M^dinieuLu-ó bij ichtig Staatkundig beleid stormai weer Rede van Mr. Joekes YliewuuJ uil IMc Waal g,acui w-e, tiewi IVOROL geeft een zeer actief zacht en geurig schuim Het slag kruiser plan Duitsche dynamiek en Britsche vastberadenheid Wie zal het laatste woord spreken? Donderdag 11 April 1940 Tweede Blad Aanvullingsagenda Gemeenteraad Uitvoering Christelijk kinderkoor Helders Mannenkoor Rijkspostspaarbank Uit het politie-rapport Burgerlijke Stand van Den Helder Muriloff's Lach selectie k omt weer Visscherij Barometerstand van Den Helder Uit de Pers: Uit den lndischen Volksraad Voor de afdeeling Den Helder van den Vrijzinnig Democratischen Bond heeft gister avond in het Alg. Militair Tehuis het Tweede Kamerlid Mr. Joekes, een rede gehouden over het onderwerp „Staatkundig beleid bij Stormachtig weer". De heer A. Kramer opende de bijeenkomst, waarbij hij in het bijzonder een woord van welkom sprak tot Mr. Joekes en burgemees ter Ritmeester. SIr. Joekes.: Het zal. aldus spr. door niemand ontkend worden, dat de internationale toestand op het huidige oogenblik ernstig is. Bij het uit breken van den oorlog, in September van het vorige jaar, is door de Nederlandsche re geering in verband daarmede aangekondigd, dat Nederland neutraal zou büjven en de plichten, uit die neutraliteit voortvloeiende, ten volle zou nakomen. Men hoort in deze dagen wel eens de meening verkondigen, dat men, uit moreele overwegingen, partij moest kiezen, doch niets is minder waar en met klem komt spr. op tegen deze onjuiste denk- jvijze. Nadat Mr. Joekes er op gewezen heeft, dat het thans niet meer mogelijk is zich tot den Volkenbond te wenden, vestigt hij de aandacht op de vele inbreuken, die reeds op onze rechten van neutraal land zijn gedaan. Dit is echter iets, waartegen men blijvend krachtig dient te protesteeren. Het valt niet te ontkennen, dat er, spe ciaal de laatste paar dagen, verbijsterend weinig rekening met de rechten der niet- oorlogvoerende landen gehouden wordt. Frap pante voorbeelden zijn Noorwegen, Denemar ken en Zweden. Met name Denemarken had niet de minste aanleiding gegeven tot in breuk op zijn neutraliteit, terwijl het nota- bene door een niet-aanvalspact met Duitsch- land verbonden was. Van groot belang is het, dat wij in dezen moeilijken tijd een groote mate van eens gezindheid toonen. De weermacht is paraat; leger en vloot verkeeren in staat van mobi lisatie en ook tal van andere noodzakelijke maatregelen zijn genomen om op alles voor bereid te zijn. Daarbij bidden wij, dat ons een ramp bespaard moge blijven. Mocht dit toch het geval zijn, dan is spr. er van overtuigd, dat heel het volk zich zal inzetten tegen een aantasting der rechten van vrijheid en neutraliteit. Dat zal zware, zeer zware offers vragen, doch men heeft daarbij een voor beeld aan het dappere Finland. Deze tijden zijn, aldus herhaalt spr., tijden van offers. Speciaal worden deze gevraagd van de militairen. Men stelt alles in het werk om dit deel van het volk zoo veel mogelijk te verlichten door kostwinnersvergoedingen en verlofregelingen. Dat er slechts op be perkte schaal zakenverloven gegeven kunnen worden, is iets waar niemand iets aan doen kan. Indien men hiertoe overging op breeden schaal, zou dat een ontwrichting van den militairen dienst tengevolge hebben. Wat wel een eisch is, aldus Mr. Joekes, dat is dat er voor diegenen, die straks voor goed thuis zullen komen, na hun volbrach ten diensttijd, een regeling getroffen wordt, opdat zij weder in het bedrijfsleven opge nomen worden. Ware dat niet het geval, dan zou men van een groote onbillijkheid moeten spreken. Men zou veronderstellen, dat het aantal werkloozen in ons land door de mobilisatie kleiner geworden is. Iets kleiner werd het inderdaad, doch men vergete niet, dat het geheele bedrijfsleven de ernstige moeilijk heden van den oorlogstoestand ondervindt. Groote schade werd en wordt toegebracht aan onzen buitenlandschen handel, aan de scheepvaart, de havenbedrijven en de vis- scherij. Nu nog zijn er 300.000 werkloozen, minus 55.000, die in de werkverruiming zijn tewerkgesteld. Door diverse maatregelen tracht men het aantal te verkleinen. O.m. door scholing en herscholing der arbeids krachten. Het is de taak der regeering te zorgen voor het functionneeren der voedselverzor- ging en het bedrijfsleven. Vandaar dat een aantal wetten werd aangenomen, die aan de regeering verstrekkende bevoegdheden ver schaften. Controle-regeeringsbureaux werden opgericht, die voor een juiste regeling zorg dragen en scherp toezien op een rechtvaar dige prijsregeling en ieder onsociaal optre den tegengaan (prijsopdrijving en hamste ren). Bij de vorige mobilisatie nam men deze maatregelen ook, maar te laat. En dat ten nadeele van de kleine beurzen. De kosten van het levensonderhoud ztjn verhoogd. Men kan deze verhooging op onge veer 7 a 10 procent stellen. Het was nood zakelijk de steun van hen, die op den rand van de bestaansmogelijkheid verkeerden, te verhoogen. Voor deze categorie werd inder daad een verhooging met 5 procent gegeven. Zware lasten zal het Nederlandsche volk nog te dragen krijgen. Men redeneere niet, dat dan de loonen over de geheele linie auto matisch verhoogd dienen te worden, aange zien dit geen enkel effect zou hebben, daar de bedrijfskosten hierdoor eveneens weer op gevoerd zouden worden. Wel is een verhoo ging van de laagste loonen noodzakelijk. Moeilijk in hooge mate is de finantieele po litiek der regeering. Millioenen worden door de bijzondere maatregelen verslonden, mil lioenen, die niet uit de gewone middelen be streden kunnen worden. Vandaar dat een speciaal fonds gevormd werd. Toch zal het offers kosten, nu en in de toekomst, om het staatsbudget stabiel te houden. Mr. Joekes is gerust over de militaire pa raatheid van leger en vloot, doch is er niet Van overtuigd, of dit eveneens het geval is met de burgerij met betrekking tot de lucht bescherming. In tal van steden is deze nog niet in orde, terwijl de verhouding tusschen regeering en de Ned. Ver. v. Luchtbescher ming evenmin ideaal te noemen is. Spr. is van meening, dat de Overheid in dit opzicht de algemeene leiding behoort te bezitten. Den militaire autoriteiten is de bevoegd- beid gegeven over de burgers te beschikken, indien dit noodig mocht zijn. Het is noodig, dat de burger-autoriteiten dit eveneens kun nen doen voor de luchtbescherming. Stren ger toezicht en sterker regelen zijn noodig in dit opzicht. N oorts geeft spr. als zijn meening te ken nen. dat het noodig ia te komen tot een burgerlijk orgaan, hetwelk beslist, welke pu blicaties strafrechterlijk verboden dienen te worden. Dit is niet, althans niet in vredes tijd. de taak der militaire overheid. Een wet telijke regeling is daartoe vereischt. Gezamenlijk zal men de vele moeilijkheden van 't heden en die in de toekomst nog zullen verschijnen, het hoofd moeten bieden. De overheid zal een beleid dienen te geven, dat rachtvaardig is voor geheel het volk. Opdat al die lasten tezamen gedragen worden en niet door een bepaalde categorie. Laat de kleine geschillen thans op den achtergrond blijven, aldus besluit Mr. Joekes zijn betoog, teneinde gezamenlijk deze zoo moeilijke tijden te doorstaan. De rede werd onderstreept met een spon taan applaus van de aanwezigen. Na een korte pauze antwoordt Mr. Joekes op enkele gestelde vragen. Daarvan noemen wij een vraag van den heer Kreuger met betrekking tot het bericht over de door de regeering te volgen gedrags lijn inzake de schaderegeling bfl aange brachte mijn-schade. Mr. Joekes antwoordde dat het hem bekend was, dat van de zijde van Den Helder en Texel stappen bij de re geering gedaan zijn om tot een billijke schaderegeling te komen. Het resultaat daar van is hem niet bekend, doch het is hem ver klaarbaar, dat de regeering juist nu huiverig is om deze schade in haar geheel te ver goeden, niet wetende wat de toekomst ver borgen houdt. Het leek hem echter logisch, dat van overheidswege tot een billijke tegemoetko ming wordt overgegaan. Na beantwoording dezer vragen dankt de heer Kramer den spreker voor zijn betoog en sluit de vergadering. De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op hedenavond 8 uur, ten Raadhuize, vermeldt: Ingekomen stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland van 3. April 1940, no. 1, tot vernietiging, voor zooveel noodig, van het besluit van den Raad van 5 September 1939, waarbij het bestuur van de Heldersche Schoolvereeniging niet-ontvankelijk is ver klaard in zijn verzoek om toekenning van de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 der L. O.-wet 1920 over het jaar 1937. (Voorgesteld wordt Burgemeester en Wet houders te machtigen van dit besluit in be roep te gaan bij de Kroon). Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de 2e wijzigingsbegrooting der gemeente, dienst 1940. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen). Verzoek van de vereeniging van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit ..Ons belang", om het daarheen te willen lei den, dat het aan de arbeiders, welke bij de werkverschaffing in de Wieringermeer werkzaam zijn, verboden wordt aardappelen mede te nemen. (Voorgesteld wordt om dit. onvolledig en vaag geargumenteerd, verzoek voor kennis geving aan te nemen). Gisterenavond gaf het Christ. Kinderkoor, onder leiding van den heer H. J. Swagerman Jr., zijn jaarlijksche uitvoering in de Reho- bothkerk aan de Ooievaarstraat. Toen om uur' de voorzitter, de heer J. Bommel Jr., het programma opende met een kort welkomstwoord, was het kerkgebouw voor ruim de helft bezet. De heer Bommel wees erop, dat het afgeloo- pen jaar er een geweest is van tegenslagen, vooral door de mobilisatie, daar de heer Swa german langen tijd het werk alleen heeft moeten doen, wat hem inmiddels wel toever trouwd is. Na dit openingswoord werd begonnen met het afwerken van het programma, hetgeen zeer vlot in zijn werk ging. Allereerst zongen de jongste leden van het koor, met pianobegeleiding van Mevr. Swa germanvan Oostveen, een drietal éénstem mige liedjes, o.a. het pittige „In de smidse". Het was een alleraardigst gezicht de kleintjes in actie te zien. Met welk een aandacht volg den zij iedere beweging van hun dirigent! Vervolgens voerden de oudere kinderen vier tweestemmige stukjes uit, waarvan wij noe men: „De Nacht" en „Kerkklokstonen", waar in een mooie tegenstem kwam. Wegens het succes dat men er de vorige maal mee had, kwamen ook thans eenige „debutantjes" in actie, die in weinig onder deden voor hun bekende radio-collega's. Ons trof vooral „„Klokke Roeland", gezongen door Jan v. d. Merwe en „Twee kleine poesjes", door Annie Verkerk. Tot besluit van het eerste deel kregen wij ter afwisseling Mevr. G. Swagermanvan Oostveen te hooren, nu echter niet achter de piano gezeten, doch als sopraan-soliste, die, door haar echtgenoot begeleid, voor ons op keurige wijze ten gehoore bracht „Dulden" van Heye, „Als de ziele luistert" en ,,'t Is Mei", beide van Guido Gezelle. In de korte pauze werd den heer en mevrouw Swagerman en den heer Bommel een bloe menhulde gebracht. Toen was weer de beurt aan de kleintjes, met een aardig liedje van v. d. Mey, waarna het geheele koor o.a. uitvoerde het karakteris tieke „De Noordzee" van Emiel Hullebroek. Enkele „debutantjes" traden nog voor ons op, o.a. Nellie Doeleman, die „Het Molentje", op muziek van den heer Swagerman, zong; het duo Guurtje BlankmanElsje Kramer, dat op schier onberispelijke wijze „Het Angelus" ten gehoore bracht, beloond door een welver diend applaus. Nadat het koor nog een bewerking van Psalm 100 uitgevoerd had, werd de goed ge> slaagde avond met het „Dankt, dankt nu allen God" en dankgebed besloten. De aanwezigen zullen geen spijt van hun komst hebben gehad. Zou het echter de vol gende maal niet prettiger zijn, wanneer de komst van sommigen eerder plaats vond, liefst vóór 8 uur? Laten we hopen, dat het aantal kinderen, vooral wat het sterke geslacht betreft, dan tevens iets grooter is. Dir.: A. J. Leewens. Er is reeds mededeeling gedaan, dat het voorjaarsconcert door „Helders Mannenkoor" zal worden gegeven op Maandag 15 April a.s. in Casino. Het programma bevat koornummers van Heinze, Andriessen, Saintis („Sur les Rem- parts") e.a. In deze composities viert het melodisch element hoogtij! Betreffende den solist, Adriaan Vrind, uit Amsterdam, zij nog medegedeeld, dat deze artist met uitstekend gevolg het eindexamen aan 't Amsterdamsche Conservatorium als solo cellist heeft volbracht en dan ook speciaal door den directeur Willem Andriessen wordt aanbevolen. Ter afwisseling van het Koor speelt de heer Vrind cello-soli van Fauré, Sammurtini, Ca- sadó, Saint-Saëns en Goens. Mevrouw Marie NijmeijerMoorman (eerelid der Vereeni ging) zal den solist begeleiden. Uit een en ander blijkt, dat „Helders Man nenkoor" ook dezen keer, mede door het en- gageeren van een solo-cellist, zijn beproefde traditie handhaaft. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Helder. In den loop der maand Maart 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd en terugbetaald Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald Het aantal nieuw uitgegeven droeg 64. 86.931,50 95.197,40 8.265.90 boekjes be- GEEN TEEKEN GEGEVEN. Tegen 2 personen werd proces-verbaal op gemaakt terzake het niet geven van een tee- ken met den arm bij het veranderen van richting. FIETS TERUG TE KRIJGEN. Bij de Marine-kazerne is een heerenrijwiel, merk Blitho, terug te bekomen. SCHOORSTEENBRANDJE. Hedenmorgen ontstond een schoorsteen brandje in een perceel aan de Sluisdijkstraat. In aller ijl zete men de kachel op straat. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch toen bleek een ander reeds veilig gesteld te zijn. van 10 April 1940. BEVALLEN: F. A. Mantz—Margadant, d. ONDERTROUWD: A. W. Minneboo en K. Stam. Thans voor het Sanatoriumfonds „Ons Belang" van de Vereeniging van Onderofficieren der Konink lijke Landmacht. Ongetwijfeld zal men zich nog herinneren, dat ongeveer een maand geleden het cabaret gezelschap „Muriloff's Lach Selectie" op den Finschen avond in Casino een groot succes mocht boeken. Velen zal het dan ook interes seeren, dat dit ensemble op Zaterdag 20 April a.s. wederom zal optreden in Casino en wel voor het Sanatoriumfonds „Ons Belang", ver eeniging van onderofficieren der Kon. Land macht. Het zal een nieuwe revue zijn, die wordt opgevoerd. Omtrent den kaartverkoop zie men de ad vertenties. POTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera, 10 April v. Batavia. JAVA—NEW-YO\K LIJN. Kota Radja, 9 April v. New York. Urk, 9 April. Door 12 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 72 pond kuilpaling, van 417 pond per vaartuig, prijs 25% ct.255 pond lijn- of beugaal, 28%30% ct.; 104 pond snoekbaars 19%20 ct. per pond en 138 manden nest, prijs 30 ct. per mand. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De Zon gaat nooit onder". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De onzichtbare man" en „De Storm". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „De Groote Vraag". Vrijdag 12 April. Zeevaartschool, 8 uur: Weer- en Sterrekundige Kring. i Zaterdag 13 April. Casino, 8 uur: Uitvoering Padvinders. Zondag 14 April. Casino, 8.15 uur: Bob Scholte, Sylvain Poons en Wiesje Bouwmeester. .Maandag 15 April. Casino, 8.15 uur: Concert „Helders Mannen koor'. Barometerstand Den Helder: 771.8 Maximum temp. lucht: 6.4 Temp. 8 uur: 4.8 Wind: richting: N., kracht 5 Licht op: 7.23 waardoor elke poetsing met Ivorol een ware mondwassching wordt. Heerlijker tandpasta is er niet. Tube 60 - 40 - 25 cent. Nu het slagkruiserplan bij den Volksraad aanhangig gemaakt is en de regeering de gegevens betreffende de nieuwe oorlogsbo dems aan de openbaarheid heeft prijs gegeven, geeft de N. R. Crt. nog eenige beschouwin gen over dit voor onze Marine en voor ons fand en zijn overzeesche bezittingen zoo be langrijke plan. Wij ontleenen aan het hoofdartikel van gisterenavond het volgende: Teneinde een juist inzicht in de beteekenis van het slagkruiserplan en zijn details te ver krijgen. is het noodig zich enkele axioma's betreffende den zeeoorlog te binnen te bren gen Daarbij gaan wij uit van het thans vast staande feit, dat het voeren van een derge- lijken strijd met een hoofdmacht van lucht strijdkrachten ondeugdelijk is en dat een vloot van boven- en onderwatermateneel, ge steund door luchtstrijdkrachten het eenige middel vormt om de verdediging van een eilandenrijk als Indië tegen een overmachti- gen aanvaller te kunnen voeren. De Indische archipel vormt een gebied van zeer oeconomische waarde. De maritieme operatielijnen en de handelswegen in he Verre Oosten voeren door dit eilandenrijk, dat zelf3 in het groot gezien een knooppunt van die waterwegen vormt. Een oorlog om of in dit gebied is dan ook een strijd om de heerschappij ter zee; een dergelijke strijd kan op twee wijzen worden gevoerd. Sterk zijnde, kan men probeeren die heer schappij op absolute wijze te verkrijgen door de vijandelijke maritieme middelen te vernietigen of in hun bases op te sluiten. Het aspect van den maritiemen oorlog is evenwel tweeledig: en kan immers naar een minder vèr strekkend doel streven door te trachten te beletten, dat de tegenstander de absolute heerschappij ter zee verkrijgt. Een zwakkere marine kan dit tegenover een ster kere tegenpartijd bereiken door eensdeels te voorkomen, dat de eigen maritieme middelen worden vernietigd of buiten werking worden gesteld voorts door den vijand het onge stoorde gebruik van de zeewegen te ontzeg gen. In den tegenwoordigen zeeoorlog in Europa blijkt duidelijk, evenals dit reeds in den wereldoorlog het geval was, dat de be schikking over een overmachtige oorlogsvloot nog geenszins beteekent, dat men de zee be- heerscht. Onze strijdkrachten boven water zullen tegen een overmachtigen tegenstander der halve op zeer verschillende wijzen moeten op treden. Het bestoken van 's vijands verbin dingen eischt snelle, krachtig bewapende, al leen optredende schepen, terwijl tegen een in den archipel binnengedrongen tegenstander juist concentratie van middelen noodig is. Daarbij zal als grondbeginsel moeten gelden, dat een sterkere vijand steeds zal moeten worden ontweken, terwijl zwakkere tegen standers snel en krachtig moeten kunnen worden vernietigd. Voor een zwakke vloot is het beginsel van het ontwijken van den ster kere van overwegend belang; toen Engeland in 1914 twee slagkruisers naar de Oostkust van Zuid-Amerika zond, was het lot van de „Scharnhorst" en de „Gneisenau" bezegeld: zij waren artilleristisch zwakker en minder snel dan hun jagers. Hoofdbeginsel bij den bouw van onze zware schepen zal dus moeten zijn, dat zij een groo- tere snelheid moeten kunnen ontwikkelen dan elk schip in het Verre Oosten, dat artilleris tisch sterker is. De voorgestelde snelheid van 33 zeemijlen maakt onze toekomstige slag kruisers inderdaad tot de snelste artillerie schepen ter wereld; juist daardoor is het vlootontwerp van internationale beteekenis en zal in de toekomst bij elke politieke ver wikkeling in den Stillen Oceaan rekening moeten worden gehouden met de aanwezig heid van ons eskader. De bouw van slagkruisers in den Volksraad. Aneta meldt uit Batavia: De secretaris van den Volksraad heeft den grootsten spoed betracht met de afwer king van het afdeelingsverslag van den Volksraad over het ontwerp tot versterking der maritieme defensie. Wellicht zal dit ver slag reeds heden in een voorloopigen vorm aan de regeering worden aangeboden, of schoon de publicatie daarvan uiteraard zal moeten wachten totdat dit definitief is vast gesteld, hetgeen misschien op 13 dezer het geval zal zijn. In de wandelgangen van den Volksraad is men van oordeel, dat de voorstellen in het college nergens op principieelen tegenstand zijn gestuit, hoewel de meeningen op onder geschikte punten of bijkomende omstandig heden in enkele gevallen uiteenloopen. In ons overzicht van gisteren hebben we er op gewezen, dat Engeland, als het nog met eenig succes de Duitsche overrompeling van Noorwegen ongedaan wilde maken, snel en krachtig zou moeten optreden, omdat Duitschland niet zou nalaten zijn ingenomen posities zoo spoedig mogelijk te consolidee- ren. Dat Engeland vastbesloten was om te trachten Duitschland uit de Noorsche steden te verdrijven bleek uit de verklaring van de Engelsche regeering, maar ook uit het feit, dat Noorwegen verzet bleef bieden aan de Duitsche invasie. Men is er in Noorwegen van overtuigd geweest, dat de geallieerden alles op alles zouden zetten, om Duitschland uit het land der duizend watervallen weg te slaan. En gisteren hebben de eerste gevechten en successen voor de geallieerden plaats gehad. Er is hevig gevochten, vooral in het Skager- rak en in de Oslofjord. Hier moest Duitsch land in de eerste plaats aangetast worden, omdat het langs dezen weg zijn voedsel- transporten en versterkingen zond. Zoolang de toegang tot de Oslofjord vrij was kon Duitschland ongelimiteerd zijn troepentrans porten tot in het hart van Noorwegen krij gen. Engeland is hier niet zonder succes op getreden. Zeven Duitsche handelsschepen werden tot zinken gebracht en verscheidene oorlogsbodems werden getroffen en vernield. Men zie daarover elders in dit nummer. Deze zeeslagen hebben aan honderden jonge men- schen het leven gekost. Maar daar rekent men niet mee. Het leed, dat door al dezen waanzin over duizenden gezinnen is ge bracht telt niet mee om het bereiken van de dwaasheid van het materialistische doel van eenige „grooten en machtigen dezer wereld". Engeland heeft niet alleen in de Oslofjord toegeslagen, maar heeft ook bij Bergen en Drontheim de Duitsche schepen aangepakt en heeft daarbij kans gezien deze plaatsen te heroveren. Terwijl hedenmorgen door Brussel doorgegeven werd, dat ook Narvik door En gelsche schepen ontzet zou zijn. Men weet welk een grooten slag daar gisteren geleverd is, met succes voor de Engelschen, al ver speelden zij daar dan ook practisch vier van hun schepen. Eén werd er getorpedeerd, één liep op de kust en twee werden ernstig be schadigd. Duitschland verloor hier echter een tiental schepen, waaronder zes transport schepen. Uit alles bljjkt, dat de strjjd van gis teren in het voordeel van de geallieerden is geweest. Het dynamisch optreden van Duitschland, heeft voor het Derde Rjjk dit nadeel, dat men door deze snelheid van handelen niet heeft kunnen zorgen voor consolidatievan de ingenomen po sities en daarvan hebben de geallieerden, die wat hun scheepsmacht betreft veel sterker z(jn, gebruik gemaakt door zonder dralen de Duitschers aan te pakken. Het bljjft voorloopig nog een open vraag, waarmee men het meeste succes zal boe ken, öf Duitschland met z(jn dynamisch optreden of Engeland met zjjn vastbera den verbetenheid om dezen oorlog tot een succes voor de geallieerden te brengen. Er wordt nu hevig gevochten aan de Noor sche kust en in het Noorsche land. De Noren zelf hebben ook verzet geopend en niet zonder succes. Tal van Duitschers zijn verslagen. Welke tegenzetten zullen de Duitschers nu vandaag ondernemen? Dat men zich zonder den hevigsten tegenstand uit Noorwegen zal laten dringen, daarvan is natuurlijk geen sprake. Mogelijk zullen vandaag een enorm aantal bombardementsvliegtuigen opereeren op de Engelsche schepen in de Oslofjord. Ook van Engelschen kant zal men daar echter rpee rekenen en zoo zullen misschien behalve de zeegevechten vandaag ook belangrijke lucht gevechten plaats hebben. Zal Duitschland Zweden nu ongemoeid laten Gisteren was dat nog een voor deel, de vraag is echter, dwingt de positie van heden Duitschland niet in andere rich ting, om via Zweden zijn versterkingen te zenden en daar steunpunten voor zijn luchtvloot te zoeken? En wat zal Rusland doen? Zal het lij delijk blijven toezien, dat de geallieerden zich in Noorwegen een positie veroveren, die het niet wenscht, dat de democratische staten daar in zullen nemen. Het zijn weer open vragen, die nieuwe mogelijkheden scheppen en de oorlogssituatie volkomen kunnen wijzigen. Over den afloop van den strijd in het Noor den is nog met geen mogelijkheid iets te voor spellen. Met spanning kunnen we de berichten volgen en de nieuwe zetten, die de strijdende partijen op het groote schaakbord zullen uit voeren. i K

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5