Ingezonden De slagkruisers in den Volksraad Svalbard Wandelende „Jutters" Uit het politie-rapport ITlaAineAeAicAUn RU9P'ln V oetbalcompetitic „Zeemacht" Kegelen Instemming van fractieleiders nieuwA Marktberichten Een zwerftocht met tent en vouw- boot door Spitsbergen met Jan P. Strybos. Op verzoek van het bestuur van het Natuur historisch Museum komt Zaterdagmiddag 27 April de heer Strijbos in de Witte Bioscoop vertellen van zijn tocht naar Spitsbergen in den zomer van het vorige jaar. Boeiend is het verhaal over de woeste na tuur van dit door gletschers bedekte land, dat golfstroom, voor toeristen te bezoeken is. Een alleen aan zijn westkust, door den warmen toerist in den gewonen zin is de heer Strijbos echter niet en voor de tochten werden niet de gebruikelijke wegen uitgezocht. Hoe dit den heer Strijbos bijna het leven kostte, hoe hij slechts op het nippertje door de uitgezonden hulpexpedities gered werd, het is ons allen uit de pers reeds bekend. Van deze tochten komt de heer Strybos vertellen, waarby hy het gesprokene zal toelichten met een keuze collectie uit de ruim 500 foto's, die hy maakte en een smalfilm. We krygen een goeden in druk van het merkwaardige poolland met zijn bergformaties en sneeuwvelden, zyn talrijke gletschers en uitgestrekte toendra's, van het volkomen ongerepte en maagdelijke landschap, dat gedurende den korten poolzomer zoo boeiend verlevendigd wordt door ontelbare vogels en een wonderbaarlijk ryke bloemen wereld. Aan de hand van vele lichtbeelden en smalfilms, vaak onder zeer moeiiyke omstan digheden vervaardigd, worden achtereenvol gens historie, bodem en klimaat, de verschil lende poolexpedities die steeds Spitsbergen als uitgangspunt kozen, het merkwaardige leven der pelsjagers en der eenvoudige Noord- sche visschers, het ryke vogelleven en de plantenwereld behandeld. Bij deze film wordt veel gesproken en het bestuur van het Natuurhistorisch Museum meent dan ook, dat deze middag voor kinderen van de lagere school minder geschikt is. Voor oudere kinderen en voor volwassenen is dit echter een middag om niet te verzuimen. Waar de belangstelling voor deze filmvoor stelling wel zeer groot zal zyn, raden wij een ieder aan zich tijdig van kaarten te voorzien. Voor verdere bijzonderheden verwjjzen wy naar de advertentie in het nummer van morgen. Zondag j.1. vertrok de E.H.W.V. „De Jutter" met een flinke groep deelnemers naar de door de H.W.V. „Jan Pastoors" uitgeschreven Bloembollentocht over een afstand van 30 km. Het weer was uitermate geschikt en de stemming uitstekend voor het wandelen in deze omgeving; er is dan ook volop genoten van de prachtig bollenvelden, die nu in vollen bloei staan. Men volbracht den tocht zonder uitvallers en kwam zoodoende naast de persoonlijke her innering, ook nog in het bezit van een fraaien groepsprijs, die bestond uit een lauwertak. NOG TE GOED. Op verzoek van den Officier van Justitie werd een persoon alhier aangehouden, die niet instaat gebleken was zijn boete te betalen en die derhalve enkele dagen de geneugten van Hotel „De Houten Lepel" moet ervaren. SCHOORSTEENBRANDJE. Gisterenmiddag werd kennis gegeven van een schoorsteenbrandje, dat uitgebroken was in een woning aan de 2e Vroonstraat. Het bleek echter van zeer onschuldigen aard te zijn, aangezien men met enkele emmers water het vuur kon dooven. De oorzaak was toe te schrijven aan roetafzetting in den keuken schoorsteen. GEVENT ZONDER VERGUNNING. Wegens het venten met handelswaar zonder de vereischte vergunning werd gisteren iemand verbaliseerd. AANRIJDING. Gisteravond vond op den hoek Westgracht Keizerstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een motorfiets. De auto kwam van de Weststraat en zag geen kans meer den motor te missen. Een en ander had een be hoorlijke aanrijding tengevolge. De schade be stond voor den motor uit een ingedeukt spat bord, terwijl ook de auto verschillende deuken in den strijd was opgeloopen. Onderling werd de schade tusschen de bestuurders geregeld. WIE KAN EEN HOND GEBRUIKEN? In de garage van het hoofdbureau van politie bevindt zich weer eens een hond. Een aardig beest, dat momenteel baasloos is. Het is gratis te bezichtigen in de garage. Ondervolgende schepelingen zyn den lOen April 1940 per m.s. „Indrapoera" van de N.V. „Rotterdamsche Lloyd" van Tandjong Priok vertrokken om naar Nederland terug te keeren. Opperschipper J. de Graaf. Schipper A. Blokland. Bootsman M. B. van Ingen. Majoor konstabel J. Kocks. Sergt.-vlieger J. Brugman. Majoor-torpedomaker J. Timmers. Sergt.-tor- pedomakers J. C. J. Graat en J. Schutten. Majoor-machinist W. Baanstra. Sergt.-mon- teur F. Blondel. Sergt.-vliegtuigmaker (M) J. J. H. Buikes. Majoor-vliegtuigmaker (H) W. D. van Loon. Sergt.-vliegtuigmaker (B) J. van Asperen. Sergt.-ziekenverpleger K. Kwak. Kwartiermeesters J. Plekker en J. Hol. Matrozen le kl. J. Bakker, D. H. J. Born, W. van den Bosch, C. van den Breevaart, J. Eek hardt, J. Gerritsen, A. G. Glastra, B. van 't Hof, J. G. Homan, F. van der Horst en G. Jansen, Matroos 2e kl. S. Rijnhout. Konsta- belsmaat L. Nottelman. Korpl.-telegrafist J. Peddemors. Korpl.-torpedomakers L. C. Nauta en N. A. Snel. Korpl.-machinisten G. J. Spij- kerman, J. G. Visser en J. C. Pover. Stokers olieman W. Moeliker, R. S. van der Wal, J. A. Koch, G. van Croonenburg en J. S'oet. Korpl.-vliegtuigmakers (M) C. J. Hendrikse en A. H. Wagener. Korpls. der mariniers S. Harinck, J. Kooijman en T. Lenos. Mariniers le kl. K. D. van Prooyen, J. D. Rijvordt, C. Tabak, J. van der Weg, J. A. J. Heins, P. A. Stokhof, H. Huizinga, J. Boon en H. de Jager Marinier 3e kl. R. N. H. van der Voort. Tam boer le kl. H. J. Breuseker. Pijper 2e kl. H, A. Kapper. lenden v\*9 Van de acht geprojecteerde wedstrijden werden er Zaterdag 20 April maar zes ge speeld wegens den slechten toestand van het VVerfterrein. De voorwaarden, die het Heider- bestuur had gemeend te moeten verbinden aan hunne toestemming tot verder gebruik van het B-terrein, waren zoodanig, dat daarvan geen gebruik kon worden gemaakt. De Plaatselijke Dienst kon het niet bol werken tegen het troependetachement. Bij deze laatsten ontbrak Krab, wat zeer goed te merken was. De jongelui van den Parallelweg sloegen weer geen slecht figuur, zij speelden weer niet slecht maar erg onproductief. Vooral viel op de kleine doelverdediger v. d. Mos, die soms op de ongeloofelijkste manieren zijn heiligdom voor doorboring behoedde. Daarom was het zoo jammer, dat een doelpunt kwam door een van zyn ongelukkige momenten, een doelpunt, dat het eenige was van den wedstrijd en de overwinning bracht aan het Troepen detachement. De big match, die hierna volgde, was heele- maal geen big match. In het begin was er wel een mooie party voetbal te zien met verschil lende kansen aan weerszijden, kansen die geen van alleen werden benut. De aanvallen van de Luchtdoel werden in het laatst van de eerste helft talrijker en vinniger en uit een scrimage wisten zij de leiding te nemen. Toen de tweede helft begon, zal niemand gedacht hebben, dat dit half uur zulk een debacle zou opleveren voor het Wachtschip. Wy schrijven een debacle en dat was het. Zes maal nog moest de Wacht schipkeeper visschen en daartegenover wist men maar één doelpunt te stellen, gescoord door rechtsbuiten De Vries. De Emmabewoners toonden een gebrek aan moraal die ergelyk was, hun elftal, dat een zoo goeden naam had, zakte in elkaar als een kaartenhuis en niemand stak een hand of voet uit om ten minste een eervol resultaat te bevechten. Zoo komt de 2e Batterij op de derde plaats en wij zien hen nog hooger komen. De Stokers van Hr. Ms. van Speijk wonnen ook weer eens en het werd tijd ook, het slacht offer was de Onderzeedienst. Met den wind in den rug, die in de lengte over het terrein stond, had de Van Speijk slechts een 2I voorsprong weten te veroveren en wij vreesden het ergste. Tegen den wind opspelend wisten zij er echter nog eentje bij te fabriceeren, terwijl de Onder zeedienst het spel te kort hield om succes te hebben en daarbij keeper Steenbergen in een vorm troffen die ongenaakbaar was. Tegen het einde verkleinden zij den achterstand en kwamen toen met hun heele ploeg in den aan val. Het mocht niet baten en de twee puntjes gingen mee naar de Van Speijk. De Kooy 1Schorpioen 2 was een wedstrijd, die op de kijkers langs het lijntje een goeden indruk achterliet. Tot de rust wisten de Torpedomakers den stand blank te houden en ook na de rust wisten zij gelijk te maken. Hier mee waren zij aan het eind van hun krachten en regelmatig vielen er nog vier doelpunten in hun nadeel. De Kooy 1 kan deze puntjes best gebruiken en het is jammer, dat zij in het begin van de competitie zoo ongelukkig zijn geweest. Zij blijven nu constant winnen, maar met zes verliespunten en nog slechts twee wedstrijden te spelen is hun kans voor de eere plaats toch verkeken. Zonder ongelukken zijn de Vliegtuigmakers zeker van een prijs en die kans zulen zij zich wel niet laten ontnemen. Wegens ziekte van een der aangewezen scheidsrechters leidde de Heer Jacobs beide wedstrijden tot ieders tevredenheid. Hy trad tactisch op en wist zich in vinnige omstandig heden te laten gelden. Afdeeling B was het Atlasterrein aange wezen. Gezien de voorspelling, dat het 21ste G.B. ook de Marinekazerne aan zyn zegekar zou binden, was het te begrijpen, dat men met een angstig gevoel het terrein betrad. Gelukkig is het voetbalspel een spel van onzekerheid en kansen. Van beide zijden werd goed spel ge leverd, hoewel na de rust de druk op het Kazernedoel gevaarlijk werd. Het 21ste had in gezien waar de zwakke plekken zaten in het elftal, doch een heldhaftige verdediging, met medewerking van vrouwe Fortuna, voorkwam erger. Door een strafschop, door Been ge nomen, werd het eenige tegenpunt gemaakt, toen de Kazerne een 20 voorsprong had. Mocht de Marinekazerne kans zien om de beide buitenspelers te vervangen door betere, dan behoeven zij zich niet tevreden te stellen met de onderste plaats. Vermelden wy nog dat keeper en beide backs mariniers waren, een reden te meer voor sergt. De Jong om te glunderen, wat hy dan ook deed. Het Kon. Instituut nam het in het begin veel te kalm op, ondanks de aanmoedigingen van een aantal adelborsten. Erfprins maakte van deze periode vlug gebruik om een 30 voor sprong te nemen. Na de rust bleken de Jonkers wakker te zyn geschud en nog meer aange moedigd door de Jonkers van het Instituut, kreeg de wedstrijd een ander aanzien. Erfprins zakte af en de rechtsbuiten wist den achter stand te verkleinen. Toen echter Erfprins den stand op 41 had gebracht, was het vonnis practisch voltrokken en speelden de Jonkers een verloren party. De verdediging van de Adelborsten was zeer goed, alhoewel niet zoo veilig als aan den overkant, waar Pater en Teecklenburgh een beste party speelden, de rechtsback van het Instituut liet soms fraaie staaltjes voetbal zien. Zouden de Adelborsten soms gedacht hebben aan den thans geldendep regel in de militaire wereld „Verdediging is de beste aanval"? Niemand onzer zal dat be twisten, maar dan moeten zij ook zorgen voor een aanvalslinie, die een tegenstoot kan onder nemen. wy ontdekten op het veld de sergeants Meert en Fetter, welke beiden hunne krachten geven aan de lichamelijke opvoeding der Adel borsten. Hun aanwezigheid werd door de Jonkers zeer op prijs gesteld. Hier volgen de uitslagen en de competitie- stand, waarin alle wedstrijden der vorige week zijn verwerkt: Plaatselijke DienstTroepen detachement 01. 2e Batt. Luchtdoelartill. Wachtschip 7—1. Hr. Ms. Van SpeijkOnder zeedienst 32. Schorpioen 2Vliegkamp De Kooy 1 15; Marinekazerne21ste G.B. 21. Kon. InstituutKustart. Erfprins 14. AFDEELING A. Hospitaal 9 7 2 0 16 26—8 Wachtschip 9 6 1 2 13 13—10 Luchtdoelart. 5 5 0 0 10 24—3 De Kooy 1 8 4 2 2 10 17—5 Kijkduin A 7 4 1 2 9 16—6 Troependetachem. 6 4 0 2 8 10—14 V erbindingsdienst 8 3 0 5 6 614 Van Speijk 8 3 0 5 6 13—26 Schorpioen 2 7 1 1 5 3 9—13 Onderzeedienst 0 1 1 7 3 11—16 Plaatselijke Dienst 8 0 0 8 0 3—28 AFDEELING B. Zoeklichtafdeeling 7 6 0 1 12 29—8 Erfprins 7 5 2 0 12 25—7 Dirksz Admiraal 6 4 0 2 8 18—6 Kijkduin B 8 4 0 4 8 1414 Kon. Instituut 7 3 1 3 7 14—13 Officieren 6 3 0 3 6 9—13 De Kooy 2 7 2 2 3 6 15—17 21ste G.B. 6 1 2 3 4 14—17 Marinekazerne 7 2 0 5 4 8—25 Schorpioen 1 6 1 1 4 3 10—20 Stafmuziek 5 1 0 4 2 521 Voor vandaag en Woensdag zyn er weer enkele wedstrijden vastgesteld, waarbyzeer voorname. Op het terrein O.Z.D. speelt Dinsda? om kwart over rijf de Stafmuziek tegen het 21ste G.B. De wedstryd is met van groot d lang, maar de muzikanten, die nog a 5 onderste plaats bezetten, vinden natuurlyk hun wedstry d d e match van den dag. Zy goed moeten spelen om Been c.s. te kl°PP* maar de kans is er. Op denzelfden ^Jd ontmoet de Marinekazerne de Kustartillene Er p op het werfterrein. Wanneer zij spelen:zooais Zaterdag geven wy Erfprins de grootste kan maar dan geen inzinken zooals tegen de borsten, want de doortastende voorhoede, d de Kazerne nu bezit, zou daar wel eens rap gebruik van kunnen maken. Erfprins staat nu geiyk met de Zoeklichtafdeelmg en by een overwinning komen zy op kop. Deze kans m worden waargenomen en het ziet er voor Marinekazerne donker uit. Mij raden vo sert. De Jong aan: een goede mentale traming en verder maar schieten, schieten. Woensdagmiddag om drie uur komt op h werfterrein de 2e Batterij Luchtdoel in e veld tegen Kijkduin A. Deze laatsten speelden tot nu toe met wisselend geluk in Afdeeling A. zy wonnen vier wedstrijden, waaronder echter enkele zwakke, maar wisten een gelijk spel te behalen tegen De Kooy 1. De Luchtdoel, met 10 punten uit 5 wedstrijden, kan wijzen op betere prestaties en meer dan een gelyk spel durven wij voor Kijkduin A niet te voorspellen. Om In de prijzen te blijven mogen zij niet ver liezen, hun kans als nummer vijf van de rang lijst is al zoo groot niet meer en er zijn kapers op de kust. Wassenaar en zyn jongens kunnen dus rekenen op fermen tegenstand, maar zij hebben voor heetere vuren gestaan. De tweede wedstrijd op Woensdag is de Zoeklichtaf deeling versus Dirksz Admiraal. Beide elftallen hebben eenige weken gerust en zullen dus frisch kunnen verschijnen. Dat is ook noodig, want wy gelooven, dat het er zal spannen. De Zoeklichtafd. staat momenteel bovenaan en Dirksz Admiraal heeft nog beste kansen, welke zij met beide handen zullen vast grijpen. Toch gelooven wy, dat de Zoeklichten de beste kans maken. Aanvoerder Trentelman heeft in zyn ploeg een paar zeer „hervor- iagende" spelers, als b.v. de achterspeler Veen van A.G.O.V.V. en Hulshorst, de centervoor van de Eindhovensche tweede klasser E.S.V. Deze twee wedstryden, waarbij vier Land machtelftallen in actie komen, worden geleid door den eveneens by de Landmacht dienende scheidsrechter, de dpi. G. D. Post, aan wien dat wel is toevertrouwd. VOORJAARSCONCOURS Gisteren is het Voorjaarsconcours van den kegelbond „Holland's Noordpunt begonnen in het „Kegelhuis". De verschillende drietallen der diverse clubs zullen elkaar weer bekampen om de wissel beker, terwijl de overige wedstrijden verdeeld zijn in vrije-baanwedstrijd, verrassingswed strijd en ook weer een koppelwedstrijd. Teven wordt het kampioenschap van Den Helder verkegeld. Om 8 uur opende de heer F. v. d. Mey het concours. Hij bracht een woord van dank aan de technische-commissie, die weer gezorgd heeft, dat de banen weer goed in orde zijn, alsmede aan den heer en mevrouw Burger, die weer gezorgd hebben dat alles er tip-top uitziet. Hij hoopte dat het weer een sportieve wedstrijd zou worden, waarop Holland's Noordpunt met genoegen kan terugzien. Hij vestigde de aandacht er op, dat het concours dit keer 4 dagen duurt en dat dagprijzen gaarne in ontvangst zullen worden genomen. Hiermede was het concours geopend. Nadat de heer P. Schagen de eerste bal (een 8) had gegooid, begonnen de wedstrij den. Hier volgt de stand van het concours op Maandagavond 12 uur: Korpswedstrijd. Klasse A: D.I.G. I 172 hout; D.I.G. II 157 hout; Onder Ons I 174 hout. Hoogste korpsgooier F. C. Govers 70. De Volksraad heeft gistermorgen een aan vang gemaakt met de openbare behandeling van het wetsontwerp ter versterking van de maritieme defensie, het z.g. slagkruiserplan. Nadat de spreektijd is vastgesteld, wijst de voorzitter van den Volksraad, mr. Jonkman, er op, dat het niet ge- wenscht is, den commandant der zee macht langer dan noodig af te houden van zijn taak buiten den Volksraad, die juist thans zoo zwaar is. Hierop voert als eerste spreker het woord de heer H. H. Kan (Chun Hua Hui) die zich afvraagt, of de ervaring in Nederland voor den aanbouw van slagkruisers voldoende is om den bouw uitsluitend daar te doen ge schieden. Spreker vraagt of aanbesteding van een deel van den aanbouw by buitenland- sche werven niet verstandiger zou zijn. Spre ker vraagt, of voor de versterking van het leger, Nederland niet eveneens in den zak moet tasten, teneinde een harmonisch de fensiegeheel te bereiken. Overigens vraagt spreker nog of het voorgestelde aantal slag kruisers wel voldoende is. De tweede spreker, de heer Soeria Nataat- madja (Regentenbond), brengt hulde aan Nederlands volkracht, welke blijkt uit de Zuiderzeewerken en dergelijke. Spreker zegt niet-deskundig te zijn. doch brengt de re geering dank voor de verklaring, welke zij heeft afgelegd in de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag van den Volksraad. Hy wijst er op, dat zijn betoog voor de ver sterking der zee- en landmacht vooral be oogde te voorkomen, dat de eilanden buiten Java als „stepping stones" door een eventu- eelen vijand zouden kunnen worden gebruikt. Voorts vraagt spreker of het voldoende is, alleen Soerabaja te versterken, Uitbreiding van het inheemsche element by de personeels voorziening acht spreker gewenscht,daar het toch gaat om een bemanning van een vloot, welke is bestemd voor de Indische wateren. De heer Kerstens (I.K.P.) ziet in dit ont werp een nieuwe historische periode inge luid. De R.K. fractie zal zich geheel en ten volle achter de regeering scharen. Nooit, aldus spreker, werd tevoren zulk een ver strekkend voorstel ingediend, maar nooit tevoren ook was de dreiging zoo groot. Een hulde aan de regeering is hier op haar plaats. het feit, dat by de beraamde kosten van 283.200.000 nog wel eenige slordige millioe- nen zijn te verwachten. Andere punten vragen echter ook aandacht, zooals de versterking van het leger, waarvan spreker niet kan aan nemen, dat deze niet noodig is. De heer Vas Dias (Econ. groep) verklaart met groote voldoening, dat de economische groep zich geheel aan de zijde der regeering schaart. Spreker heeft geen bezwaar tegen aanbouw van de slagkruisers in Nederland, doch hoopt, dat de regeering den veiligsten weg zal kiezen en voldoende materiaal uit het buitenland zal betrekken. De heer Moh. Yamin (I.N.G.) meent, dat de belangstelling voor de internationale si tuatie grooter is, naarmate men daarbjj meer directer is betrokken. Het Indonesische volk staat echter lauw en onverschillig tegenover dit ontwerp. Het doel van dit ontwerp is dan ook het behoud van Indië voor het Neder- landsche belang. De regeering staat afwij zend tegenover een inheemsche militie. Al leen reeds op grond daarvan mist het ont werp aantrekkelijkheid. Inheemsch personeel is voor een vloot in de tropen geschikter dan Europeesch. Wat de kosten betreft, is spr. van meening, dat ook de exploitatie door Nederland moet worden bekostigd. De heer Soekawati (P.E.B.) vraagt aan dacht voor de financieele zijde van het plan en wyst op de geringe financieele draagkracht van de inheemsche bevolking. Voorts bepleit spr. een grooter aandeel van de Inlandsche bevolking by de personeelsvoorziening. Spre kers fractie zal in volle overtuiging voor het vlootplan stemmen. De heer Mussert (binnenlandsch bestuur) verklaart, dat de verdediging van Indië nog niet datgene is, waarop de inheemsche be volking haar actieve belangstelling richt. Het is gewenscht, die belangstelling op te wek ken. In dit verband wijst spreker op de per soneelspolitiek, daarbij ook de wenscheljjkheid naar voren brengend, dat ook den Indo-Chi- neezen en den Indo-Arabieren gelegenheid wordt geschonken als schepeling op de vloot te dienen. (Dit gedeelte van de rede van den heer Mussert werd door enkele instemmings betuigingen onderbroken). Spreker heeft alle waardeering voor het vlootplan, doch acht het te beperkt. De heer Wirjopranoto (N.F. Parindra) vraagt zich af, of het juist is, dat krachten van het 60 millioen zielen tellende Indone sische volk sluimerende worden gelaten. Spr. wijst op de animo, die bij de inheemsche jeugd voor den vliegdienst blijkt te bestaan. Hij vraagt ook bij de marine een proef te nemen. De heer Van Helsdingen (C. S. P.) vraagt zich af, of de regeering zich nauwgezet reke ning geeft van den opbouw van een harmo nische weermacht en de vestiging van in dustrieën hier te lande, in verband daarmede. Spreker geeft zich overigens rekenschap van Ten aanzien van de personeelsvoorziening merkt spreker op, dat aan de inheemsche sa menleving het recht en de plicht niet mogen worden onthouden om een belangrijk aandeel In de personeelsvoorziening te leveren. De heer Aldjoeffry (partijloos) verklaart, dat zijn groep het vlootplan als een gerust stelling beschouwt. Hij betreurt het echter, dat bij de personeelsbezetting geen aandacht is geschonken aan een mogelijk aandeel van de Arabische bevolkingsgroep, welker loya liteit boven verdenking staat. Met het vloot plan zelf gaat spreker echter geheel accoord. De heer J. A. van Helsdingen (I.E.V.) vraagt zich af, of de regeering niet beter had gedaan een defensie-commissie in te stellen dan een vlootcommissie alleen. Velen zijn er thans niet van overtuigd, dat een versterking der weer macht in haar geheel zal worden verkregen. De regeering zal goed doen voor den over gangstijd meer aandacht te schenken aan de waarde van bommenwerpers. De heer Salamoen (V.A.I.B.) wijst er op, dat momenteel op de geheele vloot geen enkele „Indonesiër" dient als zee-officier, terwijl van de 3000 officieren by het leger er slechts 30 inlanders zijn. De heer Soangkoepon (I.N.G.) legt evenzeer den nadruk op het belang van het winnen van het vertrouwen der inheemsche bevolking door toekenning van meer staatkundige rechten en de invoering van een inheemsche militie. Het uitgeven van tientallen millioenen zonder zich gedragen te weten door de sympathie der be volking, staat, aldus spreker .gelijk aan het verbrassen van geld in dronkenschap. De heer Iskandar di Nata (Pasoendan) acht het vlootplan slechts dan aanvaardbaar, indien de Inheemschen zooveel mogelijk tot de vloot worden toegelaten. De heer Mochtar (N. F.-parinda) acht de verhouding van de sterkte tusschen het Euro- peesche en inheemsche personeel op de vloot onjuist. Spreker vreest, dat voor de opleiding van technische krachten weer uitsluitend Euro- peesche gegadigden in aanmerking zullen komen. De heer De Radd (partijloos) ondersteunt het betoog van den heer Sosrohadikoesomo inzake een ruimere plaatsing van inheemsch personeel. Spreker vraagt nog de aandacht voor de aanstelling van koopvaardij-officieren als reserve-officieren bij de marine. Voor hetgeen de regeering heeft gedaan is men dankbaar doch men is niet voldaan. De heer Moelia (c.s.p.) meent, dat met het oog op een eventueele vijandelijke actie die wellicht langs verschillende wegen komtuit breiding van de omlijsting noodig is. De lasten verzwaring kan voor Indië groote consequen ties hebben. De vrees is niet ongegrond, dat de volkswelvaart daarvan den terugsla" zal ndervinden. Het systeem van de kostenve^ eeling zal t.z.t. geheel moeten worden herzien. Het antwoord der regeering zal, behoudens bijzondere omstandigheden, op 25 April as worden gegeven. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redacti^ Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) DE STRAND AF RASTERING. Geachte Redactie, Velen zullen zich met mij verheugd hebben over het besluit van de militaire autoriteiten, om in de komende zomermaanden het strand in Huisduinen vrij te geven Het is natuurlijk noodzakelyk, dat het pu. bliek zich verre zal houden van de aange brachte militaire posten. De Heldersche politie zal, naar ik meen te mogen veronderstellen, wel haar maatregelen nemen om het strandgenot van velen niet ver loren te doen gaan door het optreden van en kele onwillige of baldadige elementen. De taak van de politie zal zeer worden ver- gemakkelijkt door het aanbrengen van een af- rastering van den voet van-de duinen. De laat ste jaren is deze duinenvoet door natuurlijk in vloeden landwaarts verplaatst. Zooals u wel bekend is, staat de bestaande afrastering midden op het tegenwoordige strand. Mij ia bovendien gebleken, dat deze afrastering op verscheidene plaatsen volledig is vernield, waarschijnlijk tengevolge van de vele sneeuw en ijzei in den afgeloopen winter. Wat zou het nu eenvoudig en prettig zyn, als deze „afrastering" vernieuwd werd en tevens verplaatst naar den voet van de duinen! Dan zou het beschikbare, terplaatse nog al smaHe strand, zeker met circa 200 meter verbreed worden'. Welk een gfe- not voor de vele strandbezoekers. En voor de politie! Het publiek zal dan immers de logica en het nut» van een afba kening inzien, met het gevolg, dat het niet meer achter de afrastering zal komen! Daar is dan tevens ook geen enkele ruimte lijke reden meer voor. Wat voor strandruimte beschikbaar zou kunnen zijn, heeft men dan ook gekregen! Het is mij echter bekend, dat de bestaande afrastering maar niet zoo zonder meer ver plaatst kan worden. Zij geeft nl. de scheiding aan tusschen terrein van „Defensie en „Wa- törsts&t". Ik zou U, geachte redactie, willen vragen om het gemeentebestuur te verzoeken, de noo- dige stappen te doen, opdat, door overleg tusschen Rijk, Gemeente en Waterstaat een gunstige oplossing, als boven aangegeven, worde verkregen. Een mobilisatie-inwoner van Den Helder. Wij brengen gaarne dit idee onder de aan dacht van de betrokken autoriteiten. Het zou inderdaad een heele aanwinst zijn, als de af rastering aan den duinvoet werd verplaatst en wij gelooven, waar de betrokken Marine autoriteiten een zoo welwillende houding heb ben ingenomen ten opzichte van het open stellen van het strand, men ook geneigd zal zijn, hier zijn medewerking te verleenen. Het is n.1. zoo. dat deze afrastering door De fensie aangebracht is, die zonder meer toe stemming zou kunnen verleenen tot verplaat sing. De strandbezoekers zouden er zeer dankbaar voor zijn! Wij twijfelen er niet aan, dat wanneer de betrokken gemeente autoriteiten met de ma rine autoriteiten overleg plegen, het verzoek zal worden ingewilligd. Red. Heldersche Crt. Klasse B: D.I.G. TV: 135 hout; Onder Ons II 170 hout; Onder Ons III 174 hout. Hoogste korpsgooier C. Bos 73. Vrije-baanwedstrijden. Seniores: I. J. Lam- mers 45; II. C. Govers 43. Juniores: I. A. Lensen 43; II. K. Bregman 42. Dames: I. Mevr. Lensen 40; II. Mevr. Hei ligenberg 3633. Verrassingswedstrijd: I. Jac. de Boer 774; II. J. Lammers 558; J. D. Brandt 495. Koppelwedstrijd: I. Mevr. Schoenmaker— Mevr. Lensen 45; J. BoerdijkG. de Beurs 40. Het marktbezoek was gisteren bijzonder groot, het blijkt wel, dat de groote drukte in de veehoudersbedrijven achter den rug is, ter wijl ook de groote kalverenaanvoer veel in vloed op het marktbezoek uitoefende. Wolveehandel was er nog weinig, er werd alleen een 16-tal schapen verkocht, over het algemeen van niet te beste kwaliteit; de prij zen liepen van 20 tot 26 per stuk. Koeien werden niet aangevoerd, nuchtere kalveren niet minder dan 70 stuks. De prijzen waren van 7 tot 15, gemiddeld 11, verder werden enkele oudere kalveren verhandeld; hiervoor werd van 25 tot 50 betaald. Voor de aangevoerde biggen werden beste prijzen betaald, 18 tot 20. De varkens handel ondervindt blijkbaar nog geen invloed van de bezetting van Denemarken; de prijzen leveren nog weinig verschil op met die der laatste weken. Op de boerderij wordt voor slachtvarkens 30 tot 31 cent per pond be taald. Aan de eierenveiling was ook weinig van een prijsschommeling te bemerken. De pryzen der kipeieren bleven nog gelijk aan die van de vorige week. Veemarkt Maandag 22 April 1940. 6 graskalveren 25—50; 70 nuchtere kal- f0?!11 L7-15: 16 schapen 20—26; 6 biggen J lo20. Eierenveiling .Maandag 22 April 1940. Aangevoerd 90.000 eieren. Groote eieren 3.25—4.00; kleine eieren 3.00—3.25. ROTTERDAMSCHE LLOYD. (uitr 22 APril te Belawan. RADJA, Norfolk n. Valparaiso. pa*®' 20-4 Cristobal. GAROET (uitr.) 20-4 te Belawan. STOOiMV. MAATSCH. NEDERLAND- Mapia, 22 April te Batavia.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6