APVii HEUMATIfK Skagerrak zwakke plek van het Duitsche avontuur SLAG Bij "ELVERUM OP KOMST Engelsche luchtaanval op Stavaoger Succesvol optreden van de Ramblers De slagkruisers Suiker op bon 16 Het Noorsche operatieterrein Marktberichten TCit hrico-mehJt: op JocudL, ee*t wcoahf)x?t(j vot/t Jlcvojfcfett Vroolijkheid om Albert de Booy en Peter Pech Filmavond van de K.F.A» Alleen voor Huisvrouwen Burgerlijke Stand van Den Helder ïlLeuwJ uil UaJL Visscherij ÜclieefivLaait^ Nieuwe Officier van Justitie Residentiebewoners brengen hulde K.L.M. toestellen naar Stockholm Verduisteringsmaatregelen in Zweden Niet de Blucher maar de Gneisenau Duitschers vallen Scapa Flow aan boternoteering i Gisteravond is voor de afdeeling Den Helder van de VARA een uitvoering ge geven, waarop het bekende men zou haast zeggen vermaarde!) dansorkest van deze omroepvereeniging „The Ramblers", onder leiding van Theo Uden Masman het grootste deel van het programma verzorg de. En dat op een wijze, die wederom aan toonde, dat dit ensemble een der meest prominente bands is, kelke Nederland momenteel bezit. Deze band beschikt over een bezetting, waarvan de leden stuk voor stuk een groote mate van virtuositeit op hun instrumenten demonstreeren. Elk der bandleden bespeelt 3 of meerdere instrumenten en geeft blijk van solistische gaven. Zoodat het niet te verwon deren valt, dat men hier dansmuziek voorge speeld krijgt, die aan de hoogste eischen vol doet, en dat zoowei op het gebied van „slow" als van „swing"-jazz. „Swing"... ja, dat brengen deze Ramblers op voortreffelijke wijze. En daarin ook excel- leeren de diverse partijen. Speciaal de koper sectie deed zich hooren op bijzondere wijze, terwijl voorts het saxofoon-register opmer kelijke resultaten wist te bereiken. Daarbij bleek alles, onder Masman's leiding, zonder ook maar één hiaat te kunnen marcheeren. Ieder nummer kenmerkte zich door een groote mate van accuratesse, terwijl het cho rus doorgaans eveneens vlot en origineel weergegeven werd. Sepciaal mogen genoemd worden Wim Poppink, die als „crooner" op trad en de vaardige bewerker van zoovele Rambler-nummers, Jacky Buiterman. Het behoeft, dit alles gezien, niet te ver bazen, dat het succes volkomen was en het applaus niet van de lucht. Het is dan ook ongetwijfeld in overeenstemming met den wensch van vele Vara-leden, als wij hier schrijven, dat men dit ensemble nog gaarne eens terug zal willen zien. Naast de Ramblers traden op twee andere bekende Vara-prominenten en wel Peter Pech en Albert de Booy. Peter Pech wist de zaal keer op keer aan het lachen te brengen met zijn droogkomische zegswijzen (zij het niet altijd even origineel), terwijl ook Albert de Booy de lachspieren enkele malen uit de plooi wist te brengen. Gezamenlijk zag en hoorde men Pech en De Booy in enkele sketches. Voor de pauze sprak de heer Lebon van de Vara een kort, doch krachtig woord van pro paganda. Spr. wees er op dat de afkondiging van de mobilisatie het vorige jaar in 14 da gen een verlies bracht van 2000 leden. Er is echter geen reden tot wanhoop, aangezien op 1 Januari j.1. een aantal van 4300 nieuwe in geschreven was. De heer Lebon memoreerde de kwaliteit der programma's, die hij zeker niet de mindere acht van die der andere om- roepvereenigingen. Dat er desondanks toch nog wel eens klachten binnenkomen is iets wat wel nimmer veranderen zal, zoolang de smaken der menschen blijven verschillen. Met enkele geestige voorbeelden toonde spr. dit verschil van smaak aan. Uiteraard sprak de heer Lebon ook over de voorgestelde radiobelasting. Dit zal een groote omwenteling in het bijdrage-systeem der Nederlandsche luisteraar brengen. Te be treuren valt het, dat naar alle waarschijn lijkheid ook de werkloozen onder die regeling zullen komen te vallen. Het Is niet aan te ne men, dat voor hen een uitzondering gemaakt kan worden. Thans bestaat nog de mogelijkheid zijn bijdrage vrijwillig te storten. Spr. hoopt, dat velen dezen avond zich gedrongen zullen voelen deze bijdrage op de girorekening der Vara te doen. Niet zonder reden wordt April Rheumatiek- maand genoemd. Die overdaad aan vocht speelt Rheumatieklijders parten maar de on gestadigheid nog méér. Want iedere veran dering meldt zich vooraf, door kwellende pij nen, steken en kramp. Neem toch maatrege len tegen dit lijden, dat U het leven vergalt en dat kan uitgroeien tot een ramp voor Uw gezin. Neem Kruschen Salts! Talloos zijn de lijders aan Rheumatische pijnen, die op, noch neer konden, die hun ledematen niet meer te hunner beschikking hadden en nau welijks nog hun dagelijksche bezigheden kon den verrichten; voor wie ontspanning en sport heelemaal tot de onbereikbare genoe gens van het leven behoorden, maar die nu dank zij Kruschen weer gezond en op gewekt door het leven gaan. De uitwerking van Kruschen lijkt wonderlijk, maar ze is heel natuurlijk! Kruschen's zes minerale zou ten, regelmatig aan het gestel toegevoegd, oefenen een aansporende werking uit op lever, nieren en ingewanden. Die gaan daar door krachtiger werken en zuiveren zoodoen de het bloed van schadelijk overtollig zuur, dat wordt afgevoerd langs natuurlijken weg. Juist die zuren veroorzaken Uw pijnen, Als die maar uit Uw gestel verwijderd worden, nemen de pijnen vanzelf af en verdwijnen ten slotte heelemaal. Dat kan Kruschen Salts voor U doen. Neem het óók; vóór het te laat is Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. k 0.40, 0.75 en 1-60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. (Adv.) Vorstelijke eraigranterf. Opnieuw is er gisterenavond door de Katho lieke Film Actie een filmavond gegeven. En we hebben ons met verwondering afgevraagd hoe het mogelijk was, dat bij de vertooning van deze zeer bekende en zoowel wat regie als spel betreft uitstekende film „Vorstelijke Emigranten", de Witte Bioscoop niet beter bezet was. Want hoewel de loge uitverkocht was. vielen er in de zaal nog heel wat leege plaatsen te constateeren. Zou dit niet buiten het feit, dat dit misschien te wijten is aan de huidige spannende toestand, misschien ook zijn oorzaak vinden in de geringe publiciteit, die aan dezen avond is gegeven? Het was de voorzitter der K.F.A., de heer Zijp, die een welkomstwoord sprak. De voorzitter noemde het een verheugend verschijnsel, dat ondanks de slechte tijds omstandigheden, toch het ledenaantal behoor lijk was toegenomen. 150000 leden telt de K.F.A. in Nederland en dat is op het aantal katholieken, dat Nederland telt zeer zeker een behoorlijk getal, temeer daar tenslotte deze K.F.A. slechts enkele jaren geleden werd opge richt. Dit is natuurlijk ook te danken aan de serieuse wijze waarop de K.F.A. haar taak opvat. Een geestige film moet werkelijk geestig z(jn en een schoone film waarlijk schoon, zoo zei de heer Zijp. Wij moeten trachten door de film de cultuur In ons land op te voeren en dat dit in Europa niet overbodig is, zien we aan den verschrik- kelijken toestand waarin wij gedompeld zijn. Steunt de K.F.A., zoo besluit de voorzitter dit openingswoord. En dan wordt de film „Vorstelijke Emigran ten" afgedraaid, nadat vooraf enkele geestige één-acters zijn vertoond. En het lijkt ons absoluut overbodig om deze film, die wij inder tijd uitvoerig besproken hebben, nogmaals onder de loupe te nemen of een uitvoerige be schouwing te geven over den inhoud. Het is een film, die bijzonder goed verzorgd is en dat is in de voornaamste plaats wel te wijten aan het meer dan voortreffelijke spel der beide hoofdrolvertolkers Claudette Colbert en Charles Boyer, die een samenspel te zien ge ven, dat wel zoo in de perfectie is verzorgd, dat het aanschouwen van deze film van begin tot eind een genoegen is. Het is werkelijk een film, die door de Katholieke Film Actie niet beter gekozen had kunnen zijn. Maar nogmaals, jammer, dat niet meerdere van dit uitstekende product hebben genoten. Gistermiddag en gisteravond vonden in Musis Sacrum plaats propaganda-bijeenkom- sten, uitgaande van de Maggi's producten- Maatschappij in Amsterdam. Men had ook hier het moderne reclame middel, dat zoozeer het groote publiek pakt, nl. de film, in gebruik. Een paar suggestieve rolprenten, die een duidelijk beeld vermoch ten te geven van de werkwijze der Maggi- producten en van de wijze waarop de produc ten in de fabriek aankomen. Men verbaast zich keer op keer als men ziet, wat er alzoo komt kijken alvorens het Maggi-blokje of een der andere talrijke pro ducten bij U op tafel staan. Men heeft hier inderdaad te maken met een nationale indus trie, die aan vele handen werk geeft. Behalve de films was daar een kort gespro ken woord van een tweetal propagandistes, terwijl men voorts een kop Maggi bloemkool soep geserveerd kreeg. Voor belangstellende huismoeders en voor de overige vrouwelijke bezoekers (o.a. leerlin gen der Vakschool) interessante bijzonder heden van een bekende fabriek van voe dingsmiddelen. VERGADERING FEDERATIE VAN V.V.V.'s IN NOORD-HOLLAND GAAT NIET DOOR. Men deelt ons mede, dat de vergadering der federatie van VVV's in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal, die morgen gehouden zou worden in het Badhotel te Huisduinen, in ver band met het feit, dat verschillende burge meesters uit de provincie niet kunnen komen in verband met de tijdsomstandigheden, tot nader order is uitgesteld. VERKEERSONGEVAL OP DEN RUIJGHWEG. Gisteravond te omstreeks half 8 kwam een motorrijder over den Ruijghweg gereden, toen deze, de Fazantenstraat passeerende, niet hoorde, dat vanuit die straat een auto kwam. Het gevolg wa dat beide voertuigen met elkander in bosting kwamen, terwijl een boompje daarbij geramd werd en afknapte. Beide vehikels bleken schade opgeloopen te hebben: van de auto was een ruit kapot, terwijl de motor een krom stuur benevens een omgebogen spatbord had moeten incas- seeren. De politie maakte proces-verbaal op. van 11 April 1939. BEVALLEN: L. C. Plas—Kraan, d. L. W. E. Kaalvan Essen, d. E. MakelaarRasch, z. A. W. de BestVerstrepen, d. ONDERTROUWD: M. Groenendijk en M. van Berkum. GETROUWD: C. G. J. Lokkers en J. Loffer. H. F. Verschuur en C. C. Vlaming. URK, 10 April. Door 9 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 90 pond kuilpaling, van 619 pond per vaar tuig, prijs 2526 ct.; 76 pond lijn- of beug aal, 3031 ct.; 70 pond schar, 12—12 ct. per pond en 90 manden nest, prijs 30 ct. per mand. POTTERDAllSCHE LLOÏD. Sibajak, 10 April v. Genua. In een vervolgartikel schrijft de „N.R.Ct." o.m.: Elk oorlogsschip is een compromis tusschen een aantal eischen, welke met betrekking tot de snelheid, de bewapening, de pantsering en de werkingssfeer worden gesteld. Er moet een compromis worden gezocht, omdat het drijfvermogen van het schip dwingt tot het stellen van grenzen. In algemeenen zin kun nen dientengevolge drie soorten oorlogsschepen worden onderscheiden, waarbij de nadruk ach tereenvolgens is gelegd op kracht, op snelheid en op de mogelijkheid om zich onzichtbaar te maken. Hoofddoel van de slagvloot is de vernietiging van die van den vijand; deze handeling vraagt evenwel concentratie van zoo sterk mogelijke krachten. Wanneer men een tegenstander dus kan dwingen om enkele slagschepen voor korteren of langeren tijd aan hun eigenlijke bestemming te onttrekken, verzwakt men tijdelijk zijn hoofdkracht, hetgeen van be slissende beteekenis kan zijn. Zij, die nog mochten twijfelen aan de be teekenis der nieuwe vlootplannen, mogen be denken, dat het betrekken van Nederland in een conflict in den Stillen Oceaan zal beteeke- nen. dat de aanvaller of schender van onze onzijdigheid de consequentie zal moeten aan vaarden van het feit. dat hij gedwongen zal kunnen worden om een deel van zijn slagvloot in te zetten tegen het Nederlandsche eskader. Naast de slagschepen treft men in elke marine schepen aan. waarbij de snelheid de karakteristieke eigenschap is, zooals verschil lende typen van verkenningskruisers en tor pedoboot jagers. De machtige machineaggre gaten eischen zooveel drijfvermogen. dat nood zakelijk moet worden beperkt op de bewape ning en de pantsering. Zelfs de grootste kruisers (z.g. A-kruisers) zijn dan ook geen partij voor een slagschip; zij zouden onver biddelijk in enkele minuten tot zinken worden gebracht. Ook de kruisers zijn (evenals de torpedo boot jagers) geleidelijk gegroeid, omdat een kruiser (afgezien van een actie van onderzee booten of het stooten op mijnen) slechts kan worden onschadelijk gemaakt door een krach tiger bewapenden en tegelijkertijd snelleren, dus door een grooteren, kruiser. Zoo onder scheidt men B-kruisers, groote B-kruisers en (de nog grootere) A-kruisers. Tusschen de beide genoemde groepen van slagschepen en snelle schepen staat de slag kruiser, die eigenlijk een snel slagschip is. Het behoeft geen betoog, dat het voor het grootere machinevermogen benoodigde drijf vermogen moet worden gevonden uit een ver mindering van de bewapening en van de pant sering. Evenzeer zal het duidelijk zyn, dat de slagkruisers de meerdere in gevechtskracht en incasseeringsvermogen zijn van zelfs de grootste A-kruisers en dat zij voor die kruisers nog veel gevaarlijker vijanden vijanden zijn dan de eigenlijke slagschepen, omdat zij zoo veel sneller varen dan deze. Omgekeerd is het slagschip de meerdere van den slagkruiser, doch bezit deze het vermogen om van zijn grootere snelheid gebruik te maken om den strijd te ontgaan. De eischen, waaraan onze slagkruisers vol gens de memorie van toelichting zullen vol doen, zijn de volgende: a. Vol te houden maximum snelheid van 33 mjjl per uur, hetgeen die van alle slagschepen overtreft (in den regel 23 tot 25 mijl). b. Negen kanonnen van 28 cm als hoofd bewapening, teneinde met enkele treffers, ook op de grootste afstanden, een zwaren kruiser van de A-klasse buiten werking te kunnen stellen. c. Voldoende pantsering om zekerheid te hebben, dat de strijd tegen A-kruisers geen gevaar voor buiten-gevecht-stellen van den slagkruiser meebrengt, en dat op zeer groote gevechtsafstanden, de artilleriestrijd (ook met zwaar geschut) niet behoeft te worden ge vreesd. Wij zullen nader op deze eischen terug komen, zoo zegt het blad, en daarbij tevens gegevens verstrekken over eenige schepen van buitenlandsche marines. Dan zal blijken, welk een mooi scheepstype deze slagkruisers vor men. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April tot en met Donderdag 2 Mei a.s. geeft de met 16 genummerde hor. der rijksdistri butiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. De substituut-officier benoemd. Bij K.B, van 9 April is benoemd tot Offi cier van Justitie bij de Arrondissements rechtbank te Alkmaar: mr. G. C. B. vafti der Feen de Lille, thans substituut-officier van Justitie bij gemelde rechtbank. Den telegram naar onze Koningin. De manschappen van een der luchtdoel batterijen, welke zijn opgesteld ter bescher ming van de residentie, hebben, ter gelegen heid van het feit dat zij een jaar in functie zijn, gister een telegram van hulde en aan hankelijkheid gezonden aan H. M. de Ko ningin. Bij de K.L.M. is gisteren bericht ontvan gen. dat de Douglas-machines „Uil" (ge zagvoerder Sillevis) en „Mees" (gezagvoer der Geyssendorffer) in den loop van den middag van Malmoe naar Stockholm zijn overgevlogen. In Zweden neemt de ongerustheid met het uur toe. Men vreest, dat Duitschland eischen zal gaan stellen over doortochf van troepen, door de Duitschers in Noorwegen in de klem schij nen te geraken. Hedennacht is in Gotenberg tmeemaal luchtalarm gemaakt. Men vreest elk oogenblik ernstige verwik kelingen. Een duidelijk, overzichtelijke kaart, waar op men de Scandinavische landen met de omringende gebieden overziet. De voor naamste plaatsen zijn in Noorwegen aange geven alsmede de plaatsen Ifamar, Elve- rum, Eidsvoll en Nybergsand, in welke plaats momenteel de Noorsche regeering vertoeft. Dóór waar een kruisje is aangege ven. vond een zeeslag plaats. Ter oriëntee- ring van eenige afstanden is van uit de Britsche vlootbasis „Scapa Flow" een actie- straal getrokken van <00 KAL; dit is ook het geval van uit de Duitsche vlootbasis Helgoland. Van veel belang is hetingeteekende spoor wegnet in Zweden en Noorwegen. DE FORCEERING BETEEKENT EEN OPMERKELIJKE PRESTATIE VAN DE ENGELSCHEN. In den vorigen oorlog hebben Britsche vlootdeskundigen steeds betoogd, dat het doordringen in Skagerrak en Kattegat een zeer hachelijke onderneming was. Toen was echter de Duitsche vloot in ver houding veel sterker dan thans. Maar toen moet 't feit, lat de Britsche vloot enkele da gen geleden tot zóóver kon doordringen als een zeer bijzondere prestatie worden be schouwd. Immers in deze wateren liggen vele Duit sche mijnenvelden en 'n binnenvaren moet a's zeer riskant worden beschouwd. Het schijnt, dat reeds gedurende een week Britsche duikbooten in het Skagerrak kruis ten en onbemerkt de Duitsche mijnenleggers konden gadeslaan. Daardöor was de ligging der mijnenvelden bij de Britsche admiraliteit precies bekend en in kaart gebracht en kon den de vlooteenheden de verrassende en suc cesvolle aanval op de Duitsche troepentrans porten ondernemen. In de laatste 24 uur is weinig meer over actie in deze wateren vernomen. Men kan er echter zeker van zijn, dat beide tegen standers hier de grootste activiteit blijven ontwikkelen. Het Skagerrak is, zoolang de Engelschen er toegang hebben, Duitschlands zwakke plek en Hitier is er niet de man naar om zonder strijd in een Britsche beheersching van deze zeearm te berusten. Duitschers goed ingelicht over opslagplaatsen van wapens. Bij Klverum stroomen talrijke Noorsche vrijwilligers en recruten samen en mén ver wacht dat hier slag geleverd zal worden te gen de Duitsche troepen. In verband met de gevechten in hét gebied van Elverum is de Noorsche koninklijke familie, de regeering en het parlement naar Nybeigsund, op en kele K.M. van de Zweedsche grens, vertrok ken. Evenals in den veldtocht in Polen, pogen de Duitschers de mobilisatie te voorkomen door bliksemsnelle aanvallen op verschillen de punten en tot nu toe hebben deze aan vallen wel eenig succes gehad. Het blijkt, dat de Duitschers zeer goed ingelicht zijn over de opslagplaatsen van wapens en uitrusting. Twee munitiefabrieken zijn gebombardeerd! EEN BENZINERESERVOIR IN BRAND Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat gisterenavond twee aanval len zijn gedaan door de Britsche lucht macht op het vliegveld van Stavanger, dat door de Duitschers is bezet. Een van de Britsche vliegtuigen is niet teruggekeerd. In de eerste aanval werd het vliegveld krachtig door bombardementsvliegtuigen aangevallen. De luchtmacht werd met he vig vuur van de luchtdoelartillerie begroet doch zij wist haar bommen nauwkeurig te plaatsen en behalve andere schade, geraak te een benzinereservoir in brand. Bij de tweede aanval openden laagvlie- gende vliegtuigen mitrailleurvuur od een groot aantal vijandelijke vliegtuigen, wel- ™0DTVet vlleKvold stonden opgesteld De Britsche waarnemers hebben gezien, dat veel schade is aangericht Men neemt aan dat niet de Duitsche krui ser „Bluecher" maar het slagschip „Gnei senau" in de Oslo-fjord is tot zinken gebracht De silhouetten van deze oorlogsbodem lij ken zeer veel op elkaar en daar het de Duitschers bekend moet zijn geweest, dat zij krijgen te strijden tegen de Noorsche kust- artillerie, welke is bewapend met 11 duims geschut, achten deskundigen het uitgesloten, dat men daartoe een kruiser als de „Blue cher" welke slechts over 8 duims geschut be schikt, zou hebben uitgekozen. De meening van tallooze toeschouwers, die verzekeren dat het de „Gneisenau" was, wel ke de toegang tot de Oslo-fjord trachtte te forceeren, vindt danook bij de deskundiger steeds meer geloof. De Britsche admiraliteit en het ministerie van luchtvaart hebben een communiqué ge publiceerd. waarin wordt gezegd, dat Woensdagavond vijandelijke vliegtuigen een reeks aanvallen hebben gedaan op Noord Schotland. Later werd Scapa Flow door een sterke macht aangevallen. Kirk- wall werd met bommen en mitrail leurvuur aangevallen, doch het eeni ge resultaat was, dat een man licht werd gewond; schepen of andere eigendommen werden niet getroffen Britsche gevechtsvliegtuigen stegen op. Drie vijandelijke toestellen wer den door de luchtdoelartillerie om laag gehaald en een vierde werd door een Britschen jager neerge schoten. Vermoedelijk zijn nog twee toestellen neergeschoten. Zij werden door mitrailleurvuur zwaar bescha digd en het is niet waarschijnlijk, dat zij hun hasis konden bereiken. Officieel wordt medegedeeld, dat sedert Zondag 19 Duitsche vliegtuigen door de En gelschen zijn vernietigd. De Engelschen verloren zes machines, nl. twee vliegbooten, een verkenningsvliegtuig en drie bommewerpers. JULIANADORP. ONS DORP GEEN VLUCHTOORD. COMMISSIE INZAKE AFVOER BURGER BEVOLKING OVERBODIG GEWORDEN. Door den Burgemeester van Den Helder, is de mededeeling ontvangen, dat het plat telandsgemeente van deze gemeente niet als vluchtoord van de af te voeren burgerbe volking zal worden gebezigd. In verband daarmede is de gevormde commissie voor dat doel samengesteld over bodig geworden en is deze dan ook bereids ontbonden. Aan elk der zitting hebbende aames- en heerenleden is door den Burge- moester een schriftelijk dankwoord gezon- HELDERSCHE EIERVEILING, 11 April. ?nnanRT?erd: 40 000 'kipeieren 3.30-4.30, '0° eendeieren 2.50-2.70 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 11 April. lW stukT 75 000 kipeiercn 3.40—4.40 per BROEK OP LANGENDIJK. 23 April. 5Vin vr: 6000 Kg.uien 110—2, grove 1ISO, '7n ven, 4,002.60. 35 bos rabarber vinn Ke- kroten 1.40—1.50. -o -r2?de k001 7.70—8.20; 120.000 gele kool 4.50 o. iO; 25.000 kg. d. witte kool 4.60- NOORDSCHARWOUDE. 12 April. Aanvoer; 6600 Kg. uien 1.80-2.20 drielin- 3M0 T'? 4-302 .20. 2000 Kg. peen 2.10 witte ta>lTm !"o' 7-5°-8-30. 99000 Kg kool 4.00-4.70. gele kool 5.20-5.60. sche botTr^'f en?'eerina: VOor Nederland- per K>zï ?ifer vastgesteld op 80 cent Per Kg. (i Cent lager dan vorige week).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6