De Wilgenpl as" onder de hamer Hei GeHeim unn RADIO TARZAN en de vuren van Tohr WILGENPLAS Torrance Esdale PROGRAMMA 11 exceptioneele publieke verkooping.. door Edgar Rice Burroughs Firma Hendrik van Essen, G. K. Redering, beëedigd makelaar in ma chinerieën en metalen te Rotterdam, zal op DONDERDAG IS APRIL 1940, des v.m. ten 10 uur in het restaurant van den Wilgenpias PUBLIEK VERKOOPEN: het slechts 8 Jaar oude ONTSPANNINGSOORD „DE WILGENPLAS", te Schiebroek. DEZE opzienbarende advertentie was onlangs in de Rotterdamsche cou rantten te lezen en hiermede werd het doodvonnis definitief gewezen over een ontspanningsoord, dat reeds langen tijd ten doode was opgeschre ven „De Wilgenpias", bij velen in en buiten Rotterdam bekend als het allermodernste zwembassin uit onzen tijd, was veel meer dan enkel maar zwembad. Met de mooie zo merdagen in de vacantietijd, wanneer het in de stad niet was uit te houden vanwege de hitte, trokken vele Rotterdammers naar de Wilgenpias, om daar wat vertier te zoeken. Een schare van dagjesmenschen, zoo groot dat de treinen hen slechts nauwelijks ver werken konden, stroomde dan naar buiten voor een enkelen Zondag en soms voor een enkele avond. Dat was in goeden tijd van den „Wilgenpias"... Behalve de drie enorme zwembassins, waarbij plankieren behoorden van plus mi nus 4000 M2, die aan bijna 1500 kleedhokjes plaats boden, en waar bovendien een groot aantal roeibooten gemeerd lagen, was het uitgestrekte Lunapark wel de voornaamste attractie. De groote ijzeren loods van 50 bij 30 meter, met een zijhoogte van 8 meter en een nokhoogte van 12 meter, was om het ko lossale glazen dak op zich zelf al een bezoek waard. Het Danspaviljoen, het cabaret, de muziektent droegen er verder het hunne toe bij om de menschen te trekken. De 2500 ijze ren klapstoeltjes, die onder de hamer zullen komen, wijzen er wel op, dat er op talrijk publiek gerekend werd. Buiten dit alles om, was er ten slotte het voetbalstadion van „Xerxes" met zijn eigen inventaris, zooals kleed- en waschkamers, consumptietenten, kiosken, een groot restau rant, enz. De geconstrueerd ijzeren tribune's boden voor niet minder dan 32000 personen plaats! Zooals men zal weten, krijgt Xerxes thaijs jeen nieuw speelterrein op de grens van de gemeenten Rotterdam en Overschie. Kort geleden heeft men in de courant kunnenje- zen, dat de tol daar ter plaatse zou gaan ver dwijnen. Dit was één van deischen, die de club Xerxes aan de gemeente stelde bij het kiezen van haar nieuwe tournooiveld. Zoo heeft iedere medaille haar keerzijde, ook de ze (wij komen te zijner tijd op deze tol te rug). FEUILLETON door: Roy Vickers 4. Oom Julius keek haar bezorgd aan. Het was gek, dat zij niets anders kon zeggen, dan datgene waar zij van overtuigd was zij kon niet gelooven, dat,Gerald haar woorden letter lijk zou opvatten en met iemand anders was getrouwd. Ongetwijfeld zou zij het later ge looven,maar intusschen werd oom Julius on geduldig. Hij werd altijd ongeduldig, als hij in de war en tevens gekrenkt was en medelijden had. „Ik geloof niet, dat het eenig nut heeft om er over te praten, oom Julius. Ik geef toe, dat Gerald en ik vlak voordat hij naar Spanje ging, ruzie hebben gehad; maar dat hadden Wij zoo dikwijls oneenigheden. Ik nam het nooit ernstig op. Schijnbaar deed hij dat wel. „Ik zal mijn testament veranderen. Ik zal die stomme vent onterven! Er blijft natuurlijk niet veel over, als de successierechten betaald ^jn, maar dat beetje zal voor jou zijn. Ik zal hem leeren je te beleedigen mij te beleedi- gen." „Welnee, het is toch te dwaas om zoon houding aan te nemen! Gerald is meerder ja ng en hij kan zichzelf onderhouden. Hij mag toch trouwen met wie hij wil. Bovendien is het niet eerlijk tegenover het meisje. Zij is beslist van onzen stand als Gerald van haar houdt. Jij zult ook van haar gaan houden. Je ^ult mettertijd nog eens toegeven, dat zij een betere vrouw voor hem is, dan ik dat ooit geweest zou zijn. Sommige mannen zijn wer kelijk gelukkig met zoo'n dweperig kind. „Wat weet jij van het soort meisje af? He Je haar dan wel eens ontmoet?" „Nee. Ik raadde maar." „Dan is het goed geraden. Ik heb niet gelezen, wat hij mij heeft geschreven Was te stom verbaasd, maar ik las wel zoo le«, dat zij achtergelaten was in het een of andere verlaten Spaansche dorp; een gouver nante zonder geld, begrijp ik, die bij hem kwam ®ni hulp en bescherming. Dacht dat ze hem Werkelijk noodig had. Zooiets..." "4a daar zou hij op ingaan." In 1931 werd de Wilgenpias voor het eerst voor het publiek toegankelijk gesteld dat is te zeggen, voorloopig alleen het zwembad nog maar. Hoog waren de verwach tingen gespannen van den heer Poot, den exploitant van het nieuwe bedrijf. En hij zag zich daarin niet teleurgesteld. Het was een koude zomer, die van het jaar 1931, maar de Rotterdammers, de Hille- gersbergenaren en de inwoners van Schie broek lieten zich daardoor niet weerhouden. De nieuwsgierigheid èn de lust naar ver maak trok velen uit deze plaatsen naar het moderne ontspanningsoord, ondanks de frischheid, die je midden in den zomer soms deed huiveren. Het bleek, dat'de heer Poot een uitmuntend idee had gehad. IJlings begon men dan ook tot uitbreiding over te gaan, toen dit eerste jaar zulk een succes werd. De baden werden luxueuzer in gericht zij kregen uitgestrekte plankiers, waar de liefhebbers van het zonnebad hun hart konden ophalen, er kwamen speelwei den en een lunapark zorgde er voor, dat de menschen, die genoeg gezwommen, of... hee- lemaal niet gezwommen hadden, al de af wisseling kregen, die zij maar begeerden. Ook de spoorwegen verleende hun medewer king en maakten een halte Wilgcnplas, waar de vroolijk wapperende vlaggen de reizigers als het ware tot uitstappen noodigden. In het nieuwe jaar scheen het welhaast, of geheel Rotterdam uitliep om zich naar den Wilgenpias te begeven... In den zomer van 1932 werd het bezocht door ruim 260.000 menschen; wanneer men rekent dat een zomer 414 maand duurt, wil dat dus zeggen, dat per dag gemiddeld 2000 personen de Wilgenpias bezochten; dat is zoo ongeveer een klein dorpje dat een volks verhuizing begint! Men had echter niet gerekend op de om standigheid, die ons menschen eigen is. Langzamerhand ging de aardigheid er af; men had het éénmaal, tweemaal, misschien nog veel vaker gezien men wist nu wel zoo'n beetje hoe het er uitzag; reuze-gezel lig, hè, maar een beetje ver weg, en., je geld is op aan kleinigheden, voordat je het weet. Zoo deelde het publiek na verloop van tijd en langzamerhand werd de welva rende Wilgenpias... noodlijdend! Het aantal bezoekers slonk meer en meer, en de gezel ligheid verdween mèt de menschen. Nog een tijdlang heeft de Wilgenpias zich, aan de rand van het graf voortgesleept, maar een ziekte als deze is doodelijk, indien de oor zaak er van niet wordt weggenomen. Het slot was dan ook, dat het eens zoo welva rende oord van vermaak voor de bewoners van Rotterdam en omstreken den geest gaf. De begrafenis vond plaats in de vorm van de Openbare verkooping. Kooplust was er vrijwel niet. De veiling meester, handig zakenipan, put zich uit in aanprijzingen, hemelt de hoedanigheid van het „eerste perceel" op en aanmoedigend klink zijn stem: „eenmaal... andermaal voor de derde maal..." En met de klap wie volgt, wordt een van de bijna 1250 nummers, waarin de Wilgen- plas is verdeeld en waarin Rotterdams ver- maakcentrum over geheel Nederland zal wor den verspreid, aan een der lustelooze koo- pers, die met een kwartje tegelijk tegen elkaar opbieden, toegewezen. Daar gaan ze, de portiersloge, drie stoelen en een kruk, de consumptie tent, de kleed hokjes, vlotten, springtorens, de lange, lange rij dingen de eens Rotterdams vermaakcen- trum vormden. Langzaam maar zeker werd de „Wilgen- plas" afgebroken en met elke hamerslag een klein deeltje gerukt uit het samenstel, dat eens duizenden vermaak bracht. De asch van de doode werd verspreid... naar alle windstreken van ons vaderland. ONTPLOFFING IN ENGELSCHE MUNITIEFABRIEK. Zaterdag heeft zich in een munitiefa briek in Londen een ontploffing voorge daan. Vijf menschen werden gedood. Reu ter meldt dat niets het vermoeden van sa botage wettigt. Dertien personen zijn ge wond, waarvan twee ernstig. ALGEMEENE 1 MEI-BETOOGING IN ZWEDEN. In verband met den toestand hebben al le partijen zich tot de socialistische partij gewend, met het voorstel, de arbeidersbe- toqging op den len Mei te vervangen dofir een algemeene bctooging van alle politieke partijen in het teeken van de vrijheid van het Noorden en den vrede. ZWITSERLAND VRAAGT VRIJWILLIGERS Oproep tot oudere Zwitsers. In een oproep van den Bondsraad worden alle Zwitsersche mannen van 41 tot 58 jaar, die niet dienstplichtig zijn en die ook nog niet ingedeeld zijn bij de hulpdiensten, uit- genoodigd, zich vrijwillig ter beschikking van het land te stellen om in de hulpdien sten mede te werken tot de verdediging des lands. DE AMERIKAANSCHE VLIEGTUIG- PRODUCTIE. In de Amerikaansche Senaat is medege deeld, dat de productiecapaciteit der Ameri kaansche fabriekén thans 20.000 vliegtuigen per jaar bedraagt. PROPAGANDISTISCHE ATHLETEN. Paavo Nurmi, die met Maeki een tournee door Amerika maakt ten bate van Finland, zal thans naar Finland terugkeeren om zijn zaken weer te behartigen. Maeki zal echter nog in de Vereenigde Staten blijven voor do reeds vastgestelde wedstrijden. Op 17 Mei zal hij te Los Angcles voor het laatst aan den start verschijnen. DINSDAG 2S APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. g.059.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 84. De vluchtelingen hadden geen tijd om ver dere plannen tot ontsnapping te maken, want op bevel van Ahtea renden de Tohrianen het vertrek binnen om hen te grijpen, dood of levend. Sinds ze toch ter dood veroordeeld waren, hadden Tarzan en zijn makkers be sloten hun leven zoo duur mogelijk te ver kopen. Ze grepen alles, wat ze maar konden vinden om zich te verdedigen, brokstukken van wielen van oude rijtuigen, vergaan van ouderdom. Hun aanvallers waren goed gewa pend met speren en zwaarden. Zo werd de ongelijke strijd gevoerd, terwijl Athea opge wonden bevelen gaf aan de gele reuzen. Boven het gegil van de Tohrianen klonken de aanmoedigingen van Tarzan, waarschuwingen en wenken voor de strijd! „Pas op voor die speren! Help! Perry! Oom Jim! Ze hebben Janette te pakken! Daar gaat de Majoor! d'Arnot valt en Ukah!" Slechts Tarzan en O'Rourke bleven standhouden. ,,Ze zullen we ten met wie ze te doen hebben, voordat ze ons neergeslagen hebben," bromde Perry. Nu riep Ahtea tot Mungo, de naast Janette stond: „Beveel Tarzan en de anderen zich over te geven. Als ze weigeren, sla je het meisje neer!" 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.10 Paul Godwin's orkest. I.50 Vrouwenuur. 2.50 Uit Londen: Luchtmacht-orkest en uit Parijs: Orkest van de Garde Républicaine. 3.35 Modecursus. 4.35 KRO-Melodisten en solist (5.205.30 Gra mofoonmuziek. 5.456.05 Felicitaties). 6.35 Sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededcelingen. 8.15 KRO-kamerorkest en soliste. (9.009.20 Voor de jeugd). 10.00 De Meesterzangers. (10.10—10.20 Gra mofoonmuziek 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. II.00 KRO-Boys en solist. 11.2512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 ni. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.15 Doelmatige huidverzorging. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 AVRO.Aeolianorkest en solist (opn.) „Hij wil haar Donderdag aanstaande op „Hillfoot" komen voorstellen. Ik heb het per- kmeel opdracht gegeven morgenavond terug te komen Woensdag dus. En ik zal morgen in den loop van den dag naar stad gaan, om met den notaris te praten." „Nee, oom Julius. Doe dat niet. Toe, maak nu geen ander testament." „Nee, ik weiger alles aan Gerald na te laten. Óp zijn meest, zal hij de helft krijgen. De andere helft krijg' jij. Daaromtrent ben ik vastbesloten... Als je de slag nu wat te boven bent gekomen, wilde ik graag vertrekken. Ik ga dadelijk naar huis terug." Zij dwong zich haar gedachten op hem te concentreeren. „Maar u moet toch koffie drinken, voordat u gaat. U bent met zoo'n ontzettenden vroe gen trein gekomen." „Een broodje aan het station zal voldoende zijn In elk geval smaakt een maaltijd mjj nooit in dergelijke omgeving." Hij duidde met een verachtelijk gebaar op het geweldige Sei- riol hotel, in zijn massa afstekend tegen het winterzonnetje. „Te veel palmen. Te veel or kest. Die Amerikaan van jou is er misschien aan gewend. Ik niet." Hij nam zijn ouderwetschen hoed af en ver trok. Toen kwam hij met denzelfden afgeme ten pas bij haar terug. „Ik had het vaste voornemen, lieve kind. je het slechte nieuws voorzichtig te vertellen. Het komt mij nu voor, dat ik wat overhaast ben geweest: zelfs te plotseling. Om kort te gaan, ik heb de zaak slecht aangepakt. Het spijt me." Torrance klemde haar onderlip, die plotse- lin» hevig begon te trillen, tusschen haar tan den. Nu geloofde zij ineens alles. Gerald had haar kwaad, uit zijn leven gebannen. Hij had de deur achter haar gesloten en op slot ge daan. Daarbinnen, veilig met hem daarbinnen, was een ander meisje, een dweperig, hulpeloos kind, dat hem een wonder vond, dat hem on getwijfeld kon vleien, en anders niets. Verder totaal niets voor hem kon doen... Torrance bracht haar hand naar haar gezicht, dm het trillen van haar onderlip te verbergen. Als oom Julius nu maar weg wilde gaan, vooidat zij ging huilen, voordat dit onbedwigbare trillen van haar gezcht overging op haar lede maten... „Het spijt me, Torrance." Zij pakte zijn geaderde oude hand en hield die tegen haar wang. Zij wist, dat hij verleden zou brommen en haar terug zou trekken. Hij zag er erg oud en zwak uit, vond zij. Als zij maar aan hem dacht, zou de werkelijkheid niet tot haar doordringen en zij keek hem met brandende oogen en een snik in haar keel na, totdat hij uit het gezicht verdwenen was, Enkele uren later, toen zij haar zelfbeheer- sching had hervonden en gekalmeerd was, ver liet zij haar kamer en ging op zoek naar me neer Massiter. Zonder iets te zien, keek hij uit het raam van zijn zitkamer, kwam echter dadelijk naar haar toe. „Ik ben weer heelemaal in orde, meneer Massiter. Maakt u zich maar niet om mg be zorgd. Ik wilde u alleen..." „Juffrouw Esdale, wanneer iemand verdriet heeft, zet ik |lle beleefdheden op zij en zeg wat lk meen. U moet weten: ik heb gehoord, wat meneer Saranack zei. Ik moest het wel hoo- ren. Hij zei het zoo hard." „Natuurlijk hoorde u het! En als u het niet gehoord had, had ik het u verteld. U heeft het recht te weten, dat ik werkelijk zoo'n idioot ben als u dacht, toen ik dadelijk naar het registratiegeboüw rende." „Dat meent u niet, juffrouw Esdale. want dat kwetst me." „Toch is het zoo. Ik was te zeker van mijzelf." „Indien dat zoo is, kan het geen kwaad door het toe te geven. Het spgt m(j meer dan ik, zeggen kan en ik wil u graag de verzeke ring geven, dat ik er nooit met iemand over zal spreken." „Dank u. meneer Massiter. Daar twijfelde ik niet aan." „En ik zal mijn Londensche agent telegra- feeren. dat deze aanstelling niet doorgaat en lat hij een anderen ingenieur moet zoeken." „O nee, doet u dat toch niet! Laat u de be trekking toch open, totdat ik onderzocht heb of zij ook verbinden kan en er net zoo'n zin in heeft als ik destijds." „Zooals u wilt!" Hij boog voor haar, net een Franschman. dacht zij verward. „Juffrouw Esdale, het zou mg een groote eer zijn, indien u mij de hand zoudt willen drukken." Bij schudde hem zwijgend, maar zij had het gevoel alsof alles heel ver weg was. Niets Scheen meer werkelijkheid. De laatste twee uren had zg ontzettend veel doorgemaakt, zg had werkelgke ontgoocheling leeren kgnnen; en de heer Massiter was geheel op den achter grond gedrongen. „U bent erg vriendelijk," zeide zg automa tisch, „doch ik wilde u nog een gunst vragen. Zou ik morgen naar Londen mogen gaan, om het plaatsing-bureau opdracht te geven ie mand anders hierheen te sturen, om uw werk gedurende de rest van de week af te maken?" „Niet noodig. Ik ga Vrijdag zelf hier weg. U laat alles keurig achter en mgn gezondheid is bgna in orde." Hij aarzelde, doch vervolgde: „Juffrouw Esdale. misschien wilt u mg mgn nieuwsgie righeid vergeven, maar heeft u werkeUjk..." Het gelukte haar nog te glimlachen. De Amerikaan begreep en keek een anderen kant 12.15 Orgelspel. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.00 De Vagebonden en solisten. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en solist. 2.45 Knip- en naaicursus. 3.45 Lyra-trio. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. (Ca. 6.00 „Over St. Joris en de Jamboree", programma ter gelegen heid van den St. Jorisdag). 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Viool en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Peter Kreuder met zijn solisten II.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Gramofoonmuziek. op, zgn oogen werden vochtig. „Ja," zei zg. „Ik heb werkelijk aan Gerald geschreven, Donderdagochtend om elf uur present te zgn om met mg te trouwen. Daar om wilde ik morgen weg. Ik moet dien brief terug hebben. Daar mag zg niets van weten. Ik zou liever sterven." HOOFDSTUK VI. Het meisje achter de gordgnen. Doordat er zoo weinig treinen liepen, was het al kwart voor negenen en heelemaal don ker, toen zg Woensdagavond, op het station Callingham aankwam; en toen moest zg nog tien minuten loopen voordat zg bg het huis was. Instinctief ging zij heimelgk den tuin door. Uit geen van de ramen scheen ligt waaruit zg opmaakte dat het huis nog leeg stond. Maar uit vroeger jaren herinnerde zg zich nog het raampje uit de provisiekamer en binnen enkele oogenblikken had zg het haakje met den rugkant van een oude enve loppe losgemaakt. In de verte sloeg een kerktoren negen uur. Het was een eigenaardige gewaarwording het gevoel te hebben een soort inbreekster te zgn, temeer daar zg slechts iets was komen halen, waarop zg het volste recht had. Indien men haar opmerkte, zou het nog niet zoo erg zgn, vooropgezet dat zg eerst den brief in haar bezit kon krijgen. Maar zg had werke lijk het gevoel of zij een dievegge was heimelijk en slinks, het was alsof zg iets deed dat niet mocht. „Als ik het licht aandraai, kan een agent mg zien. En als hg' weet, dat het huis onbe woond is, geeft dat last." Ze nam een zaklantaarn uit haar tasch. Ze sloop door de keuken, langs de trap naar de hal. Het blaadje voor de brieven op het gang tafeltje was leeg. Des te beter. Dus noch oom Julius, noch het personeel was thuis ge komen. Torrance liep door naar de voordeur en opende de brievenbus. „Den heer Garald Saranack, p.a. den heer Julius Saranack." geschreven in haar eigen handschrift. Zg had den brief dus terug %n deed hem juist in haar tasch... toen zg op de bovenverdieping voetstappen hoorde en daarna een vrouwenstem, doch de woorden kon zg niet verstaan. Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7