mÈÉsê 1 k> prebihbfurten Het lenteleven in de Donkere Duinen ontwaakt Zaterdag 27 April 1940 Tweede Blad MadLttieuwJ Honderden vogels verwelkomen de bezoekers Bosch, heide en weide gezichten HL R. KOUSBROEK Weststraat 106 Tel. 851 De huisbaas die zijn huur niet kreeg fA'9raine, „on»V»: bn'fSi in Interessante voetbalmatch lste Zomerconcert Stedelijk muziekcorps De uitvoering van Kath. gem. koor Burgerlijke Stand van Den Helder Waal g,aan iue httn Heden collecte „Moed, Volharding, Zelfopoffering" i+- Een schilderachtig plekje bij den vijver. Schreven we Dinsdag, dat onze bad plaats haar gasten verwacht, niet min der kan dat gezegd worden van ons natuurpark „De Donkere Duinen". Tel kens als men het park binnenkomt wordt men getroffen door de onverge lijkelijk mooie perspectieven, die men van verschillende plekjes uit heeft. Zoo dra men de boschwachterswoning gepas seerd is, staat men stil voor een stukje ongecultiveerde natuur, dat frappeert door zijn schoonheid. Een prachtig stuk heideveld, dat ver omzoomd wordt door het groen van de jonge dennen, waar achter zich weer de glooiende duinen bevinden, die ook hier beplant zijn met duizenden jonge boomen. Het pad, dat links afslaat noodigt tot een wandeling langs het aardige heideveld, dat ook nu van een bijzondere bekoring is. Het feit, dat de dennen nog jong zijn en dus nog niet hooger dan een meter of vijf zes boven den grond uitsteken, geeft telkens die verrassend aardige perspectieven. Volgen we van den hoofdweg af, het eerste pad links, dan komen we langs het terrein waar de lighallen geplaatst zijn, doch dat van den weg af niet te zien is, evenmin als men het van de Donkere Duinen uit kan Waarnemen. Even voorbij dit terrein, buigt een weg naar links af. Hier is een nieuw pad gekomen. Een pad dwars door het den nenbosch, dat zich in bochten slingert door de dennen. Het is een zevenhonderd meter lang en verrassend door zijn aardigen aan leg. De weg is wat dieper uitgegraven en in de bermen zijn ter bescherming jonge helmplanten gestoken, die nu nog wel niet, maar straks als ze wat uitgegroeid zijn en wat kleur dragen, voor een aardig cachet zorgen. Men wandelt nu door het bosch. Door het snoeien van de boomen heeft men hier een echt „boschgezicht" gekregen. Het boch tige pad komt uit vlak achter „Duinoord". Langs den grooten weg, die b|j den ingang van „Duinoord" begint kan men nu naar den vjjver wandelen of ook, men kan dezen weg weer links afslaan waar een breed pad voert langs de vroegere werk- keet. Op deze plek zal binnenkort een groote speelkuil voor de kinderen z|jn. De moeders vinden hier temidden van de dennen een rustig plekje, de kinderen een ideaal speeloord. Volgen we dezen weg verder, dan komen We uit bij het plantsoentje, dat nog steeds met de leelijke ijzeren hekjes is afgeperkt. Het verwijderen van deze afrastering zou dit plekje een stuk opknappen. Keeren we nu tot den ingang van de Donkere Duinen terug en slaan we den eer- feten weg links niet in, doch volgen van de boschwachterswoning af den hoofdweg door de aardige laan van heesters en geboomte, dan komen we aan een nieuw aangelegden weg rechts van den hoofdweg. Deze weg buigt, weer slingerend, om hem een zoo na tuurlijk mogelijk aanzien te geven, door het daar vrij hooge geboomte. Ook hier weer de aardige boschwandeling en dan buigt de weg plotseling naar links of om den buitenkant van de dennen te volgen tot de kweekerij. Begroeting bij den ingang Wat een perspectieven kr|jgt men langs dezen weg. Het uitzicht op het wjjde polderland, waar in dezen tijd de land man druk bezig is zijn grond te bewer ken. Een tractor kroop bij ons bezoek traag door het grasland en scheurde het open om den grond gereed te maken voor een product, dat als voedsel voor den mensch gebruikt kan worden in de zen t|jd van oorlog. Men ziet daar ver de vriendelijke woningen van onze bad plaats liggen en het silhouet van Den Helder teekent zich af en links rijen dui nen, een golvende l|jn van met helm en struiken begroeide heuvels. Hier heeft men den open hemel erï het wijde veld en tientallen leeuwerikken stijgen jubelend op. Ook deze nieuwe weg is ongeveer 600 4 700 meter lang, en eindigt ter hoogte van de kweekerij, waar men juist bezig is een loods te bouwen voor opslagplaats "a materiaal en schuilplaats voor^de arbeiders, die 's winters in werkvers< y. ing in ons natuurpark werken. Het |»rk heeft dezen winter een flinke beurt gehad. De nieuwe wegen z|jii een belangrijke aanwinst en geven met de bestaande wegen een wandeling van ze ker meer dan drie kilometer door een zeldzaam fraai stukje natuur. Prachtig is in dezen tijd ook de vijver, nu alles zoo jong en frisch uitloopt, nu voor het eerst weer het lied van verschillende vogels wordt gehoord, die dezen winter zuidelijker streken hadden opgezocht. Het is een vogel concert, als men door het park wandelt en vooral 's morgens is het een genot daar een uurtje door te brengen, omdat er dan de I stilte nog is, omdat dan de wereld nog zoo onberoerd is. Het ia geen wonder, dat onze boschwachter de heer Haagen. enthousiast is over het le- ven en werken daar. De dagen duren hem te kort. Hij geniet van de omgeving en zint tel kens op nieuwe wegen, om het geheel nog aantrekkelijker te maken. Het is zijn werk. dat de dieren zoo vertrouwd zijn met de be zoekers, dat ze in den letterlijken zin van het woord uit de hand eten. Een groote volière bergen de meer dan twintig pauwen, die ex tra kleur en leven geven aan het park. Een kleine veertig duiven begroeten de bezoe kers als ze het park binnenwandelen. Ze vliegen naar u toe, dalen op uw schouders, zetten zich op uw hand en zijn dankbaar als u wat voer meeneemt. Eenden trippelen pittig rond en ganzen gaan waggelend over het breede boschpad. Toen we dezer dagen een wandeling met den boschwachter door het park maakten, bracht hij ons achter z|jn wo ning, waar een aantal groote ganzen kwek kend rondliepen en waar vier gele hoopjes dons b|j een moeder gans rondtrippelden. De roze snaveltjes vragend open. zwarte oogjes als kraaltjes in de aardige kopjes. Een ta fereeltje om een plaatje van te maken. Straks zullen de dieren tusschen de bezoekers door tippelen, zoo vertrouwd zijn ze er mee ge worden. Dezen zomer zullen velen de Donkere Duinen bezoeken. De afsluiting van de duinen, en verren tocht om op het stille strand te ko men, zal menigeen het park doen bezoeken en daarvan zal hij geen spjjt hebben, want het is waar, wat de boschwachter uit den grond van zijn hart zei: ,,'t Is hier schit terend, schitterend..." Een beroep op de ouderen om de jonge beplantingen te ontzien en op de jéugd om geen planten te vernielen of dieren op te jagen moge dit artikeltje besluiten. ACCOUNTANTSKANTOOR Lid v. h. Nederl. Instituut van Accountants Leraar M. O. Boekhouden Hier komt de speelkuil. Geen pardon voor de bewoners. Ergens in den ouden Helder is een steeg en in die steeg wonen, in kleine burgerhuisjes een aantal families. Er zijn er, die van hun schamele inkomsten het bedrag van de huur als eerste noodzakelijke uitgave apart leggen. Er zijn er, die meenen, dat de huisbaas wel leven kan van het kijken naar zijn bezit. En met die laatste meening zijn de huisbazen het niet eens, zoodat deze week, door een van hen, de deurwaarder in den arm werd geno men om een bewoonster (booze tongen bewe ren, dat de bewoner er niets van wist), uit haar woning te zetten, omdat haar huur schuld zoo langzamerhand was opgeloopen, tot een kleine tweehonderd gulden. De deurwaarder houdt er radicale manieren op na. H|j chartert de politie, hij neemt zoo noodig den smid mee om de woning van een onwillige open te breken, hij heeft zijn man netjes, die zonder medelijden het boeltje van zoo'n huurschuldige op straat zetten, te kijk voor alle buurtbewoners, die zooiets wel mo gen. En zoo gebeurde het dan, dat de deurwaar der met zijn trawanten gisterenmorgen naar het huisje in de steeg trokken. De deur was gesloten, de bewoonster genoot van den schoonen lentemorgen. Op haar thuiskomst werd niet gewacht. Een smid met een groot aantal loopers aan een rammelende ketting, opende de deur. De mannetjes deden hun werk. Ze haalden het huis leeg. Maar dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, want uit de woning van misschien 18 vierkante meter oppervlakte kwam een formeele uitdragerij inventaris te voorschijn. Fietsbanden, oude fietswielen, stoelen met en zonder pooten, penantkastjes en oliestel len, schemerlampjes, potten en pannen zon der tal, matten en kleeden en een heele dikke laag stof, die overdekte het alles met een vieze grijze laag. De buurvrouw rechts waarschuwde de buur vrouw links en die zorgde voor het doorgeven aan andere buurvrouwen, zoodat in minder dan geen tijd het steegje vol geslaan zou hebben met kwekkende buurvrouwen, als de politie niet voor een nette afzetting had zorg gedra gen, die daarin bestond, dat ze op een afstand van 50 meter mochten toekijken. En van dien afstand viel nog genoeg te zien, want het was ongelooflijk wat er uit het huisje vandaan kwam. Een stapel goed en vuil van 1 meter hoog en twintig meter lang. Bovenop lagen een aantal stuiver-romans. En, o ironie van het noodlot, het bovenste prul droeg tot titel: „De uitgewischte schuld". Was het maar waar ge weest! Nog meer van die schrijnende titels gaapten de voorbijgangers aan: „Een nachte lijk huwelijk" en „Geluksheuvel" lagen er neergeslingerd. Toen de bewoonster zoo tegen elf uur van haar wandeling terug kwam. vond ze haar woning voor driekwart ontruimd en de buur vrouwen met oogen als theeschoteltjes zich staan vergapen. En ze fluisterden hun op- en aanmerkingen. Het moest niet kunnen bij een vast inkomen van 27 gulden. Het was een schande. Er was weinig medelijden, alleen maar toenemende verbazing toen de berg daar in den steeg steeds meer aangroeide. 's Middags kwam een verhuiswagen, die de rommel wegbracht naar een andere woning, een gemeentewoning wisten de buren te ver tellen. Ja, die gemeente schijnt een barmharti ger huisbaas. Maar het was ook geen kleinig heidtweehonderd gulden. hebben-* de j ZONDAG 28 APRIL. help*" DC PCRtPET- ATELIER rJAODt BOER „Beatrix" tegen Militair elftal ten bate van het Marine Rampen Fonds. Ten bate van het Marine Rampen Fonds wordt Zondagmorgen om-10 uur op het Watervogelsterrein een wedstrijd gespeeld tusschen een Militair elftal en het elftal van een nieuw opgerichte Sportvereeni- ging van Werfpersoneel. Deze sportver- eeniging, door eenige ambitieuze sport vrienden in elkaar gezet, is van plan onder den naam Sportclub „Beatrix" in het vol gend seizoen uit te komen in de compe titie van den Noord-HoIIandschen Voetbal- Bond. Men heeft de beschikking over ver scheidene spelers, die een goeden naam hebben in en buiten Den Helder en het elftal, dat z|j annonceeren, zien w|j voor zeer sterk aan. Onder de opgegeven namen zien wij b.v. als rechtsbuiten de oud-Helder speler Siersma. als linksbinnen de oud-HRC speler Heijblok en nog een paar spelers, die van plaatselijke ver- eenigingen lid zijn of waren. Verder vinden wij opgesteld een oud-N AC speler Koning en C. van Ham. oud-lid van AGOVV, enfin, een elftal, dat zeker in staat is een zeer sterke ploeg partij te geven. Hier tegenover komt een elftal van Militai ren der Kon. Landmacht uit de Stelling Den Helder. Hoofdzakelijk worden spelers opge steld, die in de Zeemacht-competitie geregeld spelen. Namen van spelers konden wij nog niet te weten komen, maar wij ontvingen van de Sportleiding der Landmacht de verzeke ring, dat er een ploeg zou worden gezonden, die met de sterkste Landmacht-elftallen kon wedijveren, gezien bovengenoemde namen zal dat ook noodig zijn. De Voethalvereeniging Watervogels ver leende gastvrijheid aan de organisatoren van den wedstrijd, waarvan de baten wor den afgedragen aan het Marine Rampen Fonds. Een bezoek aan dezen wedstrijd kunnen wij aanbevelen aan iederen voet balliefhebber. Men zal niet teleurgesteld van het Watervogelsterrein vandaan ko men en steunt er nog een zeer sympathiek doel mee. De entreeprijs is hijzonder laag gesteld en voor de Sportclub Beatrix en z|jn kranig bestuur is liet een goede start in de sportwereld, z|jne krachten te stel len in dienst van de zwakken en maat schappelijk minder bedeelden. Concert te geven door het Stedelijk Muziek corps op Dinsdag 30 April 1940 des avonds 8 uur tot 9.30 uur in de muziektent Julianapark, ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Programma: 1. Wilhelmus van Nassauwe. Walther C. L. Boer. 2. Oranje Telg. Marche Nationale. Louis de Morée. 3. Ouverture Joyeuse. Keler Bela. arr. M. J. H. Kessels. 4. Valse Nationale. Ch. de Carmond. 5. Holland Jubelt. arr. Adr. J. Maas. 6. Oud-Hollandsche Boerendansen. W. F. Siep. Op. 2 arr. D. Couwenhoven. 7. Nederlandsche liederen potpourri. F. Jakma. 8. Suite Oriëntale. Francis Popy. 9. Erika. Marschlied. Herm. Niel. 10. Wien Neerlands Bloed. A.s. Maandag in Casino. Eenige gegevens betreffende den inhoud der te zingen werken moge alsnog worden ge publiceerd. Bruch's dramatische cantate „Das Feuer- kreuz" (Het Vuurkruis) geeft den hoorder een beeld eener eigenaardige heidensche ge woonte, die in de vroegere middeleeuwen in Schotland bij oorlogsverklaring inheemsch was. In bovengenoemd werk wordt ons een ge schiedenis, gegeven, waarin 't vuurkruis een groote rol speelt. Hofmann's „Sprookje v. d. schoonê Melo- sina" is een ware tegenhanger van „Das Feuerkreuz". Hier allés romantiek. Melosina, volgens een Fransch sprookje, een zeenimf, verschijnt aan graaf Reimond van Poiticrs, die liefde voor haar opvat en haar tot vrouw begeert. Een geschiedenis vol ro mantiek. van 26 April 1940. BEVALLEN: B. DolBrouwer, d.; S. N. H. van Elswijk—Deen, d.; C. J. Bruinvan der Reijden. z.; I. Biersteker—Sturk, z.: J. J. Pascha—Bakker, z.; J. M. van der Meer Appelman, z. GETROUWD: J. H. Pluijm en P. Meijers; M. Groenendijk en M. van Berkum'. ONDERTROUWD: H. Groen en A. M. Koster. APPELEN GENEPT. Kwajongens gapten gisteren van een groen- tenwagen 10 pond appelen. De politie stelt een onderzoek in. Ned. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk, Weststraat). Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar. 's Avonds 7 uur: Liturgischen Jeugddienst Spreker de heer J. J. Landman, alg. leider der V.C.-Jeugdclubs. Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 uur Cand. Doekes. V.m. 10.45 uur Ds. C. M. v. d. Loo van Rijnsburg. N.m. 4 uur Ds. J. A. van Arkel. van Diever. N.m. 5.45 uur Cand. Doekes. Geref. Kerk (Kehoboth-Kerk) V.m. 10 uur Ds. van Arkel. N.m. 5.45 uur Ds. v. d. Loo. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) V.m. 10 uur de heer Zwoferink van Eder- veen. N.m. 5.30 uur de heer Zwoferink. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) V.m. 10 uur Leesdienst. N.m. 5 uur Leesdienst. Herst. Ev. Luth. Gem. (Weezenstraat). 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Melners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). 's Morgens 10 u.: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 's Morgens 10 uur: Plechtige Hoogmis, Pastoor Verhey. 's Avonds 7 uur: de Vespers. Evangelisatie (Palmstraat) V.m. 10 uur Ds. J. A. Jansen. N.m. 5.30 uur de heer S. Lodder v. d. Ver tot Inw. Zending in Noord-Holland. Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 's Morgens 10 uur: Samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediklng Tuindorp 's Avonds 8 uur: Samenkomst. Leger des Heils T.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 ii. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzèndw st.r 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. J. H. Vaandrager. JULLANADORP Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, Ds. M. van Wichen.. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" 's Avends 7 uur, de heer I. Kuiper van Utrecht. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Kialto, Spoorstraat, acht uur: Golden Boy. Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: Sterren gaan naar Hollywood en De wereld waarin wij leven. Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: Josette en Geen tijd voor meisjes. Heden: Casino, 8 uur: Cabaretavond „Harmonie". ZONDAG 28 APRIL. Casino, 8.15 uur: „Mie en Ko in 't Boetekleed". K.K. Volksbond, 8.15 uur: „De Vreemdeling", uitvoering van het Eerste Held. R.K. Gemengd Tooneelgezelschap. MAANDAG 29 APRIL. Casino, 8 uur: Concert Roomsch-Kath. Gemengd Koor. BAROMETERSTAND IN DEN HELDER. Barometerstand Den Helder 759.2 Maximum temperatuur lucht: 11.6 Temperatuur 8 uur: 9.3 Wind: richting: N.O., kracht: 2 Licht op: 7.49 HIJ WAS HET ER MEE EENS. ZIJGeorge s.el nooit uit tot morgen, wat je heden doen kunt. HIJ: Dat vind ik ook, laten we maar direct naar „de Toelast gaan. Vandaag wordt de collecte ten bate van „Moed Volharding Zelfopoffering" in Den Helder gehouden en w|j spreken de hoop uit, dat de bevolking van de reddersstad spontaan haar offer zal brengen voor het haar zoo ver trouwde doel. Een klein legertje collectanten is vandaag op pad gegaan, teneinde de contanten bijeen te krijgen, die voor de kas van M.V.Z. hard noodig zijn. Welnu, loopt de collectebus niet voorbij. Geeft Uw dubbeltje of kwartje ten bate van den Helderschen blauwen zeeridder. Draagt er toe bij zijn lang niet gemakkelrjken ouden dag iets te verlichten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5