Bslgië blijft neutraal Duitsche schepen waren niet tot Oslo doorgedrongen Een raad aan de kleine neutralen EEN GARANTIE VOOR ZUIVERHEID! Marktberichten Engelsche mariniers landen in Narvik Vier Düitsche bommen- Voorzichtig optimisme te Parijs werpers omlaag geschoten HAMAR HEROVERD? Rechter geeft „het spoor" een sneer Hero-dranken zijn uit Puur Vruchtensap bereid Fort Bolaerne nog in Noorsche handen Bonte Boys-avond Voli*ens berichten uit doorgaans betrouw bare neutrale bron heeft een Britsch flottielje de toegang tot de Narvik-fjord geforceerd en is er in geslaagd een aantal mariniers te ontschepen. Het steunt op eigen leger. In politieke kringen te Brussel heeft men niet nagelaten commentaar te leveren op de gisteren van Geallieerde zijde aan het adres der neutralen herhaalde aanbeveling een be roep op „voorbehoedende"' bijstand te doen op Frankrijk en Groot-Brittannië. Dergelijke aanbevelingen, aldus zegt men, kunnen België welks standpunt door de re geering bij herhaling is uiteengezet en door de tegenwoordige oorlogvoerenden wordt er kend en bovendien steunt op een krachtig le ger, dat waakzaam is en vastbesloten met hardnekkigheid het nationale grondgebied te verdedigen, geen belang inboezemen. België heeft plechtig verklaard voorne mens te zijn in het huidige conflict neutraal te blijven. Van het oogenblik af, dat het een beroep zou doen op een vreemde mogendheid zou het dit standpunt prijsgeven en zich door eigen toedoen in den oorlog storten. Het na den kabinetsraad gepubliceerde communiqué geeft genoegzaam aan, dat de gedragslijn der Belgische regeering niet ge wijzigd is en niet zal gewijzigd worden. keersvlfegtuigen. Dit aantal is vervolgens nog vergroot, doch het is onmogelijk te zeg gen hoeveel. Te Bergen zetten de Duitschers 5000 man aan land. De Duitsche opmarsch van Bergen uit werd een weinig ten oosten der stad tot staan gebracht. Twee Duitsche oorlogsschepen drongen de Haoger fjord binnen, teneinde hulptroepen aan land te zetten en te trachten het schiereiland van Bergen af te snijden. Deze poging schijnt niet geslaagd te zijn. Rond Elverum is verwoed gevochten en de Duitschers zouden zich naar het Westen teruggetrokken hebben. Hambro bevestigde voorts, da; het Noor- sche oorlogsschip Olav Tryvason ter hoog te van Horten een groot Duitsch oorlogs schip waarschijnlijk de „Gneisenau" en twee kleinere schepen tot zinken heeft ge bracht. Twee Noorsche duikbooten zijn ge zonken. De Olav Trygsavon heeft na een verwoed gevecht 400 man aan land gezet, die naar Oslo zijn opgemarcheerd. Tenslotte verklaarde Hambro nog, dat de westelijke mogendheden alle hulp hebben aangeboden, zonder dat Noorwegen een des betreffend verzoek heeft gedaan. Hij geloofde niet, dat Noorwegen overwoog, het buiten- land om hulp te vragen. In de 36 gespannen uren, die ver- loopen zijn, sinds Parijs de eerste be richten hoorde over de Duitsche in vasie van Denemarken en Noorwe gen, is de stemming hier aanzienlijk veranderd, aldus de Parijsche corr. van de N'.R.Crt., De verbazing van het eerste oogenblik heeft nu plaats gemaakt voor een voorzichtig opti misme. Bestel in 't café of bij Uw leverancier HERO vruchten- dranken. Dan bent U en Uw kinderen afdoende beveiligd tegen dranken met kunstmatige kleurtjes en smaakjes. Dan drinkt U een zuivere gezonde natuurdrank, die U versterkt en verkwikt, kortom dan doet U precies als die ontelbare landgenooten, die hun dorst op de smakelijkste en gezondste manier lesschen: door HERO te verlangen 1 1Zuiver Vruchtensap bereijj- ANNA PAULOWNA VOLKSONDERWIJS. Misschien hebben dezen keer de afwezigen een gelijk", zei de heer Van Dijk in z'n ope ningswoord op den Volksouderwijsavond. die Woensdag in Veerburg werd gehouden. Spr. toch moest aankondigen dat het hoofdbe stuurslid. Van Dijke, niet was gekomen, en ook de aangekondigde films niet vertoond zouden worden, omdat de operateur op z'n reis vanuit Zwolle in Amersfoort gestrand was. Gevolgen van den beperkten treinen loop! Nadat een trio, bestaande uit de dames Baken—van der Waal en Kater en deii heer Kossen, een paar nummertjes had gespeeld, nam de heer Van Dijk de taak van den aan- gekondigden spreker over en hield een lezing over: Waarom lid van Volksonderwijs? In tegenstelling tot hen, die meenen dat er in Anna Paulowna weinig aanleiding is tot actie voor Volksonderwijs, vond spr. dat deze er zeker wel was. Inderdaad, is hier niet te klagen over de houding van het gemeentebe stuur tegenover het onderwijs, maar, vroeg spr. zich af, zal dat altijd zoo blijven? En dan men moet den strijd van en voor „Volksl onderwijs" in grooter verband zien en overal de gedaciite levendig houden, dat het moge lijk moet zijn de jeugd van Nederland ver eend op één school te krijgen. Ter aanvulling las mej. Blok: „De Sterren", „Als ge maar en „Moed alle van Adama van Scheltema mej. Rezelman droeg „De Suikertante", van Speenhof en „Napoleon Bonaparte' voor en mej. Kater las een ge deelte uit „De kleine parade". Ook het trio liet zich nog een paar maal liooren en nadat de lieer Van Dijk alle gedankt had, die door hun medewerking hadden gezorgd, dat men tocli van een geslaagden avond kon spreken, maakte Ds. Vorstman zich tot tolk der aan wezigen en complimenteerde den heer Van Dijk, die zich zoo plotseling en met zoo'n kor ten tijd van voorbereiding voor de moeilijk heid geplaatst zag den spreker te vervangen en zich zoo goed van de zich zelf opgelegde taak kweet KOEGRAS JULLANADORP. BRIDGECLUB „JULIANADORP". Dinsdagavond hield de Bridgeclub „Julia- nadorp" een wedstrijd in het Café „Prins Hendrik" van den heer A. Doorn. De uit slag van dezen wedstrijd was als volgt: In de oneven lijn: Mevr. De GraafA. Doorn 18 p.; mevr. Tigchelaarmevr. Jongh 19 p.; T. SneurJ. F. Polet 13 p., 2e prijs; D. de GraafC. Bregman Pz. 9 p., le prijs; I.. Tigchelaar—J. de Vries 16 p. In de oneven lijn: C. Bregman Kz.C. Bregman Dz. 12 p„ le prijs: Dekker—Kuis 18 p.; Ruiisenaers—Preijde 12 p., 2e prijs; C. W. de Graaf—D. de Graaf 14 p.; A. Speur J. Bregman 21 p. BOTERMAKER BENOEMD. WIERINGEN AANBESTEDING. Op Dinsdag 30 April 1940, voorm. 11 uur, zal door de Directie van de Wieringermeer in het gebouw „De Unie' te Alkmaar wor den aanbesteed: Bestek no. W. 33. Het op nemen der aanwezige klinkerbestrating en het aanleggen van een gewalste verharding met grootere breedte op een gedeelte van den Groetweg, ter lengte van pl.m. 3.7 K.M. in de Wieringermeer, en voor het uitvoeren van bijkomende werken ALGEMEEN KAPVEROD. Door den Regeeringscommissarls voor de Bodemproductie is er de aandacht op ge vestigd, dat op grond van art. 7 der Bo- demproducliebeschikking 1939, bosschen en andere houtopstanden slechts mogen wor den geveld of gerooid krachtens vergun ning, welke behoort te worden aangevraagd bij den Productiecommissaris voor den boschbouw en houtteelt. adres Bureau Staatsboschbeheer. Museumlaan 2, Utrecht. Alle boutonstanden, dus ook wegbenlantin- gen rijen, groepen of alleenstaande hoornen en hakhout vallen onder deze beschikking. POLITIE. Verloren: een belastingplaatje in étui 'n kosteloos belastingplaatje, eenige suiker- bonnen. een bruine portemonnaie, inh eenig kleingeld en een portefeuille inh. f rijbewijzen. Inl. bij den Gem.-bode. DEN OEVER. ZE ZIJN ER NOGI Velen gingen uit van de gedachte dat de wilde zwanen er niet meer waren. Ze zijn er nog, enkele kan men eiken dag nog zien in het water aan den Oever. Een mooi gezicht SCHAGEN, 11 April 1940. 3 paarden 250450; 45 geldekoeien 120190; 20 id. vette 200—280; 40 kalfkoeien 180—260: 358 nuchtere kalveren 615; 357 overhouden 17—23; varkens magere 32—42 39 bigger 1422; kippen 0.75—1.23. AMSTERDAM, 10 April. Veemarkt. 179 Vette kalveren: le kw. 82—8« ct„ 2e kw. 70-90 ct„ 3e kw. 60—68 et. per Kg. levend gewicht: 140 nuchtere kal veren f 610 Per stuk. 91 varkens: vleesch- varkens, zware varkens en vette varkens 7073 ct. per Kg. slachtgewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. BROEK OP LANGENDIJK. 11 April. Aanvoer: 450 Kg. aardappelen: grooten 2.—, eigenheimers 1.70, evel. 2.50, 7600 Kg. uien 1.502 60. drielingen 1.—, grove 1-20 2.10, 4000 Kg. peen 1.60-2.40. 2200 Kg. kroten 1.50—2, 35200 Kg. roode kool 7.30— 8.50, gele kool 4.505.10. Bij aanval op Schotland en Sca- pa Flow meerdere Duitsche ma chines neergehaald? Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat gister in den vooravond ter hoogte van de noordoostkust vier Heinkel-bommenwer- pers zijn omslaag geschoten. De Britsche admiraliteit en het ministerie van luchtvaart hebben een communiqué ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat gister avond vijandelijke vliegtuigen een reeks aan vallen hebben gedaan op Noord Schotland, Twee vijandelijke bombardementsvliegtuigen werden neergeschoten, toen zij een aanval deden op een convooi in de Firth of Moray, vermoedelijk is nog een derde toestel verlo ren gegaan. Later werd Scapa Flow door een sterke macht aangevallen. Kirkwall werd met bommen en mitrailleurvuur aangevallen, doch het eenige resultaat was, dat een man licht werd gewond, schepen of andere eigen dommen werden piet getroffen. Britsche ge vechtsvliegtuigen stegen op. Drie vijandelij ke toestellen werden door de luchtdoelartil lerie omlaag gehaald en een vierde werd door een Britsche jager neergeschoten. Ver moedelijk zijn nog twee toestellen neerge schoten. Zij werden door mitrailleurvuur zwaar beschadigd en hét is niet waarschijn lijk, dat zij hun basis konden bereiken. De voorzitter van het Noorsche Storting, Hambro' is gisteravond te Stockholm aange komen. Hij verklaarde tegenover vertegen woordigers van de pers, dat het Storting hem ter beschikking van de Nborsche regeering had gesteld voor werkzaamheden buiten de Noorsche grenzen, zoolang dit noodig geacht zou kunnen worden. Vervolgens gaf Hambro een uiteenzetting van de gebeurtenissen. De trein die den koning met den kroon prins en de leden van de regeering en parlement van Oslo naar Hamar vervoer de, kwam te Lillestroem aan juist toen het nabij deze stad gelegen vliegveld werd ge bombardeerd. Na afloop van het bombar dement zetten zij de reis voort. Van de 150 leden van het Storting hebben er 145 de vergadering te Hamar bijge woond. Daar uit de binnenkomende berichten bleek dat de Duitschers van plan waren, zich van de regeering en het Storting te Hamar meester te maken, werd besloten, den ze tel der regeering naar Elverum over te brengen. Er werd order gegeven, troepen te concen- treeren om de wegen tusschen Hamar en Elverum te blokkeeren. Op den weg naar Hamar bevonden zich geen troepen, doch slechts een kleine post van 15 man, die den strijd aanbonden met de 100 man sterke Duitsche voorhoede en deje den weg versperden tot de meesten der moedige Noren gedood waren. Hambro voegde hier nog aan toe, dat de Roudvoorraad der Noorsche nationale bank uit Oslo is overgebracht naar plaatsen, wel ke men veilig acht. Ten aanzien van de militaire operatie deelde Hambro mede, dat de Duitsche oo - logsschepen er niet in geslaagd zijn, to Oslo door te dringen. De Duitschers zetten daarop troepen aan land te Moss en te Hoelen. alsmede lb pant serauto's De Duitsche troepen rukten van Moss uit op en bezetten het spoorwegsta tion Skiën, van waaruit zij Oslo binnendron gen. Zij vervoerden eveneens 2000 man naar i het vliegveld Fornebu met behulp van ver- Men weet, dat de geallieerde vloten nu aan het woord zijn en men wacht niet zonder vertrouwen in hun macht op den uitslag van den strijd. Men begint er zich tevens meer en meer rekenschap van te geven dat de Duit sche coup, die in het eerste oogenblik, mede tengevolge van een eenzijdige en onvolledige berichtgeving, reeds met succes bekroond scheen te zijn, nog allerminst compleet is en bij zijn snelle uitvoering een buitenge woon gewaagd avontuur zou kunnen blijken te zijn, Niettemin zijn de bladen verstandig genoeg te waarschuwen tegen een al te ge makkelijk optimisme. Zij wijzen er op dat in afwachting van nadere berichten omtrent de ontwikkeling van de Duitsche landing in Noorwegen en het succes van het geallieerde tegenoffensief nog weinig over het vooruit zicht te zeggen valt. Het woord blijft aan de kanonnen. Het Parijsche blad, de „Temps" gaf gis teravond in een buitengewoon uitgesproken hoofdartikel zijn ideeën weer omtrent de houding die de kleine neutralen nu moeten aannemen. Het artikel is des te interessan ter, aldus de Parijsche corr. van de N. Rott. Crt., omdat het een logische uitwerking is de eenige die mij onder oogén is geko men van al de vragen en verwarde aan sporingen en verwijten aan het adres van de kleine neutralen, die men hier dagelijks bij kolommen in de couranten kan vinden. Het zij mij derhalve vergund er een uitgebreid resumé van te geven. De Temps gaat, zooals het een goed lo gicus betaamt, uit van een stelling of axi oma, de stelling zijnde dat het absolnut ze ker is dat Duitschland vroeger of later, het zij successievelijk hetzij tegelijkertijd, al zijn kleine nabuurstatcn zal aanvallen, als die staten niet onmiddellijk maatregelen ne men om dit droeve lot te ontsnappen. Zij kunnen dit slechts doen door zich behoor lijk te wapenen en (hier gaat het om) tijdig een beroep te doen op den steun van de ge allieerden. Tijdig, aldus de Temps, wil zeg gen preventief. Immers, als men wacht tot Duitschland zijn aanval heeft ontketend zou het reeds te laat zijn om het betrokken land voor een inval te vrijwaren. De kleine neutralen hebben dus een keus te doen, niet zoozeer tusschen twee oor logvoerende staten of twee ideologieën, maar tusschen de politiek, die hun eigen veiligheid zoo goed mogelijk garandeert, en de politiek die die veiligheid blootstelt aan de ergste onzekerheid. De Temps is eerlijk genoeg om te er kennen dat het doen van deze keuze een aanval zou kunnen provoceeren (hoewel dat nog niet zeker is), maar vraagt het blad, kunnen zij een oogenblik denken dat die aanva! vroeger of later niet in ieder geval zal komen? Conclusie: de Entente vraagt de neutralen niet partij voor hen te kiezen maar zii kan hun raden partij voor zichzelf te kiezen door zich tijdig te verzekeren tegen een invasie, waar passiviteit hen in geen geval voor kan vrijwaren. Naar DagensNyhater meldt, zijn de Noren er in geslaagd Hamar op de Dtiitschers te heroveren. De koning van Noorwegen verblijft nog steeds te Elverum- Voorts zou den volgens Svenska Dagbladet de Engelschen de Duitschers uit Narvik verdreven hebben. (Dit is een beves tiging van een bericht elders in dit nummer, dat oorlogsschepen te Nar vik mariniers aan land hebben gezet.) I Vanuit Oslo ziet men nog steeds de Noor sche vlag wapperen boven het fort Bolaer ne, aan de buitenkant van de Noorsche hoofd stad. De artillerie van het fort berokkent aan zienlijke schade aan de Duitsche transpor ten. Het fort Horten heeft gecapituleerd. „EN DAARVOOR BETALEN WIJ BELASTING". „En daarvoor betalen Vrij nu belasting", riep de president van de Amsterdamsche rechtbank uit, toen bleek dat een tijdelijk bij de Ned. Spoorwegen aangestelde amb tenaar, toch nog bleef doorstempelen en dat deed in den tijd dat hij op kantoor moest zijn. Hij wandelde kalmpjes weg. Over zijn extra inkomsten naast zijn steun van f 14.zweeg hij een jaar lang. Toen kwam het uit Bij de spoorwegen, aldus merkte de president verontwaardigd o^, merkte niemand er iets van, dat verd. er een jaar lang iederen dag tusschen uit kneep om zijn steunboekje te laten afstempelen. Er wordt bij de spoor zóó hard gewerkt om de tekorten in te halen, dat niemand er iets van merkt, als een ambtenaar weg is. Daarvoor betalen we belasting. Wat u deed, verdachte, is een schande. Duizenden eerlijke menschen komen door u en uw soort te kort. U bent al eens eerder veroordeeld tot een voorwaardelijke straf. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Tegen een ambtenaar van de spoorwegen, die als getuige werd gehoord, zeide Mr. Boon, dat hij het onvergeeftijk vond, dat niemand verd.'s regelmatige afwezigheid heeft opgemerkt. Hoe is het mogelijk, dat dat een jaar heeft kunnen duren. Deze verd., aldus de Officier van Justitie, bestal de gemeenschap voor zeer langen tijd. Voor deze ernstige steunfraude eischte hij acht maanden gevangenisstraf. Xe^elicfi tueuuM, Den Burg Rijkspostspaarbank Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Den Burg. In den loop der maand Maart 1940 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f 18.555,41 en terugbetaald 19.878,01 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 1.322,60 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 20. Gisteren had in Pen's Schouwburgzaal de jaarlijksche „Bonte Boys-avond" plaats. De opkomst, die sterk beïnvloed werd door het plotseling stilstaan van de militaire verloven, was maar matig. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter, den heer C. Graaf, die in zijn openingswoord wees op den nadeeligen in vloed op het sportleven in deze gemeente, van de mobilisatie; waardoor men genood zaakt is geworden een nood-competitie te spelen, waarvoor al zeer weinig belangstel ling blijkt te bestaan. Spr. wekte de aanwezi gen op om wat meer belangstelling te too- nen. Verder gaf de voorzitter een kort over zicht van het programma voor dezen avond. Allereerst kregen wij nu het optreden van het Boys Band-gezelschap „White and Rhode Band", die het programma inzette met en kele aardige populaire muzieknummertjes. Daarna droeg de heer Jac. Rjjk Wz. verschil lende verzen voor, betrekking hebbende op 't Boys-sportleven, waarin op verschillende misstanden werd gewezen en waarmede de vertolker veel succes had. Hierna volgde door een klein dames- en heerenkoor met begeleiding van enkele leden van de Boys-band het bekende lied „Vis- schersbruid". Mej. A. Witte zong vervolgens op zeer ver dienstelijke wijze, begeleid door den heer J. Keijzer (gitaar) „Spaansche Vluchtelinge". Mej. Witte, die voor het eerst voor de Boys optrad, bleek over een keurige zuivere mezzo-sopraan-stem te beschikken, die bjj eenige scholing ongetwijfeld nog aanmerke lijk verbeterd kan worden. Vervolgens werd door hierboven genoemd dames- en heerenkoor het „Hawaia-lied" ge zongen. Waarna om een imitatie-kampvuur verschillende liederen volgden. Aan het slot hiervan kwam een „Hamsterkoe" ten too- neele waarmede het gezelschap zeer veel succes had. Na de pauze werd door de dames F. Sam- beek, C. Witte en D. Schrama en door de heeren D. Witte, C. Graaf en M. Bakker met zeer veel succes de klucht „Henkie" opge voerd. Dit blijspelletje in twee bedrijven is een geweldig lachsucces geworden. In de pauze werd een verloting gehouden, waarvan de opbrengst bestemd was voor een schutting om het Boys-terrein. De avond werd met een gezelli- bal be- sloten. j Tot len botermaker aan de Coöperatieve Stoomzuivelfahriek „De Volharding" alhier is benoemd de heer J. Bakker te Stompeto ren. NOORDSCHARWOUDF. 11 April. Uien 130- 210; grove 160—210: peen 170— 250; roode kool 750—860; gele kool 5—540; d. witte kool 450470.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7