Ridders hoeren een woord Met de armen over elkaar in Frankrijk Eerst defensie dan onderwijs Spionoageproces te Bera als de Duit schets binnenrukken EERBER1CHT Vreemde vliegtuigen boven Zuid«Slavië Oefenwedstrijd van het Ned. elftal voor het Ned.-Indische Roode Kruis Eerste Kamer Ir. MUSSERT's GEZICHTSPUNT DE BILT SEINT) Vliegend slagschip aangevallen Een Koninklijk progaganda-woord DAT IN IEDER MENSCH BRONNEN VAN NAASTENLIEFDE SLUIMEREN, DIE, AANGEBOORD, IN STAAT ZIJN BERGEN VAN LEED TE VERZETTEN EN TE VERZACHTEN." Gistermiddag om 1 uur heeft H. K. H. Prinses Juliana vanuit de P.T.T.-studio aan de Kortenaerkade in Den Haag voor de N.I.R.O. M. een rede uitgesproken, die luidt als volgt: Aan den vooravond van de Roode Kruis- week in Nederlandsch-Indie wil ik, als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, gaarne een woord van opwekking richten to de Europeesche zoowel als tot de inheemsche bevolking in deze gewesten om haar te herinneren aan het schoone, menschlievende streven van het Roode Kruis in Nederlandsch-Indie, dat aanspraak mag maken op uw aller sympathie en steun. Immers, het Roode Kruis stelt zich ten doel lijden in allerlei vorm te voorkomen of te verzachten en heeft ten einde deze taak te kunnen vervullen, eene organisatie in het leven geroepen, die ten allen tijden in staat wil zijn, onmiddellijk hulp te ver- leenen wanneer deze gevraagd wordt. Wil deze organisatie aan hare veelomvat tende doelstelling beantwoorden, dan is eene ernstige voorbereiding een eerste ver- eischte. Want op elk gebied, waar het Roode Kruis hulp wil verleencn. hetzij bij natuurrampen of wel in tijd van oorlog, slechts eene degelijke voorbereiding kan onmiddellijke en doeltreffende hulp moge lijk maken. Het spreekt vanzelf, dat in deze ernstige tijden aan de oorlogstaak van het Roode Kruis ook in Nederlandsch-Indie bijzondere aandacht geschonken wordt. Er kan geen twijfel over bestaan, dat ons streven er onwrikbaar op gericht blijft ons buiten den strijd te houden en onze neutraliteit aan alle kanten krachtdadig te handha ven: Maar, zouden wij, desondanks in de vijandelijkheden worden be trokken, d.an zullen, zoowel voor militaire als voor civiele doeleinden in Indie aan de Roode Kruis-organi- satie hoogc eischen worden gesteld. Wil zij daaraan kunnen beantwoor den, dan moeten bijtijds de voorbe reidende maatregelen worden ge troffen. Gewonde en zieke militairen zullen niet alleen onder leiding van het Roode Kruis vaak over groote afstanden moeten wor den vervoerd, voor een deel zal hunne ver pleging in ziekeninrichtingen buiten het operatiegebied aan Roode Kruis personeel moeten worden toevertrouwd. In Nederland heeft het Roode Kruis in vele plaatsen vrouwen en meisjes opgeleid tot helpster: zij vormen thans een leger van 14000 helpsters, dat door doktoren i. d. ele mentaire verpleegkunst onderwezen, in tijd van nood berekend is voor zijne taak. Ook in Indie zal vrouwelijke hulp niet gemist kunnen worden: ook daar zal hulp ge vraagd worden door zieken en gewonden in de verschillende ziekeninrichtingen. die binnen of buiten de eigen woonplaats gele gen zijn. De opleidingscursussen bieden alle vrouwen en meisjes de gelegenheid zich voor deze taak voor te bereiden. In Nederland zijn ongeveer 4000 helpers, leden van transportcolonnes in 90 plaatsen van ons land opgeleid en goed geoefend in het verleencn van eerste hulp aan en het transporteeren van zieken en gewonden. Ook in Indie bestaat gelegenheid tot op leiding van mannelijke hulpkrachten, die leiding moeten geven bij het vervoer, dat door de ziekendragers plaats vindt. Ik doe een beroep op alle man nelijke en vrouwelijke luisteraars in Nederlandsch-Indie om het streven van het Nederlandsch-Indische Roo de Kruis met de daad te steunen, en zich aan te melden voor opleidings cursussen of voor mobiele en plaat selijke transportcolonnes, opdat ook het Nederlandsch-Indische Roode Kruis paraat zij voor zijn rnensch- lievcnden arbeid. H.K.H. Prinses Juliana heeft Maandag voor de NiTom het woord gericht tot de luisteraars in Nederlandsch-Indië als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis in verband met de aanstaande Roode Kruis-week in Indië. De Prinses betreedt het hoofdgebouw der P.T.T. te Den Haag. Moge de Roode Kruis-week in Neder landsch-Indie er toe bijdragen de Europee sche zoowel als de Inheemsche bevolking er nog meer van te doordringen, hoe bui tengewoon belangrijk het Roode Kruis-werk vooral in oen tijd als deze is en hoezeer het Indische Roode Kruis daarbij den daadwer kelijken steun van allen in deze gewesten beboeft. Ten slotte dit In deze tijden van veel en groot leed, moeten wij ons sterken om ook elkanders leed te kunnen «.ra gen» Hel Roode Kruis, geboren op het slagveld, te midden van zwaren strijd en onmetelijk leed, bindt hen die leed willen verzachten met een machtigen band, de BARMHARTIGHEID. MACHTIG omdat zij alle menschen die van goeden wil zijn, bereid en vaardig maakt offers te brengen ver boven hun bewuste krachten. Dat is haar geheim. Want zij weet dat in ieder mensch bronnen van naastenliefde sluime ren, die, aangeboord, in staat zijn bergen van leed te verzetten en te verzachten. Daarom, gord u aanen weest sterk om te kunnen dienen de lijdende menschhcid. Ik heb gczc-d. Maar ons land verdedigd, is ook het onderwijs verdedigdl In de Eerste Kamer heeft minister Bolke- slein gistermiddag meegedeeld, dat verschil lende onderwijsverbeteringen niet zonder groote uitgaven te verkrijgen zijn en dat het defensieve vermogen van de economische kracht van ons land thans voor alles gaat en zware offers eischt. In die offers moet het onderwijs deelen, doch men bedenke, dat de verdediging van de zelfstandigheid van ons land mede is ver dediging van ons onderwijs. Voorts wees de minister er op, dat ons onderwijs nog steeds op hoog peil staat. Het zou onjuist handelen zijn, hervormingen voor te stellen waarvan men weet, dat zij geen weerklank zullen vin den bij het onderwijzend personeel. Voor dergelijke hervormingen is een lange tijd van aanpassen noodig- Wat de leerlingenschaal betreft, zeide de minister, dat de regeering is opgetreden met het verlangen om hierin verbetering te brengen. De oorlog deed dit voornemen uit stellen, doch de minister hoopt nog altijd iets te bereiken. Het medetellen van den tijd, als zelfstandige kweekeling met akte doorgebracht, bij de berekening van het aantal dienstjaren voor het pensioen noem de de minister practisch onmogelijk. Wel zou pensioeneering op latercn leeftijd mo gelijk zijn. De begrooting van onderwijs werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het spellingvraagstuk. Confe rentie met Belgischen onderwijs minister. In zijn rede bij de behandeling van de onderwijsbegrootihg in de Eerste Kamer heeft minister Bolkenstein gistermiddag verklaard, dat hij deze week bij gelegen heid van de opening van de tentoonstelling van moderne Nederlandsche kunst te Brus sel, een onderhoud zal hebben met zijp Belgischen ambtgenoot betreffende het vraagstuk van de schrijfwijze der Neder landsche taal. HOOGGEPLAATST AMBTENAAR VAN HET ZWITSERSCHE MILI TAIRE DEPARTEMENT WERKT VOOR VREEMDE MOGENDHEID. In de zaak tegen luitenant-kolonel Trueb, een hooggeplaatst ambtenaar van het mili taire departement, die wegens „spionnage ten nadeele van een vreemde mogendheid" op 17 April gearresteerd is. is de instructie geëindigd. Over twee of drie weken zal Trueb voor het territoriale gerechtshof te Bern verschijnen. Tegelijk met Trueb werden diens vrouw en een beambte van den postchequedien3t te Zurich, Ivurt Muller, gearresteerd. De bepa lingen van het militaire strafwetboek zijn op hein van toepassing. De Zwitsersche autoriteiten hebben deze spoedig ontdekt, pas in Maart van dit jaar was Trueb met zijn actie begonnen. Ir. Mussert, de leider van de N.S.B., heeft een vraaggesprek toegestaan aan een Ame- rikaansche radioverslaggeefster van de Columbia Broadcasting System, die haar verslag en indrukken Zondagmiddag via Hilversum heeft uitgezonden, nadat zoowel de Nederlandsche censor als Ir. Mussert zelf van te voren de tekst van haar reporta ge had goedgekeurd. Miss Breckinridge, zoo heet de Ameri- kaansche, gaf volgens de Tel. eerst haar indrukken over Ir. Mussert zelf en zijn werkkamer in het fraaie hoofdkwartier te Utrecht, waar aan den wand groote portret ten hangen van den Duitschcn en den Ita- liaanschen dictator. „Ik heb, zoo zeide Mussert, den grootsten eerbied voor Hitier en Mussolini. Zij zijn de bouwers van het nieuwe Europa". Met de armen over elkaar. De leider vertelde, dat zijn sociale program gelijk is aan dat van Duitschland, maar het nationalisme is ietwat verschillend. De verslaggeefster vroeg toen: „Zouden de Nederlandsche nationaal-socialisten in het geval van een eventueelen Duitschen aanval op Nederland, de Duitschers helpen om hun doel te bereiken of zouden zij voor hun Koningin strijden?" Op deze vraag antwoordde de leider dat, aangezien natio naal-socialisten in het leger geen officier meer mochten zijn, de N.S.B.-ers heelemaal niets zouden doen. Zij zouden zoo zitten, zeide hij, en hij sloeg zijn armen over el kaar en ging achterover in zijn stoel zitten. Quisling quislingde niet. Na een beschouwing over de Katholieke Kerk, die naar zijn oordeel „de eenige" wil zijn en daarom anti-nationaal socialistisch is, kwam de vraag of de heer Mussert, in dien de omstandigheden dat zouden toela ten, een Quisling zou blijken te zijn. Maar de Nederlandsche leider der N.S.B. ontkende dat de nationaal-socialisten in Noorwegen op eenigerlei wijze den inval van de Duitschers hadden vergemakkelijkt. Hij weet het vlotte succes der Duitschers aan de zwakte van alle landen met een de mocratische regeering. De Joden naar Guyana. Voorts zeide de geïnterviewde nog, dat hij 't eens is met Mussolini, dat het grootste deel der Joden gedeporteerd moet worden. Daar toe heeft hij een schema uitgewerkt voor een Joodsche nederzetting in Guyana op de kust van Zuid-Amerika. Als Engeland wint is mijn Rijk uit! Mussert vatte ten slotte zijn programma in de volgende woorden samen: „Ik vecht er voor, dat er, als Duitschland wint, een sterk, onafhankelijk Nederlandsch volk zal zijn, met Oc&t-Indië. Als Engeland wint zullen andere men schen te beslissen hebben, want dan heb ik afgedaan." HET BRITSCHE NIEUWSBULLETIN TE STOCKHOLM. Het zal weer verschijnen. De Britsche gezant te Stockholm, Honson, en de Zweedsche minister van buitenland sche zaken, Gunther, hebben gisteren een vriendschappelijke bespreking over de inbe slagneming van het nieuwsbulletin der Brit sche legatie gehad. Men is overeengekomen, dat het bulletin weer zal verschijnen, doch zich niet met omstreden aangelegenheden zal bezighouden. H M. de Koningin ontvangt de ridders militaire Willemsorde. Inzet der herdenking 125-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Militaire Willemsorde, heeft H. M. de Koningin, Grootineesteresse van de orde, de ridders in Nederland gistermiddag om half vijf op het paleis Noordeinde ontvan gen en hiermede is de herdenking van deze belangrijke gebeurtenis begonnen. Baron van Geen bood de Koningin aan een exemplaar van het in opdracht en op kosten der regeering samengeselde gedenk boek der M.W.O., dat zoowel aan alle ridders in Nederland als in Nederland overzee wordt aangeboden. Het bevat portretten van de drie grootmeesters, koning Willem I, koning Willem II en koning Willem III en van de tegenwoordige Grootmeesteresse, H. M. de Koningin. Ook vindt men er afbeeldingen van de drie gedecoreerde vaandels, foto s van de Nederlandsche grootkruisen met ge neraal van Heutz als laatste en van de kan seliers. Hare Majesteit spreekt. Koningin Wilhelmina sprak daarop als volgt: Op den dag, waarop vóór 125 jaar de Mi litaire Willemsorde werd ingeseld door Neerland's eersten koning, gevoel ik mij, als Uw Grootmeesteresse gedrongen om een per soonlijk woord te richten tot. u allen, rid ders, saamverbonden door denzelfden eed, die op dezen gedenkdag zijt bijeengekomen zoowel in Nederland als in Nederland over zee. Gedurende de reeks van jaren, volgende op hare oprichting, heeft de militaire Wil lemsorde Uitnemend voldaan aan het doel, met de instelling beoogd: het opwekken en aankweeken van krijgsmansdeugden door de belooning van hen. die zich door het be drijven van uitstekende daden hebben on derscheiden. Ook op de toekomst is Mijn vol- De positie der postvliegtuigen was ^Uitreis: „Buizerd" (gezagvoerder Schot) te Rangoon. wordt 1 Mei te Batavia verwacht. Thuisreis: „Gier gezagvoerder Blaak) te Medan. wordt 4 Mei te Napels verwacht. .Pelikaan" (ge zagvoerder Kooper) te Alexandrië wordt 30 April te Napels verwacht. Verwachting: Betrokken tot zwaarbewolkt, met plaatse lijke mist, later tijdelijk brekende bewolking, geen neerslag van beteekenis, zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. Ie vertrouwen gevestigd. Moogt gij, ridders, daarbij voor allen een lichtend voorbeeld bliiven voor Moed, Beleid en Trouw. Het comité ter herdenking van het 125-ja» rig bestaan der militaire Willemsorde heeft gisteravond in hotel Wittebrug de ridders aan een maaltijd vereenigd. Prins Bernhard beschermheer van de herdenkingsplechtig» heden, zat mede aan. Dit comité bestaat uit afgevaardigden van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging ..Ons Leger", de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot", de stichting „Fonds Ridderdagen", het Genootschap voor Militaire Traditie en Uniformkunde en den Secretaris ter kanselarij van de Nederland» sche orden, den heer G. C. E. Köffler. Een 200-tal ridders nam aan den maaltijd deel. De behoefte der Fransche indu strie is aanzienlijk toegenomen en die moet in de eerste plaats gedekt worden. De Fransche minister voor open bare werken, de Monzie, heeft gis teravond een radiorede gehouden, waarin hij de redenen mededeelde voor het invoeren van de aangekon digde steenkooldistrnbutiekaart. Hij wees op de behoeften der Fran sche industrie, die aanzienlijk zijn toegenomen, nl. van 60. millioen ton per jaar in 1914 tot ruim 80 millioen thans. Deze oorlog, zoo heeft Rey- naud gezegd, wordt a contant ge voerd. Daaruit vloeit voor Frankrijk de noodzakelijkheid voort om zelf zijn staal en zijn machines te ver vaardigen. Wel is de productie der Fransche mijnen aanzienlijk toegenomen. In 1939 was de pro ductie gestegen tot 51 millioen ton en men hoopt, dat zij,( ondanks het vrijwillig, maar voorloopig stopzetten der exploitatie, van zekere mijnen in Lotharingen, nog zal stij gen tot 55 en zelfs 60 millioen ton. Het ver schil moet aangevuld worden door Neder landsche, Belgische en vooral Engblsche steenkoolleveranties. Het transport van steenkool is dezen winter echter gehinderd door het toevriezen der kanalen. Wat de toekomst betreft, wees de minis ter er op, dat het transport uit Engeland door de gebeurtenissen in Denemarken en Nooi-wegen gemakkelijker zal zijn doordat de geallieerde handelsvloot daardoor een be langrijke aanvulling heeft gekregen, waar van een deel gebruikt zal worden voor het vervoer van steenkool. In de eerste plaats echter moet de behoefte der industrieën ge dekt worden.. Daarom zullen particulieren in den volgenden winter worden gerantsoe neerd, al was het slechts bij wijze van voorzorgsmaatregel. Wanneer in strijd met onze gerechtvaardigde hoop, door onvoor ziene gebeurtenissen, wij dezen winter wei nig steenkool mochten hebben voor huise lijke verwarming, dan zou er toch, wat er ook moge gebeuren, in ieder geval een beetje steenkool voor ieder zijn" Bij oefenvluchten verdwaald. Omtrent het verschijnen van vreemde vliegtuigen boven Zuid-Slavië, wordt nader uit Belgrado gemeld, dat de meeste Duitsche toestellen boven de streek van Maribor het centrum der Duitsche minderheden hebben gevlogen. De Zuid-Slavische consul te Kla- genfurt, die geprotesteerd heeft, kreeg ten antwoord, dat de bestuurders bij oefenvluch ten verdwaald waren- Een hooggeplaatste ambtenaar te Belgrado deelde Reuter mede, dat de handelwijze der ïegeeiing in de bestaande omstandigheden natuurlijk gerechtvaardigd is, en parallel loopt met de maatregelen, getroffen door andere neutrale staten, zooals België, Neder land en Zweden. In het vervolg zal het vuur wor den geopend. De Zuid-Slavische regeering heeft nog be kend gemaakt, dat in den vervolge het vuur geopend zal worden op militaire vliegtuigen, die over de grenzen van Zuid-Slavië vliegen. Naar verluidt is deze maatregel hoofdzake» lijk genomen op grond van herhaalde vluch» ten van Duitsche vliegtuigen over de noor» delijke grens van Zuid-Slavië gedurende de afgeloopen zeven weken. De Duitsche, Hon- gaarsche en Italiaansche regeeringen zijn Donderdag j.1. van dit besluit in kennis ge steld, naar heden wordt vernomen. Laatste lijk hebben op één dag niet minder dan acht Duitsche vliegtuigen de grens overgevlogen. Luchtgevecht boven Noorsche fjord Vernomen wordt, dat een Sunderland-vlieg boot, beter bekend onder den naam „vlie gend slagschip" aangevallen is in een Noor sche fjord, door Duitsche vliegtuigen, terwijl de gezagvoerder een zeker bericht overbracht aan een Engelsch oorlogsschip, dat op een korten afstand lag. Niet alleen ontkwam de vliegboot aan de bommen, maar tenslotte slaagde zij er zelfs in een Duitsch Messer- Schmidttoestel naar beneden te halen, zegt Reuter. Een twaalftal Junkers vielen de vlieg boot en het oorlogsschip aan, terwijl de ge zagvoerder van de vliegboot zich aan boord van het oorlogsschip bevond. De gezagvoer der begaf zich in een boot naar zijn vliegtuig en, terwijl overal rondom bommen neerkwa men, .wist hij aan boord te komen van de vliegboot die rondtaxide om de bommen te ont wijken. Toen de vliegboot opsteeg, werd zij aangevallen door 'n Messersclimidt 110 doch dit toestel werd in enkele seconden door de vliegboot neergeschoten. Het wrak van de Messerschmidt werd door manschappen op den grond gevonden. De Sunderlandmachines zijn zoowel met beweegbare geschuttorens als met andere wapens uitgerust Duitsche luchtmacht in actie. Naar uit Berlijn vernomen wordt heeft de Duitsche luchtmacht ook gisterochtend bij gunstig vliegweer talrijke aanvallen gedaan op de Britsche schepen voor de Westkust van Noorwegen. Volgens de eerste berich ten zijn talrijke Britsche transportschepen door bommen getroffen en aanzienlijk be schadigd. Een der schepen staat in brand. Dinsdagavond 7 Mei wordt op het V.U.C. terrein te Den Haag een oefenwedstrijd ge speeld tusschen het Nederlandsch elftal en een bondselftal, dit met het oog op de ont moeting tegen Luxemburg, welke 12 Mei plaats vindt. Voor den oefenwedstrijd treden de vol gende ploegen aan NEDERLANDSCH ELFTAL Doel: Van Malen (Feyenoord). Achter: Wilders (Blauw-Wit) en van der Heide (Fevenoord). Midden: Paauwe (Feyenoord), de Vries (V.S.V.) en d« Vroet (Feyenoord). Voor: Van den Engel (D.H.C.), Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Fevenoord) Lenstra (Heerenveen) e. d. Harder (V.U.C.). BONDSELFTAL. Doel: Kraak (Stormvogels) (DWS)*' Ren*ers (N-E-C-) en van Stokken Midden Van der Sloot (N.E.C.), Van Kampen (A.D.O.) en Koole (Eindhoven). Voor: Seton (Sparta), Drok (Sparta) vroom en (Juliana), de Heer (A.D.O.) en Bergman (Biauw-VVit).

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2