GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP vuren van Tohr De torpedeering van de „Arendskerk Naar nauwer banden met België DE SCHAT Ui de Utaeiiifri -baden.geneeskrachtig en verkwikkend! GOED OP VEILIGE WIJZE PRACHTIG HELDER. door Edgar Rice Burroughs DUITSCHE AANVAL IN HET WESTEN MOGELIJK Nog steeds wapeo'everiog aan TSANG KAl SJEK Nationaal-socialistisch verraad Radioprogramma iaat uw goed niet bederven door scherpe zeep! h&U&ijrvo, dat ïïbjfyoed, da^huJdb1 £N NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST. Duitschc lezing TARZ AN en de economische samenwerking bepleit op een holland— BELGIë-DAG. Tijdens een drukbezochte Holland—België- dag, bedoeld om de economische betrekkin gen tusschen België en Nederland te verste vigen, hebben gisteren te Breda een aantal vooraanstaande Nederlanders en Belgen het woord gevoerd. Van beide landen waren er vele autoriteiten aanwezig. Uit het gespro kene is wel zéér duidelijk gebleken, hoe nauw wij aan onze Zuiderburen zijn ver want en hoe wederkeerig de meest harte lijke gevoelens voor ons leven. De bijeenkomst werd geopend door den heer Ir. Lange de Boer, voorzitter van het departement Breda van nijverheid en han del. onder welks auspiciën deze dag werd gehouden. In deze openingsrede zette de voorzitter uiteen, dat naar zijn meening technische samenwerking tusschen Neder land en België doeltreffender zou zijn, dan wanneer elk land op eigen terrein blijft. De eerste spreker Ir. Plate, liet in zijn rede uitkomen, dat ondanks alle moeilijkheden naar vrijhandel gestreefd moet worden en dat tolunies uit den booze zijn. Voor België sprak in de eerste plaats professor de Smet, die evenals voorzitter economische samenwerking propageerde en binnen de grenzen van practische bereik baarheid aanraadde terstond stappen te doen om daartoe te komen. Een electrische spoorweg AmsterdamBrussel zag spr. als een der eerste mogelijkheden. Prof. Dr. Ir. Goudriaan, directeur der Ne- derlandsche Spoorwegen zeide dat de mis lukking van den Volkenbond, van de bank voor internationale betalingen en van de economische wereldconferentie van 1933 zijn als gestrande schepen, die toekomstige na- vigateurs een waarschuwing moeten zijn een anderen koers te sturen. Het oogenblik is dus goed gekozen om het met de andere methode te probeeren en er is geen pertner, die Nederland beter zou kunnen lig gen dan zijn naaste buur België. Er is een sfeer van wederzijdsch vertrouwen, er is wederzïjdsche sympathlè. Hoe oneindig veel dich ter staan wij bij het Belgisch volk, dat zich in 1914 zoo hardnekkig te gen den Duitschen inval verdedig de, dan bij de staten, die de laat ste dagen en jaren hun onafhanke lijkheid zonder slag of stoot hebben prijsgegeven. Spr. zag samenwerking vooral door het vermijden van onderlinge concurrentie, door prijsafspraken en interne contingen- teering in het belang van beider markt positie. Een tolunie zou moeten leiden tot een innige finantieele gemeenschap en een overeenkomst inzake de monetaire politiek. Gezien de verschillende inzichten in beide FEUILLETON door MALCOLM HOWES 36 Ik ben heelemaal ongedeerd, fluisterde hij. ik geloof dat ik een hartkwaal heb. Irene. Heb je in twee nachten en een dag niet gezien, snap je! Hij moest wel een beetje ijl in zijn hoofd zijn, dat hij zoo tegen haar sprak, waar haar grootvader bij stond. Mr. Fenshawe, die zich de verlegenheid van het meisje den vorigen dag herinnerde, dacht er waarschijnlijk het zijne van, maar hij zei niets. Een tamelijk plotselinge ongesteldheid, zei Fennshawe tegen Stump, met een plagen- den glimlach naar Irene. De verbazing van de beide mannen over de manier, waarop de beide jongelui elkaar be handelden, was niets, vergeleken bij de sen satie, die Royson veroorzaakte, toen hij wat •oep had gegeten, en in staat en bereid was eer te bewijzen aan wat steviger voedsel en Wat meer los te laten. Ik had een tamelijk levendig verschil van meening met een aantal Hadendowas, verklaarde hij, in antwoord op een vraag van Fenshawe, het was kort maar krachtig, en het is een wonder, dat ik er feitelijk zonder een schram ben afgekomen. In ieder geval .loont het nu niet de moeite van een uitvoe rige beschrijving, omdat ik u iets van onein dig grooter belang te vertellen heb. Mag ik Vragen, mijnheer, of u de fotographieën van den papyrus hier hebt? Ja. Ze zijn in mijn tent. Zal ik ze halen Alstublieft. Ik geloof, dat ik nieuws heb, dat u zal interesseeren. Eén vraag voor ik ga. Abdur Kader zei- de, dat de Italianen de Bron van ouleiman Weer hebben verlaten. Hebben ze den schat gevonden, denk je? Neen, sir. Integendeel. Ik geloof, dat ik landen zag spr. daar niet veel heil in. De goede sfeer mag in geen geval in ge vaar worden gebracht door zakelijk niet voldoende doordachte maatregelen. Laat ons ozo eindigde spr. daarom alles bevorderen, wat het persoonlijk contact tusschen verwante groepen in beide lan den kan versterken. Een typisch voorbeeld voor de lichtzinnigheid waarmede een deel der neutrale pers verkeerde berich ten van den vijand over d^ Duit- sche oorlogvoering ter zee over neemt. vormt het geval van het op 15 Januari door een Duitsche duik boot tot zinken gebrachte Neder- landsche stoomschip „Arendskerk". "Dit geval is door Nederlandsche bladen weken lang als 'aanleiding genomen tot een perscampagne tegen het optreden van de Duit sche zeestrijdkrachten, aldus het Duitsche Nieuwsbureau. Inmiddels is gebleken, dat de voorstelling van feiten, zooals van het begin af aan van Duitsche zijde gegeven, voledig juist was. De torpedeering van de „Arendskerk" was toelaatbaar om een dubbele reden. Het schip vervoerde absolute contrabande, wel ke meer dan de helft van zijn lading vorm de, en welke bestemd was voor de vijande lijke haven Durban in Zuid-Afrika. Om die reden kon het schip worden buitgemaakt en daar opbrenging naar een Duitsche haven het opbrengende vaartuig in gevaar gebracht zou hebben, kon het vernield worden. Nog ernstige evenwel was de twee de reden, waarom de „Arendskerk" tot zin ken werd gebracht. Het schip had zich n.i. schuldig gemaakt aan steunverleening aan tien vijand, daar liet na het stopsignaal veelvuldig met regelmatige tussrhenpoo- zen radioseinen heeft gegeven, welke door het Fransche station Radio Qucssant zijn opgevangen en doorgestuurd. Een dergelijke houding, welke in de huidige omstandig heden van den oorlog ter zee het aanhou dende oorlogschip aan ernstige gevaren blootstelt, is volgens het onbetwiste volke renrecht voor zich alleen voldoende om de opbrenging en in dit geval het tot zinken brengen van een schip te rechtvaardigen. De Duitsche pers spreekt de verwachting uit, zoo besluit het D.N.B., dat de Neder landsche pers thans plaats zal geven aan de waarheid en op passende wijze de on juistheid van de door hen geuite beschuldi gingen en van de daaraan vastgeknoopte gevolgen zullen vaststellen. Het A.N.P. teekent hierbij aan, dat vol gens de overgelegde ladings^iisten de be wering, als zou meer dan vijftig procent absolute contrabande aan l>oord geweest zijn, onjuist is, terwijl de bewering om trent het gebruik van de radio niet in overeenstemming is met hetgeen bij het on derzoek door den Raad van de Scheep vaart is gebleken. dien zelf gevonden heb, en als ik me niet vergis, zijn mevrouw Maxton en de baron, te oordeelen naar wat kapitein Stump me verteld heeft, nu al een goed etnd op weg naar de juiste plaats, als ze die niet bereikt hebben. Wat heb ik u gezeg:d, miss Irene? viel Stump woedend uit. O, hg is slim, die baron. Ik had hem in de gaten, toen hg zich gifteren uit de voeten maakte. En mrs. Haxton ook! Een fijn stel! De oude heer Fenshawe kwam spoedig terug. Hij spreidde tien photografieën voor Royson op tafel uit. Er was een in tien deelen verdeeld getypt stuk bij. Dat is de Engelsche vertaling, legde hij uit. Elk genummerd gedeelte correspondeert met hetzelfde cijfer op een photo. Dick bekeek gretig de vertal ng. Het eer ste stukje luidde: „In het zevende jaar van de regeering van den beroemden Keizer Caius Julius Caesar, heb ik, Demetriades, de zoon van Pelop.dos, koopman te Syracuse, in dien tijd handelaar in ivoor en huiden te Alexandrie. dwaz-ilijk mijn waren in die stad verlaten, en mij aan gesloten bij het legioen, dat uit Egypte ge zonden werd om het volk van Sa.ra te ondei werpen." Hij zag dat de letters van het woord ..ze ven" in den Griekschen tekst niets bijzonders vertoonden en denzelfden regelmatigen af stand tot elkaar hadden als alle letters in de schriftuur. Hij las zorgvuldig verder, tot hij kwam aan de eerste plaats in den papy rus, waarin de „Vijf Heuvels" genoemd wer den en hij merkte onmiddellijk, dat de letters van het woord „Pente" (Vijf) dicht opeen gedrongen stonden. Dit telwoord wordt in Grieksch met vijf letters geschreven: het woord „Hepta" (zeven) echter met vier, daar FRANSCHEN NEMEN TOEBEREIDSELEN WAAR. Bevoegde Fransche militaire krin gen verklaarden gisterenochtend ten aanzien van den militairen toe stand: „De gebeurtenissen in Noord- Europa mogen ons niet het front tusschen Moezel en Rijn doen ver geten. Dit front kan iederen dag in vuur en vlam geraken en od ver schillende punten hebben wij toe bereidselen waargenomen, die een aanval zouden kunnen doen voor spellen". De woordvoerder van het Japansche de partement van marine heeft op grond van betrouwbare inlichtingen meegedeeld, dat groote hoeveelheden wapenen en munitie via Burma per trein en per auto naar Tsioengking vervoerd worden. De Japansche autoriteiten hechten groote beteekenis aan dit wapenvervoer, dat tegen Japan is gericht en ten voordeele is van Tsjang Kai Sjek. Ook het vervoer van wa penen en munitie langs de spoorweg van ïYoennan naar de regeering te Tsoengking vanuit Fransch Indo-China wordt nog steeds voortgezet, ondanks de herhaalde protesten van de Japansche regeering. Od de vraag of Japan tot wapengeweld zal overgaan om zijn neutraliteit te verde digen, antwoordde de woordvoerder, dat de Japansche vloot genoodzaakt kan worden bepaalde maatregelen te nemen, indien zijn neutrale rechten geschonden worden. Noorsch fascistisch gezind kolo nel verzette zich niet tegen de Duitsche landingstroepen in Nar- vik. De voorzitter van het Noorsche parlement, Hambro, die in Zweden vertoeft, maar regel matig in verbinding staat met het Noorsche opperbevel deelt mede, dat de Noorsche troe pen opdracht hebben gekregen samen te werken met de Britsche troepen. De bevelhebber van N'arvik, kolonel Sundlo, een oud vriend van Quisling de Noorsche socialist, die een strooman-regeering onder Duitsch toezicht wilde vormen, had zonder instructies contact genomen met de Duitsche strijdkracht in Narvik. De opperbevelhebber der Noorsche troepen hoeft echter majoor Omdahl bevel gegeven Sundlo te arrestee ren en weerstand te bieden aan iederen Duit schen opmarsch langs de spoorlijn van Nar vik, met behulp van het bataillon uit Dront- heim, dat ter beschikking stond van majoor Omdahl. Omdahl heeft uit bevel met vastbe radenheid en kracht ten uitvoer gelegd. Zijn aanval verraste de Duitschers, die zelfs niet den tijd hadden 't vuur te openen voor zij werden teruggeworpen. Een Noorsche defen sielinie is gevestigd bij het station Djupvik aan de spoorlijn van Narvik, naar Zweden, waar majoor Omdahl versterkingen afwacht. ZATERDAG 13 APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, 8.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Musiquetta. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. de „H" wordt aangegeven door een teeken tje boven den eersten klinker. Dit in-elkaar-schrijven van „Pente" kwam regelmatig voor, overal waar het woord in verband met het aantal heuvels voorkwam! Deze eigenaardigheid was te opvallend om zonder beteekenis te zijn. De voor-de-hand liggende verklaring was, dat overal „Hepta" was uitgewischt en „Pente" er voor in de plaats gezet, om zoo van de Zeven Heuvelen er Vijf te maken! Het bedrog was niet ge merkt, omdat de Grieksche text overigens volkomen onbedorven was. De hiëroglyphen in cartouches, waarvan von Kerber erkend had, dat hg er in had geknoeid, gingen Roy son boven zijn pet! Hij was zoo verdiept in deze eigenaardige bevestiging van zijn vermoeden en zoo vol vuur toen hg van het vreemde toeval vertel de, dat Abdur Kader er toe had gebracht om den naam van de Bron van Mozes te vermel den en te verklaren, dat hg den klimmenden toorn op mr. Fenshawe's gezicht niet merkte, tot dat hg toevallig den verontwaardigden klank in de stem van den ouden man hoorde, toen deze een bediende beval den sheik te roepen. Toen zei één blik op het gezicht van den heer hem. welk onheil hg had aange richt! De beleedigde millionnair en oudheid kenner zou zich door een nauwkeurig per soonlijk onderzoek van de oase bg de Bron van Mozes willen overtuigen, of von Kerber hem inderdaad op het laatst nog bedrogen had. Ofschoon de expeditie zich op It&liaansch grondgebied bevond, ofschoon hij wist dat een stam vijandige Arabaieren reeds rondzwierf aan den rand van het kamp, ofschoon Irene's aanwezigheid het noodzakelijk maakte, geen aanval te riskeeren, die waarschijnlijk dien avond ondernomen zou worden; de waanzin- 77. Het luipaard nam een grote sprong. Met ongelooflijke snelheid sprong Tarzan opzij. Terwijl het brullende dier hem voorbij schoot, greep de koning van de jungle de ketting en dwong het dier op zjjn achterpoten te gaan gehoorzamen. Toen de drie mensen in de tun nel verdwenen waren, keerde ook Tarzan zich naar de tunnel. Het vastgeketende dier smeet hij tegen de grond en vluchtte, juist toen de gele mannen de hoek omkwamen. Met enkele stappen had hij zgn vrienden ingehaald. „We zgn nu veilig. Die gele reuzen zullen nooit ge- 2.45 Kinderuurtje. 4.00 Rococo-octet. 4.30 KRO-orkest. 5.15 Filmpraatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Theologische lezing. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. In de pauze: Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.S0—8.00 VPRO. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.45 Ber. ANP). 1.00 VARA-orkest. 2.00 Filmkwartiertje. nig-makende verdenking, dat de falsaris, die hem bedrogen had, de kroon had gezet op zijn handige schelmenstreken door de plaats aanduiding van den schat ten eigen bate te vervalschen woog nog zwaarder dan al deze overwegingen. Dit gevolg van zijn verhaal had Royson in het geheel niet kunnen vermoeden. Maar hij wist nu dat het onvermijdelijk was. Irene, die haar grootvader nog nooit zoo opgewonden had gezien, fluisterde ernstig tegen Dick: Als grootpapa wil, dat je von Kerber ach tervolgt, moet je zeggen dat je te ziek bent voor zooiets. Dan zal ik hier alleen moeten achter blijven, zei hij glimlachend. Als ik mij niet heel erg vergis, zullen we allemaal zijn spoor volgen voor we een paar uur verder zijn. Hij had gelijk. Toen de sheik kwam, ont ving hij bevel om alles gereed te maken voor een onmiddellijk vertrek langs den karavaan weg naar de kust. Toen echter ondervond de brandende ijver van den ouden heer tegen stand. Het is onmogelijk, dat kafila in die rich ting trekt vóór morgenochtend, eerbiedwaar dige, zei Abdur Kader beslist. We kunnen vandaag naar het zuiden trekken, zoo Allah wil, omdat we weten, dat we daar zeker voedsel en water zullen vinden binnen vijf tien kilometer. Doch het is heel iets anders om de bron van Mozes te bereiken. Ik heb de plaats in geen dertig jaar gezien. We moe ten steeds voorttrekken en een watervoor raad meenemen, die niet alleen voldoende is voor den tocht, maar ook berekend is op de mogelijkheid, dat de bron, als we daar aan komen, uitgedroogd blijkt. Hoe weten wij, Effendi, dat ze niet met zand is gevuld? Fenshawe kende het woestijnleven te goed om de juistheid van de redeneering van den staan. Toen, met de snelheid van een peil, die door de boog wordt weggeschoten, greep de aapman het dier beet. Zgn gespierde armen knelden zich om de keel van het beest. Terwijl hij het luipaard op deze manier in bedwang hield, riep hg tegen zijn vrienden: „Nu! Vlug de tunnel In! Gauw!" Ze haastten zich hem loven, dat wij het luipaard voorbij gelopen zijn." zei Janette. „Maar we weten niet, wat er nog voor ons ligt," herinnerde Tarzan haar. Plotseling stond hg stil en fronste zgn voor hoofd. Zijn oren vernamen een vreselijk, rom melend geluid, als hetg eluid van grote vuren! 2.15 Uitzending ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de Nelson-revue. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.35 Gramofoonmuziek. 4.30 Vragenbus. 4.50 Residentie-orkest. 5.305.45 Zang en piano. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 „Mobilisatieproblemen", toespraak, 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-uitzending. 8.30 Rosian-orkest. 9.05 ,,'t Sal waerachtigh wel gaen", toespraak. 9.10 VARA-Varia. 10.00 En nu... Oké! 11.15 Berichten ANP, 11.25—12.00 VARA-Strgkorkest. sheik niet in te zien, maar hij geloofde, dat von Kerber geheime inlichtingen had over de begaanbaarheid van die route. Hoe het zij, sprak hg kort. Maak 'alle toebereidselen. We hoeven vóór die honden van Hadendowas niet bang te zijn» Ik neem de zorg voor het kamp op mijn voor zoover het hén betreft. Zorg ervoor, Abdur Kader, dat we vóór zonsopgang kunnen vertrekken. Juist toen de Arabier de tent uitging kwam Irene weer binnen. Dick, zei ze, blozende, toen zg hem bij zgn voornaam aansprak, je moet dadelijk gaan rusten. U wilt toch zeker niet, groot papa, dat mijnheer Royson voor den tweeden keer in elkaar zakt, wel? En ik wil u ook nog even vertellen, dat von Kerber geen hou- weelen heeft meegenomen. Kapitein Stump en ik hebben juist onze voorraad nageteld. Dat spreekt in zgn voordeel, vind ik. Als ik von Kerber onrecht heb gedaan, zal ik de eerste zijn hem excuus te vragen, zei Fenshawe. Op het oogenblik heb ik alle reden om aan hem te twijfelen en ik ver lang méér dan een negatief bewgs van zgn eerlijkheid. Tusschen haakjes, Irene, heb je Royson al van zijn geluk verteld? Ik heb nog geen twee woorden met hem gesproken, sedert hij teruggekomen is, zei ze onschuldig. Lieve deugd! Dat lijkt op een duidelijke wenk. En Fenshawe liet het tweetal met een ge- amuseerden trek op het gezicht alleen. Hoe vermoeid Dick ook was, het duurde toch bgna een half uur voor Irene hem vol ledig aan het verstand had gebracht, dat hij nu een baronet was met een alleraardigst in komen en hg haar precies had uitgelegd, waarom hij een ietwat havelooze werklooze was geweest, toen zij elkaar in Londen voor het eerst ontmoetten. Maar er waren pauzes en onderbrekingen geweest in hun discours; af en toe vond hij de vochtige diepte van haar bruine oogen aan trekkelijker dan het treurige verhaal van den wrok van een dwazen man en het lijden van een knaap. Maar ten slotte dreigde Irene, dat zij nooit meer een woord tegen hem zou spreken, als hij niet ging rusten. Dick behoefde niet in slaap gewiegd te worden, toen hij na een verfrisschende af spoeling zijn lange ledematen uitstrekte. Hij sliep zqnder droomen en werd pa-» wakker toen de zon onder ging. Wordt vervolgd. Per pak van 1 Kg.: 20 ct. - Per pak van 3 Kg.: 45 ct.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7