Worsteling om Hamar Frankrijkwil nog steeds met Italië praten Een slag in het Skagerrak? Het geallieerde expeditieleger Overval op officiersvrouw DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Fort Hegra houdt stand Hamar heroverd? Druk bezoek aan de bollenstreek NOORWEGEN Engelsche luchtaanval op Deensch vliegveld RAMP OP NEW YORK's SPOORWEGNET KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 68e JAARG. No. 8906 Engelschen strijden reeds in het district Oslo Tc vuur co tc zwaard De Ohio stijgt onrustbarend Overtocht verliep zonder verliezen zegt Londen Noodlanding Duitsch vliegtuig in Zwitserland De politie nogal gereserveerd KOLENDAMP EISCHT TWEE SLACHTOFFERS Flikkerlicht en bel baatten niet HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Mij. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Berichten welke ons via Zweden bereiken, gewagen van hevige gevechten bij Hamar en Elverum. Hier strijden Britsche en Noor sche troepen tegen de Duitschers, die vanuit Oslo naar het Noorden zijn opgerukt. Gemeld wordt dat Hamar op de Duitschers zou zijn heroverd en Elverum door hen zou zijn verlaten. Hedenmorgen konden wij hier omtrent geen bevestiging krijgen. Het is uiterst moeilijk omtrent het verloop van den strijd betrouwbare gegevens te verkrijgen, daar de berichten der beide par tijen meestal in tegenspraak met elkaar zijn. Vast staat echter, dat de geallieerden niet alleen bij Namsos, ten noorden van Trond- heim, maar ook bij Mö, op ongeveer 50 K.M. ten zuidwesten van deze havenstad aan land zijn gegaan en daardoor in staat zijn het wijkende Noorsche front bij Hamar steun te veiieenen en tegelijkertijd Trondheim van het zuiden af te snijden. Engelsche officieren en modern bewapen- 'de troepen der geallieerden schijnen reeds in de voorste linies bij Hamar te strijden. Lillehammer door de Duitschers bezet? Het Noorsche communiqué zegt: De Duitschers hebben onze posten aan beide zijden van Mjoesa aangevallen, met steun van artillerie en vliegtuigen. Onze troepen hebben zich in hun stellingen staan de gehouden. Duitsche vliegtuigen hebben verscheidene malen uit machinegeweren de straten van Lillehammer beschoten. Zij heb ben ook pamfletten en brandbommen uitge worpen. Een huis bij het spoorwegstation is in brand geraakt. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt over de zen strijd mede. dat Duitsche troepen giste ren bij een snellen opmarsch uit het zuiden Lillehammer hebben bereikt Hegra houdt stand. Volgens in Stockholm van de Noorsche grens ontvangen berichten houdt het fort Hegra, 40 K.M. ten Oosten van Trondheim, nog steeds stand. De batterijen hebben het vliegveld van Vaernes vernield. De Duitschers hebben twee malen het fort aangevallen, zij werden echter afgeslagen. Het garnizoen van het fort bestaat uit slechts 100 man. In het begin van den oor log bevond zich op het fort slechts een en kele bewaker, een gepensionneerd onderof ficier. Svenska Dagbladet meldt, dat de Duit schers een deputatie met een voorstel tot een wapenstilstand naar Hegra hebben gezon den om te onderhandelen, doch dat hun aan bod werd geweigerd. Strijd bij Namsos. Naar men gelooft, is het bij Namsos tot gevechten gekomen tusschen geallieerde en Duitsche troepen. Het verluidt, dat de Duitschers een aantal parachutisten hebben laten dalen. Het feit, dat de Duitschers tot nog toe niet in staat zijn geweest, Grong op 40 Km. ten oosten van Namsos te bèzetten. wordt beschouwd als een bewijs, dat zij het onmogelijk achten hun troepen tot Grong per trein te vervoe ren. Men is n.1. van gevoelen, dat de Duit schers anders niet tevreden zouden zijn met een neerlaten van parachutisten, een pro cedure, welke aanzienlijke moeilijkheden met zich brengt Ook actie bij Stavanger. De Duitsche troepen, welke in het gebied van Stavanger bezig zijn met de zuivering van de omgeving, hebben verder voortgang gemaakt, zegt D.N.B. Kleine uiteengeslagen Noorsche afdeelingen hebben zich in de ber gen teruggetrokken. BLOEDIGE MOHAMMEDAANSCHE TWISTEN IN BRITSCH-INDIE. Zaterdag zijn in Britsch-Indië onlusten uitgebroken ais gevolg van botsingen tus schen twee Mohammedaansche secten. Elf personen zijn gedood en 69 gewond De politie heeft geschoten op een aan<a' Hindoes en Mohammedanen in een hoofdstraten van de stad, hierbi] werd persoon door een kogel gedood. In de loop van den dag zijn een aa'j|.a' overvallen gepleegd en de toestand gespannen. Er zijn beperkende maatregelen voerd en politie en militairen patrouiliee- ren door de straten. De politie heeft twee charges met den gummiknuppel uitgevoe en tweemaal gevuurd. Een Indische magistraat .werd met een zwaard aangevallen, doch hij is er i slaagd zonder wonden te ontsnappen: Oorzaak van dat alles is, dat de Mohammedaansche secte had bezwaai p maakt tegen een processie van de anctere Mate. „Het Middellandsche Zee vraag stuk dient opgelost." Minister-president Reynaud heeft in de Senaatscommissie voor buitenlandsche za ken, sprekende over de verhouding tot Italië, er aan herinnerd, dat de Fransche regeering voor en na 1 September de Italiaansche re geering had laten weten,, dat zij bereid was in vriendschappelijke besprekingen met de Italiaansche regeering naar de bases te zoe ken, waarop een billijke regeling van de tus schen beide landen hangende kwesties zou kunnen tot stand komen. Dit initiatief is tot dusver onbeantwoord gebleven, maar de hou" ding, die de Italiaansche regeering gemeend heeft .te moeten aannemen, verandert niets aan d'e Fransche geneigdheid. In denzelfden geest zijn de afgeloopen maanden pogingen gedaan om de betrekkin gen met Spanje te verbeteren. Los van elke ideologische overweging zal de Fransche re geering haar pogingen bij beide landen voortzetten met het oog op een overeenstem ming in de Middellandsche Zee-entente, die de oogen der Fransche regeering een der ba ses is, welke onmisbaar voor den vrede zijn. Blijkbaar in antwoord op deze uitlating van Reynaud wijdt de „Giornale d'Italia" een nieuw artikel aan -het Middellandsche Zee- vraagstuk en 'doet uitkomen, dat geen enke le natie zich in deze zee op zooveel vitale be langen kan beroepen als Italië. Italië is de grootste Middellandsche Zee-natie en heeft in deze zee het centrum van zijn nationale leven. Het- grootste deel van zijn verkeer speelt zich af op de Middellandsche Zee. Bo vendien is Libye een Italiaansche provin cie geworden. Tenslotte is de Midellandsche Zee voor Ita lië de eenige verbindingsweg met zijn over- zeesch rijk. Maar in de Middellandsche Zee heerscht aldus het Italiaansche blad een militair-po litiek stelsel, dat Engeland en Frankrijk de overmacht verzekert. Frankrijk, en vooral Groot Brittannië, hebben zich in de Middel landsche zee genesteld, niet door een natio naal recht of om een vitale arheidsbehoefte, doch om de grenzen van hun rijksmacht uit te breiden en de Middellandsche zeelanden te overheerschen, dank zij het bezit van de havent van binnenkomen en de uitgangen en een basis midden in die zee. (Gibraltar, Mal ta, Port-Said.) Dit FranschBritsche stelsel is een duurzame rechtsschending. Het stelt het Middellandsche Zee-vraagstuk als een probleem van zijn leven, zijn veiligheid en zijn vrijheid. Ita lië heeft het recht aanspraak te maken op een nieuw stelsel van waarborg voor de binnenkomst en het verlaten van de Middellandsche Zee en het daar liggende gebied. Dit recht van Italië vormt een on derdeel van zijn elementaire eischen voor het nieuwe Europa. Het blad geeft dan tenslotte te kennen, dat het stelsel der Fransch—Britsche mili tair-maritieme overheersching van de Mid- dellandsche Zee een groot deel van zijn waard heeft ingeboet met name wegens de enorme mogelijkheden, welke zijn voor- behouden aan de imposante duikboot- en luchtvloten in Italië in een eventueel con flict Daarom zouden Engeland en Frank rijk hun rijksbelangen in de Middelland sche Zee beter kunnen behartigen door een stelsel van vrijheid voor iedereen en eer lijke samenwerking, welke niet alleen den vrede en de beschaving in deze zee zou verzekeren, doch ook in Europa. Dit niet-officieele antwoord aan Reynaud is niet voor de poes. Niet alleen met Frankrijk, maar ook met Engeland hebben wij te maken, zegt hier Rome. en het gaat allerminst om een status in Tunis of Cor sica maar onze verlangens gaan uit naar het sloopen der Engelsche verbindingen met i zijn Koloniaal Rijk. Hevige ontploffing aan de Zuid- West-kust van Noorwegen. Volgens een uit Gothenberg ontvangen be richt werd aan de Zuidwestkust van Zweden een hevige ontploffing gehoord. Later wer den vlammen en rook boven zee gezien. Vóór de ontploffing werd gehoord, waren ongeveer twintig schepen, waaronder oorlogs schepen, naar men gelooft Duitsche, waar genomen, die zich in zuidelijke richting be gaven. Na de ot^ploffing hebben zij zich ver spreid. Uit Gothenburg wordt verder vernomen, dat vermoedelijk een zeeslag is gevoerd in het Skagerrak of het Kattegat. In den avond van 20 April tusschen tien en elf uur werd uit zee een hevig kanonvuur ge hoord. Zaterdagochtend heeft men zeven schepen, vermoedelijk Noorsche walvisch- vaarrlers. gezien. die een weg veegden door de Britsche mijnenvelden. Boven de vaar tuigen vlogen vliegtuigen. Nadat zij hun laak hadden verricht, zag men een convooi van twee torpedojagers met één groot en talrijke kleinere koopvaardijschepen uit het Zuiden in de richting van Noorwegen stoo- men. Waarschijnlijk hebben de Engelschen dus trachten te verhinderen, dat de Duit- schers troepen per schip naar Noorwegen vervoerden. Ook Britsche bommen op Kris- tiansand en Stavanger. Britsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op het vliegveld van Aalborg in De nemarken. *D® vliegtuigen vielen afzonder lijk aan en het eerste toestel vond het vlieg veld in volle verlichting. De bezetting van het vliegveld had geen tijd de luchtdoelartil lerie in werking te ?t*Urn Een zoeklicht werd spoedig buiten gevecht gesteld. Een groot Duitsch tranusportvliegtuig. dat met zijn boordlichten brandend kwam aan gevlogen. werd aangevallen en zocht dek king in de bewolking. Het aanvallende Brit sche vliegtuig wierp vervolgens een aantal bommen, waardoor de voornaamste hangar werd beschadigd. De volgende vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie hevig be schoten. Officieel wordt nog medegedeeld, dat gis teren- krachtige afdeelingen der Royal Air Force Duitsche vliegtuigbases hebben aan gevallen te Kristiansand en Stavanger en daarbij vliegtuigen en gebouwen hebben be schadigd. Uit New York wordt gemeld Honderden personen ruimen thans de districten langs de rivier Ohio, welke on rustbarend stijgt. Groote streken staan reeds onder water. De rivier wast tusschen Pittsburgh en Louisville (Kentucky) 12 cm. per uur. VON MACKENSEN TE BERLIJN? De ambassadeur van Duitschland te Ro me, die sedert 24 uur te Berlijn vertoeft, was derwaarts met spoed door Hitier ont boden. zoo meldt men uit Rome. De ambas sadeur heeft zich met een speciaal vlieg tuig naar Berlijn begeven. Een kruiser ging verloren en transportschepen tot zinken ge bracht. beweert Berlijn. De militaire# correspondent van Reuter schrijft: Bijzonderheden over de beweging van Britsch-Fransche strijdkrachten naar Noorwegen zijn te Londen onthuld. Het was mogelijk zich eenig beeld te vormen van de geweldige taak, welke hiermede is ondernomen. Het aantal der geal lieerde troepen en hun juiste posi ties, waarin zij zich bevinden voor groote operaties, moeten nog geheim worden gehouden, doch gezegd kan worden, dat zij zonder eenig verlies Scandinavië hebben bereikt. Dag na dag hebben transportsche pen duizenden manschappen, zwaar geschut, tanks en verdere uitrus ting over een zeeweg van 650 K.M. overgebracht naar de havens van Noord-Noorwegen. De schepen en duikbooten der koninklijke marine en vliegtuigen der koninklijke lucht strijdkrachten hebben de transporten be schermd. De troepen en hun uitrusting wer den ontscheept onder dekking van geschut. Er is goede reden te gelooven, dat de Britsch Fransche strijdkrachten in Noorwegen be staan uit troepen en gemechaniseerde strijdkrachten, speciaal geschikt voor de oorlogvoering in dit moeilijke soort land. Begin volgende maand zal het beginnen te dooien. De Duitsche berichten erkennen, dat de Britten er in zijn geslaagd troepen aan land te zetten. Zij zeggen echter, dat dit in een zeer geringe hoeveelheid en in afgelegen haventjes geschiedde, waar deze troepen weinig kunnen uitruchten. Bovendien spreekt D.N.B. van zware ver liezen der Engelschen. Reeds verleden week somden wij deze op. Het Duitsche Nieuws bureau zegt thans, dat bij den afweer van Britsche landingspogingen de Duitsche ge- vechtsvlicgers in de Romstalijord (22 kilo meter ten zuidwesten van Drontheim) nieu we groote successen hebben behaald. Als eerste gedeeltelijke resultaat wordt bekend gemaakt, dat een vijandelijke kruiser door een bom van het zwaarste kaliber getroffen werd en terstond gezonken is, terwijl een troepentransportschip van 15.000 ton is ge troffen door verscheiden zware treffers en in brand is geraakt, zoodat e op gerekend moet worden, dat het schip geheel verloren is. Britsche troepen, die in de kleine haven van Andelsnes aan land waren gezet, wer- Er was benzine-gebrek. Zaterdagnacht heeft een Duitsche bom menwerper. die boven Bazel vloog, lichtsei nen gegeven om te mogen landen. Toen het vliegtuig was neergestreken, bleek dat ben zinegebrek tot de landing aanleiding was geworden. Er waren geen bommen aan boord. De vier inzittenden van het toestel zijn geïnterneerd. ONVERLAAT DRONG HAAR SLAAP KAMER BINNEN. IN HAAR SLAAP EEN KLAP OP HET HOOFD GEGEVEN. Naar eerst thans bekend wordt is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een te Maartensdijk bij Utrecht al leenwonende officiersvrouw slacht offer geworden van een lalfe overval. Een man is haar slaapkamer binnen gedrongen en heeft haar in haar slaap een klap op het hooid gegeven waardoor zij in versuften toestand geraakte. Voor zij zich rekenschap gaf wat er gebeur de had de indringer haar een doek in den mond gewronggen en haar dekens op het hoofd gestapeld. Volgens haar verklaring moet de man toen geroepen hebben „waar is je geld?" Vermoedelijk omdat de vrouw zich herig verweerde heeft de man even snel als hij was gekomen, de beenen genomen, na haar nog te hebben gewaarschuwd niet terstond alarm te maken. Zoodra de vrouw zich veilig waande, schoot zij snel een mantel aan en begaf zij zich naar de in de nabijheid gelegen woning van den veldwachter, waarin tevens de hulpsecretarie van de gemeente Maartens dijk is gevestigd. Hier bevond zich de wacht van de vrij willige luchtbeschermingsdienst welke de ontdane vrouw kalmeerde en terstond de politie waarschuwde. Deze stelde onder leiding van den burgemeester een diep gaand onderzoek naar het gebeurde in. Gelooft de politie het verhaal niet? Bii nadere informatie bleek ons, dat de politie nogal gereserveerd staat tegenover het geval. Vast is komen te staan, dat ie mand getracht heeft het keukenraam te forceeren. hetgeen blijkbaar niet is gelukt Alleen de stopverf was voor een groot ge deelte verwijderd. Aangenomen wordt, dat de inbreker zich aan de achterzijde van het perceel od het balcon heeft begeven en de op een kier staande openslaande deu ren van de slaapkamer, waar de vrouw sliep, heeft eeoDend. De vrouw schijnt den man zelf niet ge zien te hebben Tijdens de worsteling waar bij zij gedeeltelijk onder de dekens lag, heeft zij slechts een arm gezien en een mannenstem gehoord. den uit de lucht gebombardeerd. Alle inge zette vliegtuigen zijn teruggekeerd. Geen troepentransportschip der gealieerden tot zinken gebracht. Officieel wordt uit Londen naar aanleiding van deze Duitsche berichten gemeld, dat geen Britsch of Fransch transportschip voor de Noorsche kust tot zinken is gebracht of zelfs maar beschadigd. Slechts een gewapen de treiler ging verloren. Een bericht van de Britsche admiraliteit erkent echter dat de aanvallen der Duit schers uit de lucht op Je troepentransporten in heveghcid toenemen. De vijand heeft even wel, aldus het Engelsche bericht, geen tref fers geplaatst, noch op de oorlogsschepen noch op de transportschepen, terwijl drie vijandelijke vliegtuigen zijn omlaag gescho ten en een ander beschadigd. Het nieuws van de vernietiging van het derde vijandelijke vliegtuig werd ontvangen in het volgende sein van een der Britsche oorlogsbodems: „Opnieuw gebombardeerd. Hebben hem omlaag geschoten." Een Duitsch convooi is door Engelsche duikbooten aangevallen. Twee transport schepen zouden door torpedo's zijn getroffen. 25 DOODEN, 100 GEWONDEN. Bij Little Fallo (Amerika) is Zater dagochtend een spoorwegramp ge beurd. Oorzaak is, dat een sneltrein met een snelheid van 94 K.M. per uur door de scherpste bocht van het geheele net van de New York Cen tral Spoorwegmaatschappij is gere den, terwijl een maximum snelheid van 70 k.m. was toegestaan. De locomotief explodeerde en negen van de zestien rijtuigen schoven over elkaar. Minstens 25 menschen zijn bij dit on geluk gedood en er zijn 100 gewon den. TWEE BEJAARDE MENSCHEN OMGEKOMEN. In een woning aan de Vijverlaan te Arn hem heeft zich een geval van kolendamp vergiftiging voorgedaan, dat twee menschen het. leven heeft gekost. Buren van den zeventigjarigen heer H. M. kwamen Zaterdagavond aan diens wo ning. qmdat zij den ouden heer en diens 70-jarige huishoudster, mej. J. te W. sedert Woensdag niet hadden gezien. Daar zti ver moedden dat er iets niet in orde was. werd de nolitie gewaarschuwd. Men vond beide menschen dood in de woning. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat men hier met een geval van kolendampver giftiging te doen had. OUDE HEER TEGEN EEN TREIN GEREDEN. Zaterdagmiddag is de 79-jarige wielrijder W. boven Winschoten op de onbewaakte overweg bij Heiligerlee tegen een trein ge reden. Deze overweg is voorzien van flik kerlichten met bel. De installatie fungeer de goed. Waarschijnlijk is de oude heer in gedachten verzonken geweest, waardoor hij het waarschuwingssein niet opmerkte. Hij wrd door de locomotief gegrepen en ern stig gewond. Zijn rijwiel werd vernield. In levensgevaarlijke toestand werd B naar het ziekenhuis ie Winschoten vervoerd. De trein ondervond een half uur vertra ging. VOLGENDE WEEK DE ECHTE BOLLEN-ZONDAG Het bezoek aan de bollenstreek is giste ren vrij groot geweest, dank zij het prach tige zomersche weer. Vele velden narcis sen stonden reeds in vollen bloei en hoewel de hyacinthen nog weinig kleur vertoon den, genoten de duizenden bezoekers toch van de mooie vergezichten. Vooral langs de stille binnenwegen nabij Hillegom en Lisse waren talrijke wandelaars en de bloemenverkoopers maakten hier en daar gcede zaken. Men verwacht, dat er de volgende week van een echten bollen-Zondag sprake zal zijn.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1