DER ENGELSCHEK DUITSCHE STOOTTROEPEN snellen naar het Noorden fruit-telers weten 't: Ingezonden Toelichting van N.S.B.=zijde IVOROL-tancJpa&ta is de beste Wantoestanden in kampeerhuizen voor HERO alleen 't beste fruit l Marktberichten nieuuU De Meijerblitz ïlieuuM uit Uïk Oost-Indië Het slagkruiserplan Onderzoek in spionnage-zaak Mijnenleggers worden in Indië gebouwd Visscherij Uit het polkie-rapport Een redder overleden Uitvoering „Sanatoriumfonds Landmacht" een finantieel succes. Barometerstand van Den Helder Twee millioen Engelsche soldaten Vijftiende aanval op Stavanger Doel om Drontheim vanuit Oslo te bereiken Heerlijk frisch en gezond Hero-Perl: „Vloeibaar Fruit"! Hero werkt alleen met fruittelers, niet met mengers van kunstmatige kleurtjes en smaakjes. „Puur natuur" is het devies van Hero, Dat beteekent voor U en Uw kinderen t „Puur gezondheid". Bestel Hero Perl in café of winkel. Er is geen drank, die de dorst zóó grondig lescht, zoo heerlijk smaakt en tegelijk zoo gezond is als Hero Perl. Inderdaad: „vloeibaar fruit 1" SINAS - FRAMBOZEN - GRAPE FRUIT CASSIS - TOMATENSAP Elke vergelijkende proef bewijst dit In tuben van 60, 40 en 25 cent. KeqeJUn Stand van het concours op Woensdagavond 12 uur. Korps wedstrijd. Klasse A: E.V.A. I 147 hout E.V.A. n 136 Ons Genoegen I 148 Hoogste korpsgooier tot heden: T. C. Govers 70 Klasse B: E.V.A. II E.V.A. IV Ons Genoegen II Ons Genoegen Hl 174 hout (7 negens) 115 164 146 Hoogste korpsgooier tot heden: C. Bos 73 Hoogste korpsgooister: Mevr. Siegers 72 Verrassingswedstrjjd: 1. Jb. Smit 810 2. Jac. de Boer 774 3. J. Lammers 684 Koppelwedstrfjd 1. J. LammersJac. de Boer 50 2. Mevr. SchoenmakerMevr. Lensen 45-36 Vrfje-baan wedstrijd: Seniores: 1. Jac. de Boer 2. Jb. Smit Hoogste gooier tot heden: J. Lammers 45-44 Juniores: 1. C. Bijl 2. A. Lensen Hoogste gooier tot heden: A. Lensen 43 Dames 1. Mevr. Siegers 38 2. Schoenmaker 37 3. Helder 36 Hoogste gooister tot heden: Mevr. Heijligenberg 40-36-33 Persoonlijk kampioenschap: Hoogste gooier tot heden: 1. Jb. Smit 137 2. J. de Jong 130 45 44-41 42 41 GESLAAGD. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen „Horecaf" (Hotelvakschool) de heer J. Kik kert Rz. van Texel. MOEDERCURSUS. Uitgaande van het Witte Kruis te Texel, zal bij genoegzame deelneming te Den Burg een Moedercursus gegeven worden. De cur sus zal gegeven worden in 12 lessen, en duurt zes weken. Het lesgeld zal slechts 1. bedragen. Scheen het aanvankelijk, dat dit jaar het oud-Texelsch gebruik om den laatsten April de Meijerblitz te verbranden, door de jeugd verwaarloosd zou worden, en de huisvrouwen met haar schoonmaakrommel zouden blijven zitten, in de laatste dagen is de oude liefde van de jeugd voor het ophalen van brand bare rommel toch weer ontwaakt. Van alle kanten wordt weer alles, wat slechts wil branden bijeengegaard, om straks, als het heerlijk oogenblik daar is, zelf in de brand te mogen steken. Het is een eenig gezicht de knapen te zien sjouwen, geen vracht is hun te groot, niets is te vuil of te smerig, als het maar brandbaar is. Alles wordt op groote hoopen gegooid, en als er nu maar niet te veel regen komt in de voorafgaande dagen, dan kan een fijn vuur ontstoken wor den op den vooravond van de Meimaand. STAKING IN DE WERKVERSCHAFFING TE URK. In de werkverschaffing te Urk is gister morgen staking onder de arbeiders uitgebro ken. De vorige week varieerden de loonen van 8.«— tot 9.50. Gezien het zeer vele werk dat hiervoor moet gepresteerd worden, besloot men den arbeid niet te hervatten. VERKOOPING. Door Notaris Veenenbos van Enkhuizen zal op aanstaande Vrijdag het woonhuis van de pas overleden Wed. J. van Veen worden verkocht. Voor deze verkooping bestaat op Urk zeer veel belangstelling, aangezien er op Urk een geweldig te kort aan woningen is ontstaan. Het woonhuis is gelegen in de Prins Hendrikstraat op een mooie plaats. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Albert, zoon van Juriaan Romkes en Dirkje Kramer; Pieter, zoon van Hessel Meun en Aaltje Romkes. Overleden: Hendrik Romkes, oud 71 j. on gehuwd. Gehuwd: Steven Korf en Trijntje Hakvoort. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De practrjkexamens in Boekhouden en Han delscorrespondentie en de examens voor Hoofdcorrespondent (Fransch, Duitsch of Engelsch), af te nemen vanwege de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelswetenschap pen. zullen worden gehouden 's avonds op Maandag 24 Juni. Dinsdag 25 Juni en Woens dag 26 Juni a.s. in pl.m. 45 plaatsen van het land. De aanmelding sluit 31 Mei a.s. Het pros pectus der examens is gratis verkrijgbaar bij het Secretariaat, Dennenlaan 4. Hilver sum, bij den Administrateur, den heer H. Broeders. Zocherstraat 66, Amsterdam (W.), en bfj den Boekhandel. Morgen nog geen regeerings- antwoord. De secretaris van den Voiksraad heeft, naar Aneta uit Batavia meldt, aan de leden mede gedeeld, dat het antwoord der regeering over het vlootplan heden nog niet kan worden uit gesproken. Wanneer dit wel mogelijk zal zijn, zal zoo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Batavia, 24 April. Naar Aneta verneemt, is het Hoofdparket momenteel bezig met het onderzoek tegen een tweetal Europeanen, die onder verdenking staan van spionnage. In het belang van het onderzoek zijn geen verdere mededeelingen mogelijk. Kortgeleden berichtte de „Java-Bode", dat voor de voor de Indische defensie te bouwen twee mijnenleggers zoowel in Nederland als in Indië inschrijvingen waren gehoudèn. Beslist is nu, aldus het blad, om deze sche pen in Indië te doen bouwen: een zal bij de Droogdok-Maatschappij „Soerabaja" worden aanbesteed, terwijl het andere voor de Droog dok-Maatschappij „Tandjong-Priok" zal wor den gebouwd. De schepen zullen 2300 ton groot zijn en een machine-vermogen van 4800 pk krijgen. Hun vaart zal maximum 18 mijl bedragen. Zij komen, als gouvernements-motorvaar- tuigen, te ressorteeren onder den Dienst van Scheepvaart en zullen worden bemand met personeel van de Gouvernements-Marine. Met den bouw zal zeer spoedig worden be gonnen. URK, 23 April 1940. Door 25 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 718 pond kuilpaling, van 35 tot 94 pond per vaartuig, prijs 23 tot 25 ct., 982 pond lijn- of beugaal, 26 tot 28% ct., 52 pond fuikaal, 30 tot 32 ct. per pond, en 110 manden nest, prijs 3035 ct. per mand. DE „SIBAJAK" TE PRIOK. Het mailschip „Sibajak" wordt 1 Mei a.s. aan de kade te Tandjong-Priok verwacht. (Aneta). WAAR IS DE FIETS? Het zoontje van een familie uit de De la Reystraat zette gisteren zijn fiets tegen het huis. Toen de jongen even later zijn karretje, een Gazelle, wilde meenemen, bleek, dat er een ander vehikel neergezet was. Wie schaft raad? Simon Wiegman van Terschelling. Dinsdag is op Terschelling op 63-jarigen leeftijd Simon Wiegman overleden. Sinds 1903 was hij een zeer verdienstelijk lid van de bemanning van de roei-redding- boot van West-Terschelling en daarna van de motorreddingboot „Brandaris". Hij heeft 62 reddigntochten r eegemaakt, waarbij in totaal 110 menschenlevens werden gered. Zijn dood is een groot verlies voor de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij. ♦Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Redactie, Gaarne zagen wij het onderstaande opge nomen in uw blad, waarvoor wij u bij voor baat danken. Uit het verslag, zooals dit voorkomt in de Heldersche Courant van Maandag jj., heeft men reeds kunnen vernemen dat de feest avond, die Zaterdag jj. werd gegeven ten bate van het Sanatoriumfonds van de onder-offi cieren der Koninklijke Landmacht „Ons Be lang", een groot succes is geworden, Een bedrag van ongeveer 400.zal aan het Hoofdbestuur afgedragen kunnen worden. Het is het comité een behoefte dank te bren gen aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt. Dank ook aan de ingezetenen die uit sym pathie voor het goede doel een programma kochten en dit ter beschikking stelden van gemobiliseerden. Namens het plaatselijk comité, K. VERMEULEN. JAVA—NEW-YOKK LIJN. Japara, 24 April te Batavia. j?OTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Agoeng, u., 23 April v. Port Said. Barometerstand Den Helder: 754.6 Maximum temperatuur lucht: 14.4 Temperatuur 8 uur: 8.7 Wind: richting: W.; kracht: 2 Licht op: 7 uur 45 min. Veel vrijwilligers. Het Britsche rijk heeft twee millioen man onder de wapenen, ongerekend de vlootman schappen, de mariniers aan boord van de koopvaardijvloot en de luchtmacht. Evenmin is in dit getal opgenomen de politie, noch dr mannen, die bij de civiele defensie werken De legers in Frankrijk en het nabije oostei worden voortdurend vergroot. De gemiddeld leeftijd der Britsche soldaten is 20 jaar. Eei groot aantal vrijwilligers van oudere leef tijdstroepen worden nog aangenomen voo: het leger. Voor iedere drie man, die tot dus ver onder de wapens geroepen zijn, hebben twee van dergelijke vrijwilligers dienst ge nomen. Verdere bijzonderheden over de uitgebreide raids van gistermorgen vroeg, uitgevoerd door de Royal Air Force tegen Duitsche bases wijzen uit. dat het vliegveld van Wester- land op het eiland Sylt gedurende een uur en veertig minuten aan een bijna ononderbroken bombardement is onderworpen. Te Stavanger, waar de Royal Air Force zijn vijf tienden aanval op richtte, werden twintig vijandelijke vliegtuigen zwaar gebombardeerd en men ge looft. dat een' aantal van deze toe stellen of wel vernield of wel zwaar beschadigd werden. Zwaar explosieve bommen richtten nieu we verwoesting aan op het reeds door bom- kraters geteisterde vliegveld. De aanvallende toestellen hebben zich te Kristiansaud ook geconcentreerd op de startbanen en de ge bouwen van het vliegveld. Zij ontweken het spervuur, dat door de luchtafweer op den grond werd onderhouden, en boekten talrijke treffers. De zware bommen, die neergeworpen werden op Fornebu, het vlieg veld van Oslo. vergrootten de reeds bij vroe gere nachtelijke aanvallen aangericht scha de. De vierde achtereenvolgende aanval der Royal Air Force. op Aalborg, de voornaam ste luchtbasis van Duitschland in Denemar ken. werd bij maanlicht ten uitvoer gelegd. Ondanks de krachtige afweer op den grond en de voortdurende aandacht van een ring van blauwwitte zoeklichten, maakten de bomaanvallen talrijke treffers. Terwijl het vliegveld Westerland werd gebombardeerd bestookten andere Britsche vliegtuigen, die buiten het eiland Sylt op patrouille waren, een vijandelijk marine-hulpvaartuig, dat tot zinken werd gebracht, evenals een groote motorboot, die op hen had gevuurd. Van het groote aantal Britsche toestellen, dat bij deze operaties betrokken was, zijn slechts twee niet teruggekeerd. Geen succes, zeggen de Duit- schers. Britsche vliegers probeerden gisternacht opnieuw een aanval op Sylt te ondernemen, aldus D.N.B., Van Duitsche zijde werd ge constateerd, dat daar ongeveer tien bommen zijn uitgeworpen die slechts geringe mate- rieele schade aanrichtten. De Britsche vlie gers werden door het luchtdoelgeschut ver dreven. Op de Westkust van Sleeswijk-Hol- stein werden drie bommen geworpen, die geen schade aanrichtten. Duitsche stoottroepen rukken met grooten spoed vanuit Oslo op naar het Noorden. Kennelijk met het doel om zich een weg te banen naar het door de geallieerden be dreigde Drontheim. Tegelijkertijd trachten de Duitsche troe pen in Drontheim, daar op te rukken naar Roeros, dat 110 K.M. zuidelijker ligt, om den afstand welke hen van de uit Oslo ko mende troepen scheidt, te verkleinen. De geallieerde troepen trachten deze ver- eeniging van Duitsche troepen tegen te houden en rukken vanuit Andalsnes. op 190 Km. ten Z.VV. van Trontheim, op naar het Noorden, de Duitschers tegemoet. Wat verder den strijd in Zuid-Noorwegen betreft, staat thans wel vast, dat de op marsch der Duitschers ten noorden van El- verum door de Noren lot staan gebracht is te Osen, ongeveer 40 km. ten N.O. van El- verum. Iedere correspondent geeft weer een an der cijfer voor de sterkte der geallieerde troepen in dit gebied, doch in de berichten van gisteren wordt het cijfer 17.000 het meest genoemd. Verklaard wordt, dat de troepen bloot staan aan felle luchtaanval len, doch dat zij blijkbaar gestadig doorgaan met zich te concentreeren. In het Oesterdal hebben de oprukkende Duitschers een punt ten zuiden van Kop- pang. ongeveer 80 Km. ten noorden van Hamar bereikt. Naar men zegt. rukken de Britsche troepen in allerijl op naar een plaats aan den ingang van het Oesterdal, teneinde den Duitschen opmarsch naar het noorden tot staan te brengen. Meer naar het oosten, in het Renadal, is de opmarsch der Duitschers gestuit door den weg over een afstand van 30 K.M. met ge velde boomen te versperren. STICHTING „VEILIG TEHUIS VOOR DE JEUGD" WORDT OVERWOGEN. Het Is den Centralen Jeugdraad ge bleken, aldus het jaarverslag van de ze instelling, dat In verschillende kampeerhuizen wantoestanden heer schen. Het behoeft geen betoog, dat hierin een groot gevaar voor de kampeerende jeugd schuilt, te meer daar de ouders hiervan in den regel onkundig zijn en hun kinderen in goed vertrouwen toestemming tot het bezoe ken van dergelijke gelegenheden geven Di< ïantal ongecontroleerde jeugdhuizen, dat eeds stijgende is, zal in de naaste toekomst zoolang de Nederlandsche grenzen prac- isch gesloten zullen blijven voor reizen naar iet buitenland, zeker toenemen. Hiertoe dragen ook de huidige veelal slechte economische omstandigheden bij, waardoor het oprichten van een jeugdhuis ÊÉS r uit zuiver Vruchtensap bereid I als ©en welkom winstgevend bedrijf wordt gezien. Voorts ligt hier het gevaar, dat de ze inrichtingen in het bijzonder door de vrijheden, welke de kampeerders er genie ten populair zullen worden, en het zal moeilijk zijn deze populariteit later teniet te doen. De jeugdraad heeft geineend tegen deze gevaren steling te moeten nemen en heeft overwogen of controle mogelijk is en, zoo ja, op welke wijze, Bereids zijn hierover besprekingen gevoerd met den voorzitter der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale. De jeugdraad bereidt thans de oprichting van een stichting voor, waaraan zij den naam „Stichting Veilig Tehuis voor de Jeugd'' wil geven. Met de plannen tot spreidng der vacan- tics kan de jeugdraad zich vereenigen. VIJF MINUTEN VÓÓR EN OVER TWAALF. HET GEVAL RIJ LAARSDAM. Ter verklaring van de aanhouding van den heer Rijlaarsdam, veehouder en lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland voor de N.S.B., door de militairen te Bodegraven, waarvan de correspondent van het „Ildbld." te Alphen, melding maakte, en welk bericht wij gisteren opnamen, heeft de heer Rij laarsdam, in een interview met het „Natio nale Dagblad" o.a. het volgende medege deeld: „Tot mijn verbazing vertelde de ma joor (die het verhoor afnam. Red. H.) mij precies, dat ik om zoo en zoo laat den vorigen avond door mijn kameraad OttQ uit Alphen aan den Rijn vanuit boekhandel Kemp, was opgebeld en dit had de alles wetende censuur te Den Haag aan leiding gegeven, om deze beiden des nachts van hun bed te lichten en te verhooren. In den loop van den nacht zijn ze echter weer losgelaten." „Weet u nu, wat voor staatsgevaar lijks ik door de telefoon gezegd had en wat mij woordelijk bij het ver hoor werd voorgelezen? Ik sprak met kameraad Otto over de komende ver gadering te Alphen en over de pam- flettenverspreiding. die thans overal verboden wordt. Woordelijk heb ik toen gezegd: „Nadere instructies vol gen wel" en bovendien: „Het is voor de beweging toch al 5 minuten voor twaalf", waarmee ik wilde zeg gen, dat de democratie zich reeds zoo heeft vastgewerkt, dat zij straks wel eigener beweging naar Mussert zal stappen, om den Leider te ver zoeken er zijn schouders onder te zetten!" Deze woorden zouden zijn afgeluisterd en aanleiding zijn geweest tot de maatregelen \an het militaire gezag, meent de heer Rij- Saarsdam. J Aldus de toelichting van N.S.R.-zijde. In middels toont de waakzaamheid van die genen die met de bescherming van onze hoogste landsbelangen zijn belast, aldus voegt het Hlbd. hieraan toe, dat wat dat be treft,, de klok in Nederland al vijf minuten over twaalf wijst Het besluit om naar «11e kanten scherper dan tevoren toe te zien, en zoo noodig te slaan, is genomen. En de Nederlandsche overheid heeft daartoe de beschikking over genoeg sterke schouders om niet leentjebuur te hoeven spelen bij de heeren wier klok bijna tien minuten achter loopt. ANNA PAULOWNA BREEZAND. ERNSTIGE AANRIJDING. Gisteravond werden twee militairen op de Burg. Lovinkstraat aangereden door een auto, die hen achterop kwam' en bestuurd werd door E. Zandbergen. Een van hen brak hierbij het rechter onderbeen. Dokter Veenis, .die een paar minuten na het ongeval aanwezig was, legde het eerste verband en de militaire arts, eveneens spoe dig ter plaatse, gelastte overbrengst naar het militair hospitaal in Den Helder. De andere soldaat bekwam slechts eenige lich te verwondingen aan het hoofd. Beide militairen liepen rechts van den weg, de lichtgewonde een halve pas voor den ander. Zij zijn te laat opgemerkt door den Autobestuurder, die of nog met par- keerlichten reed of juist het licht overscha kelde. De auto was n.1. pas gestart op den hoek van Meerweg en Bur. Lovinkstraat en had nog maar 80 m. gereden. Hoewel oogenschijnlijk bij dezen geringen afstand de snelheid nog niet heel groot kon zijn, wees het remspoor uit, dat die toch ook niet gering was. Veldwachter Hoexum maakte proces-ver baal op en nam den wagen voor het nemen van remproeven, voorloopig in beslag. W1ERINGEN POLITIE. lerloren; een bruin leeren portemonnaie, inhoudende ruim zeven gulden. Inl. bij den Gem.-bode. HIPPOLYTUSHOEF. OP HET DRIETAL. Onze predikant Ds. J. van Beek, staat op het drietal voor predikant te Cornjum (Dr.). ir SCHAGEN, 25 April. 315 geldekoeien magere g 120210, 25 idem vette 200-320, 16 pinken 90-120. 260 nuchtere kalveren 6—14, 30 idem vette 24 —40, 277_ overhouders 16—22, 6 bokken en geiten 0.509, 10 magerev arkens 36——42, 5 idem vette per Kg. 56—£2 ct, 64 biggen 14 24. BROEK OP LANGENDIJK, 25 April. Aanvoer: 7000 Kg. uien 1.10—1.80. grove 1 —1.50, 7600 Kg. peen 1.50—1.60, 690 bos rabarber 3—4.40, 18700 Kg. roode kool 9.10 10.90, ge lek ooi 620—6.90, D. witte kool 5.30—5.70. NOORDSCHARWOUDE, 25 April. Lien 1.402.20, grove 1.502.30, peen 150, kroten 1.40, roode kool 9.20—10.80, gele kool 6.50—6.90. D witte kool 5,20—5.50 AMSTERDAM, 24 April Veemarkt. 137 Vette kalveren: le kW- 18—84 ct„ 2e kw. 66—76 ct., 3e kw. 56—64 ot per Kg. levend gewicht; 154 nuchtere kalveren f 69 per stuk 51 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg- etl Ct" zware varkens 70—71 ct„ zeugen 66 ct. per Kg. slachtgewicht.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6