BELGIË WACHTEN MAGERE DAGEN Talenkennis als militaire kracht Eeo goede vangst Ons menu veranderen Ernstig geval DIERENMISHANDELING Eén vleeschlooze dag per week De kranten slechts vier pagina s 1300 Duitsche vliegtuigen in Noorwegen Slecht beloonde gastvrijheid Duitsch organisatievermogen veroorzaakte Noorwegen s val -4 LUXEMBURG ALS LEK IN DE VERDEDIGINSLINIE. Brussel, 25 April 1940. Hoewel uit de Brusselsche musea zoowat alle belangrijke kunstwerken zijn verdwe nen en opgeborgen op veilige plaatsen, is het er nog nooit zoo druk geweest als tegen woordig. Hoe dat komt? Wel, omdat men *ich is gaan toeleggen op wat men hier noemt: het kunstwerk van de week. Iedere week wordt uit de schuilplaats een kunst werk te voorschijn gehaald, tentoongesteld, in een voordracht besproken door een des kundige en daarna weder netjes opgeborgen. De pers wijdt er aandacht aan, geeft een af beelding en ooit tevoren stonden de oude meesters in zulk een luister als thans! Verder hebben we hier ontelbare liefdadig heidsconcerten. Er komt bijna geen einde aan; en het moet gezegd: ze zijn soms heel goed. Van 29 April af wacht ons nog een no vum: middagconcerten in de Rbenszaal van het Museum voor Oude Kunst, voor den ge ringen prijs van twee francs, zegge 13 cents! Ze worden gegeven ten bate van het Steun fonds der Artisten-Muzikanten en men zal er kunnen genieten van orkest, piano, zang, kamermuziek, oude en nieuwe muziek. Voor de opening zal het kamerorkest van de mu ziekkapel van Koningin Elisabeth optreden. En de Brusselaar heeft ten bate van de weldadigheid de ,Great Zwanze Exhibition 1940" georganiseerd. De „zwanze" is voor den Brusselaar, wat voor ons de droge hu mor is. Zoo zien we, dat ook in de somber ste tijden de humor van een volk hart en geest levendig houdt. Eén vleeschlooze dag per week Ingevoerd. Dat is maar goed ook, want geleidelijk ko men we, ongemerkt, in de magere dagen te recht. Onze veestapel is sterker geslonken, dan men dacht. Denemarken is als leveran cier van vleesch gesloten en nu blijft alleen nog Nederland over, dat ons twee maal in de maand herkauwers mag sturen. We moe ten dus zuinig zijn. Ja, we kennen al een vleeschloozen dag per week, den Maandag... En op nog tal van andere dingen moeten we zuinig zijn. We gaan hier nu ook aan het inzamelen slaan: het ministerie van Natio nale Defensie zal eerstdaags een actie ont ketenen voor het inzamelen van oud papier, oud metaal en oude kleedingstukken. De Koningin der Aarde, Hare Ma jesteit de Pers, zal eerlang ook het hare moeten bijdragen: den directeu ren van dagbladen is aangezegd dat binnenkort op niet meer dan vier pa gina's zal mogen worden gedrukt. De uitbreiding van den oorlog tot Scandinavië heeft den toevoer van papierpulp stop gezet, zoodat schaarschte aan papier dreigt. Naar verluidt hebben de Duitschers ech ter dezer dagen een aantal schepen, die zich te Warnemünde bevonden, vrij gegeven. Deze schepen waren geladen met papier en houtpulp, zoodat verwacht wordt dat de papiermisère nog een tijdje zal uitblijven. Onze steenkoolpositie, belangrijke factor in het Belgische economische leven, is even eens allesbehalve rooskleurig. De huidige voorraad, welke aan de mijnen beschikbaar is, vertegenwoordigt niet meer dan de nor male reserve. Maar een verbetering is in uitzicht gesteld, omdat men verwacht da* 6poedig weder Duitsrhe kolen zullen wor den ingevoerd, zelfs tot een hoeveelheid van 60 percent van den invoer in vredestijd In Februari heeft Duitsrhland 40.000 tor geleverd, in Maart 90.000 fon en voor April zal het belangrijk meer zijn. Eerder dan ons land komt het zooveel armere België aan de magere dagen toe. De moeilijkheden van onze Zuiderburen zijn echter voor een goed deel ook de onze en de rantsoeneeringen waar van onze Brusselsche corres pondent gewaagt doemen drei gend op, ook voor ons volk. Het wordt met den dag dui delijker, dat de worsteling waarvan wij thans getuige zijn, in haar gevolgen voor de neutralen veel ingrijpender zal worden dan die van 1914- 1918. De buikriem zal stevig meo ten worden aangehaald! Wees welkom, vreemdeling maar gedraag n zooals het be- behoortl Intusschen gaan we door met het inter neeren van vreemdelingen. De kampen te Merxplas en te Marchin in Henegouwen zijn stampvol; te St. Andries bij Brugge zijn 'n paar duizend vrouwen geinterneerd en bin nenkort krijgen we nog kampen in andere plaatsen des lands. Aan de Universiteit te Brussel, waar vele vreemdelingen studeeren, heeft men een ernstig waarschuwend woord gericht tot de studenten, lien aanmanend tot kalmte en hun den raad gevend, zich te onthouden van elke anti-neutrale manifestatie, op straffe van de Belgische gastvrijheid te ver beuren. Dit was noodig, want die vreemde element zijn zeer rumoerig en heetgebakerd, demonstreeren om den haverklap en bren gen het land en zijn rust in gevaar. Hoe langer hoe meer is de neutraliteitspolitiek schering en inslag bij alle manifestaties. De Vlamingen zijn er trotsch op, door hun ac tie den ommezwaai van Koning Leopold in 1936 te hebben bewerkt. Vele Walen waren er toen tegen, doch bekennen nu ronduit, dat de Vlamingen het bij het rechte eind hadden. Versperringen In Lnxembnra vormen nog geen verdedigings gordel. In het groothertogdom Luxemburg worden sedert eenigen tijd versperringen aange bracht op de straten, die naar Duitschland leiden. (Bij ons bestaan er versperingen aan Alle grenzen). Daar deze versperringen niet als een verdedigingsgordel kunnen worden beschouwd en als zoodanig kunnen dienst doen, blijken de groothertogdommers. vooral de grensbewoners, er niet goed over te spreken te zijn. De eerste de beste, aldus redeneert de Luxemburger, weet dat de aangebrachte versperringen geen voldoen de militaire waarde bezitten om een ge- beurlijken inval te beletten. Daarentegen verhoogen zij de kans, dat het grondgebied van het Goothertogdom gebeurlijk een ope ratieterrein zou worden, het Groothertogdom geen leger bezit en naar geen verdedigings gordel kan verwij-zen, zooals dit in België het geval is. Met dat al is het zeker, dat men met het thans toegepaste middel nooit een vijandelijke macht zal kunnen tegen houden! Men neemt evenwel algemeen aan, dat de Belgische legerleiding voldoende maatrege len heeft genomen voor de grenslijn tus- schen België en Luxemburg. In de haven van Drontheim. Dnitsche artil lerie-af deelingen zijn met haar geschat in de Noorsche stad aangekomen, waar het transport aan de kade wordt ontscheept, om op de vereischte pnnten in stelling te wor den gebracht. EEN BRUTAAL HEERSCHAP INGEREKEND. Woensdag 3 April werd des avonds inge broken in de fabriek van electrotechnische apparaten der N.V. Thabur aan de Wal dorpstraat te Den Haag. Men had zich den toegang blijkbaar verschaft over een schut ting aan de zijde'S an de Leeghwaterstraat en vervolgens door een onafgesloten raam pje van een loods. Gestolen waren vier stofzuigers, terwijl eenige andere stofzui gertoestellen en een geldkistje waren klaargezet., doch achtergelaten, vermoede lijk omdat de inbrekers in hun duisteren arbeid waren gestoord. Op 6 April werd aan deze fabriek een werkman ontslagen, die sinds het begin van de maand zonder bericht was weggebleven. De politie bij wie aangifte van het voorge vallene was gedaan bracht dit wegblijven in verhand met de inbraak en ging over tot ver spreiding van het signalement van den ont slagen werkman den 25-jarigen behanger Ph. D„ Ph. D. meldde zich op 15 April bij de po litie te Rotterdam omdat hij geen onderdak en geen geld had. Toen bleek dat hij als ge signaleerd te boek stond werd hij gearres teerd en op transport naar Den Haag ge steld. Na langdurig verhoor door de H sche politie bekende hij aan de inbraak schuldig te zijn. Hij vertelde tevens, dat hij twee medeplichtigen had, hoewel toegevend dat het „initiatief" van hem was uitgegaan. Zijn assistenten waren de 23-jarige matras senmaker H. de J. en de 22-jarige bedde- maker S. B. Met hun drieën waren zij per bakfiets Woensdagavond 3 April naar de fabriek aan de Waldorpstraat gereden, waarna de J. buiten de „wacht" had gehouden, terwijl de beide anderen naar binnen waren gegaan om hun keuze uit den fabrieksvoorraad te doen. Inderdaad waren zij er in geslaagd, vier stofzuigers op hun bakfiets te laden en eenige andere apparaten met het geld kistje voor medeneming gereed te zetten, toen zij op de een of andere wijze werden gestoord. Het drietal was toen met de vier stofzui gers op de bakfiets weggereden. Den vol genden dag wisten zij het gestolene te ver- koopen, nadat zij de voorwerpen 's nachts in een bergplaats, nog wel in de „oog-in- 't-zeil"-straat, hadden opgeborgen. Ook de medeplichtigen zijn achter slot -en grendel gezet Zij waren juist van plan naar België uit te wijken. Maar Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage heeft een circulaire uitgezonden waarover wij in de pers tot dusver weinig hebben gelezen, en toch gaat het hier om een probleem, dat ons allen ten nauwste raakt, n.1. onze voedselvoorziening. Genoemd bureau wijst er terecht op, dat dé oorlogsomstandighe den wel eens zoodanig zmiden kunnen wor den, dat wij geheel moeien worden gevoed door het kleine stukje grond, waarop wij leven. Onze voedselvoorziening, zooals die nu is, hangt in groote mate af van den invoer van veevoeder en kunstmest, en van den invoer van broodgraan. Raakt die in voer in de klem en wie kan zeggen of dit niet het geval zal worden dan zul len wij nolens volens ons menu moeten veranderen en ons moeten voeden met wat onze vaderlandsclie bodem dan nog kan blij ven opleveren. Daarom adviseert het Zui velbureau ons nu reeds te weamen aan het gebruik in allerlei vorm van melk, aard appels, groente en fruit, welk regime, zoo als de brochure tot troost vermeldt, overi gens ook in vredestijd aanbevelenswaardig is en onze gezondheid slechts ten goede kan komen. Dezen officieelen raad aanvaarden wij, zegt de H.P., gaarne en menigeen zou hem wel in practijk willen brengen, ware het niet, dat in dit land van groenten en fruit de prijzen dezer artikelen een groot deel van het jaar voor lieden met bescheiden beurzen vrijwel prohibilitief zijn. Dit ver schijnsel is nog des te ergerlijker, wanneer men bedenkt, dat onze tuinbouw in een al lerdroevigste positie verkeert en voor een aanzienlijk deel zijner productie geen ande ren uitweg ziet dan de mestvaalt. Aan den eenen kant dus de wanhopige producent, die slechts een deel zijner productie kwijt kan tegen lagen prijs, aan den anderen kant de door officieele instanties en door 800 zware bommenwerpers De bijzondere correspondent in Noorwegen van de „Popoio di Roma" meldt, dat de luchtmacht welke ter beschikking staat van het Duitsche opperbevel in Noorwegen bestaat uit 1300 vliegtuigen, waarvan 800 zware bommenwerpers, 200 lichte bommen werpers en 300 jachtvliegtuigen. Wij publiceeren hierbij een brief uit Berlijn, welke een. zij 't slechts zeer oppervlakkigeblik doet slaan in de oroanisatiekeuken der Duit sche oorlogsleiding, doch om de dé tailgegevens welke zij bevat over het Noorsche avontuur zeer merk waardig is. Onmiddellijk na het uitbreken van den strijd in Noorwegen werd hier aan den woordvoerder van de weermacht de vraag gesteld, hoe Duitschland, dat naar het heette als tegenzet tegen het Engelsche voornemen om mijnen te leggen in de Noor sche territoriale wateren, tot de bezetting van Denemarken en Noorwegen besloot, zijn actie zoo bliksemsnel ten uitvoer kon leggen. Een dergelijke coup toch vereischt een langen tijd van voorbereiding: en dit zou het vermoeden kunnen wekken, dat de Duitschers reeds lang met het plan rond liepen, Scandinavië onder hun „bescher ming" te nemen en het optreden der Brit- sche mijnenleggcrs slechts een voorwendsel was, dat de uitvoering van dit plan moest rechtvaardigen. Het laconieke antwoord op deze vraag luidde: „Onze organisatie is zoo uitstekend, dat wij op elk gewenscht oogen- blik en in bijna elk gebied van Europa hetzelfde zouden ondernemen". Hoewel men nu een dergelijke uitspraak met een korrel tje zout dient te nemen, lijdt het toch geen twijfel of de Duitsche Generale Staf is op elk gebied op alle mogelijkheden voorbe reid. Voor elk land, waarop de oorlogs brand zou kunnen overslaan, heeft deze st f öperatieptannen uitgewerkt. Dat men Jaarbij een uiterst nauwkeurige wijze te werk is gegaan en zelfs de kleinste kleinig heid niet over het hoofd heeft gezien, be- wiist de actie in Scandinavië. Eiken dag weer verneemt men nieuwe feiten, die adn- toonen dat de Duitsche organisatoren waar schip lijk in de geheele wereld huns gelijke niet hebben. GASTVRIJHEID, DIE SLECHT BELOOND WERD. Zoo vertelde ons een Noor, die zoo juist met een Duitsch legervliegtuig uit Oslo naar Berlijn was aangekpmen hij behoort tot de lieden, die in de Duitsche hoofdstad een wit voetje hebben riog een verbluf fend staaltje van de nauwe samenwerking tusschen de Duitschers en hun Noorsche handlangers. Toen de Duitsche oorlogs- en transportschepen de Oslofjord binnenstoom- den, lagen daar bijna geen mijnen meer, die den toegang hadden kunnen versper ren. Het grootste deel was enkele dagen te voren ingehaald, zoogenaamd om te worden gecontroleerd! Een ander feit, hetwelk sterk de aandacht heeft getrokken is, dat velen der in Noorwegen opereerende officieren en manschappen de Noorsche taal blijken machtig te zijn. Oorspronkelijk meende men daaruit de gevolgtrekking te moeten ma ken. dat de Duitsche legerleiding de voor Noorwegen bestemde bezettingstroepen spoedcursussen in het Noorschhad laten volgen. Ten deele zal dit ook wel het geval zijn geweest; maar velen der Duitsche mi litairen in Noorwegen schijnen toch op an dere wijze aan hun kennis van de Noorsche taal te komen. In 1919, toen de nood in Duitschland op het hoogst was, erbarmden zich vele neutrale landen over ondervoede Duitsche kinderen. Ook Noorwegen nam eenige duizenden Duitsche jongens en meis jes op. In het gezin hunner pleegouders leerden zij Noorsch en later, toen zij in Duitschland waren teruggekeerd, bleven zij in deze taal met hun Noorsche vrienden in biefwisselig. Aan het hoofd van de Noor sche organisatie, die de Duitsche kinderen in Noorsche gezinnen onderbracht, stond een generaal, die zelf drie pleegkinderen aannam. De zoon van dezen N'oorsclien ge- De tweede zeeslag voor Narvik. Een telegra* fisch overgebrachte foto van het terrein van den strijd in de Narvik Fjord. eigen voorkeur tot het eten van spinazie, bloemkool enz. enz. aangespoorde consu ment, die echter deze heerlijkheden niet kan koopen, omdat ze te duur zijn. WSj heb ben gelezen, dat er nu eindelijke een com missie is ingesteld, die zal onderzoeken, waarom de marge tusschen productiekosten en detailprijs zoo buitensporig groot is. Moge zij spoedig met haar onthullingen ko- men en moge minister Steenberghei, die voor nog een klein beetje meer ordening waarlijk zijn hand niet zal omdraaien, dan onverwijld de maatregelen treffen waar door de consument in staat zal zijn den raad van 'sministers eigen Zuivelbureau ook inderdaad op te volgen. Een maand gevangenisstraf ge- ei scht. De rechtbank te Zutphen beeft gisteren! behandeld een zaak wegens dierenmishan deling tegen den expediteur van A. te Apel doorn. Deze èxpediteur heeft een van zijn voerlieden met een gewond paard laten werken. De majoor van de rijksveldwacht van der Werf heeft het paard, dat op de schoft een wonde van 5 bij 9 c.M. had en kennelijk pijn leed, laten uitspannen. De eigenaar vertelde, dat in het tuig kus sens waren aangebracht om de wonde vrij te laten. Dit was gebeurd op advies van een veearts, die bij de behandeling van de zaak als getuige-deskundige deze verklai- ring bevestigde. De majoor van de rijksveldwacht bleef er bij, dat het paard ernstig door pijn werd gekneld en de dekens op, in plaats van langs de wonde waren gelegd. In zijn requisitoir laakte de officier van justitie de houding van verdachte, die het gewonde paard onder dergelijke omstandig- heden had laten werken. Hij eischte wegens dierenmishandeling een maand gevangenisstraf. neraal woont sinds een jaar te Berlijn en correspodeerde van daar uit verder met zijn pleegbroeders. Zoo juist bleek hem nu, dat de drie jongemannen, die allen uitste kend de Noorsche taal beheerschen inge- l']fd waren bij de Duitsche strijdkrachten, die deelnamen aan de bezetting van Noor wegen HOE DUITSCHLAND KENNIS VAN VREEMDE TALEN BEVORDERT BIJ DE JEUGD. Overigens is het aan den Duitschen Ge- neralen Staf zeer gemakkelijk gemaakt, een overzicht te krijgen over dat deel van de bevolking, dat vreemde talen beheerscht. In Duitschland is ieder burger verplicht, zich van een z.g. „Kennkarte" te voorzien. Op de voor deze kaart in te dienen vragen lijst komt de volgende vraag voor: „Welke talen spreekt u Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de leerling op de middel- t t- sc'10'en naar keuze slechts of Engelsch of r ransch kan leeren. Hij is daarentegen \erpncht, de taal te leeren van het land, waaraan het district grenst, waarin hij woont. Zoo leeren de kinderen in de nabij- neid van de Hongaarsche grens Honva .sch in de nabijheid van de Roemeensche grens 0 °nsch enz. Sinds korten tijd wordt in verschillende middelbare ol n ook onderwijs gegeven in de Russische taal. Zoo kweekt Duitschland een aantal jonge- ueden aan, die ook de minder gangbare talen van Europa beheerschen. Mocht Duitschla d dezen oorlog dan ook k .nnen winnen, dan zullen deze menschen zoowel op economisch als op politiek gebied natuur- !iik gemakkelijk emplooi vinden. Ten slotte willen wij nog een staaltje van organisatiekunst vermelden, waaruit blijkt, dat de Duitsche militairen inderdaad geen enkele détail over het hoofd zien. Het is bekend, dat de Duitsche grenstroepen nauw keurig op de hoogte worden gesteld van de velerlei wetenswaardigheden betreffende net land, dat aan het Duitsche district "renst, waarin zij zijn gelegerd.. In het bijzonder worden hun bijvoorbeeld de on- lerscheidingsteekens der militaire en bur gerlijke autoriteiten in deze 'en i 'ge bracht. Men kan er dan ook van verzekerd zijn, dat een Duitsch soldaat, die zijn stand 'laats heeft aan de Nederlandsehe grens, 'eter een N'cderlandsch kolonel zal wettn te onderscheiden van een generaal-majoor, daa menig Amsterdammer,

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10