De wereldmarkt van het conservenblikje APRIL-AANBIEDINGEN VOOR HEERENKLEEDING Bij ons nog geen duurte RECI.AME- COSTUUMS Dfogen van groenten, ei van Collibus? 00 10 20% Laatste telexbericht Baggermachine vergaan Vergoeding aan ongehuwde dienstplichtigen Zestien inbraken in een paar maanden ATTENTIE! ATTENTIE! BEVA-fabrieken geen hoofdvertegenwoordiger Van Nuland'i Kledingmagazijn Vraagt nu onze onder den prijs Alleen in April Zoolang de voorraad strekt Uitsluitend nieuwe stoffen Stabiel binnenwerk In alle maten Zie de étalage Dank zij onze eigen kleermakerij en eigen confectiefabrieken, kunnen wij U groote voordeelen bieden KONINGSTRAAT 4 DEN HELDER Haarlemsche verzekeringsagent krijgt 10 jaar Darré verwacht vreedzame Duitsch-Hongaarsche samenwerking TIN ONONTBEERLIJK OORLOGSPRODUCT. Wij zijn langzamerhand aan heel veel dintren gewend geraakt, zoo dat wij tegenwoordig eigenlijk blasé zijn en ons niet spoedig meer over iets verbazen. Maar klinkt het toch niet een weinig verbluffend wanneer men hoort dat tot de onmisbare producten, welke noodig zijn om een oorlog te kun nen voeren, ook het tin behoort? Het is inderdaad onontbeerlijk, hoewel het dit in tegenstelling tot de meeste andere metalen in de eerste plaats geenszins voor onmiddellijke uitrustings doeleinden wordt gebruikt. Maar toch is zonder tin het voeren van een grooten oorlog onvolkomen; zonder tin zou geen staat op aarde heden ten dage een poging kunnen wagen, ook maar gedurende kor ten tijd voor zich zelf te zorgen. zon der tin zouden de .blanken" tenminste niet zoo talrijk kunnen zijn als thans het geval is. Het zal bijvoorbeeld in groote kringen tamelijk onbekend zijn. dat 40 procent der geheele wereldproductie aan tin voor één enkel doel verwerkt wordt jaarlijks wordt 61.000 ton zuiver metaal tin voor de vervaardiging van blik gebruikt, dat zijnerzijds weer dienst doet voor de produc tie van conservenblikken. De conserveering van levensmid delen echter, het bewaren en op stapelen van groote voorraden etenswaren, is in vredestijd r^eds een vitaal vraagstuk der wereld voeding. In vredestijd hangt het bestaan van vele landen af van hun uitvoermogelijkheden en deze uitvoer is er weer op geba seerd, dat men in staat is, verschil lende goederen voor bederf te be- waren, door ze in luchtdichte con servenblikken te verpakken. Wat echter in oorlogstijd de conserven beteekenen, dat weet tegenwoordig iedereen wel. In ons klein landje is het verbruik van conservenvoe- ding ip het leger reeds enorm groot; dat dit verbruik in de groo te oorlogvoerende landen nog veel grooter is, behoeft geen betoog. De klassieke tinlanden zijn Engeland en Duitschland. Sedert de oude tijden immers wordt in het Saksisch-Boheemsch ertsge bergte en in Cornwalltinerts gevonden. In de 19e eeuw echter, werden deze Europeesche tinmijnen volkomen over vleugeld door die in andere werelddeelen. welke oneindig veel rijker bleken te zijn. Heden ten dage zijn de voornaamste vindplaatsen van tin: Banka en Billiton China, Bolivia en Mexico, terwijl het ook in eenigszins geringer mate in de Congo en in Australië vorkomt. De kleine eilanden Banka en Billiton, ten Oosten van Sumatra, vormen echter het voornaamste productie-gebied; en, zooals bekend, bevinden deze eilanden zich in Nederlandsch bezit. Toen de weduwe van den vorst van Banka en Billiton om streeks 1675 met den sultan van Palem- bang huwde, kwamen deze eilanden aan genoemden sultan. Pas in het begin van de 18e eeuw, toen de tinertsen er ontdekt waren, kregen de eilanden beteekenis voor de Oost-Indische Compagnie, die toen voor verschillende verdragen met den sultan van Palembang (1722, 1755, 1770, 7777, 1791) het monopolie van het tin trachtte te verkrijgen. Toen op liet eind der 18e eeuw de Compagnie in oorlog was met Riouw, stond Banka bloot aan voortduren de strooptochten waardoor 't eiland verwoest de bevolking uitgeplunderd, gedood of ver jaagd werd. Eerst in 1804 eindigden de strooptochten en begon het eiland te her leven. In 1812 werden Banka en Billiton door den sultan van Palembang aan En geland afgestaan, doch in 1816 kwam Ban ka uiteindelijk in bezit van Nederland, hoe wel het er pas na 1822 rustig was. Billi ton geraakte daarentegen in 1824 formeel in het bezit van Nederland. Verschil van exploitatie. Hoewel de tin eilanden Banka en Billiton slechts door een zeestraat van elkaar ge scheiden zijin, geschiedt de tin-exploitatie op de beide eilanden op zeer verschillen de wijze. Op het kleine Billiton bijvoor beeld is het tin steeds in particulier be drijf (door de in 1860 opgerichte N.V. Billi ton Maatschappij") gewonnen, terwijl de toestand der arbeiders in de mijnen geen aanleiding geeft tot grieven. Maar uiterst zelden werd in den loop der jaren dan ook de rust verstoord op dit 4595 vrk. km. groote eiland. Een ander beeld biedt de ge schiedenis der laatste honderd jaren op Banka. In 1839 en 1842 hebben er oproeri ge bewegingen onder de Chineesche mijn werkers, in 1851 onder de inlandsche bevol king plaats gehad, welke telkens slechts met behulp van militairen onderdrukt konden worden; ook in 1899 kwam het weer tot ernstige onlusten. In de 20ste eeuw kwamen er be langrijke verbeteringen tot stand; de arbeiders kregen beter loon, voeding en huisvesting werden be vredigend, evenals de verzorging der zieken. De geest onder de mijn werkers is er echter slecht, en het beruchte „Drie-Vingeren-l erbond welke veel heeft van een roovers- bende en onruststoker, steekt er telkens den kop op en veroorzaakt veel zorg aan de regeering. Antieke klank. Het tin is een der langst gebruikte me talen; de „bronstijd" immers is genoemd naar het gebruik der koper-tin-legeeringen voor de vervaardiging van wapenen en an dere voorwerpen. Voor zeer velen ook heett de naam tin een antieke klank, men ver bindt er voorstellingen aan van Oudnoi- landsch interieur en schilderijen uit den tijd van een Van der Helst, een Pieter de VEERTIEN OPVARENDEN GERED. Volgens alt Stockholm ontvangen bericht heeft de Dnltsche veerboot „Preassen" Don derdagavond de bemanning, bestaande uit ell leden, gered van een Nederlandsche sleep boot en drie opvarenden van een Nederland sche baggermachine, welke op weg waren van IJmaiden naar Malmoe. Hooijéi. Inderdaad is toen veel mooi tin- werk vervaardigd, dat echter in dien tijd van onstaan zelfs niet de waarde had, die het later voor verzamelaars en musea kreeg: want de waarde van het materiaal als zoodanig was veel geringer dan bij goud- en zilversmeedkunst het geval was Het gevolg daarvan is geweest, dat veel een voudig werk in tin is gemaakt, huishou delijke sctfotels, kannen en kroezen. Een enkele werkplaats bewaarde nog vormen van de oude tinnegieters, zelfs uit de eer ste helft der 17e eeuw Naast het reusachtige verbruik van tin voor de conserven-industrie, staat het verbruik voor het vertinnen van ijzeren platen, buizen, «talen én looden voorwer pen. Maar eigenlijk komt de auto-industrie als tin-verbruiker op de tweede plaats, want elke automobiel heeft ongeveer drie pond (Engelsche) fijn tin noodig. Tubes tandpasta, verfstof, enz., alle soorten stan- niol-verpakkingen bestaan uit tin: de tand heelkunde en de chemie verbruiken even min onbeduidende hoeveelheden tin. Het is dus geen wonder, dat de oorlog voerende landen veel tin noodig hehben, waartoe zij oude conservenblikken weer tot nieuwe omwerken. In Duitschland wordt een inzameling gehouden van alle soorten tinnen voorwerpen ook kunstvoorwer pen. Uit velerlei blijkt dus wel, hoe onmis baar het metaal „tin is, vooral in dezen tijd MAXIMUM VAN 50 CENT. VOOR VER VANGER 1.50 PER DAG. Naar de regeeringspersdienst meldt, heeft de minister van defensie op 1 April.j.1. een regeling vastgesteld, waarbij de mogelijkheid is geopend, dat ongehuwde dienstplichtigen, die door het verblijf in werkelijken dienst niet in staat zijn zekere geldelijke verplichtingen na te ko men, in het genot komen van een geldelijke vergoeding. Deze regeling betreft voornamelijk uitga ven voor kamerhuur, opbergen en bewaren van meubelen en andere goederen, zieken fonds, begrafenisfondsen enz., vakbonds contributie, huisvesting- gedurende verlof en loon van een tijdelijken vervanger in het bedrijf. Het ligt niet in de bedeoling, dergelijke uitgaven alle tot het volle bedrag te ver goeden, er zijn verschillende grenzen ge steld. Zoo is als algemeene regel bepaald, dat met uitzondering van het loon voor een vervanger de gezamenlijke vergoeding ten hoogste 50 cent per dag bedraagt, ver der dat kamerhuur voor niet langer wordt vergoed dan tot het einde der maand, vol gende op die van opkomst en dat vakbonds contributie slechts wordt vergoed tot een bedrag van ten hoogste 20 cent per week. Wat den vervanger in een bedrijf betreft, zal de vergoeding ten hoogste f 1.50 per dag bedragen. De regeling is in hoofozaak van toepas sing op ongehuwden. Echter sluit zij niet uit, dat ook gehuwden of zij die men ge woonlijk met gehuwden gelijkstelt, voor een vergoeding in aanmerking komen, welke voor henzelf bedoeld is. Dergelijke geval len zullen echter wel hooge uitzonderin gen zijn. Men zal hier moetent denken aan gevallen, waarin b.v. de vader niet met vrouw en kinderen samenwoont en waarbij ook al weer geldelijke moeilijkheden voor den dienstplichtige kunnen blijven bestaan, al genieten vrouw en kinderen kostwinners vergoeding. GOOISCHE INBREKERS STAAN TERECHT. De Amsterdamsche rechtbank behandelde gisteren de strafzaak tegen twee jongeman nen uit Bussüm, den 28-iarigen los-werk- man J. G. P. en den 24-jarigen D. van R eveneens los werkman. Het tweetal was een reeks inbraken in de omgeving van Bussum ten laste gelegd Nie minder dan 16 inbraken waren in den loop van eenige maanden gepleegd. Tenslotte arresteerde de politie deze twee werkloozen. 1 ier inbra ken had de justitie dezen beiden verdach ten ten laste gelegd. De verdachten legden volledige bekente nissen af. zoodat het getuigenverhoor zich beperkte tot het voor den vorm hooren van de bestolenen. De Officier van Justitie eischte te gen den oudsten verdachte, die reeds eerder een gevangenistraf onderkin#, twee jaar gevangenis- straf. Tegen den tweeden verd., die een blanco strafregister heeft, vor derde hij tien maanden gevange nisstraf. De verdedigers drongen aan op een cle mente straf, geheel of gedeeltelijk voor waardelijk onder streng toezicht. Vonnis IS ApriL Om misleiding te voorkomen willen wij U er even op wijzen dat de kennen. Dus alle advertenties, wat dat betreft, zijn mis leidend. Tel. 62 Breexaod Versterkt Uw krachten, verhoogt Uw gezondheid Deze costuums worden niet op zicht gezonden 1 Uitmuntende pasvorm 2 Stabiel binnenwerk 3 Correcte afwerking 4 Lager prijzen Colbertcostuums, stabiel modelhoudend, op eigen kleermakerij gemaakt, 43.00 - 39.00 - 36.00 - 33 00 - 30.00 Colbert- en sportcostuums, stabiel binnen werk, prima afwerking, nieuwe stoffen, 28.75 - 26.75 - 24.75 - 22.75 - 19.75 Colbert- en sportcostuums, gemaakt van solide en zeer moderne sportstoffen, 17.75 - 15.75 - 13.75 - 11.75 - 9.75 De eisch was twintig jaar voor moord en brandstichting. Al leen doodslag bewezen geacht. De rechtbank te Haarlem heeft gistermor gen vonnis gewezen in de geruchtmakende strafzaak tegen den 34-jarigen verzekerings agent C. V., die terecht heeft gestaan wegens moord op zijn collega de la Ch. en brand stichting in diens woning in Mei jl. De rechtbank veroordeelde den man wegens doodslag tot een ge vangenisstraf van tien jaar met af trek van de geheele preventieve hechtenis (ongeveer een jaar). De officier van Justitie, mr. W. M. Paar- dekooper Overman had in een uitvoerig requisitoir wegens moord en brandstichting een gevangenisstraf van twintig laar gere- quireerd. De verdachte bleef tijdens de instructie en ook tijdens de terechtzitting ontkennen zich aan moord en brandstichting te heb ben schuldig gemaakt. Hij gaf toe in de wo ning van verdachte een bezoek te hebben gebracht op den bewusten avond. Er bestond tusschen beide mannen een gespannen ver houding en na eenigen tijd had hij ruzie met de la Ch gekicgen en had hem een klap gegeven. De Ia Ch. was naar de keuken ge- loopen en toen had verdachte daar in drift een hamer uit zijn tasch gehaald, waarmee hij de la Ch op het hoofd sloeg. Deze zakte ineen en in doodsangst was verd. gevlucht. Van de brandstichting hield hij vol niets af te weten. Hij veronderstelde, dat een petro- leumvergasser was gevallen tijdens de wor steling. Ter terechtzitting werden dertig getuigen gehoord. Verdediger was mr. Franeois Pau wels uit Amsterdam. De Duitsche rijksminister van landbouw. Darré, heeft te Boedapest een lezing ge houden. waarin hij den nadruk legde op de systematische ontwikkeling der economische samenwerking in Europa, vooral tusschen de staten van Centraal Europa. Hij con stateerde dat de economische betrekkingen tusschen Duitschland en Hongarije de laatste jaren aantoonen, dat de ontwikke ling van de kwaliteit der Hongaarsche producten een verbetering laat zien. Hij sprak als zijn meening uit. dat economi sche samenwerking tusschen Duitschland en Hongarije een waarborg vormt voor een hoopvolle ontknooping en in staat stelt te verwachten, dat na het huidige conflict een nieuw Europa geboren zal worden, dat zijn grondslag zal hebben in de vreedzame samenwerking der volken. In het lokaal van den heer C. Vis te Oud karspel werd gisteravond eeu openbare ver gadering gehouden, waar de heer VV. van Dok, uit Beverwijk, heeft gesproken over: „Het drogen van groenten en overproduc tie". Na een openingswoord van den hr. H. Bak ker, begon de lieer Van Llok zijn inleiding niet het vraagstuk van de overproductie te bespreken. Het is het meest beangstigende onopgeloste probleem waarmede de tuin- bonw te kampen heeft. De vernietiging van producten, welke overal geschiedde, had lot doel, een bodem in de markt te brengen voor liet betr.. artikel; de groentevernieti- ging hier heeft echter geen zin. omdat het eerst geschiedt als de prijs kapot is. In tuin- bouwkringen wordt te weinig beseft, dat de vernietiging funest is. Het gemis van een wetenschappelijk teelt plan heeft de tuinbouw steeds de das omge daan. W at moet er nu gedaan worden? In dezen tijd met Internationale spanningen mogen er geen groenten meer vernietigd worden. Daartoe moet de marktpositie beheerscht worden, dat Is van zeer groot belang, om te voorkomen, dat de tuinbouw ten gronde gaat. Er moet een marktanalyse komen,, steunende op de economische voorlichting. Daartoe is noodig een tuinbouw-egalisatie- fonds. evenals ae conservenfabrikanten een ordening in hun bedrijf hebben doorge voerd. Het goud in dit fonds zal zijn: geconser veerde producten. Dan heeft men ook ruil- producten, waaraan wij misschien veel ge brek zouden kunnen hebben in de toekomst De steun aan den tuinbouw dient te wor den gegeven in den vorm van de outillage 0111 de markt te beheerschcn. Eenige voorbeelden van de noodzakelijk heid van een marktanalyse en het rekening houden daarmee bij het teeltpian zijn te constateeren, bij druiven, tomaten, komkom mers en kool. Men moet niet met deze mas saproducten aan de markt komen, als de tieele wereld er vol van zit. De tuinbouw moet andere wegen zoeken. Wat gebeurt er als de tuinbouw niets in deze richting doet? Dan ziet het er voor de koudegrondscultuur slecht uit. Dat hebben de bollenkweekers ondervonden bij de hal veering van die cultuur. Hetzelfde kan de tuinbouw overkomen, als het er op aan komt. Spr. vroeg zich af. of het nationaal verant woord is, de arbeidsintens; -\e tuinbouw Zoo in te krimpen. Het zal een nationale ramp zijn, als het intensieve tuinbouwbedrijf op zoodanige wijze wordt ingekroqipen, zegt dr. Molhuijzen. Spr. wees op de verhoudin gen van de im- en export naar verschillen de landen Verschillende landen voeren 2- of driemaal zooveel in ons land in als wij naar hen zenden. Nederland voert 550 mil- hoen meer in dan uit; er zit dus wel ruim te om de markten om die andere landen te bewerken en van deze ruilhandelnositie ge brüik te maken voor den tuinbouw, voor versche of bewerkte groenten. Daarom moet de tuinbouw zich inschake len op het verbouwen van ruilproducten door handhaving van de intensieve cultures. Het beste middel lijkt spr. '.hans het de- nvdreeren van groenten, de nieuwste metho de, door middel 'van heete lucht, welk arr tikel in geperste toestand jaren bewaard kan worden liet neemt 8% v. d. oorspronkelijke ruimte in, ook een belangrijke factor bij de verzending. Deze groente komt precies uit „de pot" vandaan als de versche groente. Dit is het product voor het egalisatiefonds. Volgens spr. is dit het e) van Columbas voor den tuinbouw Ook in hooger regionen van den tuinbouw en bij de regeering heeft dit de aandacht Men overweegt de plaatsing van droog in richtingen voor groenten voor veevoer. Daar ziet niets in. Het moet voor menschelijk ge bruik. De tuinbouw moet er zich tegen ver zetten dat het als veevoer verwerkt wordt. De tuinbouw staat of valt door de keuze welke hij doet op de kruisweg ophoqw of ondergang. Daarom heeft de tunbouw' de middelen te eischen, welke hem in staat stelt het arbeidsintensieve bedrijf in stand te hou den. Na de pauze werden verschillende vrager gesteld.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7