PAX De Mijnendienst koninklijk onderscheiden Een schoone feestdag MacUnieuwJ luitenant ter zee Sluyter (chef torpedo-atelier) en commandeur Meyer geridderd SeD*A*P* viert haar 1 Mei-feest Huiduitslag, Jeuk, Eczeem IV OROL-tandpastaaan de spits! W,aa>L yaan cme Heen? Tweede Blad Waardeerende woorden van vice-admiraal Fürstner Hedenmiddag vangt kaartverkoop „Westerman Zoon' aan 15 kanaries nemen de beenen Spcldjesdag voor de drankbestrijding Maloïtz komt naar Den Helder Succes „Bravo" Burgerlijke Stand van Den Helder IS OP KOMST Het was Woensdagmorgen voor den mijnen dienst in Den Helder wèl een bijzondere dag. Toen wij om half elf op den steiger Tan Oostoever aankwamen, bleek dat de dienst aldaar niet zoo functionneerde als men dat gewoon is. Het burgerpersoneel vas bezig een sortiment mijnen op lorries te laden en dat wel dusdanig, dat men van een zekere artistieke „show" mag spreken. Daar waren mijnen van Duitschen, Engelschen en franschen oorsprong. Ze lagen er in diverse Vice-admiraal Furstner riddert de Chef Torpedodienst. de luitenant ter zee le kl, Sluyter. grootten en vorm. Er vóór had men een minia tuur-tentoonstelling opgesteld van „mijn-ingre diënten". Geheimzinnige mechanismen, die een leek al bitter weinig zeggen, maar die wel doen blijken hoe ingenieus de moderne mijn- monsters zijn samengesteld. Voorts stonden op den steiger enkele projectielen, waarvan men .ons vertelde dat het geen mijnen en ook geen vliegtuigbommen waren. Het zijn met explosieve stof gevulde bommen. Gevaarlijke apparaten, die reeds slachtoffers aan de Neder- landsche kust geëischt hebben. Vroolijk stond de zon op den steiger en de ïnijnen te flonkeren, het water van het Kuitje klotste genoeglijk tegen de steigerpalen en niemand realiseerde zich op die oogenblikken het feit, dat deze zelfde mijnen, die hier in roerlooze schijnheiligheid op karretjes lagen, in feite vuurspuwende monsters zijn wier ont zaglijke explosieve kracht de schrik en wan hoop van menig zeeman uitmaken. Om 11 uur arriveerden op den steiger de Chef van den marinestaf, vice-admiraal J. Th. Fürstner, de commandant van de marine in Den Helder, schout-bij-nacht H. Jolles in ge zelschap van zijn adjudant, den luitenant ter zee der 1ste klasse B. J. Velderman, kolonel P. J. Feteris, chef mijnendienst, .overste J. Varkevisser, chef torpedodienst. Aanwezig was toen reeds de chef van het torpedo-atelier, de luitenant ter zee 1ste klasse J. N. Sluyter. Admiraal Furstner spreekt. Zoodra het gezelschap bijeen was nam vice- fcdmiraal Fürstner het woord. Den comman dant der marine heb ik verzocht U uit te noo- digen aanwezig te willen zijn bij een plechtig heid, die ik met opzet eenvoudig vroeg te hou den in overeenstemming met het werk, dat zonder ophef wordt verricht, maar niettemin aan de aandacht van onze geëerbiedigde en be minde hoogste Landsvrouwe niet is ontsnapt. Het geldt hier het werk van de demontage Van op de Nederlandsche kust aangespoelde mijnen. Het is het Nederlandsche volk doorde groote schade, veroorzaakt door de betrekke lijk weinige mijnen die op onze kust zijn ge sprongen, natuurlijk wèl bekend, dat een mijn een gevaarlijk ding is. Maar het is nu eenma» in de wereld zóó, dat 500 gevallen die ge- ruischloos verloopen, vrijwel aan de aandacht ontsnappen, terwijl één lawaaimaker de a ge meene belangstelling trekt. Daarom is het goed hier even te memo- reeren, dat in het geheel, sedert het begin der mobilisatie, op onze kust 859 münen aanspoelden, waarvan ruwweg de helft van vreemde nationaliteit. Van dit groote aantal werden meer dan 500 door ons demontage-personeel gedemonteerd, ter wijl de rest, op enkele uitzonderingen na, door vernietiging onschadelijk gemaakt konden worden. Om het juiste aantal te noemen, thans zyn 588 mijnen gedemonteerd, de laatste weken waren er zooveel „klanten" op de kust, die „afgetuigd" wenschten te wor den, dat het 500-tal snel overschreden werd. De geheele marine heeft, als de gelegen heid zich daartoe aanbood, aan dit resul taat medegewerkt, maar het leeuwen deel onzer waardeering komt toch toe aan het korps demonteurs, dat voor een deel uit burger-ambtenaren en werklieden der mijnenmagazijnen bestaat en dat werd ge organiseerd en opgeleid door den luitenant ter zee der 1ste klasse J. N. Sluyter. Het is mij daarom, aldus spr., een bijzonder voorrecht om, namens den opperbevelhebber van land- en zeemacht, U mededeeling te doen van het Koninklijk Besluit, waarbij Hare Majesteit de Koningin het geheele korps mrjnendemonteurs heeft willen beloonen door twee onderscheidingen te verleenen. De vlce-admiraal deed voorts voorlezing Vhn het Koninklijk Besluit, waarbij de luitenant ter zee 1ste klasse J. N. Sluyter benoemd wordt tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, het versiersel te dragtn met de zwaarden, en waarbij aan den commandeur bjj het mjjnenmagazjjn te Veere, H. A. Meyers, de aan die orde ver bonden eere-medallle in zilver wordt ver leend. De minister van Defensie heeft mij op gedragen, aldus vervolgde de vice-admi raal, den schriftelijken gelukwensch van Zijne Excellentie hierbij tegelijkertijd uit te reiken, terwijl ik namens den opperbevel hebber van land- en zeemacht en namens mijzelf, onze oprechte wenschen uitspreek, Ook commandant Meyers verdiensten, verricht bij den mijnendienst in Veere, werden met een Koninklijke onderscheiding gewaardeerd dat de beide gedecoreerden hun welver diende Koninklijke onderscheiding nog lang mogen dragen In het vol vermogen om hun plicht ten opzichte van Koningin en vaderland te blijven vervullen. Wij weten allen hoe Hare Majesteit zelve Haar hoogen plicht opvat, om 's lands onafhankelijkheid met alle middelen en tot het laatste toe te verdedigen en onze vrijheid te bewaren. Wij mogen eerbiedig ons haar plichtsbetrachting ten voorbeeld stellen en onze onbezweken trouw aan Haar en Haar Huis bezegelen met een driewerf „hoezee", Leve de Koningin. Admiraal Fürstner hechtte daarna het eere metaal op de borst der beide geridderden en complimenteerde hen met een handdruk har telijk. Ook de overige marine-autoriteiten voegden daaraan hun felicitaties toe. Vice-admiraal Fürstner spreekt den mijnendienst toe. Zorgt dat u er vroeg bjj bent: Zooals men reeds gelezen zal hebben in de advertenties hebben wjj besloten on ze abonné's. zooals reeds sedert verschei dene jaren gewoonte is geworden, weder om een tooneeluitvoering aan te bieden, verzorgd door onze plaatselijke, te goe der naam en faam bekend staande too- neelvereeniging „Tavenu". Goede wijn behoeft geen krans en is het noodig op deze plaats in den breede te gaan vertellen dat „Westerman A I Zoon" een prima stuk is, dat het gespeeld wordt door een zeer sterke bezetting en dat het aan geen twijfel ond Vhevig is, dat verscheidene honderden abonné's dezen avond iets heel moois te genieten krijgen? Wij meenen van niet. Het is onze wensch dat van deze pre mie-avonden edereen kan profiteeren. Ook diegenen, die nu eenmaal geen vette portemonnaie bezitten en natuurlijk ook wel eens uit willen gaan. Vandaar dat de prijs vastgesteld werd op slechts 35 ct., belasting inbegrepen. De kaartenverkoop vangt hedenmiddag aan, en wel van 2 uur af aan ons Bureau. Natuurljjk wordt ook thans weer ge legenheid geboden de plaatsen te bespre ken. Dit zal geschieden a.s. Dinsdag en Woensdag In Casino van 25 uur. Het bespreken kost slechts 5 cent per plaats. Op deze uren zjjn tevens plaatsbewijzen (tevens programma) verkrijgbaar. WjJ geven een advies, dat men niet In den wind moet slaan: indien ge ernstig plan hebt van deze gelegenhled te profi teeren, wacht dan niet te lang met het koopen der kaarten. Wie weet hoe spoe dig de voorraad uitverkocht is en dat zou beteekenen, dat een avond met een uit stekend tooneelstuk uw neus voorbijging. En dat zou u zeker spijten. Aldus: schaft de kaarten heden aan t Tengevolge van de tijdsomstandigheden had het partijbestuur van de S.D.A.P. besloten af te zien van alle openbare demonstraties, zoo dat de 1 Meidag dit jaar niet werd ingeluid met schetterende fanfares. Het feest werd „in stilte" gevierd. In den morgen werd het bezoek aan de be graafplaats gebracht, waar de pioniers van de beweging werden herdacht en kort ver toefd werd bij hun graven. De avondbijeenkomst. Het hoofdmenu van het programma vormde de avondbijeenkomst in Casino, minder druk bezocht dan andere jaren. De voorzitter van de plaatselijke afdeeling, de heer P. Sf. v. d..Vaart, opende deze bijeen komst, waarbij hij wees op het bijzondere karakter van deze Meiviering. Spr. stelt er prijs op mee te deelen, dat men tot het besluit van deze meer intieme Meiviering was ge komen voor de staat van beleg was afgekon digd. Dit heeft echter niet voorkomen, dat het gezag het simpele programma toch nog heeft gecensureerd, waardoor een bepaald punt (de strijdliederenfantasie) moest worden verminkt, daar men de Internationale niet mag spelen. Spr. verklaart met deze beslissing geen ge noegen te kunnen nemen en een weg te zoe ken om daartegen te protesteeren. De geringere belangstelling schrijft spreker ook toe aan de bijzondere omstandigheden, die bij velen vertwijfeling hebben gebracht. Spr. hoopt, dat dit feest een getuigenis mag wor den van den sterken wil om de organisatie hecht en stevig te houden, juist ook in dezen tjjd. Rede van den heer Woudenberg. Door den secr.-penningmeester van het Partijbestuur, den heer C. Woudenberg, werd hierna de Meirede uitgesproken. Sinds 50 jaar, zoo zei de heer Woudenberg, viert de Socialistische beweging internationaal den eersten Meidag. Vaak in opgewekte stem ming omdat de omstandigheden gunstig waren, maar ook vele Meidagen waarop men bij elkaar kwam om elkaar te sterken voor de vele teleurstellingen en nederlagen. Nooit ech ter werd zoo'n somberen Meidag beleefd als deze. Spr. herinnert aan de geschiedenis van de S.D.A.P., de snelle opleving en ontwikkeling in het parlement, in gemeenteraden, door be noeming van sociaal-democratische burge meesters, vertegenwoordigers in Prov. Staten en Ged. Staten. Spr. schetst de beteekenis van partij en de moderne vakbonden van de arbeidersbeweging. Partij en vakverbond samen hebben de N.V. Arbeiderspers gesticht, waarvan de dagbladen grooten invloed uitoefenen. Dank zij dit alles zijn de arbeiders op veel beter sociaal peil gekomen. Als we dit overzien, zoo zegt spr., dan kun nen we zeggen, dat we niet voor niets hebben gewerkt. En toch hoeveel dingen zijn anders gegaan dan wij gedacht, verwacht en gehoopt hadden. Het is een treist beeld, dat de wereld ons op dit oogenblik biedt. We zien iq de landen van de dictatuur de inquisitie hersteld, verraad viert hoogtij, vrijheid van drukpers, van organisatie en zelfs van den godsdienst is aangerand. Wij voelen ons solidair met allen die vervolgd en belaagd zijn, omdat voor ons socialisme vrijheid beteekent. Als we naar de kaart van Europa kijken vragen we "ons met vrees af of nu de agressies afgeloopen zijn. En dat is nog lang niet zeker. We zijn niet gerust op de toekomst, 't Is goed ons rekenschap te geven van de gevaren, die ons bedreigen. We zijn gewaarschuwd, ge waarschuwd door het verraad in die andere landen. We zijn er niet gerust op, dat er ook hier niet zijn die hun eigen land verkoopen. We hebben in 1919 onze hoop gebouwd op den wereldvrede. We zijn in onze verwachtin gen wel zeer teleurgesteld. We hebben jaren Krabben verergert de Ie vaal en maakt on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uv ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons k 75 ct., f. 1-50 en f. 2.50 bij Apoth. en Drogisten. lang gepropageerd de nationale ontwapening met de bedoeling een kleine bijdrage te leveren in het groote doel van de internationale ont wapening. Vandaag echter is er bij ons de bereidheid voor de verdediging van onze vrij heid. omdat bij het verlies daarvan alles ver loren zou zijn. Wij zenden een groet, zoo zegt spr., aan de honderdduizenden Nederlanders die bereid zijn de zelfstandigheid en onafhanke lijkheid van ons land t? verdedigen en leggen de gelofte af, dat wij onze plicht zullen doen. Met een krachtige opwekking om de partij en de bonden te versterken, besluit spr. zijn rede, die met een krachtig applaus wordt be loond. Zang, muziek en tooneel. Behalve dit propagandistisch woord ver meldde het programma de medewerking van ..Kunst v. h. Volk" en „Helders Fanfarekorps". Een medewerking die fleur aan den avond gaf. En dan was er voorts de Arbeiderstooneel- vereeniging „Herman Heyermans" die een be langrijk deel van het programma vulde. Voor de pauze werd een tooneclspel in één bedrijf, „De vluchteling" door A. Jansma op ver dienstelijke wijze opgevoerd. Dit gaf een schrij nend beeld van de ellende zooals die in de dictatuurlanden geleden wordt door allen die zich niet onvoorwaardelijk buigen voor den wil van den dictator. Van heel wat luchtiger aard was het stukje „Kleptomanen" na de pauze. De heer v. d. Vaart sprak het slotwoord, waarna „Kunst a. h. Volk" en „Helders Fan farekorps" zich tot besluit van den avond lieten hooren. SCHAAKWEDSTRIJDEN OM HET KAMPIOENSCHAP. Evenals verleden jaar worden thans weder om door de Schaakclub „Morphy" en „Schaak mat", georganiseerd de wedstrijden om het kampioenschap van Den Helder, waarvoor door de Hcldersche schakers een zilveren wis- selprijs is bijeengebracht. In de hoofdgroep zullen uitkomen de heeren: K. Geus (titel houder), Dr. J. C. v. Epen en A. A. Nijssen, van „Morphy", en de heeren J. v. d. Kuijl, J. Cheret en J. Wijkcr van „Schaakmat". In de tweede en derde klasse zullen van „Schaakmat" en „Morphy" elk drie spelers deelnemen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. De zoon van de fam. S. Krijnen, Molen straat 39, maakte op zijn ziekbed een teeke- ning van wijlen Hare Majesteit de Koningin Moeder, welke teekening hij aan H. K. H. Prinses Juliana zond. Voor deze aardige geste kreeg de heer Krijnen van Prinses Juliana een dankbetuiging. Stralend lenteweer. Het is gisteren een schoone feestdag gewor den. zoo schoon als we ons dat gedurende de laatste jaren niet meer kunnen herinneren. En er is. hoe ware dat anders mogelijk, rijkelijk van geprofiteerd. Als men maar even in de gelegenheid was. verliet men z"n woon stee. stapte op de fiets of op lijn II en bracht den dag. hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, bui ten door. Heel den dag zette de zon dezen Hemel vaartsdag specialen luister bij. heel den dag stond zij te pralen en te flonkeren aan den blauwen hemel, en stond er misschien buiten de stad een wat stevigen bries, ook deze was niet van dien aard. dat hij een ernstige han dicap vormde voor hen. die de zuid introkken, teneinde óf het oog te verlustigen aan de malsche landouwen van het Noord-Hollandsch polderlandschap, óf te genieten van de thans in bloei staande honderdduizende bollen, welke van de velden gele, paarse, witte en roode mozaïeken gemaakt hebben. Zoodoende was het, des morgens en des middags, druk op de wegen. Overal kwam men ze tegen, wandelende en fietsende groepjes. Gestoken in luchtig voorjaarskleedrj, eindelijk ontdaan van overjassen, winterhoe den en handschoenen. Het was, in den ruimsten zin des woords, een feest van zon en lente en juist omdat we ons nog maar al te zeer den langen, langen winter herinneren, was men ditmaal extra dankbaar voor deze lentelijke overdaad. Velen trokken naar Huisduinen en het strand. Reeds vroeg in den morgen waren er wan delaars op de badplaats, die er, zich keoste- rend in de zon, extra voordeelig uitzag en als het ware z'n zomerpak aangetrokken had. Het waren er velen, die hierheen togen. De zee lag in,rustig blauwe deining, daarboven de hemel, met witte flarden wolk erin. Zilverig doortrilde de zon het water, zoodat het soms was alsof een onzichtbare hand er tallooze diamanten in gestrooid had. Er waren er, die alleen maar kwamen voor het schouwspel van zee en zon en hemel. An deren maakten gebruik van het riante terras van het badpaviljoen, dat wel speciaal scheen te nooden tot een zitje en weer anderen „leg den eens aan" in een der vele uitspanningen in het dorp. Ook de Donkere Duinen werden niet ver geten en dit ware wel niet anders mogelijk, nu ons plaatselijk natuur-reservaat (want zoo mogen wij het zonder chauvinisme toch wel noemen!) in volle glorie te aanschouwen is. De jeugd en de ouderen waren er beide in grooten getale tegenwoordig en ook hier puurde men dezen dag uit tot men zich einde lijk verzadigd wist van de geuren vaq dennen, jong groen en voorjaarsbloemen. Zoo voltrok zich dan deze schoone Hemel vaartsdag, eens zoo schoon, omdat we in ver scheidene jaren niet zoo verwend waren... Dat kanaries niet altijd van het standpunt uitgaan dat Oost-West thuis best is, bewezen in den nacht van Woensdag op Donderdag een 15-tal kanaries van den heer Snijder op den Brakkeveldweg. In den nacht brak namelijk, waarschijnlijk door den wind, een der ruiten van de volière, en het resultaat daarvan was, dat 15 kanaries zich geen moment bedach ten, doch de beenen, in casu de veeren, namen en zich eigenmachtig de vrijheid verschaften. Later keerde er 1 der 15 terug, wellicht be seffende, dat het buiten ook niet alles was 10 andere kanaries toonden hun aanhanke lijkheid door te blijven. Van eenige, die juist zaten te broeden, was dat te begrijpen. Elke vergelijkende proef bewijst dit. In tuben van 60. 40 en 25 cent. Op Zaterdag 4 Mei a.s. Men schrijft ons: Als onderdeel van de z.g. Blauwe Week zal door het Centraal Comité voor drankbestrij ding „Helder" een speldjesdag worden geor ganiseerd, waarvan de baten ten goede ko men aan alle bjj genoemd comité aangesloten organisaties. Wij zyn nog steeds van meening, dat ook in deze bijzondere tijdsomstandig heden de bestrijding van het alcoholisme niet mag worden ten achter gesteld. Wij doen daarom een ernstig beroep op het publiek om de drankbestrijders in hun taak te steunen door het koopen van een speldje. Voor het opgeven van collectanten (trices) verwyzen wij naar de advertentie, voorkomende in het nr. van Woensdag JA In gezelschap van Koos Koen, de „Jackstones" en Herman Diede- richs. Het zal ongetwijfeld velen interesseeren te vernemen dat het de Casino-directie gelukt is den vermaarden telepaath Maloïtz voor een enkele voorstelling naar Den Helder te krij gen. Zondagavond zal men in de gelegenheid zijn dezen magiër aan het werk te zien met zijn fantastische gaven, zijn wonderlijke eigen schappen en onbegrijpelijke staaltjes op ieder gebied. Het lijkt ons overbodig op het soms aan het ongelooflijke grenzende werk van den telepaath te wijzen, veronderstellende dat ve len zich nog de „historische" tocht door Den Helder van 2 jaar geleden zullen herinneren, toen Maloïtz een uiterst gecompliceerde op dracht ten volle volbracht. Tezamen met Maloïtz komen de exentrieke tapdansers „The Jackstones". de gevierde radio-humorist-con ferencier Koos Koen (onvergetelijk door zijn creatie van juffrouw de Bont...) en de non stop grappenmaker Herman Diederichs. Op het gisteren gehouden Nat. Bondscori- cours te Zandvoort heeft de Eerste Held. Mondacc Ver. „Bravo" een le en 2e prijs behaald. Zeer zeker een mooi succes voor onze jonge plaatselijke mondaccordeon ver., die voor de eerste maal een concours bezocht. van 1 Mei 1940. BEVALLEN: B. ScheffersVisser, d.; E. Kramer—Kaptyn, d.; J. P. de Vries—Van Lent, d.: C. H. BylsmaMeyer, d. OVERLEDENP, Bos, m., 68 jaar. ONDERTROUWD: D. Verblauw en W. C. Selderbeek; C. M. Brouwer en C. Ran; J. van Bergen en J. E. Oost; J. Witmer en J. Snip; C. van Ham en J. M, Jansen; J. Cheret en L. van der Kuijl; A. Fidder en A. de Feijter. PLAATSGEBREK. In verband met plaatsgebrek moest het verslag van den Zcekrijgsraad en dat van de V.V.V. „Helders Belang" tot het nummer van morgen blijven staan. Aquarium Zool Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, le Vroonstraat lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien den eersten Zondag van elke maand van 35 uur en den eersten Woens dag van 810 uur. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „De 9 Vrijgezellen". Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „Het Gestolen Manuscript" en „100 Ser- Witte Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Gevaarlijke Vingers" en „De Groote Boschbrand". Zondag 5 Mei. Casino, 8.15 uur: Seance telepaath Maloïtz.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5