Abonneert D op dit blad VIM H ET, AUTO M ATI SCH E REINIGINGSMIDDEL, BE SPAART U GELD DOOR ZIJN VEILIGE WERKING. Mijn ziet er MIDDELEN verschrikkelijk uit - helemaal bedekt met krassen. Maar het is nu geen tijd om geld uit te geven voor een nieuw badl Het wetsontwerp betreffende slagkruisers in Den Volksraad ÏUeuuM uit lOitc Visscherij Spring niet verder dan Uw stok lang is rueuiuA Ziekenfonds „Texel" BVL-avond Burgerlijke Stand van Texel De Graaf's lunchroom centraal verwarmd Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen KeAJü ejti Zenduiq, ft Aneta uit Batavia meldt: De voorzitter van den Volksraad heeft vanmorgen de derde buitengewone zitting van dit college geopend. Van de leden waren er 49 aanwezig, waar onder alle fractie-leiders. De voorzitter begon zijn openingsrede met enkele opmerkingen over den vorm. waarin de vlootvoorstellen aan den Volksraad zijn voorgelegd. Blijkens de toegezonien stukken is het de minister van defensie geweest, die deze voorstellen volledig heeft ontworpen en in wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk van de rijksbegrooting onderge bracht. 6 De Nederlandsche bewindsman neemt in gijn toelichting ook de grondslagen voor de defensie van Indië in beschouwing en hij oor deelt niet alleen over de versterking van de Staatsmarine en de Indische vlootbasis, maar ook over de sterkte van het Kon. Ned. Ind. Leger. Met een beroep op artikel 71 van de Indi sche Staatsregeling is aan den Volksraad ver zocht (vermoedelijk als uitzondering) op dit ontw^rp-begrootingswet van raad te dienen. Aldus is een andere procedure gevolgd dan vroeger bij soortgelijke onderwerpen ge schiedde. Spr. memoreerde de behandeling van het voor-ontwerp van de toenmalige vlootwet, te zamen met het advies van de Indische defen siecommissie 1921. voorts de behandeling van de grondslagen der Indische defensie van J930, en vervolgens de vlootkostenverdeeling van 1939. Het laatste ontwerp was door de jninisters van defensie en koloniën gezamen lijk onderteekend. De voorzitter wees er verder op, dat de eigenaardigheden van de thans gekozen pro cedure en de verschillen met de vroegere pro cedures ons herinneren aan de nog immer staatsrechtelijk onvoltooide en staatkundig onvolledige organisatie van het Koninkrijk. Hij vestigde daarop de aandacht geenszins om daarover een gedachtenwisseling te openen, doch integendeel in de hoop, om die te voor komen, door in overweging te geven het bij dit onderwerp het bij deze probleemstelling te laten, waaraan de verklaring ware toe te voe gen, dat de Volksraad te gelegener tijd daar op wil terugkomen. Het is thans een overheerschende noodzaak fim de verdediging van het Koninkrijk (en van het Indische grondgebied in het bijzonder) zoo spoedig mogelijk te versterken, opdat onze zelfstandigheidspolitiek door eigen mili taire machtsmiddelen zooveel mogelijk doen lijk wordt beveiligd. Dit is een zaak niet alleen van het Neder landsche volk tot wie de memorie van toe lichting is gericht, doch mede van alle Ne derlandsche onderdanen in Indië, weliswaar geen nationale eenheid, doch door lotverbon- denheid, saamhoorigheidsgevoel, en gemeen schappelijke belangen onderling en met de andere deelen van het Koninkrijk vereenigd. Spreker verzocht hierna de leden zich in afdeelingen te begeven, waarbij hij er op wees, dat de afdeelingsvergaderingen, zoo noo- dig, vanavond zullen worden voortgezet. Het. onderzoek in de afdeelingen van het vlootontwerp zal vanmiddag om ongeveer twee uur zijn beëindigd. Het afdeelingsverslag van den Volksraad is waarschijnlijk morgen ochtend gereed. Urk, 8 April. Door 6 vaartuigen werd héden aan den Gem. Vischafslag alhier aangevoerd: 130 pond schelvisch, prijs 910 ct.; 105 pond rog, 14%15 ct. per pond en 28 manden nest, prijs 4045 ct. per mand. De aal- en paling- visschers zijn weer ter visscherij op het IJsselmeer uitgevaren. OUDE BEKENDE HEENGEGAAN. De bij alle Urkers en oud-Urkers bekende wed. J. van Veen, is in den ouderdom van 87 jaren overleden. Zij genoot bij allen een zeer groote bekendheid, onder den naam van „Trientje van Veen", aangezien zij bijna 30 jaar in de nuttige handwerken werkzaam was. Zeer velen van onze Urkers en oud- Urkers heeft zij nog het breien geleerd. URK, 8 April. Zeventien (17) vaartuigen voerden j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aan: 35 pond kuilpaling van 5 tot 8 pond per vaartuig, prijs 25 tot 26 ct.; 180 pond snoekbaars, 15 tot 16 ct.; 120 pond schelvisch, 13 tot 14 ct.; 100 pond rog, 10 tot 13 ct. per pond en 40 manden nest, prijs 35 tot 40 ct. per mand. In de vorige maand Maart is de visscherij in de voormalige Zuiderzee tot bevredigend ge weest. Dit was vooral het geval met de snoek- baarsvisscherij. Hiervan werd dan ook nog bijna 38000 pond aangevoerd, tegen een gemiddel den prijs van 15 tot 16 ct. per pond. Met de visscherij benoorden den afsluitdijk gaat het ook nog niet naar wensch. De zoo begeerde voorjaarsharing laat nog steeds op zich wachten. Het is wel zeer waarschijnlijk, dat deze haring in het geheel niet meer te vangen is, aangezien deze visscherij het vorige jaar ook al zeer miniem was te noemen. Aan den afslag werd verleden week nog geen versche visch van de Noordzeevaartuigen aangevoerd. Daarom waren de prijzen van de gestuurde vischsoorten nog zeer duur. Er was de vorige week zeer veel vraag aan de markt haar de rog. Onze groote Noordzeevloot heeft verleden week nog zeer weinig kunnen visschen. Het weer liep voor deze gelegenheid zeer tegen. Veelal kon er maar 1 tot 2 etmalen gevischt worden. Velen van onze visschers brachten soms ook hun geheele vischtuig weg. Ook zijn de garnalenvisschers weer met de visscherij Voor de kust begonnen. De vorige week (1 tot en met 6 April) werd door 4 tot 17 vaartuigen per dag aan de Ge meentelijke Vischafslag alhier aangevoerd 40 pond kuilpaling, prijs 25 tot 26 ct.; 230 pond snoekbaars, 15 tot 16 ct.; 400 pond schelvisch, 12 tot 14 ct.; 160 pond poonen, 10 tot 15 ct.; 350 pond rog, 12 tot 17 ct. per pond en 80 manden nest, prijs 35 tot 40 ct. per mand. Kromme sprongen maken Hoort niet tot de zaken Die ik prefereer. Wie geen kapitaal heeft. En toch zulk een kwaal heeft, Is een lastig heer. Altijd moet hij leenen, Dan eens bjj de eene. Dan weer bij de aAr. En in 't schuld betalen Zal hij dikwijls falen. Want dat valt te zwaar. Dus maar weer aan 't vragen, Vrienden, buren, magen. Steeds maar geprobeerd. Want dat moet weer strekken, Oude schuld te dekken, En dat is verkeerd. Altijd in de zorgen, t' Avond en te morgen, Nimmer eens schoon baan. Hoe hij zich moog weren, Telkens grijnzen beeren Als een spook hem aan. 't Walletje bij 't schuurtje, Of gebrek begluurt je, En het schaadt je eer. Kromme sprongen maken, Hoort niet tot de zaken, Die ik prefereer. k. Het Hoofdbestuur van het Ziekenfonds „Texel" hield gisterenavond een vergadering in Hotel „De Oranjeboom". Afgevaardigden van alle dorpen van Texel waren aanwezig. De bijeenkomst werd geleid door den voor zitter, den heer T. Dogger. Eerst kwamen verschillende zaken aan de orde, die reeds in de afdeelingsvergaderingen zijn behandeld. Ook las de administrateur, de heer Michels, nog eens het Jaarverslag, waaraan hij nog toevoegde, dat op dit moment het ledental tot 4700 is gestegen. Vervolgens werd besloten om een controle commissie te benoemen. Het voorstel hiertoe werd gedaan door den administrateur, die het niet verantwoord achtte dat er geen geregelde contróle werd gehouden, omdat de ontvang sten en uitgaven per jaar over niet minder dan 45.000.loopen. Bij het voorstel tot wijziging van art. 10 van het reglement kwam de vergoeding in bespreking, die de tandarts zal genieten bij de nieuwe regeling. Het bleek, dat de tandarts volgens de regeling van de Maats. t. b. v. Geneesk., hier te veel ontving en de specialis ten in Den Helder te weinig. Tot heden ont ving de tandarts 2214, dit wordt nu onge veer 1300.de specialisten ontvangen 4273, dit wordt nu pl.m. 5500.Besloten werd aan de Maats. t. b. v. Geneesk. te ver zoeken om in het Reglement een artikel in te lasschen, waarbij wordt vastgelegd, wat men als ziekenfondslid van den tandarts kan be komen. Verder werd besloten art. 3 en 4 zoodanig te wijzigen, dat het bestuur de bevoegdheid verkrijgt personen, die op 60-jarigen leeftijd nog lid van het fonds willen worden, te weigeren. Door den heer S. Kuiper, vertegenwoordi ger van Oudeschild, werd gevraagd of er geen maatregelen mogelijk waren, opdat de doktoren iets minder bezet zijn, de tegen- woordigen toestand werd niet in 't belang van de artsen en van de patiënten geacht. Dr. Vellenga, die deze vergadering bijwoon de, wees er op, dat 1400 artsen zijn gemobi liseerd; de regeling op Texel werd nog zeer gunstig geacht. De heer J. van Heerwaarden informeerde naar vergoedingen voor leden van het fonds, die buiten deze gemeente ziek worden. Uit de mededeelingen van den voorzitter en den heer Michels bleek, dat men zich zeer ge makkelijk in een fonds elders kan laten over schrijven, ook al is het verblijf in een andere gemeente tijdelijk. Een vergoeding voor per sonen, die op reis ziek worden, wordt in ieder geval afzonderlijk beoordeeld. Tot bestuurslid werd in de plaats van den heer Michels, die als administrateur geen zit ting in het bestuur mag hebben, gekozen de heer F. Kikkert, te De Cocksdorp. Het benoemen van een kascommissie, be staande uit drie personen, werd aan het be stuur opgedragen. Hierna volgde sluiting. Op 16 April zal in Pen's bioscoopzaal te Den Burg een B.V.L.-avond worden gehou den. Hieraan wordt bijzonderen luister bijgezet door de aanwezigheid van Z.Exc. Generaal Duymaer van Twist en oud-minister Deckers. Alsmede zal een groot aantal andere autori teiten dezen Texelschen B.V.L.-avond komen meemaken. Behalve de prijsuitdeeling voor de schiet wedstrijden in 1938 vermeldt het programma verschillende toespraken, terwijl na de pauze eenige films worden vertoond, waarbij ook de nieuwe B.V.L.-film „Nederland let op Uw Saeck". Voorts zal de Bataljonsmuziek me dewerking verleenen. B.V.L.-ers en hun huisgenooten hebben vrijen toegang; wanneer het gezinshoofd elders onder de wapenen mocht zijn, worden niettemin zijn huisgenooten gaarne verwacht. Ook is de toegang vrij voor op Texel gelegerde gemobiliseerde B.V.L.-ers, op wier komst ge rekend wordt. GEBOREN: Adriaantje, d. v. G. Hakvoort en A. Bakker. OVERLEDEN: Trijntje Krom. 87 jaar. wed. van Jan van Veen: Marretje Snijder, 57 jaren. ONDERTROUWT): J. Loosman en M. de Boer; S. Korf en M. Hoefnagel. GEHUWDDubbele Weerstand en W. van Veen; P. van Veen en A. Koffeman; K. van Veen en M. Hoefnagel. Den Burg Het bekende lunchroom-hotelbedrijf van den heer De Graaf te Den Burg is thans voorzien van een centrale verwarmings installatie. Een belangrijke verbetering voor dit bedrjjf. Als Hans een zusje heeft gekregen, lezen vrienden en kennissen graag de geboorte-advertentie in de Heldersche Courant. Het is ook voor hen goed nieuws! FAM ILIEBERICHTEN 20 cent per regel De Heer en Mevrouw MANTZ—MARGADANT geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hun Dochter LYDIA MARGUÉRITHA. Den Helder, 9 April 1940. Tijd. Marine Hospitaal. Soembastraat 21. Verloofd: RIET THOOMES en JOOP KOOTKER. Pascalstraat 26, Amersfoort. Amersfoortschestr. 216, Woudenberg. Amersfoort, Zondag 14 April '40. Ondertrouwd: M. GROENENDIJK en M. VAN BERKUM. Den Helder, 11 April 1940. Ooievaarstraat 46. Hu welij ksvol trekking op 26 April a.s. Toekomstig adres: Reigerstr. 8. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het heengaan van onzen innig ge liefden Man en Vader, den Heer FRIEDRICH WILHELM JOHANN STEENVOORT, in leven sergt.-telegr. K.M., betuigen wij onzen welgemeen- den dank. Uit aller naam: Mevr. de Wed. F. STEENVOORT—Zandstra. Enschede, Schurinkweg 62. De Heer en Mevr. KLOOSDRIESSEN, Weststraat 58, bedanken we gens vertrek, voor lidmaatschap van alle plaatselijke vereenigin- gen. Nieuw adres: Kennemer- straatweg 135, Alkmaar. Laat U geregeld W. en Waterg. het kost maar 85 ct. bij VAN DER VELDE „Het Kappershuis" Telef. 152 Keizerstraat 26 U BENADEELT UZELF MET SCHERPE SCHUUR- y 159-091 ZijdicPiALfteti Toeristenkampioen, no. 13. In den jongsten „Toeristenkampioen" ver telt M. BarendrechtHoen van het bloeien der wilgen en andere teekenen van de her leving der natuur. J. H. Kruizinga inter viewde Felix Timmermans en geeft daarbij verschillende aardige voorbeelden van diens illustratiekunst. Voorts bevat het goed ver zorgde nummer een aardige bijdrage over de verduisteringsperikelen in vroeger tijden. Jac. Gazenbeek somt op, wat er den laatsten t(jd in Gelderland aan natuurschoon is gered. Een beschrijving van verschillende types zadel daktorens en de gebruikelijke rubrieken be sluiten het nummer. Autokampioen, no. 13. De „Autokampioen" neemt deze week krachtig stelling tegen de medische keuring, welke de automobilisten en motorrijders bo ven het hoofd hangt. Uitvoerig wordt in het blad het standpunt van den A.N.W.B. uiteen gezet en aangetoond, dat de medische keu- ringseischen waardeloos zijn. Eindelijk Lente? Bij het zien van de nieuwe Beyer's „Mode für Alle" moet men dit wel gelooven. Als lange mantel is de getailleerde, met eenigszins klokkende rok wel bijzonder smaakvol te noemen. Bij de middagjaponne tjes constateeren we, vooral wat de rok be treft, zeer veel variatie: gladde, aangerim- pelde, romdom geplisseerde, geplooide en ge heel klokkende rokjes. Van alle genoemde voorbeelden kunt U modellen te kust en te keur in dit nummer van Beyer's Mode für Alle vinden. Als extra attractie vindt U dit keer een schitterend Smyrna-patroon in natuurlijke kleuren weergegeven. Beyer's Mode für Alle is overal verkrijg baar. Proefnummers worden gratis ver strekt door N.V. Wereldmode, Prins Hen drikkade 173, Amsterdam C, tegen vergoe ding van 10 ets. portokosten. Uitgave nieuw maandblad „Amsterdam". Het onlangs aangekondigde nieuwe maand blad van de gemeente Amsterdam is met In gang van 1 April j.1. verschenen. Het blad, dat eenerzijds bedoelt te zjjn een band tusschen gemeentebestuur en burgerij, anderzijds buiten Amsterdam de aandacht op de hoofdstad als werk-, woon- en handelsstad wil vestigen, is voorzien van een titelpagina in rood-zwart, waarop een stadhuisbode in gala tenue het „Stadhuis" symboliseert. Het April-nummer van het maandblad, dat rijk geillustreerd is, geeft een inlichtend ar tikel over Amsterdam als industriestad, waar in er op wordt gewezen, hoe in de hoofdstad terreinen in verschillende deelen van de stad direct of op korten termijn beschikbaar zijn. Ook wordt het ontwerp voor een gebouw voor kleinindustrie gepubliceerd. Een fotoreportage met interessante gege vens is gewijd aan de Fokkerfabrieken, welke juist ovèrgaan op volledigen „metaalbouw". De redactie is in handen van het Hoofd van het Gemeentelijk Bureau voor Propaganda en Vreemdelingenverkeer, Mr. P. J. Mijksenaar, de Stadsdrukkerij drukte het maandblad, dat typografisch werd verzorgd door den heer A. P. Hartland. Op aanvraag zendt de Stadsdrukkerij van Amsterdam, voorm. Stadstimmertuin 46 een proefnummer toe. De Plattelandsvrouw. Orgaan van den Nederl. Bond van Boerinnen en andere platelandsvrouwen. Jaargang No. 1. Nummer van 15 Maart. Een nieuw periodiek, uitgegeven bij Van Gorcum Comp. N.V. te Assen en dat een alleszins respectabelen indruk maakt. Prettig doet het aan dat juist aan Noord-Holland be hoorlijke ruimte gewijd is. Een blad, dat de leden van dezen grooten bond ongetwijfeld naar den zin zal zijn en dat zij spoedig als onmis baar zullen gaan beschouwen. Tijdseinen, (stemmen uit Chr. Hist. kring) N.V. Drukkerij C. Blommendaal, te Den Haag. Deze „tijdseinen", die steeds meer belang stelling in den lande blijken te trekken be handelen ditmaal „De boodschap van Karl Barth", en werden geschreven door Drs. G. C. van Niftrik. Wij kunnen adviseeren dit num mer aan te vragen bij de uitgeefster. Het is leerzaam en boeiend materiaal, dat vooral nu van bijzondere beteekenis is. „Autckampioen. Ook de „Autokampioen" wijst er op, dat nu toch heusch de lente is gekomen en spoort de auto- en motorbezit- ters aan plannen te maken en er op uit te trekken. Vele nuttige wenken, in dit num mer aangegeven, kan men daarbij ter harte nemen. Ja, zelfs buitenlandsche tochten blij ken volgens dit nummer nog niet tot de on mogelijkheden te behooren. Technici zullen zich zeker interesseeren voor het artikel over het gladmaken van metaaloppervlakken. KLOOSTER VALAMO. Het vermaarde Orthodoxe klooster van Vala- mo aan het Ladoga-meer behoort thans onder Sovjet-Karelië. Bij den aanvang van den Fin- schen oorlog telde het klooster 400 bewoners, onder wie StöO monniken. In December leed het klooster nog niet veel, doch in Januari werd een deel der gebouwen door bombardementen verwoest en in Februari werd de verwoesting zoo groot, dat het klooster verlaten moest wor den. Op het ijs werd een hymne gezongen en de abt zegende de gebouwen, waarna men per trein naar Vasa vertrok. De monniken zijn thans in houten gebouwen te Saarijarvi en Kannonkoski ondergebracht en zetten zoo goed mogelijk hun monnikenleefwijze voort. Te Valu- mo waren 5 man achtergebleven om de kost baarheden der bibliotheek in veiligheid te bren gen. Men meent, dat dit gelukt ia, ZWITSERSCHE KERKEN. De Zwitsersche kerken zonden 91.000 Zwit- sersche franken naar de Luthersche kerk in Finland ten behoeve van het opbouwwerk. NIET MEER „VRIJZINNIG"? Over de brochure van ds. A. M. van de Laar Krafft: ,Jtiet meer vrijzinnig maar Oecume nisch", schrijft H. van S. (mej. H. van Slooten) in de „Oecumenische Berichten" van Maart j.1. na veel lof te hebben gegeven: „Toch hadden wij graag gezien, dat zijn be toog iets principieeler was geweest. Het woord „oecumenisch" krijgt bij hem te weinig inhoud, het lijkt er op of het een vlag wordt voor ver draagzaamheid-zonder-meer, en dat is toch nooit de bedoeling geweest. Al zijn wij er van overtuigd, dat de kerkelijke verschillen dikwijls dwars door de richtingsonderscheidingen heen loopen, toch zijn hiermee méér wezenlijke din gen gemoeid dan ds. t). d. L. K. doet voorko men. Juist het gesprek over deze wezenlijke punten van de Christelijke waarheidsvraag wil de oecumenische beweging op gang houden, en daarvoor zal het zeker noodig zijn, dat men elkaar vertrouwend tegemoet treedt en zich niet wantrouwend blijft verschuilen achter de richtingsmuur". Tot zoover de Oecumenische Berichten. Bij de beschouwing van deze zaak zal men onderscheid moeten maken tusschen een over koepelende formeele verdraagzaamheid èn de bijzondere inhouden der richtingen. v. M. BARTH'S „OORLOGSDOEL" EN REORGANISATIE. Meer en meer blijkt Hervormd Nederland het orgaan te worden, dat alle actueele kerkelijke kwesties, die aan de orde komen, bespreekt. Ieder, die in het kerkelijk leven georienteerd is, weet, dat de Reorganisatie-beweging, die na de verwerping van het Voorstel-1938 in de Hervormde kerk slapend was, thans weer gaat leven. ,JIervormd Nederland" geeft hier aan stonds uiting aan, doordat zoowel de lessen, die Prof. Kraemer uit den voorbijen strijd getrok ken heeft als de zienswijze van Prof. Haitjema besproken worden. Prof. Haitjema wil trach ten de Hervormde kerk te reorganiseeren langs den weg van een „constituante"die een nieu we Synode moet voorbereiden. Dr. J. R. Cal lenbach bespreekt dit plan critisch in Her vormd Nederland. Onlangs heeft Prof. Barth een brief geschre ven, waarin hij doel en zin van den huidigen oorlog bespreekt. Prof. Barth stelt zich op een fel anti-Duitsch standpunt; ds. A. M. Brouwer wyst in een belangrijk artikel op de gevaren, die Barths ziensicijze meebrengt. Nederland moet z.i. ook in dit opzicht critisch neutraal blijven en niet alle gevaren van de eene en alle zegeningen voor de kerk van de andere zyde verwachten. Goede illustraties geeft een artikel over Chi- neesche christelijke kunst. Men vrage proefnummers van dit belangrijke blad aan bij de Administratie N.Z. Voorburg wal 171 Amsterdam-C.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3