Vliegtuigen schenden Belgisch gebied De verjaardag van Hitier Waardoor viel Pijnackers scheeve toren? Duitsche bommen werper in Limburg gedaald Rusland riskeert liever niets „Engeland moet den oorlog winnen" VLIEGENDE SPIONNEN Heercn en Knechten Onze soldaten weer bewegingsvrijheid Verkeersongeval met drie staartjes Regeering koopt meer aardappelen Vreemde vliegtuigen boven Zweden „Het wonder van de eenheid der liefdadigheid" CHINEESCHE OVERWINNING IN KIANGSI HET MOOIE WEER IN 'T HOOFD! Postvluchten op Indië EERBERICHT DE BILT SEINTI Langs stilstaande tram gejakkerd Marinerampenfonds benadeeld Extra toewijzing van kalveren EN HET MINST VAN ALLES EEN OORLOG MET DE GEALLIEERDEN BETREKKINGEN MET ROEME- Nlë GAAN DE RICHTING UIT VAN EEN ACCOORD. Volgens een bericht uit de Roecieensche hoofdstad Boekarest zijn er vele aanwij zingen, dat de betrekkingen tusscheu Roe menië en de Sovjet-Unie, in plaats van slechter te worden, de richting uitgaan van een accoord. De eerste teekencn hier voor liggen op economisch gebied, aange zien de onderhandelingen welke op het punt staan geopend te worden tusschen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie, waarschijn lijk gevolgd schijnen te worden door der gelijke besprekingen tusschen Roemenië en Rusland. De handelssecretaris van de Sovjetlegatie is te Boekarest juist van een verblijf van twee maanden in Moskou te ruggekeerd, waar hij, naar vernomen wordt, het handelsvraagstuk met Roeme nië besproken heeft. Men acht het te Boe karest onwaarschijnlijk, dat Rusland eeni ge rechtstreeksche verlangens ten aanzien van Roemenië heeft en het minst van allhs «enig verlangen een oorlog met de gealli eerden over een dergelijk avontuur te ris- keeren. Een reden waarom een oorlog we gens Bessdrabië niet in het belang van Rusland lijkt is het feit, dat het roode le ger in het Verre Oosten afhangt van den olie-aanvoer uit de Zwarte Zee, welke ver voerd wordt van Wladiwostock via het Suezkanaal. Een oorlog met de gealllieer- den zou derhalve dezen aanvoer afsnijden, waarmede de positie van Rusland tegen over Japan in gevaar worcltg ebracht. Be trouwbare berichten uit de grenssteden melden, dat de Russen in Galicië koorts achtig werken aan den aanleg van verster kingen langs de RoemecnschRussische grens en bovendien aan het plaatsen van drie prikkeldraadversperringen langs de geheele grenslijn. Een der toestellen neergescho ten. Twee Duitsche toestellen maken een noodlanding, waarna ze door de Inzittenden in brand werden gestoken. Uit verscheidene plaatsen in het Zuiden van Zweden zijn berichten ontvangen, dat buitenlandsche vliegtuigen boven Zweedsch gebied hebben gevlogen. Op talrijke plaatsen is luchtalarm gemaakt en hebben de Zweed- sche luchtdoclbatterijen het vuur geopend Zondagavond hebben twee buitenlandsche vliegtuigen boven het Noordelijk deel van de Gothenburg-eilanden gevlogen. Een van de ze toestellen werd doer een Zweedsch jacht vliegtuig neergeschoten. Het toestel vloog in brand, docli de vier inzittenden, die van Duitsche nationaliteit waren, ionden gered worden. Zij zijri geinterneerd. Het undëre toestel verdween in noordelijke richting. Op het zuidelijk deel van liet eiland Got- land moesten twee Duitsche vliegtuigen een noodlanding maken. De inzittenden staken de toestellen in brand, die geheel in vlam men opgingen. Zegt minister Stanley. Het wordt een lelie, verbeten oorlog. De Engclsche minister van oorlog, Stanley, heeft een radiorede gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Dit wordt een felle en verbeteren oorlog, dien wij niet mogen verliezen. Wij behoeven slechts te zien naar het tragisch lot van Polen en andere landen, om te weten, wat er van ons zou worden indien wij den oor log verloren. Nog minder mag dezen oorlog onbeslist eindigen, zoodat wij over eenige jaren genoodzaakt zijn opnieuw den strijd aan te binden. De beschaving zou noch een Duitsche overwinning, noch een "derden we reldoorlog te boven komen. Laat ons ditmaal de wereld met stelligheid een definitieve re geling en een blirvenden vrede teruggeven, en dat kunnen wij, indien wij allen ons best doen en medewerken. Hoe eerder wij dat doen, hoe korter de oorlog zal zijn en hoe zekerder de overwinning. Paul Reynaud sprak voor de na tionale hulpweek. De ministerpresident, Paul Reynaud, heeft voor de radio gesproken ten gunste van de nationale hulpweek. Hij herinnerde eraan, dat deze reeds in'den vorigen oorlog bestond en door Poincare genoemd was „eHt wonder van de eenheid der liefdadigheid." Alle Fran schen, aldus Reynaud, moeten hieraan vol gens hun middelen meedoen, van de oud strijders tot de scholieren. De schouwburgen en bioscopen zullen een deel van hun in komsten afstaan. Duizenden werklieden zul len een uur loon voor de nationale hulpweek geven. In de kerken zal voor dit doel gecol lecteerd worden. Laten wij ons allen, zoo be sloot de nremier. als gen-oMliseerden be schouwen in dienst van hen die lijden. Door de ellende van den oortog te verzachten, zul len wij ertoe bijdragen den oorlog te winnen. BRUSSELSCHE POLITIE ONTDEKTE SPIONNAGE. De politie heeft een Belgischen oud-vlie ger en zijn vrouw gearresteerd. Het echt paar had tot taak voor een buitenlandschen inlichtingendienst gegevens te verzamelen en voor dien dienst agenten te werven Een dezer agenten is te" Brussel gearresteerd en zijn vrouw is in Frankrijk aangehouden. De overwinnaars in dezen oorlog znllen streven naar overheer- sching van de wereld. EEN ITALIAANSCHE STEM. Ansaldo, de directeur van de Italiaansche Telegrafo, heeft gisteren opnieuw een radio- redevoering tot de troepen gehouden. Hij heeft verklaard, dat hij niets had toe te voe gen of af te doen van zijn verklaring van verleden week. Hij zeide: de verliezers van dezen oorlog zullen worden gelijk slaven, die juist voldoende verdienen voor een dor be staan, terwijl de overwinnaars zich zullen be schouwen als de meesters van allen en zul len streven naar een overheersching van de wereld." Ansaldo besloot met te zeggen, dat de eeni ge veilige waarborg van Italië gelegen was in de kracht zijner wapens. Zoowel Duitsche, als Engelsche en Fransche machines gesigna leerd. Zaterdagochtend hebben verscheiden vreemde vliegtuigen boven Belgisch grond gebied gevlogen. Eenige daarvan zijn geidentifneeerd als Fransche toestellen andere als Duitsche vlieg tuigen. Het luchtdoelgeschut en jachtvlieg tuigen zijn in actie gekomen. Zij hebben herhaaldeijk vreemde toestellen genoopt te rug te keeren. In de buurt van Visé en Lanaeken werd een Duitsch vliegtuig,, naar men meldt een „Heikel", door Belgische patrouilles onder vuur genomen, terwijl ook de posten op den grond tegelijkertijd vuurden. Te Flavion heeft een Fransch vliegtuig, dat een Duitsch toestel achtervolgde, een noodlanding moeten maken. De bestuurder werd geinterneerd en het vliegtuig in beslag genomen. In de buurt van Paliseul werd een lucht gevecht waargenomen, dat zich op groote hoogte afspeeldo tusschen vier vreemde vliegtuigen, welker nationalilcitsteekencn niet konden worden onderscheiden. Twee dezer vliegtuigen vertrokken in oos telijke richting en twee in zuidelijke rich ting. De Belgische regcering heeft te Parijs en te Berlijn krachtige protesten ingediend te gen deze schendingen van Beligisch grond gebied. Verder zijn in den avond van den twintig sten April en in den nacht van "20 op 21 April vreemde vliegtuigen boven het zuide lijk en Zuidoostelijk deel des lands gesig naleerd. Op 21 April bij het aanbreken van den dag zijn deze vluchten hervat. Verscheiden vliegtuigen zijn als Duitsche herkend. Twee zijn als Engelsche geïdenti ficeerd. Onze luchtverdedigingsmiddelen. zijn in actie gekomen. De Belgische regeering zal ook te Londen protesten indienen tegen deze schendingen van haar rechtsgebied. Gisteren werd te Tsjoenking beweerd, dat de Chineesche troepen de Japanneezen op alle fronten terugslaan. In de laatste door den woordvoerder der Chineesche militai ren uitgegeven verklaring wordt beweerd, dat de voorhoede der Chineesche strijd krachten reeds in de westelijke voorsteden van Natsjang, de hoofdstad van Kiangsi, zijn binnengedrongen, na een gevecht, dat den geheelen acht heeft geduurd. Zij ach tervolgen thans de in de voordsteden terug trekkende Japanneezen. Intusschen trekken, naar gemeld wordt, de Chineesche troepen in de provincie Hoe- pei uit noordoostelijke en westelijke rich ting op Hankau aan. VEEL VREEMDELINGEN IN BELGIË. Bij een telling van vreemdelingen in Bel gië is gebleken, dat hun aantal op 15 Sept. j.1., ruim 250.000 beliep. ROOSEVELT AAN 'T WOORD. Hij is niet oorlogszuchtig. President Roosevelt heeft Zaterdagavond een politieke rede gehouden, wraarin hij een aanval deed op <ie beweringen van republi- keinsche zijde, als zou de huidige regeering het land opzettelijk in den oorlog pogen te storten. De president drong er op aan. dat de de mocratische partij een „paar liberale can- didaten" zou benoemen als presidênt en vice-president voor de komende presidents verkiezingen. NORBN NAAR HUN LAND TERUG. Op verzoek van het Noorscjie gezantschap te Kopenhagen hebben zich ongeveer 300 Noorsche staatsburgers, die zich tijdelijk in Denemarken ophouden en naar Noorwegen wenschen terug te keeren, bij een reisbu reau aangemeld, dat de terugreis zal orga- niseeren, Buitenlandsche staatshoofden komen het Duitsche staatshoofd feliciteeren. Zooals we reeds in ons nummer van Za terdag meedeelden, is dit jaar afgezien van officieele feestelijkheden ne ontvangsten ter gelegenheid van den verjaardag van Hitier. De Fuehrer heeft den dag doorgebracht met enkele zijner intiemste politieke en mi litaire medewerkers in de rijkskanselarij te Berlijn. Verder heeft Hitier gelukwenschtelegram- men ontvangen van hunne majesteiten den keizer van Mandsjoekwo, den koning der Belgen, den koning van Denemarken, de koningin der Nederlanden, den koning van Roemenië, den koning van Thailand (Siam), den prins-regent van Joego-Slavië, generaal Franco, admiraal Horthy en president Ha cha, alsmede van tal van andere vooraan staande personen in het buitenland. Hitier heeft de geiukwcnschen met dank- telegrammen beantwoord. De in Berlijn ge accrediteerde buitenlandsche vertegenwoor digers hebben den Fuehrer gefeliciteerd door hun handteekening in het register aan de kanselarij te zetten. Voorts ontving Hitier gelukwenschtele- grammen van koning Victor-Emanuel en van Mussolini. Dit laatste telegram luidde als volgt: Nu het Duitsche volk uw verjaardag viert, doe ik u, namens de fascistische re geering en het Italiaansche volk mijn har telijke gelukwenschen toekomen en spreek ik het stellige vertrouwen uit. dat het Duft- sche volk de groote taak waarvoor het zich geplaatst ziet, met succes zal vervullen. Hierop heeft Hitier als volgt geant woord: „Ik dank u, Duce, hartelijk voor de ge lukwenschen die u mij namens de fascisti sche regcering en het Italiaansche volk hebt doen toekomen. Ik beantwoord uw groet in het onwrikbare vertrouwen, dat onze in we reldbeschouwing en doeleinden verbonden volkeren den strijd om hun levensrechten met succes zullen volbrengen." Na dezen oorlog bezitten wij weer koloniën. De plaatsvervanger van den Führer, Hess, heeft ter gelegenheid van Hitler's verjaar dag een rede tot de Duitsche jeugd gehou den, waarin hij verklaarde, dat Duitschland na afloop van dezen oorlog koloniën zal be zitten. Daar, zoo zeide Hess, zult ge ruimte en gelegenheid volop vinden voor arbeid, avonturen, strijd en noesten ijver. Maar op alle appèls present melden. Naar wij vernemen is thans de z.g, bewe gingsvrijheid van de militairen herstcid, met dien verstande intusschen, dat voors hands aanwezigheid op alle appèls ver- eischt zal blijven. Bij weermachtsonderdee- len„ waar om. in verband met het gebied waar ze' gelegen zijn en de speciale taak die ze te vervullen hebben, tusschen het late middag appèl en het avond appèl nog een of meer appèls worden gehouden, zal de bewegingsvrijheid, welke thans is toege staan, dus van beperkteren aard zijn clan elders. Immers in de zooeven bedoelde ge vallen zal het zich buiten het kantonne- ment begeven niet of ten hoogste op zeer geringen afstand kunnen plaats vinden. Mobilisatievrijstellingen verlengd. De minister van defensie heeft alle voor- loopige mobilisatievrijstellingen, welke op 1 Mei a.s. zouden afloopen, verlengd tot 4 No vember 1940. De minister zal, naar de Tel. verneemt echter een onderzoek laten instel len, maar de al clan niet blijvende gerecht vaardigheid van elke vrijstelling. Wanneer het onderzoek zou uitwijzen, dat de grond voor een vrijstelling niet meer aanwezig is, dan zal na 4 November a.s. het op grond van zulk een vrijstelling verleende verlof niet meer worden verlengd. „MONUMENTENZORG" LOOPT KANS VOOR f 25000 TE WORDEN AANGE SPROKEN. Er wordt in het dorpje Pijnacker, en na tuurlijk ook elders, druk nagepraat over het drama van den scheeven toren, die dezer dagen in den strijd om het bestaan is ge vallen. j. Er is over de restauratie heel wat te doen geweest en nadat door deskundigen lang durig was getwist over het te volgen sy- seem, bleek veel kostbare tijd verloren te zijn gegaan. Ten slotte behaalde het plan van den DeiftsChen professor Chr. Visser de overwinning. Nadat zeventien van de twintig palen waren ingepulsd zou een in genieur van Monumentenzorg tegen het waarschuwend advies van den aannemer cn den gemeente-architect opdracht hebben gegeven de zich aan de Westzijde bevinden de steunbeeren weg te breken, daar deze, volgens dez.cn ingenieur, niet tot de fun damenten doorliepen. Bij het afbreken merkte men echter, dat zulks wel het geval was en dat zij nog hyn vollen dienst bewezen bij het ondersteunen van het bouwwerk. Van dit oogenblik af is de toren sterker gaan werken en deden zich de eerste verschijnselen van sterkere ver zakking voor. Het wegbreken van de steunbee ren zou dus als onmiddellijke aan leiding van het instorten moeten worden beschouwd. En nu gaan er, volgens het Hsbl.. stem men op om Monumentenzorg aansprakelijk te stellen voor een bedrag van 25.000. Er is sprake van de instelling eener commis sie, die ter zake advies zou moeten uit- b.engen. ARRESTANT NAM DE BEENEN. Zaterdagmiddag begaf zich een rijksveld wachter met twee mannen, die een paar dagen hechtenis moeten ondergaan en daar voor naar de gevangenis te Utrecht zouden worden overgebracht, omdat in de hoofd stad geen plaats meer voor hen is. naar het CentraaJ Station. De mannen liepen rustig met den veldwachter mee. Op het perron gekomen, bedacht een hunner zich Blijkbaar vond hij het mooie weer te ver lokkend en wilde hij liever op regenachtige dagen wachten om zijn straf uit te zitten. Plotseling was hij spoorloos in de volte vaJ) reizigers verdwenen. Het was reeds eerder door een Belgische vliegtuigpatrouille be schoten. Zaterdagochtend is een Duitsche bommen werper in 'Zuid-Limburg over onze grens ge komen. Het vliegtuig is door een batterij van den grond af beschoten. Dit vliegtuig heeft bij Vliek aan den straatweg van Sittard naar Maastricht een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig was tot de noodlanding ge dwongen tengevolge van de beschieting door een Belgische vliegtuigpatrouille. Van de vijf inzittenden was één gewond, en deze is spoedig daarop overleden. De andere vier zijn geinterneerd. Het was ongeveer tien uur Zaterdagmor gen, zoo schrijft de Tel., dat een hevig motor geronk van een vliegtuig de bewoners van Bunde en omgeving deed opschrikken. Plot seling zagen enkele landbouwers, die in de buurt werkzaam waren, dat het toestel hoog te verloor en de motoren stopten. In glij vlucht kwam het toestel naar beneden en trachtte een noodlanding te maken op een omgeploegden akker. De machine raakte even den grond, doch sprong weer omhoog Het vliegtuig scheerde daarna rakelings langs de boerderij va nden landbouwer Rou- wet en stortte in den boomgaard achter deze boerderij neer. Hierdoor knapte een tiental fruitboomen bij den grond af. De beide vleu gels van het toestel werden zwaar bescha digd en het landingsgestel afgerukt. De romp bleef echter intact. De slag was kilometers ver in den omtrek te hooren. Onmiddellijk liepen enkele toe- schouweVs op het toestel af en zagen twee inzittenden uit de vernielde machine krui pen. Deze begonnen direct aan het toestel te breken en probeerden een zwaargewonde, die vermoedelijk bekneld zat, te bevrijden. Toen dit gelukt was, sprongen er nog twee mannen uit. Een officier vroeg aan een der omstanders waar zij zich bevonden en toen ze vernamen dat ze op Nederlandsch grondgebied gedaald waren, waren ze ten zeerste ontdaan. Binnen tien minuten waren militaire auto riteiten en geestelijke en geneeskundige hulp ter plaatse. Voor den zwaargewonde mocht echter geen hulp meer haten. De bemanning bestond uit een officier cn vier minderen. ERNSTIG ONGELUK IN ZEELAND. DRIETAL VOORBIJGANGERS VIEL FLAUW! Gisterenmorgen reëd de landbouwer van Oirschot te Oude-Tonge met zijn motorrij wiel, op welks duo zijn vrouw was gezeten, met matige snelheid van de Thoolsche brug, toen van tegenovergestelde richting in volle vaart een andere motorfiets, bestuurd door een onderofficier, naderde. Laatstgenoemde botste tegen het motorrijwiel van van O. op. De drie personen werden tegen de straat geslingerd, waar van O. en zijn echtgenoote hevig bloedend bleven liggen. Twee dokters verleenden geneeskundige hulp. Zij constateerden bij van O. een ernstige hersenschudding, terwijl hij aan hoofd, ge laat en handen was gewond. Zijn vrouw had eveneens een hersenschudding opgeloopen. De sergeant kwam er met eenige onbeteeken de wonden af. Drie omstanders, die bet ongeluk za gen gebeuren, vielen van den schrik flauw en behoefden eveneens genees kundige hulp. Een hunner kwam zoo ongelukkig op den grond terecht, dat ook hij een hersenschudding op liep. Het echtpaar van O. is per auto naar het ziekenhuis vervoerd. De onderofficier kon huiswaarts keeren. De getroffen ooggetuige is eveneens naar zijn woning vervoerd. De toestand van den heer van O. is hoogst ernstig, doch er is geen onmiddellijk levens gevaar. Op de uitreis bereikten de „Gier" met gezagvoerder Blaak Bandoeng en de „Emoe" met gezagvoerder Kalberer Jodhpur. Deze vlmgt ui- een worden onderscheidenlijk 21 en 24 April te Batavia verwacht. Op de thuisreis landden de „Nan- doe" met gezagvoerder Mnirnoff te Napels en de ..WielewaaP met ge zagvoerder Gravis te Basrah. Dit toe stel wordt 23 dezer te Napels ver wacht. Verwachting: Helder tot half- bewolkt, droog weer, warm voor don tijd van het jaar, meest zwakke wind. Overtreding der verkeersregels veft oorzaakt noodlottige aanrijding. Zaterdagavond omstreeks half acht is na<< bij het gehucht Milsbeek onder de gemeen te Ottersum een zeer ernstig ongeluk ge beurd. De dertigjarige G. Noy uit Milsbeek stapte hier met zijn verloofde uit een stil- staanden tramtrein van de Maasbuurtspoor weg Nijmegen-Venio. Uit de/richting Nij megen naderde met groote snelheid een personenauto, bestuurd door Sch. uit Ven io. Ondanks het feit, dat de tram passa giers uitliet - zoodat de bestuurder de plicht had te stoppen reed deze met groote vaart door, met het noodlottig gevolg, dat de heer Noy door den wagen werd gegre pen en een eind werd meegesleurd. De be stuurder verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Toen men den heer Noy had bevrijd, bleek zijn toestand hopeloos. Hij was zwaar verminkt en hem werden ter plaatse de H.H. Sacramenten der Stervenden toege diend, waarna hijn aar het Sint Canisiuis- ziekenhuis te Nijmegen werd overgebracht. De auto werd door de botsing grootene deels vernield. ONEERLIJKE COLLECTANTEN. De Amsterdamsehe politie heeft Zaterdag drie werkloozen uit de Jordaan aangehou den, die collecteerden voor het Marineram penfonds. Zij hadden de bussen openge maakt, een groot gedeelte van het geld er uit genomen en de bussen toen weer geslo ten. Bij de afrekening was het opgevallen, dat de mannen maar zoo weinig hadden op gehaald. ALS TEGEMOETKOMING IN MILT VUUR EN MOND- EN KLAUWZEER, Naar wij van officieele zijde vernemen, iieeft de minister v.economisclie zaKen be sloten, dat, ter tegemoetkoming in de scha de, door het mond- en klauwzeer aan den melk-veestapel toegebracht, dit jaar weder om een extra-toewijzing van kalveren zal worden verleend. Nadere Bijzonderheden, omtrent de maat staven welke ten aanzien van deze toewij zing zullen gelden, en.de wijze, waarop de veehouders, die meenen voor een extra-toe wijzing in aanmerking te komen, een aan vrage zullen moeten indienen, worden uin- nenkort bekend gemaakt. oorts heeft de minister besloten, dat voor alle tengevolge van het miltsuur ge storven koeien, waarvoor een tegemoetko ming zal worden verleend, eveneens ex!ra kalveren zullen worden toegewezen. De veehouders, die op zulk een toewijzing aan spraak kunnen maken, worden hiervan te zijner tijd in kennis gesteld. Denatnratie kleiaardappelen stop gezet. Overname van pootgoed. Naar wij yan officieele zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken, op grond van den huidigen tóestand op de aardappelmarkt besloten, met ingang van heden eenige ingrijpende veranderingen aan te brengen in de tot dusver gevolgde ge dragslijn ten aanzien van consumptie- -n-appelen en goedgekeurde pootaardap- Met ingang van heden zal de gelegenheid tot het indie nen van aanvragen voor denaturatie van kleiconsumptieaardappelen wor den gesloten. De Nederlandsche ak- kerbouwcentrale zal van de telers dezer aardappelen alle aan de eiscben voldoende partijen overnemen. Ook goedgekeurde pootaardappeJen van be paalde ras-en die niet mogen worden gedena tureerd, zal deze centrale overnemen. Alle anaeis goedgekeurde pootaardappelen kun nen tegen de bekende vergoedingen worden g<1 enatureerd of ter overneming aan de ge noemde centrale worden aangeboden. ue telers, die hun partijen- willen laten overnemen, moeteji hiervan voor 1 Me» schriftelijk ojvgave hebben gedaan aan den voedselcommiskaris in hun provincie.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2