OPERATIES TER ZEE Duitschers vuren van Tohr Zweden moet vrij en onafhankelijk blijven DE SCHAT „juicht niet te vroeg!" in de Ulae&Ujn De vier zuilen van onze politiek Uo^tSat door Edgar Rice Burroughs „Luchtbeschermings toestand' in Zweden De watersnood in Joegoslavië Hongaarsch blad over de neutraliteit Duitsche soldaten vermomd als touristen en zeelieden? VERLIEZEN AAN BEIDE ZIJDEN. DE DUITSCHE KRUI SERS „BLUECHER" EN „KARLSRUHE" DOOR DE NO- REN TOT ZINKEN GEBRACHT. TWEE BRÏTSCHE TORPEDOBOOT- JAGERS BUITEN GEVECHT. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat gisteren-bij het aanbreken van den dag tij dens operaties ter hoogte van de Xoorsche haven Narvik het Britsche oorlogsschip Hunter gezonken en het Britsche oorlogs schip Hardy aan den grond geloopen is. De verliezen van den vijand zijn nog niet met zekerheid bekend, doch volfrens een onbevestigd bericht uit Stockholm is een Duitsche kruiser tot zinken gebracht. De Engelschen stootten bij hun aanval op krachtigen tegenstand en moesten zich terugtrekken. Een Britsche duikboot heeft Dinsdag in de Zuid-Noorsche wateren een vijandelijken kruiser getorpedeerd en men gelooft, dat de kruiser is gezonken. De „Bluecher" verloren. Overigens blijkt thans, dat het binnen- loopen door de Duitsche oorlogsschepen van de Oslo-fjord den Duitschers een kruiser heeft gekost. Het Duitsche opperbevel zegt van deze operatie: Voor Oslo brachten onze scheepskanonnen de zwaarste kustbatterijen tot zwijgen. Bij het bedwingen van een 28 c.m. batterij kreeg de kruiser „Bluecher" zware beschadigingen Hij liep bij verder opdringen o- een door de Noren gelegde versperring en ging door ver scheidene ontploffende mijnen verloren. De kruiser „Karlsruhe" werd na het overwinnen van een even sterken tegenstand in Kristian- sand, nadat hij de landing der troepen lievei- ligd had, zwaar beschadigd en zonk. De be manningen van beide schepen zijn voor het grootste deel gered en aan land gebracht. Het bezetten der Noorsche kust niet verstandig. Een officieele woordvoerder der Britsche regeering heeft verklaard, dat de actie waar toe door de geallieerden is besloten, in de naaste toekomst duidelijk zal worden. Men moet niet denken, dat omdat de Duitschers er in geslaagd zijn zekere geisoleerde contin genten te plaatsen langs een zeer lange kust lijn, zij iets zeer schitterends of zelfs ver standigs van strategisch standpunt gezien, hebben verricht. Een vlootactie is thans gaande en overhaaste conclusies moeten niet worden getrokken. De situatie ten aanzien van IJsland, Groen land en de Faroer is, dat de geallieerden er streng op zullen toezien dat de Duitschers in geen van deze gebieden aan land gaan. Duitsche troepentransporten naar Scandinavië gevaarlijk. De vlootcorrespondent van de Daily Tele- graph schrijft: Zonder twijfel neemt Duitschland een ge weldig risico op zich waaneer het zonder de heerschappij ter zee te bezitten een strijd- FEUILLETON door MALCOLM HOWES 35. Opeens uitte Dick's kameel een kreet van herkenning en beide mannen zagen verschei dene bereden Arabieren afgeteekend tegen den noordelijken horizon. Er klonk het ge grom van een van hun dieren en een stem gemompel daalde flauw neer in de .sombere diepte. De sheik vloekte, maar Royson sprak geen woord tot ze de rotsblokken voorbij waren en een begaanbare helling hadden bereikt, die leidde naar het steilere pad tegen de tegen overliggende klip op. Vooruit, Abdur Kader! In Allah's naam, Effendi, dit mag niet gebeuren! Het moet! Ga. trouwe makker. Het is het beste! Abdur Kader sloeg zjjn kameel op de wang. Ik had nooit gedacht, Bisharin, dat ge mij weg zoudt dragen van een vriend in ge vaar. gromde hij, maar dit is Gods werk en gij zijt altijd een schurk geweest. Ik zal je óf dood rijden, óf je slachten voor een feest. Hij wilde Royson niet vaarwel zeggen. Dick hoorde hem den kameel voorttrekken. Vergeet niet mijn woorden aan de Effen- dina, zei hij kalm. Ik zal niets vergeten, klonk een stem uit het duister terug, en Dick was alleen. Ofschoon hjj wist, dat hij van aangezicht tot aangezicht was met den dood, voelde hij geen vrees. Hij posteerde zich in de schaduw van een berg van graniet langs welks voet het spoor tegen den heuvel opkronkelde. Voor geval het onverwachte gebeuren zou, dat hij het leven er af bracht, maakte hij zijn kameel vast aan een lossen steen achter de rots en het arme dier knielde on middellijk neer, in de veronderstelling, dat macht over het Skagerak naar Noorwegen zendt. Een Noorsche militaire deskundige verklaarde: Zij mogen er in slagen, te Egersund of daar in de buurt ongeveer 5.000 man aan land te zetten, doch binnen een week moeten zij allen gesneuveld of gevangen genomen zijn. Geen leger, aldus de correspondent, kan langen tijd blijven opereeren zonder geregel de aanvoeren en als deze aanvoeren van overzee moeten komen, is de mogendheid, die de zeeverbindingen belieerscht, in staat ze volkomen af te snijden. Niets zou de Brit sche vloot meer gelegen komen dan dat de Duitschers, na onder begunstiging van de duisternis een strijdmacht in Noorwegen aan land te hebben gezet, zouden trachten deze over zee te ravitailleeren. De correspondent verklaart voorts nog, dat alle prachtige havens aan de Noorsche kust ter beschikking van de Britsche vloot zul len worden gesteld, waardoor de blokkade van Duitschland aan den Europeeschen kant volkomen doeltreffend zal worden gemaakt. DE HOUDING VAN SOVJET-RUSLAND. Onderhoud tusschen Molotof en den Duitschen ambassadeur. In politieke kringen in Moskou wijst men op het buitengewone belang van het zeer langdurige onderhoud tusschen Molotof en den Duitschen ambassadeur. Men is er in deze kringen van overtuigd, dat Molotof we derom den wil van Rusland te kennen heeft gegeven om neutraal te blijven ten aanzien van de Scandinavische gebeurtenissen. Steeds opnieuw storten huizen in onder de kracht van het water. Het gevaar voor nieuwe dijkdoorbraken in het overstroomde gebied van Jocgo-Slavië is nog steeds niet geweken. Steeds opnieuw stor ten huizen in onder de kracht van het water. De geëvacueerde bevolking welker aantal op 20.000 geraamd wordt, ontvangt overal steun. De regeering heeft 4.5 millioen dinar tot leni ging van den nood ter beschikking gesteld, terwijl bovendien 2.5 millioen dinar besteed zal worden voor de verstrekking van ntais. Het Hongaarsche blad. de Pester Lloyd, schrijft in een artikel over het vraagstuk der neutraliteit: Het zou in het belang van alle neutralen zijn wanneer een buiten den oorlog staande groote mogendheid drin gend een conferentie bijeen zou roepen om de rechten en plichten der neutralen op te helderen en in gemeenschappelijk overleg normen vast te stellen, waardoor deze staten zich in hun doen en laten tegenover de oologvoerenden zouden moeten laten lei den. ALLEEN DE MILITAIRE HULPBRONNEN TELLEN. De ontwikkeling der gebeurtenissen heeft in Zweden groote ontsteltenis gewekt. Het blad „Social Demokraten" consta teert, dat de westelijke mogendheden, die door hun schending van de neutraliteit van Noorwegen aan Duitschland een voor wendsel gegeven hebben tot een in het ge heim voorbereide militaire actie, doeltref- fenden hulp aan Noorwegen hebben toe gezegd. Indien Duitschland dus het noor den buiten het oorlogsterrein wilde houden, is het resultaat tegenovergesteld gewcssi. omdat het oorlogsfront nu immers is uit gebreid. Met Noorwegen als oorlogsterrein zal de positie van Zweden zeer gevaarlijk zijn. De gebeurtenissen toonen op overtui gende wijze aan. hoe dringend noodig het is, dat de nationale verdediging van Zwe den beantwoordt aan den huidigen toestand Het Zweedsche volk heeft zich tot de grootste offers in staat getoond om te weerstaan aan elke poging tot schending van zijn vrijheid en onafhankelijkheid. Het Zweedsche volk is ervan overtuigd, dat niets zal worden verwaarloosd om met vastberadenheid, moed en waakzaam heid de hoogste nationale waarden te ver dedigen. Liever dan zich zonder tegen stand over te geven, is het Zweedsche volk bereid tot het einde toe te strijden. Het blad „Dagens Nyhetcr" schrijft dat de jongste ontwikkeling aan toont, dat de groote oorlog in een actief stadium gekomen is, waarin alleen de militaire hulpbronnen zul len tellen. Alleen degene die dezen bezit, kan ho pen, zijn onafhankelijkheid te bewaren. Gelukkig bevindt Zweden zich in dit opzicht in een betere positie dan Noor wegen en Denemarken. Wij weten nog niet, of ons land wel of niet het terrein zal wor den van den grooten oorlog. Wat wij kunnen en moeten eischen is, dat onze bestuurders vastberaden en snel alles in het werk stellen, opdat wij onze vrijheid kunnen verdedigen. Weg er mede. Met d« liberale beginselen dient gerekend. In een algeniecne ledenvergadering van de afd. 's Gravenhage van de Liberale Staatspartij is met eenparigheid van stem men aan het bestuur opgedragen, zich tot het hoofdbestuur der partij te wenden met het verzoek, krachtig stelling te nemen te gen het feit, dat de regeering ten aanzien van de levensrichtingen welke in het Nederlandsche volk tot gelding komen, uit gaat van een vier-zuilen-theorie, welke neerkomt op een grove miskenning van de cultureele beteekenis van de liberale beginselen welke miskenning op maat schappelijk terrein reeds practisch is door gevoerd door de stelselmatige uitsluiting van het liberale volksdeel van regelmatige radio-uitzending, waardoor de liberalen zich ook zelfs niet kunnen verweren tegen de voortdurende aanvallen in de radio op hun beginselen. OEFENWEDSTRIJD OP HET V.U.C.- TERREIN AFGELAST. In verband met de door de militairen genomen maatregelen en de daardoor ont stane moeilijkheden bij het reizen per trein, heeft de oefenwedstrijd tusschen de twee bondselftallen, welke gisteravond op het V.U.C.-terrein te Den Haag zou wor den gespeeld, geen doorgang gevonden. TARZAN en de 76 Het had er allen schijn van, dat de vluch telingen in een val waren gelopen. Achter hen hoorden ze de stemmen der gele mannen al dichter en dichter bij komen. Voor hen brulde het luipaard.,, Ik geloof dat het dier vastgeklonken zit bij de ingang van een zij gang," zei Perry. „Ja," zei Tarzan, „en daar gaan we heen." „Maar, het dier zal ons ver scheuren. We kunnen hem niet voorbijgaan, nog minder in de zijgang komen," antwoordde Janette. „Blijven jullie allemaal hier staan," beval Tarzan, „ik zal het dier voor mijn reke ning nemen. Als ik roep, ren dan, zo vlug Jf kunt de zijgang in. Tarzan liep nu recht op het dier af. Zijn vrienden wachtten met klop pende harten. Niet alleen het leven van Tar zan, maar ook hun eigen leven stond op het spel. Zonder hem als gids en verdediger zou hun lot niet veel waard zijn. De verschrikte Ja- nette drukte zich tegen Perry O'Rourke aan. Het grote, zwarte jungledier brulde woest;, terwijl het even de grond ineendook, klaar om te springen. De wrede geelgroene ogen schoten vuur. Zonder angst naderde de aap man het dier. Toen plotseling, met een kreet, die het bloed in de aderen deed stollen, schoot het dier vooruit! Officieel wordt uit Parijs onthuld, dat de bezetting van sommige Noorsche havens is geschied door Duitschers die zich -reeds daar bevonden, vermomd óf wel als touristen óf als leden der bemanningen van Duitsche koopvaardijschepen welke in de haven lagen. Men gelooft dientenge volge, dat de troepen welke zich op die punten bevinden niet sterk in aantal zijn. HET LAND THANS GEHEEL AFHANKELIJK VAN DUITSCHLAND. Wegens den ernstigen toestand waarin Zweden zich bevindt, heeft de regeering vanaf gistermiddag 12 uur den gedeelte lijken „luchtbeschermingstoestand" afge kondigd. Dit brengt geen ontruiming of verduistering mede, doch wil alleen zeg gen, dat de maatregelen genomen worden welke bestemd zijn om een zoo groot mo- hem eindelijk wat nachtrust werd toegestaan, Dick wierp zijn Arabisch gewaad af, open de en sloot zijn zwaar dubbelloops Express geweer, om zich ervan te overtuigen, dat de zandwolken het mechaniek niet hadden ver stopt en voelde naar de patronen in zijn ban delier. Toen wachtte hij. Het zou den Hadendowas volle vijf minuten kosten om hem te bereiken en hij gevoelde iets als verbazing, dat hij zijn tijd zoo geduldig kon afwachten, zonder een zweem van vrees of hoop of doodsangst. Hij dacht aan Irene. Als hij niet toevallig door een kogel werd getroffen in het begin van den strijd, was hg er heel zeker van, dat hij den laatsten stormloop lang genoeg zou kun nen ophouden om Abdur Kader een voor sprong te geven. Hij stelde volkomen ver trouwen in de vindingrijkheid van den listigen ouden Arabier, om te gelooven, dat hij zijn vervolgers te slim af zou zijn, mits zij maar voldoenden tijd verloren met het overwinnen van de hindernis hier. Eindelijk hoorde hij het schuifelen van de pooten der kameelen en het gemompel der mannen. De Hadendowas staken de rivier bedding over. Halt! schreeuwde hij in het Arabisch. Anders sterft gij! Het was oogenblikkelijk stil. Ze waren blijkbaar niet voorbereid op deze vermetele uitdaging. Ik ben een Engelschman, voegde hij erbij, nog steeds in het Arabisch, en in de hoop, dat sommige van hen tenminste de klank van Engelsch zouden herkennen, ging hij in die taal voort: Gij hebt geen recht mij en mijn dienaren lastig te vallen. Ik be veel u naar uw meester terug te keeren en den Arabier Hussein in vrijheid te stellen. Een salvo was het antwoord. Iedere man schoot op goed geluk. Ten minste een dozijn kogels sloeg tegen de rots. Een heftige ruk aan zijn linkermouw en een paar spatten van heet lood tegen zijn wang toonden, dat een projectiel dichterbij was gekomen dan wenschelijk was. Na zijn jas te hebben door boord was het afgeketst tegen het graniet achter hem. Hij sprak niet weer en wilde ook niet schie ten, voor hij zeker was van een mikpunt. Een nieuw salvo verlichtte het duister. Ditmaal onderscheidde hij de gedaanten van zijn aan vallers. Ze stonden een twintig meter weg en hij verbaasde zich. dat ze hem niet schenen te zien, maar hij bedacht onmiddellijk, dat de verblindende lichtstralen van de geweren hem afdoende voor hun blikken verborgen. Toen zag hij twee vage gedaanten vlug na der komen. Hij schoot beiden neer en hun gegil verscheurde de stilte van den nacht. Hij sprong terzijde zoover de smalle weg het toeliet en herlaadde. De Arabieren mik ten wild op de plek. waar hij zoo juist ge staan had. Een van hen brulde een hevel en ze deden een gezamenlijken aanval. Hij schoot beide loopen op hen af, greep zijn ge weer als een knots en sprong vooruit. Dat was krijgskunst, van de soort, die zijn groo ten voorvader dierbaar was geweest! Bij den eersten geweldigen zwaai van zijn wapen brak hij de kolf op een Arabier. Dat hinderde niet. De zware loopen waren stevig en ijzer geeft hardere klappen dan hout. Hij was zoo lenig als een kat en had de kracht van vier van zijn tegenstanders samen. Met bliksem snelle slagen trof hij hen zoo krachtig, dat toen er vijf ter aarde lagen, de rest zich verstrooide en vluchtte. Hij vervolgde hen zelfs en sloeg er nog twee neer, voor hij struikelde over het lijk van een, dien hjj had neergeschoten. Toen was het uit. Hij hoorde mannen In paniek over steenen krabbelen en leidde uit het grommen en kreunen van verre kamee len af, dat de heele kafila er van door was gegaan. Hjj doorzocht den gevallen man aan zijn voeten, vond een vollen patroongordel en een geweer. Hij nam beide voor alle zeker heid, maar behield het trouwe wapen, dat een ongelijken strijd in zijn voordeel beslist had! Toen ging hij naar zijn kameel. Het ver schrikte dier was opgestaan en trok wild aan zijn touw. Het scheen hem te herken nen en dankbaar te zijn voor zijn aanwezig heid. Hij gaf den inhoud van den waterzak, leidde het naar den top van de klip en stond daar een korte poos te luisteren. En kele gewonden riepen luide om hulp en hjj had medelijden met de arme stakkers, maar er klonk geen antwoord van hun vluchtende makkers. Hij koos een ster uit om zijn richting te bepalen, steeg op en reed zuid waarts, meer vertrouwend op het gevoel van richting van zijn rijdier, dan op zijn eigen pogingen om het goede spoor te houden. Toen de dageraad aanbrak, een dageraad, die hem onuitsprekelijk schoon voorkwam! kreeg hij een steilen heuvel in het oog, dién hij zich herinnerde op den heenweg voorbij te zijn gekomen. Hjj reed voort, tevreden knabbelend op een beschuit uit zijn knapizak, tot zijn blik werd getrokken door een stofwolk, die in de lucht hing. Want de onaangename wind van den vorigen avond had plaats gemaakt voor een zachter en koeler bries. Hij begreep de juiste beteekenis. En hij vergiste zich niet. Met Stump kwa men Abdur Kader, zes matrozen van de Aphrodite en een aantal goed gewapende Arabieren en negers. Nog voor zjj elkaar gelijke doeltreffendheid te geven aan den luchtbeschermingsdienst, d.w.z. de orga nisatie van de sanitaire diensten, de brandweer, enz. De diplomatieke correspondent van Reu- te rschrijft over de positie van Zweden: Te Londen wordt verklaard, dat de Duitsche regeering geen druk op Zweden heeft uitgeoefend om „bescherming" te aanvaarden. Tezelfdertijd geven Scandinavische kringen als hun oordeel te kennen, dat de Duitschers slechts de hui dige operaties in Zuid-Noorwegen behoeven voort te zetten om Zweden te isoleeren en in de macht van Duitschland te brengen. Scandi navische kringen achten daarom een directe actie tegen Zweden in dit stadium onwaarschijnlijk. ontmoetten, zag Royson, dat twee Arabieren terugrenden naar het kamp en na de eerste hartelijke gelukwenschen verklaarde Stump de haast van deze boden. 't Is hoofdzakelijk vanwege juffrouw Fenshave, zei hjj. Ze schrok mirakels, toen de sheik binnen viel! HOOFDSTUK XVI. Hoe drie wegen samenkwamen. De ontmoeting van Irene en Dick had niets méér dan het harteljjk karakter, dat onder deze dramatische omstandigheden voor de hand lag. In de algemeene opwinding scheen het tot niemand door te dringen, dat Royson wel uitgeput moest zijn. Hij had in twee nachten en drie dagen vrijwel geen oog dicht gedaan. Hij had tachtig mijlen door de woes tijn afgelegd met schaarsch voedsel en had een korten, hevigen, doch dood-vermoeienden strijd gestreden tegen een dozjjn tegenstanders. De oude heer vroeg hem te gaan zitten en zyn avonturen te vertellen, terwjjl hij den maaltijd gebruikte, welke voor hem en Stump gereed gemaakt was, zoodra hun kameelen in de verte gezien waren. Nog steeds omklemde Dick half onbewust J> rolcen. bebloede geweer. Er waren bloedvlekken op zijn kleeren, die gescheurd waren door de kogels, welke hem gewond had den of zijn huid geschramd. Fenshawe's scherpe oogen trokken een snelle conclusie uit deze onmiskenbare teekenen en hjj vergat in zjjn bezorgdheid dat Irene er bij was. Goede genade, man! riep zij, je ziet er uit alsof je in den oorlog geweest bent. Heb- en die schurken je toch aangevallen! Ben je gewond Dick> bi een stoel zinkend, en moeite doende om op gewonen toon te spre- ufn' T i* met bezeerd alleen een heel klem beetje moe dat is alles. t-.hwrt Vl00g nfar hem tDe' Ze nam den gebloeden gweerloop uit zijn verslappenden greep en begon zjjn uniformkraag los te ma- vr^ZTlt,üdar\nie,t' dat hij bÜna flauw valt?, kond Breng wat brandewjjn Mker dat^e rÜ' Ug! Dick' liefste' weet J8 zeaer dat je niet gewond bent' Dick glimlachte flauwtjes. Wordt vervoUid.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6