hebben verschaft, door haar per auto naar en van Groningen te vervoeren. Subsidiair was hem heling ten laste gelegd. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Tegen de vrouw werd vier jaar en tegen den man twee jaar gevangenisstraf geëischt. De verdediger pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 11 April. DUITSCHE UITNOODIGING AAN NEDER LANDSCHE ZWEMSTERS. Op 14 en 28 April a.s. organiseert de vereeniging „Undine" te MuenchenGlad- bach internationale zwemwedstrijden, waar voor behalve de sterkste Deensche zwem sters als Ragnhild Hveger en Inge Soeren- sen en de Belgische dames Fernande Ca- roen en Yvonne van de Kerckhove, ook en kele Nederlandsche meisjes een uitnoodi- ging hebben ontvangen. Van de A. D. Z. zijn geinviteerd Jo Waalberg en Nida Scheffer—Senff, doch de laatste zal niet deelnemen, omdat zij alleen nog in estafet te' nummers uitkomt en waterpolo speelt. Jo Waalberg heeft de uitnoodiging aan vaard. Voorts is ook Rie van Veen van de RDZ uitgenoodigd. De T.C. van den K.N. Z.B. zal echter geen toestemming verleenen, omda) zoowel op 14 als op 28 April be langrijke nationale wedstrijden in eigen land worden gehouden. De A.D.Z. heeft hiervan aan de vereeniging „Undine" me dedeeling gedaan. Mocht de organiseeren- de club tot een andere datum komen, b.v. begin Mei. dan zal Jo Waalberg en ook Rie van Veen wel kunnen starten. WIJZIGING PROGRAMMA. Voor Zondag 7 April a.s. zijn ingelascht de wedstrijden: West Frisia—W.F.C.; O.S.V. H.R.C. en Helder—Hollandia; terwijl zijn uitgesteld: O.S.V.—Holandia; HRC—WFC., West Frisia—Helder en Alcmaria Victrix 3—' D.T.S. HET NIEUWE NEDERLANDSCHE ELFTAL. In de Sportkroniek bespreekt ir. van Em- menes de moeilijkheden, waarmede de Keu zecommissie van ons nationale team thans heeft te kampen. In den loop van zijn arti kel somt schrijver verschillende mogelijk heden op, om tenslotte met het volgende elf tal oor een oefenwedstrijd op de proppen te komen: Wille (Edo); Caldenhoven en van Stokken (beiden D.W.S.); Stam (VUC) Pienter (Be Quick) en Paauwe (Feyenoord);' Drager (DAV.S.) Lenstra (Heerenveen) Op de heenreis landde de „Nan- doe" gisteren te Jodhpur, terwijl de „Emoe" en de „Reiger" op de terug- reis resp. Basra en Medan bereik ten. i Verwachting: Betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan regen, weinig verandering in temperatuur, krachtige tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Vroomen (Juliana), v. d. Veen (Heracles) en De Harder (V.U.C.) In het elftal der tegenpartij zouden dan Dijkstra, Wilders, Choufoer, Gabriël, De Vroet, Drok en Vente kunnen worden opge steld, om goede vergelijkingen te kunnen maken. Aan het elftal van ir. van Emmenes zou den natuurlijk meterlange beschouwingen kunnen worden gewijd. Wij zullen ons daar aan niet wagen, maar spreken slechts als onze meening uit, dat de minder goede re sultaten van het Nederlandsche elftal wer den geboekt, doordat de spelers de juiste combinatie nog niet hadden gevonden; het rhythme in de ploeg ontbrak nog, al dient overigens te worden toegegeven, dat een paar zwakke broeders veel schuld hebben aan de smadelijke nederlagen, Niettemin lijken ons wijzigingen zoo in grijpend als we ze den laatsten keer kregen voorgezet en wat hangt ons in dit op zicht nog boven het hoofd fataal voor de onderlinge samenwerking in ons vertegen woordigend elftal. Het is toch begrijpelijk, dat nu de oude paarden op stal zijn ge gaan het verjongde team eerst inge speeld moet raken. En in dit licht bezien, zijn de radicale wijzigingen toch wel zeer uit den booze. Men spreekt nu al van een revanche op de Belgen, hetgeen ons echter als onzin in de ooren klinkt en waardoor ons elftal van welke wonderlijke samen stelling het ook moge zijn reeds bij voor baat voor een bovenmenschelijk zware taak wordt gesteld. Beter ware het geen ijzer met handen te willen breken. Een goed sluitend elftal moet geleidelijk aan worden opgebouwd, dat stampt men met de thans beschikbare krachten niet uit den grond! De training hervat. Op het V.U.C.-veld zijn de oefeningen voor de spelers, die in aanmerking komen voor het Nederlandsche elftal, hervat. Naar wij \ernenien zijn voor deze training thans ook uitgenoodigd de spelers Pienter (H.F.C.), bchijvenaar (Edo), Fanger (DAV.S.) en v. d. Hulst (Haarlem). Zoo juist vernemen wij nog, dat op Woens dagavond 10 April twee bondselftallen op het V.U.C.-veld een oefenwedstrijd zullen spelen. OP ZOEK NAAR BETERE VOETBALLERS Gisteravond zijn de oefeningen voor de spelers m, die in aanmerking komen voor het Nederlandsche elftal, op het V.U.C.-ter- rein te Den Haag hervat. Naar wij ver nemen zijn voor deze training ook uitge noodigd de achterspeler Pienter (H.F.C.), e SP'1 Schuijvenaar (E.D.O.). de halfspe- IL a,nfe^II D.W.S.) en de midvoor Van der Hulst (Haarlem. De mogelijkheid bestaat, dat de keuze- comimissie nog andere spelers in de komen de weken bij de oefeningen zal betrekkelk

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2