Geallieerden erkennen Eenige ontspanning te Rome Massale trek naai de bollenvelden Was dit opruiing tot dienstweigering? DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER tegenslag in Noorwegen Greep op Drontheim losgelaten Zware Britsche luchtaanvallen Noren heroveren Rorös VERKLARING VAN CHAMBERLAIN In jaren niet zoo druk geweest Vlootbouw Amerika en Japan KONINGSTRAAT 78, DEN "HELDER. TILEFOON 50 (i LIJNEN) V R IJ D A G 3 MEI 1940 68e JAARG. No. 8915 Slagschepen en kruisers naar de Middellandsche Zee overgebracht Engeland treft verdere voorzorgsmaatregelen President Roosevelt ernstig bezorgd Koning Haakon cn zijn regeering naar Zweden gevlucht Dc BETUWE IN BLOEI Wat Mussert zetde heldersche courant Uitgave der Ultg.Mfl. Holland» Noorderkwartier N.V._te Den Heldor Het Britsche Lagerhuis !s gister middag in rustige stemming bijeen gekomen om naar een verklaring van Chamberlain te luisteren over den oorlogstoestand. Toen de ver gadering begon, was de belangstel ling slechts matig, doch vele leden kwamen binnen tijdens het vragen uur. In de diplomatiebanken zaten de ambassadeurs van België, Argen tinië. Brazilië. Egypte en China en de gezanten van Noorwegen, Roe menië, Letland, Joegoslavië, Finland, Bulgarij en Nederland. Chamberlain, die op 15.47 uur het woord nam, verzocht de leden van het huis nog ©enig geduld te willen oefenen, daar 't nog niet mogelijk was een volledige verklaring af te leggen. Ik hoop, dat Churchill en ik in staat zullen zijn in 't begin van de volgen de week heel wat meer te kunnen zeggen, dan thans. Ongeveer een maand geleden, zoo vervolg de de premier, werd besloten, dat eenige klein eenheden gereed gehouden zouden wor den, om de westelijke havens van Noorwe gen op korten termijn te bezetten, in geval van een daad van agressie door Duitschland tegen zuidelijk Noorwegen. Elke actie van ons moest volgen op een voorafgaande schending van Noorsche neutraliteit door Duitschland. Men heeft gevraagd hoe het kwam, dat Duitschland in staat was ons Voor te zijn. Dat kwam door het lang van tevoren beraamde en nauwkeurig uitgewerk- te verraad tegen een niets vermoedend en bijna ontwapend volk. Sinds vele maanden wisten wij, dat de Duitschers troepen en voorraden in de Oost zeehavens concentreerden. Het was duide lijk, dat eenige aanvalsdaad overwogen .werd. Deze strijdkrachten waren evenzeer beschikbaar voor een aanval op Finland, Zweden, Noorwegen, Nederland als tegen Engeland, en men kon onmogelijk vooruit Zeggen, waar de slag zou vallen. De campagne in Noorwegen begon op 7 April, toen wij bericht kregen, dat een groo te Duitsche vlootmacht zich naar en langs de westkust van Noorwegen bewoog. Dien avond voer de groote slagvloot en het twee de kruiser-eskader uit Scape en Rosyth, in de hoop den vijand te ontmoetena Op 8 April ,voer ook het eerste kruiser-eskader uit om aan de operaties deel te nemen. Op 9 April .vielen de Duitsche troepen Denemarken bin nen en geholpen door lang te voren beraamd binnenlandsch verraad brachten de marine strijdkrachten troepen aan land te Oslo, Sta vanger, Bergen en Drontheim. Chamberlain herinnert dan aan de vernietiging van een gedeelte der Duitsche vloot en zeide dat de herovering van Drontheim het snelst het doel der geallieerden zou hebben gediend. Ondanks het gevaarlijke karakter van deze operatie werd besloten een poging te wagen. Te Namsos, in het noorden van Drontheim landden marinetroepen op 14 April, gevolgd door Britsche troepen op 16 en 18 April. Eenige dagen later landden er Fransche Alpenjagers, Een deel van deze macht snel op naar de buurt van Steinkjer om de Noren te helpen, die de plaats in htm bezit hadden. Ten zuiden v. Drontheim landden toarientroepen te Andalsnes op 17 April. De geallieerde troepen kwamen in die ge- hieden echter voor ernstige moeilijkheden te staan, waarvan de voornaamste wel deze Jas dat de beschikbare vliegvelden reeds in handen van den vijand waren In die omstan digheden bleek het eenige dagen geleden, dat het wegens de Duitsche overheersctiing de lucht, onmogelijk zou zijn artillene tanks aan land te brengen, om onze troepen staat te stellen den vijandelijken op- ttarsch uit het zuiden te weerstaan, Steeds *as het den Duitschers mogelijk versterkin gen naar Noorwegen te zenden en in sneller tempo dan voor ons mogelijk -was. De vorige week besloten wil be denkbeeld te laten varen Drontheim van uit het zuiden in te nemen, zoodat wil onze troepen nK dit oe- bied terugtrokken en naar elders overbrachten. Wij hebben thans al onze troepen uit Andalsnes terug- Betrokken zonder een man te verlie zen. De verliezen van de Britsche ^oia6 Noorsche expeditie bedragen vier torpedoja drie duikbooten, een sloep en J. iers gezonken. Vijf andere ooriogsschepen ijn beschadigd door aanvallen uit voorraadschip is bovendien d ?0rPedo van een duikboot tot zinken ge bracht. Daarentegen is de schade Duitsche vloot zoo hevig en zooveel grooter geweest, dat de balans van de vlootsterkte volkomen gewijzigd is en het mogelijk ge worden is, de vloot der geallieerden op be langrijke wijze nieuwe bestemmingen te ge ven. In dit verband wil ik vermelden, dat het mogelijk geacht Is tot een nor maler verdeeling van schepen over te gaan in de Middellandsche Zee, welke eenigen tijd onder Invloed heeft gestaan van onze behoeften in de Noordzee. Reeds bevinden zich een Britsch en Fransch slagschip met kruisers en marinevaartuigen In het oostelijke bekken van de Mid dellandsche Zee, op weg naar Alexandrië. Onze vijand houdt de centrale posities be zet, aldus de Premier. Zij hebben altijd ge weldige strijdkrachten voor den aanval ge reed. Met bliksemsnelheid kan een aanval losbreken op een van de vele terreinen. Zij zijn gereed en zouden er niet voor terug schrikken om Nederland of België, of beide landen, aan te vallen, of wellicht richten zij zich tegen hun onschuldige buren in Zuidoost-Europa. Het zou dwaas zijn om onze krachten zoodanig vast te leggen, dat onze vrijheid van handelen in een vitaal geval van nood, dat elk oogenblik kan aan breken, zou verzwakt worden. Wij zullen voortgaan met eiken kans te grijpen om den vijand in Noorwegen schade te berokkenen, maar wij mogen niet de strategie op langen termijn vergeten, welke den oorlog zal win nen. Zijn betoog eindigend, zeide Chamberlain: Er zijn bepaalde krijgsverrichtingen aan den gang en wij moeten niets doen, dat het le ven van hen die daaraan deelnemen, in ge vaar zou brengen. Daarom verzoek ik het Huis af te staan van commentaren en debat ten tot de volgende week, waarbij ik ver wacht, dat die speclèJè moeilijkheid zich niet zal voordoen. SUCCESSEN DER ENGELSCHEN WORDEN DOOR BERLIJN TEGEN GESPROKEN. De Britsche luchtmacht is volgens de be richten uit Londen boven Noorwegen zeer actief geweest en heeft door het bombare deeren van verschillende vliegvelden suc cessen behaald. Stavanger werd Woensdag overdag twee maal gebombardeerd en dit vliegveld alsook de vliegvelden van Aalborg en Fornebu werd eveneens in de avonduren gebombar deerd. In den loop van den nacht verkenningen boven het zuidelijk deel van de Noordzee. Een der Britsche vliegtuigen heeft bij het eiland Norderney een vijandelijk water- vlietuig ontmoet en het in zee geschoten. Bij deze operaties werden geen Engel sche verliezen geleden. In de Duitsche berichten wordt met ont kend, dat zware aanvallen hebben plaats gevonden, maar omtrent de resultaten spreken zij de Engelsche communiqué's lijnrecht tegen. Melden de Engelschen dat bij Stavanger elf groote Duitsche bommen werpers zijn vernietigd, de Duitschers be weren dat elf Engelsche machines naar be neden zijn gehaald. In een. te Stockholm ontvangen mededeeling wordt gezegd, dat het vliegveld Hartvick door de Engelschen is vernield. De atmosfeer te Rome was gisteren wat minder gespannen dan Woensdag. In Itali- aansche politieke kringen schreef men die spanning geheel toe aan het Britsche besluit tot verlegging van de scheepvaartroute. De bezoeken van den Amerikaanschen ambassa deur aan Mussolini en Ciano worden be schouwd als een uitvloeisel van Roosevelts ernstige bezorgdheid over een mogelijke wen ding der gebeurtenissen in Italië. Na een gesprek, dat Sumner Welles had met den Italiaanschen ambassadeur te Washington en na bestudeering van 't rap port van den Amerikaanschen ambassadeur te Rome over zijn gesprek met Mussolini liet men op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken doorschemeren, dat de regeering van meening is, dat Italië niet op het punt staat aan den oorlog deel te ne men. Sumner Welles weigerde dirccten com mentaar op de houding van Italië jegens de oorlogvoerenden te leveren, doch hij deelde den journalisten mede, dat het departement niet denkt over een aanmaning tot vertrek aan de Amerikanen in Italië.D it wordt be schouwd als een indirecte bevestiging van de herichten uit Rome, volgens welke Mus solini den Amerikaanschen ambassadeur heeft medegedeeld, dat Italië op het oogen blik geen deelneming aan den oorlog over weegt. Voorzorgsmaatregelen. Intusischen gaat Engeland voort om de noodige voorzorgsmaatregelen te nomen. Zooals Chamberlain reeds aankondigde, zijn sterke vlooteenheden van de Noorsche wateren overgebracht naar Egypte. Daaren boven hebben ook de vliegtuigen van de Imperial Airways order ontvangen om 's nachts niet langer over te blijven op het meer van Bracciano, op 65 K.M. van Rome, doch zich daar slechts kort op te houden, om te tanken en des nachts te Athene of wel te Marseille te blijven. Defensieve maatregelen in Egypte. De Egyptische regeering deelt mede, dat zuiver verdedigende voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, door een verscherpt toezicht op het havenverkeer van Alexandrië en Port Said. Het heeft, naar Reuter verneemt, te Ca- iro groot voldoening gewekt, dat een geal lieerde vloot naar Alexandrië op weg is. Een duidelijke wenk. Men beschouwt te Londen de getroffen maatregelen als een duidelijke wenk aan Italië, dat de jongste toon van zijn pers en zijn politieke sprekers niet in over eenstemming is met den geest van het Engelsch-Italiaansche gentlemanagreement. Ook ontveinst men zich niet, dat het op- zweepen der hartstochten door de fascisti sche machthebbers slechts een onderdeel kan uitmaken van de door de dictatoren zoo graag toegepaste aenuwoorlog. De partners van de as RomeBerlijn zouden hebben willen bereiken, dat de geallieer den artillerieschepen uit de Noorsche wate ren terugtrokken om Drontheim veilig te stellen. Als dat de bedoeling Is geweest, is Mus solini daarin, dat erkent men te Londen, goed geslaagd. Een dergelijke tactiek heeft in dit stadium van den oorlog echter ook zijn gevaren voor Italië, meent men in di plomatieke kringen in de Engelsche hoofd stad te moeten opmerken. De geallieerden zullend at spelletje van kat en muis niet tot in het eneindige kunnen laten voortdu ren. Gisteravond zijn t€ Stockholm uit Noorwegen berichten van sensatio- neelen aard binnengekomen. Vol gens onbevestigde geruchten zouden de Noorsche regeering-Ngaardsvold en Koning Haakon naar Zweden gevlucht zijn. Wet weer inschepen der Britsche en Fran 2Se Toepen welke ten Zuiden van Dront feto stonden, heeft de Duitschers bhjkbaar in staat gestelde verdere voordeelen te be halen. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteravond mede. dat de Duitsche troepen Andalsnes, de haven waar de Engelschen hun troepen ten Ruiden tam DroXim aan land brachten, hebben be- rei5t bericht klopt dus met de mededee- Ïina- van Chamberlain. D.N.B, doen over deie operaties nog me de, dat de Britten overhaast en in ver warring het gebied bij Andalsnes ontruim den. Onoverzienbare Engelsche voorraden zijn bij Dom haas in handen der Duitsche troepen gevallen. Onder den indruk van deze gebeurtenis sen, aldus D.N.B.. heeft de Noorsche bevel hebber van het gebied Moeren, en Romsdal Generaal Haug, de capitulatie aangeboden en zijn troepen bevel gegeven den tegen stand te staken. Roerös heroverd. De Duitsche troepen hebben zich, naar het Noorsche telegraafagentschap meldt, Dins dagavond, toen de Noorsche troepen weder naar de stad terugkeerden, uit Roerös te ruggetrokken. Gevangen genomen Duitschers zouden ver klaard hebben, dat deze terugtocht een ge volg is van het uitblijven van aanvoeren, aan gezien de Duitsche troepen te Roerös volko men van de overige Duitsche strij'dmacht waren afgesneden. De Noorsche troepen, die Roerös weer be zet hebben, zijn van het Oosten de stad in- gemarcheerd. Onder deze troepen bevond zich een aantal vrijwilligers, Het is de strijdmacht, waarvan de Duitsche omroep eerdbr gemeld had, dat zij zich terug trok in de richting van de Zweedsche grens. De Noren waren 's nachts het stadje bin nengeslopen en verrasten de Duitschers vol komen. Het schijnt, dat de Noren Roerös nog steeds bezet houden... Gezien de strategische ontwikkeling van den strijd heeft deze moe dig doorgezette aanval echter weinig waarde. mm EEN SCHITTERENDE VOORJAARSZON DEED DE KLEURIGE VELDEN OP HUN VOORDEELIGST UITKOMEN. De bollenstreek kan tevreden zijn: de hoop dat deze Hemelvaartsdag een ouderwetsche bollendag zou wor den, is volkomen in vervulling ge gaan en het bezoek heeft de ver- wachtingen verre overtroffen. In de eerste plaats is dat wel te danken aan het prachtige voorjaarsweer. Den geheelen dag straalde de zon aan een wolkeloozen hemel en deed de kleurige velden op hun voordeeligst uitkomen. De drukte begon reeds vroeg in den mor gen, toen de wegen in en om Haarlem over bevolkt waren met automobilisten, wielrij ders en wandelaars, die allen slechts één doel hadden: te genieten van de jaarlijk- sche symphonie van kleur en geur in bol lenland De Haarlemsche politie" had uitgebreide maatregelen genomen, om den onafgebroken stroom bollenkijkers vlot en veilig door de stad te laten trekken, maar de drukte was zóó groot, dat op enkele punten extra ver keersagenten geplaatst moesten worden. Op het houtplein werden de voetgangers op de trottoirs in een file opgesteld en telkens in groepjes over den rijweg geloodst, nadat het verkeer een oogenblik was stopgezet. Zonder dezen maatregel zou het voor de wandelaars onmogelijk zijn geweest, den overkant van het plein en -de tramhalten te bereiken, want de rij auto's motorfietsen en wielrijders vertoonde vele uren lang geen enkele hiaat Ook in Bennebroek, Hillegom, Lisse en Sassenheim hadden politieagenten en rijks veldwachters de handen vol om den verkeers stroom door de smalle hoofdstraten te leiden. Ook op de buitenwegen was het zeer vol, want daar viel nog het meest van de kleu rige bloemenmozaiken te bewonderen. Maar de hoofdwegen tusschen Haarlem en Leiden kregen toch de grootste drukte te verwerken. De tram, die met vele extra, diensten reed, vervoerde eveneens duizenden bollenkijkers evenals de honderden autobussen, die uit al le deelen des lands naar de bollensteek wa ren gekomen. In den namiddag kreeg men hetzelfde schouwspel als 's ochtend, maar toen ging de verkeersstroom in tegengestelde richting en waren talloozc auto's, motorrijders en fiet sers getooid met de gebruikelijke tropheeën. Ongelukken van ernstigen aard hebben zich nergens voorgedaan. Wel kreeg de Hil- legomsche politie een ongewoon ongeval te behandelen, nl. dat van een motorrijder, die aan het bureau kwam vertellen, dat hij in de drukte..., zijn vrouw was kwijtgeraakt. Het Prinselijk paar in Noordwljk, H.K.H. Prinses Julnana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben op Hemelvaartsdag een bezoek gebracht aan Noordwijk ter gelegen heid van het aldaar «reorganiseerde bloemen- feest. In een auto, bestuurd door den Prins zijn de prinselijke gasten des ochtends om streeks elf uur in de badplaats aangekomen. Zij werden hier begroet door den burge meester, den heer J. B. V. M. J. van de Mor tel. Ten stadhuize werden de leden van het bloemencomité aan het prinselijk paar voor gesteld. Vervolgens hebben de Prins en de Prinses met groote belangstelling de mozai- ken en de met bloemen versierde kwartieren van de militairen bezichtigd. Zij zijn nadien met den burgemeester naar het raadhuis te ruggekeerd en hebben later op den dag de terugtocht aanvaard. AMERIKA WIL GAARNE INLICH TINGEN UITWISSELEN. Onder staatssecretaris Edison heeft me degedeeld. dat ,de Amerikaansche vloot gaarne inlichtingen zou uitwisselen met Japan over den bouw van oorlogsbodems. Het is practisch onmogelijk nadere inlich tingen in te winnen over hetgeen den Amerikanen ter oore is gekomen nX dat Japan minstens vier slagschepen bouwt". 1 MEI-VIERING IN BELGIË. De eerste Mei js te Brussel zonder optochten en zonder groote politieke betoogingen ge vierd. De Man, de voorzitter van de Belgische werkliedenpartij, zond een boodschap welke aldus besluit: Er daagt aan den gezichtsein der nog geen enkel licht, doch er leeft nog de hoop, dat eens de oorlog overwonnen zal zijn en dat de menschelijkheid zal zegevie ren. KAMERLID RICHT VRAGEN TOT DEN VOORZITTER VAN DEN RAAD VAN MINISTERS. Het lid der tweede kamer, de heer van de Goes van Naters, heeft aan den voorzit ter van den raad van ministers de volgen de vragen gesteld 1. Is het de regeering bekend, dat een Amerikaansche correspondente via het Co- lumbia Broadcasting System een vraagge sprek met ir. A. Musert, verantwoordelijk ieider van de nationaal socialistische bewe ging, blijkbaar met diens toestemming, heeft wereldkundig gemaakt? 2. Is het de regeering bekend, dat in dat gesprek ir. Mussert op de vraag, of de Ne- derlandsche nationaal-socialisten ingeval van een buitenlandschen inval al of niet voor hun koningin zouden vechten, heeft doen weten, dat zij in dat geval absoluut niets zouden doen, alleen de* armen over de borst kruisen 3. Heeft overweging van een en ander de regeering to de conclusie geleid, dat door dit antwoord, waarbij de in militairen dienst zijnde leden van de nationaal socia listische beweging niet werden uitgesloten, en waarvan de geinterviewde wist, dat het in het buitenland zou worden verspreid, de neutraliteit van den staat in gevaar wordt gebracht, en dat voorts gezien het in deze beweging gehuldigde leidersbeginsel hierin moet worden gezien een opruiing tot dienstweigering en desertie 4. Welke maatregelen heeft de regeering bij geheel of ten deele bevestigende beant woording van de derde vraag genomen of beraamd?

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1