Deensche regeering op broeder basis «allen Engelsche «loot aan Pro-Duitsche strooman regeering in Oslo Groote vastberadenheid in het Engelsche Lagerhuis Opperste oorlogsraad te Londen Iriieen 1 De periodieke verloven ingetrokken De inval in Denemarken en Noorwegen Zeegevecht in het Noorden Het geheele land verduisterd - Rantsoeneeringen aangekondigd Nederlandsche freiler opgebracht 1 Geheel samengesteld uit Noorsche Nationaal-Socialisten „Geen verzet tegen de Duitsche invasie" Positie van Nederland gunstiger? Postvluchten op Indië EERBERICHT DE BILT SEINT» Treinenloop beperkt Onze ministerraad bijeen Rechts: De haven van Oslc welke thans, evenals vele andere strategische ponten van de Noorsche kost, ln handen is van de Doitsche troepen. Links: Waar Dnitsche troepen bij de bezetting van De- aemarken landden. Van Kopenhagen strekt zich langs de Sont naar Hel- singör de groote moder ne autostrada nit, die een der voornaamste verbindingen vormt tus schen de Deensche hoofdstad en de Noorde lijk gelegen plaatsen. DUITSCHE TROEPEN BETALEN NIET C0NTANT1 In de vergadering van den Deen- schen rijksdag heeft minister-presi dent Stauning gisteravond gezegd den dood van de goede zonen van Denemarken, die 's ochtends hun le ven hebben gelaten, te betreuren. De eenige wensch van Denemarken is vrede. Vervolgens kondigde de mi nister-president aan, dat een regee ring op breeder basis zal worden ge vormd. De partijen hebben hun toe stemming verleend en de onderhan delingen zijn thans gaande. Het land geheel verduisterd Met ingang van gisteren is tot nader order de volledige verduistering van het geheele land bevolen. Ongeacht deze verduistering zal het spoorwegverkeer ook 's avonds en 's nachts voortgaan, hetzelfde geldt voor het verkeer van autobussen, trams en taxi's in de groote steden. De directie van de spoorwegen heeft me degedeeld, dat de veerdiensten tusschen Ko penhagen en Malmoe, alsmede tusschen Helsingoer en Helsingborg, dus de beide spoorwegverbindingen van Denemarken over de Sont met Zweden, tot nader order gestaakt blijven. De Deensche luchtvaart maatschappij heeft medegedeeld, dat voor- loopig alle verkeersvluchten boven Dene marken verboden zijn. Duitsohe troepen betalen, met certificaten. De Deensche radio-omroep heeft gister avond medegedeeld, dat de Duitsche troe pen hun aankoopen in Denemarken zullen betalen met certificaten van de „Reichs- kredit Kasse" in plaats van met contant geld. De koers is vastgesteld op 1 rijks mark 2 kroon. Duitsche valuta mag niet van de soldaten aangenomen worden. De soldaten hebben opdracht voor alle aan koopen te betalen, doch bij militaire nood zaak hebben zij het recht goederen op te vorderen tegen ontvangstbewijzen, die zon der verwijl gehonoreerd zullen worden. Verder worden beperkingen voor den aankoop van benzine, levens middelen en andere producten door het Deensche publiek aange kondigd. Overigens moet erop worden gewezen, dat Radio Kopenhagen thans onder Duitsch toezicht werkt. Proclamatie van den koning. De Deensche koning heeft gisteren een proclamatie uitgegeven, waarin hij protes teert tegen de bezetting van Denemarken en er bij de bevolking op aandringt kalm te blijven. De proclamatie eindigde met de woorden: God behoede U allen, God behoe de Denemarken. Twee Belgische visschersbooten naar Engelsche controlehaven. Twee Belgische visschersschepen zijn op de Noordzee door Engelsche oorlogsbodems gepraaid en naar een controleha» en opgebracht. Men gelooft, dat ook een Nederlandsche treiler zich in dezelfde omstandighe- den bevindt. Duitsch rapport: Twee slagschepen en twee kruisers zwaar bescha digd. Engelsch rapport: Geen slagschip getroffen, twee kruisers slechts door scherven geraakt. Het opperbevel der Duitsche weermacht- maakt bekend: Op grond van ontvangen rapporten van verkenners, zijn gistermiddag sterke een heden van het Duitsche luchtwapen uit De nemarken en Noorwegen opgestegen. In het noordelijk deel van de Noordzee werden vij andelijke slagschepen, zware en lichte krui sers, zoomede torpedojagers gesignaleerd. Volgens tot nu toe ontvangen radio berichten is als eerste gedeeltelijk resultaat vast te stellen, dat door bommen van zwaar kaliber werden getroffen: twee slagschepen elk door drie voltreffers, twee zware kruisers, eveneens door zware voltreffers. Een schip ligt met zware slagzij, 'n an der staat in brand. Groote olievlekken bedekken 't zee oppervlak over een groot gebied. Nader wordt bericht dat het Duitsche luchtwapen er in is geslaagd met de voor een deel naar de Noorsche vliegvelden ver plaatste gevechtstroepen een Engclsch- Fransche vlootgroep ten westen van Ber gen zware verliezen toe te brengen. Volgens de tot nu toe ontvangen mede- deelingen zijn twee slagschepen en twee zware kruisers door zware bommen eenige keeren getroffen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Oslo: Om half negen gisterenavond heeft Vid- kun Quisling voor den Noorschcn omroep de proclamatie voorgelezen van een nieuwe Noorsche regeering aan het Noorsche volk. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regeering, verwijst in de eerste plaats naar de schen ding der Noorsche neutraliteit door Enge land, welke uit de legging van mijnenvel den e.d. heeft bestaan. De proclamatie verwijst voorts naar de „niets zeggende protesten" der voormalige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „nationale concentratie" het bewind overgenomen om de belangen van Noorwgen op dit oogen- blik waar te nemen. De oude regeering is afgetreden en door. een nationale regeering vervangen. rt In de verklaring worden alle Noren aan gespoord de handen ineen te slaan om den toestand het hoofd te bieden. Quisling zeide, dat verdere tegenstand gelijk te stellen is met de misdadige vernie tiging van waarden. Tenslotte volgde een oproep aan de weer macht de nationale regeering te gehoorza men. De leider der gisteren te Oslo gevormde Noorsche regeering, Vidkun Quisling, heeft na den oorlog als secretaris behoord tot de expeditie van Nansen naar Rusland. In 1932 werd hij minister van landsver dediging. Later trad hij evenwel uit de regeering en richtte hij de beweging „Nas- jonal Samting" op. Deze partij, de „Nasjonal Samling" partij der nationale eenheid was ge vormd naar het model van de Duitsche na tionaal socialistische partij. In het parle ment, dat honderdvijftig leden telt, was zij niet vertegenwoordigd. GEEN GEALLIEERDE OORLOGSBODEMS GETROFFEN. De Britsche admiraliteit, spreekt de Duit sche bewering tegen, dat twee slagschepen door bommen zijn beschadigd en dat twee kruisers zijn getroffen. De waarheid is, dat slechts twee kruisers zeer lichte schade door scherven hebben opgeloopen. De oorlogsmachine op volle toe ren. Rede van Chamberlain. In een stemming van groote vastberaden hcid is gistermiddag het Britsche Lagerhuis bijeen gekomen, en Chamberlain werd met gejuich begroet, toen hij de zaal betrad om een korte en zakelijke rede te houden. Winston Churchill ontbrak en de leider; van de oppositie sloten zich geheel bij de re- geeringsverklaring aan. Wanneer iemand waagde eenige critiek te uiten, werd hem ter stond door eigen partijgenooten het zwijgen opgelegd. Niets kan Zweden en Noorwegen redden aldus ving Chamberlain aan, dan hun vast beradenheid en het zich aansluiten bij dr geallieerden. Het gevaar staat op hun drem pel. De premier schetste de bekende gebeur tenissen, die aan den inval der Duitschers waren voorafgegaan en zeide vervolgens: De Duitsche regeering beweert, dat haar aanval op Noorwegen een re- pre saile vormt voor de actie der geallieerden in de Noorsche wateren. Deze verklaring zal natuurlijk nie mand om den tuin leiden (toejui chingen). Een zoo uitgewerkte opera tie, die een gelijktijdige landing met zich medebrengt van troepen in een aantal havens, vergezeld door vloot- strijdkrachten eischt lang van tevo ren opgestelde plannen. De inlichtin gen wijzen duidelijk aan, dat dit op treden niet alleen ontworpen, maar reeds in uitvoering was voordat de mijnen werden gelegd. De afstand van de naastbijzijnde Duitsche haven Cuxhaven naar Trondheim is bijna zevenhonderd mijlen. Aangenomen, dat de expeditie onmiddellijk vertrokken is, na de aankondiging van de operaties voor het leggen van de mijnen, kon zij nog niet zijn aangekomen. De Britsche regeering heeft terstond de Noorsche regeering de verzekering gegeven, dat met het oog op den Duitschen aanbal op haar land, zij besloten- had terstond haar volledige hulp aan Noorwegen te ver- 'cenen (luide toejuichingen! en te kennen heeft gegeven dat zij den oorlog in volledi- re deelgenootschap niet haar zal voeren. „Machtige eenheden der vloot bevinden óch op zee. Het zou niet in het openbaar helang zijn om in dit stadium bijzonderhe den mede te deelen over eenigerlei opera ties, waarin zij thans zijn gewikkeld. Wi' zien deze nieuwe bedreiging van de onaf hankelijkheid van vrije volken onder oogen in de nauwste samenwerking met de Fran- sche regeering. welker strijdkrachten met die van onszelf samenwerken. Ik twijfel er niet aan, dat deze verdere vermetele en wreede daad van agressie zal uitloopen ten nadeele van Duitschland en zal bijdragen tot zijn uiteindelijken nederlaag", eindigde Chamberlain. De Nederlandsche gezant aanwezig. De Nederlandsche gezant behoorde tot de diplomaten, die de rede van Chamberlain aanhoorden. De diplomatieke bedrijvigheid BESLOTEN TOT HET NEMEN VAN MILITAIRE EN DIPLO MATIEKE MAATREGELEN TE GEN DEN DUITSCHEN INVAL. MILITAIRE LEIDERS AANWEZIG. Officieel wordt uit Londen medegedeeld: „De opperste raad van oorlog der geal lieerden Is gistermiddag te Londen bijeenge komen voor de zevende maal sedert het uitbreken van den oorlog ter bespreking van den toestand, die het gevolg is van den Duitschen inval in Noorwegen en Dene marken. De vertegenwoordigers van beide landen hebben de geheele situatie bestu deerd en hebben in volledige eensgezindheid besloten tot verschillende militaire en di plomatieke maatregelen, welke genomen zullen worden om het hoofd te bieden aan deze laatste daad van agressie. Engeland was vertegenwoordigd door Chamberlain, Halifax, Churchill, Stanley en Samuel Hoare, die waren vergezeld van Cadogan, Newall, Dudley Pound en Ironside; Frankrijk door Reynaud en Daladier, die waren vergezeld van Corbin, admiraal Dar- lan en generaal Koeltz. De Italiaansche meening. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft, dat de Italiaansche openbare mee ning, die de schending der Noorsche neu traliteit door de Westelijke mogendheden liee11 afgekeurd, de Duitsche maatregelen als volkomen gewettigd beschouwt. Duitsch land heeft zich strategische posities van den eersten rang verschaft en, terwijl de gealli eerden den ertstoevoer naar Duitschland wilden afsnijden, zal Duitschland thans de controle over de Scandinavische mijnen heb ben. Eventueele Noorschen tegenstand zou slechts een formeel karakter kunnen hebben HET DUITSCHE SLAGSCHIP GNEISENAU VERLOREN? Radio Stockholm meldt, volgens United Press, dat gisteravond in het Noordelijk deel van de Noordzee een hevige zeeslag woedde. Volgens onbevestigde berichten is het Duitsche slagschip „Gneisenau" tot zinken gebracht met 1500 man aan boord. De operaties zouden voltrokken worden tijdens een zwaren storm. Er staat een holle zee. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Op grond van ontvangen rapporten van verkenners zijn gistermiddag sterke eenhe den van 't Duitsche luchtwapen uit Denemar ken en Noorwegen opgestegen. In het Noordelijk deel van de Noordzee werden vijandelijke slagschepen, zware en lichte ki uisers, alsook torpedojagers gesigna leerd. olgens tot nu toe ontvangen radioberich ten is als eerste gedeeltelijk resultaat vast te stellen, dat door bommen van zwaar ka liber werden getroffen: twee slagschepen elk door drie voltreffers, twee zware kruisers eveneens door zware voltreffers, een schip' ligt niet zware slagzij, een ander staat in brand. Groote olievlekken bedekken het zeeopper vlak over een groot gebied. olgens den vlootcorrespondent van Reu ter is geen bevestiging verkregen van het bericht. Volgens hetwelk aan de Noorsche Westkust eep zeegevecht zou worden gele verd. Niet ten onrechte, aldus deze cor respondent, is de marine altijd een zwijgende dienst genoemd Het is niet waarschijnlijk dat Britsche schepen, die in de Noorsche wateren liggen, radiomededeelingen zoudln doen en daardoor hun positie verraden Eén Zwaluw maakt nog geen zomer. Denk om de koele avon den. Bij verkoudheid direct Aspirin nemen. Op de uitreis bereikten gisteren de „Torenvalk" met gezagvoerder Brugmans Alexandrië en de „Wie lewaal" m. gezagvoerder Gravis Sin gapore. Deze vliegtuigen worden on derscheidenlijk 14 April en heden te Batavia verwacht. Op de thuisreis landde de „Bui zerd" met gezagvoerder van Vee- nendaal te Rangoon. Dit toestel wordt 13 dezer te Napels verwacht, De „Reiger" met gezagvoerder von Weyrother kwam te Napels aan. Verwachting: Meest zwaar be wolkt met enkele lichte re genbuitjes, weinig veran dering In temperatuur, meest matige wind uit N. richtingen, in Londen neemt thans af, de oorlogsmachi ne draait op volle toeren. In geallieerde kringen is men van meening, dat de ont wikkei n? van den toestand voor Nederland en Belgie gunstig ,s .De lage landen raken op den achtergrond, zegt men te Londen. OOK DE VACANTIE-VERLOVEN EN VOOR EEN GROOT AANTAL MILITAIREN DE ZAKEN- EN STUDIEVERLOVEN. De Regeeringspersdienst meldt: De regeering heeft bij wijze van voor zorgsmaatregel besloten de volgende ver loven in te trekken: a. Voor al het personeel van land- en zee macht: de periodieke verloven; vacantie verloven; buitengewone verloven (met uitzon dering van die, verleend wegens ern stige ziekte of overlijden van gezins leden). b. bovendien voor het personeel, behooren. de tot de luchtstrijdkrachten, de Iuchtdoel- artiUerie, de luchtdoelmitrailleurs en de zoekichten: zaken verloren; studieverloren, Alle militairen aan wie vorengenoemde verloven zijn verleend, moeten terstond naar hun standplaats terugkeeren. die uHesrtpfvoieVerl^ven val.len niet degenen, «tel van eerste oefening hebben of uit hui ppJp n,0g-te vervullen gedeelte van dip Hp i- 0ftfeninR hebben gekregen. Zij, alsnog rr 't U1's^e' genieten, behoeven voor hun uitstel °P omen voor het einde van Rz-PERKING VAN DEN TREINENLOOP. tof li v'erf)and F161 bet te verwachten mili- vervoer heeft de directie der Neder- fpnfioK Spoorwegen op hoog bevel beslo- vnnr nnk af? dienstregeling wederom \oor onbeperkten tijd te onderbreken. npr'wtp6ri-p'n a/S biervan is wederom een be- dienstregeling in het leven geroepen, welke iets uitgebreider is dan de beperkte dienstregeling van 4 September j!l geichakeki0dlg Worden weer autobussen in- DEN HAAG. - De Ministerraad is gister- a\ond te half tien op het Departement van - lgemeene Zaken bijeen gekomen ter bespre king van de toestand.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2