OPTIMISME in Zuid-Slavië Juist op tijd Vlootverliezen Honderd Duitsche vliegtuigen vernield De strijd in de lucht sinds September NICO GRAAFF* Bij ZWAGERMAN 'Cawl'Coito f Fa.ROOZEKRM Toenadering tot Hongarije JAPONNEN CONFECTIEBEDRIJF Kijk eens naar dat smerige houtwerk. Het zit vol krassen! Maar ik kan het nu niet opnieuw laten verven! Droevig slot van een uitstapje Marktberichten Grootscheepsche aanval op Stavanger Duitschers blijven successen melden Laatste telexbericht I SpOiüt'iQSd 00 COLBERTCOSTUUMS Je gooit je geld weg met die scherpe schuurmiddelen - en bederft je schilderwerk. Vim krast nooit. Daardoor houdt het je schilderwerk zo schoon en 'nieuw! versche schol. kabeljauw, leng, schelvisch en warm gebakken BOKKING GOUDSCHE SPRITS II Mmtmt in eb vcïtclUn* Vreemde ontdekking te Amsterdam SCHAGEN DUITSCHLAND DREIGT VLEIT. EN Voor zijn terugkeer naar Belgrado heeft de Joegoslavische minister van Justitie. Mar- kowitsj, die in de Hongaarsche hoofdstad vertoeft, tegenover vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd, waarin hij jeide: „De Hongaarsch-Joegoslavische betrekkin- gen hebben een volkomen nieuwen vorm aangenomen. Hongarije stelt zich op een openhartig standpunt ten aanzien van Joego slavië". Met vreugde constateerde de mi nister de gelijkheid van opvattingen van beide landen, waardoor zij veel vuldig met elkaar in contact kunnen komen en wederzijds toenadering zullen zoeken. De betrekkingen tusschen de twee landen spelen een zeer belangrijke rol in de oplos sing van nog hangende kwesties in de sa menwerking der naties van Zuid-Oost Europa. Dit optimisme van Markowitsj wordt in 'Joego-Slavische kringen gedeeld. Men wijst in Belgrado op drie factoren, welke de vei ligheid van het land verhoogen. Als eerste en voornaamste ziet men de verbetering der betrekkingen met Moskou, waardoor Joego slavië op den duur minder afhankelijk van Italië denkt te worden, terwijl het pan-Sla- Vische karakter der relaties met de Sovjets tok Berlijn. Ankara en Londen zullen doen aarzelen om te veel druk op het land uit te oefenen. ml\'SatWeede *unsti*e omstandigheid ziet r,e *roeierulc Elitaire moeilijkheden voor Duitschland in Scandinavië. Men ge hm. J er Keen beter recePt »s om Italië "uiten den oorlog te houden en dé „verlan gen- van Mussolini in te toornen, door be knotting van Duitschlands militaire macht Moeg1611 t0t dusver le ü°,ne icer hoog aan' En ten derde geeft het vertrouwen dat de weerbaarheid van Zuid-Slavie zelf met den dag toeneemt. Driehonderd duizend man liggen goed ver schanst aan de grenzen en men gelooft, dat dit op het oogenblik een macht is, die geen aer partijen, kan verwaarloozen. Berlijn dreigt en vleit. Onmiskenbaar is echter, dat de Duitsche diplomatieke activiteit in Zuid-Oost-Europa zeer groot is. Berlijn tracht met behulp van Rome en Moskou zijn aanvoeren uit den Balkan vei lig te stellen. Het schijnt, dat Hitier allerminst gerust is op de Britsche activiteit in dit gebied en met alle middelen wil trachten te voorkomen, dat het geweldige front van Xarvik af zich uit breidt tot de Dardanellen. Daartoe past Berlijn 'n tweeslachtige poli tiek toe. Naast officieele lof voor de neutrale houding der Balkanlanden richt zij officieus ernstige waarschuwingen tot deze zelfde regeeringen om niet te veel economische concessies aan de geallieerden toe te staan, daar Duitschland dat niet zal dulden en on middellijk zal raakslaan. Of een „blitzkrieg" in deze vontreien zoo gemakkelijk zou gaan als in Scandinavië is een andere zaak. Bij een veldtocht op den Balkan zijn zoowel ftalië als. Rusland di rect betrokken en Berlijn zal daar heel ze ker moeten zijn van de houding zijner com munistische en fascistische vrienden alvo rens in Zuid-Oost-Europa het Noorsche avon tuur te herstellen. Minstens tachtig vliegtuigen, wellicht zelfs honderd Duitsche vliegtuigen, zijn vernield op den grond of buiten gevecht gesteld op de vliegvelden in Noorwegen en Denemar ken bij de aanvallen der Royal Air Force. Press Association, die deze raming geeft, wijst er daarbij op, dat de verliezen, die door de Engelsche bommenwerpers werden gele den, zeer gering zijn, wanneer men ze met bovenstaande cijfers vergelijkt. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de bezetting van Sta- (vanger en Aalborg niet alleen voordeelen voor de Duitschers met zich medebrengt; Duitsche vliegtuigen, die door de Engelschen beschadigd worden, kunnen in het vervolg niet meer gebruikt worden, want de Duit schers beschikken daar niet over dezelfde faciliteiten tot het verrichten van reparaties als op hun vliegvelden in eigen land. Aanval op Stavanger. Een machtige groep Britsche lange af- stands bommenwerpers heeft Stavanger aan gevallen. In het licht van de volle maan zag men, dat bijna 50 vliegtuigen uiteengedre ven werden rondom het vliegveld. Een salvo van 15 bommen werd geplaatst op een groep van 15 machines, die dicht bijeen geparkeerd stonden. Minstens zes vliegtuigen werden vernield, en men gelooft, dat de andere ern stig beschadigd zijn. Nog vele andere bom men werden neergeworpen, waardoor ver scheidene branden uitbraken. Ook werd ma chinegeweervuur gericht op een reeks vij andelijke vliegtuigen. Waargenomen werd, dat twee toestellen in brand vlogen. De Duitsche luchtmacht heeft wederom krachtig ingegrepen in den strijd in Noorwe gen, zegt D.N.B. De opmarsch in het gebied Elverum, Mjoessen en Lillehammer werd krachtig gesteund en Noorsche troependee- len werden met bommen en mitrailleurvuur aangevallen. De door de Engelschen bezette gebieden rond Andaisnes en Namsos. als mede de troepentransporten welke daar werden ontscheept, zijn krachtig met bom men bestookt. Troepenconcentraties en rnar- cheerende afdeelingen werden met bommen en mitrailleurvuur verstrooid en plaatsen, welke reeds door de Engelschen waren bezet, zijn met succes aangevallen. Het belangrijke spoorwegknooppunt Dom- baas in Midden-Noorwegen is vernield, de havenwerken van Andaisnes en Namssos zijn zwaar beschadigd. Het landen van de troepen werd voortdurend door de Duitsche luchtmacht gehinderd en de Engelschen le den zware verliezen. Ook werden, aldus D.N.B.. transportsche pen aangevallen en volgens de eerste bericn- ten zijn drie transportschepen vernield, twee zijn onmiddellijk gezonken en op het derde brak brand uit. Twee Britsche oor logsschepen, welke de landing beveiligde Werden door voltreffers zwaar beschadigd. Ook maakten Duitsche verkenningsvlieg tuigen vluchten boven de Noordzee en de Orkaden en de Shetland eilanden. Een groot aantal foto's werd gemaakt. Andere toes len letten op de beweging van de Bntscne schepen op de Noordzee en voor de west- Kust van Noorwegen. Op verscheidene p'aa_ sen werden vijandelijke oorlogs- en handets- schepen gezien. In twee gevallen raakten de Ouitsche toestellen slaags met Britsche ja- Rers, die evenwel spoedig den strijd opga ren, vermoedeilijk omdat zij gebrek aan brandstof kregen, f TWEE KINDEREN VAN 5 EN 3 JAAR VAN EEN WISSEN DOOD IN DE VLAMMEN GERED. Toen gisteravond het echtpaar S. te Lemmer na de beide kinderen van 5 en 3 jaar op bed te hebben gebracht, een wandeling ging ma ken, is door onbekende oorzaak brand uitge broken in hun woning. De beide kinderen, die boven sliepen en door geschreeuw de op merkzaamheid van de buren trachten te trekken, werden eerst niet gehoord. Geluk kig passeerde nog juist op tijd een buur vrouw, die het gejammer opmerkte. Deze waarschuwde de in de buurt wonende schoonouders, die aanstonds toesnelden. Zij waren in bet bezit van een huissleutel, zoo dat zij de woning konden binnendringen. Juist arriveerden ook de ouders weer. De heer S. vloog door de dikke rook onmiddel lijk naar boven en wist de kinderen, die al bewusteloos waren door de rook, van een wissen dood te redden. Na verloop van eenigen tijd kwamen de kinderen weer bij. Zij bleken verder onge deerd te zijn. De zoldering onder hun slaapplaats brand, de gedeeltelijk weg. Met emmers water werd de binnenbrand gebluscht. 12 BRITSCHE, 16 DUITSCHE SCHEPEN, ONDERZEEERS NIET MEEGEREKEND. Londen officieel: Van gezaghebbende Britsche zijde worden de volgende cijfers voo de Britsche en Duit sche verliezen ter zee sedert 3 September 1939 gegeven. Britsche verliezen: het slagschip „Royal Oak", het vliegtuigschip Courageous, geen kruisers, de torpedojagers Blanche. Gipsy, Duehes (bij botsing), Grenville, Exmouth. Daring, Hunter, Glowworm, Ghurka. Hardy (te Narvik aan den grond gezet), de duik- booten Oxlev (bij een ongeluk). Seahorse, Undine, Starfish. Thistle en de gewapende hulpkruicser Rawalpindi. Van het verlies van al deze schepen is mededeeling gedaan. Inlichtingen betreffende beschadigde Brit sche oorlogsschepen zijn niet verkrijgbaar. DE DUITSCHE VERLIEZEN. Volgens dezelfde lijst zijn de Duitsche verliezen als volgt: De slagkruisers Scharnhorst (beschadigd in gevecht met de Renown), Greiseau (naai gemeld in de Oslofjord tot zinken gebiacm de vestzakslagschepen Admiraal Graf \on Spee (bij Montevideo door de eigen beman ning tot zinken gebracht). Admiraal Scheer (door torpedo's getroffen). De naam \an de Deutschland is onder verdachte omstan digheden in Lutzow veranderd. De zware kruisers Bluecher (waarvan de Duitschers hebben toegegeven, dat hij gezonken is), een schip van dezelfde klasse, in December door torpedo's getroffen, de kruisers Karlsruhe (waarvan het zinken door de Duitschers is toegegeven), een kruiser, die te Bergen door de luchtmacht tot zinken is gebracht, een kruiser door de luchtmacht bij Bergen ge troffen, de Emden. naar uit Noorsche bron gemeld bij Oslo tot zinken gebracht, een kruiser getorpedeerd en tot zinken gebracht in December, een kruiser in December door Leuke tegen leuke prijzen. Gaarne tonen wij U onze mooie collectie japonnen. Ook dit voorjaar vindt bij ons een ruime keuze MATORA ZIJDEN japonnen met de moderne garneringen <i75 10.50, 8.75, O GEBLOEMDE japonnen, speciale nieuwe kant garnering in de nieuwste dessins ^*90 6.90. 5.90, 4.90, O Ook in grote maten vindt U voor deze maten ge schikte japonnen tegen lage prijzen. Kijken is kopen bjj: ink.comb. „Nederland", P Spoorstraat hoek Koningstraat I GOOI UN GELD NIET WEG MET SCHERPE SCHUURMIDDELEN I die smoakvolle lampen uit de prachtcollectie van K0NINGSTR.II7 TEL.971 BLAUWE en ZWARTE f 32.50 23 50 - 28.50 - 37.00 OOK LANGE SMALLE MATEN TE KOOP. Massa een en twee-pers. Spira len, Eiken een- en twee-pers. Ledikanten, een en twee-pers. Engelsche Ledikanten, Schud bedden, eenpers. 4-deelige Bed- stellen, 6-deelige tweepers. Ka- pokbedstellen, Schuiftafels, Di vans, Fauteuilstellen, Schemer lamp, Leeslamp, Nachtkastjes, Schrijfbureaux, twee Haarden Ombereu Buffetten, Wasch- tafels, Traplooper, Gasstellen, Cocoslooper, Karpetten, Dekens, Enz., enz., enz. Geheele en gedeeltelijke Inboe dels te koop gevraagd. BAARS, Kanaalweg 85, naast Postkantoor. Onze wekel\jksche reclame. een zeer licht en veordeelig koekje 25 ct. per half pond. C. VAN HEES, Keizerstraat 41 Tel. 790 Kanaalweg 192 Tel. 620 Geef Uw vóór 9 middags 4 uur op aan ons bureau. Voor aparte Lingerie en een goede Kous, ga ik naar Corrie Kossen, daar vindt U een ruime sorteering en niet duur. Laan 60 - Tei. 800 een torpedo getroffen. Torpedojagers; acht te Narvik tot zinken gebracht, twee op drie Maart door Duitschland als verloren ge meld, een te Drontheim door vliegtuigen getroffen. Duikbooten een groot aantal, geen officieele cijfers beschikbaar. Jongen verborg zich ten einde raad twee dagen in openbare schuilplaats. „Hier is een man in." Deze woorden stonden geschreven op een plank van een openbare schuilplaats tegen luchtaanvallen op de Nassaukade te Amsterdam. Het leek een grap, want wie zou kunnen gelooven, dat in de donkere schuilplaats, afgesloten door een hekwerk, een man zou zijn bin nengegaan? Een vrijwilliger van de Gemeentelijke luchtbescherming dacht er anders over, toen hij de woorden Zondagavond las. Hij stelde en onderzoek in de schuilplaats in en vond tot zijn ontsteltenis een jongen op een der banken liggen, die er zeer ver waarloosd uitzag. De knaap bleek afkomstig te zijn uit Winterwijk. Hij was de vorige week bij zijn ouders weggeloopen en ten slotte in Amsterdam aangeland. Het weinige geld, dat hij bij zich had was spoedig op geweest en zoo bleef er voor hem niets anders over dan zich een gratis onderdak te zoeken. Uit vrees te worden ontdekt, was hij Vrijdagavond laat in de schuilplaats gekropen. De oplettende vrijwilliger, aldus de Tel., waarschuwde dadelijk de politie van het bureau Leid- scheplein, die den jongen voorloopig on derdak verschafte in het bureau. Later is de knaap naar zijn ouders te Winterswijk teruggebracht. Militair aan de gevolgen van een motorongeluk overleden. Gistermiddag om hall twee Is in het Marinehospitaal te Den Helder aan de gevolgen van een hem overkomen motorongeluk overleden onze plaats genoot de ongeveer 22-jarige dienst plichtige korporaal Nico Blaauboer Blaauboer, die te Den Oever gedetacheerd was, bracht Zondag zijn ouders een bezoek en ontmoette een vriend, die eveneens op de motor naar Schagen gekomen was. Toen deze vriend 'savonds ongeveer 7 uur wilde vertrekken bleek het licht op zijn motor niet geheel in orde te zijn. Blaauboer, die eenige motorenkennis bezat, bood aan zijn vriend tot Heerhugowaard te vergezellen, waar men bij de fa. Moejes een nieuw onderdeel wilde laten inzetten. In een volgens de vriend van Blaauboer matig-tempo reden de jon gelieden ieder op zijn eigen motor langs den Prov. Weg. Tusschen Zijdewind en Ver laat, waar dicht bij de brug nog een stuk op gevroren weg ligt, zag Nico's vriend, die toen ongeveer 200 meter achter hem reed, zijn voorrijder plotseling slippen en met zijn motor over den kop slaan. Terstond krabbelde Blaauboer weer overeind en buiten een paar schrammen, een Buil aan het oog en wat ontredderde kleercn, scheen het ongeval wondergoed te zijn afgeloopen. De motor was echter niet meer direct te gebruiken. Een aanbod hem weer, thans op de duo van den vriend, naar Schagen terug te brengen, sloeg Blaauboer af. in een naburige woning knapte hij zich wat op en adviseerde zijn vriend maar verder te rijden, omdat deze ook aan tijd gebonden was. BI. liet zich naar huis brengen en ging van daar per taxi naar Den Oever, omdat hij on gevraagd met verlof was. Hij werd échter spoedig onwel en te Den Oever verergerde zijn toestand zoodanig, dat hij naar het Ma rine Hospitaal te Den Helder moest worden vervoerd. Daar is BI. helaas overleden. AMSTERDAM. 22 April. Veemarkt 436 Vette koeien, le kw. 82 —90 ct., 2e kw. 7080 ct, 3e kw. 5468 cL per Kg. slachtgewicht; 85 melk- en kalf- koeicn f 180260 per stuk, 54 vette kalve ren: 2e kw. 64—70 ct., 3e kw. 50—62 ct per Kg. levend gewicht; 245 nuchtere kal veren f 6—9 per stuk. 34 schapen f 17—22 per stuk; 448 varkens: vleeschvarkens en zware varkens 71—73 ct per Kg. slachtge wicht, enkele hooger. Aangevoerd 5 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Over zicht: Runderen ruime aanvoer, handel vlug. prijzen onveranderd. Vette kalveren trage handel, prijzen lager. Nuchtere kalve ren aanvoer ruim, handel kalm. prijzen lager. Schapen weinig aanvoer, uitschot en dienovereenkomstige prijzen Varkens behoorlijke aanvoer, handel goed, prijzen vast BROEK OP LANGENDIJK 23 April. 1300 kg. bevel. 290; bl, eigenheimers 250; 6800 kg. uien 1—230; grove 1.30—2.30; 2200 kg. peen 170—180; 350 hos rabarker 680 28000 k. g. roode kool 890—12.60 39000 kg. gele kool 620710; 50.000 kg. d. witte kool 450—560. NOORDSCHARWOUDE. 23 April Bevel. 1.90, bl. dito 2.10. uien 1.802.10, drielingen 1.grove 2.202.50. Peen 150160; kroten 140150; roode kool 9201110; witte kool 520560; gele kool 630 -6.60 PURMEREND. 23 April. Veemarkt. Koeien, totaal 1250 stuks: 250 vette koeien 6684 ct. per Kg., gelde- koeien 100—170. melkkoeien 160—260. stie ren 56—64 ct.p er Kg., 10 paarden 90—290. 35 vette kalveren 78—90 'ct.p er Kg., 1000 nuchtere kalveren 5—19. 250 vette varkens 3961 ct. per Kg., 40 magere varkens 20— 35. 250 biggen 1422. 900 schapen 16—35. 110 bokken 315.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3