BUISMAN Chaos Twee hoofden van scholen en drie onderwijzers benoemd De vergoeding aan de Comeniusschool wordt voor de Kroon uitgevochten N PASFOTO WxtaA yaan u*e deen VfiHaa 12 Anril 1940 Tweede Blad Gemeenteraadsvergadering Werkloozen als kleinhandelaren Prins Bernhard op de „Jacob van Heemskerck" De koffie van Juffrouw van Luiken Was vroeger niet om te gebruiken. Totdat men haar zei: T eraardebestelling H* P* Baak Goede bridgers Barometerstand van Den Helder Gisterenavond kwam de Gemeenteraad, na een geheime zitting van ruim een uur, in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester Ritmeester. Afwezig was wethouder Van Loo, wegens een operatie. De voorzitter deelde met vreugde mee, dat deze operatie normaal verloopen was, zoodat gehoopt mag worden, dat de heer Van Loo zrjn werkzaamheden weer spoedig zal mogen voortzetten. Voorts was afwezig met kennisgeving de jieer Bulten (s.-d.). Na vaststelling van de notulen van de ver gaderingen van 20 en 28 Februari, gingen de „ingekomen stukken" onder den hamer door, waarvan wij vermelden eenige goedkeuringen van wijzigingsbegrootingen en het afschrift van het klaagschrift van den heer P. H. L. Maas, tegen het besluit van 28 Februari j.1., waarbij hem met ingang van dien dag niet- eervol ontslag is verleend uit zijn betrekking van directeur van gemeentereiniging en plantsoenen. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Rcgrootings wijzigingen. Aangenomen werd het voorstel tot vaststel ling van de 10e wijzigingsbegrooting der ge meente-begrooting, dienst 1939 en van de 3e wijziging der gemeentebegrooting 1940. Onbewoonbaarverklaringen. Aangenomen werd het voorstel tot onbe woonbaar verklaren van de woningen Wacht- straat 25 en 2e Vroonstraat 19. Herstellingen aan de gemeentelijke zweminrichting. Aan de orde was hierna het verleenen van een crediet van 950.voor het uitvoeren van herstellingen aan de gemeentelijke zwem inrichting, wegens schade, veroorzaakt door de vorst. De heer Uithol (Gem. en Nat. Belang) vraagt wie hier verantwoordelijk gesteld moet worden voor de schade. Het publiek heeft ook zijn maatregelen te nemen bij vorst. Wethouder v. d. Vaart antwoordt, dat de gemeente aansprakelijk is voor de schade. De zaak was verzorgd, doch is desniettegen staande bevroren. Een schuldige is niet aan te wijzen of het zou de natuur moeten zijn en daarop is niets te verhalen. Aanvullingscredict voor onderhoud van het raadhuis. Aangenomen wordt het aanvullingscrediet van 480.voor verfwerk van raadzaal en trouwzaal van het Raadhuis. Voorstel tot ruiling van grond. Besloten werd, over te gaan tot ruiling van grond met de heeren A. Volker en IJ. Grimijser, te 's-Gravenhage, die aanvankelijk van het gemeentebestuur te Huisduinen had- kocht een perceel 10.120 m2, tegen een bedrag van 1.per vierkanten meter, voor den bouw van 49 woningen. Door de slechter wordende tijdsomstandig heden hebben de bouwers het niet verder gebracht dan een 18-tal woningen. Zij betaal den het gemeentebestuur de gestelde boete van 4000.en daarmee was de zaak voor- loopig van de baan. Later is opnieuw een voorstel gedaan, waarbij besloten werd, dat nog een tiental woningen zouden worden ge bouwd, terwijl op het binnenterrein een vijver zou worden aangelegd. Dit plan kon geen genade vinden in de oogen van Ged. Staten, zoodat nu door het gemeentebestuur een nieuw voorstel werd gedaan, waarbij aan beide heeren eenige stukken grond werden 'Verkocht, waarop de intusschen gebouwde woningen staan, terwijl zij voor een degelijke hekafsluiting hebben te zorgen. Het ge meentebestuur betaalt dan de 4000.boete aan de heeren Grimijser en Volker terug. De heer Kreuger (V.D.) acht het gra ven van de greppels niet bevorderlijk voor de volksgezondheid en het is hem niet duidelijk, dat wanneer het binnenterrein wordt terug gegeven, daarvoor geen andere bouwers zou den kunnen worden gevonden. Hoe lang strekt de voorkeur a_n de heeren Volkers en Grimijser? vraagt spr. Hij acht de bebou- wing van het binnenterrein niet bizonder gunstig voor villa-bouw. De huizen komen te dicht op elkaar. Aan den Westkant is een goeden weg te maken, zoodat daar de be bouwing het meest geschikt is. Wethouder v. d. Vaart; De kwestie van het verleenen van voorkeur voor bebouwing moet worden gezocht in het feit, dat hier twee partijen een bepaalde transactie hebben aangegaan en het is daarom redelijk, dat men aan de partij, waarmee men de over eenkomst aanging, ook een zekere voor keur geeft, maar dat beteekent niet, dat de heeren Volkers en Grimijser de zaak onbe bouwd kunnen laten liggen, als bebouwing mogelijk is. Wil men dan niet bouwen, dan gaan anderen voor. Met den heer Kreuger is spr. het eens, dat het greppels graven niet aan te bevelen is en hij hoopt, dat dit van korten duur zal zijn. Zoodra de rioleering van Huisduinen een feit wordt is deze zaak opgelost. Het aanleg gen van een weg in een bepaalde richting kan behoeft geen onding te zijn. Ga naar WERNER CRONE, Koningstraat 29 6 goede pasfoto s slechts 75 ets worden bezien als bebouwing mogelijk is. Wanneer de grond geëxploiteerd kan worden is nog onbekend. De prijs is wat stijf. De heer Kreuger meent, dat de prijs van 1.niet duur is. Wanneer de toestand beter wordt, zal de animo voor bouw groeien en kan een betere prijs gemaakt worden. De heer v. d. Vaart zegt. dat de prijs van 1.een uitzonderlijken prijs is, een kwestie van het nakomen van een overeenkomst. De prijs geldt alleen voor de heeren Volkers en Grimijser, indien zij woningen op den grond bouwen. De heer Terra (R.K.) vraagt of de toe gang tot de autoboxen openbaar is, of alleen voor de gebruikers. De heer v. d. Vaart antwoordt hierop, dat dit een particulieren weg is en men er dus alleen toegang op heeft, als de eigenaars daartegen geen bezwaar hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder stemming aangenomen. Wijziging Ambtenarenreglement 1935 en A.O.B. 1935. Besloten werd, na een opmerking van den heer M e jj e r (V.D.), tot wijziging van het A.R. 1935 en A.O.B. 1935, waardoor op het personeel van de gemeente de mobilisatie- vergoedingsbeschikking van toepassing wordt. Concierge-salaris. Voorts werd besloten het salaris voor den conciërge voor het nieuwe gebouw voor den gemeentelijken geneeskundigen en gezond heidsdienst, vast te stellen op 1400.per jaar, verminderd met 5 procent. Toelating leerlingen B.L.O. school, afkomstig uit andere gemeenten. Voor buitenleerlingen voor de B.L.O. school was de gemeente, waaruit de kinderen af komstig waren verplicht een bijdrage te stor ten, alsmede zich garant te stellen voor het schoolgeld. Aangezien dit in sommige geval len tot minder gewenschte gevolgen aanlei ding zou kunnen geven, stelden B. en W. den raad voor deze verplichting in bizondere gevallen, ter beoordeeling van B. en W., niet toe te passen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de raad daartoe en zal de verorde ning in dien geest worden gewijzigd. Nieuwe banken voor de Come niusschool. Besloten werd om medewerking te ver leenen voor het aanschaffen van nieuwe ban ken voor de Comeniusschool. Benoeming twee schoolhoofden en drie onderwijzers. Aan de orde is hierna de benoeming van een hoofd van school 2. Met algemeene stemmen wordt no. 1 van de voordracht, de heer J. Adolfs, onderwijzer aan de Tulndorpschool, be noemd. Voor de benoeming van een hoofd van school 6 wordt, eveneens met algemeene stemmen, benoemd de heer R. Windsma, onderwijzer aan de school voor het Cen traal 7e leerjaar. Met algemeene stemmen wordt be noemd tot onderwijzer aan school 6, no. 1 der voordracht, de heer B. Ouwerling, tijdelijk hoofd eener school, alhier. Eveneens wordt met alg. stemmen be noemd tot onderwijzeres aan school 14, no. één der voordracht, Mej. J. de Jong, onderwijzeres te Texel, en ook met alg. stemmen tot onderwijzeres aan de B.L.O. school, no. één van de voordracht, Mej. A. C. Moor, onderwijzeres te Wijdenes. De vergoeding aan de Heldersche Schoolvereeniging. In de zitting van 5 September besloot de Raad, op voorstel van B. en W., geen ver goeding toe te kennen aan de Comeniusschool, omdat de aanvraag voor deze vergoeding, be doeld voor de instandhouding der school, te laat was ingediend. Het schoolbestuur moet de geïnde schoolgelden, die ongeveer 2500 hooger liggen, dan de vergoeding, die het van het gemeentebestuur krijgt, aan de gemeente afdragen. Het bestuur meende nu, naar aan leiding van een Kon. besluit voor de gem. Kollum, dat het de schoolgelden in eigen kas kon houden en dan geen vergoeding aanvra gen bij het gemeentebestuur. Dit zou dus voor de gemeente een nadeel geweest zijn van jaar lijks 2500. Toen het Kon. besluit voor een latere ministgfieele beschikking werd teniet ge daan, wilde de Comeniusschool de zaak niet verder óp de spits drijven en den ouden weg bewandelen (afdragen van de schoolgelden en ontvangen van een ver goeding). De tijd voor het aanvragen van de gebruikelijke vergoeding was ech ter reeds verstreken en nu wilde het Col lege van B. en W. niet in het voorstel van het Schoolbestuur trappen, om dit door de vingers te zien en de vergoeding als nog toe te kennen. Het voorstel van B. en W. werd in de ver gadering van 5 September met 18 tegen 3 stemmen aangenomen. Gisterochtend heeft Z.K.H. Prins Bern hard een bezoek gebracht aan de werf van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij ter bezichtiging van den aldaar voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnden flot- tieljeleider „Jacob van Heemskerck". De prins arriveerde om tien uur per auto en was vergezeld van den gep. schout bij nacht C. baron de Vos van Steenwijk, adjudant in buitengewonen dienst van H.M. de Koningin. Zijne koninklijke hoogheid werd aan boord rondgeleid door den aangewezen commandant, den kapitein-luitenant ter zee Jhr. E. J. van Holthe. Na het bézoek heeft de Prins de lunch gebruikt ten kantore van de Scheepsbouw mij. Hierbij zaten o.m. aan de directeuren der N.S.M.. de heeren D. Goedkoop Dzn., P. Goed koop Dzn. en A. C. Metselaar. Om half twee begaf de Prins zich in gezel schap van den directeur der N.V. Werkspoor, ir. M. H. Damme, die ook bij de lunch aan wezig was. met de motorboot van Werkspoor „Paul van Vlissingen" over het IJ naar de terreinen van Werkspoor. Hier waren ter verwelkoming aanwezig de directeur van Werkspoor, ir. W. Maas Geeste- ranus en de hoofd-ingenieur ir. G. Brandes. algemeen bedrijfsleider der machinefabriek. Het bezoek gold in de erste plaats de turbine installatie, die voor een torpedojager der Koninklijke Marine in aanbouw is. Hier werden aan den Prins voorgesteld de officier van den Marine-stoomvaartdienst Kooiman, die namens de marine toezicht houdt bij den bouw der turbine-installatie, en ir. Rouws, hoofdingenieur van het Constructie bureau der voor de marine uit te voeren instal laties. Met belangstelling bezichtigde de Prins vooral de reeds gereed zijnde turbines, die in den proefstand zijn geplaatst en draaien. Alvorens te vertrekken maakte Prins Bern hard nog een korten rondgang door de overige werkplaatsen. De volgende phase van deze geschiedenis is het besluit van Ged. Staten der Provincie Noord-Holland van 3 April 1940, om dit raads besluit nietig te verklaren. De derde phase is, dat gisterenavond be sloten is, dat B. en W. van dit besluit in be roep zullen gaan bjj de Kroon, waarbij de heeren Dr. Feenstra Kuiper en Uithol aange- teekend wenschten te zien, dat zij er tegen waren. Dr. Feenstra Kuiper meende nog steeds, dat de Heldersche Schoolvereeniging geen boos opzet heeft gehad en zou graag weten welke motieven het College van B. en W. heeft, nadat Ged. Staten de motieven van het Schoolbestuur volledig gesanctioneerd hebben. Waarom wil het College nu nog bij de Kroon in beroep gaan, welk hoogste college nota bene zelf de interpretatie gegeven heeft, waarop het bestuur van de Schoolvereeniging zijn handelwijze grondde. De Voorzitter wijst er op, dat in de wet de termijnen zijn vastgelegd en daaraan heeft het gemeentebestuur zich te houden. Wanneer het gemeentebestuur iets doet bui ten den gestelden termijn, wordt het in het ongelijk gesteld en nu een bizondere school zich niet aan een termijn houdt, nu is men bewogen over de gevolgen. Dat is niet juist. Spr. erkent, dat het Schoolbestuur een lage is gelegd, maar dan moet het Rijk de schade maar betalen. Het zou dwaas zijn, dat de Raad, die weloverwogen dit besluit heeft ge nomen, nu de consequentie er niet van aan zou gaan. De heer Feenstra Kuiper wijst er nog op, dat het hier een kwestie van soepelheid betreft. Er zijn wel meer uitzonderingen ge maakt op de termijnen en het gemeentebe stuur lijdt er geen schade door. Als men zich neerlegt bij het besluit van Ged. Staten, is de zaak in orde. De Voorzitter zegt, dat hem dit heele geval niet bevredigt. Het Schoolbestuur is meermalen gewaarschuwd. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen, met bovengenoemde aanteeke- ning van de heeren Feenstra Kuiper en Uithol. Aan de orde is dan een verzoek van de Vereeniging van Kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit „Ons Belang" om het daarheen te willen leiden, dat het aan de arbeiders, welke bij de werkverschaffing in de Wieringermeer werkzaam zyn, verboden wordt aardappelen vandaar mee te nemen. B. en W. beschouwden dit verzoek onvol ledig en te weinig geargumenteerd, waarom zij deit Raad verzoeken het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Terra (r.k.) meent, dat aan het euvel, in het adres aangeroerd, paal en perk moet worden gesteld. De heer Makelaar (v.-d.) wijst op de schade, die de kleinhandelaren ervan tnder- vinden. Hij wil dezen handel ook den kop in drukken. De heer Boogaard (s.-d.) meent., dat dit geval niet op het terrein van het gemeente bestuur ligt. Alleen de autobusondernemer zou er bezwaar tegen kunnen maken als de men- schen een zak aardappelen of groente mee nemen, maar het gemeentebestuur staat hier buiten. De menschen koopen daar billijk en dat voordeeltje zij hun gaarne gegund. Spr. hoort voor 't eerst, dat er misbruik van gemaakt jou worden. De heer Uithol vraagt zich ook af of dit een zaak is, die het College van B. en W. aangaat. Men leest herhaaldeijk in de Helder sche Courant: „Wij wonen in Den Helder en wij koopen in Den Helder". Het College grijpt toch ook niet in als tal van stadgenooten hun inkoopen in Amsterdam doen? De Voorzitter wijst er op, dat het beter geweest was als de menschen zich direct tot het College van B. en W. hadden gewend. In den slechten tijd rijden er 12 bussen, met 350 menschen naar verschillende werkverschaf fingsobjecten. Hoe is te controleer en wat de menschen meenemen en wat ze er mee doen? De aardappelhandel is vrij, de menschen z'jn niet in gemeentedienst en zijn du3 ook vol komen vrij waar ze hun inkoopen willen doen. Hoe komen we er achter, dat men wederver- koopt? Het College blijft op zijn voorstel staan, dat door den Raad wordt aangenomen. De rondvraag leverde niets op, zoodat de i Voorzitter de vergadering sloot. „Doe wat Buisman erbij." Nou, dat kon je proeven èn ruiken. Receptenboekje wordt op aanvraag gratis gezonden door de fabriek te Zwartsluis. Nadat gisterenmorgen om 9 uur de gezon gen uitvaart heeft plaats gehad in de Paro chiekerk aan de Nieuwstraat, is gisteren middag om 1 uur het stoffelijk overschot van w\jlen Henrie Pièrre Baak, een der grootste voorvechters voor de belangen van het rijks personeel, op de R.K. begraafplaats ,,St. Joseph" ter aarde besteld. Op de begraafplaats waren een viertal hoofdbestuursleden aanwezig van de Cen trale voor Rijkspersoneel, o.w. de heeren Per dok, voorzitter en Stekete, secr. Voorts was het bestuur van de ver. v. rijkspersoneel „Onderling Belang" vertegenwoordigd 'en wa ren er verschillende oud-collega's en strijd makkers van den heer Baak. Pastoor Van Veen verrichtte de absoute, waarna het stoffelijk overschot uit de kapel werd uitgedragen naar de geopende groeve, waar de pastoor de beaarding verrichtte. Een schoonzoon van den overledene bad een drietal onze vaders en Wees gegroetjes, door de Katholieken op de begraafplaats mee- gebeden. Op verzoek van de familie werd niet ge sproken. Eenige bloemstukken dekten de baar, w.o. een bloemstuk van de Centrale voor rijks personeel en van de Ver. „Onderling Belang". Op de laatste Avro-bridge drive wisten de heeren A. v. Gelder en P. de Snaayer zich in de kwartfinale te plaatsen. Deze wedstrijd heeft vorige week te Amsterdam plaats ge vonden. Ook dóAr hebben de heer van Gelder en de Snaayer zóó „safe" gespeeld, dat zij aan de demi-finale komen deel te nemen. Als bijzonderheid vermelden w(j, dat onze plaats- genooten de eenigen in hun serie waren, die dit resultaat wisten te behalen. ARBEIDSWET. Wegens overtreding van de Arbeidswet werd gisteren iemand op de bon gezet. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. Aquarium Zoöl Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Gibraltar". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Het Monster van Frankenstein" en Hee renpensionaat". Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Dansend door het Leven" en „Pioniers der prairiën". Heden: Zeevaartschool, 8 uur: Weer- en Sterrekundige Kring. Zaterdag 13 April. Casino, 8 uur: Uitvoering Padvinders. Zondag 14 April. Casino. 8.15 uur: Bob Scholte, Sylvain Poons en Wiesje Bouwmeester. Maandag 15 April. Casino. 8.15 uur: Concert „Helders Mannen koor". Barometerstand Den Helder: 760.8 Maximum temperatuur lucht: 6.3 Temperatuur 8 uur: 4.2 Wind: richting: Z.Z.W.; kracht: 5 Licht op: 7 uur 23 min. De toestand in het Noorden is volkomen onoverzichtelijk. De berichten, die we daarover uit het buitenland ontvangen, zijn zoo tegen strijdig, dat het moeilijk is ook maar bij be nadering te zeggen, wat er nu waar van is. Twee feiten zijn echter wel zeker. Ten eerste, dat Duitschland in Noorwegen zware scheeps- verliezen heeft geleden en ten tweede het feit, dat Churchill gisteren gekwalificeerd heeft als een groote tactische fout van Hitier, zijn inval in Noorwegen. Waarschijnlijk heeft Hitier bij de jong ste oorlogsdaad gespeculeerd op de vrij slappe houding van de geallieerden, bij de oorlogvoering tot op dat oogenblik. Hij heeft niet verwacht, dat Engeland en Frankrijk met kracht een groot deel van hun enorme vloot in actie zouden stellen om de jongste agressie van Duitschland ongedaan te maken. Hij heeft er wellicht op gerekend, dat het verrassende optreden van Duitschland en het stellen voor een voldongen feit van de bezetting van de voornaamste strategische punten langs de kust van Noorwegen, het volkomen in bedwang hebben van Denemarken, een zoo verbluffenden indruk zou maken, dat men zich er opnieuw gelaten bij zou neer leggen, zooals dat al zoovele malen ge beurd is. Duitschland heeft dan buiten den waard gerekend. Niet zoodra was de wereld bekomen van de verbazing van dit strategisch over rompelend staaltje van de dynamische politiek der Duitsche leiders, of de Engelsche en Fran- sche vloten werden al in beweging gesteld en het succes van het Derde Rijk begint in een échec te veranderen. De Duitsche opmarsch is tot staan gekomen. Dat is zeker en wordt door verschillende instanties bevestigd, en wat voor Duitschland erger is, zijn schepen en troepen zijn in een zoodanig geisoleerde positie gekomen, dat zij zich binnen zeer af- zienbaren tijd niet meer zullen kunnen hand haven, tenzij Duitschland kans zou zien, door den inzet van zijn luchtmacht aan Engeland zoodanige verliezen toe te brengen, dat de geallieerde positie in het Noorden sterk ver zwakken zou. Dit is evenwel niet waar schijnlijk. Honderden vliegtuigen hebben gisteren aan den strijd deelgenomen. Men sprak van dui zend Duitsche en 800 vliegtuigen van de ge allieerden. Laat de helft overdreven zijn, dan is het aantal nog respectabel en zal de strijd ontzaglijk geweest zijn. Een van de groote bladen sprak over den grootsten zeeslag en 't grootste luchtgevecht, dat ooit had plaats gehad. Ziet de Britsche vloot dus kans zich in het Skagerrak en Kattegat te handha ven, dan zjjn de dagen voor Duitschland in Noorwegen geteld. De beslissing hier van zal in hoofdzaak afhangen van het doeltreffend optreden van de Duitsche luchtmacht. Zijn scheepsmacht heeft gis teren een zoodanige vernietiging gekre gen, dat Churchill ln zijn toespraak voor het Lagerhuis repte van een verminkte vloot. Een tiende deel van de oorlogsvloot zou vernietigd zjjn, dat is voor Duitsch land zeer belangrijk. In z(jn rede heeft Churchill ook nog een les willen geven aan de neutralen, door erop te wijzen, dat, wanneer Noorwegen eerder de hulp van de geallieerden had ingeroepen, een dergelijke overval niet mogelijk was geweest. De Britsche minster vergat echter erbij ta zeggen, dat Noorwegen dan eerder met vlieg tuigen bestookt zou zijn geworden, omdat Duitschland nimmer toegestaan zou hebben, dat Engeland zich posities aan de Noorsche kust zou hebben veroverd. Met de Britsche opvatting van neutra liteit kunnen we het niet eens zijn. Als de neutralen den zin van Engeland had den gedaan, hadden zij zich van den eer sten dag van den oorlog af aan den kant van Engeland en Frankrijk gesteld, maar dat had beteekend, dat er nu geen neu trale staten meer in Europa zouden be staan en al slinkt hun aantal dan ook danig en wordt hun positie er niet roos kleuriger op, neutraliteit wil voor hen toch nog altijd zeggen, het niet partij kiezen voor een van de oorlogvoerende partijen en zelf waakzaam aan zijn gren zen toe zien, dat geen onrechtmatige daden worden gepleegd. De raad van Churchill, om uit de les van Noorwegen leergeld te trekken, zal ook door ons land in dien geest in acht worden ge nomen, dat het nog meer dan ooit zich strikt zal houden aan zijn positie van onzijdig land in dit waanzinnige conflict in Europa. VERKEERSBORD GESNEUVELD. Een verkeersbord, hetwelk zich bevond bjj den hoek Breestraat—Paardenstraat werd gisteren slachtoffer van zijn plichten. Het werd aangereden door een auto en sneuvelde.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5