Als hel hart spreekt Wit-linnen mantel Russische adel is toch voordeeliger Een fraaie voorjaarsmantel UITERSTEN Zaterdag 6 April 1940 Vierde blad met zwarte en gele bladmotieven Kort verhaal Doe het met geld Zóó, en nooit anders! In vele Bevallen, waarin dit jaar een nlen- we zomermantel zal worden aangeschaft, zal de stof uit linnen bestaan, niet alleen omdat de mode In die richting haar eischen gesteld heeft, maar ook, omdat een linnen mantel, waarin vroolijke motieven verwerkt zijn, een zomerschen indrnk maakt en bovendien prac- tisch in het gebruik is. Een dergelijke mantel vindt de lezeres hiernaast afgebeeld. Met de zwarte en gele bladeren zal het on getwijfeld een origineel geheel zijn. De links afgebeelde voorjaarsmantel heeft de roomkleurige tint van een eierschaal, met een garneering van marineblauw. Wat de aandacht in dezen iraaien mantel trekt, ls de sierlijke coupe met een lichte aanduiding van de taille en de V-vormige uitsnijding aan den hals. Burges had uitstekend gedineerd. Hier zou hij vast en zeker nog eens terugkomen. Vooral die patrijs was heerlijk. En het res taurant was gezellig en toch gedistingeerd. Als alles in Liverpool zoo was, zou t hem daar best bevallen. Maar hij moest eens op stappen. Hij wenkte den ober. De nota viel nog mee ook. Haast neuriend tastte hij naar zijn portemonnaie. Drommels, waar was die? In elk geval niet op de gewone plaats. Hij door zocht nog twee, drie zakken, maar zonder resultaat. Burges was hevig ontsteld. Hij had zijn beurs toch wel bij zich gesto ken? Ja, voor hij hier kwam, had hij nog ergens sigaren gekocht. Hij moest zijn por temonnaie dus verloren hebben. Of zou hij gerold zijn? Hij had nogal eens in gedrang geloopen, schoot hem nu te binnen. Maar hij had toen niets verdachts gemerkt. En hij had vrij veel geld bij zich gestoken. Ellendig, dat hij juist nu, zijn portefeuille moest thuis laten. Het was een vervelende geschiedenis. Burges legde een beetje verle gen, den ober het geval uit. Die keek strak, maar correct. „Zoudt U Uw huis niet kun nen opbellen?", stelde hij voor. Maar dat ging niet De dame, bij wie hij en pension was, was uit Er zou niemand thuis zijn. „Heeft U relaties?" zei de ober, al minder toeschietelijk. Burger kreeg 't hoe langer hoe benauwder. Hij woonde pas drie weken in Liverpool. Had hij eigenlijk al kennis sen? Onbeweeglijk bleef de ober wachten. „Laat er iemand met me meegaan. Bestel een taxi. Dan maak ik de zaak in orde", zei Burges met een rood hoofd. „Of, moet ik, hahaha (dit lachje kwam er geforceerd uit) hier misschien mijn horloge achterlaten. Meteen haalde hij een gouden uurwerk te voorschijn en legde dat op tafel. De kellner bekeek het horloge, aandachtig. Het was een prachtig ding, in elk geval meer waard dan het heele diner. Deze klant leek hem toch wel be trouwbaar. Burges keek schuw om zich heen. Geluk kig was 't incident niet erg opgevallen, al begon het nu toch al de aandacht te trek ken. Ja, wat zou er nu gebeuren: kwam er een taxi, 'of hielden ze het horloge. Plotse ling mengde zich een heer, die bescheiden had toegekeken, in de kwestie. „Laat mij U helpen,", zei hij met zachte stem. „Ik be grijp hoe. onaangenaam het voor U is. Maar zooiets kan iedereen overkomen. Hoeveel is 't ober? U staat mij toe, meneer? U stuurt me dat bedragje wel naar mijn hotel". Burges haalde opgelucht adem. Heerlijk, hij was uit den brand. Hoe kon hij zijn red der danken! Hij putte zich dan ook uit in dankbetui gingen. Maar de ander weerde glimlachend af. 't liad immers niets te heteekenen. Maar Burger rustte niet voor de vriendelijke me neer er in toestemde met hem naar huis te rijden en daar de zaak te regelen. Meneer Shefferd de lieeren hadden zich voorge steld.. had er tenslotte niets op tegen, om dat hij met zijn avond toch geen raad wist. Hij was voor een paar dagen voor zaken in Liverpool. 's Avonds kon hij niets doen en 't was nog te vroeg om naar huis te gaan. Dus ging hij zelfs in op Burges uitnoodiging ergens in een club een whiskey te drinken. Zoo kon Burges hein tenminste een beetje bedanken voor de hem verleende liulp. „Ik ben zoo term* meneer Shefferd", ex cuseerde Burges zich toen ze zijn huis be reikt hadden. „Blijft U in den wagen, ver moeit'U niet". De heer Shefferd vond alles goed, al vond hij 't overdreven, dat Burges zoo'n haast met die terugbetaling maakte. Enfin, op deze manier ging de avond om. Burges was gauw terug en deed zijn schuld af in de taxi. Hij beschikte alleen over papieren geld. Had hij de portefeuille zooeven ook maar bij zich gehad, dan was al die soesah niet gebeurd. Dat werd echter alles ruimschoots ver goed door de genoeglijke uren, die hij met Shefferd in zijn club sleet. Buitengewoon spraakzaam was deze wel niet. maar toch een prettig mensch, die goed kon luisteren, wat de praatgrage Burges bijzonder waar deerde. Zoo werd 't voor ze 't wisten half elf. „Ik moet nu toch naar mijn hotel" zei meneer Shefferd bescheiden. „Ik moet mor gen weer frisch zijn voor mijn werk. „Nu je bent frisch", begon Burges. wat onzeker van tong, al te tutoyeeren. „Jij hebt twee whiskey's gehad en ik... vijf. Of waren het er... zes? het waren er zes geweest. Daarom probeerde meneer Shefferd Burges met zachten drang mee te krijgen. De laatste stribbelde niet tegen, hij begreep dat 't voor zijn eigen bestwil was. Dus stapten de hee- ren weer samen in een taxi. En de heer Shefferd bracht Burges die dat zonder twij fel 't meest noodig had,.naar huis. Daar nam Burges roerend afscheid en beloofden den ander, hem morgen in zijn hotel te ko men opzoeken. Toen verdween Burges eenigszins zwaaiend in de deur. „Naar het station, gauw!" zei de heer Shefferd gehaast tegen den chauffeur. „Hm", mompelde hij toen tot zichzelf, „ter wijl hij met een zaklantaarn, de inhoud v^n Burges' portefeuille doorzocht. „Dat valt me mee. Hoe kan iemand zooveel geld bij zich steken? Het is alleen jammer dat ik hem dat horloge heb laten houden. Maar zoo ben ik nu eenmaal. Als 't hart bij me spreekt! Hij was zoo'n aardige kerel. Ik kon hem niet alles afnemen. Ik had hem zijn portemonnaie ook al gerold!" ALLES TE KOOP, OOK EEN TITEL Reeds voor den oorlog 19111918 had er een levendige handel plaats in graafschap pen en baronieën. Weliswaar was het land dat men met den titel correspondeerde meestal fictief, of liet bestond uit een lap zout water of tien vierkante meter woeste nij. maart dat waren bijkomstigheden. Hoewel door de huidige crisis de prijzen ietwat gedrukt zijn, bloeit de „adelbeurs" nog steeds en zoover wij weten is zij nooit gesloten geweest wegens malaise. Wie de advertentiekolommen der groote kranten doorkijkt, ontmoet daar niet zelden annon ces, waarin „jongedame van oude familie" wenscht te huwen met rijke partij, of wel: ..Engelsch edelman" een degelijke vrouw zoekt. Ock kunnen er „schikkingen" worden getroffen in verband met naamsveranderin gen, wanneer men een buitensporig hoogen prijs voor een of ander „lief, oud kasteeltje" (lees: vervallen buitenhuis, gedeeltelijk in puin) wil hetalen. Dikwijls hoeft men niet eens brieven onder leter X. te schrijven, maar is een telefoontje voldoende. Men spreekt dan af, wanneer een conferentie zal plaats hebben. Meestal is het een huwelijksbureau, dat hem. wiens ziel naar adeldom haakt, uit de verlegenheid helpt. Natuurlijk onder houdt het bureau relaties met eerste krin gen. HET HUWELIJKSBUREAU IN ACTIE Men wordt ontvangen door een chique dame, die het zich eenigszins schijnt aan te trekken, dat ze geen handkus krijgt. Zij is min of meer op leeftijd en past volkomen in de deftige kamers. Men neepnt plaats en legt alles uit. Rijzondere verlangen worden kenbaar gemaakt. Door de dame worden vragen gesteld. Is het voor meneer zelf of voor een derde, misschien een vrouw? Gaat het alleen om een verwisseling van naam? Men oppert bezwaren. Is het zeker rlat een scheiding, onmiddellijk na het huwelijk kan plaats hebben? De dame maakt een bijna veront waardigd gebaar. Maar natuurlijk kan dat! Is niet een van haar beste klanten heelemaal „naar boven" ge trouwd? Ze begon eenvoudig als mevrouw von Ibeide en is nu reeds gravin. De chique dame haalt een boekje te voorschijn en toont de na men van een reeds edellieden. Deze menschen houden zich in het leven door voortdurend te trouwen en weer te scheiden. Hun vrouwen zijn dan automatisch in den adelstand verheven. VAN TOT VOOR ZESHONDERD GULDEN. De prijs, die het bemiddelingsinstituut voor de titels berekent, ligt binnen het be reik van ieder burger. Het te betalen be drag bestaat uit twee deelen: het eene wordt uitgekeerd aan dengcen. wiens pa triarchalen naam U aanknoopt, het andere ontvangt het bureau als provisie. Een een voudig ,van tot" is te bekomen voor zes A negenhonderd gulden. Het prijsver schil valt te verklaren uit de klankwaarde van den naam. Er bestaat uit den aard der zaak eenig onderscheid tussehen „Von Pie- tersen tot Jansen" en „Von Löwenhaut". Een echte baronnen-naam kost iets duur der: voor achttienhonderd gulden is men eigenaar. Graven beneden de 3000 gulden zijn niet in dén handel. Een paar procent (20 30) voor administratiekosten wordt bovendien in rekening gebracht. Een „Frei- herr" is nog kostbaarder en een vorst moet minstens zesduizend gulden opbrengen. Op Russische adel wordt 90 korting verleend. Heeren. die hooger op willen, hebben het zooals reeds werd aangeduid moeilijker dan dames. De wet stelt hier grenzen en het een- •voudigst is het dan ook zich te laten adop- teeren. In Nederland heeft dit juridisch geen beteekenis, maar in Duitschland wel, en daar is het dan ook een geliefd middel. De pleegouders ontvangen van hun aange nomen zoon een som ineens of een lijfrente. Beide partijen zijn gewoonlijk zeer wan trouwend. De edelman is bang. dat hij zijn geld niet krijgt en de edelman (vrouwe) in spé vreest trucs of onzuiverheden. De brui degom van professie moet schriftelijk belo ven onmiddellijk na de echtvereeniging in een scheiding toe te stemmen en zijn bruid daarna nooit weer onder de oogen te ko- nien. Voor een blijvende verbintenis behoeft de lezere* niet angstig te zijn. want de we- derzijdsrhe minachting is gewoonlijk zoo groot, dat de jonge echtelieden verlicht ademhalen wanneer ze van elkanders ge zelschap verlost zijn. Geheimhouding is eveneens een belangrijk ding. maar ieder weldenkend mensch be grijpt, dat hier sprake is van een soort ambtsgeheim. Dikwijls ook heeft de geschiedenis een onaangename nasleep. Afpersing en con tractbreuk maken het leven tot een hel. De crisis doet de betalingen vaak stokken, en processen zijn niet zelden het gevolg. Honderden menschen loopen rond, die den dag vervloeken, waarop zij graaf wer den WAT MENIGEEN NIET WEET. De 90-jarige Japansche grijsaard Haehi- roemon Hattori en zijn vrouw Tome. hebben 48 achter-kleinkinderen. In de laatste 50 ja ren is geen van zijn kinderen, kleinkinde ren of achterkleinkinderen gestorven. Prof. Dr. E. Zak van de Weensche Uni versiteit, heeft onlangs geconstateerd, dat sommige menschen dik worden zonder te eten. Hij geeft hier de volgende verklaring voor: ook de ademhaling brengt een ge wichtstoename teweeg. Volgens deze ver klaring, zouden dus de dames, die „aan de slanke lijn doen", ook niet mogen ademen. Het „Lagoa Escura" (Zwarte Meer) in de Portugeesche bergen, heeft water, dat zoo zwart is als inkt. Er leven geen visschen in: geen vogel noch een ander dier komt er ooit hun dorst lesschen. Margareth Brickers, een vrij onbekende Amerikaansche filmactrice, heeft van haar kapper een aanzienlijke schadevergoeding gekregen, omdat haar haar na het verven inplaats van platina-blondgroen op droogde. De ijsontwikkeling aan de polen bedraagt jaarlijks 80.000 kubieke meter. Van Groen- land's Westkust drijven jaarlijks 30 ijsber gen af, van de Oostkust daarentegen 7200. Bij het afdrijven naar het Zuiden verklei nen de ijsmassa's spoedig; zij bezitten bi; New Foundland dikwijls nog slechts het tiende van hun oorspronkelijke grootte. Mr. N. Clark te Maidenhaid (Eng.), wordt iederen ochtend gewekt door een getik op zijn venster. Zijn „porder" heet Juliet en is een Bantam-hoen. Zoodra Mr. Clark het venster heeft geopend, vliegt Juliet op de tafel, legt in een daartoe speciaal bestemd mandje een ei, en vliegt kakelend weer hei raam uit. Zoo krijgt Mr. Clark altijd een versch eitje bij zijn ontbijt, In één uur legt onze aardbol, die wat sneh heid betreft nog door geen enkele auto of vliegtuig verslagen is, de aanzienlijke af stand van 1776 kilometer af op haar „rond vaart" om de zon. De lekkerbek, de rauwkosf-eter en de sportmaniak. De lekkerbek: Wat is het leven zonder vleesch en jus? Ik zeg maar: eet zooveel je kan enh^enü, Smul nog van karbonaad. gebraden duif, Straks is 't „bon zooveel voor een vette kluif Gezondheid krijgt men slechts door veel te eten! De vegetariër: Ik huldig soberheid, verafschuw vreten! Een wortel geeft den mensch eerst waardigheid, Of een radijs, met bladgroen toebereid, Genadig is mij ieder der seizoenen. Ik leef gerust bii knollen en citroenen En rammelt soms van holligheid mijn maag. Ik kauw een rammenas en ik verdraag De voetbalmaniak: Ofschoon ik ieder graag het zijne gun. Houd ik liefst 't midden tussehen dik en dun, Ik zie „geen been" in visch en vleesch te smullen, Nóch in somtijds mijn maag met ras te vullen! De voetbal redt me van des vreters vet En tevens van den griezel van t skelet i

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 13