IJsland, pleisterplaats Europa-Amerika der Duitse poging pers RADIO Groote belangstelling voor de H.N.K.-wedstrijden ainhoekje Ideaal gelegen voor vliegtuigbasis Vliegveld bij Oslo gebombardeerd Zigeuner Magyari Imre overleden Amerika geeft wapenen vrij Volk en Vaderland in beslag genomen PROGRAMMA Marktberichten Kleinste zelfstandige Europeesche republiek of onder anderen meester Eagelschen bij Dombaas bedreigd Verscheidene Duitsche bommenwerpers neergehaald Koning Haakon naar Engeland? BRIEF VAN HITLER AAN MUSSOLINI Duitsche parachutisten aan de Fransch-Belgische grens EEN DER WEINIGE LANDEN, DIE GEHEEL IN EIGEN BESTAAN KUNNEN VOORZIEN. Nu Denemarken door de Duitsche troepen bezet is, richt zich de be langstelling in de Oude zoowel als in de Nieuwe Wereld op IJsland, het eiland, dat door een personeele unie met Denemarken is vereenigd en dat daar middenin den Oceaan ligt, als een grenspaal tusschen de Noordelijke IJszee en den Atlanti- schen Oceaan. In verband met de gebeurtenissen van de laatste weken heeft IJsland voorlopig zijn eigen lot in handen genomen. Het heeft den Koning van Denemarken er van in ken- is gesteld, dat het zijn eigtyi buitenlanschde politiek zal voeren en dat het zelf de vis- scherij-inspectie zal uitoefenen in de IJs- landsche wateren. Dit riekt zeer sterk naar een zelfstandigheidsverklaring, daar deze twee punten voor een groot deel de toch reeds smalle brug vormen, welke IJsland aan Denemarken bindt. De verhouding tus schen liet eiland en Denemarken is gere geld bij de overeenkomst van 1918, vast gelegd in de IJslandsche grondwet van 20 Mei 1920. Hierin is duidelijk tot uitdruk king gebracht, dat IJsland niet is een Deen- sche kolonie, zooals velen ten onrechte mee- nen, doch een vrije, souvereine staat. Met. betrekking tot de buitenlandsche politiek is bij de grondwet bepaald, dat deze zal wor den gevoerd door den Decnschen staat, zoo dat de diplomatieke vertegenwoordigers van Denemarken geacht moeten worden, tevens op te treden als vertegenwoordi gers vanIJsland. Hieraan is dus, gezien het bovenstaande, voorloopig een eind gekomen. Wordt IJsland de kleinste repu- publiek van Europa? In de grondwet is tevens vastgelegd, dat IJsland vrij is, om de personeele unie met Denemarken te bestendigen, of deze in 1943 op te zeggen. Hierover zal een volksstem ming moeten beslissen, twintig jaar na het in werking treden van de IJslandsche grondwet. Dit zal dus moeten worden be slist in het aan belangrijke gebeurtenissen toch reeds zoo rijke jaar 1940. Zal Europa als gevolg van het plebisciet zijn kleinsten staan zien geboren worden een republiek IJsland, met een bevolking van nauwelijks 100.000 zielen of 1 inwoner per vierkanten kilometer? Men kan zich de mogelijkheid nauwelijks indenken. Veeleer lijkt het ge vaat' niet denkbeeldig, dat het slechts van heerscher zou veranderen, wanneer men de belangstelling in aanmerking neemt, die het onder de huidige omstandigheden van ver schillende zijden geniet. En hoe zou IJsland zich kunnen verzetten, wanneer het een nieuwe heerschappij werd opgedrongen on der het mom van „bescherming" Het heeft geen leger cn geen vloot, het heeft zelfs geen dienstplicht. Een land, dat geheel in eigen be hoeften voorziet. Veel w-eet de buitenwereld niet van dit af gelegen eiland af. Men heeft meestal slechts vage begrippen over het eiland der sagen, de bakermat van de Edda. Men weet, dat de vogelwereld 'r sterk vertegenwoordigd is dat de wateren rond IJsland buitengewoon visch rijk zijn, dat er tal van warme bronnen zijn, geisers genaamd. De geisers, waarmede de natuur IJsland in de omgeving van de hoofd stad, Reykjavik, heeft gezegend, zijn het, die de IJslanders in staat stellen, op hun dor ren, rotsachtige bodem een weinig landbouw en veeteelt uit te oefenen, in weerwil van ijzige stormen en geweldige springvloeden. Men oogst er jaarlijks 30.000 ton aardappelen cn 150.000 ton hooi. Verder telt men er een half millioen schapen. Dit alles heeft het eiland te danken aan zijn hcete bronnen. Na de schapen zijn de vogels het talrijkst: het aantal meeuwen, wilde eenden, poolvogels, pelikanen en ijsvogels, dat de klippen en heidevolken bevolkt, wordt op 400.000 ge schat. De hoofdbron van verdiensten is de vischvangst. Het eenige, wat het eiland uit voert, is, 300.000 hectoliter haringen en 700.000 zalmen. Dit alles is ruimschoots vol doende om het tienvoud van de tegenwoor dige bevolking in het leven te houden. Niet alleen, dat IJsland de scheiding vormt tusschen Atlantischen Oceaan en Noordelijke IJszee, doch het ligt ook als een mijlpaal tusschen Europa en 't Noord- Amerikaansche vasteland, zooals bij den eersten blik op de landkaart is vast te stel len. Het is derhalve uitstekend gelegen om vliegtuigen in staat te stellen, een tusschen- landing te maken tusschen deze beide we- relddeelcn. Dit verklaart mede voor een groot deel de belangstelling, waarin de eilanders zich op het oogcnhlik nog ver heugen. Conservatief aangelegd als zij voor het meerendeel zijn, hebben de IJslanders zich tot dusverre weinig geneigd getoond om aan een of ander land een concessie te verleenen tot het inrichten van een vlieg veld. Toch lijdt het geen twijfel, of in de toekomst zal het aanleggen van vliegtuig bases op het eiland een groote rol spelen. De Duitschers, die in het Osterdal reeds tot Röros zijn opgerukt, en daar op krach- tigen tegenstand stuiten, trachten het ge bergte tusschen dit dal en het Gudbrandsdal over te trekken, teneinde de spoorwegverbin ding Drontheim-Stoercn-Dombaas, waarvan de geallieerden zich bedienen, af te snijden en daardoor tevens de Engelschen en Noren bij Dombaas te omsingelen. De laatste berichten melden, dat de Duit sche voorhoede reeds tot halverwege tus schen Tynset en Ulsberg is gevorderd en snel verder trekt. Het Britsche opperbevel schijnt de bedrei ging in zien en heeft in allerijl colonnes uit gezonden om den overtocht der bergen te verhinderen. Het laatste bombardement van het vlieg veld Forneby (bij Oslo) door Britsche vlie gers is uiterst hevig geweest. Verscheiden Duitsche vliegtuigen werden vernietigd. Daar het overigens een klein vliegveld is, hebben de groote Duitsche vliegtuigen, die bestemd zijn voor troepenvervoer, groote moeilijkheden bij de landing. Een aantal dezer vliegtuigen is beschraligd. De Duit schers hebben alle gemeen werklieden van Oslo opdracht gegeven med.i te werken aan de uitbreiding van het vliegveld. Volgens het Noorsche telegraafagentschap zijn verscheidene Duitsche bommenwerpers tijdens aanvallen op steden in West-Noorwe- gen neex-gehaald. Het agentschap deelt mede, dat te Aandals nes Brisant- en brandbommen zijn uitgewor pen, doch dat niemand gewond werd, of schoon enkele huizen in vlammen opgingen. Enkele der aanvallende vliegvelden werden neergeschoten. Meer naar het zuiden, te Aelsund, werden drie Duitsche bommenwerpers door jacht vliegtuigen aangevallen. Boven het nabij ge legen Storfjorden werden twee bommenwer pers neergeschoten. Een jachtvliegtuig maak te een noodlanding. Thans is bevestigd, dat een klein Noorsche kustbewakingsvaartuig tien Duitsche vlieg tuigen heeft neergeschoten, zoo meldt ten slotte hét N.T.A. De speciale correspondent van de „Mes- saggero" te Oslo meldt, dat daar hardnek kig het nog niet tegengesproken gerucht de ronde doet, volgens hetwelk koning Haakon per vliegtuig zou zijn aangekomen in een plaatsje in het uiterste Noorden, naar het schijnt het eiland Seiland, waar hij zou wachten op een Britsch oorlogsschip, dat hem naar Engeland moet brengen. Kroonprins Olaf en de leden der regee ring zouden zich in een dicht bij Zweden gelegen gebied bevinden. SCHOONZOON VAN VICTOR EMA- NUEL ALS KOERIER. Prins Philip van Hessen, schoonzoon van den koning van Italië, die zich thans hier bevindt, heeft naar verluidt, een brief bij zich van Hitier voor Mussolini. Voordat hij Berlijn verliet, had hij, volgens U.P., een lang gesprek met Hitier. Men gelooft, dat deze hem een memorandum betreffende den internationalen toestand heeft over handigd bestemd voor Mussolini. Beroemd Hongaarsch orkestleider. Te Boedapest is de zigeuner Primas Ma gyari Imre overleden. Imre was een beroemd violist en orkestlei der in de Hongaarsche hoofdstad. Ook in het buitenland trad hij herhaaldelijk op. Imre is ongeveer vijftig jaar oud geworden. Veelvuldig speelde hij voor de radio en gramofoon. Zijn verdiensten voor de Hongaarsche mu ziek vonden hun erkenning in de hoogste on derscheiding, hem door rijksbestuurder Hor- thy verleend. On 1938 kwam hij in verband met de uit wisseling van Hongaarsche en Nederland- sche kunstenaars naar ons land. Hij verbleef hier een jaar, waarin hij groote bekendheid verwierf. MIJNRAMP IN TURKIJE In een mijn nabij Heraclea heeft een mijn- ontploffing een instorting teweeggebracht tengevolge waarvan veertig mijnwerkers be- 'dolven werden. Slechts drie hunner heeft men tot dusver zwaar gewond kunnen ber gen. De andere 37 menschen werden op slag gedood, Voor verkoop aan buitenland. Het Departement van Oorlog van de Ver- eenigde Staten heeft meegedeeldd at de mo dernste tanks, geweren en andere wapens van het Auieiïkaansche leger zijn vrijgege ven om aan het buitenland te worden ver kocht. Tot nu toe is nog weinig gekocht, doch naar vernomen wordt, zetten de ver tegenwoordigers van de Britsche, Franschc cn andere regeeringen de onderhandelingen voort om zooveel mogelijk springstoffen, gra naten en wapens te koopen. Het totaal van de buitenlandsche orders, welke onder munitie worden gerangschikt, bedroeg sedert 1 Januari ongeveer 66 milli oen dollar. In de laatste nachten heeft een Duitsch vliegtuig vijf parachutisten aangevoerd, die aan de Franch-sBelgische grens Beland zijn. De Belgische „Gazette", die dit bericht pu bliceert, voegt hieraan toe, dat naar het schijnt de parachutisten de Belgische grens niet hebben kunnen overschrijden na hun taak in Frankrijk te hebben vervuld. GEEN PINKSTERREISJE VOOR DE DUITSCHERS. Volgens een Duitsche draadloos bericht zul len vacantiegangcrs met Pinksteren zonder speciale vergunning niet met de Duitsche spoorwegen mogen reizen. Vergunningen zullen niet verleend worden, tenzij de rei- zigci kan bewijzen, dat zijn reis volstrekt noodzakelijk is. De procureur-generaal van het Greechts- hof te 's-Gravenhage heeft, op grond van de persverordening van den Opperbevelhebber opdracht gegeven de oplage van het week blad „Volk en Vaderland", dat Vrijdag is verschenen, in het geheele arrondisernent 's-Gravenhage in beslag te doen nemen. COLPORTEURS TE AMSTERDAM BLEVEN WEG. De bovenstaand in beslagname schijnt in Amsterdam tot eenige voorzichtigheid bij de verspreiding van dit blad te hebben geleid. De in Den Haag getroffen maatregel heeft in de hoofdstad klaarblijkelijk een preven tieve uitwerking doen gelden, aldus „Het Volk". In de N.S.B.-winkel in de Kalyer- straat en bij de kringhuizen kwam het nieu we nummer van „Vovo" niet voor de ruiten te hangen en hoewel van een eventueel be vel tot in beslag nemen van het voor Am sterdam bestemde deel van de oplaag tot omstreeks half drie niets bekend was, lieten de colporteurs van dit nationaal-socialisti- sclie weekblad zich op straat niet zien. HET ZAAIEN VAN GRASZAAD. In elk tuintje heeft men gewoonlijk een gras veldje. Het koopen van graszaad is een kwestie van vertrouwen. Naast zaad van 50 cent per kg heeft men ook, dat wel tien maal zoo duur is. Het zou het bestek van dit arti keltje te buiten gaan verschillende geschikte grassoorten voor een tuintje te noemen. Het beste is goed zaad van laag groeiende soor ten te koopen. Deze sterven n.1. in den winter niet af, maar vormen een fijne zode. Graszaad zaait men gewoonlijk half April. Voor het zaaien wordt de grond zoo mogelijk met een rol matigaangedrukt. Is hij oneffen dan wordt hij eerst gelijk gemaakt. Kuilen worden opgevuld met aarde, die van plaatsen wordt genomen, waar de grond iets hooger is. Zoodoende krijgt men een vlak veld. Het spreekt van zelf, dat bij een eersten aanleg de grond vooraf flink wordt omgespit. Het bo venste gedeelte wordt even losgemaakt om het zaad gemakkelijk op te kunnen nemen. De weersgesteldheid tijdens het zaaien is ook een belangrijke kwestie. Een vochtige, stille dag is zeer geschikt. Hoe moet men zaaien? Voor elke 10 m» is 14 kg zaad voldoende. Aan de kanten zaait men iets dichter dan in het midden. Een liefhebber kan het zaad voor het uitzaaien beter vermengen met ongeveer 10 deelen zand. Het wordt er terdege doorge werkt, om het regelmatig verdeeld te krijgen. Vervolgens wordt het uitgezaaid. Na het zaai en kan men den grond licht aanharken of over 't veldje een weinig aarde bijv. 14 cm werpen. Dit wordt tenslotte met de rol nog aangedrukt. Heeft nien deze niet, dan kan het ook gebeuren door plankjes onder de voe ten te binden en hiermee over het veldje te loopen. Een derde manier is nog het zaad met de schop aan te slaan. Eigenlijk is hiermee alles gebeurd. Men zal vragen, of er niet ge sproeid moet worden. Het antwoord op deze vraag is ontkennend. Het gaat vaak te heftig, waardoor de grond dicht slaat. Ieder heeft dit wel eens kunnen constateeren na een he vige regenbui. Daardoor vermindert de moge lijkheid van kiemen. Wel is het te hopen, dat er na het zaaien een zachte milde regen komt. Die bevordert in hooge mate het kiemen. Het gebeurt echter ook wel, dat er in het voorjaar een schrale, droge oostenwind waait. Dan treft het zaad het niet. Houdt deze wind lang aan dan is een weinig sproeien natuurlijk aan te bevelen. Toch ga men hiertoe niet te spoedig over. De musschen meenen wel, dat het zaad voor hen is gestrooid. Men kan huifcie aanvallen voorkomen door op het zaad droppelsgewijze bruine teer te laten vallen. Voor 10 kg zaad is een eetlepel voldoende. A. v. d. LIJN. VERKEERSONGELUK TE BREDA. Motorrijder ernstig gewond. Op de groote markt te Breda is Zondag middag de 24-jarige motorrijder F. Vermeu len uit Etten bij een botsing met een mui- taire auto ernstig gewond. Hij zou >e zuimd hebben den voorrang aan deze auto te verleenen cn reed deze in de flank aan. Hij botste met het hoofd tegen het portier van de auto en bleef bloedend en bewuste loos liggen. Na ter plaatse verbonden te zijn door den majoor-arts. die in de mi'1,aii* auto zat, is het slachtoffer naar het s>t. Ignatius ziekenhuis gebracht waar een schedelbasisfractuur geconstateerd weid. Zijn toestand is bedenkelijk. Een broer ^an V„ die op de duo zat, kwam er zonder let sel af. DEMONSTRATIE-VERBOD IN BELGIë. Tot er weer vrede zal zijn. Bij Koninklijk Besluit zijn in geheel Bel gië tot het tijdstip, waarop het leger weer op vredesvoet gebracht zal zijn, bijeenkom sten. optochten en betoogingen zonder voor afgaande vergunning verboden. SCHAGEN. 514 DEELNEMERS SCHREVEN IN. De K.N.G.V. kampioen Molenaar geeft 's avonds een demontratie. Mocht er aanvankelijk twijfel bestaan van de zijde van het Turnkringbestuur, of er voldoende deelname zou bestaan voor de z. g.n. voorjaarswedstrijden te Schagen, dit in verband met de buitengewone omstandighe den, welke ook haar stempel zet op het werk van de verschillende gymnastiekvereenigin- gen. de inschrijving voor deze wedstrijden heeft alle twijfel hieromtent ten volle weggenomen. Van de zijde van de Techn. Commi. van den Turnkring H.N.K. vernamen wij dat alle bij den Kring aangesloten vereenigingen hun medewerking verleenen, waardoor 514 gymnasten naar Schagen zullen komen. In geschreven hebben nl. 202 Dames, 42 Heeren, 2~0 Adspiranten, verdeeld over 45 ploegen. Het aantal Heeren deelnemers is door de mobilisatie iets lager dan voorgaande jaren. Deze ruim 500 deelnemers zullen elkander vanaf 's morgens 9 uur tot 's middags 5 u. bekampen in Theater Royal. Tot slot wordt dan 's avonds om 8 uur de traditioneele Eere-avond gegeven in het Nrd. Holl. Koffiehuis. Onder de mederwerkenden van dien avond n.1. Dames IA Graad en Hee ren le graad zien we namen van mevr. Post- humes, Snooy, mcj. de Wit e.a. Ook de H.N. K. kampioen Hofman schreef weer voor deze wedstrijd in .Verder kunnen wij nog meedee- len, dat de Nederlandsche kampioen Mole naar bereid bleek te zijn, om 's avonds eeni ge demonstratie-nummers te geven. Verder staat ter afwisseling op het programma, de medewerking van 5 vereenigingen welke met 6 nummers zullen optreden. Het zijn de ver eenigingen Wieringen, Schagen, Winkel, Sint Maartensbrug en Anna Paulowna. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat Scha gen Zondag a.s. weer in het middelpunt van de gymnastieksport zal staan. KOEGRAS JULIANANDORP KOEMEST OF STALMEST? De vereeniging van Oud-leerlingen der L.W.C. vergaderde in het café „Prins Hen drik". Aanwezig waren 15 leden. De voorzitter de heer S. Eriks Jr. opende met een welkomstwoord. De secretaris de hr. N. Hoornsman Dz. las de notulen, welke on veranderd vastgesteld worden. Ingekomen is een schrijven van de Super- phosfaatfabriek, dat zij geen kunstmest meer ier beschikking van de proefvelden kan stel len. Voorts eenige formeele stukken. De Alg. Verg. te Alkmaar zal bijgewoond worden door de heeren G. Baken en J. Hoornsman Kz. Verder wordt medegedeeld dat de proefveldjes in orde gemaakt zijn. Ver volgens wordt door den heer J. Henderikse een inleiding gehouden over het onderwerp „Kunstmest of stalmest." Men moet niet direct op de bemesting be zuinigen, zegt spr. dat is schadelijk. De in deze .polder genomen grondmonsters geven een overzicht van een te kort aan humus, er zijn er die maar 2% bevatten. Dat is laag terwijl er een groot fosfor en kaligehalte ge constateerd werd. Daarna geeft spr. een uit eenzetting, hoe de humus in de grond komt De structuur*van den grond hier is over het algemeen niet slecht, al is zij licht. De vraag is kunnen wij op onze grond ge noeg goede bacteriën kweeken Wanneer men stalmest geeft, moet men dat doen onafhan kelijk van de waarde die zij heeft. Voor de voedingstoffen kan men beter kunstmest ge ven. Maar geef ze beide, en met verstand, op de juiste manier, wijze en tijd! Spr. laat de hoedanigheden der verschil lende kunstmeststoffen de revue passeeren, en staat uitvoerig bij hun samenstelling en het gebruik daarvan stil. Het was weer een leerzame inleiding. Het punt, bespreking excursie in dezen zo mer wordt aangehouden. Bij de rondvraag worden nog eenige huis houdelijke vragen gesteld en beantwoord. Daarna lichtte de voorzitter zich met woor den van dank tot den inleider in de eerste plaats en dankte de leden voor hunne belang stelling waarna de vergadering gesloten werd. ANNA PAULOWNA ZIEKENZORG SLUIT MOLESTRISICO UIT. Buitengewone ledenvergadering. Het regenachtige weer, maar misschien ook het niet tot alle leden doordringen van de belangrijkheid van het agendapunt, waar voor de vergadering alleen belegd was, maakten het bezoek aan de buitengewone le denvergadering van „Ziekenzorg", aZterdag- DINSDAG 30 .APRIL 1940. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. KRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP g 05g 15 en 10.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Carillonbespeling. 12 30 Gramofoonmuziek. 12A5 Berichten ANP, gramofoonmuziek. I.15 KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 Musiquette. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Rococo-octet. 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitaties. 6.05 KRO-melodisten en solist. 6.35 Sporthalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 „H.K.H Prinses Juliana", causerie. 7.35 Militaire muziek. 7.50 Voor militairen. 8.00 Berichten ANP, mededeelingea. 8.15 Marie-hulde. 9.20 KRO-Symphonie-orkest en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 KRO-boys en solist. II.1012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 301.5 m. AVRO-uitzending 8.00 Concertgebouw-orkest (opn.). Hierna: berichten ANP. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelconcert. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.10 „Doelmatige huidverzorging", causerie. 9.15 Nederlandsche muziek (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Reportage. 11.30 Sylvestre-trio. 12.15 Gramofoonmuziek of reportage. 12.30 Pianosoli. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Carillonconcert. I.20 Omroeporkest (2.002.10 Voor de vrouw) 2.45 Brei- en borduurcursus. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.05 Pianovoordracht. 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 AVRO-Aeolianorkest en soliste, 6.20 Gramofoonmuziek. 6.45 Interview. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Koninklijke Militaire kapel en koorzang (opname). 7.30 EngeLsche les. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Internationaal overzicht. 8.35 Bonte Mobilisatietrein. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-dansorkest. II.00 Berichten ANP. 11.10 Veres Lajos' Zigeunerorkest. 11-4012.00 Dansmuziek (gr.pl.). avond bij den heer Slikker gehouden, niet groot. De uitgebreide notulen van den heer P. J. Crum, waren voor den heer Quist aanlei ding te vragen, of het mogelijk was aan mi litairen geheele of gedeeltelijke vrijstelling van premiebetaling te verleenen, terwijl zij dan tóch verzekerd zouden blijven. Het be stuur wees die mogelijkheid van de hand. Molest-risico. Zooals hij ook reeds kort in z'n openings woord had gedaan, lichtte voorzitter, de heer K. Keuris, vóór het punt: aanvuljing van art. 4, huishoudelijk reglement, met uitsluiting van molest-risico, aan de orde kwam, toe, hoe dit bestuursvoorstel aanleiding tot het houden van de vergadering was. In de vorige, de najaarsvergadering, meen de het bestuur nog, mede naar aanleiding van een gesprek dat de voorzitter inet den burgemeester had, dat er geen reden was, bij de verzekering tegen kosten van zieken- huisverpleging, molest-risico uit te sluiten. In geval van staat van beleg en bij oorlog, zoo meende men, zou het rijk ook wel zor gen voor de burgers, die verpleging behoef den voor gevolgen van oorlogshandelingen, enz. Na een gesprek op de districts-vergade- ring te Alkmaar is men echter van inzicht veranderd. De vereeniging kan het risico niet voor haar rekening nemen. Daar is de contributie niet op berekend. Enkele leden wezen op het veel omvatten de van de voorgeselde reglementsaanvulling, die gelijk is aan de reeds meermalen uit an dere vergaderingen genoemde bepaling. Voor zitter merkte op, dat men, indien onverhoopt noodig en dan mogelijk, van het bestuur een soepele toepassing kan verwachten, zooals men ook tijdens den watersnood zich niet altijd aan de letter hield en het belang van den verzekerde niet uit het oog verloor. Met algemeene stemmen werd de voorge stelde reglementsaanvulling aangenomen. Bij de rondvraag werd aan den heer Luik medegedeeld, dat de fonds-bepaling: „alle leden van een gezin hebben denzelfden huis arts niet geldt voor kostgangers en andere op zichzelf staande personen. Hierna sluiting. ALKMAAR, 27 April. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer; 410.000 kipeieren 3-40 —4.20, klein 3.20—3.40. NOORDSCHARWOUDE, 29 April. Uien 1—1.80, grove 1—1.90, peen 1.50, kro ten 1.40, gele kool 7.Deensche witte kool 5.30. BROEK OP LANGENDIJK, 29 April. Aanvoer: 25.000 Kg. uien 1.drielingen L—grove 1—, 700 Kg. peen 1.50, 3000 Kg- Deensche witte kool 5.60. ALKMAAR, 29 April Veemarkt. 92 Vette koeien 140-320, 238 nuchtere kalveren (slacht) 6—15, 8 vette schapen 32—36, 310 vette varkens 56-62 ct. per Kg., handel matig.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 8